Koop nu. Ofwacht u liever tot de Schrijvende Lezers Discussie over condooms De perikelen tussen Aktief en de Stichting Leefbaar Zuidwest Autoluwe binnenstad m: 1 VRIJDAG 14 JAN U AR11994 De mogelijkheid om in Katwijk condoom-automaten te plaat sen, verhitte de gemoederen in de gemeenteraad. In de ru briek Springtij werd twee keer teruggekomen op de opmer kingen die het RPF-raadslid Ten Hove tijdens die discussie maakte. Het Leidsch Dagblad moet het wel heel bont maken, wil ik rea geren. Door de jaren heen ben ik gewend geraakt aan de 'ge kleurde' commentaren, waarin mijn naam voorkomt. Mij inle vend in de maatschappelijke en levensbeschouwelijke visie, die uw krant kenmerkt, kan ik me bij die gekleurdheid van menig commentaar wel wat voorstel len en denk dan: 'Typisch LD'. Ook in een 'neutrale' krant zit immers meer levensbeschou wing dan een redactie wil we ten. Maar nu ging u te ver. In plaats van inkleuren gingen uw verslaggevers over tot het schrij ven van pertinente onjuisthe den. In de decemberraadsvergade- ring stond de vaststelling van de nieuwe APV op de agenda, waarbij - door een ommezwaai van het CDA - het verbod uit de 'oude' APV (1987!) op het plaat sen van condoomautomaten langs de openbare weg ge schrapt kon worden. Namens de RPF-fractie heb ik toen gezegd: 'Dit legitimeert en bevordert de vrije seksualiteit'. Daarbij heb ik - omdat door het CDA het volksgezondheidsas pect als reden voor hun omme zwaai was genoemd - erop ge wezen, dat met de 'vrij veilig'- campagnes zorgwekkende re sultaten worden bereikt, zelfs in risico-groepen en dat daarmee het aantal aids-patiënten nog steeds toeneemt ipv afneemt. Alleen het intomen van de vrije seksualiteit zal echte resultaten opleveren. En wat schrijft het Leidsch Dagblad? Dit: 'Ten Hove be weert, dat door condoomge bruik aids juist toeneemt'. Een tweede journalist concludeert dan later: 'wonderlijke man, die Ten Hove'. Ja, dat begrijp ik! Maar wie is er hier nu won< lijk? Verslaggevers mogen best ironisch schrijven, zeker i 'Springtij', maar laten ze w< correct blijven. Bovendien vin ik het journalistiek niet sterk oi zaken alleen in uw satirisch column 'Springtij' aan de ord te stellen zonder een ds voorafgegaan 'gewoon' versla) Dat mijn bijdrage en die vat GroenLinks (het zonlichtvei haal) voor u nieuwswaarde ha en het cruciale punt, dé CDAl ommezwaai, uw kolomme niet eens haalde, terwijl uit dit fractie bovendien verbijsteren de woorden werden gesproken ontgaat mij ten enenmale. Maar dat zal wel het versch tussen u en mij zijn in vi politiek en maatschappij. Eer maatschappij, die zich bij aid; net zoals bij criminaliteit, tevre den stelt met 'minder groei' ir plaats van met 'echte terugdrin ging'- J.H. ten Hove fractievoorzitter RPI Katwijk (Van redactiewege ingekort. Dt redactie komt overigens niet te rug op de interpretatie die zij aan de woorden van de heet Ten Hove gaf. Voor de volledig heid geven we letterlijke teks zijn uitspraken tijdens dt lek december: "...Nu enig verstand heb ik dat il volksge "'"ft on,,,i, zondheid en dan wil ik toch du mensen, ook de CDA'ers en ooi het college, dat straks wel oj niet vergunningen gaat leverei zeggen, dat men misschien we denkt dat ze iets 100% tegen houden, maar dat de praktijl leert dat je misschien 30% wat tegenhoudt als het over aid gaat en dat je het 70% bevor dert en dat je 100% bezig ben met de verkeerde mentaliteit U bevorderen, wat de heer Zwaai zojuist terecht vrije seks noem de. En ik vind het onbegrijpe lijk dat het CDA hier geen ooj voor heeft en dat wij als over heid daar niet voor mede ver antivoordelijk moeten wor den...") In deze krant onlangs een arti kel over de perikelen in Leiden zuidwest. In dat artikel kwam de wijkvereniging Aktief aan het woord. En dat leidde tot de volgende brief van haar tegen