)iet oog usiijimïji Bulgarije is toeristisch nog niet Verknald' Bulgarije De avontuurlijke reiziger wordt ruimschoots beloond Holiday Village in Bulgarije. De ramen klem men, de douche is koud en de badkamer kraan breekt. En toch... toch is Bulgarije een leuk vakantieland. Je moet alleen bereid zijn wat water bij de wijn te doen. Niet ver wachten dat het land na de Russische over heersing, nu al in staat is de toerist optimaal te ontvangen. Bulgarije is vooral onderhou dend op cultureel gebied. In Nesebar bij voorbeeld lieten Thraciërs, Grieken, Romei nen en Byzantijnen hun sporen na. Balkan- tourist, de nationale toeristische organisatie, noemt het plaatsje een miniatuurparadijs. Niets teveel gezegd. Zeker niet als ook nog eens de prijzen in ogenschouw worden ge nomen. Alsof je een miljonair bent, een mil jonair in Oost-Europa. nige vrijetijdsbesteding; ze zijn te koop. Ove Rullestad, burgemeester van Farsund, is hoogstpersoonlijk naar hier gekomen om zijn bezoek uit Holland te verwelkomen. Zijn gemeente onderhoudt sinds jaar en dag economische banden met Nederland, en daaruit zijn persoonlijke voortgekomen. Menige Farsunder stelt zich daarom voor met een Nederlandse familienaam. In 1901 stond de gemeente in lichterlaaie; de hou ten huisjes brandden als fakkels. Tijdens de nieuwbouw werd de stijl van weleer geres pecteerd; het stadsgezicht is van een beton nen constructie, maar geraffineerd met hout gecamoufleerd. Onder Rullestads bestuur valt ook Loshavn, dat onaangedaan door het toerisme elf maanden vervuld van weemoed dagdroomt van welvarender dagen. Maar in juli wemelt het hier van vakantiegangers en dagjes mensen. Zo ook in Lista, dat zich van de vuurtoren laat bezichtigen als klein-Noor- wegen, en in Penne, feitelijk een groot pre historisch monument. Te zien is hier onder meer een rots met roodkleurige gravures uit het bronzen tijdperk. Route 465 voert landinwaarts naar het Sir- dal. Lysebotn komt hier eenzaam de dagen door. Er is een postkantoor en een super markt, voor het overige mag iedereen het hier zelf uitzoeken, 's Winters zijn de 40 in gezetenen voor het contact met de buiten wereld aangewezen op de boot, die enkele dagen per week een veerdienst met het op vier uur varen gelegen Stavanger onder houdt. Van mei tot oktober, als de weg hier naartoe is ontsloten, leven hele families zich bovenop de berg uit op het rotspla teau. Door stenen op elkaar te stapelen ver vaardigen de Noren hier hun eigen familie standbeeld. Er staan er hier honderden in slagorde opgesteld. Het moet hier volgens Harald Avrsland, ho telier te Fidjeland en bestuurslid van de VW-Sirdal vooral in mei mooi wezen. „Op de top van de berg wintert het dan nog. Op de flanken/hellingen staat alles in lentetooi, terwijl het beneden in het dal zomert, om dat de bergen rond de fjord een broeikasef fect veroorzaken. De omloop van Zuid-Noorwegen vindt z'n einde in Egersund, waarvandaan de Fjord- line sinds juni vorig jaar een bootdienst on derhoudt met het Deense Hanstholm. De overtocht laat voldoende tijd (6,5 uur) voor overpeinzingen. Bijvoorbeeld hoe duur het leven in Noorwegen is. „De kroon is gezakt en jullie munteenheid is duurder geworden, zo komen we elkaar aardig tegemoet", had Farsunds burgemeester Ove Rullestad monter geroepen. Maar dan nog hakt het er behoorlijk in als een liter Euroloodvrij ruim twee gulden kost, een ordinair softijsje op bijna vijf gulden komt en voor een pakje si garetten omgerekend een tientje wordt ge vraagd. En dan hebben we het maar niet over alcohol. Wie skolroept hoort de kassa uitbundig rinkelen. Noorwegen is een stre ling voor het oog, maar pijnigt bij tijd en wijle de portemonnee. Lege radio- en televisiewinkel in de hoofdstraat van de havenstad Varna, waar de bananenverkoopster wegloopt als ze een fototoestel ziet. FOTO COR BOOS Wanneer je vanaf het vliegveld door de havenstad Bourgas met gammele vuile stadsbussen door verpauperde woonwijken naar Holiday Village rijdt, krijg je spijt Bulgarije als