Trammetjes aan een stevige kabel Toerisme Frankrijk, het land van de grote karpers T-> Mi Actieve jeugdvakanties -ATERDAG 15 JANUARI1994 N DOBBELSTEEN Eigen beurs Milieureiziger Op zondag 23 januari wordt in bezoekerscentrum De Water molen aan de Zijpendaalseweg (Sonsbeek Park) in Afnhem van 11 tot 17 uur een beurs gehou den voor milieubewuste toeris- Onder het motto Reizen met je Hart, verschaft de expo- 'e informatie over onder ter fiets- en wandelvakanties vakanties zonder auto. Uiteraard wordt ook aandacht besteed aan trips in en naar na tuurgebieden in binnen- en buitenland. Het bezoekerscen- n is vanaf het station Arn hem te bereiken met bus 2 (richting Hoogkamp). Info: 085-450660. TWA weg van Schiphol Na 33 jaar verdwijnen de vlieg tuigen van Trans World Airlines van Schiphol. De Amerikaanse luchtvaartmaatschappij sluit haar Amsterdamse vestiging per 31 januari aanstaande. Voor de 49 medewerkers is een sociaal plan opgesteld. Sales-manager Wil van Holland: „Het is een donderslag bij heldere hemel. Op 3 november hebben we nog een feestje gevierd omdat TWA eindelijk uit de Chapter 11-re geling was gekrabbeld. De voor uitzichten leken goed.'' TWA dat onder meer dagelijks een vlucht verzorgde tussen Amster dam en New York gaat het ac cent nu leggen op de lijn Brus sel-New York. De das Eerder dit jaar vierde ik een weekje vakantie op Malta, het eilandenstaatje halverwege Ita lië en Libië dat zichzelf aanprijst als 'The Friendly Island'. Dat er vriendelijk volk rondloopt, wilde ik best aannemen, maar dat was niet de reden van de reis. Malta is een openluchtmuseum, waar bezoekers uit de afgelopen vijftig eeuwen hun sporen hebben na gelaten. Door de centrale ligging in de Middellandse Zee waren dat er nogal wat: Grieken, Ro meinen, Turken, Arabieren, Fransen, Britten en andere na tionaliteiten. Het eiland heeft zelfs de oudste bebouwingsspo ren in Europa met zijn 5000jaar oude tempelresten te Gargantua. Het meest in het oog springend zijn de goed geconserveerde for tificaties die de Johannieter Orde er tijdens haar eeuwenlange heerschappij bouwde. Het acht hoekige kruis van die orde komt terug in de vlag van het land. De ondernemende middenstand heeft dat embleem verwerkt in de meest wansmakelijke pro- dukten: van plastic wandborden tot in schreeuwerige kleuren uit gevoerde T-shirts en van asbak jes tot dassen. Hoewel, dassen? Zo wansmake lijk hoeft een das met zo'n em- bleempje niet te zijn en een beetje toerist wil toch iets tast baars overhouden aan zijn ver blijf. Na een week lang speuren naar een aardige das was ik ech ter niet verder gekomen dan een paar te brede lappen in te felle kleuren die op elke straathoek werden verkocht. Een beetje te leurgesteld aanvaardde ik de te rugreis. tot ik op het vliegveld bij het inchecken de das zag waar ik de hele week naar had ge zocht: het goede kruis, de goede kleuren en niet te breed. De das zat om de hals van de man die mijn papieren van de nodige stempels moest voorzien en bleek onderdeel van zijn werkkleding. Nee, de das was helaas nergens te koop, maar binnenkort zou hij nieuwe werkkleding ontvangen en dan kon ik zijn oude exemplaar wel krijgen. Plichtmatig en zonder veel hoop krabbelde ik mijn naam en adres op een papiertje. Maanden gingen voorbij tot ik kort geleden een pakketje uit Malta in de brievenbus vond: de das! In een begeleidend briefje verontschuldigde de afzender zich voor het feit dat het zo lang had geduurd en dat hij geen tijd had gevonden om de overi gens brandschone das eerst chemisch te laten reinigen. Klaarblijkelijk zijn clichés soms toch waar: Malta: The Friendly Island. Ik moet nog een leuke das uitzoeken om terug te stu- ERIK-JAN WETERINGS Ieisberichten Reisweg Jaarmagazine Reisweg' wordt het blad voor jongeren met internationale ri llannen genoemd. Het kwam voor het vijfde achtereenvolgende r uit onder auspiciën van de organisatie voor Internationale Jon- jerenactiviteiten 'Exis' en bevat deze keer onder meer een uitvoerig [verzicht van allerlei adressen en speciaal op jongeren toegesne- jen reismogelijkheden (au pair, taaivakanties, summerjobs in de [ISA enzovoort). Verder een serie artikelen met