Miljoenenstrop Sociale Zaken Steunpilaar van het kabinet, met geuzenbloed Indonesische activist stelt delegatie teleur Binnenland Laatste 'fighters' vliegen uit Beginnersfout Bukman maakt hypocrisie zichtbaar CDA en PvdA krabbelen wat op in de peiling Banken fotograferen klanten Juliana Fonds helpt boeren in nood bunnik» Het Juliana Welzijns Fonds geeft 350.000 gulden aan boeren en tuinders met psychische problemen. Het fonds vindt dat er onvoldoende aandacht is voor de sociale nood. Volgens het Julianafonds zijn er categorieën agrariërs die het niet meer kunnen bolwerken, met alle ernstige gevolgen van dien. Minder gewonden door vuurwerk den haag Dit jaar is 1 dode gevallen en zijn 1.800 vuurwerk slachtoffers in ziekenhuizen behandeld. Vorig jaar waren er 1.900 gewonden. Dat zegt de stichting Consument en Veiligheid. De helft van de slachtoffers viel op nieuwjaarsdag. ,,De rommel op straat zorgt nog voor veel ongelukken. Die zou eerder moeten worden opgeruimd. Daar moeten gemeenten wat aan doen", al dus Consument en Veiligheid. Veel ex-Joegoslaven mogen blijven den haag Driekwart van de asielverzoeken van ex-Joegoslaven die voor april vorig jaar naar Nederland kwamen in het kader van de ontheemdenregeling mogen hier definitief blijven. Dat heeft J. Rietveld van het Ontheemdenproject van het ministerie van justitie gisteren gezegd. Justitie had 12.000 asielverzoeken, er zijn 300 asielverzoeken afgewezen. In 40 gevallen ging het om zware criminelen. Automobilisten naar 'seks-party' lelystad Een oproep via een 06-sekslijn woensdagavond heeft de politie van Lelystad aardig beziggehouden. Tientallen auto mobilisten waren naar de Oostvaardersplassen gereden omdat daar een open seks-party voor paren zou zijn. De boodschap op de babbelbox had paren uit de wijde omgeving van Flevoland naar Lelystad gelokt. Van een seksfestijn was geen sprake. CNV: 1 procent meer loon in metaal nieuwegein De CNV wil dat de lonen in de metaal- en elektro technische industrie (200.000 werknemers) dit jaar en volgend jaar met 1 procent stijgen. Anders dan de Industriebond FNV, de grootste vakbond in deze bedrijfstak, brengt de CNV-bond geen koppeling aan tussen de mate waarin een onderneming bereid is werkgelegenheidsafspraken te maken en de hoogte van de looneis. 600 banen weg bij pensioenfonds ABP heerlen De ambtenarenbonden en de directie van het Alge meen Burgerlijk Pensioenfonds (3.500 banen) in Heerlen zijn gisteren akkoord gegaan met het verdwijnen van tussen de 600 en 700 banen. 55-plussers mogen eerder met ontslag en krijgen dan tot hun 65ste 80 procent van laatste loon. Of de regeling doorgaat, hangt af van de minister van sociale zaken. Die is erte gen dat ouderen het eerst worden ontslagen. Europese steun voor platteland den haag Plattelandsgebieden in zes Nederlandse provincies krijgen geld van de Europese Unie. Dat is om ontvolking tegen te gaan. Het gaat om Friesland, Groningen, Drenthe, Overijssel, Zeeland en Limburg. Het geld wordt gebruikt voor het scheppen van werk, de landbouw, verbetering van de infrastructuur en verbetering van het toeristische sector. Nasution zegt gesprek over mensenrechten af Staatssecretaris Wallage van sociale zaken wacht een nieuwe strop van 200 miljoen gulden per jaar. Dat komt omdat rechters de verhaalsplicht steeds vaker afwijzen. De regeling houdt in dat sociale diensten de bijstand aan gescheiden vrouwen verhalen op de ex-partner. Rechters wijzen verhalen bijstand op ex-partners vaak af soesterberg Geëscorteerd door drie F-16's van de landse bodem. De komende maanden wordt de Koninklijke Luchtmacht verlieten de drie laatste Amerikaanse basis Soesterberg volledig ontmanteld. Amerikaanse gevechtsvliegtuigen drie F-15's van foto anpfrans vanderlinde het 32ste Figthers Squadron gisteren de Neder- um Gezeten tussen familieleden van len Dales woonde ook burgemeester Schmitz van Haarlem, vriendin van Dales, de