'Het is niet een kwestie van wennen' Oud-bankier Ciampi saneerde Italiaanse staatsfinanciën Feiten &Meningen Geloofwaardigheid Jolanda staat centraal' Dood VRIJDAG 14 JANUAR11994 Leidse Gynaecoloog en ethica verwerpen 'Italiaanse praktijken' met baby's Dus in Engeland kunnen ze nu eicellen uit een gea borteerde foetus halen, la ten volgroeien in een lab, bevruchten met mijn sper ma, door een Italiaanse dokter laten inbrengen bij mijn met hormonen opge pompte moeder van 80, en negen maanden later is er een kleine Youpie. LEIDEN CAROLINE VAN OVERBEEKE Ze kunnen allebei hartelijk la chen om de woorden van Youp van 't Hek. „Het is een satire en daar moet je dus ook satirisch over schrijven", vindt de Leidse gynaecoloog dr. F. Helmerhorst die de column van de cabaretier heeft uitgeknipt. Ook prof. dr. Heieen Dupuis is het hartgron dig eens met de toon die Van 't Hek treft in NRC-Handelsblad. „Het is de juiste toon." Van 't Hek drijft de spot met de Italiaanse gynaecoloog die ou1 dere vrouwen van 50- en 60- plus helpt zwanger te wor den. Ook hekelt hij de recente vondst in Engeland waarbij ei cellen uit een geaborteerde foe tus worden gehaald. Daarmee zou een onvruchtbare vrouw een kind kunnen krijgen. De natuurlijke moeder van dat kind is in dat geval een geaborteerde foetus. De grenzen van de wetenschap. Maar dachten we er niet net zo over bij de introductie van de pil, de legalisering van abortus en de eerste reageerbuis-be vruchting? Is het niet een kwes tie van 'wennen aan het idee'? Prof. Dupuis en dr. Helmerhorst zullen er niet aan wennen. Du puis houdt zich bezig met me dische ethiek aan de Rijksuni versiteit Leiden en vindt de nieuwe ontwikkelingen 'zorg wekkend'. Helmerhorst doet re ageerbuisbevruchtingen in het Academisch Ziekenhuis Leiden (AZL) om onvruchtbare paren aan een kind te helpen. Maar hij peinst er niet over dat voor een vrouw van 50 of 60 jaar te doen. Het Academisch Ziekenhuis Leiden (AZL) is een van de 12 centra in Nederland die toe stemming hebben voor In Vitro Fertilisatie (IVF). Hierbij wor den een eicel en een zaadcel in de reageerbuis met elkaar ver smolten; de bevruchte cel wordt vervolgens bij een onvruchtbare vrouw ingebracht. In Nederland is IVF aan strenge regels gebon den. Zo ligt de leeftijdsgrens om en nabij de 40 jaar. In elk cen trum is bovendien een onafhan kelijke commissie die zich over aanvragen voor IVF buigt. Menopauze In Italië maakt de spraakma kende gynaecoloog Antinori ge bruik van IVF om oudere vrou wen zwanger te maken. De vrouwen zijn bereid Antinori tienduizenden guldens te beta len om een kind te krijgen. Om dat vrouwen na de menopause geen eisprong meer hebben, ge bruikt Antinori donor-eicellen van jonge vrouwen. Onlangs baarde een 59-jarige vrouw in Engeland een tweeling na een behandeling van Antinori. Inmiddels is een discussie los gebarsten over de vraag of deze bevruchtingstechnieken wel wenselijk zijn. Wat moet een 'bejaarde' met een baby? Kan zij daar wel voor zorgen? Is het voor een kind niet vreselijk om een 'oma' als moeder te heb ben? Helmerhorst kreeg vorige week drie vrouwen aan de telefoon tijdens zijn spreekuur in het AZL. Zij waren ouder dan 50, wilden opnieuw moeder wor den en vroegen Helmerhorst of zij in het AZL terecht konden. „Neen", antwoorde de gynae coloog luid en duidelijk. „Wij gaan in het ziekenhuis tot 44 jaar. Daarna begint de men opause." De Leidse gynaecoloog vindt het werk van Antinori onzinnig. „Vrouwen van 50 of 60 jaar zwanger laten worden is niet De Leidse ethica Fl. Dupuis en gynaecoloog F. Helmerhorst. Prof. dr. H. Dupuis natuurlijk. Ik zou daar niet aan meewerken. Het is vergelijkbaar met een harttransplantatie bij een hoogbejaarde vrouw: daar begin je ook niet aan als arts. Als een vrouw van 18 jaar on vruchtbaar is, vind ik dat wat anders: bij een jonge vrouw spreek je dan van een afwijking of ziekte. Bij een oude vrouw vind ik onvruchtbaarheid