onderwerpen als aapjes kijken...maar aapjes redden', 'De rally Parijs-Noord- |aap', 'Speuren naar Dinosauriërs' en 'Interrail'. Het magazine is te bestellen bij Exis (telefoon 020 - 6 262 664), maar kan ook worden jfgehaald bij alle ANWB-winkels. Prijs 8,95. Wat is San Francisco zonder cable cars? Een cable car duikt omlaag bij Fisherman's Wharf in San Francisco. Op de achtergrond de voormalige gevangenis van Alcatraz. foto pr/ken claser jr. Andrew Halledie zag in de winter van 1869 op een steile helling in San Francis co een paard uitglijden en met wagen en al verongelukken. Het bracht hem op een idee: gebruik stevige kabels om zwaar beladen wagens omhoog te trek ken. Halledie werd aanvankelijk uitgela chen, maar kon toch aan de slag. Anno 1994 is het resultaat nog steeds te be wonderen: Wat is San Francisco zonder cable cars? Het systeem is in principe simpel: „Onder de straat loopt een lange bewe gende staalkabel, die met een snelheid van zo'n 15 kilometer per uur rond draait. Grote elektrische motoren zorgen voor de aandrijving. En aan die kabels 'hangen' de cable cars", zegt manager Gordon Smith van de San Francisco Mu nicipal Railway. Het zijn met name de historische wa gens die San Francisco over de gehele wereld zo'n unieke uitstraling geven. Hoewel sommige splinternieuw zijn ('we bouwen er ongeveer één per jaar', meldt Smith), zorgen ze voor een fraai contrast: klassiek materieel in een moderne Ame rikaanse stad. Geen wonder dat de lijnen een toeris tentrekker van jewelste zijn. „We vervoe ren zo'n tien miljoen reizigers per jaar, waaronder heel veel toeristen", aldus Smith. „Maar ook zakenmensen, veel schoolkinderen. Ik woon zelf aan de ha ven, bij Fisherman's Wharf. Als ik in de stad ga winkelen pak ik altijd de cable Het net telt thans nog drie lijnen (Cali fornia, Powell-Hyde en Powell-Mason). Maar vroeger was het veel uitgebreider. Smith: „Ooit waren er veertien lijnen. Maar bij de grote aardbeving in 1906 is er veel verwoest en niet alles is toen weer hersteld." In de jaren vijftig werden nog eens twee lijnen gesloten, waarop er drie overbleven. En ook die leken geen lang leven beschoren. Maar de bevolking pik te het niet en kwam in opstand. En dat werkte: in september 1982 gingen de lij nen weliswaar dicht, maar niet voor goed. Een grootscheepse opknapbeurt start te. Duur: 20 maanden, kosten: bijna 60 miljoen dollar. San Francisco bezit nu een oud maar gemoderniseerd trans portsysteem, het enige bewegende Na tional Landmark in de Verenigde Staten, begonnen in 1873, toen de eerste cable car de remise uitreed. Tijdens een ritje wordt goed duidelijk dat het personeel hard moet werken. Met name de gripman heeft het zwaar: de bediening van een cable car is loüter handwerk en vereist kracht. Manager Smith: „De werkdruk is hoog, zeker in de zomer met de overvolle wagens. Maar het personeel is zeer gemotiveerd. Dit is de beste job, dit is de eredivisie." En dat geldt ook voor het machinege bouw, de werkplaats en de remise. Alles gebeurt hier in eigen beheer. Smith: „Er is immers nergens in de wereld een plek waar je onderdelen voor cable cars kunt kopen." Fietsen op Mallorca 3e oudste profwielrenner van Nederland, Fred Rompelberg, gaat )ok dit voorjaar door met het organiseren van fietsweken op Mal lorca. Hij doet dat in samenwerking met Hotelplan en de Zwitserse bc-coureur Max Hürzeler. Er wordt nu gereden vanuit twee hotels jn per dag wordt een afstand afgelegd van iets meer dan honderd fcilometer. Maar wie liever een dagje op het strand wil blijven liggen pf een stuk wil afsteken, is net zo welkom. De eerste week begint op \2 februari en de cyclus wordt afgesloten op 25 mei. Prijzen vanaf circa 1100 gulden. [nfo: Reisburo Curfs in Meerssen, telefoon 043 - 64 66 45. Goya in Madrid en Londen De grote Goya-expositie is nog tot en met 15 februari aanstaande te fien in het Prado-museum te Madrid. Daarna gaan de over het al gemeen kleine en daardoor nogal onbekende schilderijen en schet sen van de Spaanse meester naar het Royal Academy of Arts in Londen waar ze van 18 maart tot 12 juni worden tentoongesteld. Senior vakantiekrant -i. |i> Steeds meer Nederlandse kar