Politie haalt keihard uit naar maffia Buitenland Onverstoorbaar Serviërs akkoord met komst Nederlandse blauwhelmen Finnen naar de stembus Tegenstander Jeltsin wordt voorzitter Doema Jeltsin verbleekt bij Clinton 'Israël heeft hulp uit buitenland niet nodig' Politiek centrum Duitsland in 2000 in Berlijn Verkiezingen Krim bedreigen stabiliteit Oekraïne TIJDELIJKE TOILETTEN 'Fabriekskaas van de boerderij' 4 ZATERDAG 15 JANUAR11994 Chinese delicatesse: moederkoek peking» De beroemde keuken van de Centraalchinese provincie Sichuan biedt de toerist een nieuwe specialiteit: gestoomde pla centa. Het restaurant lokt klanten binnen met een affiche waar op een schotel eersteklas mensenvlees wordt aangeboden. Het gerecht wordt gemaakt van moederkoek die het restaurant van ziekenhuizen in de buurt koopt. Een bord placenta kost 50 yuan (ongeveer 11 gulden), veel meer dan het gemiddelde hoofdge recht in het restaurant. Levenslang voor Zweedse 'Laserman' Stockholm Een Zweed met de bijnaam Laserman is gisteren tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld wegens de moord op een Iraniër en een reeks aanslagen op andere immigranten. Laserman dankte zijn bijnaam aan het feit dat hij een laserappa raat gebruikte bij de moorden. India krijgt eerste casino new delhi Na jarenlang verzet van de Indiase regering krijgen liefhebbers van gokspelen nu toch hun zin. New Delhi heeft een Japanse investeerder toestemming gegeven een casino te ope nen, het eerste in India. Het casino komt in een nog te bouwen groot luxe hotel vlakbij de luchthaven van New Delhi. Het be sluit lijkt vooral ingegeven door de wens meer kapitaalkrachtige toeristen te trekken. Veel doden bij ongeluk Algerije algiers Een botsing tussen een autobus en een goederentrein op een onbewaakte overweg in Algerije heeft gisteren 22 mensen het leven gekost. Door het ongeluk in Mouzaia, 70 kilometer ten zuidwesten van Algiers, raakten 39 personen gewond, van wie verscheidenen zeer ernstig. De bus was onderweg naar het kuur oord Bou H'Hifia. Historische ontsnapping uit Kresty sint petersburg Een Russische gedetineerde is er begin dit jaar in geslaagd uit Kresty, de oudste gevangenis van Sint Petersburg, te ontsnappen. Dat is nog nooit iemand gelukt sinds de gevan genis in 1879 in gebruik werd genomen. Sergej Datsisjin, die een straf van 15 jaar uitzat wegens roofmoord, wandelde op zijn ge mak de poort uit door zich voor te doen als zijn celgenoot Viktor Smirnov. Smirnov mocht op 6 januari naar huis na een gevange nisstrafvan een halfjaar wegens niet betalen van alimentatie te hebben uitgezeten. Eerste vrouw Japans hooggerechtshof Tokyo» De Japanse premier Morihiro Hosokawa heeft besloten Hisako Takahishi, een voormalige topambtenaar van het minis terie van arbeid, als eerste vrouwelijke rechter in het hoogge rechtshof te benoemen. Takahashi (66), die bij het ministerie aan het hoofd stond van de afdeling vrouwen- en jeugdzaken, accepteert de baan. Zij vervangt een rechter die met pensioen Duits/Pools/Tsjechisch leger in de maak berlun» Duitsland neemt het voortouw in het partnerschap voor vrede met de landen van Oost-Europa.'De stafchef van de Duit se strijdkrachten Klaus Naumann maakte gisteren bekend dat met Polen en de Tsjechische Republiek militaire uitwisselingen zullen worden gehouden en dat met het eerste land gezamenlij ke marineoefeningen op stapel staan. sarajevo/den haag afp/anp Dé" Bosnisch-Servische strijdkrachten hebben toestemming gege ven voor de aflossing van de Canadese blauwhelmen in Srebrenica door Nederlandse VN-troepen. Het is de bedoeling dat in totaal 1000 extra Nederlandse troepen naar Bosnië gaan. Behalve in Sre brenica zouden ook manschappen in de enclave Zepa worden ge stationeerd om de moslim-bevolldng te beschermen. Tijdens de jongste top in Brussel dreigde de NAVO de Serviërs met luchtaanvallen als zij aflossing van de VN-troepen in Srebreni ca blijven verhinderen en de luchthaven van de moslim-enclave Tuzla niet openstellen om hulpvluchten mogelijk te maken. Giste ren