'Stel je voor datje blijft steken' Problemen oplossen met 'World Game' 'Ramp niet groter maken dan-ie al is' Het Gesprek van de Dag OPLOSSINGEN Verend paaltje Rijnland-, Rijnoord- of Elisabeth- ziekenhuis? ZATERDAG 15 JANUAR11994 Lissenaar Paul van de Griendt zorgt ervoor dat de Universiteit Twente dinsdag 25 januari de Nederlandse primeur van World Game beleeft. Honderd studenten moeten die dag op een reusachtige kaart wereld vraagstukken zien op te lossen. In tegenstelling tot spelletjes als Risk en Monopolie gaat het er bij World Game niet om oppo nenten te verslaan of jezelf te verrijken. Wel moeten 'tegen standers' als hongersnood, an alfabetisme en milieuvervuiling worden geëlimineerd. Dat ge beurt onder leiding van twee Amerikaanse spelleiders, die al acht jaar met hun ideële work shop de wereld rondtrekken. Paul van de Griendt leeft al een half jaar in de roes van World Game. De 21-jarige student be drijfskunde, vanuit Lisse neer gestreken in Enschede, zette ge heel alleen de schouders onder het evenement. Aanvankelijk was het de bedoe ling met het spel nog zes Neder landse universiteitssteden aan te doen. Gebrek aan bevlogen medestanders en geld dwars boomden dat plan. Alleen in Maastricht wacht dit najaar een reprise. Vertegenwoordigers van facul teiten in Groningen, Tilburg, Wageningen, Rotterdam en Amsterdam komen wel als toe schouwer naar de sporthal op het Twentse universiteitscom plex, waar de deelnemers via overleg, ruilhandel en giften tot een beter leefbare wereld hopen te komen. „Ik ben heel benieuwd naar de reacties", blikt de organisator vooruit, „World Game is inmid dels op honderden plaatsen ge speeld en het gaat er vaak heel emotioneel aan toe. Iemand die bijvoorbeeld bij het contingent Afrika is ingedeeld en in Noord- Amerika of Europa moet bede len om hulp beseft op zo'n mo ment pas goed, met welke pro blemen we mondiaal te maken hebben. Uiteraard geldt dat ook voor de spelers, die bij een rijk werelddeel of een hulporganisa tie horen." De deelnemers, die een tientje betalen als bijdrage, worden verdeeld over elf gebieden. Ook zijn er representanten van on der meer de Verenigde Naties, Wereldbank, de media, Wereld Gezondheids Organisatie, mul- ti-nationale ondernemingen en commerciële geldverschaffers. Theo Bakker Er brandt geen licht op de veranda. Alleen het vage schijnsel van een straatlan taarn maakt de palmen en de oude tamarinden soms fluo rescerend groen zichtbaar. De andere gasten van het Guest House slapen en ik zit hier in mijn koloniale stoel, drink bier, laat af en toe mijn sigaar tje wat opgloeien en luister naar de miljoenenstad Jakarta die tot rust is gekomen. 'Plok plok' doet de man met het karretje aan de straatkant. De hoogte van het geluid zegt dat hij gebakken banaan slijt. Ik zit en denk. Tropische warmte trekt door mijn lijf en door mijn hoofd. Het is goed zitten zo. Jakarta moet ooit ook overdag, toen de stad nog niet zijn verwoestende poging was begonnen om opgeno men te worden in de vaart der metropolen, zo'n menselijk le venstempo hebben geademd. De vaart der volkeren, dat die er nog eens voor eeuwig uit mag raken. 'Tenang', kalm aan, klinkt nauwelijks nog in Jakarta. Vanavond hoorde ik dat ook Leke Toba, dat paradijselijke oord in het noorden van Su matra, dat ik ooit in ongerepte staat mocht aanschouwen, is omgeploegd tot een soort Hawaï. Even gloeit mijn si gaartje feller. Hoe het monster van de vooruitgang te stop pen? De zachte warme bries draagt me het antwoord niet aan. Hoe komt het dat wereld wijd het kapitalisme de mooi ste culturen mag vergiftigen? Er is geen alternatief meer, op per ik mezelf voorzichtig. 