"Dumpen van mest in zee onschadelijk Leimuidense begint asiel voor egels Samen bewuster omgaan met milieu Over leven Grenzen aan groei aalscholver GEBIOLOGEERD Oude kurken voor nieuwe voetbedden Wereldnatuurfonds in actie tegen Griekse stuwdammen VRIJDAG 14 JANUAR11994 356481 CHEF «GERT VISSER. C TLS le laara; yerslaj lie vi chtvei de hat CD, immei uit dij sterei rrokei isie 0| ij. Eer ij aidr i Hovej ter RPï tatwijl^ ort. Dt 'liet te die zi dat il tlksge tch dii wel oj Opnieuw geld voor windenergie den haag Het rijk blijft geld beschikbaar stellen voor windener gie, omdat de belangstelling daarvoor, ondanks vaak tegenval lende resultaten, onverminderd groot blijft. Voor projecten in het afgelopen jaar stelde minister Andriessen van economische zaken in totaal 45,5 miljoen gulden subsidie beschikbaar en dit jaar gaat het om een subsidiebedrag van 35 miljoen gulden. Er liggen nu subsidie-aanvragen van zowel particulieren als nuts bedrijven voor een bedrag van 135 miljoen gulden, gelijk aan 180 megawatt vermogen windenergie. Nederland heeft op dit moment 120 megawatt vermogen windenergie in werking. Biesbosch goed voor bevers drimmelen De Biesbosch blijkt een goed leefgebied te zijn voor de kolonie bevers die daar vijf jaar geleden bij wijze van experi ment is uitgezet. Staatsbosbeheer acht het nu tijd om te beslis sen of de bevers kunnen blijven. Het Instituut voor Bos- en Na tuuronderzoek heeft onderzoek gedaan en maakt daarvan dins dag 18 januari de resultaten bekend. Eerder liet Staatsbosbeheer al weten, dat de beverkolonie levensvatbaar is. Na een moeilijke aanloopperiode met veel sterfgevallen zijn de bevers zich thuis gaan voelen in de Biesbosch. Ze planten zich voort, vinden vol doende voedsel en richten geen schade aan. Het onderzoeksrap port zal door Staatsbosbeheer worden aangeboden aan staatsse- Gabor. Bestrijdingsmiddelen verminderd leiden De gemeenten hebben de toepassing van bestrijdings middelen tussen 1986 en 1992 sterk teruggedrongen. Gemeen ten hebben in 1992 bijna 47.000 kg aan bestrijdingsmiddelen ge bruikt. Ongeveer de helft hiervan werd gebruikt voor het on- kruidvrij houden van verhardingen. In beplantingen werd 35% van het totaal gebruikt. Uit cijfers van het CBS blijkt dat Diuron met ruim eenderde van het gebruik veruit de meest toegepaste stof was. Natuur-werkvakantie in Colombia leiden Natuurliefhebbers die in hun vakantie willen meewerken aan het behoud van het tropisch regenwoud, kunnen terecht bij de reisorganisatie Wolftrail. Deze organiseert een reis naar een biologisch onderzoeksstation nabij Nuqui in Colombia. De deel nemers draaien mee in het praktische werk ten behoeve van het onderzoek. De hand-en-span-diensten lopen uiteen van simpele huishoudelijke taken tot het beklimmen van tientallen meters hoge woudreuzen om monsters te nemen. Drie weken meewer ken kost 2100 gulden, inclusief reis en eten. Tachtig procent van dit geld komt rechtstreeks ten goede aan Inguedé, een organisa tie die zich het behoud van het regenwoud ten doel stelt. Voor meer informatie kan worden gebeld met Wolftrail, telefoon 074- texel bert de jong De adviezen van Lindeman, die opdracht voor het onderzoek kreeg van de Gelderse Maat schappij voor Landbouw, heb ben de woede opgewekt van Rijkswaterstaat en van het mi nisterie van landbouw, natuur beheer en visserij. De onderzoe ker krijgt het verwijt het mest beleid tegen te werken, omdat juist geprobeerd wordt via moeizaam verlopende interna tionale onderhandelingen de vermesting van de zeeën terug te dringen. Van nature Volgens de onderzoeker bevat de bodem van de Atlantische Oceaan van nature al hoge con centraties voedingsstoffen zoals fosfaat. Lindeboom: „Er is niets nieuws onder de zon. Wat er in mijn rapport staat heb ik al eer der geroepen op studiedagen en symposia. Fosfaat is een na tuurproduct. Als je het terug brengt naar de oceaan speel je in op de natuurlijke fosfaatcy clus en hoef