geen ziekte of afwijking waar de ge neeskunst iets aan moet doen. Het is de natuur." Zorgwekkend Dupuis heeft moeite met die ar^ gumentatie al is zij het 'gevoels matig' met Helmerhorst eens. „Ik vind die ontwikkelingen zorgwekkend maar het argu ment 'dat is niet natuurlijk' kun je niet staande houden. De ge neeskunst is kampioen in het overschrijden van de biolo gische grenzen. Ik zou het daar om anders willen formuleren. Er is een ethisch probleem: het is niet in het belang van het kind en de moeder, en een maatschappelijkprobleem: moet je hier als samenleving geld aan uitgeven? Ik denk dat een baby voor een oude vrouw erg belastend is: het is een uit puttingsslag en de kans op schade voor de moeder is groot." „Bovendien experimenteer je met het welzijn van een kind want je weet niet hoe het uit pakt als een jong kind een oude moeder heeft. Daarover kun je alleen gissen. Zolang je niet Dr.F. Helmerhorst kunt hardmaken dat het niks uitmaakt of een kind een jonge of oude moeder heeft, moetje er sowieso niet aan beginnen." Dupuis en Helmerhorst zien echter niets in een verbod op zwangerschap voor oude vrou wen. Frankrijk bereid een wet voor waarin vrouwen na hun menopause worden uitgesloten van kunstmatige bevruchting. Dupuis: „Je moet dat niet ver bieden.Ik denk dat het beter is om mensen goed te informeren zodat ze er zelf over kunnen na denken. Als je het verbiedt, gaan vrouwen gewoon naar Ita lië. Als je dan per se iets wilt doen moet je het in Europees verband aanpakken. Helmerhorst is niet gevoelig voor het argument dat oude iook vader kunnen worden, en oude vrouwen daar om niet mogen worden uitge sloten van het recht op moeder schap. Dupuis: „Bij mannen is het de natuur. Heel simpel. Voor mannen is vader worden ook iets heel anders: de fysieke belasting is veel minder groot dan bij vrouwen. Dat is gewoon niet te vergelijken." Discussietruc Beiden vinden eigenlijk dat An tinori iets uit te leggen heeft. Dupuis: „Het is de omgekeerde wereld dat wij moeten uitleggen waarom wij 'tegen' zijn. Laat Antinori nou eerst maar eens duidelijk uitleggen waarom hij vóór is. Hij is ermee begonnen. Ik vind het een discussietruc om mensen met bedenkingen FOTO LOEKZUYDERDUIN zich te laten verdedigen." Helmerhorst: „Inderdaad. An tinori heeft nooit wetenschap pelijk aangetoond dat het goed is wat hij doet. Het is allemaal erg vaag. Zijn redeneertrant is ook onzinnig. Zo van: jonge he- roïnehoertjes kunnen geen goe de moeder zijn en ze krijgen toch kinderen. Waarom zouden we oudere vrouwen dan uitslui ten?" Dupuis: „Je kan altijd iets vreselijkers dan een oude moe der bedenken, maar dat is een uitermate zwakke redenering. IVF kan kinderloze paren tegen woordig ook het kind van hun dromen bezorgen: althans als zij de juiste ei- en zaadcellen kiezen. Onlangs stak een storm van protest op rond de kunst matige bevruchting van een zwarte vrouw: CTj wilde geen donker kind en liet zich be vruchten met een eicel van een blanke vrouw om een blank kind te krijgen. Helmerhorst vindt dat ook verwerpelijk. „Het is toch ook vreemd als er een wouw met een rote neus bij mij in het ziekenhuis zou komen met het verzoek om een eicel van iemand zonder grote neus. Dan accepteer je jezelf niet en vind ik verkeerd. Huidskleur is geen ziekte: de geneeskunst moet dan ook niet ingrijpen." Ongein Het toppunt van verwerpelijk heid vindt Dupuis de Britse vin ding om het tekort aan donor eicellen op te heffen: gebruik de eicellen van geaborteerde foe tussen. Dupuis: „Dat is afschu welijk. Ik vind het de grootste ongein van alle manipulaties die je je kunt bedenken. Moet je je voorstellen dat een moeder tegen haar kind zegt: 'jouw na tuurlijke moeder was een gea borteerde foetus'. Je kunt je voorstellen hoeveel schade dat berokkent." In Nederland zal het in elk geval zo'n vaart niet lopen, verwacht het tweetal. „Veel nieuwe tech nieken brengen nieuwe proble men