'Plok plok' klinkt de pisang goreng. Ik kom er niet uit op mijn veranda. Maar ja, ik heb ook maar één hoofd. Er is een groep, van wie het antwoord had moeten komen: de intelli gentsia, de denkers van be roep. Die hadden een alterna tief aan moeten dragen voor het weggevaagde socialisme en communisme. En als dat niet kan, moeten zij ermee op houden, met dat beroepsma tig denken. In ons eigen Leiden vertrekken ook elke werkdag heel wat denkmeesters met hun tup- perware vol bruin brood naar hun wetenschappelijk werk. Hoeveel uren wordt er wel niet gedacht op jaarbasis? Maar wat horen we ervan? Slechts af en toe dringt een mare door tot de buitenwereld. Vorige week stond in deze krant dat professor Schmid had ontdekt dat er in ieder mens een beest schuilt. „Iedereen is in staat tot martelen en moorden",, stond erboven. Dat schiet op. What the fuck moeten we doen om dat te voorkomen, daar gaat het om. Dat iemand juist met luistert naar de groep die hem aanzet tot martelen om informatie af te troggelen. Wat hebben we aan zulk brod delwerk. Oplossingen moeten we hebben. 'Plok plok' roepen de bananen weer. Ik ga er maar eentje ha len. Hoe vaak heb ik al niet ge denkwaardige tropische avon den met vragen afgesloten? Ik zit en denk vergeefs en hij staat daar met zijn bananen midden in de nacht te wach ten op handel. „Als ik je een wijsheid vertel, hoef ik dan niet te betalen", vraag ik hem. Hij haalt de schouders op. „Ze hebben ontdekt dat ieder mens in staat is tot moorden en martelen." „Betaal maar gewoon." Met sterk uiteenlopende basis gegevens (bevolking, voedsel- produktie, consumptie, energie bronnen, militaire uitgaven en gezondheid) en specifieke op drachten (verbetering medische zorg, import voedsel of bestrij ding van zure regen) gaan de studenten in debat. „Hoe de nuchtere Nederlandse student dit ondergaat weet ik niet", zegt-Van de Griendt, „één ding hoop ik wel: het moet de mensen aan het denken zet ten." Het verloop van alle on derhandelingen en wie weet opstanden of oorlogen mag nog onduidelijk zijn, de slottune van World Game is wèl bekend: 'Imagine' van John Lennon, de utopie van een betere wereld. Van de Griendt: „Je krijgt met gecompliceerde vraagstukken te maken. Zoals: hoe komt Afrika van het analfabetisme af en hoe verbeter je de gezondheidszorg in India, terwijl daar absoluut onvoldoende geld voorhanden is? Op kaartjes krijgen studen ten te zien hoe de verhoudingen liggen. Zo doet Noord-Amerika met slechts vijf spelers mee, maar slokt het wèl 27 procent van alle wereldenergie op." De bemoeienis met World Ga me liet Van de Griendt niet koud. „Je gaat natuurlijk naden ken over zaken als het energie vraagstuk en het broeikaseffect. Moetje als student bedrijfskun de later gewoon in een bedrijfje stappen en meehobbelen in het produktieproces?" DOLF RUESINK. Kanaaltunnel boezemt sommigen angst in ussERBROEKU kent ze wel, die metalen paaltjes op de stoep die het parkeren moeten tegengaan. U rijdt ze omver. Of u steelt ze. Maar binnenkort gaat dat niet meer. Lo Minck uit Lisserbroek ontwierp namelijk een paaltje dat veert. Basis van zijn ontwerp is een grondanker, legt hij uit. „Noem het maar een soort kur- ketrekker met daarop een 'op- spannok' waar palen op ge plaatst kunnen worden." Het paaltje is re veer. Zodra er een auto tegen aan rijdt, kantelt het 45 graden. Te weinig om een gratis parkeer plaats te veroveren. Bovendien springt het paaltje weer kaars recht overeind zodra het voer tuig terugrijdt. Met een leuk deukje in de bumper wel te ver staan. Volgende week gaat Amster dam het ontwerp van Minck uit testen. Drie verende en drie vastzittende Amsterdammertjes worde.n beproefd. Verschillende gemeenten hebben al belang stelling voor Mincks ontwerp getoond, waaronder Leiden en Den Haag. „Den Haag riep: Doe ons op proef maar twintig veren de paaltjes", lacht de ontwerper. „Dat noem ik geen proef meer, maar een order. Ik wil eerst maar eens even die proef in Amster dam afwachten." FOTO HIELCO KUIPERS Vanaf Calais in 35 Engeland. In i pendeltreinen door de Kanaal tunnel gaan rijden, wordt dat mogelijk. Ideaal, zou je zo den ken. Toch bleek bij steekproe ven slechts twintig procent van de Nederlanders direct ja te zeggen tegen de tunnel naar Engeland. De overige tachtig procent aarzelt of durft hele maal niet. Bij hen doemen schrikbeelden op van lek rakende tunnels of treinen die halverwege stil blij ven staan. Een reeële angst of tunnelfobie? Volgens psycholo ge dr. M. Eurelings-Bontekoe, medewerker aan de universiteit van Leiden, zal het merendeel van de twijfelaars geen last heb ben van echte tunnelvrees ofwel een fobie. „De meeste mensen hebben waarschijnlijk het gevoel