'Afsluiting is doodsteek' Elf ontslagen bij Blom Maters Gratis schilders voor bejaarden 'Het is allemaal erg overtrokken' Regio Ouderenwoningen worden nog duurder 'Patiënt vindt alle zorg op een plek' Drukkers maken koppeiprent Nieuwe wagen brandweer Hazerswoude Containers Club van Polen moeten weg ZATERDAG 15 JANUAR11994 hans koenekoop. 0 Winkeliers vrezen plannen Dorpsstraat De winkeliers aan de Oegstgeester Dorpsstraat vrezen dat een afsluiting van de winkelstraat, onderdeel van het Verkeersplan 2000, voor hen de doodsteek betekent. „De gemeente voert een bijzonder ondernemers-onvriende lijk beleid," aldus woordvoerder Heemskerk. oegstgeest roy klopper Het onlangs gepresenteerde Verkeersplan 2000 van de ge meente Oegstgeest voorziet on der meer in het autovrij maken van de Dorpsstraat. Volgens de winkeliers zou dit een ramp be tekenen. „Na jarenlang gedon der over de herinrichting begint het bezoek net weer een beetje aan te trekken. Een afsluiting overleven we niet." De winkeliers klagen erover dat ze totaal niet gekend zijn in de gemeentelijke plannen om de straat tot een promenade om te bouwen. Was dat gebeurd, dan had de gemeente het plan allang ingetrokken, zo redeneert ondernemer Heemskerk, die een zuivelwinkel runt in de win kelstraat. „We zijn onthutst door deze voornemens. De ge meente Oegstgeest houdt totaal geen rekening met onderne- Op het gemeentehuis wordt een beetje verrast gereageerd op de onrust onder de winke liers. Een voorlichtster meldt dat er geen sprake is van vast staand beleid. „Er komt nog-een hele inspraakronde over de plannen met de Dorpsstraat. Die willen we eerst maar eens afwachten." De gezamenlijke middenstan ders, die overigens geen winke liersvereniging kennen, hebben steun gezocht bij de Kamer van Koophandel. Die heeft toege zegd de kwestie aan te kaarten bij de gemeente. De vijftien winkeliers in de Dorpsstraat hebben het al vrij moeilijk, zo meldt Heemskerk. „We hebben nu al de nodige CDA op de Engelse toer voorschoten De Voorschotense CDA-fractie mikt bij de ko mende gemeenteraadsverkiezingen ook op de vele Engelstalige inwoners die tijdelijk in de gemeente wonen. Wie immers langer dan vijf jaar in Nederland is, mag ook naar de stembus. De partij heeft zijn verkiezingsprogramma in het Engels vertaald en houdt hierover donderdag 20 januari een informatiebijeenkomst in de British School aan de Jan van Hooflaan. Voorschotenaren naar Kita voorschoten Twee Voorschotenaren van het jumelage-comité Voorschoten-Kita vertrekken medio februari naar Kita in het Afrikaanse Mali. De relatie met zustergemeente Kita is nogal in het slop geraakt sinds de coup in 1991. Corrie Ouwerkerk en Theo Faassen willen het contact weer herstellen. Ze zullen be zoeken afleggen aan scholen, boeren, tuinbouw-projecten, be drijven en instellingen. I let comité wil kijken hoe Voorschoten Kita kan steunen. Elf werknemers van machinefa briek Blom Maters in Alphen aan den Rijn hebben gisteren te horen gekregen dat er voor hen geen werk meer is. De gedwon gen ontslagen zijn het gevolg van een overname door het in dustrie-concern SASIB in het Italiaanse Bologna. Bij de Al- phense producent van machi nes voor bakkerijen werken nu nog 57 mensen. Opmerkelijk genoeg nam de Industriebond FNV het initiatief om een over namepartner te zoeken voor de Alphense machinefabriek, on derdeel van Rijkaart Beheer in Asperen. Rijkaart Beheer heeft in Aspe ren ook machinefabriek Rijkaart onder zijn hoede. Daar verdwij nen 47 arbeidsplaatsen. Volgens de Industriebond was overna me van de Rijkaart-groep nood zakelijk. „De financiële toestand is zo slecht dat de fabrieken van Rijkaart Beheer het nog een paar maanden hadden kunnen volhouden. We vreesden dat de banken dan definitief de kranen zouden hebben dichtgedraaid", zegt districtsbestuurder P. Jans sen van de Industriebond. Hij heeft bij het arbeidsbu reau aangedrongen op een ver snelde ontslagprocedure. „SASIB wilde alleen overnemen onder voorwaarde dat er een aantal arbeidsplaatsen zouden