mileerde cijfers uit statistische trucendoos' Brochures, rapporten, folders en bijeenkomsten Voldongen feit Bijeenkomsten in regio COMMENTAAR Dezer dagen start de inspraak over cfe uitbreiding van Schip hol. Burgers en belangengroe pen kunnen schriftelijk hun be zwaren tegen de plannen indie nen. Bijna niemand echter hecht veel waarde aan die in spraak. De kans om echt in vloed uit te oefenen, lijkt inder daad gering. Het unieke van de uitbreiding van de nationale luchthaven is dat, nog voordat de inspraak begint, alle betrokken overhe den vrijwel op één lijn zitten. Gemeenten, provincie en rijk steunen de groei tot mainport en zijn al jaren direct bij de planvorming betrokken. Als al lerlaatste ging milieu-minister Alders overstag. Op hem had de milieubeweging dus vergeefs haar hoop gevestigd. Weliswaar nemen Haarlem mermeer en de provincie Noord-Holland ietwat afwijken de standpunten in, maar een keihard 'nee' tegen de uitbrei ding zat er niet in. Met wat klei ne bijstellingen van het plan of met compensatie in de vorm van geld voor nieuwe wegen zijn de plaatselijke overheden over de streep getrokken. Zo vlak voor de verkiezingen dur ven eigenlijk alleen de plaatse lijke fracties van Groen Links zich falikant uit te spreken te gen wat de voorstanders 'het beste banenplan sinds jaren' Zelfs wanneer niet alle be stuurslagen op één lijn hadden gezeten, was het zeer de vraag geweest of de inspraak tot we zenlijke veranderingen in het plan had kunnen leiden. Een mooi voorbeeld is de omstre den B.etuwe-spoorlijn. Ondanks breed en gecoördineerd verzet van gemeenten, provincie Gel derland en duizenden omwo nenden bleef het oorspronkelij ke kabinetsplan (bovengrondse aanleg) kaarsrecht overeind. De prijs van de inspraak was 800 miljoen gulden extra voor kleine aanpassingen om het leed hier en daar te verzachten. Wie desondanks op het Schiphol-plan wil inspreken, en serieus genomen wil worden, moet van goeden huize komen. De stapels rapporten zijn voor de leek nauwelijks te doorgron den. Hoe moet de individuele burger controleren of de inge wikkelde formules met betrek king tot de verwachte geluids overlast van de vijfde baan wel kloppen? De milieubeweging zal zeker goed voorbereid de inspraak in gaan. Maar gezien de ervarin gen in de voorbereidende fase heeft ook zij weinig geloof in een 'goede' afloop. Meerdere malen klaagde Natuur en Milieu over het gebrek aan in formatie van de zijde van de planmakers om zelf milieu vriendelijke alternatieven voor de groei van Schiphol door te rekenen. Rest de Tweede Kamer. De landelijke politiek heeft na de inspraak (in 1995) het laatste woord. Maar omdat het parle ment pas in het allerlaatste sta dium erbij komt, rest alleen de keus tussen 'ja' en 'nee'. De volksvertegenwoordigers wor den als het ware voor een vol dongen feit geplaatst. Zoals de politieke verhoudingen nu lig gen, maakt het plan alle kans ongeschonden door de kamer te komen. Alleen een politieke aardverschuiving bij de komen de verkiezingen kan de stoom wals die nu in gang is gezet af- ke bijeenkomst met een alge mene inleiding, waarna er gele genheid is voor het stellen van vragen. De bijeenkomsten zijn na drukkelijk niet bedoeld voor het geven van een mening over het nut en de noodzaak van de uit breiding van Schiphol. Wie zijn mening wil geven, kan schrifte lijk reageren op de vijf inspraak procedures. De bijeenkomsten zijn: Bewoners van de regio rond Schiphol krijgen in de maand februari tijdens acht bijeenkom sten de gelegenheid informatie te verzamelen over de uitbrei dingsplannen van de luchtha- Alle bijeenkomsten hebben eenzelfde opzet. Om 17.00 uur begint een informatiemarkt, waar deskundigen een toelich ting geven op deelonderwerpen. Om 19.30 uur begint de eigenlij- datum regio plaats 1) ïan Zwanenburg baan tweezijdig aangevlogen verlengde