dat er iets kan gebeuren en dat ze dan niet weg kunnen. Maar ze heb ben geen neurotische angst. Als je ze er op wijst hoe veilig de tunnel is, hebben ze waar schijnlijk ook geen probleem om op die trein te stappen. Het echte probleem zit hem bij mensen met tunnelvrees, neu rotische angsten. Ik weet niet of het verstandig is om zo'n fobie te behandelen. Vaak is het een topje van de ijsberg en zitten er diepere angsten achter. Die hele diepe angsten komen naar bo ven als je de fobie behandelt. Ik zeg heel vaak dat je soms maar beter een fobietje kunt hebben. Zo'n fobie houdt in veel geval len die diepere angsten han teerbaar", aldus Eurelings. Mevrouw Visser uit Alphen aan den Rijn durft best te bekennen geen trek te hebben in een ritje door de tunnel. „We hebben het er toevallig thuis over gehad. Ik zelf ben niet zo'n held. Ik heb het ook al gauw benauwd. Ik zou zelf dus niet graag op die trein stappen. Maar de rest thuis wel. Aan de andere kant: als zij gaan, ga ik zelf wel mee. Zo heb ik al een heleboel din gen overwonnen. Twintig jaar geleden bijvoorbeeld, zou ik voor geen goud in een cabinelift stappen. En daar heb ik nu he lemaal geen moeite meer mee." Ook mevrouw Messemaker uit Katwijk heeft zo haar twijfels. „Als ik door de Velsertunnel moet, vind ik het al eng", zegt ze. „Die Kanaaltunnel vind ik helemaal een angstig idee. Ik zou er niet graag in zitten. Stel je voor dat je halverwege blijft steken. Je kunt er niet uit. Maar ik heb er weinig mee te maken. Als ik op vakantie ga, stap ik al tijd op het vliegtuig naar Span je. Engeland trekt me niet zo. Maar als ik er naar toe zou moe ten, zou ik het liefst met de boot gaan. Meer overlevingskansen, lijkt me zo. Maar ach, een mens weet toch nooit wanneer hij zal sterven..." Meneer Griffioen uit Leiden heeft juist weer géén moeite met de tunnel. Als hij met grote spoed naar Engeland zou moe ten, kocht hij gewoon een kaart je voor de pendeltrein. „Maar ik ben nu bijna zeventig en ik heb geen haast meer. Ik zou dus met de boot gaan, voor mijn plezier. Dan zie je ook veel meer. Maar als je haast hebt, als je snel ergens voor zaken moet zijn... Ja, dan kan je met gemak de trein nemen. Ik denk dat die angst van mensen over twee jaar wel verdwenen is. dan is men aan het idee gewend. Het is hetzelfde als toen er net trei nen begonnen te rijden. Mijn oma durfde bijvoorbeeld ook ANNETVAN AARSEN Leidse schoonmaker niet zo welkom in Limburg Wat doe je als je werkloos bent in Leiden en puin wilt ruimen in het overstroomde Limburg? Die vraag werd gistermiddag plotsklaps actueel in het Leidse Arbeidsbureau, toen een mede lander meldde dat hij graag wil helpen. „Tja", klinkt het vanachter de balie, „ik weet niet wat ik daarmee aanmoet." Ook directeur K. van Grunsven krabt zich even achter de oren. Natuurlijk, ze vindt het 'initia tief prachtig: „Maar hoe realis tisch is het om u in de trein te laten stappen en daar met een schop in de hand slib uit wo ningen of weilanden te laten scheppen?" Kan de man thuis worden ge mist? Krijgt de geboren Sri Lan- kees huisvesting in Limburg? En waar in die provincie is precies werk voor hem? „Want het heeft weinig zin om ergens naar toe te gaan waar het al wemelt van de mensen", zegt de directeur. „We moeten de ramp daar niet groter maken dan-ie al is." De 30-jarige man, die was ge grepen door de beelden op tv, antwoordt dat hij hier weinig verantwoordelijkhedenheeft. En dus belooft de directeur 'Limburg' te bellen. Maastricht, om precies te zijn. Want daar zit het arbeidsbureau dat de na men van 'werkwilligen' noteert. Öf en waar ze worden ingescha keld, is nog onduidelijk. Limburgse Waalgemeenten moeten het werk nog inventari seren. Voor een grootscheepse schoonmaak van het onderge- stroomde land is het toch te vroeg: „Het water staat nog op de velden", legt Duijestein van het arbeidsbureau Maastricht uit. Uiteindelijk denkt hij toe te kunnen met enkele tientallen tot honderden paar handen. En die lijken in Limburg voorhan den. bij vrijwilligers èn werklo- De man uit Leiden hoeft dus niet naar het zuiden af te rei zen? „Tja, het is heel vriendelijk aangeboden. Maar waar wil die meneer overnachten? Het