'Eerste klasse is te laag voor TOP' Degradatie beheerst Leids polo-duel De Zwarte Pion en LSG goed van start in het nieuwe jaar Sport IOC en bonden één in strijd tegen doping Möller na operatie in redelijke conditie -15 VRIJDAG 14 JANUAR11994 982 19 Marco van Basten leert leven met pijn amsterdam Marco van Basten heeft zijn toevlucht genomen tot hulpmiddelen om de pijn in zijn rechterenkel te verzachten. Een steunzool en speciale bandages moeten de kraakbeenbeschadi ging in het gewricht opvangen. De 29-jarige aanvaller van AC Milan en het Nederlands elftal heeft inmiddels de eerste loop- en baloefeningen met zijn ingepakte enkel naar tevredenheid af gewerkt. „Mijn lichaam zal aan de pijn moeten wennen", ver klaarde Van Basten gisteren in Amsterdam. „De klachten zullen waarschijnlijk nooit helemaal verdwijnen. Pele krijgt genoegdoening van bond Rio de janeiro» De Braziliaanse voetbalbond moet aan de voor malige vedette Pele een bedrag van ruim vijf miljoen gulden be talen. De oud-international, die met Brazilië drie keer wereld kampioen werd, heeft het proces gewonnen om achterstallige betalingen. De Braziliaanse bond had na het WK in 1970 film beelden, foto's en een boek op de markt gebracht zonder de spelers in de winst te laten meedelen. De rechtszaak heeft ruim tien jaar geduurd. Naast Pele hebben ook andere spelers een schadevergoeding toegewezen gekregen. Zo kan de familie van de overleden Garrincha op een bedrag van anderhalf miljoen gulden rekenen. Het bondsbestuur kan nog beroep aantekenen tegen de uitspraak van de rechtbank. Houwaart aan de slag bij Waregem waregem Henk Houwaart is de nieuwe trainer van de Belgische eerste klasser Waregem. De oud-Hagenaar, die begin november werd ontslagen bij Cerkel Brugge, heeft een contract tot het ein de van het seizoen getekend. Hij wordt de opvolger van Paul Theunis, die tot manager bij de club is benoemd. Stoeipartij breekt Piet Keur lelijk op heerenveen Heerenveen moet het een maandje zonder Piet Keur stellen. De aanvaller ondergaat vandaag een operatie aan zijn knie. Keur liep tijdens de oefenstage van Heerenveen op Cu rasao een scheurtje in de binnenmeniscus op. Dat gebeurde tij dens een stoeipartij in een zwembad. Snookerfinale op papier afgehandeld warmond Steven Toal en Ton Rijnsburger zijn vanwege het late tijdstip niet toegekomen aan hun finale om de snookerkam pioenschappen van Warmond. Rond de klok van één uur 's nachts besloten zij zonder te spelen de punten te delen. Rijns burger had eerder op de avond onder anderen Peter Moen en Marco Luca uitgeschakeld. Toal deed hetzelfde met Arno Ob- dam. Een walk-over was er voor Toal in de halve eindstrijd. Te genstander Harold Fleurke kwam niet opdagen. De verliezers ronde schreef Arnold Roeien ten koste van Tony Kessel op zijn naam. In de algemene rangschikking neemt Walter Scheltens nog steeds comfortabel de eerste plaats in. Tweede staat Fleur ke. AAC en ADA sluiten monsterverbond amsterdam De twee toonaangevende atletiekclubs in de hoofd stad, AAC (mannen) en ADA (vrouwen), zijn een fusie aange gaan. Aanvankelijk lag het in de bedoeling dat ook Blauw Wit en Sagitta in de nieuwe vereniging zouden participeren. De nieuwe club gaat als de Amsterdamse Atletiek Combinatie (AAC) verder door het leven. Niels Zuidweg en Rob Dubbeldeman zelfverzekerd over derby Derby tegen De Algemene om koppositie hem op een invitatie van bondscoach Ivo Trumbic te staan. Dubbeldeman:" Dat is verleden tijd. Vorig jaar heb ik door studieredenen de uitnodi ging af moeten slaan. Hoewel ik er best wel voor voel heb ik er begrip voor dat ze me nu links laten liggen. Ik zeur niet. Eerst presteren bij De Zijl dan zien we wel verder Niels Zuidweg leegt ook niet met meer dan normale be- lanstelling de brievenbus. "Ik scoor wel veel maar als team spelen we veel te laag. Ik sta echt niet in de picture bij de bondscoach. Ik wil in de hoofd klasse spelen. Alleen de wed strijd tegen Robbie