Voordelig raadhuis in Rijnsaterwoude Spelen is nog steeds een feest' Rijn- en Veenstreek Testcentrum helpt natuur een handje Belastingverhoging voor zwembaden bespreekbaar Buurman kamp krijgt geen schadevergoeding Watertoren kan blijven staan 12 VRIJDAG 14 JANUAR11994 Oude ambachten in plaats van verzetshelden hazerswoude-dorp Hazerswoude-Dorp krijgt geen straten die vernoemd zijn naar lokale verzetshelden. De ver noeming, waar vanuit de bevol king orn was gevraagd, gaat niet door bij gebrek aan 'echte ver zetshelden' uit Hazerswoude- Dorp. Drie nieuw aan te leggen zijstraten van de Dorpstraat zit ten nog zonder naam. Bij de zoektocht naar geschikte na men, heeft de gemeente een paar Hazerswoudenaren onder de loep genomen die actief wa ren in het verzet tijdens de Tweede Wereldoorlog. Dat ge beurde op verzoek van inwo ners van het dorp. Bij het beoordelen van de ver zetsdaden van de Hazerswou denaren heeft de gemeente de hulp ingeroepen van het rijksin stituut voor oorlogsdocumenta tie (RIOD). Dat instituut conclu deerde dat de verzetsdaden van de Hazerswoudenaren niet zo bijzonder zijn dat ze een eigen straat verdienen. Daarom worden de drie stra ten nu vernoemd naar oude ambachten. Hazerswoude-Dorp wordt binnenkort verblijd' met een Biersteker, een Manden- vlechter en een Klompenmaker. Kosten miljoen lager dan nieuwbouw in Woubrugge Nieuwbouw van een gemeentehuis voor de gemeente Ja- cobswoude in Woubrugge is een miljoen gulden duurder dan nieuwbouw in Rijnsaterwoude. Volgende week praat de commissie algemene zaken en financiën over de plaats van het raadhuis. Onduidelijk is nog waar het ge bouw moet komen, hoewel Rijnsaterwoude volgens bur gemeester W. van Beek wel belangrijke voordelen heeft. jacobswoude liesbeth buitink In Rijnsaterwoude kan het raad huis aan de dijk ten westen van de Meerkant komen. De aan koop van de grond, het bouw rijp maken en de extra kosten omdat het dichtbij de Braasse- mermeer is, brengen de kosten daar op 1,1 miljoen gulden. In Woubrugge zijn de kosten 2,1 miljoen gulden. Het raadhuis kan daar op de plaats van de brandweergarage en de ge- meentewerf aan de Comriekade komen. Van Beek benadrukt dat de keuze tussen de twee plaatsen nog volledig open ligt. Beide Antwoordapparaat gestolen nieuwe wetering» Uit een woning aan de Kerkstraat in Oude We tering zijn een telefoonbeantwoorder en een fax gestolen. De in braak is gepleegd in de nacht van woensdag op donderdag. Om binnen te komen braken de daders een raam aan de zijkant van de woning open. Personeel pakt telefoonkrakers alphen aan den run» De bedrijfsleider en een personeelslid van het parkrestaurant van Avifauna aan de Alphense Hoom hebben gisteravond twee 22-jarige telefoonkrakers overmeesterd. De twee, inwoners van Almere en Amsterdam, hadden in het res taurant een hapje gegeten en maakten na afloop gebruik van de telefoon. De bedrijfsleider ontdekte dat zij de telefoon openbra ken. Hij sloot de deuren en wilde het tweetal aanhouden. Dat verliep niet zonder strubbelingen. Er ontstond een vechtpartij, waarbij nogal wat klappen werden uitgedeeld. Ook werd een deur ingetrapt. Uiteindelijk trokken de bedrijfsleider en een col lega aan het langste eind. Zij droegen de twee over aan de poli- Brandje in kelderbox alphen aan den rijn In een kelderbox aan het Topaasplantsoen in Alphen is vanochtend rond zes uur brand uitgebroken. De brand werd ontdekt door voorbijgangers die de politie en brandweer waarschuwden. Binnen korte tijd was het brandje geblust. De oorzaak van de brand en de schade aan het pand zijn niet be kend. Onbekende bloemen bloeien langer regio eglantine weumans Iemand die bij de bloemist vraagt naar een bosje Camassi- a's of een boeketje Vogelmelk vangt hoogstwaarschijnlijk bot. Niet alleen omdat het onbeken de bloemen zijn, maar ook om dat de bloemist deze soorten niet het hele jaar door bij de te ler kan bestellen. Het commerciële