herdenkingsdienst bij. foto anp cor mulder VRIJDAG 14 JANUAR11994 jakarta anp De Nederlandse parlementaire delegatie die momenteel Indo nesië bezoekt, is teleurgesteld over de afwezigheid van de Indonesische mensenrechten activist Nasution bij een ge sprek met een aantal mensen rechtenorganisaties. Dat heeft delegatievoorzitter Deetman gisteren in Jakarta gezegd. Nasution, die directeur is van het Landelijk Indonesisch Bu reau van Rechtshulp (LBH), zei de afspraak kort voor het ge sprek af; volgens de andere ge sprekspartners van de delegatie op grond van informatie die hem vanuit Nederland over het programma van de delegatie had bereikt. Enkele Nederlandse organisa ties die vorige week het bezoek van de kamerdelegatie aan Indonesië kritiseerden omdat deze te weinig aandacht aan de mensenrechten zou besteden, ontkenden gisteren dat zij Na sution zouden hebben geadvi seerd af te zeggen. Wel heeft het Comité Indonesië Nasution in gelicht over de kritiek op het programma van de delegatie. Aanwezig waren de LBH-ad- Urker huisartsen tegen verlof zwangeren utrecht «anp De Urker huisartsenassociatie betaalt niet mee aan het zwan gerschapsverlof van collega's. De Urker dokters vinden dat zwangerschap hoort bij het risi co van het vrije ondernemer schap en dat daar individuele oplossingen voor moeten wor den gezocht. Dat schrijven ze in. het artsen- blad Medisch Contact naar aan leiding van het besluit van de Landelijke Huisartsen Vereni ging (LHV) er bij verzekeraars op aan te dringen het 'zwanger schapsrisico' mee te nemen in de arbeidsongeschiktheidsver zekering. De Urker huisartsen hebben geen zin om daar per jaar 1.200 gulden aan mee te betalen. De premie staat echter niet vast, aldus een woordvoer der van de LHV. Op dit moment zijn 850 van de 6.500 huisartsen vrouw. Op de opleiding voor huisartsen is echter al de helft van de leerlingen vrouw. vocaat Mulya Lubis en voorzit ter Muchtar Pakpahan van de onafhankelijke Indonesische vakcentrale SBSI. Ook vice- voorzitter Mazulu Darusman van de door president Soeharto ingestelde mensenrechtencom missie nam aan het gesprek deel. Hij was de enige die een 'optimistisch beeld' over de mensenrechten in Indonesië schetste. ,,De situatie is redelijk goed", aldus Darusman. „Het gaat de goede kant op." LBH- advocaat Lubis en SBSI-voorzit- ter Pakpahan waren aanzienlijk minder positief. De delegatie bracht gister avond een onverwacht bezoek aan de Rode-Kruisvertegen- woordiger Antoulas, die vooral op Oost-Timor actief is. Over de resultaten van dat gesprek wilde Deetman geen verdere medede lingen doen. Eerder gisteren legde de parlementaire delega tie kransen op het ereveld Kali- bata, waar Indonesische slacht offers van de Japanse bezetting en de Nederlandse politionele acties liggen begraven, en op het ereveld van Menteng Pulo, waar Nederlandse slachtoffers van de Japanse bezetting en de politionele acties zijn bijgezet. den haag «npa-anp De Vereniging van directeuren van sociale diensten (Divosa) kwalificeert de wet die het ver haalsrecht regelt inmiddels als 'maatschappelijk en financieel onwerkbaar'. De Divosa heeft bij het ministerie aan de bel ge trokken om de problemen rond het meebetalen aan bijstands uitkeringen door ex-huwelijks partners te bespreken. Volgens de vereniging kost deze proce dure in sommige gemeenten meer dan ze oplevert. De socia le diensten draaien namelijk op voor de gerechtskosten in zaken die ze verliezen. den haag npa/anp „Ze was een mooi mens. Een mens uit één stuk." Zo memo reerde PvdA-leider Wim Kok gisteren zijn partijgenote len Dales, tijdens de herdenkings dienst in de Grote of Sint Ja- cobskerk in Den Haag. Honder den mensen bezochten de dienst voor de maandagmorgen plotseling overleden minister van binnenlandse zaken. Onder hen vrijwel alle leden van het kabinet. Haar onverzettelijkheid den haag «anp De coalitiepartijen CDA en PvdA herstellen zich iets