De Wolf mag thuisblijven van Advocaat Real wendt crisis af tegen stadgenoot Optimisme viert hoogtij bij België en Nederland Sport Alle topschaatsers naar de Weissensee Twee koppen kleiner Koss in Davos pas zondag in actie JLê; VRIJDAG 14 JANUARI 1994981 ROB ONDERWATER, C Borst doorbreekt grens op schaatsmijl collalboMarathonschaatser Ruud Borst maakt furore op de langebaan. De Leiderdorper verbeterde in het Italiaanse Collaibo zijn persoonlijke toptijd op de 1500 meter met liefst drie secon den tot 1.59,3- Op de 5000 meter stportte Borst in na een ge waagde opening. Hij eindigde in 7.21. Borst in nationale wielerselectie leiderdorp Marion Borst is toegetreden tot de nationale wieler selectie. De Leid erdorpse kreeg een uitnodiging van bond scoach Frans van Diemen. Vandaag hoort zij hoe haar programma er dit jaar gaat uitzien. Laatste test voor Rob Scholtes voorschoten Rob Scholtes treft de laatste voorbereidingen voor de belangrijke internationale Grand Prix-wed strijd in Parijs. De kunststoter uit Voorscholen neemt het komende weekeinde deel aan een invitatietoernooi in Rucphen. Volgende week reist Scholtes af naar Frankrijk, waar hij zich onder de beste 24 hoopt te scharen. Het laatste weekeinde van januari behoort hij tot de favorieten voor de finale van de nationale Masters in zijn eigen woonplaats. Grasshoppers laat Tonego ontsnappen katwijk De vrouwen van Grasshoppers hebben landskampioen Tonego tot zeven minuten voor het einde kunnen bijbenen. Daarna verloren de Katwijkse basketbalsters hun thuiswedstrijd gisteren alsnog met ruim verschil; 54-65. Een mindere conditie lag ten grondslag aan die terugval. Bij rust leidde Grasshoppers nog met 36-30. Na 33 minuten was de stand gelijk 49-49. Daarna sloeg de ploeg uit Haaksbergen in drie minuten een gat van tien punten. Voor Grasshoppers scoorden Petra Weeda en Marloes Driessen beiden tien punten. Kort volgt Helder op bij SJZ zoETERWoupfcBert Kort wordt de nieuwe trainer van SJZ. De voormalig trainer van Teylingen volgt Loek Helder op. De Zoe- terwoudse club legde ook Hans Braat voor nog een jaar vast als jeugdtrainer. Dressuurwedstrijd in Lisse lisse Jonge ruiters kunnen zich komende zaterdag in Lisse plaatsen voor de EK voor Young Riders en junioren. Deze dres suurwedstrijd, waarin jonge ruiters tot21 jaar uitkomen, wordt gehouden in het Ruitercentrum aan de Rooversbroekdijk in Lis se. Aan de start komen bekende amazones als Irnke Bartels, Bianca Westerhof en Sjoukje van Kooten. De wedstrijd begint om 10.30 uur met de landenproef voor Young Riders, om 14.30 uur beginnen de junioren. 'Tegen Tunesië is onze naam in het geding' Benito Floro, de omstreden trai ner van Real Madrid, kan weer even opgelucht adem halen. Re- al won gisteravond de tweede ontmoeting in de strijd om de Spaanse beker tegen stadgenoot en erfvijand Atletico de Madrid met 3-2. De eerste ontmoeting tussen de twee Madrileense clubs eindigde vorige week in een 2-2 gelijkspel. Door deze overwinning plaatst Real zich samen met Barcelona, Sevilla, Tenerife, Oviedo, Celta, Zarago- za en Betis voor de achtste fina les van de Spaanse beker. De positie van Floro bij Real hing de afgelopen dagen, na de smadelijke 5-0 nederlaag tegen Barcelona voor de competitie, aan een zijden draadje. Ver scheidene leden van het dage lijks bestuur hadden via de me dia laten weten dat Floro niet meer te handhaven was als Real ook voor de Spaanse beker zou worden uitgeschakeld. In een rommelige, harde en tumultueuze wedstrijd slaagde Real er echter in Atletico de baas te worden door doelpun ten van Butragueno, Luis Enri que en 'Lasa. Daar stelde Atleti co slechts goals van Juanito en Pedro tegenover. Real eindigde de wedstrijd wel met negen man. Alkorta werd al in de 31ste minuut na een harde overtre ding het veld uitgestuurd en ne gen minuten voor het einde verdween Lasa met een tweede gele kaart naar de kleedkamer. Atletico raakte Tomas voortijdig