Testcen trum voor Siergewassen in Hil- legom probeert daar wat aan te doen. Onder leiding van Arie Peterse en Cathy Osselton kij ken de medewerkers van het centrum hoe ze met een specia le temperatuurbehandeling de bloei van enkele minder beken de bolbloemen kunnen verlen gen. „Aan de bol zelf verandert niets", zegt Arie Peterse. Ze richten zich juist op de 'kleinere' soorten omdat juist over deze bloemen weinig gege vens bekend zijn over de beste teeltmethode. Volgens Cathy Osselton hebben overheidsin stituten geen geld voor onder zoek naar dergelijke gewassen. Vooral de telers hebben belang bij een langere bloeiperiode van de bollen. Zo kunnen zij het he le jaar door leveren. Het testcentrum, onderdeel van de Hobaho Horli groep, houdt zich niet alleen met de bloeitijd bezig. Het test ook de kwaliteit van de bolgewassen. Dat gebeurt onder meer in ruimten waarin het milieu van een gemiddelde huiskamer wordt nagebootst. Op die ma nier kan het centrum nagaan hoe lang een bos bloemen kan blijven staan. Verder onderzoeken de me dewerkers hoe groot de oogst kan zijn van een bepaalde soort bloemen en hoe de bollen zich houden wanneer ze na de oogst I worden verwerkt. Ziekten Doordat steeds meer chemische bestrijdingsmiddelen verboden i worden is het noodzakelijk om gewassen te kweken die niet locaties zijn nog in beeld en in de discussie is nog ruimte", al dus de burgemeester. „Wou brugge is hoe dan ook duurder, maar er zitten ook andere kan ten aan de zaak. Getallen spelen een rol, maar niet de enige rol. Anders hadden we alleen maar een rekensommetje hoeven maken." Hij hoopt dat de commissie en later de gemeenteraad zich duidelijk uitspreken voor de plaats van het toekomstige ge meentehuis. ,,Ik hoop op een visie over wat ze een goede plek vinden. Ik hecht eraan zoveel mogelijk neuzen dezelfde kant op te krijgen. Dat vind ikzelf ei genlijk belangrijker dan de plaats waar het gemeentehuis uiteindelijk komt te staan." De kosten van nieuwbouw in Woubmgge vallen vooral fors hoger uit doordat de grond duurder is. ,,De grondkosten zijn vooral hoger doordat daar al gebouwen staan. Die moeten worden aangekocht en afgebro ken. Het gebouw van de ge- meentewerf vertegenwoordigt natuurlijk een bepaalde waarde en we moeten dan op een ande re plek een nieuw gebouw neer zetten. Maar ik moet erbij zeg gen dat we op termijn toch een nieuwe centrale locatie voor de gemeentewerf zochten", aldus Van Beek. Een voordeel van het terrein in Woubrugge is dat het dich terbij de weg ligt en de plaats toegaankelijker is. Alleen het tunneltje onder de provinciale weg zou voor circa 150.000 gul den moeten worden opgeknapt. ,,Dat is nu smal en is nooit echt goed onderhouden." Door te bezuinigen op dergelijke uitga- Nu is het nog ongerept landschap in Rijnsaterwoude, raadhuis van de gemeente Jacobswoude. ven kan het raadhuis in Wou- doordat de plaats veel brugge ook goedkoper worden, biedt 1 „De raad kan zeggen: we heb- „Het i: ben geen behoefte aan een rui mere tunnel, laat zo maar lig- de toekomst komt aan de dijk ten westen v gebouw, i maagdelijk ge- bij de invulling uit de voeten gen. Rijnsaterwoude is volgens hem vooral een goede locatie „Het is nog ee bied, zodat w gemakkelijker kunnen." Burgemeester en wethouders raden in een adviesnota aan Koudekerker 65 jaar lid van 70-jarig Kunst Na Arbeid houdt het centrum zich bezig. De medewerkers testen de 're sistentie' van bolbloemen door er onder meer ziektekiemen op los te laten. Verder ontwikkelen ze me thoden om snel te kunnen zien of een plant inderdaad niet meer vatbaar is voor een ziekte. De resultaten daarvan zijn veel belovend. De afgelopen jaren hebben de medewerkers van het centrum onder meer een speciale test ontwikkeld voor le lies en tulpen. Voor die test is slechts een klein stukje weefsel - bijvoorbeeld een blad - nodig om te zien of er kans bestaat op aantasting door de ziekte Botry- tis. Het