Sport Jan Siemerink treft het niet met loting Moser is klaar voor de aanval Hans Gillhaus vervanger van John Bosman Désar en UVS gaan nog een seizoen door Verstappen was wachten beu S. CDMPLEEIVERZQRGDJRHR R 18 ZATERDAG 15 JANUAR11994 y\ Marijn Mokveld Z I keert morgen met UVS terug bij de club waar hij zelf veertien jaar actief was: Wilhelmus. yt 'Schaakopa' Hans Z. I Bouwmeester hooptop goede resultaten van Timman en Van der Sterren in het Hoogovens- toernooi. Paul van der Zwaan blijft bij VVSB NQORDWUKERHOUT» WSB gaat in elk geval nog een jaar door met trainer Paul van der Zwaan. De Noordwijkerhoutse derdeklasser en de oefenmeester besloten deze week het bestaande contract te verlengen. Bax verslaat Hovocubo hoorn» De zaalvoetballers van Bax boekten gisteravond in Hoorn een knappe zege op Hovocubo: 2-3. Mohammed Bougri- ne scoorde tweemaal voor de Voorhoutse lijstaanvoerder. Mario Faber tekende voor de derde goal van Bax. Hooman weer in nationaal team den haag Mirjam Hooman heeft zich weer beschikbaar gesteld voor de nationale tafeltennisploeg. Het conflict met de bond over haar privé-coach Frits Kantebeen is opgelost. Dat betekent dat Hooman en Vriesekoop beiden deelnemen aan het Top 12- toernooi, van 4 tot 6 februari in de Italiaanse plaats Arezzo. Knappe tweede plaats Straathof davos Jeroen Straathof behaalde gisteren een knappe tweede plaats op de 1500 meter tijdens de wedstrijden om de wereldbe ker in Davos. De Zoeterwoudse schaatser moest op de Zwitserse natuurijsbaan alleen Falco Zandstra voor laten gaan. De rege rend wereldkampioen bleef Straathof onder abominabele schaats-omstandigheden bijna een seconde voor: 2.04,21 tegen 2.05,19. Joegoslavië buitenspel voor EK bern Joegoslavië, dat vanwege de Balkan-oorlog nog slechts be staat uit Servië en Montenegro, blijft op grond van de VN-sanc- ties voorlopig geschorst door de UEFA. De nieuwe staat Mace donië mag wel deelnemen aan de kwalificatieronde van het Eu ropees kampioenschap 1996 in Engeland. Vijftiende remise in tweekamp sloten De vijftiende partij in de tweekwamp tussen Harm Wiersma en Alexej Tsjizjov om de wereldtitel dammen heeft geen doorbraak opgeleverd. Evenals de voorgaande wedstrijden eindigde het duel vrijdag in remise. De stand is nu 15-15. John de Wolf niet in beroep Rotterdam John de Wolf heeft besloten niet in hoger beroep te gaan tegen zijn schorsing voor drie wedstrijden. Hij kreeg die naar aanleiding van de rode kaart in het bekerduel met Dordrecht'90. Gerard Désar blijft nog een jaar bij UVS. De trainer begint 'vol gend seizoen aan zijn derde jaar bij de Leidse eersteklasser. Vol gens de Leidse oefenmeester kwam hij snel tot overeenstem ming met zijn vereniging. „Wij hebben indertijd afgesproken om te kijken of we in drie jaar onze eigen jeugd konden inpas sen en daarmee promoveren naar de hoofdklasse." Désar denkt met zijn ploeg op schema te liggen. ,,We staan nu op 12 punten uit 10 wedstrij den. Als we deze lijn in de twee de competitiehelft doortrekken, dan eindigen we in de 20 pun ten. Met zo'n score doe je in on ze klasse mee om het kam pioenschap of een periodetitel." Het volgend seizoen moet het volgens Désar in elk geval wel lukken. „We zullen dan zeker hoge ogen gooien, mits de groep intact blijft". In de onder handelingen met het bestuur heeft de UVS-trainer wel geëist dat de gehele technische staf volgend seizoen bijeen blijft. Désar: „Dat leverde geen pro blemen op." Bondscoach Dick Advocaat heeft Hans Gillhaus als vervanger van John Bosman opgeroepen in de selectie van het Neder lands voetbalelftal voor de oefeninter land tegen Tunesië, volgende week woensdag. Advocaat willigde gisteren een verzoek in van Bosmans clubcoach Boskamp, die bang is dat zijn topschut ter niet is uitgerust voor de competitie wedstrijd tegen Seraing twee dagen later. De 30-jarige Gillhaus, spits van Vites se, maakte tijdens de WK-kwalificatie- reeks twee keer deel uit van