je niet voor nadeli ge effecten op het zeemilieu te vrezen. Aan de huidige manier mJooj Onderzoeker zelf geen voorstander Volgens onderzoeker Han Lindeboom van het Neder lands Instituut voor Onderzoek der Zee (NIOZ) op Texel kan overtollige drijfmest best in de Atlantische Oceaan geloosd worden. Dat zou geen meetbare effecten hebben op het ecosysteem van het zeewater. De onderzoeker verbindt er wel een aantal voorwaarden aan. De lozing dient in de winter plaats te vinden, ver uit de kust en niet met grote hoeveelheden tegelijk op een plek. Eventueel is het noordelijk deel van de Noordzee een geschikte dumpplaats •s graveland richard mooyman Jaren achtereen groeide het aantal aalscholvers in Neder land. De broedkolonies dijden steeds verder uit, de zwarte vo gels begonnen zich zelfs in ste den te vertonen. Maar voor de aalscholver lijken de grenzen aan de groei bereikt, zo schrijft de bioloog M. van Eerden van Rijkswaterstaat in het maand blad Van Nature van de Vereni ging Natuurmonumenten. De broedresultaten rond het IJsselmeer waren vorig jaar be droevend slecht. Van Eerden is voorzichtig met het trekken van conclusies, maar vermoedt dat er een samenhang is met de spieringstand en planktonver houdingen in het IJsselmeer. De meeste van de rond 20.000 broedparen aalscholvers in Ne derland zijn voor hun voedsel aangewezen op het IJsselmeer (inclusief Markermeer) In de jaren veertig hadden aalscholverfamilies zo'n 4 tot 5 vliegvlugge jongen per nest. Te genwoordig is volgens Van Eer den het aantal eieren per nest even groot, maar overleeft slechts een klein aantal jongen. Veel ouderparen brengen slechts één jong groot. Rond het IJsselmeer vloog in 1993 zelfs maar één jong per vijf nesten Voor aalscholvers is het niet makkelijk om in het troebele IJsselmeerwater op vis te jagen. Daarom zijn de vogels inmid dels overgeschakeld op jacht in groepsverband. In grote groe pen jagen de aalscholvers de vis op, die dan door soortgenoten in de bovenste waterlagen kan worden verschalkt. Dit groeps- vissen is volgens de bioloog Van Eerden veel efficiënter dan wanneer elke vogel op eigen houtje gaat jagen. Vorig voorjaar was het zicht in het IJsselmeerwater verbe terd, waarschijnlijk een gevolg van milieumaatregelen. Via de IJssel belanden minder mest stoffen in het IJsselmeer, de be langrijkste oorzaak van de al- genbloei, het troebele water en de hoge visstand. Van Eerden verwacht dat de verminderde toevoer van fosfaten zal leiden tot een lagere visstand -en een minder riant gedekte dis voor de aalscholver. Naar de precieze oorzaken kan Van Eerden slechts gissen. Een feit is dat de spieringstand vorig jaar zeer laag was. De te ruggang van de spiering heeft mogelijk tot gevolg gehad dat Er is de laatste weken nogal wat ophef geweest over dames die zwanger werden. Nu wil daar wel vaker gedonder van komen, maar in de meeste gevallen zijn de dames in kwestie dan geen mevrouw, of is de meneer die eraan te pas kwam niet de man van de Het gekrakeel gaat deze keer echter om keurig getrouwde vrouwen, redelijk tot zeer wel gesteld, en alleszins in staat om de boreling een verzorgde toe komst te bieden. Alleen: de ene mevrouw was rond de zestig, en de andere mevrouw wilde graag een blank kind. Nu wil men hier en daar wetten gaan instellen om aan dergelijke praktijken een einde te maken. Het argu ment om te willen verbieden dat mevrouwen rond de zestig geen kinderen meer zouden mogen krijgen is: het kind heeft niks aan zo'n oude moeder. Te gen de tijd dat het volwassen is, is ma hoogbejaard zoniet over leden. Daar zit wat in. Maar dan moe ten we consequent zijn en ook jeugdige zwangerschappen ver bieden op straffe van abortus. Wat heeft een zwanger heroïne- hoertje van dertien haar kind te bieden? Tegen de tijd dat het kind volwassen js, is ma volko men afgeleefd zoniet overleden. Als ik als foetus mocht kiezen, dan wist ik het wel: doe mij die schatrijke moeder maar valt