kan ik al niet missen. Die wedstrijd wordt op mijn kalender dik omcirkeld". Hetgeen wordt onderstreept door Dubbeldeman." Het heeft altijd iets extra's. Het is veel leu ker om in zo'n ambiance, waar veel enthousiast publiek zit, te spelen dan naar Polar Bears te gaan waar geen kip zit. En mor gen gaat het er ook nog om spannen want we hebben de punten hard nodig". Geen van beide talenten kent twijfels. Zelfs bij onverhoopte degrada tie beweren zij stellig: "Wij blij ven gewoon". Jordan serieus over honkbal De flirt van Michael Jordan met professioneel honkbal blijkt geen grap. Gisteren verklaarde de voormalige topbasketballer in een Amerikaanse krant, dat hij wel degelijk serieuze plan nen heeft. „Het is absoluut geen fantasie". Na zijn afscheid in oktober van de Chicago Bulls, heeft Jordan vrijwel dagelijks slagtraining gedaan in Chicago. Een plaats in de voorlopige se lectie van de Chicago White Sox zijn doel. Anne van der Zaag gaat op herhaling. De korfballer van Sassenheimse TOP maakte veertien jaar geleden zijn de buut in de derby tegen De Algemene uit Leiden. Komen de zaterdag staat dat duel weer op het programma. Nu is de situatie echter wezenlijk anders. Deze keer moet Van der Zaag, die eind vorig jaar in het eerste terugkeerde, zijn ploeg als routinier aan een overwinning helpen in deze topper. Beide ploegen staan op een gedeelde eerste plaats in de eerste klasse. Dat dit toptreffen tussen twee ploegen uit dezelfde regio gaat, speelt bij Anne van der Zaag nauwelijks. „De wedstrijd leeft veel minder dan vroeger Pernix tegen TOP. Dat duel heeft ook een rijke historie. Sommigen zeggen dat het er nu omgaat wie de beste ploeg is uit de Leidse regio. Dat speelt bij mij niet. Het gaat mij om de eerste plaats in de klasse. Dat De Alge mene toevallig uit de buurt komt, is een tweede." De korfballer van TOP speel de bij zijn eigen vereniging in alle klassen, en ook nog op het hoogste niveau: eerst met TOP, later met Blauw-Wit. „Ik was 27 jaar toen ik die overstap maak te. Het was voor mij toen de laatste kans om zoiets te doen. Blauw-Wit was een ploeg waar in ik het zag zitten en had een trainer in wie ik het zag zitten." Het eerste jaar bij de Amster damse hoofdklasser verliep suc cesvol. De ploeg haalde de korf- balfinale in Ahoy'. Die ging ove rigens verloren tegen Deetos. „Dat was natuurlijk een schitte rende ervaring, maar de 'rit' er naar toe was ook mooi met overwinningen op Rohda en Oost-Arnhem." Eigenwijs Het Nederlandse team was nooit voor Van der Zaag wegge legd, wel was hij een keer reser ve. De voormalige bondscoach Ben Crum wordt door de mede werker van het GAK dan ook als een 'eigenwijze zak' betiteld. „Ik vind dat de beste spelers in het Nederlands team moeten staan en er vervolgens een spelcon- cept moet worden gekozen. Bij Crum was het net andersom. Flij koos een concept en daarna de spelers die daarin pasten. Vorig jaar zat de korfballer van het jaar, Hans Leeuwenhoek, niet eens in Oranje. Het is toch topsport verdomme. Ik vind dat ik toen in het Nederlands team thuishoorde." Erkenning Als topsporter ondervond hij ook dat er bij pers en publiek weinig erkenning is het korfbal in Nederland. „Soms denk ik er wel eens aan hoe het zou zijn gelopen als ik een andere tak van sport zou hebben gekozen. Ais je topsport bedrijft, heb je een goede balans, zowel geeste lijk als lichamelijk. Gezien de veelzijdigheid van korfbal kan ik me voorstellen dat ik ook in een andere sport ver was gekomen. Maar ik heb nu een wereldle ven, ik weet niet of dat als voet baller beter was geweest." Het avontuur in de hoogste klasse van het korfbal duurde voor Van der Zaag twee jaar. Toen coach Jaap Lenstra bij de Amsterdammers wegging, be sloot hij terug te keren naar TOP; als trainer. „Ik wilde kijken of de ideeën die ik over korfbal heb als trainer kwijt kon. Ik ben trainer geworden van TOP 3,4 en 5." Toen het eerste team van de Sassenheimers in de proble men