van de desastreuze klappen in de opi niepeilingen van december. Maar het verlies ten opzichte van de huidige sterkte van 54 en Uit steeds meer vonnissen blijkt dat de sociale diensten voor de rechter vrij kansloos zijn als zij nog geld willen opei sen bij ex-partners die meer dan 8 jaar geleden zijn geschei den zonder een alimentatiere geling overeen te komen. Vol gens de wet moet niettemin de bijstand tot 12 jaar na de schei ding worden verhaald. De maatregel, die uit de erfenis komt van de vorig jaar afgetre den staatssecretaris Ter Veld was bedoeld om 200 miljoen gulden te bezuinigen. Het ministerie van sociale za ken, dat eind vorig jaar nog een strop van ruim 350 miljoen gul- maakte Dales soms „knap las tig", vertelde premier Lubbers, maar tegelijk was zij daardoor de steunpilaar van het kabinet. Hij onthulde dat de rege ringscoalitie veel vaker dan be kend is aan de rand van de af grond heeft gestaan. „Maar dat zag len Dales nooit als oplos sing. Ze weigerde de handdoek in de ring te gooien", aldus Lubbers. Volgens de premier mocht gerust gezegd worden dat de bruuske Dales „geuzen bloed in zich had en in de tradi tie stond van Kaat Mossel en 49 zetels blijft indrukwekkend. Het CDA zou bij verkiezingen nu kunnen rekenen op 40 ze tels, de PvdA op 28. Dat is res pectievelijk 2 en 1 zetel meer dan medio december, zo blijkt uit een enquête van Bureau In terview ten behoeve van intern den in de WW moest wegwer ken, maakt zich inmiddels zor gen over het 'verhaalsdossier'. Op dit moment worden alle vonnissen bestudeerd om zo zicht te krijgen op de onderlig gende argumentatie van de rechter. De sociale diensten waar schuwden vorig jaar al dat de opbrengst van de verhaalsplicht zou tegenvallen. In de gemeen te Den Haag bleek dat bij 8 van de 10 mensen die moesten meebetalen aan de bijstandsuit kering van hun ex-partner niets te halen viel omdat ze een te laag inkomen hadden. In Rot terdam konden op 30.000 dos siers slechts 1.500 mensen tot een bijdrage worden verplicht. Aanvankelijk weigerden de soci ale diensten in Den Helder en Alkmaar bijstand te verhalen op ex-partners die al langer dan 5 jaar gescheiden zijn. Kenau Hasselaar". Ook Kok herinnerde aan Da- les' krachtige uitstraling. „Er was vooral die blik in haar ogen. Fel, maar even later ook geamu seerd. En inderdaad, soms wa ren die ogen gesloten." Die laatste opmerking sloeg op het feit dat Dales op bijeenkomsten die haar niet boeiden, nogal eens in slaap sukkelde. PvdA-voorzitter Felix Rotten berg vertelde waarom de chris- telijk-religieuze len Dales tot de sociaal-democratie was toege treden. „Die beweging paste partijgebruik. De WD zou 5 zetels winst boeken en uitkomen op 27. D66 blijft staan op een enorme winst: 30 zetels tegen 12 nu. In december stonden de democra ten nog op 32. Groen Links blijft het goed doen met 11 zetels, wel bij haar, vond zij. Eind jaren zestig is zij lid geworden. Ver dikkeme, zei ze, nu moet ik dat dan ook maar bezegelen met een officiële registratie en een betaling. Anders stelt het niks Rottenberg roemde Dales' in zet voor de minderheden, die het in deze onzekere tijden steeds moeilijker krijgen. Niet alleen de allochtonen, maar ook de mensen zoals zijzelf met een andere seksuele geaardheid. Zij deed ook veel voor vrouwen. In haar vier jaar als minister ver een winst van 5. Van de kleine christelijke partijen SGP (3), GPV (2) en RPF (1) zou alleen de laatste het aantal zetels ver dubbelen en op 2 uitkomen. De Centrumdemocraten zouden blijkens de peiling stijgen naar 6 zetels. dubbelde zij het aantal vrouwe lijke burgemeesters. Toch stond drs. Catharine Isabella Dales niet te allen tijde haar mannetje, zo zei secreta ris-generaal Van Aartsen van binnenlandse zaken. „Ze had veel behoefte aan een veilige cirkel van mensen om zich heen. Ze had ook kwetsbare kanten. Ik vrees dat die teveel over het hoofd zijn gezien." amsterdam anp De banken