met zich mee. Je kunt de wetenschap niet stoppen. Maar wel de toepassingen ervan." De oude Italiaanse regeringspartijen hebben gisteren een meesterwerk af geleverd van wat hier politieke chirur gie wordt genoemd. Binnen 24 uur zetten zij een motie van wantrouwen om in een motie van vertrouwen. Veel effect sorteerde deze laatste, wanhopi ge poging om verkiezingen uit te stel len niet. Premier Ciampi legde giste ren zijn mandaat in handen van presi dent Scalfaro, die op zijn beurt de procedure startte voor de ontbinding van het parlement. De partijloze oud-bankier Ciampi (73) werd vorig jaar april door president Luigi Scalfaro uitverkoren als premier van het 52-ste na-oorlogse parlement vanwege zijn kennis van de economie. Ciampi moest de staatsfinanciën sa neren en de economie stimuleren. Het verdedigen van de lire, die in sep tember 1992 het Europees Monetair Stelsel moest verlaten, zou de eerste prioriteit van het nieuwe kabinet moeten worden. Het zakenleven had vertrouwen in Ciampi. Direct nadat de naam van Ciampi als beoogd pre mier was gevallen, schoten de lire en de koersen op de beurs dan ook om hoog. De regering-Ciampi saneerde de' staatsfinanciën door een begroting voor 1994 in te dienen die in bezuini gingen en belastingverhogingen ter waarde van veertig miljard gulden voorzag. Kort daarvoor was zij erin ge slaagd een bezuinigingspakket van achttien miljard gulden in het parle ment aanvaard te krijgen. De tweede belangrijke taak van de premier was de hervorming van het kiesstelsel. Kort voor zijn aantreden hadden de Italianen in een referen dum gestemd voor afschaffing van het systeem van evenredige vertegen woordiging dat tot een versplinterd parlement met vele kleine partijen leidde. Het stelsel van evenredige vertegen woordiging werd vervangen door een mengeling van districtenstelsel en evenredige vertegenwoordiging: 75 procent van de senatoren en afgevaar digden werd gekozen volgens het dis trictenstelsel, de rest via de evenredige vertegenwoordiging. Bij de eerste proef met het nieuwe stelsel, de ge meenteraadsverkiezingen van novem ber/december, leden de christen-de mocraten (DC) en de socialistische PSI, die jarenlang het Italiaanse poli tieke toneel hebben gedomineerd, grote verliezen. De grote winnaars wa ren de ex-communistische PDS en de neo-fascistische MSI. Voordat hij premier werd, was Ciampi meer dan een halve eeuw in dienst van de nationale bank aan de Via Nazionale in Rome. In 1979 werd hij president van de bank. Hij was op 9 december 1920 in Livorno geboren en studeerde filosofie en rechten. Na dat hij tijdens de oorlog drie jaar in het leger had gediend, begon in 1946 zijn carrière bij de Italiaanse centrale bank. Ciampi werd gezien als de vader van de „monetaire revolutie" in Italië. Onder hem werden het bankwezen en de geld-en kapitaalmarkt gelibera liseerd en uit het moeras van de bu reaucratische hinderpalen getrokken. De Italiaanse centrale bank bevrijdde zich van haar laatste ketenen van poli tiek toezicht, zodat zij dezelfde vrij heid kreeg om het disconto- en wis selkoersbeleid te voeren als bij voor beeld de centrale banken van Duits land en Nederland. Ook werd Italië's financiële markt geheel opengesteld voor de buitenwe reld en voor de concurrentie die daar mee gepaard gaat. In 1990 bracht Ciampi de lire in het Europese Mone taire Stelsel (EMS) en zelfs binnen nauwste bandbreedte voor koersver anderingen ten opzichte van elkaar van de verschillende munten in dit systeem. Maar in september 1992 kon de lire niet langer in het EMS blijven. Ciampi verheelde niet dat dit voor hem slechts tijdelijk kon zijn. Eper incestproces begint volgende week DEN HAAG THEO HAERKENS De advocaten van de verdach ten in de geruchtmakende Eper incestaffaire die Nederland nu al maanden in zijn greep houdt, zijn er klaar voor. De rechtbank heeft vier dagen uitgetrokken voor het strafproces in de zaak van de vermoorde