de selectie. Voor de uitwedstrijd tegen San Marino werd hij op-het laatste moment vanwege een enkelblesurre vervangen door Bos man. Die maakte toen drie van de zeven doelpunten tegen het dwergstaatje. Voor het belangrijke thuisduel tegen Engeland op 13 oktober was Gillahus de zeven tiende man in de selectie en zat hij op de tribune. De voormalige spits van FC Den Bosch, PSV en Aberdeen is uitstekend in vorm. Met zestien doelpunten is hij tweede op de topscorerslijst van-de ere divisie, achter de Fin Litmanen. Gillhaus speelde zes interlands, waarin hij twee keer scoorde. Beide doelpunten maakte in 1987 op Rhodos tegen Griekenland. Dick Advocaat heeft besloten de 22 voet ballers van Oranje bij de eindronde van het WK te isoleren in het golfresort van Lake Nona. Het is gelegen op een uurtje rijden van de stad Orlando in Florida, waar Nederland twee van zijn drie groepsduels speelt. Tijdens een tweede bezoek besloot Advocaat af te zien van de eerste optie Mission Hills. Lake Nona is een klein, exclusief gol fresort. Aangelegd in een park dat geheel van de buitenwereld kan worden afge sloten. Het is omgeven door hekken met zwaar bewaakte poorten. De club kent slechts enkele honder den, steenrijke leden. De meesten van hen verblijven elders vanwege de hitte in juli in Florida. Naast het clubhuis ligt een hotel met een twintigtal kamers. De KNVB heeft dit volledig af kunnen huren alsmede enkele nabij gelegen villa's. Een aantal internationals - Gullit, Ro nald Koeman, Van Basten, de broers De Boer - is de laatste jaren verslingerd ge raakt aan golf. Zij kunnen in Lake Nona hun spelpeil flink verbeteren met lessen bij David Leadbetter. De beroemdste golftrainer ter wereld is gevestigd op La ke Nona. De Engelsman Nick Faldo, nummer 1 op de wereldranglijst, en de Zimbabwaan Nick Price (no. 3) zijn Leadbetters bekendste leerlingen. Lake Nona kreeg twee maanden gele den wereldbekendheid door het golf- toernooi om de Heineken World Cup. De ploeg van de Verenigde Staten zegevier de met Fred Couples en Davis Love III. Nederland eindigde met Constant Smits van Waesberghe en Chris van der Velde op de 22e plaats. De golfbaan is van zeldzame schoon heid en eminente kwaliteit. In het Nona- meer en de andere waterpartijen wonen talloze schildpadden en alligators. Ge vaar voor „onze jongens" leveren ze niet of nauwelijks op. Als de krokodillen de lengte van twee meter hebben bereikt, worden ze afgeschoten. Hans Gillhaus. archieffoto Flinders Park zwaar bewaakte vesting Jan Siemerink heeft weinig gelukkig geloot voor de ten niskampioenschappen van Australië die maandag begin nen. Weliswaar trof de Rijnsburger het met de paring in de eerste ronde (tegen een nog onbekende qualifier), maar na winst stuit Siemerink waarschijnlijk op een van de meest lastige tegenstanders die aan de Australian Open meedoen: Stefan Edberg. De in Melbourne als vierde ge plaatste Zweed gaf vorige week zijn visitekaartje af in hét olie staatje Quatar. Hij won niet al leen het toernooi in Doha (door een finalezege op Paul Haar huis), maar speelde ook een im ponerend soort tennis. „In deze vorm ben ik een serieuze kandi daat voor de Australische kam pioenschappen", liet de door gaans bescheiden Zweed tot verrassing van velen weten. Ed berg opent de twee weken du rende titelstrijd in 'Down Un der' overigens tegen de Spaanse gravelspecialist Javier Sanchez. De vorm van Siemerink is van een mindere allure. De Rijns burger verloor in de eerste ron de van de Hopman Cup van FUasek en verloor een week la ter in Sydney opnieuw zijn ope ningspartij, dit keer van Tho mas Muster. De twee andere Nederlandse mannen, die direct tot het hoofdschema van de maandag te beginnen Australian Open in Melbourne zijn toegelaten, loot ten voor de eerste ronde ook te gen qualifiers. Paul Haarhuis vervolgt bij winst in zijn eerste partij het tegen de winnaar van het treffen tussen de Amerika nen Stark en Ho. De