strever, de Stichting Leefbaar Zuidwest. Wij hebben in onze onschuld gedacht dat wij het jaar 1993 positief zouden kunnen afslui ten in goede verhouding tussen de gemeente, wijkvereniging Aktief en onze Stichting Leef baar Zuidwest. Velen van ons zijn echter diep teleurgesteld dat de pogingen van wethouder Aart van Bochove om tzt tot een zgn. omnivereniging te komen, mislukt zijn, omdat de voorzit ter van Aktief dit initiatief heeft gefrustreerd en geblokkeerd. Op verzoek van o.a. het Leidsch Dagblad (de redactie) hebben wij een uitvoerige rap portage gemaakt van het totaal beeld van de situatie in zuid west. Redacteur Rietveld heeft er vervolgens in het LD aan dacht aan besteed onder de op vallende kop 'Geen zin in fusie met protestclub'. De heer Riet veld heeft ook de mening van voorzitter Kruit van Aktief in de ze gepeild. Deze kwam er op neer dat het algemeen belang van Leiden zuidwest bij hem andermaal op de tweede plaats komt. Wij voelen geen behoefte in te gaan op de uitspraak dat de vrij willigers van Aktief daartoe niet zouden willen, want wie zouden dat toch allemaal zijn? Wel zetten wij onze vraagte kens bij een aantal andere uit spraken van de heer Kruit. Hij zegt dat Aktief zou moeten op gaan in een omnivereniging met verlies van naam en identi teit. Dan heeft hij er niets van begrepen. In het 'verzoenings'- gesprek met wethouder Van Bochove op 22 september 1993 is glashelder afgesproken dat er sprake zou zijn van een para plumodel, met daaronder twee aparte zuilen. In het artikel van de heer Rietveld noemt Kruit de Stich ting Leefbaar Zuidwest slechts een 'protestclub', die de men sen niets te bieden zou hebben. Dit is denigrerend en bagatelli serend, maar bovenal naïef. Eerder gaf de heer Kruit al te kennen dat hij nooit iets con creets uit de handen van de vrij willigers van Leefbaar Zuidwest heeft zien komen. Hiermee geeft de heer Kruit te kennen dat hij absoluut niet weet wat er allemaal in zuid west speelt. Wij organiseren elk jaar de tuin- en balkon wedstrij den; organiseren mede de werk bezoeken van de politieke par tijen; participeren in het breed overleg t.a.v. de komst van de vergistinginstallatie; namen deel aan het overleg rond de verkeersafwikkeling rond de Coebel; hebben de democrati sche procedure rond de bebou wing van de Vijf Meilaan kri tisch gevolgd (en nog!); beden ken oplossingen voor heikele verkeerssituaties in zuidwest; treden op als woordvoerder voor door woningbouwvereni gingen geplaagde bevolkings groepen (bejaarden); onderhou den een relevant netwerk van contacten met politici; informe ren middels onze huis-aan-huis circulaires alle bewoners van zuidwest, over zaken als kwijt schelding van gemeentelijke heffingen of huurverhogingen; helpen mensen met het invul len van formulieren, begeleiden mensen bij het indienen van bezwaarschriften, enzovoort. Niet zelden ontwikkelt een gemeente pas beleid, als de vrij willigers daartoe het fundament hebben gelegd. Maar haal het zand maar eens uit de ogen van sommigen. Je zou bijna kunnen zeggen dat de Stichting Leef baar Zuidwest functioneert als een raad- en daadwinkel avant la lettre. Onze wil tot samenwerken was er, de heer Van Bochove heeft zijn best gedaan, maar het irrationeel getamboereer van de heer Kruit, die kennelijk een ui terst bijzondere machtspositie binnen Aktief bekleedt, is uit sluitend negatief. Het heeft ons overigens ver baasd, dat redacteur Rietveld in zijn artikel niet het geluid van wethouder van Bochove heeft laten doorklinken; deze heeft immers een spilfunctie bekleed als initiatiefnemer om tot een omnivereniging te komen. Poli tiek gezien zijn wij desalniette min geïnteresseerd hoe de frac ties in de gemeenteraad zullen reageren op deze ongezonde ontwikkelingen in Leiden zuid west. Maar gezien onze teleur stelling in