Kinderspel oorzaak van brand Velsen Reclamebureau moet Nederlanders warm maken voor duur treinritje Onderwijzers laten taal en rekenen niet schieten 'Leiding bakte er niet veel van' Randstad 'Verto opzettelijk op verkeerde been gezet' Virus velt bejaarden VRIJDAG 14 JANUAR11994 Gestolen zenders teruggevonden nieuwerkerk aan den ussELDe politie heeft twee mannen aange houden in verband met de diefstal van zendapparatuur bij loka le omroepen. Behalve de twee mannen worden ook nog anderen gehoord door de politie. Een deel van de gestolen apparatuur is teruggevonden. Vorig jaar werden in korte tijd op twaalf plaat sen in Nederland zenders gestolen. De zenders werden gestolen bij onder meer de lokale omroepen in Lekkerkerk, Oud-Beijer- land, Krimpen aan den IJssel, Bergambacht, Waddinxveen, Schiedam en Lage Zwaluwe. De Organisatie voor Lokale Omroe pen in Nederland (Olon) noemde de diefstallen vorig jaar 'schrikbarend'. Voorzitter De Wit waarschuwde de omroepen en raadde aan de apparatuur beter te beveiligen. Bewindvoerder beschuldigt directeur De Regt capelle a/d ussel J.F. de Regt, voormalig eigenaar van kabel fabriek De Regt Spe cial Cable, heeft Verto tijdens de onderhandelingen over de over name van dit bedrijf opzettelijk op het verkeerde been gezet. Bewindvoerder J.M.F. Dinge- betaling verkerende Verto is er van overtuigd dat De Regt 'bewust ver keerde in for- matie heeft ge geven of infor matie heeft achtergehou- den'. Ook de rol van De Regts accountant Co opers Ly- brand wordt door de be windvoerder kritisch bekeken. „De tant is als verlengstuk Regt actief geweest.'' De uitspraken van de be windvoerder komen twee dagen na de bewering van De Regt, dat Verto een negatief advies van accountant Moret Limp- berg over de overname in de wind sloeg. „Verto wist dat het bedrijf verlies leed. Ook de ac countant van Verto heeft de jaarrekeningen van Special Ca ble onder ogen gehad. Toch hebben ze besloten de kabelfa brikant te kopen", aldus De Regt. Volgens de bewindvoerder kreeg Verto echter geen inzicht in de cijfers. „De accountant van De Regt, Coopers Ly- brand, heeft verhinderd dat de accountant van Verto de cijfers kon bekijken. J.F. de Regt heeft daar een stokje voor gestoken." G. Nieuwenhuijs, als accoun tant van Coopers Lybrand na men De Regt betrokken bij de omstreden deal, weigert op de uitspraken van Dingemans in te gaan: „Wij 'Accountant verhinderde dat Verto cijfers kon bekijken miek via de pers." De bewind voerders van het bijna failliete staaldraad- Drie kinderen hebben bekend dat ze vorige week woens-i of n dag door spelen met vuur de miljoenenbrand hebben pen veroorzaakt in een papierloods van Van Gelder Recycling ben in Velsen-noord. Dat heeft een woordvoerder van de po- beh litie in Velsen gisteren bekendgemaakt. win lem velsen beerd het vuur te blussen door der. tegen de balen te trappen. Toen voo dit geen resultaat had, zijn zij in gee paniek gevlucht. (53; Het drietai kon worden ach-j boe terhaald via getuigenverklarin- ner gen. Zij zijn gisteren voorgeleid Me aan de officier van justitie en de bui rechter-commissaris in kinder- bes zaken. Zij zullen in bewaring lar: blijven. setJ Schoonmakers spuiten de straten v De kinderen zijn twee jongens van 12 en 14 jaar uit Velsen en een 13-jarig meisje uit Bever wijk. Zij zijn over het hek van het bedrijf geklommen en heb ben sigaretten gerookt tussen de balen papier, waarvan zij een hut hadden gebouwd. Daarna hebben zij een stuk papier in brand gestoken om in de hut als verlichting te gebruiken. Later zijn ze met het brandende pa pier uit de hut gekropen en hebben ze bovenop de balen papier enkele lucifers afgestre ken. De brandende lucifers gooiden ze weg. Toen de kinderen ontdekten dat er balen papiier in brand stonden, hebben zij nog gepro- miljoe- Door sprongen De brand richtte v< nen guldens schade de hitte van het vuu talrijke asbesthoudende