is niet zo dat we hier de legerten ten al klaar hebben staan. Wie is hij eigenlijk?" Het liefst brengt zijn arbeidsbu reau werklozen onder bij gewo ne bedrijven. Ze krijgen dan een gewoon arbeidscontract. En als ze bevallen, krijgen ze mis Een luchtfoto van een ondergelopen wijk in Roermond. Nog vele handen zijn nodig om de schade v teroverstroming te herstellen. schien wel een echte baan. Daarnaast wil hij werkwilligen onderbrengen in banenpools of jeugdwerkplannen, zodat ze niet onverzekerd rondlopen en er goede afspraken zijn over ar beidsomstandigheden Zowel de verkozenen als de af vallers, wil hij persoonlijk be richt sturen. Het belooft een flinke klus te worden voor de administratie: „Door al die pu blicaties krijg je namelijk het ef fect dat iedereen een handje wil komen helpen. Uit het hele land komen telefoontjes binnen. Maar ik wil benadrukken dat wij dat niet hebben uitgelokt." „Laat de man dan maar vrijwil ligerswerk in Leiden gaan doen", oppert de directeur van het arbeidsbureau. „Want bij de vrijwilligerscentrale zitten ze ook te schreeuwen om belang stellenden." De man in kwestie vindt alles prima. Als-ie maar wat te doen krijgt, na een jaar stilzitten. In Sri Lanka gaf hij cursussen aan middelbare scholieren. Hier kwam hij niet verder dan inpak ken. helpen in de keuken èn werkloos worden. Om meer kans op een baan te maken, wril de sociale dienst hem in februa ri een 'vakopleiding tuinbouw' laten volgen. Wat hij daar pre cies gaat leren, weet hij niet. Schoonmaken in Limburg vindt hij in ieder geval niet beneden zijn stand, in tegenstelling tot een werkloze boekhoudster. Ze heeft MEAO en MBA en reist pas naar het rampgebied als ze daar boekhoudkundig werk kan doen: „Bijvoorbeeld bij de scha de-afhandeling. Ze moeten dan wel een hotelletje of per FOTO ANP tje voor me regelen. Iets een voudigs, hoor. Vier sterren hoeft nu ook weer niet." Andere werklozen willen wel, maar kunnen niet gaan puinrui- men. Ze hebben katten, honden of kinderen thuis. En die kun nen ze niet zomaar in de steek laten: „Dan wordt het hiér een puinhoop." „Maar", zo laat een 41 - jarige onderhoudsmonteur weten, „als het hier was ge beurd. had ik al lang wat ge daan. Al was het alleen maar uit verveling.'' Dwingen lijkt hem dan ook niet nodig. Mocht de kortdurende klus tóch als passend werk wor den beschouwd, dan heeft hij een tip: „Dan moet ook ieder een gedwongen worden. Van hoog tot laag. Want iedereen heeft dezelfde handen." PAUL VAN DER KOOU Personeel wordt oritslagen, afdelingen worden ver plaatst, de begroting levert de nodige moeilijkheden op en intussen blijft het gekra keel over het ziekenhuis maar doorgaan. Je zou den ken: ze hebben wel iets an ders aan hun hoofd in het Al- phense Rijnoord en het Lei- derdorpse Elisabethzieken- huis. Maar, nee hoor, het ge bruik van de juiste naam leidt tot een heuse brief. En daarin wordt ons er nog eens op gewezen over welk ziekenhuis al die onheilspel lende tijdingen nu precies gaan. De juiste benaming is volgens de missive het Rijn land Ziekenhuis met de loca ties St. Elisabeth in leider dorp en Rijnoord in Alphen aan den Rijn. Niet alleen de interne pro blemen baarden het zieken huis blijkbaèr zorgen, ook de externe contacten. We wor den er fijntjes op gewezen dat de naam Stichting Zie kenhuizen Rijnland al een jaar geleden verviel, evenals de namen St. Elisabeth-zie- kenhuis en Ziekenhuis Rijnoord. Het ziekenhuis somt in de brief ook andere foute namen op, die allemaal fout in de kolommen van de diverse media hebben ge staan: F.ZL, Sint Elisabeth Ziekenhuis, Ziekenhuis Rijn land, Elisabeth en bijvoor beeld Stichting Ziekenhuizen Rijnland, Elisabeth. Maar moeten we juist al die na men niet vergeten? Of we dus beterschap willen belo ven aan het Rijnland Zieken huis, dat is het verzoek waar voor het ziekenhuis blijkbaar nog even tijd had. Kunt u zich voorstellen? Ie stuurt een kaartje naar ie mand in het Rijnland Zie kenhuis, locaties St. Elisabeth in leiderdorp of Rijnoord in Alphen aan den Rijn. Kan dat er wel op? En bestaat dat zie kenhuis nog wel als de lange naam is ingeburgerd?

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17