baby's, ille gale abortussen en het jarenlan ge misbruik van twee vrouwen. De advocaten zullen alles doen om de verklaringen van de slachtoffers onderuit te halen. „De geloofwaardigheid van Jo landa, de aangeefster, staat daarmee zwaar ter discussie". Dat zegt mr. R. Schuldink, ad vocaat van de ex-man van Jo landa, een van de twee zussen die jarenlang door familie en vrienden seksueel werd mis bruikt. Hij gaat vrijspraak vra gen voor zijn cliënt, die steeds heeft ontkend. Ook de raads man van de vader van de slachtoffers, mr. H. Voors, vindt dat deze gebeurtenis „de aan gifte en de aangeefster aantast". In de verdediging van zijn cliënt zullen de beschuldigingen aan het adres van de agenten „een zwaar punt" zijn. In de incestzaak worden vijf mannen en een vrouw verdacht van de moord op ten minste vijf baby's en het uitvoeren van een reeks illegale abortussen. De of ficier van justitie leunt zwaar op de verklaringen van de slachtof fers, getuigen en deskundigen, want tastbare bewijzen zijn er nauwelijks. Dinsdag verschijnen de ouders van de slachtoffers en de ex- man van Jolanda voor de recht bank in Zutphen. De dag daar op moeten twee broers, vrien den van de familie, zich voor de rechter verantwoorden voor hun aandeel in een van de babymoorden. Samen met een derde man, houdt justitie hen ook verantwoordelijk voor her haald misbruik en mishande ling van Jolanda. De derde man zou zich ook aan Jolanda's kin deren hebben vergrepen. De zes verdachten worden er van beschuldigd deel te hebben uitgemaakt van een organisatie die tot doel had vrouwen te ver krachten. Omdat niet duidelijk is hoeveel tijd er nodig is voor het onderzoek naai- de feiten, heeft de rechtbank ook donder dag en vrijdag maar vast gere serveerd. Afgelopen zomer vertelden Jo landa en haar zus aan de politie dat ze tien jaar lang herhaald zwanger zijn geworden als ge volgvan seksueel misbruik door hun ouders en hun vrienden. De zwangerschappen werden uiterst primitief en met geweld afgebroken. Om abortussen op te wekken werden de vrouwen volgens Justitie op bed vastge bonden, geslagen en geschopt terwijl er scherpe voorwerpen in hun vagina werden gestoken. Officier van justitie, M. de Weert, houdt in haar voorlopige telastelegging een slag om de arm. Ze beschuldigt verdachten ervan de misdrijven alleen ge pleegd te hebben of samen met een of meer anderen. Ten min ste vijf keer waren de vruchten zover ontwikkeld dat ze levens vatbaar waren. Om die reden is de verdachten vijf keer moord ten laste gelegd of medeplich tigheid aan moord. Steeds ging het daarbij om kinderen van Jo landa, de jongste van de twee. Kinderen die levend ter wereld kwamen, werden doodgestoken of met een hamer op het hoofd geslagen. Vervolgens werden ze in stukken gezaagd om ze te la ten verdwijnen. Politie en justitie beschikken over gedetailleerde verklaringen van de twee zussen. Verder zijn er getuigeverklaringen, maar tastbaar bewijs is er niet. Pogin gen om stoffelijke resten van de baby's terug te vinden waren vergeefs. Dat is ook moeilijk want de botten van jonge kin deren bevatten zo weinig kalk dat hun lichamen volledig wor den afgebroken. Daarom zijn de verklaringen van getuige-deskundigen in de zaak zo belangrijk. De psycho logen Wagenaar en Soppe be oordelen de verklaringen op hun betrouwbaarheid. Inmid dels blijkt uit een uitgelekt rap port dat Wagenaar ernstige twij fels heeft over de betroubaar- heid van de getuigenverklarin gen en zijn vraagtekens zet bij het politie-onderzoek. Wage naar kreeg grote bekendheid als getuige-deskundige in de ge ruchtmakende rechtszaak in Is raël tegen de van oorlogsmisda den verdachte John Demjanjuk. Verder geeft het hoofd van de afdeling verloskunde van het Academisch Ziekenhuis in Utrqcht, dr. H. Bruins, zijn visie op de medische kant van de zaak. Zijn verklaringen zijn van groot belang om vast te stellen in welke gevallen sprake is van