nietplaten die als dak van de loods fungeerden. De versprei ding van het asbest maakte een kostbare en dagenlange schoonmaakoperatie in heel Velsen-noord noodzakelijk. De cern hebben ondertussen J.F. de Regt Holding, de voormalige eigenaar van De Regt Spe cial Cable, aansprakelijk gesteld voor de miljoenenschade. Op de vraag of ook accountant Coopers Lybrand aansprakelijk wordt gesteld, kan Dingemans vanwe ge het lopende onderzoek nog geen antwoord geven. Verto was vooral geïnteres seerd in de produktiecapaciteit van de fabriek van De Regt. Maar het concern leed uiteinde lijk een miljoenenschade door de overname. Dat leidde uitein delijk tot het faillisement van het bedrijf. De vestiging in Lei derdorp moest daardoor defini tief dicht. Ongeveer 90 mensen' kwamen daardoor op straat te staan. hoofddorp paul v Het lijkt een moeilijke opgave: zuinige Nederlanders warm maken voor iets duurs. Toch ge looft het Hoofddorpse pr-bu- reau DLV heilig in de pendel- trein, die vanaf 8 mei door de Kanaaltunnel gaat rijden. Een gemiddeld ritje met die trein wordt inderdaad duurder dan de oversteek per boot: zo'n 25 procent, meldden kranten giste ren. Maar daar staan drie tover woorden tegenover: betrouw baarheid, flexibiliteit en snel heid. Tenminste, dat zegt het pu blic-relations bureau dat Neder land warm moet maken voor pendeltrein Le Shuttle door het Kanaal. De eerste reclamecam pagne begint nog deze maand en stelt die drie termen cen traal, plus de mededeling dat gezinnen met kinderen goedko per uit zijn met de pendeltrein door de tunnel. Vanaf 8 mei reis door Kanaaltunnel mogelijk Zeker hoogseizoen naar Engeland gaan: „En dan vinden nu net de meeste reizen plaats", zegt DLV-woordvoerder V. de la Vie- ter triomfantelijk. „Je bent er dan voor 840 gulden op doorde weekse dagen en 930 gulden in het weekeinde, ook als je twee kinderen boven de twaalf hebt. Boten zitten daar al snel enkele tientjes boven." Volgens de pr-man is de trein betrouwbaar omdat hij altijd rijdt, ongeacht de weersom standigheden. Flexibel is hij omdat je niet vooraf hoeft te boeken: je rijdt met de auto naar het startpunt in Calais of Dover en kunt zó de trein bin nenrijden. „Je hoeft dus niet in de stress te zitten of je op tijd arriveert voor de boot", meldt hij wervend. „Wat langer in En geland blijven is evenmin een probleem: de kaartjes koop je gewoon bij het oprijden." En dan de snelheid. Een ritje door de tunnel duurt 35 minu ten en. daar komt niet veel bij aan douane-verplichtingen: „De douane is namelijk aan één kant geconcentreerd." En als de ene trein vol is, komt de volgen de er bijna weer aan. Zo moeten in de drukke maand augustus vier autotreinen per uur gaan rijden, in beide richtingen. Daar komen nog zo'n twee tot drie vrachtwagentreinen per uur bo venop. Volgens De la Vieter heeft een korte oversteek zonder veel wachttijd vooral een psycholo gisch effect: „Je ziet nu al dat veel Nederlanders naar Calais rijden omdat de oversteek per boot daar maar anderhalf uur ■duurt en de hovercraft zo'n 35 minuten, tegen zeven uur vanuit Hoek van Holland. In uren uitgedrukt maakt het soms niet zoveel uit, maar voor het gevoel van mensen wèl." Verwacht de directeur van Le Shuttle acht miljoen passagiers per jaar, De La Vieter denkt dat daar 100.000 Nederlanders bij zullen zitten: „Vooral toeristen, maar ook wat zakenmensen." Voor alleenreizende zakenmen sen wordt de tunnel inderdaad een stuk duurder dan de boot, geeft hij toe. Maar gezinnen met kinderen kunnen gerust zijn. Ook voor vrachtwagens zou Le Shuttle een uitkomst zijn. De chauffeurs hoeven niet bang te zijn dat hun waar bederft of te laat aankomt, zoals bij het mis sen van de boot dreigt. „Ze hoe ven zich ook niet meer te erge ren aan de toeristen, die geen enkele haast hebben bij het op en afrijden van de boot", zegt de DLV-man. Voor vrachtwa gens komt namelijk een eigen trein. Chauffeurs