dreigden de Serviërs op hun beurt met vergeldingsacties als de NAVO het dreigement z iigheid soweto Een werknemer van de Zuidafrikaanse plantsoenendienst gaat rustig door met zijn werk bij de ingang v soldaat bij een wegblokkade, deert hem niet. De Finnen gaan morgen naar de stembus om een nieuwe pre sident te kiezen. De huidige ambtsdrager, dr. Mauno Koivis- to, heeft er twee ambtstermij nen van 6 jaar op zitten en past voor een derde. Onder de nieu we Kieswet kan zijn opvolger maximaal één keer worden her kozen. De belangrijkste thema's in de nogal matte campagnes van de 10 belangrijkste kandidaten zijn geweest het lidmaatschap van de EU en de buitenlandse en veiligheidspolitiek. De Finse president is, ondanks de aanwe- mimster en n buitenland se zaken, degene die voor een belangrijk deel de buitenlandse politiek bepaalt. De 9de president van Finland sinds de onafhankelijkheid in 1917 wordt deze keer direct door het volk gekozen. Voor dien gebeurde dat, net als in de Verenigde Staten, via een colle ge van kiesmannen. Komt er morgen geen winnaar uit de bus, dan volgt op 6 februari een tweede ronde waarin de twee kandidaten met de meeste stemmen tegenover elkaar ko men te staan. Vele arrestaties in Noord-Italië en Sicilië De communist Ivan Rybkin is gisteren ge kozen tot voorzitter van de Doema, het La gerhuis van het Russische parlement. Ryb kin kreeg 223 van de 445 stemmen, precies genoeg voor de absolute meerderheid. Ryb kin is tegenstander van de hervormingspo litiek van president Boris Jeltsin. Van de afgevaardigden stemden e tegen hem. De belangrijkste partij die Jelt sin steunt, Ruslands Keuze, boycotte de ge heime verkiezingen als blijk van hun aver sie tegen zowel Rybkin als zijn belangrijkste rivaal, de nationalist Joeri Vlasov. Rybkin was kandidaat gesteld door zijn Agrarische Partij, die nauw samenwerkt met de com munisten. De nieuwe voorzitter zal niet dezelfde macht hebben als zijn voorganger, Roeslan Chasboelatov, die nu zijn dagen achter de tralies slijt. Rybkin heeft een conservatieve achtergrond. Als regionale communistische apparatsjik ging hij voor het Centraal Co mité van de communistische partij werken, twee maanden voor de mislukte coup van de conservatieve communisten in augustus 1991. Rybkin steunde de machtsgreep van Chasboelatov niet. De Italiaanse para-militaire politie, de carabinieri, heeft gisteren in Noord-Italië een omvangrijkè anti-maffia- operatie uitgevoerd. Meer dan 1000 agenten arresteerden 90 leden van de 'Ndrangheta', de maffia van het zuidelij ke Calabrië. Met de actie is een van de belangrijkste sa telliet-organisaties geëlimineerd van de 'Ndrangheta'. MOSKOU HANS GELEUNSE ROME EELCO V AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT Joodse organisaties in het bui tenland hoeven niet langer te collecteren voor Israël. „Wij zijn economisch beter af dan veel van de landen waar gele) voor ons wordt opgehaald", meent onderminister van buitenlandse zaken Yossi Beilin. Zijn com mentaar zorgde gisteren voor een storm van protest op een internationale bijeenkomst in Jeruzalem van de wereldorgani satie van Zionistische vrouwen, de WIZO. „Uw inzamelingsacties waren belangrijk toen Israël een jonge Parlementariërs begrijpen geen Plattdeutsch BONN Rtr/AFP/DPA/ANP Verwarde Duitse parlementari ërs moesten gisteren al na een kwartier om hulp roepen, toen de Bondsdag voor het eerst ver gaderde in Plattdeutsch, het Nederduits dat veel op Neder lands lijkt. Negentig parlemen tariërs uit het noorden van Duitsland drongen op de bij eenkomst aan op erkenning van hun moedertaal. Een warm applaus was het deel van de christen-democraat Wolfgang Börnsen die zijn col lega's verwelkomde met de woorden „Leeve Froonsluud, leeve Mannsluud" (Lief vrouw volk, lief manvolk), alsof hij de vissers en boeren uit zijn eigen kiesdistrict vlakbij de grens met Denemarken toesprak. Bij het' vervolg van zijn betoog vroeg een verwarde parlementariër echter onmiddelijk om vertaling in het Hoogduits. Ook de notu listen kwamen in de