pervissers zoeken voor de jacht naar recordexemplaren hun heil in Frankrijk. Het begon allemaal jaren geleden met de eerste op zienbarende berichten van de oevers van het Lac de St. Cas- sien bij Cannes. Daar hadden Britse specimenhunters karpers gevangen met voor onze be grippen onwaarschijnlijke ge wichten en afmetingen; exem plaren van een meter lang en gewichten van veertig, vijftig pond. Er ontstond onmiddellijk een run op dit Franse meer, ook vanuit Nederland, om te probe ren een 'reuzegraan' mee te pikken. De invasie leidde soms tot excessen, confrontaties met de plaatselijke gendarme en vis sers die van al hun bezittingen werden beroofd door rondtrek kende bendes. De afgelopen ja ren sijpelden vanuit het Franse steeds meer berichten door dat ook in andere wateren enorm grote en zware karpers rond zwemmen. Pioniers slaagden er bij tijd en wijle in met record vangsten door te dringen tot de Nederlandse hengelsportbla den. Dezer dagen verscheen bij uit geverij Het Goede Boek een eer ste boek over het karpermekka onder de titel 'Frankrijk het land van de grote karpers'. Auteur Leon Hoogendijk, fanatiek kar peraar, vestigde zich zeven jaar geleden definitief in Frankrijk en brengt in woord en beeld verslag uit van zijn rijke ervarin gen. Juist voor het boek op de pers ging ving hij een schubkar- per van 63 pond, een nieuw Frans record. Het boek, waaraan ook werd meegewerkt door Rini Groot huis, bevat een overzicht van de belangrijkste viswateren en geeft tips hoe er het beste kan worden gevist. Dat laatste is be langrijk omdat de omstandighe den sterk van die in ons land verschillen. Met name op de uitgestrekte meren en rivieren De auteur ving vlak voordat het boek op de pers ging deze kolossale schubkarper van 63 pond, die een lengte had van 115 centimeter. foto pr zijn voercampagnes noodzake lijk die in omvang de stoutste dromen overtreffen. Van belang is ook dat het juiste jaargetijde wordt gekozen. Voor sommige wateren moet men de beschik king hebben over een boot om de goede stekken te bereiken en de vis te kunnen drillen. Voor de karperfanaat die zijn geluk eens wil beproeven in Frankrijk, is het boek een must. Titel: 'Frankrijk het land van de grote karpers'. Auteur: Leon Hoogendijk. Uitgave: Het Goe de Boek. Prijs 39,- Tunesië in lift In het laatste gedeelte van vorig jaar zijn er aanzienlijk meer Ne derlandse toeristen naar Tune sië gereisd dan in de vergelijk bare periode van 1992. Alleen al in oktober ontving het noord- afrikaanse land 8.764 Hollan ders: een plus van meer dan 30 procent. Jeugdvakantie Zoals gewoonlijk omstreeks de ze tijd heeft de ANWB een brochure uitgegeven met daarin een overzicht van kindervakan tiekampen die zijn erkend door 'Veilig Tehuis'. In het gidsje zijn opgenomen drieëndertig, door de Stichting Veilig Tehuis ge- selcteerde bedrijven die vakan tiekampen organiseren voor de leeftijdsgroepen tot 18 jaar. De activiteiten daarbij variëren van watersportweken tot computer kampen. Er wérd vooral geke ken naar begeleiding en naar de veiligheid van zowel activiteiten als accommodaties. De brochu re is verkrijgbaar bij alle ANWB- kantoren. Welcome Guest Welcome Guest International wijze van rondtrekken. Je pakt je knapzak, klopt 's avonds aan bij een huis en je eet en over nacht bij de bewoners. Welco me Guest werd een aantal jaren geleden opgericht en heeft on der meer leden in België en Luxemburg. De kamers bevin den zich meestentijds in histori sche dan wel interessante hui zen en wie wil kan er ook in lan den als Denemarken, Oostenrijk en zelfs Australië gebruik van maken. Welcome Guest-wonin- gen zijn in drie categorieën te verdelen: logies met gemeen- schappeijke badkamer, logies met eigen badkamer en luxu eus. Geboekt kan er worden via Welcome Guest International in Dolembreux (bij Luik): telefoon (vanuit Nederland): 00- 32 41 68 52 52. Daar komt in het voorjaar van 1994 ook een brochure beschikbaar. Nieuw Expozee Het volledig gerenoveerde Ex pozee in Lauwersoog hoopt binnenkort opnieuw haar deu ren te openen. De expositie ver strekt voorlichting over vooral de Waddenzee en nodigt uit (zo hopen de samenstellers) tot ver dere verkenning