krijgen daarop een eerste klas coupé met res taurant, hun wagens krijgen temperatuur-geregelde staan plaatsen. Kunnen auto's 8 mei pas pendelen door de tunnels, vrachtwagens krijgen die moge lijkheid al enkele maanden eer der. Tussen 5 juni en 21 juli geldt een introductietarief van 375 gulden voor een autore tourtje. Naast pendeltreinen voor auto's en vrachtwagens, gaan er ook 'gewone' treinen i door de Kanaaltunnel rijden. Ondanks grote aanbod van vakken leiden alice v Noordwijk afspraken over ge maakt." De Jager betreurt het dat er weinig aandacht aan maat schappelijke problemen gege ven kan worden. „Omdat de druk groter wordt, is het haast onmogelijk om daar aandacht aan te schenken. Soms hebben we een projectweek waarin we een maatschappelijk vraagstuk behandelen. Maar daar is veel te weinig tijd voor. Ouders vra gen dan of wij er op school niet meer aandacht aan kunnen be steden. Want de maatschappe lijke problemen worden wel door de media, zoals het jeugd journaal, onder de aandacht van de leerlingen gebracht." Adjunct-directeur M. Bal van basisschool De Fontein in Al phen aan den Rijn vindt ook dat er veel nieuwe vakken zijn bij gekomen. „Maar rekenen en taal blijven belangrijk. We zor gen ervoor dat die vakken niet in het gedrang komen." Ook directeur J. Roosendaal van de Marnixschool in Katwijk is het niet eens met de uit spraak van de commissie dat er te weinig tijd overblijft voor taal en rekenen. „Het rapport dekt Door het grote aanbod van vak ken op basisscholen ontstaat te veel druk op onderwijzers en leerlingen. Maar het betekent niet automatisch dat de belang rijke vakken taal en rekenen er door in het gedrang komen. Dat zegt een aantal directeuren van basisscholen in Leiden en om streken in een reactie op het rapport van de Commissie Eva luatie Basisonderwijs. In het rapport dat afgelopen woens dag werd gepresenteerd, staat dat het aanbod van vakken te groot is voor de beschikbare les tijd. Volgens de commissie blijft daardoor te weinig tijd over voor taal- en rekenlessen. „Het is maar net hoe een school de aandacht over de vak ken verdeelt. Scholen hebben de vrijheid om creatief met het vakkenpakket om te springen", aldus directeur J. de Jager van basisschool De Vierboet in Noordwijk. „Er is le weinig tijd om alle lesonderdelen die de wet voorschrijft te behandelen. Maar taal en rekenen blijven voor ons belangrijk. Daar heb ben wij als basisscholen in 'Plan Kop van Zuid te vaag' Het bestemmingsplan voor Kop van Zuid is zo vaag dat de gemeente Rotterdam er bij wij ze van spreken iglo's kan bou- I wen. Niemand weet hoe het omvangrijke kantoren- en ningbouwproject op de zuidelij ke Maasover eruif gaat zien. maquettes en tekeningen zijn allemaal verschillend. Dat stelde de Rotterdamse I projectontwikkelaar Proroma gisteren bij de Raad van State. De ondernemer is bang te wor den ondergesneeuwd door gro te. internationale concurrenten. Samen met wijkorganisaties, Rotterdamse bedrijven en de Nederlandse Spoorwegen te kende de in het gebied gevestig de ondernemer protest aan te- gen plan voor het 'Manhattan 'S WERELDS GROOTSTE SPECIALIST IN LEDEREN ZITMEUE aan de Maas'. wat ons betreft de lading niet. We worden wel opgezadeld met extra valcken en dat vergroot de druk op leraren en leerlingen. Maar de 'kernvakken' krijgen bij ons daardoor niet minder aan dacht", aldus Roosendaal. „Er wordt van bovenaf te veel aan ons opgelegd", zegt direc teur A. de Ligny van basisschool De Singel in Leiden. „Ik vraag me af of die mensen ooit zelf voor de klas hebben gestaan. Rekenen en taal blijven bij ons zo belangrijk, dat andere vak ken daarom iets in elkaar ge schoven worden. Drie keer per jaar houden wij ons bezig met een project, maar dat is te wei nig. Leuke dingen, zoals een kleurwedstrijd, schieten er veel te vaak bij in. Een uurtje lestijd extra per dag heb je haast wel nodig." Directeur M. van de