er binnen afzienbare tijd nog wat te erven ook. Het argument dat het kind emotionele schade zou kunnen oplopen door het enorme leef tijdsverschil snijdt ook geen hout. Die kans is er natuurlijk, maar met datzelfde argument kun je ook de koninklijke fami lie verbieden zich voort te plan ten. Reken maar dat je emotio nele schade oploopt als je gebo ren wordt in een glazen ko ningshuis, met continu de we reldpers hijgend in je nek. en het Damocleszwaard van een mogelijk koningsschap bóven je hoofd. Als we bij wet of regel gaan vastleggen wie zich mag voortplanten kunnen we de Oranjes alvast bovenaan de ca tegorie NEE zetten. En daarna natuurlijk de geeste lijk of anderszins gehandicap ten (zoals in China), sekteleden, mensen met een strafblad, bij standtrekkers. alcoholisten, pit- bullbezitters, lieden die hun vuilnis te vroeg buiten zetten, joggingpakdragers... enfin, ie dereen van wie de kans groot is dat hun kinderen meer dan ge middelde problemen zullen krijgen in hun verdere leven. die een blanke ergeten. De (Oh ja, dievro baby wilde bijl kneep zat hem erin dat de vrouw zelf zwart is. Zelf was ze onvruchtbaar, haar witte man niet en ze vroeg om een eicel van een blanke vrouw ingeplant te krijgen. Blanke kinderen heb ben het nou eenmaal makkelij ker in deze maatschappij. Als dat geen moederliefde is...) co loerakker en piet zeeman Actie levert drie miljoen kurken op het dierlijke plankton minder natuurlijke vijanden had. Dat dierlijke plankton kon zich te goed doen aan de algenmassa, waardoor de helderheid van het vis mogelijk meer kans om de sociaal jagende aalscholvers te ontvluchten. De vis kan zich bij helder water ook dichter bij de bodem ophouden. Al met al kan het voor de aalscholver moeilij ker zijn geworden om z'n kostje op te scharrelen en jongen groot te brengen. Volgens Van Eerden zullen, milieufactoren - met een lager voedselniveau- uiteindelijk bepalen hoeveel aalscholvers in Nederland kun nen leven. leiden monica wesseling Na oud papier, lege flessen en blikken, afgedragen textiel en aluminium flessedoppen, wor den nu ook oude kurken inge zameld om opnieuw te gebrui- ken. Schoenenfabrikant Ganter uit Duitsland vraagt de winke liers die zijn merk voeren, oude kurken in te zamelen. De kur ken worden gebruikt bij de fa bricage van voetbedden. In Duitsland heeft de actie drie miljoen kurken opgeleverd. van mestverwerking op het land kleven wel ernstige bezwaren. V^n de landbouwgronden uit gespoelde fosfaten en stikstof komen via de rivieren in de on diepe kustzone van de Noord zee en in de Waddenzee te recht, waar ze onder andere al- genbloei veroorzaken." Gesloten Lindeboom zegt zelf overigens geen voorstander te zijn van mestdumping in de oceaan: „Het is geen structurele oplos sing en draagt niet bij tot een duurzaam gebruik van relatief schaarse meststoffen. De agrari sche sector moet gaan werken in een gesloten kringloop. Daar passen geen grote hoeveelhe den onverwerkbare meststoffen in. De politiek moet ervoor zor gen dat die duurzame land bouw met gesloten kringloop wordt gerealiseerd. „Zolang de politiek geen be leid ontwikkelt dat een einde maakt aan de mestoverschot ten, lijkt zeelozing minder erg dan dumping op het land. De discussie daarover heb ik willen openbreken." leimuiden monica wesseling Gezocht: vijf pleeggezinnen voor revaliderende egels. De dieren zitten nu nog lekker warm op een bovenkamer in Leimuiden, maar het wordt langzamerhand tijd voor ze om weer naar buiten te gaan. Daar om zoekt M. Zijlstra, egelop- vangster in Leimuiden, mensen die tijdelijk een egeltje in de tuin willen nemen. „Zodra ze helemaal hersteld zijn, moeten ze weer in de vrije natuur wor den vrijgelaten. Het zijn be schermde .dieren, dus we mo gen ze niet eens gevangen hou den." Zijlstra heeft sinds een paar maanden in haar eengezinswo ning een egelopvangcentrum. Ze was al, samen met een dorpsgenoot, vertegenwoordig ster van de plaatselijke