van het onder werp. Daarvoor zijn fietsen en kano's beschikbaar. Ook kun nen er bij Expozee rondvaarten worden geboekt. Info: Expozee Lauwersoog, te lefoon: 05193-4 90 45 Ook Keurmerk Buitensport kanoverhuur Om wildgroei van kanoverhuur bedrijven te voorkomen (het aantal in Nederland verdubbel de de laatste tien jaar tot vijf honderd) wil de Nederlandse Kanobond het Keurmerk Bui tensport gaan gebruiken. Dat meldt het blad Stichting Recrea tie. De Kanobond wil een lijst samenstellen van erkende ka noverhuurbedrijven. Er is een aantal criteria opgesteld waar aan moet worden voldaan, wil men in aanmerking komen voor het Keurmerk. Zo zal onder meer de deugdelijkheid van het materiaal worden beproefd. Ook wordt gelet op de deskun digheid van de eigenaren van de bedrijven op het gebied van techniek en de kennis van het Binnenvaart Politie Reglement. Na een experimentele fase in onder andere de Biesbosch, de kop van noordwest-Overijssel en aan de Dommel zullen die criteria eventueel worden bijge steld. Reizen, vooral geschikt voor ouderen. foto stichting senior vakantieplan )0p A/r Zojuist verscheen de Senior Vakantiekrant met daarin een over- n zicht van vakanties die geschikt zijn voor ouderen. Ruim aandacht wordt besteed aan reizen die onder meer worden georganiseerd van d°or de stichting 'Wij komen', ACSI (Caravan Rally's), PCOB (rei zen voor mensen met een christelijke levensovertuiging), Senior Vakantieplan en de Landelijke Organisatie Vakantie-Woningruil. Losse exemplaren van de krant kunnen schriftelijk worden aange vraagd bij de Administratie van de Senior Vakantiekrant, Postbus 'e 156, 9700 AD Groningen. Voor verzendkosten 3 postzegels van 70 cent in de enveloppe meesturen. 5,00 Denemarken Magazine het Deens Verkeersbureau verscheen kort geleden het Dene marken Magazine. De dikke brochure verschaft niet alleen uitge breide informatie over allerlei accornmodatievormen en reismoge lijkheden, maar bevat ook een overzicht van alle Nederlandse ri organisaties die reizen naar het land organiseren. Op de midden- la's van het magazine is een landkaart van Denemarken afge drukt. De gratis brochure kan schriftelijk worden aangevraagd bij het Deens Verkeersburo, Postbus 266, 2300 AG Leiden. i Zoals gewoonlijk komen de Provinciale VW's van Nederland vlak voor de vakantiebeurs (deze week in Utrecht) uit met een vracht aan gidsen. Sommige geven er zelfs drie tegelijk uit. Drenthe (met de h van heerlijk) liet onder meer een 'Gids voor Vakantie en Vrije Tijd' het licht zien. Daarin vooral veel tips over actieve vakanties (fietsen, wandelen, golfen en paardrijden). Een hoofdstuk wordt ge wijd aan het openbaar vervoer. Het middengedeelte wordt geheel I in beslag genomen door een overzicht van de toeristische en recre atieve mogelijkheden in alle Drenthse gemeenten. I Gelderland pakt uit met de Vakantiereisgids. Daarin veel themarei- zen die onderwerpen hebben als 'Het Geheim van de Achterhoek', 'Op Sagensafari' en 'Fruitige Fietsvakanties'. Ook wordt er een be schrijving gegeven van het Scholtenpad, die de wandelaar langs eeuwenoude boerderijen voert. Overijssel tenslotte heeft het in de Reisgids over Korte Hotelvakanties, Fietsvakanties (met bagagever- voer) en kanovakanties. Er is zelfs een Kanotel beschikbaar, een tot hotelaccommodatie omgebouw binnenvaartschip dat achter de ka- noërs aan vaart. Alle gidsen zijn verkrijgbaar bij de VW-kantoren ii Nederland. Varend door Frankrijk Touroperator VDF gaat vrolijk door met het organiseren van vaar tochten door Frankrijk. Motorjachten en houseboats in allerlei ma ten liggen klaar in streken als de Camargue, Bourgondië, de Cha- rente en de Midi. Ervaring met het besturen van boten is niet no dig. Voordat de trossen definitief worden losgesmeten, krijgt de ad- spirant-schipper instructie. Er zijn trips van een week tot een maand. I Info: VDF in Amsterdam, telefoon 020 - 6 341 741. Provinciegidsen ANWB heet de nieuwe vereniging. De naam klinkt modern; de formu le is bijna net zo oud als de we reld. De door de club gepropa geerde manier van reizen sluit immers mooi aan bij de oudste

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 25