kwam, werd de Sassenhei- mer gevraagd terug te keren in het eerste team. „Het spelletje is leuk en het blijft je eigen club. Ik heb me dus laten overhalen". De terugkeer is Van der Zaag niet meegevallen. „Die Van der Zaag heeft in Ahoy gestaan, die zullen we eens even aanpakken, zie je tegenstanders denken. Dat betekent dat er dubbel zo fanatiek tegen je wordt ge speeld, er worden meer overtre dingen gemaakt, dat is verrot lastig." De TOP-speler probeert zijn fanatisme op z'n ploeggenoten over te brengen. „Ik speel voor m'n lol en ik heb lol als ik win. Er wordt op hoger niveau con sequenter getraind, ik probeer dat ook bij TOP te bereiken. Ik blijf wel positief tegenover de jongere spelers, ze krijgen het wel te horen wanneer er iets niet goed gaat. Iedereen be grijpt wel dat ik het niet uit ei gen belang doe." Patronen TOP steekt momenteel veel tijd op de trainingen aan het inslij pen van patronen. „Uit vrije worpen lukken die vaste spelle tjes al regelmatig. We staan van- tevoren al te gniffelen. Het gaat er om die patronen nu ook in het spel te laten zien." Tegen De Algemene hoopt TOP die patronen ook te kun nen laten zien. Eind vorig jaar bleef TOP de Leidse tegenstan der voor in de halve finale van de LD-cup. Een overwinning brengt de Sassenheimers dich ter bij promotie. Die is belang rijk voor de Sassenheimse ver eniging. Van der Zaag: „TOP is een gezellige club met een apar te sfeer. We moeten niet te laag meedraaien. De eerste klasse is eigenlijk te laag voor TOP. De overgangsklasse is een mooi ni veau. Dan kan je over een paar jaar weer eens omhoog kijken naar de hoofdklasse, als je weer wat leuke spelers bij elkaar hebt." Niels Zuidweg (I) van LZ en Rob Dubbeldeman (r) van De Zijl zijn allebei overtuigd van een zege in de onderlinge derby. foto loek zuyderduin waterpolomedewerker De kaarten zijn geschud in de waterpolo-competitie. De top- ploegen AZC, AZPC, VZC en Po lar Bears maken wederom de dienst uit en strijden in het voorjaar om de landstitel. De Leidse formaties De Zijl/LGB en LZ1886 daarentegen hebben in de hoofdklasse hun draai nog niet gevonden. De Zijl/LGB maakt een beroerde competitie start door en kent met 6 punten degradatiezorgen. Voor LZ ziet de toekomst er nog somberder uit. Met 3 punten staat LZ op de laatste plaats hetgeen onherroe pelijk afdaling naar de eerste klasse inhoudt. Nood aan de man dus, voor waterpolominnend Leiden. Aan de vooravond van de strijd LZ 1886-De Zijl zijn Niels Zuidweg (LZ) en Rob Dubbeldeman (De Zijl) positief gestemd over de af loop van de competitie. Over het resultaat van de derby oor delen zij unaniem: "Wij win nen". Ondanks de tegenvallen de resultaten zijn deze twee ta lentvolle jonge Leidenaars erin geslaagd de Leidse misere te ontstijgen. De prestaties van de 19-jarige HEAO student Niels Zuidweg spreken het meest tot de ver beelding. Met 27 goals heeft hij een prominente 5de plek ver worven op de topscorerslijst. Hij laat daarmee internationals als Issard en Havenga achter zich. Zuidweg is niet onder indruk. Door het wegvallen van Frans van den Brink posteerde trainer Hans Parrel mij noodgedwon gen op de midvoor positie en daar kom ik aardig uit de voe- Het blauw oog Zuidweg rondloopt is tekenend voor de prestatiedrang van de Leidse goalgetter. "Ach een op stootje met Mare Visser van Zian" verontschuldigt hij zich," normaal gesproken ga ik nooit over de schreef hoewel ik best wel een irritant baasje kan zijn. Ik jaag achter elke bal tot de pijp leeg is. Ik kan slecht tegen mijn verlies." LZ weet ondertussen wat ver liezen is. Na de enige winstpar tij tegen Nereus stapelde LZ ne derlaag op nederlaag. "We be schikken over een te smalle ba sis. Tegen landskampioen AZPC waren we gelijkwaardig. Op een gegeven moment na een uur heen en weer zwemmmen ben je gewoon op en dan gooien zij er gewoon een nieuw team in. Ik ben er echter van overtuigd dat Parrel de trein weer op de rails krijgt. Dat is hem