afdeling van de Dierenbescherming, toen ze eind verleden jaar in contact kwam met het voge lasiel in Haarlem. Daar vangen ze ook egels op, 'en toen was ik meteen verkocht'. In de wijde omgeving van Lei muiden is geen egelasiel te vin den en Zijlstra is maar direct begonnen. Op dit moment heeft ze vijf egel-logés afkom stig uit alle dorpen in de buurt. Egels hebben het, zo blijkt uit de vijf egels v r Zijlstra een pleegadres zoekt. FOTO BEN DE BRUYN de verhalen van £ijlstra, niet ge- er nogal wat ten prooi aan hon- makkelijk. Veel mensen kennen den. Slakkengif is ook berucht: de dieren alleen in 'platgereden egels eten slakken, zelfs als deze uitvoering': het verkeer eist me- vergiftigd zijn. Jonge of ver- nig slachtoffer. Daarnaast vallen zwakte dieren zijn ook gevoelig voor in- en uitwendige parasie ten. Het vroeg invallen van de kou afgelopen najaar heeft veel slachtoffers gemaakt onder het jong grut. De jonge egels kon den zichzelf niet meer warm houden, verzwakten en werden 'opgevreten' door de parasieten. Egels zijn nachtdieren. „Als je ze overdag ziet, dan is er vrijwel altijd iets mis mee. Ze kunnen dan maar het best bij een asiel worden afgegeven. Wel voor zichtig oppakken, want de die ren kunnen flink bijten. En dan houden ze vast als pitbulls. Jon ge egels die zonder moeder worden gevonden, of dat nou 's nachts is over overdag, moeten altijd worden opgepakt? De die ren kunnen zichzelf niet red den. Een beetje water geven kan nooit kwaad, melk is niet best. De meeste egels kunnen, als ze bij Zijlstra genezen zijn van hun kwalen en aandoeningen, weer teruggezet worden in de natuur. De vijf die er nu zitten, hebben een overgangsperiode nodig. De Leimuidense zoekt mensen met een omheinde tuin die een egel willen opvangen. Het dier krijgt een bekleed si nasappelkistje als 'stacaravan' mee en Zijlstra komt af en toe kijken of het goed gaat. Zijlstra betaalt de opvang van egels en andere gewonde of zie ke dieren uit eigen zak. „Ik ben niet iemand om een collectebus in de hal te zetten, maar dona ties zijn natuurlijk altijd wel kom." Milieuoverwegingen waren voor directeur O. Riekerink van het importbedrijf Profisor uit Losser dat de gezondheidssan dalen invoert, de belangrijkste reden om ook in Nederland een kurkinzamelactie op touw te zetten. Kurk wordt gewonnen van kurkeiken in Zuid-Europa. Het duurt 25 jaar voor de eerste oogst van kurk kan worden bin nengehaald. Na de eerste schil- beurt, heeft de eik negen jaar nodig voor ze opnieuw kan worden geschild. „Voldoende reden om kurk te hergebrui ken", aldus de directeur. De schoenenfabrikant ge bruikt het kurk in het voetbed van de sandalen en schoenen. Uit 35 oude kurken en een bijna evengrote hoeveelheid nieuw kurk, kan een nieuw voetbed voor een schoen worden ge maakt. De animo van de Nederland se winkeliers om ook een bak voor kurken neer te zetten is in deze regio niet overmatig groot. In de schoenwinkel van Noyen in Leiderdorp staat volgens de heer Noyen zelf al wel een bak je, maar niemand gooit er kur ken in. „Maar dat komt onge twijfeld omdat ik nog geen campagne gevoerd héb. Nie mand weet waarvoor het bakje is." Noyen is wel voornemens zijn klanten op te roepen kurk te gaan inzamelen. De Noordwijkse schoenwin kelier Van de Berg doet niet met de inzamelactie mee: „Ik zie het nut er niet van in." Zijn collega Schouten uit Noordwijkerhout is na een teleurstellende erva ring ook afgehaakt. Schouten heeft verleden jaar geprobeerd de Noordwijkerhouters warm te krijgen voor het hergebruik van kurk. „Ganter adverteerde zelf met de actie en ik heb daarop ingehaakt door ook in mijn win- keUeen bak neer te zetten. Maar dat lukt hier niet. Noordwijker houters hebben meer interesse voor wat er onder de kurk zit dan voor de kurk zelf." Het schoenenmerk Ganter wordt in bijna 300 zaken ver kocht. De eerste vrachtwagen vol kurken is al naar Duitsland vertrokken. leiden monica Huishoudens vormen ecoteams „Mensen voelen zich machte loos als ze horen dat het broei kaseffect steeds erger wordt, de ozonlaag dunner en het tro pisch regenwoud kleiner. Aan zulke gigantische wereldproble men lijk je als enkeling weinig te kunnen doen. Dat is niet zo. Door samen met anderen een ecoteam op te richten en milieuvriendelijker te gaan le ven, kun je wel degelijk je steen tje bijdragen." Met die overtuiging gaan J. Klein van het Leidse Milieu In formatie Centrum en S. Knipp van de afdeling milieu van de gemeente Leiden de komende maanden aan het werk om in Leiden en de regio ecoteams van de grond te tillen. Een eco team bestaat uit een groepje huishoudens dat gezamenlijk probeert bewuster met het milieu om te gaan. Het idee van ecoteams is afkomstig van het Global Action Plan for the Earth, een internationale milieuorga nisatie. Overal in Nederland zijn al teams actief. Elk nieuw ecoteam wordt de weg gewezen in milieuland door een lid van een reeds be staand ecoteam. Na deze eerste bijeenkomst, komen de huis houdens van keer per maand samen om pro blemen door te spreken en vooral ook om elkaar te stimu leren in milieuvriendelijk ge drag. Na zes maanden zijn alle onderwerpen behandeld, en moeten de huishoudens van het ecoteam het voortaan zelf doen. Goedkoper De leden van een ecoteam bui gen aan de hand van een werk boek (25 gulden) in een halfjaar tijd hun gedrag in milieuvrien delijker richting om. Elke maand wordt een nieuw thema aangesneden. De eerste maand komt vermindering van de hoe veelheid huishoudelijk afval aan de orde. Knipp: „De maatrege len liggen voonde hand. Kijk uit bij wat je koopt, scheid afval en gebruik statiegeldverpakkin gen." De maand erop bekijkt het ecoteam hoe het gasver bruik kan worden verminderd. „Daarmee verminder je dus het broeikaseffect." 'Efficiënt om gaan met elektriciteit', 'wijs met water' en milieuvriendelijke manieren van vervoer komen de maanden daarop aan de beurt. De laatste maand wordt aandacht besteed aan het koop gedrag. „Door slim in te kopen, kun je het milieu sparen. Geen hardhout, verf op milieuvrien delijke basis, minder vlees en biologische produkten." Knipp en Klein denken dat milieuvriendelijk huishouden, want dat is eigenlijk waar het op neer komt, niet meer geld kost. „Sterker nog, het levert geld op. Biologische produkten zijn dan wel duurder, maar minder vlees eten bespaart weer geld. Een spaarlamp verdient zichzelf te rug." Deelname aan een eco team kost geen geld. Knipp: „Uitgangspunten zijn je eigen mogelijkheden en je bereidheid tot milieuvriendelijk gedrag. Er zijn mensen die na het baden hun bad leegschep pen, en het water in de wasma chine gooien om er vervolgens mee te wassen. Dat gaat wel erg ver. Maar er zijn talrijke een voudiger dingen te doen. Op dinsdagavond 18 januari wordt er vanaf 20.00 uur een in formatieavond over ecoteams gehouden in het Gulden Vlies aan de Breestraat in Leiden. Mensen die willen deelnemen ar nog op zoek zijn naar teamleden, kun nen zich ook aanmelden. Op de avond worden desgewenst teams geformeerd. Het Wereldnatuurfonds (WNF) heeft zijn jeugdleden - de Ran gers - ingeschakeld om actie te voeren tegen de bouw 'van stuwdammen in Griekenland. Met een briefkaartenactie vraagt het WNF de Europese Unie af te zien van subsidiëring van het project. Griekenland wil in zijn groot ste rivier, de Akheloös, een aan tal stuwdammen bouwen. Hier door komt een groot deel van het rivierdal onder water te staan, hetgeen het leefgebied van wolven t In de delta v daarnaast ec drogen. crkleint. ?r dreigt vindt Het Wereldnatuurfonds het vreemd dat de EU een der gelijk project steunt. Brussel probeert de overproduktie van de landbouw tegen te gaan en de natuur te bevorderen, maar doet met dit project het tegen overgestelde, aldus het WNF. Het fonds hoopt dat 45.000 Rangers een briefkaart aan Eu ropees commissaris Hans van der Broek sturen.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 23