Berg van basisschool De Lisbloem in Lis- se is ook van mening dat het aanbod van vakken te groot is. „Je moet keuzes maken. En dan dreigt soms ook de aandacht voor de kernvakken te verslap pen. Het is al met al een gevaar waar we voor op onze hoede blijven." i de Noordwijkse basisschool De Vierboet: „Er is te weinig tijd o amsterdam anp Ongeveer 70 bewoners en personeelsleden van bejaar denhuis Patrimonium aan de Jan Tooropstraat in Amster dam-West zijn ziek gewor den als gevolg van een nog onbekend virus. De GG&GD in de hoofd stad denkt aan een combina tie van voedselvergiftiging en het zogenaamde Norwalk-vi- rus, dat in de wintermaan den regelmatig de kop op steekt in gebouwen waar veel mensen wonen. De slachtof fers hebben last van diarree en braakneigingen. Volgens A. Leentvaar-Kuijpers, hoofd infectieziekten van de GG &GD, zijn de zieken over het algemeen na een dag weer op de been. De directie van Patrimoni um trok op maandag 10 ja nuari voor het eerst aan de bel, omdat 38 bewoners in de nacht van zondag op maan dag ziek waren geworden. Leentvaar: „Aanvankelijk dachten we aan een voedsel vergiftiging. In de loop van de week kwamen er echter meer gevallen bij, terwijl het eten allang op was. Dat wijst op een virus dat zich door het huis verspreidt, wellicht in combinatie met voedsel- Hoogovens voert volgens FNV bezuinigingen tot in het extreme door leiderdorp umuiden frans van den berg vervolg van voorpagina Volgens de FNV liet de leiding van de out placementbureaus de oren te veel hangen naar de directie van Hoogovens. Dat is een van de redenen waardoor voor minder bo ventalligen een andere baan is gevonden dan was verwacht. Van de 410 boventallige personeelsleden blijven er vermoedelijk 120 zonder werk. Zij worden eind dit jaar ont slagen. FNV'er Schalkx zegt dat de bemiddelaars alles gedaan hebben wat ze konden om de boventalligen aan de slag te krijgen. „Maar de leiding heeft er niet veel van gebakken." Die volgde te veel de mening van de direc tie van Hoogovens. „Bezuinigingen worden daar tot in het extreme doorgetrokken", luidt het verwijt van Schalkx. Zo had de vakbond nog voorgesteld om een laatste krachtsinspanning te leveren om de 'boventalligen' aan een baan te helpen. Een ton is nodig voor extra trainingen. Het personeel zou uit het zogeheten 'solidari teitsfonds' de helft betalen, maar de directie weigerde om ook 50.000 gulden op tafel te leggen. Schalkx: „Een belachelijke opstel ling, zeker wanneer je je bedenkt dat er nog altijd hooggeplaatste werknemers met een financiële handdruk vertrekken." Directeur Heusdens van Hoogovens wijst er op dat in het solidariteitsfonds genoeg geld zit om de extra trainingen te betalen. Daarnaast is volgens hem het afgelopen jaar al veel geld gestoken in het bureau ex terne bemiddeling. Alle afspraken zijn na gekomen en volgens Heusdens kan er niet meer geld worden uitgegeven in een situa tie dat het bedrijf ieder dubbeltje 3 keer omkeert en de salarissen ook dit jaar niet stijgen. FNV'er Schalkx beseft echter dat er ook andere oorzaken zijn waardoor vermoede lijk 120 van de 410 boventalligen zonder werk blijven. „Bepaalde mensen zijn nu eenmaal moeilijk te herplaatsen. Daarnaast is de economie het afgelopen jaar verslech terd, zodat nauwelijks banen beschikbaar kwamen." Directeur Heusdens is tevreden over de resultaten van de bemiddelingsbureaus. „Bovendien is dit geen eindsituatie. Ieder een blijft nog een jaar in dienst en velen zullen alsnog een baan vinden, alleen zon- I der ondersteuning van ons." Deze groep mensen krijgt dit jaar salaris uit het solidariteitsfonds. Het personeel vul de die pot door de eindejaarsuitkering in te leveren. Omdat Hoogovens deze mensen eind dit jaar niet meer op de loonlijst wil hebben staan, wordt voor het einde van 1994 het ontslag aangevraagd bij het ar beidsbureau.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 14