moord, doodslag of abortus. De hoofdverdachten, de ouders van Jolanda en haar zus en Jo landa's ex-man, zijn al eerder veroordeeld voor mishandeling en misbruik. Ze kregen straffen van drie tot zeven jaar. Alleen de vader moet zijn straf nog uit zitten, de anderen zijn vrij. STANDPLAATS BOEDAPEST Mijn buurvrouw had de rouw kleren die ze droeg sinds het overlijden van haar man, al een paar maanden geleden afge legd. Maar plotseling liep ze weer in het zwart, en zo onge veer het halve dorp met haar. Het was Allerzielen, de dag om de doden te herdenken, en ie dereen was op weg naar het kerkhof. Het dorp is half katho liek, half protestant, maar dat leek bij de viering van deze ka tholieke herdenkingsdag geen rol te spelen. Het kerkhof krioelde van de mensen. Familieleden waren van heinde en verre waren ge komen om opa en oma de jaar lijkse eer te bewijzen. Toen de schemering inviel, werd het ronduit feestelijk. De graven wafen bedolven met verse bloe men en dennegroen en om zoomd met rijen brandende kaarsjes, de families stonden er bij en haalden herinneringen op. Het had wel wat. Als de do den hadden toegekeken, was het hen zeker bevallen. Geen dode werd vergeten. In Hongarije wordt de plaats van een dodelijk ongeluk vaak met een grafsteen gemarkeerd. Dat gebeurt bij auto-ongelukken, maar ik ken ook een meertje waar de badgasten het strandje 's zomers delen met een kruis dat herinnert aan een jongetje dat er ooit is verdronken. Bij de kruisen langs de kant van de weg brandden overal Allerzie- len-kaarsjes. Allerzielen betekent topseizoen voor de bloemisten. Weken voor het feest zijn de winkels al volgeladen met wanstaltig grote chrysanten en dennegroen. Plastic kransen zijn het allerpo- pulairst. Daarmee oogt een graf tenminste een heel jaar netjes. Er wordt in Oost-Europa harts tochtelijker gestorven dan bij ons. Dood en verdriet worden niet verstopt. In Nederland is een fotootje van de overledene bij de rouwadvertentie al 'indis creet'. Als we al naar een begra fenis gaari, willen we het liefst ook niet weten dat zo'n kist echt de grond ingaat. Rond het graf staat iedereen zich groot te houden, want huilen is maar gênant. Sommmigen laten zelfs de toespraak aan de begrafenis ondernemer over, uit angst emotioneel te worden. Nee, dan de orthodoxe landen. Daar gaan vrouwen een jaar lang dagelijks naar het graf van hun echtgenoot om uitgebreid te treuren. Dat gaat misschien w^t ver, want menig weduwe plengt noodgedwongen een val se traan over een rotzak die ze jarenlang dood heeft gewenst, alleen omdat ze weet dat er an ders over haar wordt geroddeld. In tegenstelling tot Nederland zijn tranen verplicht en veel vrouwen produceren ze zo on geveer op bestelling. Als iemand in Oost-Europa overlijdt, wordt er niet omheen gedraaid. Zijn bedrijf steekt een zwarte vlag uit. In sommige streken wordt de rouwadverten tie (met foto van de overledene, uiteraard) op straat aan de boom gespijkerd. Bij orthodoxe begrafenissen wordt de dode in een open kist door het dorp gevoerd. Achter de rouwkoets, een zwarte wa gen met een zwart balakijn, ge trokken door zwarte paarden, lopen alle dorpelingen mee. Ie dere automobilist die passeert, remt even af en ontsteekt zijn lichten uit medeleven. Pas na de kerkdienst gaat het deksel op de kist, in aanwezig heid van alle rouwgasten. Met stevige hamerslagen wordt opa ingekist, voordat hij het graf in gaat. Terwijl de familie gierend staat te snikken, gooit iedereen een handje aarde in de kuil. Morbide? Ik had laatst mijn moeder aan de telefoon. Ze was een beetje kapot. Een goede vriendin bleek te zijn overleden en was door de familie 'in alle stilte' begraven. Geen gasten, en vermoedelijk geen toespraken. Mijn moeder zat met het verve lende gevoel dat ze niet eens af scheid had kunnen nemen. Dat vind ik nou morbide. RUNA HELLINGA CORRESPONDENT OOST-EUROPA r»

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2