verdwijnen. I let contract dat waarschijnlijk volgende week getekend wordt, heeft zelfs een Drie winkeliers die zich verzetten tegen de plani lijk beleid", meent H. Heemskerk (midden). de Dorpsstraat af te sluiten. „De gemeente Oegstgeest voert e moeite om de klanten hier te houden en ze niet te laten door rijden naar Leiden. Eén van de weinige voordelen die wij in Oegstgeest hebben is dat de klanten hier nog met hun wa gen tot voor de deur kunnen komen. Als dat wordt verhin derd, zijn we een heleboel klan ten kwijt," aldus Heemskerk. De zuivelhandelaar bena drukt niet uit eigenbelang te handelen. „Ik heb een zuivel winkel, dus ik trek heus nog wel mensen uit het dorp. Maar er zijn hier ook winkeliers die op de hele regio mikken, zoals een antiquair. Voor dat soort onder nemers zou een afsluiting van de Dorpsstraat rampzalig zijn." Cadeautje van jubilerende woningbouwvereniging hazerswoude Het cadeautje van de Hazers- woudse woningbouwvereniging Volksbelang aan de 65-plussers in het dorp slaat aan. Niet min der dan vijftig huurders hebben gereageerd op het idee van de dit jaar 75 jaar bestaande bouw vereniging om gedurende twee dagen een schilder in het huis aan het werk te zetten. Uiter aard voor niets. Alleen het ma teriaal, zoals behang en verf, moeten worden betaald. Het gaat om woningen van Volksbe lang in het dorp en aan de Rijn dijk. Volksbelang bezit duizend woningen in het dorp. Het gratis verven en behan gen is één van de activiteiten die ter gelegenheid van het ju bileum op het programma staan. Niet alleen in Hazers woude. Ook geeft de vereniging steun aan een woningbouwver eniging in Teplice in Slowakije. .Eigenlijk hadden we die grote belangstelling voor het gratis verven en behangen wel ver wacht. want het is best een leuk idee", zegt A. van Amsterdam, medewerker van de Hazers- woudse woningbouwvereni ging. Of allé oudere huurders inmiddels hebben gereageerd weet de medewerker niet. „We hebben van tevoren niet geke- ken om hoeveel huurders het gaat. Als er een aanvraag bin nenkomt dan kijken we of de informatie klopt en of de huur ders wel de 65 jaar gepasseerd zijn. Maar ik heb het idee dat er op dit moment al heel wat men sen hebben gereageerd." Hij vindt het niet zo vreemd dat het bestuur voor deze leef tijdsgroep heeft gekozen. „Het gaat om een groep huurders die het financieel toch al niet zo breed hebben. Soms alleen maar een aow'tje. Dat is natuur lijk geen vetpot te noemen." Het werk wordt de komende maanden uitgevoerd door de schilders die bij de woning bouwvereniging in dienst zijn. Van Amsterdam: „Daar is be wust voor gekozen. Vaak is bui tenwerk door het weer onmoge lijk. Op dergelijke dagen kun nen de schilders dan aan de slag bij onze huurders. Zit er dan weer een aardige dag tussen dan gaat het andere werk weer Inmiddels heeft de technische dienst van Volksbelang een eer ste inventarisatie van het werk gemaakt. Het is de bedoeling dat de schilders zich maandag al op de eerste adressen mel den. Het totale kostenplaatje is nog niet helemaal duidelijk. Van Amsterdam: „Pas als het werk geheel achter de rug is kan dat 'bepaald worden." Foute berekening Ideaal Wonen zoeterwoude judy n Door een fout van de plaatse lijke Vereniging Ideaal Wonen worden zeven milieu-vrien delijke seniorenwoningen in de Zoeterwoudse wijk Bloe menweide een stuk duurder dan eerder was vastgesteld. De belangstelling voor deze woningen was al minimaal. Ideaal Wonen, dat de wonin gen heeft ontwikkeld, is bij berekeningen uitgegaan van de verkeerde kavelgrootte. Het Zoeterwoudse WD- raadslid H. van der Kooi heeft ongezouten kritiek op de ver eniging. „Ideaal Wonen heeft zich van een slechte kant heeft laten zien. Reden voor de WD om dergelijke initia- terwoude voortaan zeer kri tisch te bekijken." gen zijn onderdeel van een serie van twintig milieuvrien delijke woningen, waarbij de Zoeterwoudse vereniging een belangrijke ringer in de pap heeft gehad. De vereniging, die bestaat uit een groep aspi rant-kopers, bepaalde zelf de indeling van de