kwijt. Real-voorziter Ramon Men- doza maakt vandaag op een persconferentie bekend of hij aftreedt of dat hij zijn vertrek bij de club uitstelt tot het einde van het seizoen. Al dan niet na nieu we verkiezingen onder de ruim 70.000 leden van de club. Men- doza is, net als trainer Floro, in opspraak geraakt vanwege de tegenvallende resulaten van het miljoenen-elftal van Real. Daar naast verkeert de voormalige Spaanse topclub in grote finan ciële problemen, onder meer vanwege een miljoenen kosten de verbouwing van het Santiago Bernabeu-stadion. De Belgen Courtois en D'Hooghe (links) en de Nederlanders Sprengers e ganisatie van het EK voetbal 1996 in de Lage Landen. Stadions nog niet klaar voor EK 2000 npa-verslaggever Stadions? De mooiste en te kust en te keur. Geld? Geen pro bleem, er zullen tientallen mil joenen guldens winst worden gemaakt. Met Amerikaanse overtuiging - en typisch Belgi sche regenten-arrogantie werd gisteren de voorgenomen Nederlands-Belgische kandida tuur voor het EK-voetbal 2000 gepresenteerd. Die presentatie was er aan vankelijk één van vriendelijke woorden van de twee bonds voorzitters en een filmpje met geinige toeristische plaatjes en wat voetbalbeelden. Vragen stond vervolgens vrij, als het maar niet te kritisch van aard Alleen al over de speelplaat sen is er nochtans onduidelijk heid genoeg. Er zal worden ge voetbald in acht stadions, vier per land. Vooralsnog hebben beide landen op dit moment niet één stadion te bieden dat aan de eisen van de UEFA vol doet, al hoeven er in het Con stant Vandenstock-stadion van Anderlecht in Brussel alleen maar enige staanplaatsen in zit plaatsen te worden veranderd. Alle andere stadions zijn (nog) te klein, te onveilig of hebben nog te veel staanplaatsen. KNVB-voorzitter Jeu Spren gers wist gisteren geen ant woord op de vraag welke richt lijnen de UEFA op dit moment hanteert. ,,Dat zoeken we op", riep Sprengers olijk. ,,Maar la ten we wel zijn; ik kan me niet voorstellen dat wij straks geen vier stadions kunnen bieden voor dit evenement." De organisatie speculeert op de plannen die er alom zijn om stadions te bouwen, te renove ren of uit te breiden. Zoals bij PSV, waar straks 30.000 liefheb bers plaats kunnen nemen. Het nieuwe stadion van Ajax komt er, met een capaciteit van 50.000. Het Feyenoord-stadion wordtgerenoveerd, toekomstige capaciteit 54.000. Over het vier de stadion in Nederland bestaat nog onzekerheid. Vitesse-voorzitter Karei Aal- bers: „Volgende week wordt over het Akzodrome beslist in een hinderwet-procedure voor de Raad van State. De twee in vesteerders die we hebben wil len die uitslag afwachten. Die willen weten hoe veel beperkin gen de hinderwet oplegt. Maar normaal gesproken beginnen we komende zomer te bou wen." Hij zegt het al jaren. Ook België overlegt momen teel nog meer optimisme dan stadions die aan de basisvoor waarden van de UEFA (mini maal 30.000 zitplaatsen, geen staanplaatsen) tegemoet ko men. Brugge wordt een EK-stad in de plannen, maar heeft een stadion dat maar 17.000 toe schouwers kan hebben. Het nieuwe Koning Boudewijn-sta- dion in Brussel (40.000 plaat sen), moet nog worden ge bouwd, zoals ook Luik of Char leroi nog moeten worden voor zien van een deugelijk stadion. „Op dit moment is er geen en kele voorkeur voor stadions", zei KBVB-voorzitter Michel D'Hooghe in alle ernst. Over het stadion dat de finale krijgt kan eigenlijk al meer wor den gezegd; dat wordt Rotter dam. „Het grootste en best ge schikte stadion krijgt de finale, het grootste stadion van het an dere land krijgt de openings wedstrijd en de loting", aldus D'Hooghe, die echter in de ver onderstelling verkeert dat Am sterdam in 2000 dat grootste stadion heeft. In Zuid-Oost kunnen straks 50.000 mensen naar binnen. „Bij ons 54,000", constateerde Feyenoord-voor- zitter Van den Herik gniffelend. De organisatie streeft naar een toernooi met grensover schrijdende poules. Er wordt dan, omdat een groot en een kleiner stadion worden gecom bineerd, waarschijnlijk gespeeld in Rotterdam-Brugge, Amster dam-Brussel, Arnhem (?)