Nederlan der is ingedeeld in het kwart van de als eerste geplaatste Amerikaan Pete Sampras, die eventueel in de vierde ronde te gen Haarhuis komt te staan. Jacco Eltingh speelt na een zege in de tweede ronde tegen de Australiër Rafter of een andere qualifier, in de derde ronde is de als vijfde geplaatste Tsjech Petr Korda mogelijk de tegen stander. Bij de mannen is het rijtje af wezigen uitgebreid met Andrej Medvedev uit de Oekraïne. Hij ondervindt teveel hinder van een knieblessure. Behalve Med vedev ontbreken Agassi, Becker, Chang, Krajicek, Bruguera, John McEnroe en Cash. Van de vier Nederlandse wou wen hebben Nicole Muns-Ja- german en Stephanie Rottier het in de openingsronde niet getroffen met respectievelijk Natalie Medvedeva uit de Oek raïne en de als vierde geplaatste GabrielaSabatini. Miriam Oremans treedt in de eerste ronde aan tegen de Ame rikaanse Lisa Raymond. Bij winst speelt de Berlicumse te gen de winnares van het duel tussen de Francaise Testud en de Italiaanse Grossi. Kristie Boogert treft een qualifier. De Zuid-Beijerlandse trok zich gis teren tijdens haar partij voor de halve finales van het toernooi in Hobart terug wegens een rug blessure. Ze stond op dat mo ment tegen de Japanse Endo achter met 6-7 2-4. Mochten Muns-Jagerman en Rottier hpn partijen tegen Med vedeva dn Sabatini beiden tot een verrassend goed einde brengen, dan spelen ze in de tweede ronde tegen elkaar. Vesting De organisatie van de Austra lian Open heeft alert gereageerd op de gewelddadige voorvallen in de sportwereld, waarbij Mo nica Seles en meer recent de Amerikaanse kunstrijdster Nan cy Kerrigan en de Duitse voet baller Oliver Möller van Ham burger Sportverein in respectie velijk Detroit en Stuttgart het slachtoffer waren. De ver scherpte veiligheidsmaatregelen maken van Flinders Park in Melbourne de komende twee weken een zwaar bewaakte ves ting. Het centre court en de beide zogenoemde showcourts zijn in de Australische stad qua aanleg op zichzelf al veilig genoeg. „De tribunes eindigen op deze drie banen twee meter van de rand van het speelveld", aldus Geoff Pollard, voorzitter van de Australische tennisbond. „Inci denten zijn daar zo goed als uit gesloten." Daar komt bij dat de spelers via een ondergrondse •Jan Siemerink stuit in de tweede ronde v tot pal voor de ingang van de kleedkamers worden gebracht, waarbij ont moetingen met het publiek uit gesloten zijn. Op de andere veertien banen op het park is de situatie niet zo gemakkelijk te controleren. Daar moeten de spelers zich tel kens een weg banen door de massa's toeschouwers. Lijf wachten, politie met honden, militairen en een systeem van videocamera's moeten voor de grootst mogelijke veiligheid zor gen. Bovendien worden de toe schouwers bij alle ingangen met mètaaldetectoren afgetast en worden de meegebrachte tassen zorgvuldig doorzocht. De tennisacteurs reageren verschillend op de recente ont wikkelingen. Zo traint Steffi Graf uitsluitend op het herme tisch afgesloten centre court. De Oostenrijker Thomas Muster, nummer negen op de plaat singslijst, neemt de zaken gela ten op. „Ik maak me niet al te veel zorgen", zegt hij. „Ik geloof dat ik voor een terrorist niet be roemd genoeg ben." Dat gold echter ook voor de voetballer Möller, die woensdag tijdens een zaalvoetbaltoernooi door een doofstomme vrouw werd neergestoken. Zij deed dat om eens een keer prominent in het nieuws te komen. (De loting voor de Australian Open vindt u op pagina 21). ROUWERKERK NPA-VERSLAGGEVER Negeneneenhalf jaar is hel praktisch stil geweest rond het werelduurrecord wielrennen. Goede voornemens en publici- teitspraatjes zat, maar daadwer kelijk afzien - ho maar. Pas toen de 'eigenbouw' Schot Graeme Obree op 17 juli 1993, in foetus- hduding, de planken uit de baan van het Vikingskipet in Hamar reed, begonnen allerlei klokken en hartslagmeters weer sneller te tikken. Zoals vandaag (geplande tijd 17.30 uur in Westeuropa) als