al die ja ren gelukt". Bij De Zijl/LGB hetzelfde la ken een pak. Gerenommeerde spelers vertrokken en die leem te moest worden opgevuld. Dubbeldeman:" Na een slechte competitiestart slagen we er toch langzamerhand in het sco ren onder de knie te krijgen. Daar lag het probleem. Mark van Belkum is er niet meer en wij keken elkaar aan van 'gaan we nog wat doen?. Als je dan een kans krijgt dan mis je hem ook nog. Later ging dat veel be ter. De winterstop kwam dan ook ongelegen. Tegen LZ pakken we de draad gewoon weer op". De 20-jarige economie student Rob Dubbeldeman is de drijvende kracht achter de wederopstan ding van De Zijl/LGB. Hoewel hij zich uiterst bescheiden op stelt manifesteert hij zich in het water als de inspirator. 'Valt wel mee hoor, aanvallend gaat het goed maar in de verdediging, met name bij het terugzwem- men, laat ik nog wel een steekje vallen. Ik ben van nature nogal lui". Zijn kordate optreden kwam De olympische sporten hebben in Lausanne een waarschijnlijk belangrijke stap gezet in de be strijding van het gebruik van doping. Het Internationaal Olympisch Comité (IOC) en de internationale Olympische sportbonden kwamen gisteren maatregelen overeen, waaron der een minimale straf van twee jaar voor overtreders. De bon den gingen ook, zij het niet van harte, akkoord met de bepaling dat bonden die niet instemmen met het acht punten omvatten de plan van aanpak, van de Olympische Spelen kunnen worden uitgesloten. „Er bestaat geen groot ver schil van inzicht tussen het IOC en de internationale bonden", zei Alexander, prins de Merode, voorzitter van de medische commissie van het IOC. „Wij hebben globaal overeenstem ming bereikt", aldus de Belg. De Merode zei dat 28 van de 33 olympische federaties het plan, dat ook voorziet in controles bij wedstrijden en buiten het sei zoen, hebben aanvaard. De Internationale Wieier Unie, die onlangs haar straf ver hoogde tot zes maanden, heeft tijd gevraagd om tot de twee jaar uitsluiting te komen. De vergadering stemde in met het verzoek van de UCI. Echter c der het dreigement dat v de straffen niet worden gelijkge trokken deelneming in Atlanta onmogelijk is. „Een bond die niet aan de voorwaarden voldoet, kan niet deelnemen aan de Spelen van 1996 in Atlanta. Dat is duide lijk", zei De Merode. „Alles kan niet in vijf minuten worden ge regeld. Wij geven het wielren nen twee jaar uitstel." De we reldvoetbalbond was in Lausan ne niet aanwezig bij de stem ming omdat secretaris-generaal Sepp Blatter de bijeenkomst voortijdig verliet om een andere vergadering bij te wonen. De Merode zei echter geen proble men met het voetbal te ver wachten. Andere punten in het anti-do- pingplan zijn de aanvaarding van een jaarlijks te publiceren 'lijst van door het IOC verboden middelen, het inschakelen van door het IOC erkende laborato ria en de erkenning van een schorsing door alle bonden. Dat laatste betekent dat een ge schorste geen.andere tak van sport kan gaan beoefenen. De overeenkomst voorziet tevens in samenwerking in de bestrij ding van de handel in dope en Financiële steun voor de bonden bij het intensiveren van doping controles. stuttgart sid/anp De Duitse voetballer Oliver Möller zal geen blijvend letsel overhouden aan de messteek, die een doofstomme vrouw hem woensdagavond tijdens een zaaltoernooi in Stuttgart toebracht. De 25-jarige amateur van Hamburger SV werd don derdag in het plaatselijke zie kenhuis van de intensive care naar de normale afdeling over gebracht. Hij moet daar nog tenminste een week worden verpleegd voordat hij naar Hamburg kan worden vervoerd. Möller onderging woensdag nacht een operatie van 75 mi nuten. Daarbij werden verwon dingen aan de longen, het mid denrif en de lever behandeld. Volgens de verantwoordelijke dokter verkeert Möller zowel geestelijk als fysiek in redelijke conditie. „Hij heeft het voorval inmiddels verwerkt", aldus de medicus, die hem over drie maanden weer op het voetbal veld