vakantie- doel te hebben gekozen. In het hotel steekt verder ongerief de kop op. De verlichting weigert, de kraan in de badkamer breekt af, de douche geeft geen warm water, ramen klemmen en op mijn balkon zitten buren omdat een tussenwand ontbreekt. Geld voor renovatie is er niet, excu seert gids Georgi Georgiev zich. Het vakantiecomplex is, on danks de overgang van plan- naar markteconomie, nog steeds staatseigendom. Maar zo'n eerste ervaring mag je niet de lust ontnemen meer van het land te bekijken, want de avontuurlijke reiziger wordt ruimschoots beloond. Vanaf Djuni rijden we in een busje van Balkantourist naar Sozopol. Een karakteristiek stadje uit de 7de eeuw met overhangende houten huizen en kleine haven. Een centrum van edelsmeed kunst dat vroeger Appolonia heette. Je vindt er een Thraci- sche herberg en de kerk van de Heilige Maagd. Sozopol ligt aan de woeste warmere zuidkust. Aan de muur hangt een gele brievenbus met een groot aan tal gleuven: de afzender moet zelf voorsorteren op land of plaats van bestemming. Het naamplaatje USSR is van het front gerukt. „We willen niets meer met Russen te maken hebben", verduidelijkt een voorbijganger. Opmerkelijk zijn de vele overlijdensberichten die op bomen en houten huizen zijn gespijkerd. We reizen naar het noorden via Bourgas, waar we twee dagen eerder waren geland met het eerste Transavia toestel dat naar Bulgarije vloog en waar we als VIP's werden verwelkomd door autoriteiten, fanfare en media. We rijden over slechte asfaltwe gen met niet afgebouwde brug gen. Rechts enorme vlakten met vijgebomen en druivenranken. Op een vuilnisbelt bivakkeert een zigeunerfamilie die zich nog met antieke huifkarren ver plaatst. De wegen worden beter en de omgeving groener. We bezichtigen het fraaie door Unesco gerestaureerde Nese bar, een van de oudste stadjes van Europa. Een terminal voor draagvleugelboten staat op in storten, maar de opgeknapte kerkjes zijn een lust voor het oog. Op deze plek leefden Thra ciërs, Grieken, Romeinen, By zantijnen en Bulgaren die voor de typische bouwstijl zorgden. Inwoner van de historische plaats Nesebar die de overlijdensadvertentie v heeft gespijkerd. Balkantourist noemt het een miniatuurparadijs en dat is niet teveel gezegd. Ons terras, waar je jezelf miljonair waant als je hoort wat de kelner vraagt voor een rondje, biedt een fraai uit zicht over de zee. We reizen verder over stille we gen door een ongecultiveerd ge bied. Dat woeste ongeordende heeft z'n bekoring. Voor dege nen die langer wil rondkijken zijn er eenvoudige kampeerter reinen. Langs de weg liggen ho ge bergen zout, gewonnen uit de Zwarte Zee. In deze uithoek blijken ook Hollanders zaken te doen; we passeren vrachtwa gens van J. van Zeist uit Apel doorn en van Groothandel Van Erpen uit Bennekom. In katoen- velden staan ezels voor de ploeg en helikopters besproeien plan ten en bomen. Een groter con trast is niet denkbaar. Over de nieuwe 60 meter hoge Asparouh kanaalbrug, met voor ons een Litouwse auto, rijden we de havenstad Varna binnen. De chauffeur zet ons af voor restaurant Oud-Varna. We be treden het duistere complex met nachtclub; vergane glorie. In een gigantische eetzaal zijn de tafels keurig met linnen ge dekt en een muzikant in een donkere hoek speelt saxofoon. In de kelder is een bejaarde vrouw tevreden met een hon derdste cent voor gebruik van het toilet. Boven serveren kel ners een frisse salade met scha pekaas, stukken geroosterd vlees, champions en zoete kro ketten. De lunch lijkt wel een diner. Je kunt Bulgaren niet verwijten dat ze geen werk van het eten maken. De keuken is eenvoudig maar gevarieerd. Vlees vormt de basis, aangevuld met verse groenten, bonen, specerijen en kruiden die voor een specifieke smaak zorgen. Salades zijn er in allerlei samenstellingen. Lams- en vissoep zijn populair. Anders wel de gevulde vijgenbladeren met kebab en sauzen. En na tuurlijk komen er Bulgaarse wij nen op tafel. Na de maaltijd voert de minibus ons naar de badplaats Zlatni Piassatsi (Gouden Zand) ten noorden van Varna. In de hal van hotel Chipka worden we ontvangen met brood, zout en honing. Traditie. Mijn kamer op de tiende etage ziet er redelijk uit, alles functioneert. Vanaf het balkon heb je uitzicht op de bosrijke omgeving en de Zwarte Zee. Het brede zandstrand is op een steenworp afstand. In het dure Grand Hotel Varna in Drujba ontmoeten we 's avonds Henk Spelt uit Nun- speet. De touroperator raakt niet uitgepraat over de binnen landen van Bulgarije. „Wie zich laat overhalen kris-kras door dit land te reizen ontmoet zoveel aardige mensen en prachtige plekken, dat het niet bij een eer ste reis blijft", verzekert Spelt. Toon Moeskops, hoofd com municatie Transavia, hoopt dat veel Nederlanders net zo en thousiast worden. Zijn lucht vaartmaatschappij heeft dit jaar twee lijnen geopend op Bulga rije. Elke dinsdag kun je van Amsterdam naar Bourgas en donderdags naar Vama vice Moeskops: „We verwachten veel van deze lijnen. Vama is de grootste havenstad die goede contacten heeft met Rotterdam. Bovendien organiseren Holland International, Vemu en enkele kleine bedrijven reizen naar Bulgarije. Er komen hier niet zoveel Nederlanders, het is toe ristisch nog niet verknald. De omgeving is prachtig. Maar je moet wel een avontuurlijk aan leg hebben, want alles loopt nog niet op rolletjes. Toch ben ik optimistisch. De bevolking is vriendelijk en bereid het beter te doen. Met kleine ingrepen is veel te verbeteren. Het hoeft niet altijd veel geld te kosten. De mentaliteit moet verande ren, de mensen moeten hun mouwen opstropen. Ik ben er van overtuigd dat met een en thousiast management, dat per soneel weet te motiveren, veel valt te bereiken. Ik geloof ook dat het gebeurt. Dus als je wilt profiteren van het exclusieve dat Bulgarije nu nog te bieden heeft, moet je geen tien jaar wachten. Dan zou het hier wei eens op de Costa del Sol kun nen lijken." Het hele jaar door kun je er op vakantie. Te zien is er genoeg, zoals het prachtige klooster van Rila bij voorbeeld. Niet ver van de hoofdstad Sofia op bijna 1200 meter hoogte. Er zijn meer kloosters te bewonderen, zoals het rotsklooster Ivanovo. Het land is rijk aan museumsteden: Koprivchtsa, Melnik, Kotel, Jeravna, Arbanasi, Bojentsi en het eerder genoemde Sozopol en Nesebar. De rozenvallei staat in mei in volle bloei. Ook de vroegere hoofdstad Veliko Tar- novo is een bezoek waard. De prachtige fresco's in het graf van Kazanlak dat 2400 jaar oud is mag je niet missen. Dat geldt ook voor de fresco's in de kerk van Boiana bij Sofia. Het nationaal park Pirine ver dient eveens aandacht. Met 27.500 hectare is dit het groot ste bergpark met niet minder dan 176 meren en interessante flora en fauna, waaronder beren en vossen. Kleiner is het Srebar- na reservaat waar je pelikanen en witte reigers tegenkomt. De Melnik piramiden, grillige zand steenformaties tot honderd me ter hoogte, trekken veel bezoe kers. In Stara Planina vormden zich in honderdduizenden jaren de Belogradtchik rotsen. Bulga rije heen ten westen van Vama zelfs een mini-woestijn met het versteende bos Pobiti Kamani. De rotsbruggen van Rhodope, de bergpas van Iskar en honder den onderaardse grotten staan ook op het programma van touroperators. Belangrijke berg gebieden waar kan worden geskied zijn Vitocha, Borovets en Pamporovo. Bulgarije be schikt bovendien over een groot aantal kuuroorden, waarvan Sandanski internationale be kendheid geniet. Folklore ontbreekt niet. Er zijn regelmatig volksfeesten en festi vals waarbij fraaie klederdrach ten te zien zijn. In augustus is bijvoorbeeld het international zang- en dansfestival van de Zonnekust bij Bourgas. Het Bul gaarse nachtleven speelt zich voornamelijk af in de echte toe ristenplaatsen. Zoals in Albena en Zlatni Piassatsj bij Vama, waar ook een paar buitenlandse restaurants zijn. Wie bereid is af en toe wat water bij de wijn te doen kan met een gerust hart zijn vakantie in Bulgarije doorb- regen.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 29