Leiden Wethouder boos over SP-pamflet Herstel huizen Leiden-Noord lijkt haalbaar Dierenvriend bezorgd over veestapel Suiker is voor mij geen voedingsmiddel Jan van Houtpenning voor Wim Hack Universiteit op het matje Celstraf eis voor tillen bedrijfsclub VRIJDAG 14 JANUAR11994 Buren /t Bewoners van het I Z Leiderdorpse woon wagenkampje voelen zich de echte buren van de McDrive. Zij zien het res taurant wel graag komen. HANS KOENEKOOP. 0 Raadhuis y| q Als het nieuwe I J'raadhuis van Ja- cobswoude in Woubrugge wordt gebouwd, is dat een miljoen duurder dan wan neer het in Rijnsaterwoude komt. 'Laat Van Rij Groenoord kraken en barsten?' A KOEVOET Wethouder Van Rij is boos over een stencil dat de SP huis-aan-huis heeft laten verspreiden in Groenoord. On der de kop 'Laat Van Rij Groenoord kraken en barsten?' gaat de SP in op het voornemen van de wethouder om slooppanden, die eigendom van de gemeente zijn, gratis te laten bewonen. Tot er nieuwe huizen voor in de plaats komen. ten voor de bewoning van de panden de gemeente leegstand en dus kraken voorkomt. „Kra kers kunnen zonder te kraken tijdelijk in Groenoord wonen. Niet alleen krakers trouwens, maar iedereen die geïnteres seerd is komt in aanmerking. En ik maak daarbij geen onder scheid tussen iemand met een stropdas om of een kraker met punkhaar. Dat zou de SP juist moeten aanspreken." De SP laat in het stencil we ten bang te zijn voor toestanden als in Morsweg IV, tussen Dr. Leylaan en het Weminkterrein. Van Rij maakte eerder duidelijk dat ook krakers een contract voor gratis huisvesting in Groenoord konden afsluiten. De SP is daar fel op tegen en heeft ook al een aantal schriftelijke vragen over deze kwestie inge diend. Van Rij hekelt de SP-actie. „De SP zaait weer eens over mijn hoofd paniek in een wijk of een straat. En andermaal is er niets aan de hand." De wethouder wijst erop dat juist door contracten af te slui- Ook daar zijn tijdelijke contrac ten afgesloten 'en de straat ver loederde voordat de laatste oor spronkelijke bewoners waren vertrokken'. SP'er E. van Aelst, vierde op de kieslijst en Groen- oord-bewoner, zegt in het sten cil dat Van Rij beter de huidige bewoners zo lang mogelijk in hun huizen kan laten wonen, ook nadat de gemeente het pand heeft aangekocht. Van Rij merkt op dat hij de oorspronke lijke Groenoord-bewoners daar bij geen strobreedte in de weg wil leggen. „Maar al deze dingen kan de SP met mij bespreken. Via de telefoon, in de raad of commis sie. Iri plaats daarvan verspredt de partij huis-aan-huis een stencil om mij zwart te maken. Gelukkig staat er een vraagte ken achter die kop. Ik zal in een gemeentelijk stencil de vraag beantwoorden." Wim Hack, financieel expert van De Zijl Bedrijven, heeft van middag uit handen van wet houder J. Laurier de Jan van Houtpenning gekregen. De penning wordt elk jaar uitge reikt aan een ambtenaar die zich gedurende een lange reeks van jaren op bijzondere wijze heeft ingezet. De 63-jarige Hack nam gisteren teven» afscheid van De Zijl Bedrijven. Na een dienstverband van zeventien jaar is hij met vervroegd pen sioen gegaan. De grote verdienste van Hack is geweest dat hij de financiële situatie van DZB heel overzich telijk heeft gemaakt. Het bedrijf, met een begroting van zestig miljoen gulden en 1100 werk- kon dankzij de bereke ningen en computerprogram ma's van Hack elk maand zien hoe de zaken ervoor stonden. „Dat was heel belangrijk voor ons. Want De Zijl Bedrijven wordt steeds meer een com merciële onderneming, die ge richt is op resultaten, kosten en opbrengsten. Dan moet je snel weten of een bepaalde investe ring verantwoord is", zegt di recteur G. Bovens. LEIDEN ERNA STRAATSMA Woningbouwvereniging Leiden (WBL) hoopt de funderingen van de verzakte woningen in de Van Hogendorpstraat te herstel len. Dit is de enige mogelijkheid om sloop van 161 eengezinswo ningen