verwacht. Het openbaar ministerie van Stuttgart heeft de 28-jarige ver dachte poging tot moord ten laste gelegd. Een psychiatrisch onderzoek moet uitwijzen of de vrouw, in dienst bij een sociale werkplaats, toerekeningsvat baar is. Zij stak Möller woens dag op de tribune met een klap- mes van negen centimeter in de zij en werd onmiddellijk gear resteerd. De vrouw heeft haar vurige wens om ook een keer groot in de media ie verschijnen als mo tief voor haar daad opgegeven. Ze zou de aanslag op tennister Monica Seles vorig jaar door een toeschouwer in Hamburg als voorbeeld hebben genomen. TOP-speler Anne van der Zaag: „Ik speel voor mijn lol en ik heb lol als ik win." foto henk bouwman leiden ruud dobbelaar medewerker De Leidse vertegenwoordigers in de tweede klasse van de lan delijke schaakcompetitie zijn het nieuwe jaar goed begonnen. LSG 2 maakte met een royale winst op De Ooievaar de toegre- schreven kwaliteiten eindelijk eens waar. De Zwarte Pion greep de laatste strohalm op lijfsbehoud aan door met 4 1/2-3 1/2 van rivaal Het Witte Paard 2 te winnen. Minder goed verging het de Leidse derdeklas sers. LSG 3 kwam met 4 1/2-3 1/2 nipt tekort tegen de aanko mende koploper Nieuwendam, terwijl het grillige Voorschoten een stevig pak slaag opliep bij Bloemendaal: 5 1/2-1 1/2. De schakers van de Zwarte Pion zat het in ronde nummer vijf nu eens niet tegen. Een eer ste opsteker vormde de overtui gende winst van invaller Teun Michels. Dat noodreserve en captain Marcel van Velzen wel regelmatig onderuit ging was toen niet langer een groot punt. Verlies van kopman Jan Bakker bracht de achterstand op 1-2, maar daarna kwam de Lisser machine op gang. Zowel Dennis de Vreugt, John van Dijk, als Onno van Dijk zagen hun goede posities met volle punten be loond. Taai verdedigen van Ri chard van Godijn betekende vervolgens een beslissend half puntje, waardoor Sjaak Kamps prompt ongestraft mocht capi tuleren. LSG 2 diende tegen De Ooie vaar Weliswaar met vier inval lers aan te treden, maar dit wa ren niet de minsten. Toch lieten zij het relatief afweten. Arvik Harms diende namelijk een halfje te laten, terwijl Aad van Moorsel als enige onderuit ging. Winst was er wel voor Geralt Serdijn en nieuwkomster Jutta Barek, de met de schaakstukken ook wel raad wetende Oosten rijkse vriendin van John van der Wiel. Annemarie Benschop, Erik van de Doel, Erik de Vries en Ar- co van Duivenbode completeer den de winstpunten: 1 1/2-6 1/2. Voorschoten maakte er in Bloemendaal een potje van. Het begon nog goed met een dege lijke zege van Bert Houweling, echter Frits Fritschy als n de fout ging. Na eerst ;de positie tot een remi seachtige stelling te zien deva lueren, ging hij ook nog eens pardoes bij het uitvoeren van de 40ste zet door de vlag. Omdat ook Symon Algera en Victor Berg in tijdnood knoeiden en Mervyn Wise op een halfje bleef stkeen, liep de schade op tot 3 1/2-1 1/2. Het drama was compleet, toen Marcus Driessen op de 83ste zet een potremise stelling verblunderde en clubkampioen André de Boer zich met een ge wonnen stelling ook al geen raad wist en eveneens verloor: 5 1/2-1 1/2. Erik Bongers hoopt tenslotte uit een afgebroken po sitie nog een halfje uit het vuur te slepen. Verliespartijen van Chris Manniën en Aldert Westra Hoeksema brachten LSG 3 te gen Nieuwendam al snel in pro blemen. Albert Hebeis en Ruud Mieremet zorgden door goede overwinningen echter voor nieuwe moed. Raoel van Ketel poogde er op het eerste bord met een pionoffer het beste van te maken, maar kwam van een koude kermis thuis: 3-2. Dank zij een langzaam maar zeker uitgespeelde winst van Peter van Die kwamen de Leidenaren nog eenmaal terug, maar daar na liep het definitief spaak. Mi chel Hockx als Chris Roosen daal lieten zich na een goede start namelijk onnodig flessen en kwamen tenslotte niet verder dan respectievelijk een nul en een halfje: 4 1 2-3 112 verlies.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19