Kaagbaan verlengde Westrandweg (Qj) omlegging A9 Q)) N22 contour van de 35 Ke geluidszone euwbouw Vijfhuizen nieuwbouw Hoofddorp nieuwbouw Nieuw-Vennep woning Jan Ryke aan de Vijfhuizerweg (0) woning Theo van der Schaaf in Lijnden 7 februari 8 februari 14 februari 15 februari 17 februari 21 februari 23 februari 24 februari Amsterdam/B' velde rt Hoofddorp Amsterdam/stad Zwanenburg Nieuw-Vennep Aalsmeer Sassenheim Assendelft VU (Hoofdgebouw, aula) Schouwburg De Meerse Stadhuis Cultureel Centrum De Olm De Rustende Jager Gemeentehuis De Oude Tol Het Wapen van Assendelft n vtn hoop op Tweede Kamér Inspraak gaat dinsdag van start [den uitgespeeld", zegt Wie- peijer, die in Spaamdam I doönt. „Er is wat discussie over Ie uifeest, maar we zullen probe- maatot een gemeenschappelijk s. Sadpunt te komen." Groepe- ïr ejen kunnen ook apart in- Emcken over lokale gevolgen, niliejs de mogelijke sloop van in cfcingen. :nteiplgens Wiedemeijer is .het clusi de taak van het platform euci te bepalen wie te maken ovegen met de meeste geluid- t. Her en veiligheidsrisico's. :er e|j willen de problemen niet ichuiven. De politiek moet uitmaken welke mensen iachts last hebben van ge- linder. Wij vinden dat er :maal niemand door vliegla- wakker mag liggen." let platform pleit onvermin- ythdl voor een onderzoek naar •genoemde leefmilieuvari- waarbij Schiphol alleen groeien voor zover het dat toelaat. De stuur- p die de Schipholplannen (eleidt, heeft zo'n onderzoek :rketwezen omdat de luchtha- ners zo niet tot 'mainport' zou groeien. Dit was voor •ewonersorganisaties reden boos uit het Schiphol-over- stappen. )hofet platform doet nu wel mee de inspraakprocedure, in de i ieder geval de Tweede op andere gedachten te htetjigen. „We willen de houden aan dubbele doelstelling, :hiphol groeit én het milieu aldus Wiedemeijer. u^5 HOU HAM r 11 W* m wcwt!.. „Maar het overheidsbestuur is onbetrouwbaar gebleken. In onze inspraakreactie zullen we aantonen dat de milieudoelstel ling is verlaten." Ook al gaat het om stapels in drukwekkende rapporten, het platform zal volgens Wiede meijer ook bewijzen dat het ge leverde cijfermateriaal over milieu en economie onvoldoen de is voor een goede politieke afweging. Een deel van de cij fers zou zelfs zijn gemanipu leerd. Wiedemeijer: „De statistische trucendoos is wijd opengetrok ken. De problemen worden ge woon gereduceerd door andere aannames, overgoten met een pseudo-wetenschappelijke saus. Je herkent dat Verkeer en Waterstaat de regie heeft; er is naar conclusies toegerede- neerd." Een zorgwekkende ont wikkeling, zo vindt hij. .Ambte naren leveren geen objectieve gegevens, maar zijn ingezet als pr-functionaris." De in Kosteneenheden uitge drukte lawaaihinder zou 'een grove onderschatting' zijn van de werkelijke geluidhinder. „Het ministerie telt de stillere vliegtuigen niet mee. Maar stil zijn die natuurlijk niet. Dit soort dingen zie je vaker in aanna mes, criteria, ideale vliegroutes, een te korte nacht, noem maar op." Slot windt zich ook op. „De keuze voor een vijfde parallelle baan is in strijd met de dubbele doelstelling. De afspraak was dat er maximaal 9.000 wonin gen binnen de 35 Kosteenhe- den-contour zouden liggen. Dat werden er 10.000 en nu zelfs 12.600. Als ik een contract te ken, dan moet ik mij daar toch ook aan houden?" De zich gezagsgetrouw noe mende inwoner van Amstelveen spreekt de beschuldiging met enige moeite uit. „Er wordt te kwader trouw gehandeld." Een ander bewijs voor die stelling vinden de twee in het .feit dat groepsrisico's niet meetellen, waardoor geen goed beeld zou ontstaan van de werkelijke vei ligheidsrisico's door het vlieg verkeer. Slot vreest dat Schiphol uit eindelijk veel verder kan door groeien dan nu is afgesproken. „De echte vraag is daarom niet of we al dan niet een vijfde baan willen, maar of we een mega- luchthaven