te voorkomen. Nieuw onderzoek toont aan dat de wo ningen steeds verder zakken en schever gaan staan. Van een 'onbewoonbare situatie' is ech ter nog geen sprake, meent de corporatie. De WBL heeft daar om besloten de huurverhoging van 1 juli 1993 niet terug te draaien. Het onderzoek dat de WBL in oktober en november 1993 uit voerde toont aan dat de huizen in de Van Hogendorpstraat 'zeer langzaam' zakken. Van een 'acuut probleem' is echter geen sprake, schrijft hoofd tech nische dienst van de WBL, A. Poelstra, in een brief aan de be trokken bewoners. Vanwege het achterstallige onderhoud acht de WBL het redelijk dat de jaar lijkse huurverhogingen vanaf 1 juli 1994 niet meer dan drie procent zijn. De WBL geeft voorkeur aan volledig herstel van de wonin gen in Leiden-Noord, omdat bij sloop een aanzienlijk aantal goedkope woningen verdwijnt. Het is onmogelijk nieuwbouw ter plekke net zo goedkoop te maken. .Andere mogelijkheden dan slopen of volledig renove ren - fundering vernieuwen en achterstallig onderhoud uitvoe ren - zijh er niet. Funderingsherstel lijkt tech nisch en financieel haalbaar. Uit het vorig jaar gehouden glo bale onderzoek blijkt dat er een 'goede mogelijkheid' is om de woningen te voorzien van een nieuwe paalfundering. Om vol ledige zekerheid te krijgen wordt begin februari in een lege woning de bestaande fundering ondergronds onderzocht. De WBL hoopt eind februari zeker heid te hebben over de toe komst van de woningen. „In eerste instantie hebben wij er niet echt rekening mee gehou den dat vernieuwen van de fun dering technische en financieel mogelijk zou zijn", schrijft Poel stra aan de huurders. „Nu dit toch een reële mogelijkheid lijkt, vragen wij u nog even ge duld te hebben." Langzamer In 1987 is al een onderzoek ge houden naar de mate van ver zakkingen in een deel van het complex. Toen werd geadvi seerd de woningen voor een pe riode van twee tot vijf jaar te be houden. Het vorig jaar gehou den onderzoek was een 'herha lingsonderzoek' en daaruit blijkt dat de huizen steeds verder ver zakken, maar wel veel langza mer dan vijf jaar geleden werd verwacht. Bewoners in de Van Hogen dorpstraat klagen al jaren over verzakte vloeren,.slecht sluiten de deuren en ramen. Vanwege de onzekere toekomst van het comple# geeft de WBL zo min mogelijk geld uit aan onder houd van de woningen. Anna 's Hoeve moet wijken voor huizen Peter Ramaker tussen twee v Het doek voor Anna's Hoeve valt nog dit jaar. De boerderij uit 1850 in het Roomburggebied moét wijken voor de nieuwe huizen en bedrijven. Voor Lei- denaar Peter Ramaker (42) die er schapen, varkens en pauwen heeft rondlopen, betekent dit dat hij zijn dieren van de hand moet doen. Momenteel is hij naarstig op zoek naar een ande re lap grond maar veel hoop op succes heeft hij niet. Ook zijn pogingen om Anna's Hoeve tot gemeentelijk monument te la ten bestempelen, zijn gestrand. Weliswaar komt de drukbe zette monumentencommissie in de tweede helft van dit jaar de eventuele monumentale waarden van de hoeve bekijken maar dat is niet meer dan een overbodige formaliteit. Volgens be^tuursmedewerker P. Prudhomme van Reine staat voor de gemeente al lang vast dat het vervallen gebouw de moeite van het behouden niet waard is. Daarom ook heeft de gemeente, sinds ze Anna's Hoe ve in de jaren tachtig kocht van de inmiddels overleden Mientje Verdegaal, geen onderhoud ge pleegd. Verdegaal was een tante van Ramaker - zelf noemt hij haar z'n oma. In het verkoop contract heeft zij de bepaling la ten opnemen dat* haar 'klein zoon' de boerderij 'om niet' mocht gebruiken. Deze bepaling kan de slopers bal niet tegenhouden. Officieel is Ramaker nog niet medege deeld dat hij en zijn veestapel moeten opkrassen,'maar amb tenaren hebben hem wel al ge zegd dat hij ernstig rekening moet houden met de mogelijk heid dat hij al op korte termijn het veld