problemen. „Ik schrijf alleen dat op wat ik begrijp", aldus een van hen. staat was die moest worstelen om het hoofd boven water te houden, maar nu hebben we geen liefdadigheid meer nodig", hield Beilin de vrouwen voor. Het was het sein voor algemene consternatie en geschreeuw. De WIZO-vrouwen, die een groot deel van hun vrije tijd besteden aan het vergaren van fondsen voor Israël, maakten luidkeels duidelijk dat ze zich hun hobby niet laten ontnemen. Beilin zorgde voor nog meer opschudding door stelling te nemen tegen het beleid van ne derzettingen in de bezette ge bieden. Die hadden er volgens hem „nooit mogen komen". CORRESPONDENT De clans, die hun thuisbasis hebben in de 'teen' van Italië, stonden onder leiding van de gevreesde Domenico Lojacono. Ook hij werd gisteren bij de stad Varese opgepakt. De 'Ndrangheta' is sedert de jaren '60 aanwezig in Noord- Italië. Ze verhuisde in feite mee met de immigranten die werk zochten in de industrie daar. De grootste bloeiperiode maakte de organisatie door in de jaren '70 en '80 dankzij haar belangrijkste specialisme, het ontvoeren van personen. Het onderzoek dat gisteren werd afgerond, had als begin punt de mislukte ontvoering van een vrouw, in het voorjaar van 1990. De politie schoot bij die gelegenheid vier mafiosi dood. De bekentenissen van 'spijtoptant' r het j door zes dat de carabinieri en de speciale anti-maffia-magistraten giste ren boekten. Ook in Zuid-Italië vonden be langrijke anti-maffïa-acties plaats. In Napels werden giste ren 50 leden gearresteerd van de Camorra-clan Caglioni. Zij worden beschuldigd van moord, afpersing en handel in drugs en wapens. In Catania op Sicilië viel Vincenzo Santapaola, lid van een van de machtigste clans van Cosa Nostra, in han den van de politie. Santapaola is de zoon van een van de machtigste maffiabazen van Si cilië, Beneditto 'Nitto' Santa paola. Santapaola senior die sinds mei vorig jaar in het ge vang zit werd beschouwd als een bondgenoot van de even eens achter de tralies verblij vende 'Toto' Riina. CORRESPONDENT Tussen de bedrijven door stal Bill Clinton de show en de har ten van de Moskovieten met een televisie-optreden waarbij hij vragen van kijkers beant woordde. Gezien het succes was dit eerste live-optreden van een Amerikaanse president op de Russische televisie misschien Vriendschap en samenwerking waren bij het slot van de top in Moskou tussen de presidenten Clinton en Jeltsin de trefwoorden. Jeltsin verzekerde zijn Amerikaanse gesprekspartner gisteren dat de radicale hervormingen onverminderd worden doorgezet. Clinton beloofde versnelde Amerikaanse en Westerse steun voor dit streven. Tevens bleek dat Rusland onder voorwaarden wil deelnemen aan het NAVO-plan Partnerschap voor de Vrede. wel een beter wapen tegen ex- •treem-nationalisme en afgunst op en haat tegen het buitenland dan de toezeggingen van miljar- Regering en parlement in Duits land verhuizen tussen 1998 en 2000 van Bonn naar Berlijn. Dat hebben de leiders van de grote politieke partijen gisteren afge sproken tijdens een ontmoeting met bondskanselier Helmut Kohl. Minister Klaus Kinkel (buitenlandse zaken) zei te ver wachten dat er financiële rege lingen komen die zowel Bonn als Berlijn tevreden zullen stel len. Vóór de bijeenkomst zei burgemeester Hans Daniels van Bonn dat hij voor zijn stad een 'eerlijke vergoeding' eist. Volgens de financiële expert van de oppositionele Sociaalde mocratische Partij (SPD), Ingrid Matthaus-Maier, heeft Bonn 6 miljard gulden nodig als ver goeding voor het verlies van 20.000 banen wegens de verhui zing. Voor de hele operatie heeft minister Theo Waigel (financi ën) 22 miljard gulden uitgetrok ken, maar dat is volgens Matt haus-Maier veel te laag. Het parlement besloot al in juni 1991 dat het politieke cen trum naar de nieuwe hoofdstad Berlijn wordt verplaatst. Minis ters en afgevaardigden moeten daar uiterlijk in 2000 aan het werk zijn. De Amerikaanse presidentsvrouw Hillary Clinton maakt met in haar armen een Moskouse baby een wandeling over het Rode