willen met straks ook een zesde en zevende baan? Willen we wel transportland zijn? En kan dat niet op een an dere manier?" Wiedemeijer en Slot zouden het niet wensen, maar als de luchthaven vrij baan krijgt moet dat maar eerlijk en helder wor den verteld. De consequentie is dan misschien wel de verplaat sing van de luchthaven, of de sloop van vele duizenden hui zen rond Schiphol. Maar dan kan er volgens Wiedemeijer en Slot tenminste een échte Schip- holdiscussie worden gevoerd. HAAGS REDACTEUR Betrokkenen en liefhebbers kunnen vanaf dinsdag 18 janua ri hun tanden stuk bijten op een voorlopige regeringsbeslissing en een 25-tal daaraan ten grondslag liggende onderzoeks rapporten. Die dag starten na melijk de inspraakprocedures over de uitbreiding van Schip hol. In gemeenten in een ruime kring rond de luchthaven ligt vanaf deze datum het hele in formatiepakket ter inzage. .Alsof je een mammoettanker van koers moet veranderen", verzucht Jur Teders, directeur van PMMS, het projectbureau dat de uitbreidingsplannen van Schiphol coördineert. De afge lopen jaren heeft het bureau zich vooral beziggehouden met de inhoudelijke kanten van een uitdijende luchthaven. Nu gaat het om de vraag hoe pakweg een miljoen Nederlanders op een goede wijze geïnformeerd worden over de plannen en hoe zij daarop kunnen reageren. Het gaat daarbij niet alleen om het organiseren van infor matie-bijeenkomsten en het ac tief op grote schaal verspreiden van rapporten, maar vooral om het organiseren van een goede inspraak over 3 omvangrijke procedures. De belangrijkste procedure betreft het voorlopige besluit van de regering tot uitbreiding van Schiphol (PKB) middels het aanleggen van een vijfde baan. Tot dit besluit behoren tevens de onderzoeksrapporten over de gevolgen van een groeiende luchtvaart voor de Nederlandse economie. De tweede procedu re behelst de inspraak over de Integrale Milieu Effect Rap portage (IMER), waarin de milieuvoorwaarden voor de uit breiding van Schiphol zijn op genomen. De derdé procedure is de door de provincie Noord- Holland op te stellen wijziging van het Streekplan, waarin de gevolgen van de Schiphol-groei voor de ruimtelijke indeling van het gebied rond de luchthaven zijn vastgelegd. Alle reacties op Streekplan, IMER en PKB moe ten uiterlijk 10 mei binnen zijn. Naast deze procedures zal vanaf 1 februari ook de zogehe ten Uitvoerings Milieu Effect Rapportage (UMER) voor het huidige vierbanenstelsel ter vi sie worden gelegd. Hierin wor den de in de IMER opgenomen milieuvoorwaarden nauwkeurig uitgewerkt. Deze UMER handelt ook over de milieugevolgen van het verlengen van de Kaagbaan en het tweezijdig aanvliegen van de Zwanenburgbaan. Ook voor de aanleg van de vijfde baan worden de milieugevolgen gedetailleerd onderzocht. De eerste stap daartoe, zoals om schreven in een startnotitie, ligt eveneens vanaf 1 februari ter in zage. Alle inspraakreacties op PKB, IMER, Streekplan en UMER gaan naar het Centraal Punt In spraak Schiphol en omgeving, dat gevestigd is bij de Raad voor de Ruimtelijke Ordening (RARO). De raad bundelt en analyseert de binnengekomen opmerkingen, die vervolgens als deel 2 van de PKB door het le ven zullen gaan (Deel 1 is het voorlopige kabinetsbesluit, deel 3 het definitieve kabinetsbe sluit, deel 4 de definitieve PKB na behandeling door de Tweede Kamer). De RARO brengt ook zelf nog een eigen advies uit. Voorts worden er in juni nog een aantal hoorzittingen hou den. Insprekers doen er daarom verstandig aan in hun reactie aan te geven dat zij gehoord willen worden. Deze hoorzittin gen worden gehouden door een onafhankelijke commissie on der leiding van oud-minister Brokx. Daarnaast organiseert de provincie te zijner tijd hoorzit tingen over Je voorgenomen wijziging van het Streekplan.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15