moet ruimen. Ramaker, die niet woont op Anna's Hoeve maar er wel dage lijks komt, treurt nog het meest om het naderende afscheid vétn zijn dieren. Hij houdt er zo'n zestig schapen, die elk moment lammetjes kunnen baren, een dikke driehonderd kippen, ko nijnen, twee pauwen en wat varkens. De Leidse dierenvriend drijft een ruilhandeltje met be drijven en bewoners uit de buurt. Die leveren hem voer voor de dieren. Ramaker 'be taalt' met eieren. Medio vorig jaar was Rama ker strijdlustig. Hij dacht dat de gemeente Anna's Hoeve, met een 150 jaar oude welput, een echte bedstee en een rookkast voor hammen als monument zou behandelen. Inmiddels lijkt hij te berusten in het naderende einde van de hoeve, waarin hij zijn privé-Hof van Eden ziet. „Ik mag dan WAO'er zijn, ik heb de grootste tuin ter wereld", zegt hij niet zonder trots. Hij ziet nog een lichtpuntje. De gemeente heeft oren naar zijn idee om in de nieuwe wijk in het Roomburg-gebied een kinderboerderij op te nemen. „Dat kan mooi Anna's Hoeve zijn." Ambtenaar Prudhomme boort een deel van de hoop echter direct de grond in. „Een kinderboerderij in de wijk is ui teraard bespreekbaar maar die moet dan op een andere plek komen. Anna's Hoeve ligt te centraal. De gebouwen weg en de grond is nodig or bouwen; het is niet anders." Lastig Twee gewonden bij ongeval leiden Twee automobilisten raakten gisteravond gewond bij een aanrijding op de Europaweg. Ter hoogte van de oprit naar de A4 kwam een 20-jarige Zoetermeerder in botsing met een 44- jarige Leiderdorper, die door roodjeed. De Zoetermeerder liep nekletsel op, de Leiderdorper had hoofd- en knieletsel. Algerijnse arrestant verwondt zichzelf leiden Een 26-jarig Algerijn heeft zichzelf in de politiecel ver wond. De man zat opgesloten in afwachting van uit het land ge zet te worden. De Algerijn was als illegale vreemdeling door de politie aangehouden. De arrestant heeft zichzelf verwond met een plastic mes. Na een medische behandeling in het Acade misch Ziekenhuis Leiden is hij uit voorzorg overgebracht naar het gevangenisziekenhuis in Den Haag. Leidse decorateur valt op Horecava-beurs niet in de prijzen leiden. paulv De Rijkuniversiteit Leiden moet volgende week bij de Raad van State uitleggen waarom het geen stukken wil geven over het schandaal rond de aanbouw bij het Sylvius-laboratorium. Cobouw, het vakdagblad voor de bouw, had om de stukken gevraagd. Het blad zoekt het schandaal tot de bodem uit en nam geen genoegen met een aantal toegestuurde stukken, waarin cijfers en andere belang rijke gegevens wit waren ge maakt. „Soms ook ontbraken essentiële pagina's", meldt Co- bouw-man P. Stuvé. Volgens de universiteit heeft men verstrekt wat men kon ver strekken, maar zijn er belem meringen. Zo onderzoekt justi tie het schandaal waarbij vijf miljoen gulden zou zijn verdwe nen. Bovendien is de financiële afwikkeling nog gaande en kan ook de 'persoonlijke beleidsop vatting' van ambtenaren publi catie tegenhouden. Met een beroep op de Wet Openbaarheid Bestuur hoopt Cobouw toch het nodige boven water te krijgen. Het blad heeft het sterke vermoeden dat het College van Bestuur verant woordelijkheid draagt en ten onrechte alle schuld bij de di recteur bedrijfsvoering legt. In de prijzen is hij niet gevallen. Maar daar ging het hem ook niet om. „Ik ben al blij dat ik dit werkstuk gemaakt heb en dat zoveel mensen er naar hebben kunnen kijken." Suikerdecora teur Ab Guizouni is in de eerste plaats een gepassioneerd kun stenaar. En daarom deed deze Leidenaar van Tunesische af komst gisteren in Amsterdam mee aan de competitie om de zilveren koksmuts op de Hore- cava-beurs. Zelf zegt hij de eni ge in Nederland te zijn die van suikerdecoratie echt zijn vak heeft gemaakt. Tot afgelopen zomer werkte Guizouni nog als meesterkok. Maar de lol ging eraf. Vanwege de snelheid waarmee de men sen tegenwoordig