Plein. Zij voegde zich gisteren bij haar man. foto reuter gennady calperin denhulp. Showmaster Clinton i ceerde met een Russisch pu bliek in Moskou. Sint Peters- burg, Stavropol en Nizjni Novgorod dat heel duidelijk niet uit 'de heffe des volks' was gese lecteerd. Keurige studenten, welbespraakte journalisten en nette middenklassers stelden de vragen en bevolkten de TV-stu- dio in Moskou. Maar toch wist Clinton een ongedwongen, ont spannen sfeer te scheppen die voor Amerikaanse TV-kijkers bekend voer is. Russen kunnen zich echter niet voorstellen dat een president zo 'gewoon' kan zijn. Clinton presenteerde zich als een 'vriend van het Russische volk', maar dan een die vindt dat ook de waarheid gezegd moet worden. ,,U vraagt zich misschien af, waarom ik Rus land wil helpen. Ik ben altijd te gen een communistische dicta tuur en een totalitair systeem geweest. Het is ook een Ameri kaans belang dat Rusland een vreedzaam, sterk land wordt, waarmee wij goede relaties ont wikkelen. Hoe beter onze rela ties, des te veiliger de wereld en des te minder geld wij hoeven uit te geven voor defensie." Clintons verovering van Mos kou kan in de toekomst echter nog negatieve bijwerkingen hebben. Op de toch al snel slin kende populariteit van Boris Jeltsin bijvoorbeeld. Communi cator Clinton maakte pijnlijk duidelijk hoe groot de afstand tussen Boris Jeltsin en zijn volk is geworden. De Russische pre sident is geen schim meer van de populaire volksmenner die jaren geleden hoogstpersoonlijk en in gewone-mensen-taal op de Moskouse markten corruptie of woekerprijzen aan de kaak stelde. Jeltsin communiceert niet meer. maar pleegt zijn on derdanen op barse toon te on derhouden over de gevaren die hen bedreigen wanneer zij zijn waarschuwingen in de wind slaan. Tot de negatieve punten mag ook worden gerekend dat alle vertoon van vriendschap en sa menwerking ten spijt, de Mos kouse top weinig concreets heeft opgeleverd. Clinton pre senteerde meer hulp, maar het gaat om oude toezeggingen die nu versneld zullen worden waargemaakt. De Oekraïnse kernwapens zul len worden opgeruimd, maar het 'historische akkoord' waar voor de Oekraïnse president Kravtsjoek gistermorgen even een uurtje mocht bijschuiven aan de vergadertafel, is nog lang niet gerealiseerd. In de Oekraïn se politiek bliksemt en dondert het van verontwaardiging over Kravtsjoeks 'solistische optre den'. En nu al is er ruzie tussen de Russische en Oekraïnse mi nisters van buitenlandse zaken over de financiële compensatie die Oekraïne voor het weg schrijven van zijn 'kemlinie' denkt te incasseren. Ook de opgewekte geluiden over Russische deelneming aan NAVO's Partnerschap voor de Vrede dienen vooral ter weg massering van wrijfpunten. Jelt sin heeft opgelucht geconsta teerd dat het Russische geblaas tegen NAVO-uitbreiding heeft geholpen. Moskou looft nu het Partnerschap, maar met de dui delijke bedoeling om het uit het voor Moskou te enge NAVO-ka- der te halen. ACHTERGROND KIEV Rtr-ANP ECO-TOILET 02510-15393 Tijdens de verkiezingscampagne zijn drie politieke leiders om het leven gebracht. Het leven van elk van de zes kandidaten staat op het spel, op twee van hen is een mislukte aanslag gepleegd, om maar niet te spreken van de ontelbare beschuldigingen en vuile trucs waarmee de gegadigden voor de hoogste regeringspost worden geconfronteerd. De machtstrijd op het eens zo pitoreske, r economisch zv gedomineerd c bevolkingsgroepen, aansluiting wil bij Rusland. Alle presidentskandidaten, op één na, streven naar hereniging met Rusland. De Krim belast de toch al gespannen verhoudingen tussen Oekraïne en Rusland wegens de Russische meerderheid in het gebied en het touwtrekken om de Zwarte-Zeevloot van de vroegere Sovjetunie. Discussies over de toekomst van deze vloot mondden afgelopen juli uit in een stemming, waarbij het Russische parlement Sebastopol claimde als horende bij haar grondgebied. getroffen schiereiland wordt elkaar bestrijdende groot deel Oekraïne wacht de morgen te houden presi dentsverkiezingen in zijn autonome