-Brus- sel en Eindhoven-Luik. Het grensoverschrijdende karakter van de poules lijkt ook ingege- vep door de wens de fans tot reizen en dus het uitgeven van geld aan te zetten. Volgens KNVB-bestuurslid -Miel Maes- sen gaat het EK tientallen mil joenen winst opleveren. „Ma cro-economisch gesproken dan." De organisatie, die een begro ting hanteert van een miljoen gulden voor de periode lot de dag dat de kandidatuur officieel wordt gesteld, gaat uit van de studie die enkele jaren geleden al door het Nederlands Econo misch Instituut in Rotterdam is uitgevoerd. Toen was de kandi daatstelling voor het EK van 1996 aan de orde, een strijd die van Engeland werd verloren. De concurrent voor het EK van 2000 wordt vermoedelijk Spanje. Maar dat is volgens Harry Been onmogelijk een spelbreker. „Spanje heeft maar twee grote stadions", aldus Been, die er een stuk of zes ver gat. Boskamp houdt vast aan Bosman brussel anp Anderlecht staat John Bosman volgende week niet graag af voor de oefeninterland van Ne derland tegen Tunesië, woens dag in Tunis. Trainer Jan Bos kamp houdt de aanvaller liever in België om hem uitgerust aan de competitiewedstrijd van de vrijdag daarna tegen Seraing te laten beginnen. De Rotterdammer heeft bondscoach Dick Advocaat tele fonisch op de hoogte gebracht van zijn voorkeur. De Hagenaar wilde Bosman niet laten vallen, maar toonde zich bereid hem niet de volle negentig minuten te gebruiken. „Ik mis op dit moment door blessures vijf basisspelers", liet Boskamp weten. „Ik heb een topfitte Bosman nodig. Als hij meegaat naar Tunesië en ook nog een wedstrijd speelt, is hij voor het duel met Seraing uitge put. Een paar maanden geleden kwam John terug van de. wed strijd tegen San Marino. Een dag later speelde hij als een pa tat tegen Club Brugge. We ver loren met 0-3." Tijdens het informele gesprek met Advocaat liet Boskamp min of meer doorschemeren, dat hij Bosman geen vrijaf zou geven. De Haagse coach merkte daar na fijntjes op, dat hij op basis van de reglementen de speler kan opeisen. Schotland organiseert WK rugby voor vrouwen amsterdam anp Het toernooi om de wereldbe ker rugby voor vrouwen dat aanvankelijk door Nederland zou worden georganiseerd, maar door ingrijpen van de Ne derlandse Rugbybond (NRB) moest worden afgeblazen, wordt nu georganiseerd door Schotland, eveneens in april. De stichting die in ons land het daarmee reeds twee jaar bezig is, was door de onverwachte uitnodiging van Schotland met stomheid geslagen. De NRB is gezwicht voor de druk die door de International Board (IB) zou zijn uitgeoefend om hel toernooi te laten verval len. De bond zou gedreigd zijn met sancties indien Nederland zich verzette. De rugbybond ging door de knieën en verbood De Schotse vrouwenbond krijgt wel de steun van de Schotse mannen en heeft alle landen van de FIRA uitnodigin gen gezonden. De Nederlandse rugbybond, die aan de stichting heeft toegezegd dat over twee jaar (1996) het toernooi wel in Nederland mag worden gehou den, heeft door dit onverwachte ingrijpen van Schotse zijde veel gezichtsverlies geleden. Het heeft een tijdje geduurd voor Dick Advocaat aan het idee gewend was geraakt dat hij ook in Amerika de eerste man van Oranje is. Ook nu, bijna vier weken later, vindt de bondscoach het nog steeds onbegrijpelijk dat de be oogde samenwerking tussen de KNVB en Johan Cruijff op niets is uitgelopen. ,,Maar als professional heb ik de knop meteen omgedraaid en gezorgd dat de organisatie rond kwam. Inclusief de hotels." zeist albert geesing npa-verslaggever Voor Advocaat begon het WK al kort voor de kerst, voor de spe lers volgende week woensdag in Tunis tegen Tunesië. Het is de eerste in een reeks van zes oe feninterlands, mogelijk nog aangevuld met een wedstrijd in februari. Op de rol stond aan vankelijk een wedstrijd in