verscherpen hun be veiligingsmaatregelen tegen overvallers. Bij een aantal kleine bankfilialen wordt op het ogen blik een proef genomen met een toegangssluis waarin ieder een die aanbelt wordt gefoto grafeerd. Mocht daar een over- den haag npa De Kermit-zaktelefoon houdt op te bestaan. PTT Telecom schuift het weinig succesvolle kikker-model aan de kant voor de opvolger, de Greenhopper. Deze moet de zaktelefoon voor PTT Telecom alsnog tot een succes maken. Volgens het be drijf verandert niets, behalve de STRUEN NPA Onbekenden hebben in drie kinderspeeltoestellen in Strij- en in de Hoeksche Waard scheermesjes bevestigd. De vlijmscherpe mesjes zaten in de houten palen van twee rekstokken en in een kinder zitje van een wip-eendje. De mesjes werden gisteren ge vonden door werkers van de 'Discriminatie Vergoeding voor bedrijf naast woonwagenkamp den haag npa Een ondernemer in het Bra bantse Goirle krijgt 50.000 gul den schadevergoeding van de gemeente. Dat gebeurt omdat zijn bedrijf pal naast een woon wagenkampje ligt. De woonwa gens staan op een voormalig in dustrieterrein, dat inmiddels een woonbestemming heeft ge kregen. Deze nieuwe bestem ming dwingt de ondernemer tot scherpere milieuvoorzieningen. Dat vond althans een meerder heid van de Goirlese gemeente raad. Daarom werd de eis tot schadevergoeding van het be drijf gehonoreerd. Benadeelden door een veran dering in een bestemmingsplan maken sinds enkele jaren een redelijke kans op een financiële vergoeding. Wie bijvoorbeeld zijn huis in waarde ziet dalen doordat onverwacht een nieuwe woonwijk in het tot dan toe vrije uitzicht verrijst, kan tot tienduizenden guldens schade vergoeding ontvangen. In hoe veel gevallen er sprake is van vergoeding voor geleden schade door een woonwagenkamp is niet bekend. Volgens de gemeente Goirle gaat het niet om het woonwa genkamp zelf. Een woordvoer der verzekert dat uitsluitend de scherpere milieu-eisen een rol hebben gespeeld bij de toewij zing van de schadevergoeding en niet de aanwezigheid van enkele woonwagens naast het bedrijf. Het Brabantse Platform Woonwagenbewoners is woe dend over het besluit omdat het 'pure discriminatie' is. valler tussen zitten, dan staat JUustitie een haarscherpe foto van de onverlaat ter beschik king. Maar de maatregel werkt ook al preventief omdat poten tiële overvallers in elk geval worden afgeschrikt. Dit heeft woordvoerder L. Overmars van de Nederlandse Vereniging van Banken desgevraagd bevestigd. naam van het zaktoestel. Dui delijk is echter dat de Kermit voor PTT Telecom niet het ge hoopte succes heeft opgeleverd. Van het toestel zijn sinds de in troductie in september 1992 slechts 20.000 stuks verkocht. PTT Telecom hoopt in 1996 100.000 zaktelefoons te hebben verkocht. groenvoorziening. De snijkant van de scheer mesjes stak enkele millime ters boven het houten opper vlak uit. Direct na de ontdek king zijn ze weggehaald. Alle speeltoestellen in Striien wer den meteen gecontroleerd. Er zijn geen mesjes meer gevon den. Voor zover bekend zijn geen kinderen gewond ge raakt. den haag carel goseling Piet Bukman wil er niet meer over pra ten. Hij wil geen nadere toelichting ge ven op zijn brief aan CDA-collega An- driessen met het verzoek een gasprijs- verhoging voor tuinders even uit te stel len tot volgend jaar. Op straffe van fors stemmenverlies voor het CDA bij de par lementsverkiezingen in mei. Bukman beroept zich erop dat het hier een persoonlijk briefje aan een collega betrof, niet bedoeld om uit te lekken. Verder doet hij er het zwijgen toe. Uit schaamte ongetwijfeld over zijn eigen stupiditeit. Het gaat dan niet zozeer om de ge dachten die aan Bukmans schrijven ten grondslag lagen. Die zijn in orde. Het gaat immers om een bedrijfssector waar voor hij verantwoordelijk is: de tuin bouw. Die heeft het moeilijk door milieumaatregelen en toenemende con currentie. Dat Bukman daarvoor opkomt is zijn taak. Zeker