Francesco Moser op de baan waar hij tien jaar geleden Eddy Merckx' uit 1972 daterende top- afstand tot tweemaal toe ver pulverde, als de 42-jarige Tren- tijn terugkeert op de piste waar hij destijds een wielerrevolutie ontketende. Moser? Maar die is toch al lang gestopt, die gezichtsbepa- ler van het Italiaanse wielren nen tussen 1973 en 1988, die reed zijn laatste koers toch een jaar of vijf geleden? „Moser is eigenlijk nooit gestopt", zegt zijn Belgische oudrploegmaat en rivaal Roger de Vlaeminck. „Die is altijd blijven trainen, en heeft nog steeds een hart om te Moser laat tegenwoordig on der eigen naam fietsen bouwen en voorziet met broer Aldo de regionale wijnmarkt vanuit Palu di Giove, maar trainen doet hij ook nog iedere dag. Hij is in bla kende conditie blijven verkeren. Onlangs nam hij deel aan een zwaar bezette klimtijdrit tegen de Stelvio: hij werd derde. Eind oktober schreef hij in voor een amateurkoers: hij won. Ruim een jaar geleden alweer is het plan geboren. Een plan, dat droop van de symboliek. La ten we tien jaar na die fameuze januaridagen van 1984, die Merckx c.s. in diepe rouw dom pelden, nog eens teruggaan naar de hoogte van Mexico Stad. Laten we opnieuw een zelfde voorbereiding kiezen, la ten we kijken hoe dicht we de recordafstand van toen (51.151) kunnen benaderen. 'We', want achter de Frances co Moser van het werelduurre cord staat een hele groep mede werkers: van biochemici, via in- spannings-fysiologen tot inge nieurs in de aërodynamica. Vijf, zes professoren hielden zich destijds wel met hem bezig, on der aanvoering van Francesco Conconi, de medisch sportge- leerde uit Ferrara. „Ik heb mijn benen geleend aan de wetenschap", benadruk te Moser destijds bij herhaling. Eddy Merckx en de zijnen betichtten Moser destijds van oneerlijkheid. Merckx had in '72 een orthodoxe fiets gebruikt, hier en daar wat uitgeboord, dus alleen lichter gemaakt. Mo ser daarentegen had uitgepakt met een aflopend frame, met een ossekopstuur en met dichte wielen, waarvan het voorste ook nog eens kleiner was. Op zo'n fiets had Merckx het ook ge kund, pruilde de kannibaal. De materiaal-revolutie, die daarop volgde onderschreef een deel van Merckx' gelijk. Maar de trainingsmethoden van Conconi hadden zo moge lijk nog meer bijgedragen aan Mosers bijdrage aan in de wie- Ierhistorie. Conconi introdu ceerde de hartslagmeter: hij be paalde het zogenaamde om slagpunt, dat wil zeggen de hartfrequentie waarop een li- Francesco Moser in training. Tien jaar na zijn geslaagde poging gaat de Italiaanse veteraan opnieuw trachten het werelduurrecord op zijn naam te schrijven. foto epa chaam optimaal kan presteren. Wie traint met een hogere hart slag draait zich over de kop, een te lage hartslag is niet effectief. Duursporten en hartslagmeters worden vanaf dat moment in één adem genoemd. Conconi c.s. moesten Moser tien jaar later nog net zo ver kunnen brengen, of tenminste toch dicht in de buurt. De basis conditie was gebleven, met de geest zat het ook nog goed. Ka rakter, dat 'Checco' trouwens zelden in de steek had gelaten: de grootste strijder van alle mo derne Italiaanse 'protagonisti'. Mosers 'terug naar Mexico'- onderneming kwam afgelopen zomer echter in een heel ander claaf. Diens foetushouding ge tuigde inderdaad van een nog beter antwoord op de lucht- weerstand dan Moser in 1984 had gepraktiseerd. Obree vond het al een hele eer dat 'de grote Moser' - van wie hij een wieler trui onder zijn gewone kleding draagt - met hem kwam over leggen. En hij stond hem toe zijn zit te kopiëren. Beetje duur der ogende uitvoering, naam van F. Moser erop gespoten, en het materiaal stond klaar. Met behulp van een half do zijn sponsors (Barilla, Mapie, Enervit, Brescialat, Soteco en Massinvest) toog hij begin dit jaar naar Mexico. Met in zijn kielzog opnieuw een handvol begeleiders, al is het.nu minder dan toen een 'medisch centrum Mexico'. De meeste experimen