Een prijzige streling vooi Noorwegen Het mooiste land van Scandinavië. En in de lage landen aan de zee toch betrekke lijk onbekend als toeristische bestemming. Noorwegen ligt een beetje 'buiten de rou te' voor de gemidelde Nederlander, die lie ver naar de zon van het zuiden trekt. Wel licht dat daar de komende jaren verande ring in komt. Aan de Noren zal het in elk geval niet liggen. Over vier weken kijkt de hele wereld naar het land dat de Olympi sche Winterspelen organiseert. Veel sneeuw op het scherm, veel ijs eveneens, maar ongetwijfeld ook adembenemende beelden van fjorden, gletsjers, water, ber gen en bossen. Een plaatje van een land, Noorwegen. Meteen al als je in Kris- tiansand van boord stapt. Het koninkrijk had zich een lelijker toegangspoort kun nen uitkiezen. KRISTIANSAND GERARD V Bij het uitdelen van natuurschoon moet Noorwegen vooraan hebben gestaan. Een landschappelijke tuttifrutti voor elk wat wils, die wel zijn prijs heeft. De Noren zelf beschouwen de drie zuidelijkste provincies West-Agdar, Oost-Agdar en Rogaland als de schatkamer van hun land. Noordwaarts, daar waar de winters in volstrekte duister nis plegen te worden doorgebracht en de zomers in hel daglicht, wordt beweerd dat hier uitsluitend afgedreven Denen wonen. Nergens anders voelen ze het Vikingen- bloed zo door de aderen stromen als in de nabijheid van de poolcirkel, maar in de Noorse vakantiemaand juli komen de Noordnoren wel massaal naar beneden. De zon voelt in het milde zomerklimaat van de zuidpunt meestal warmer aan dan boven pakweg de 65ste breedtegraad, vandaar. Kilometers diep weggescholen in de eigen fjord ligt Kristiansand schalks te sjansen naar wat hier als 'Het Continent' wordt aangeduid. De gastvrijheid heeft evenwel z'n begrenzingen. De dienstkloppers onder de douaniers lijken er een satanisch beha gen in te scheppen 's avonds laat jongere en oudere, een tikje louche uitziende auto mobilisten aan te houden. Vellkommen til Norge, na een boottocht van ruim vier uur met de Colorline, vanuit het Deense Hirtshals. De dames en heren pas poortcontroleurs lijken het vooral gemunt te hebben op Nederlandse nummerplaten; al wat aan bagage doet denken, wordt om gekieperd en met de vasthoudendheid van een gedrilde snuffelhond doorzocht. Be hulpzaam bij het inpakken? Morgen bren gen! Navraag bij Noorse ingezetenen leerde na derhand dat hier op grond van eerder opge dane ervaringen nogal wat vrees bestaat voor de import vanuit Holland van minder onschuldige attributen dan Delftsblauwe molentjes en Edammer kaasjes. Verder weinig klachten over zuidelijk Noor wegen in het algemeen en Kristiansand in het bijzonder. Het koninkrijk had zich een lelijker toegangspoort kunnen uitkiezen. Het is de makke van de stad dat heel wat Noorwegengangers geneigd zijn plankgas een heenkomen naar andere bestemmin gen te zoeken. En daarmee wordt Kris tiansand eigenlijk onrecht aangedaan. De nalatenschap van Christian IV is het aan zien meer dan waard. Als koning van Noor wegen en Denemarken stichtte hij Kris tiansand in 1641. De vorst moet een man zijn geweest met een maniakale hang naar orde, netheid en regelmaat. Kwadraturen is destijds in Renaissance-stijl opgebouwd naar een geometrische architectuur; het stadcentrum is verdeeld in 54 volkomen identieke rechthoeken. Kristiansand vanaf medio juni 1994 rechtstreeks vanuit IJmuiden bereikbaar met de nieuwe ferrydienst van Scandina vian Seawaysbiedt trouwens tal van mo gelijkheden voor uitstapjes. Volstaan moet Bij het uitdelen van natuurschoon moet Noorwegen worden met een willekeurige opsomming. In de haven liggen tal van rondvaartboten in slagorde te wachten op clientèle, die bui tengaats willen naar de eilandenarchipel voor de kust. Het Vest-AgdarFylkes museum, vier kilometer buiten de stad, legt levensecht de agrarische geschiedenis van de provincie bloot in de openlucht. En het Dyrepark, 12 kilometer oostwaarts, geeft zich uit als een meer dan dagvullende attractie. Omhuifd door de ongerepte na tuur van beboste heuvels is dit dierenpark in elk geval meer dan zomaar een zocr, het complex telt ook een golfslagbad. Er is een piratendorp, waar een toneelgezelschap zich een paar keer per dag gedraagt als een zeeroversbende. Kinderen worden van har te uitgenodigd het spel mee te spelen; een vilten hoofddeksel en een zwaard liggen gratis voor jonge acteurs en actrices klaar. En dan is er nog Kardamomme By, een re- produktie op schaal van het gelijknamige fantasiestadje dat is ontsproten aan het brein van de hier vermaarde kinderboeken schrijver Tjorbjom Egner. Kristiansand leent zich trouwens prima als vertrekpunt voor het volgen van de even smalle als schone Nordsjoveien-route, waar langs dorpjes pal achter de zeereep veran kerd liggen in hun verleden. Om de hon derd meter houdt dit gedeelte van Noorwe gen passanten een andere ansichtkaart voor. En het weerbeeld kan hier al even gril lig zijn; achter elke heuvel ander weer. Rou te 456 slingert zich via Sogne, Aio en Tregde naar Mandal. Hier schijnt Tjorbjom Egner de inspiratie te hebben gevonden voor zijn creatie van het fantasiestadje Kardamom me By. Van midden juni tot eind juli organi seert de plaatselijke VW elke woensdag avond rond de klok van zes een rondleiding door het stadje. Wanneer de gidsen Neder landers onder hun gezelschap weten, kun nen ze het nooit nalaten te vertellen dat Amsterdam is gebouwd op de eikenhouten palen die van hier zijn. Jan Johannesson, manager van de VW van Mandal en Lindesnes komt na de eerste kennismaking over als een man die alles al eens heeft gezien. Maar hoor hem even la ter maar eens gepassioneerd praten over zijn handel: „Het beste dat wij de toeristen uit Noorwegen en onze gasten uit andere landen te bieden hebben is zon, al schijnt die niet overdreven veel, zand, regen, zee, wind, storm, een prachtige natuur, een nog niet verpest milieu, onze cultuur en histo rie. Het weer hebben we niet in de hand, maar reken maar dat er hil lat andere wordt gepast. Nietpn zelf en voor de toeristen, v de na ons komende genen te laten genieten." Even verderop de Nordsjo imi dels overgegaan in Route 4 en< Die middag wordt het zuic t va Noorwegen onder de doucfcgei vlagen striemen tegen de v aar van de eerste versie reeds ge bouwd en de huidige (vier 's Winters kan het hier, 2518 an Noordkaap, behoorlijk spo ari vorig jaar rolden de door o of gezweepte golven nog ovei fan vuurtorenwachter Rolf Dyl aap van broodnuchtere snit, di tar hier wordt verteld zou het he in de keuken hebben gesta er zou zandzakken voor de d< o niet Dybvik. Misschien dat lie telijk getekend is met de tit va de fantasie, maar de vuurttzc de buitendeur hebben geo it langszwemmende vissen t ie vervolgens in de pan te got bv weet trouwens wat tekenei ;al< rie hangen de getuigenisse zir Vellkommen til Norge. Karakteristieke, uit hout opgetrokken vissershuisjes in het zuiden.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 28