Marokko, maar de komende WK-fegenstander van het Ne derlands elftal in Orlando schrapte dat duel meteen na de loting in Las Vegas. „In plaats daarvan konden we naar de Verenigde Arabische Emiraten. Maar het leek me een beetje overdreven", zegt de bondscoach, „om zes uur te vliegen voor een oefenwed strijd. De KNVB is nu ncfë bezig met twee landen." Met het hal ve dozijn interlands dat Oranje voor de aftrap van het WK speelt, snijdt het mes van twee kanten. „De bond heeft een TV- contract afgesloten waarbij de afspraak is gemaakt dat er in vier jaar twintig interlands wor den gespeeld. Daar kan op deze manier mooi aan voldaan wor den.". „Als bondscoach", zegt Advo caat, „vind ik het natuurlijk per fect. Ik denk alleen dat de clubs daar iets anders tegenaan zullen kijken. In januari en februari gaat het nog wel, maar vanaf maart is de kalender overvol. Voor het Nederlands elftal is het daarom niet ongunstig dat al leen Ajax nog in de Europa Cup zit." Drie dagen na de oefeninter land in Tunis reist Advocaat naar Manchester voor de loting van het EK 1996. In de week daarna gaat hij mogelijk naar Genua voor een gesprek met Ruud Gullit. „Ruud heeft me na Polen-Nederland gebeld en toen heb ik hem beloofd dat ik naar. een wedstrijd van Samp- doria zou komen kijken en dat we daarna zouden bijpraten. Niet wetende dat ik ook in Amerika bondscoach zou zijn." Bij een positieve uitkomst is het niet denkbeeldig dat Gullit in de interland daarna tot de se lectie van Oranje behoort. Dat zou ook kunnen gelden voor Hans Gillhaus van Vitesse, met zestien treffers de produktiefste Nederlandse spits in de eredivi- Naast Bryan Roy (gebles seerd), voor wie Regi Blinker aan de selectie is toegevoegd, ontbreekt ook John de Wolf. Ad vocaat denkt dat het geen kwaad kan de Feyenoorder eni ge rust te gunnen na de rode kaart in de bekerwedstrijd tegen Dordrecht'90 en de commotie rond het vertrek van Wim Jan sen bij de Rotterdamse club. John de Wolf hield al rekening met een tijdelijke verban ning uit Oranje. De aanvoerder van Feyenoord had diep in zijn hart nog wel gehoopt dat bondscoach Dick Advocaat hem juist een steuntje in de rug zou geven door hem in moeilijke tij den mee te nemen naar Tunis, maar toen de uitnodiging ach terwege bleef was dat geen schok meer. De Wolf: „Advocaat wilde mij gisteren bellen. Maar hij hoeft als bondscoach niet eens tekst en uitleg te geven. Ik weet dat er rond mij veel is gebeurd de af gelopen tijd. Ik weet daarnaast ook dat ik niet op mijn top heb gespeeld bij Feyenoord. En wie ben ik om een grote mond op te zetten tegen de bondscoach van het Nederlands elftal?" De mededeling van Dick Ad vocaat aan De Wolfs coach Wil lem van Hanegem, dat de speler geen conclusies hoefde te ver binden aan de beslissing om hem voor deze interland thuis te laten, deed de Schiedammer niettemin zichtbaar goed. De Wolf: „Ik wil en zal er alles'aan doen om op grond van mijn prestaties bij de 22 voor Ameri ka te komen. Ik zorg ervoor dat Advocaat straks niet om mij heen kan." Op één post na - een tweede scout - heeft Advocaat het be geleidingsteam van dertien man voor het WK in Amerika rond. De bondscoach wordt geassis teerd door Rinus Israël, Bert van Lingen en keeperstrainer Pim John de Wolf, die gisteren werd gehoord door de tuchtcommissie van de KNVB naar aanleiding van de rode kaart van de Feyenoorderin de wedstrijd tegen Dodrecht '90, mag het rustig aan doen van bondscoach Dick Advocaat. foto anp Doesburg, Jan Rab reist mee als De Oranje-selectie voor het duel tegen Tunesië bestaat uit de doelverdedigers De Goey (Feyenoord) en Snelders (Aber deen) en de veldspelers Frank en Ronald de Boer, Rijkaard en Overmars (allen Ajax), Van Gob- bel en Blinker (Feyenoord), Wouters, Erwin Koeman en Nu- man (PSV), Jonk en Bergkamp (Inter Milaan), Ronald Koeman (Barcelona), Winter (Lazio Ro- mar) en Bosman (Anderlecht). Johann Olav Koss foto archief Johann-Olav Koss heeft van de