woning, de keuze van de bouwmaterialen en vele andere zaken. Hier mee hoopte de gemeente de traditie te doorbreken dat al leen de bouwer en de archi tect bepalen hoe een woning eruit gaat zien. De zeven ge schakelde bungalows vooi?. se nioren moesten tussen de 260.000 en 313.000 gulden opbrengen. Wethouder R. Hogenelst kon gisteren nog niets zeggen over de nieuwe prijs voor de woningen. „De ze is nog niet berekend, maar zal in élk geval een stuk hoger uitvallen." CDA-raadslid J. van der Salm vindt dat de gemeente 'achteraf toch toezicht had moeten houden'. Volgens wethouder R. Hogenelst was dat echter niet de taak van de gemeente. Er zijn volgens hem fouten gemaakt uit oner- varendheid. „Het was de eer ste keer dat een dergelijk ini tiatief in Zoeterwoude ruimte kreeg. Ik vind dat we dit moe ten e'valueren zodat we ervan kunnen leren en nieuwe initi atiefnemers voor zulke fouten kunnen waarsch u wen. WD-raadslid Van der Kooi is ook verbolgen over het .feit dat er amper belangstelling is voor de zeven ouderenwonin gen „Ideaal Wonen heeft ons voorgespiegeld dat er vol doende animo zou zijn." Drie Tot voor kort had nog geen enkele aspirant-koper zich aangemeld voor de wonin gen, waarvoor de eerste paal vermoedelijk volgende maand al de grond in gaat. Volgens directeur gemeente werken M. Geerling zijn er in middels drie serieuze gega digden. Dat komt volgens hem doordat de gemeente een aantal voorwaarden om voor een woning in aanmer king te komen, heeft laten va ren. „Aanvankelijk was er sprake van een kettingbeding dat inhield dat de woningen doorverkocht moesten wor den aan senioren. Dat schrok heel veel mensen af. Toen we die eis lieten valen, kwamen er wel reacties." Ook is in middels de leeftijd om voor een woning in aanmerking te komen verlaagd van 55 naar 50 jaar. Het is echter de vraag of deze aspirant- kopers niet zullen afhaken als de prijs weer omhoog gaat. Verklaring Woordvoerder P. van Velzen denkt dat Ideaal Wonen op dit punt niets te verwijten valt. Hij heeft wel een verkla ring voor het gebrek aan be langstelling voor de ouderen woningen. Bij de oprichting van Ideaal Wonen waren er volgens hem gegadigden ge noeg. „Maar we zijn nu drie jaar verder. In de loop van de tijd hebben veel ouderen een andere woning gevonden." Hij denkt dat de gemeente zich bij de verkoop moet rich ten op niet-Zoeterwoudena- rën. „Buiten het dorp is ge noeg animo." ontbindende voorwaarde. Als de ontslagaanvragen niet wor den gehonoreerd, hoeft SASIB zich niet aan het contract te houden. Wat dat betreft staan we niet met onze rug tegen de muur, maar zelfs in de muur. Het is allemaal bikkelhard", al dus de districlsbestuurder. De elf gedwongen ontslagen in Alphen - in totaal verdwijnen er twaalf banen - komen des te harder aan, omdat Blom Ma ters vorig jaar nog een lichte winst maakte. Janssen: „In Al phen had men terecht nog het idee dat het daar redelijk draai de. De werknemers waren er bij Blom Maters het minst op voorbereid. Ze hebben nu een beetje het gevoel dat ze door de fabriek in Asperen de put in zijn getrokken." Momenteel staat de afspraak op papier dat de vesti ging in Alphen open blijft maar de Industriebond FNV wil bin nenkort in een gesprek met de directie van SASIB lospeuteren dat ook op termijn de Alphense vestiging niet naar Asperen wordt overgeplaatst. „Logistiek gezien is in Asperen wel vol doende ruimte", zegt Janssen. De fabriek in Asperen heeft al een reorganisatie achter de rug, die begin vorig jaar plaatsvond. Het hele concern kwam in moeilijkheden toen één van de directeuren - twee broers - ver trok met de helft van het ver mogen. Een slechte leiding en het inklappen van de markt voor bakkerij-machines, deden het bedrijf vervolgens de das Psychiatrisch centrum Langeveld: noordwuk/alphen conny s. vervolg van voorpagina „Het gaat hier om heel ver nieuwende plannen", aldus woordvoerder J.F. Leene van psychiatrisch centrum Lange veld over het stichten van twee centra voor geestelijke ge zondheidszorg in de Rijnstreek en