ten van toen zijn inmiddels be kend terrein geworden. Afgelopen dagen, tijdens de training, bleek dat er vandaag (wind en weder dienende) op nieuw iets van Moser mag wor den verwacht. In de halfuurs sessies kwam hij al meermalen tussen de 52 en 53 km'/uur uit. Aangejaagd op het nogal onge bruikelijke verzet van 62x15, neerkomend op een 'omloop' van 8.70 meter; tussen Obree en Boardman in. Hij wist gistermiddag niet wat hem overkwam. Tweehqnderd journalisten en fotografen waren aanwezig bij de presentatie van het Benetton Ford Formule 1-team. Als jongste werd Jos Ver stappen de eer gegund de nieuwe bolide in de fa briekshal van de Italiaans/Engelse renstal in Enstone door een papieren wand te rijden. Vijf uur later arriveerde hij in Hilversum. In smoking en in gezelschap van een glunderende zaakwaarnemer Huub Rothengatter. In Studio 21 van John de Mol werd het 21-jarige racetalent voor het tweede achtereenvolgende jaar uitgeroe pen tot Driver of The Year tijdens het Rengala van de NAV (Nederlandse Autorensport Vereniging). „Ik ben blij dat ik de knoop heb doorgehakt", reageerde de Limburger opgelucht. „Het duurde me te lang. Ik was al drie maanden aan het on derhandelen. Alle teams waarmee ik heb gepraat, hebben tijd genoeg gehad een redelijk aanbod te doen. Ik was het wachten beu. De offerte van Be- netton kon ik gewoonweg niet laten schieten." De Duitse Formule 3-kampioen wordt testrijder naast kopman Michael Schumacher en de Fin JJ Lehto. De Limburger zal bij iedere Grand Prix aanwezig zijn. Indien een van de twee rijders door omstandigheden niet aan de WK-races kan deelnemen, neemt Verstappen plaats in het kuip je. „Ik heb bewust gekozen voor een contract als testrijder. Ik heb voor de Grand Prix-races nog te weinig ervaring. Als tester kan ik die opdoen. Ik kan zo ontzettend veel leren dit jaar, dat ik vol gend jaar klaar ben voor het grote werk. De keus voor Benetton is verrassend, maar ik behoefde geen geld mee te brengen. Het team betaalt"mijn onkosten. Ik treed niet in details, maar in het al gemeen was dit de beste aanbieding", legde hij Voor sponsor Marlboro kwam de onverwachte keus van los Verstappen hard aan. Donderdag en zelfs vrijdagmorgen onderhandelde de Limburger nog met Ron Dennis van McLaren over een con tract als testrijder dit jaar, met een optie voor 1995. „McLaren kon mij echter niet dezelfde faci liteiten bieden als Benetton", zei Verstappen. „Ik kwam geld te kort. Veel te veel. Ik moet ook aan mijn eigen loopbaan denken. Ik vind het jammer voor Marlboro Nederland. In het bijzonder voor PR-manager Pim van der Heul. Ik heb in principe een goede relatie met hem gehad. Ik hoop dat de ze in stand blijft." Van der Heul had weliswaar signalen opgevan gen dat de concurrentie ook op Verstappen loer de, maar het bericht dat hij voor Benetton had gekozen overviel ook hem. „Ik hoop dat hij een verstandige beslissing heeft genomen", zei hij zoetzuur. „We mogen er wel trots op zijn dat wij hem in de gelegenheid hebben gesteld zo ver te komen. We hadden nooit durven dromen dat hij in zo'n korte termijn al tot de Formule 1 zou doordringen." daglicht te staan, toen Graeme Obree zijn ideeën over fiets en zit in de praktijk besloot te toet sen. En diens 51.596 zes dagen later ook weer overvleugeld zag door een andere Brit, Chris Boardman, op de piste van Bor- deaux-le-Lac: 52.270. Strijdlustig als weleer: „Nu is het dus opnieu\v serieus gewor den!" Te oud? De duvel is oud. Wel te oud om in het peloton te koersen, maar nog lang niet om een uur onder ideale omstan digheden, na een ideale voorbe reiding, op ideale hoogte en ideaal materiaal in je eentje een gevecht met de klok aan te gaan. Moser ging met Obree in con- Meer informatie? Bel snel met Har de Vrind van Leidsch Dagblad telefoon 071 - 356235 of vraag uw vertegenwoordiger naar de vele mogelijkheden die deze aktie u biedt.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19