Noorse schaatscoach Hans-Trygve Kristiansen twee da gen extra rust voorgeschreven gekregen. Koss is mentaal onvoldoende hersteld van het Europees kampioenschap, waar hij vorig weekeinde als tweede eindigde achter Rintje Ritsma. „We willen geen enkel risico nemen", aldus Kristiansen gisteravond bij de loting in het con grescentrum van Davos. „Niet de wereldbeker, maar de Olympische Spelen zijn dit jaar het be langrijkste evenement." Koss start zondag wel op de 5000 meter. Bij de wereldbekerwedstrijden in Davos ont breken de beste sprinters. Bonnie Blair, haar Chi nese concurrente Qiaobo Ye en Dan Jansen be reiden zich in de Verenigde Staten voor op hun wereldkampioenschappen, eind deze maand in Calgary. Sprintcoach Wopke de Vegt houdt vandaag een extra race over 1000 meter voor het trio Marianne Timmer, Renske Vellinga en Sandra Zwolle. Het programma van de wereldbekerwedstrijden schaatsen in Davos voorziet komend weekeinde in twee keer 500 meter en eenmaal 1000 meter. De Vegt wil de rijdsters een volledige sprintvier kamp laten rijden. Bij de Zwitserse organisatoren vond hij geen gehoor voor een officiële wedstrijd. „Dan doen we het zelf." zowel de vrouwen als mannen 115Ö0 meter. „Daarna dan maar, desnoods 3 zelf met de hand de tijden gaan klok ken." Aan de hand van het klassement na vier af standen plaatsen de beste twee van het drietal zich voor het wereldkampioenschap sprint, op 29 en 30 januari in Calgary. Christine Aaftink, eind december bij de NK afstanden in Heerenveen su perieur op de kortste afstanden, is al zeker van deelneming in het Olympic Oval. Op het ijs van de inmiddels dichtgevroren Weissensee gaat woensdag 2 februari voor de zesde keer de alternatieve elf stedentocht van start. Zo'n 2500 schaatsers compenseren in* Oostenrijk hun jaarlijkse frus traties over het uitblijven van een echte Friese Elfstedentocht. En voor het eerst komen alle A- rijders aan de start: Van Ben- them, Huizebosch, Van Kem pen, Stam, Kleine, Kramer, Hui- tema - ze zijn er allemaal. „Want", zegt Jan Eise Krom kamp, „er is dit jaar veel geld te verdienen." Na jaren van rod dels, achterklap en irritaties hebben de drie organisaties van schaatsmarathons in het bui tenland (Weissensee (2/2), Plansee (7/2) en het Finse Ro- vaniemi (5/3)) en de KNSB de handen ineen geslagen. En sa men een Super Prestige Klasse ment samengesteld, waardoor over de drie wedstrijden in to taal meer dan 100.000 gulden aan prijzengeld wordt uitge keerd. De Stichting Winter Mara thon staat garant voor een kwart van dat bedrag. Deze stichting, gerund door Aart Koopmans en Leo van Hees, is financieel ook sterker dan de AGM (Ankeveen, Giethoorn, Maassluis) en de SAE (Rovanie- mi). Daarvoor staan de 5000 Nederlanders, die de komende weken naar de Weissensee af reizen, garant. Koopmans is in de schaats- marathonwereld geen onbe sproken figuur. Sinds 1976 or ganiseerde hij wedstrijden met meer of minder succes in Fin land, Polen, de Verenigde Sta ten en nu in Oostenrijk. „Men heeft mij vaak verweten, dat ik het geld van de wedstrijden in eigen zak zou stoppen. Dat heeft me pijn gedaan. Uit Fin land heb ik nog 300.000 gulden tegoed en voor de wedstrijd in het Amerikaanse Newport, zo'n tien jaar geleden, heb ik per soonlijk garant gestaan. Moest ik een tweede hypotheek op mijn huis nemen." Koopmans dreigt inmiddels met een alternatief. In Tsjechië, op de grens met Oostenrijk, ligt het Lipnoërstausee. De komen de week gaat Koopmans met Van Hees in Praag praten met de Tsjechische Schaatsbond, die daar in 1995 .graag het we reldkampioenschap marathon- schaatsen over 100 kilometer wil organiseren. rqsarioTwee wereldsterren van verschillend formaat. Diego Maradona reikt met zijn hoofd nog niet tot de schouder van Earvin 'Magie' Johnson. De Amerikaanse basketballer was te gast bij de club van de Argentijnse voetballer, Newell's Old Boys. foto epa

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17