als er een lastenver zwaring aankomt zoals een hogere gas- prijs. Dat Bukman dat echter in een officiële brief aan Andriessen neerlegde, is een beginnersfout. De CDA-bewindslieden zien elkaar elke week ten minste 2 keer. Tijdens het politieke beraad van donder dagavond en bij de ministerraad. Daar had de kwestie keurig kunnen worden besproken. Bovendien bestaan er tele foons in dit land, dus ook van dat middel had Bukman gebruik kunnen maken.. Ten slotte zijn er de zogenoemde 'katte belletjes'. Notities die op een klein kaart je worden gezet en vervolgens al dan niet door tussenkomst van een derde in han den worden gespeeld van degene voor wie de boodschap is bestemd. Na lezing te vernietigen', al staat dat er niet op. Het uitlekken van Bukmans brief geeft tegelijk een aardig inzicht in de werking van de politiek. Er naderen verkiezingen en dus moeten cadeautjes worden uitge deeld aan de kiezers. In dit geval een deel van de CDA-stemmers. In politiek-Den Haag is dit fenomeen algemeen bekend. Elk kabinet doet het, van welke samenstelling het ook is. De huidige CDA/PvdA-ploeg is er de afgelo pen maanden op diverse terreinen mee bezig geweest: Bezuinigingen in de bejaardenzorg werden deels geschrapt. De huurverho ging voor 1994 wordt lager. De stijging van de belastingtoeslag voor eigenaar bewoners van huizen (het huurwaarde forfait) werd omgezet in een daling. De tariefsverhoging openbaar vervoer wordt minder. Bezuinigingen in de gezondheidszorg zijn geschrapt als de werkers in die sec tor genoegen nemen met een nullijn. Het argument is behoud van werkgele genheid. Dat treedt echter niet op, ter wijl de rekening naar een volgend kabi net wordt geschoven. Als klap op de vuurpijl is er nog de 'meevaller' van 4 miljard gulden die be gin deze maand uit de hoge hoed van Wim Kok te voorschijn kwam. De beste ding laat zich raden: lastenverlichting voor burger en bedrijf. Het liefst kort voor de verkiezingen te realiseren. Het zijn slechts voorbeelden. Een rijtje waarin ook Bukmans initiatief voor de tuinders past. Net als de gulle gaven voor Limburg daar waar die bij eerdere ram pen (watersnood begin 1993 en aardbe ving) niet mogelijk waren. Het is een trend. Het vorige kabinet (CDA-WD) liet een belastingverlaging van 5 miljard gulden voor de kiezers achter: de operatie-Oort. Maar ook voor dien gebeurde het aJ. In het derde kabi net-Van Agt (CDA-D66) zat ene heer Rood op Binnenlandse Zaken. Lid van D66. Die sloot een salarisakkoord af met de ambtenaren. Hoe dat er precies uit zag durfde hij niet te zeggen. Bang dat men er achter kwam hoeveel de over heidsdienaren er bij kregen. Het eerste kabinet-Van Agt (CDA- WD) gaf in de laatste dagen groot geld (1,8 miljard gulden) weg aan ondermeer Volvo Car, Océ-Van der Grinten, Fokker en DAF-Trucks. De reacties die vanuit de diverse par tijen nu op Bukmans brief zijn gekomen, zijn dan ook op zijn minst hypocriet. Men maakte zich er zelf. gezeten in de pluche zetels rond de de tafel waaraan het kabinet vergadert, ook schuldig aan. Men deed het alleen handiger. Het partijbelang werd niet zo openlijk ver mengd met het algemeen belang. Buk man deed dat wel. Een teken hoe groot de onrust binnen het CDA is over de pei lingen waaruit blijkt dat de partij steeds verder terugloopt in de kiezersgunst. Daar zou elke partij zich ongerust over maken. Terecht. Het zou alleen beter zijn als het CDA zou zoeken naar de wa re oorzaken van het verlies. Dat de partij zich van de eigen achterban heeft ver vreemd door een verkeerd beleid, een proces dat met 'leider' Brinkman alleen maar zal doorzetten. Daar zou de partij iets aan moeten doen, in plaats van te proberen om met goedkope presentjes het verlies nog iets te beperken. Op kos ten van de belastingbetaler. Ook dat nog. Zaktelefoon Kermit uit handel Scheermesjes in speeltuin om overvallers af te schrikken

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3