republiek Krim met grote huiver af. Menig Oekraïns parlementslid heeft al voorgesteld de verkie zingen uit te stellen, anderen willen de nood toestand uitroepen. Het is dan ook niet verwonderlijk, dat de regering in Kiev de presidentsverkiezingen in de opstandige republiek, ooit de zomerresidentie van Kremlin-leiders, als een regelrechte bedreiging ziet van de stabiliteit ip de jonge Oekraïense staat. De spanning in de Krim vindt zijn wortels in de etnische samenstelling en de gecompliceerde geschiedenis. Ruim tweederde van de 2,5 miljoen inwoners bestaat uit etnische Russen. Veel van hen streken er neer toen Sovjet dictator Jozef Stalin de Krim-Tataren in 1944 naar Centraal-Azië verbande. Ruim 120.000 Tataren zijn inmiddels teruggekeerd. Voorts leven er meer dari 600.000 Oekraïners. De Krim maakte deel uit van Rusland, tot Nildta Chroesjtsjov het in 1954 aan de Oekraïners schonk als dank voor drie eeuwen Russisch- Oekraïnse samenwerking. Toen Oekraïne met de ineenstorting van de Sovjetunie eind 1991 onafhankelijk werd, begonnen Russen in de Krim een campagne voor onafhankelijkheid met als uiteindelijk doel hereniging met Rusland. De autoriteiten in Kiev smoorden verdere plannen in de kiem door de Russen een grote mate van autonomie te beloven. Het afgelasten van de verkiezingen zou, alhoewel velen daarvoor pleiten, volgens de politiek adviseur van president Kravtsjoek, Jaroslav Mendoesia, alleen maar tot grotere wanorde leiden. „Het afzeggen van de verkiezingen zou een nog grotere bedreiging vormen voor de stabiliteit", aldus Mendoesia, die zich bijna niet durft af te vragen wat er zal gebeuren als een Russische nationalistische kandidaat wint. „Als radicale krachten aan de macht komen kan dat erg gevaarlijk zijn voor de Krim en Oekraïne." PARUS «JULIAN tv THE INDEPENDENT De voormalige manager van Fouquet, het toprestaurant van Parijs aan de Champs- Elysees, heeft een boete gekregen van 40.000 franc (13.500 gulden) voor een me nu waarin gastronomische doodzonden voorkwamen als bevroren voedsel dat op de rekening werd gezet alsof het vers was. Maurice Msellatti, die de presitigieuze plek op de hoek van Avenue George V twee maal heeft gered van de projectontwikke laars en Fouquet zelfs op de monumen tenlijst heeft gekregen, reageerde met Franse laatdunkendheid: „Wat is dat voor actie om de bloem van de Franse gastro nomie te vernietigen?" fulmineerde de in een blazer gestoken Msellatti toen de korte hoorzitting eenmaal voorbij was. Echter de grootste vernedering die de rechtbank hem had kunnen aandoen is hem be spaard gebleven: het betalen van de kos ten van publicatie van het vonnis in de na tionale media. Mscllatti's problemen begonnen op 10 juli 1992, toen twee controleurs van de keu ringsdienst voor waren de keukens inspec teerden afgezet tegen wat op de kaart stond. Een van de zaken die op de kaart stonden was 'kaas van de boerderij'. De controleurs ontdekten rekeningen van een groothandel uit Parijs. Alleen de geiten kaas kwam direct van de producent. Msel latti protesteerde dat de in Parijs gekochte produkten bedoeld waren voor de lunch van het personeel, niet voor de elegante, hooggehakte gasten die tot 500 franc per persoon betalen. De klachten over de hygiëne waren nog sensationeler. De controleurs zeggen kak kerlakken 'van een volwassen grootte' te hebben gezien in de ruimten waar het aar dewerk werd bewaard en vliegen die krioelden over de ongeschilde aardappe len. Msellatti legde de schuld daarvoor bij het schoonmaakbedrijf dat verantwoorde lijk is voor de hygiene. De vliegen, zei hij, hadden „de voorkeur boven insecticiden" en „er zitten in juli altijd vliegen op aard appelen". Tenslotte bevatte de vrieskist van het res taurant drie pakketjes foiegrascn een to nijn. Volgens Msellatti had een werknemer de foiegras daar op eigen initiatief in ge legd en om de dunne plakjes te kunnen snijden voor een carpaccio van tonijn moest de vis door middel van bevriezing eerst hard worden.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5