deze gang van zaken zal het ons niet weerhouden ons weer keer op keer aktief in te zetten voor onze wijk en be woners. Namens het bestuur, F.J. Hagedoom, voorzitter, Boshuizerkade 3, Leiden Zuidwest. (Van redactiewege ingekort. Discussie geloten, redactie.) Met verbazing heb ik het redac tioneel commentaar van Wim Koevoet in het Leidsch Dagblad van 4-1-94 gelezen. Het lijkt er op dat wethouder Walenkamp nog de enige voorstander is van een autoluwe binnenstad. GroenLinks zou zich niet roe ren en is daarmee volgens uw redacteur lafhartig. GroenLinks heeft altijd de plannen rond de autoluwe binnenstad gesteund en aangedrongen op een snelle re uitvoering van de plannen. Als enige partij pleiten wij in ons verkiezingsprogramma voor uitbreiding van het autovrije ge deelte met het historische ge bied tussen Breestraat, Rapen burg en Steenschuur. GL ver bindt de plannen nadrukkelijk met het terugdringen van de automobiliteit. In dit kader zijn wij voor het beter benutten van bestaande parkeergarages en wijzen de bouw van een par keergarage diep in het centrum aan de Boommarkt af. In de stadsgesprekken hebben wij on ze steun aan de plannen van Walenkamp betuigd. De bewoners van de binnen stad wonen in het mooiste stuk je van de stad dicht bij de voor zieningen en willen ook nog de auto voor de deur. Is dit niet wat te veel van het goede? Win keliers pleiten tegen de plan nen, terwijl wel de grootste om zet gehaald wordt op dagen, dat het gebied al autovrij is. Ik doel hier bijvoorbeeld op de Nieuwe Rijn op marktdagen. Is dit niet wat tegenstrijdig? GL blijft de plannen van wet houder Walenkamp steunen en doet er nog een schepje boven op. De kwaliteit van ons histo risch centrum kan pas echt be nut worden, wanneer de auto hier echt teruggedrongen wordt. Over dit standpunt gaan we graag met iedereen in dis- Hierin zijn we zeker niet laf hartig, beste Wim Koevoet. Paul Duijvensz Leiden, raadslid Groen Links. Naschrift redactie, Juist omdat GroenLinks in zijn verkiezingsprogramma de meest vergaande voorstellen Ook de Hooglandse Kerkgracht moet volgens de plannen autoluw worden. foto hielco kuipers over de autoluwe binnenstad onderneemt als de verantwoor- autovrij vervangen door par- stad blijft het echter oori'erdo- presenteert mag van deze partij delijk wethouder vergaande keervrij. Sinds de stadgesprek- vend stil, ook bij de andere worden verwacht dat ze actie concessie doet, zoals het begrip ken over de autoluwe binnen- fracties. ,-<i Oegstgeest, een groene gemeente waar het prettig wonen is. Op één van de mooiste locaties is gestart met de ver koop van urban villa's. Deze kleinschalige gebouwen worden met één voet in het water gebouwd en tellen slechts vier appartementen per etage. In eerste instantie is de verkoop voor behouden aan inwoners en/of economisch gebondenen aan de gemeenten Oegstgeest, Leiden, Alkemade, Leiderderdorp, Voorschoten Uw hypotheek adviseur en Zoeterwoude. (Voor een aantal appartementen geldt deze regeling overigens niet.) Wilt u nu profiteren van de lage rente, dan bent u voor meer informatie welkom bij Eurowoningen in het gemeente lijke infocentrum op de bouwplaats (nabij de Haaswijklaan te genover de Kerckwervelaan). Het infocentrum is geopend op woensdag en zaterdag van 11.00 tot 15.00 uur, telefoon 071 - 17 67 89. Daarbuiten kunt u bellen met ons hoofdkantoor, telefoon 010 - 453 51 68. LUXE 3-KAMER-APPARTEMENTEN IN OEGSTGEEST prijzen van f 235.000,- tot f 293.000,- vrij-op-naam living tot 45 m2 keuken met apparatuur aparte bijkeuken complete badkamer schuifpui naar royaal balkon uitstekende zonligging individuele cv-installatie ruime keuze tegelwerk, sanitairkleuren en keukenuitvoering prijzen penthouses van f 519.000,- tot f 539.000,- vrij-op-naam m

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 22