Bollenstreek. „In de centra vindt de patiënt alle soorten van zorg op een plek bij elkaar. Waar vroeger eigenlijk alleen opname in een psychiatrisch ziekenhuis mogelijk was, daar ligt bij de centra het accent op dagbehandeling. En ook de ambulante zorg vindt men on der hetzelfde dak." Volgens Leene gaat bij Lan geveld de vlag in top als op 9 februari de bestuursovereen komst met de provincie Zuid- Holland wordt getekend waar in genoemde plannen zijn uit gewerkt. „Hoewel tegenover plannen wel staat pijn moeten lijden ten de capaciteit van Langeveld in Noordwijk. Tot het jaar 2000 moeten er daar 188 bedden verdwijnen." In Alphen aan den Rijn zijn in 1991 overigens al 24 plaat sen voor deeltijdbehandeling in gebruik genomen. Onlangs zijn deze plaatsen nog uitge breid met acht plaatsen voor intensieve behandeling van ouderen. Na afloop van de he le operatie zullen er straks in Noordwijk 339 klinische plaat sen overblijven, 54 bij het Centrum Klinische Psycholo gie, bij de MFE Rijnstreek en Bollenstreek elk 36, en voor de langdurige behandeling in de Rijnstreek 72. Het aantal deel tijdplaatsen zal in 1996 in to taal 72 bedragen. Het Centrum Klinische Psy chotherapie zal overigens ver dwijnen van het Langeveld- terrein. Dit centrum, bedoeld voor psychotische- en neuroti sche patiënten, heeft een bo venregionale functie en werkt samen met Endegeest in Oegstgeest. Nieuwbouw voor deze afdeling zal waarschijn lijk in Leiden of omgeving plaatshebben. Veehandelaar De Wit in opspraak vanwege kwelling paarden alphen aan den run Een vertegenwoordiger ;n Alphense drukkerij legt uit wat $r op de kopperprent is te zien: onder meer een oude kaart ri traditionele 'proeve van bekwaamheid' die al eeuwenlang wordt gedrukt ter gelegenheid ri wethouder W. de Jong het eerste Alphen en het gemeentewapen. De prent is van koppermaandag. De Alphense grafische bedrijven, verenigd in de groep Alba, hebben gistermiddag exemplaar van hun 'kopperprent' aangeboden. De Jong verving de zieke burgemeester Paats. De viering van koppermaandag, de eerste maandag na Driekoningen, stamt uit de tijd van de gilden. In een Utrechts jaarboek uit het jaar 1456 wordt het feest als volgt beschreven. „Omtrent dezen tijdt wierdt ook zekere dagh, zijnde maandagh na driekoningen in veel vreugde en dertelheid te Utrecht doorgebragt, genaamd verloore maandagh, op welk veel volks op stelten door de stadt in allerhande gewaadt zich ver toonde, vragende aan de huizen, en ook ontfangende, kleine en geringe geschenken vooral eet- en drinkwaren, welke zy des avonds met den anderen opaten en verdronken, en veel ongebondenheden bedreven." Anno 1994 wordt de eerste koppermaandag op vrijdag gevierd door de drukkers uit de Goudse en Alphense regio. Het feest werd dit jaar ge vierd in de Romeinse herberg van het archeologisch themapark Archeon. foto bende bruyn VRIJE TIJD nieuwe wetering roy klopper De 52-jarige paardenhandelaar A. de Wit uit Nieuwe Wetering is boos op de politie. „Dit is be paald geen reclame voor mijn zaak", zegt hij over de proces sen verbaal die agenten deze week tegen hem opmaakten. Die ontving hij onder meer we gens dierenmishandeling in zijn bedrijf aan de Achterweg. „Het is allemaal erg overtrokken." Liefst negen politie-ambtena- ren voerden woensdag een con trole uit in het bedrijf van De Wit. Volgens de eigenaar niets bijzonders. „Ze doen dat elk jaar een keer." Wel bijzonder is een hele lijst van overtredingen die de politie daarbij consta teerde. Behalve processen-ver baal wegens milieu-delicten, werden ook prenten uitgedeeld voor verwaarlozing van een aantal paarden. De verzorging van de 49 bees ten liet volgens de agenten te wensen over. Voorts stonden de dieren in te kleine stallen die ook nog eens niet waren uitge mest. Bij een aantal paarden werden verwaarloosde verwon dingen geconstateerd. De on dernemer uit Nieuwe Wetering wordt volgende week op het po litiebureau verhoord. In een eerste reactie laat hij weten de kwestie 'schromelijk overtrokken' te vinden. „Het valt hier