hun eten op tafel willen hebben, was hij te vaak verplicht een sausje uit een zakje te maken. „Niet dat dat géén goeie saus zou zijn, maar vroeger waren we met een sausje drie dagen bezig. Dan had je een perfecte saus." En hij vond koken nog wel leuk eri spannend, maar hij was er met zijn gedachten niet meer bij. „Ik maakte prachtige scho tels, maar in mijn hoofd was ik bezig met suiker, 't Is een ob sessie gewoon. Ik sta ermee op De Leidse suikerdecorateur Ab Guizouni met zijn kunstwerk. en ik ga ermee naar bed. Als ik suiker zie dan wil ik er iets mee doen. Ik vind het zonde om het in het eten te gebruiken. Ik mijn koffie doe ik zoetjes. Suiker is voor mij geen voedingsmiddel meer, het is voor mij een mate riaal pm iets creatiefs mee te doéiii Enorme stellages bouwt Gui zouni uit suiker, en ook heel te re bloempjes. Verschillende soorten suiker verwerkt hij met verschillende technieken. Neem bijvoorbeeld zijn werkstuk voor de Horecava. Voor het pastorale landschap dat hij in gedachten had, was de adelijke dame in een prachtige gelaagde jurk al klaar. Toen ontving hij het toe gangsbewijs voor de beurs waarop een enorme pinguin staat afgebeeld. Het moet hele maal anders, dacht hij, en ont wierp vervolgens een poolland schap. De pinguins daarin zijn geblazen, met dezelfde techniek als waarmee glas wordt gebla zen. Trots is Guizouni op de scherpe kleurscheiding die hij heeft bereikt tussen het spierwit en het gitzwart van de vogel. Het landschap dient als aankle ding voor de desserts die hij erin serveert. Trots Al het werk doet hij in de flat die hij met zijn gezin bewoont in Slaaghwijk. Guizouni is wel op zoek naar een bedrijfspandje waarin hij ook direct aan het publiek kan verkopen, maar dat moet aan de hoogste eisen vol doen. In februari doet hij mee aan een internationaal con cours van suikerdecorateurs in Parijs. Hij is er trots op dat hij daar Nederland mag vertegen woordigen. „Daar worden al leen meesters toegelaten. Zo voel ik me niet. Daar ben fk waarschijnlijk een te eenvoudig man voor. Misschien dat als ik tachtig ben, dat ik me dan een r durf te i delijk voor een goed heenko men van Ramaker's veestapel. Ramaker merkt op dat het voor hem erg lastig is dat hij nog al tijd niet precies weet wanneer hij en z'n dieren moeten ver dwijnen. „Neem het hooien. Moet ik nog geld steken in ba len. heeft dat nog zin? Neem ook de schapen. Als zich nu een koper meldt, krijg ik er minder voor omdat ze zwanger zijn. Dat betekent meer risico's en dus een lagere prijs. Als ik wacht, heb ik straks twee keer zo veel schapen maar misschien is er dan geen koper meer." Prudhomme: „Ik begrijp het probleem wel maar Ramaker weet natuurlijk al lang dat hij daar weg moet. Het is daarom geen probleem van vandaag of gisteren. De gemeente wil best een handje helpen maar Rama ker zelf is verantwoordelijk." den haag/leiden persbureau cerberus Hij was nooit de baas van het schoonmaakbedrijf geweest. Dat herhaalde een 41-jarige in woner van Leiden gisteren bij de rechtbank in Den Haag keer op keer. Hij was werkzaam ge weest als controleur en had niets te maken gehad met de fi- De man stond terecht omdat hij als werkgever en eigenaar van twee schoonmaakbedrijven ja renlang verzuimd zou hebben sociale premies af te dragen aan de Detam, de bedrijfsvereniging voor de detailhandel en een aantal andere beroepen. In to taal schat men bij de Detam dat het om ruim zeven ton gaat. Volgens de officier van justitie leidde de man tussen 1989 en 1991 twee schoonmaakbedrij ven, die speciaal gericht waren op MacDonaldsvestigingen. De leidenaar zou in 1991 negen tien mensen voor zich aan het werk hebben gehad, die alle maal zwart betaald werden. De officier van justitie eiste twee jaar en zes maanden ge vangenisstraf. De rechtbank doet over twee weken uitspraak.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 9