allemaal best mee." Het verhaal over gebrek aan stalruimte acht hij uit de lucht gegrepen. „Plaats zat hier," zo luidt kortweg de reactie. De beesten zien er verder op perbest uit, zo beweert de vee handelaar. Dat verhaal over die wond is ook onzin, zo meldt hij. „Gewoon een litteken dat bij het transport weer is openge gaan. Dat kan natuurlijk gebeu ren. Ik verzorg het met een of ander spuitbusje en dat gaat prima." De politie nam bij haar be zoek veearts G. Roest uit Leider dorp mee. Roest wil niet spre ken van 'erbarmelijke omstan digheden'. „Eigenlijk was de conditie van de dieren heel wis selend." Met name de volwassen paar den verkeren volgens Roest in een blakende conditie. De jonge veulens zijn er slechter aan toe. „Ze staan in een veel te klein hok bij elkaar. Er ligt amper stro en volgens mij zijn de stallen in tijden niet meer uitgemest. Het is er vies en nat." Toch verkeren de jonge paarden volgens de veearts in een redelijke conditie. Slecht gaat het volgens de vee arts wel met drie slachtpaarden in de stallen van De Wit. „Twee hebben huidaandoeningen op de rug die je met een beetje goede wil zo weg kunt krijgen. Een derde paard heeft een open beenwond, waar nooit iemand naar heeft gekeken." Roest be nadrukt dat de paarden genoeg te eten krijgen, hoewel met na me de slachtpaarden 'behoor lijk' mager zijn. „Maar ook weer niet zo erg dat ze in beslag kun nen worden genomen." Al met al gaat het Roest te ver om De Wit te omschrijven als een notoire dierenbeul. „Maar hij heeft evenmin een bedrijf waarvan je zegt dat de zaakjes er keurig op orde zijn. Er kan nog wel het een en ander wor den verbeterd." Lokale tv Warmond Lokaal Tv zendt zon dag 16 januari de nieuwjaarsre ceptie van de gemeente uit. De Warmondse Omroep Stichting (WOS) ontving toen de Vrijwilli- gersprijs. De uitzending is te zien op het kanaal van Omroep Rijnland om 11.30 uur. Edelsmeden Centrum Expressie 70 geeft vanaf 25 januari een dag- en avondcursus edelsmeden. De dagcursus wordt begeleid door de Alphense goudsmit Toon El- sten en de avondcursus door de Alphense goudsmit Judith Ver sluis. De cursussen bestaan uit vijftien lessen en kosten twee honderd gulden. Expressie 70 is te vinden aan de Comelis Geel- laan 2 in Alphen aan den Rijn, tel. 01720-93737. hazerswoude-dorp De Hazerwoudse brandweer krijgt vandaag offi'j cieel de beschikking over een nieuwe bluswagen. De nieuwe wagen vervangt het inmiddels afge dankte oude blusvoertuig, dat achttien jaar dienst heeft gedaan. De nieuwe wagen heeft vier ton ge kost. Eigenlijk rijdt de Hazerswoudse brandweer al vanaf de kerstdagen rond in de nieuwe wagen. De wagen moest worden ingereden en de blusgasten moesten vertrouwd raken met hun nieuwe voer- tuig. Tijdens de oudjaarsnacht is de wagen zelfs al De Voorschotense Club van Polen moet zijn con tainers aan de Rouwkooplaan op korte termijn weghalen. Een nieuwe plek voor de containers, die vol zitten met hulpgoederen, is er niet. De containers mochten eigenlijk vanaf 1 januari van de gemeente al niet meer aan de Rouwkooplaan een keer uitgerukt, zij het voor een loos alarm. Volgens brandweercommandant R. Fraanje was .de oude bluswagen hoognodig aan vervan ging toe. „Aan de buitenkant zag je niets, maar er zaten plekken in de wagen waar je zo met je duim doorheen kon drukken." Bovendien werd de wa gen onbetrouwbaar. In december wilde de blus wagen tijdens een oefening niet starten omdat de accu het had begeven. De nieuwe wagen is als één van de eersten in Nederland uitgevoerd met een zeer uitgebreide reflectiemarkering. De auto is daardoor in het donker goed zichtbaar. voorschoten staan. De grond daar is nodig voor de aanleg van een haventje voor de woonbootbewoners van Starrenburg. Wethouder J. van de Poel wil de club behulpzaam zijn bij het zoeken naar een nieuwe tijdelijke plek, maar beloven doet hij niets. Minimaal twee keer per jaar brengt de Club van Polen met vrachtwagens goederen naar het Pool se Wroclaw.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 12