duurt ongeveer een week voordat er een uitslag is. Vroeger was voor dit soort tes ten een grote hoeveelheid ma teriaal nodig en moest er weken of zelfs maanden worden ge wacht op resultaten. Samen met de Leidse firma Mogen International en het Centrum Planteveredelingen en Reproduktie Onderzoek (CPRO) uit Wageningen ontwikkelt het centrum ook een test waarmee snel kan worden onderzocht of een plant wel of niet vatbaar is voor Fusarium, een bodem schimmel die veel voorkomt bij 'bolgewassen. Uit de test blijkt of de plant de juiste genen heeft die de resistentie tegen de ziek te 'regelen'. De drie bedrijven zijn inmid dels aardig opgeschoten met de test. Tot nu toe zijn er drie ge nen gevonden die verantwoor delijk zijn voor de vatbaarheid voor de bewuste bodemschim mel. „Het beeld is echter nog niet compleet. Voor we alles weten, moeten we nog 17.000 stukjes erfelijk materiaal van planten onderzoeken", lacht Osselton. Het testcentrum vaart wel bij alle onderzoeken. „In 1988 be gonnen we met z'n tweeën hier in een paar oude kassen", ver telt Peterse. Nu staat er een compleet modern bedrijf met de meest geavanceerde appara tuur. Er werken inmiddels zes koudekerk aan den rijn kees van kuilenburg Inmiddels is Reinier Vergunst de 78 gepasseerd. Maar stoppen bij 'zijn' Kunst Na Arbeid zit er niet in. „In 1931 was ik het jongste lid van de fanfare en nu in 1994 het oudste. Dat record wil ik nog wel wat scherper stel len", zegt de Koudekerkse mu zikant. „Het spelen doe ik nog steeds met veel plezier. Het is een feest voor me Inmiddels is de Koudekerker niet minder dan 65 jaar aan de muziekvereniging verbonden. Niet alleen als muzikant, hij was ook bestuurslid en gaf les aan jeugdige plaatsgenoten die tot de fanfare wilden toëtreden. Dat lesgeven doet hij nog steeds. Jongeren die bijles wil len, kunnen bij Vergunst te recht. „Ons motto is dat je met elkaar de vereniging sterk maakt. Daar hoort ook het les geven bij." Samen met de overige leden viert Vergunst dit jaar het 70-ja- rig jubileum van Kunst Na Ar beid. De vereniging is officieel op 11 januari 1924 opgericht, maar het jubileumconcert staat voor 21 maart op het program - Mondorgel Dat de jonge Reinier bij de fan fare terecht zou komen, stond al vroeg vast. „Op mijn manier was ik muzikaal. Ik speelde oc- corientje, een kleine fluit, en ook mondorgel. Toen ik dertien was mocht ik lid worden van KNA. Dat was geen eenvoudige zaak, want het inleggeld was een rijksdaalder. Ik was de oud ste van acht kinderen, dus was die rijksdaalder een probleem. Gelukkig kon er in de loop van het jaar met dubbeltjes en kwartjes worden betaald. Daar naast bedroeg de contributie een kwartje per week", legt Ver gunst uit. Terugkijkend merkt de Kou dekerker op dat hij heel wat heeft beleefd met KNA. „Oefe nen in een opslagruimte bij brandstoffenhandel Wille en in de paardestal van hotel De Bruin, wat nu café De Hoek is. Als je dat vergelijkt met de mu- ziekbunker in De Ridderhof die we nu hebben...Toch waren we toen ook tevreden." In die jaren waren er ook gro te uitvoeringen. „Dan speelden we drie avonden achtereen voor een volle zaal. Compleet met een toneelstuk dat we als muzi kanten verzorgden. Dat waren destijds de feestavonden van Koudekerk. Het werd soms zo laat dat we 's nachts op weg naar huis de boeren tegenkwa men die gingen melken." Met voldoening en tevreden heid kijkt Vergunst ook terug op Reinier Vergunst met zijn S-bas. Een van de vele instrumenten die de Koudekerker in zijn 65-jarige loopbaan heeft bespeeld bij KNA. foto ben de bruyn de „Die schitterend. Bij een boer werd een grote tent neergezet, waar de korpsen speelden. Er was dan meestal ook kermis. Dat maak je uiteraard niet meer mee. Vandaag de dag is er voor iedereen zoveel te doen. Maar als we spelen, komt er toch nog redelijk veel publiek." Porsche Vergunst was dermate van zijn hobby bezeten dan hij ook as sisteerde bij fanfares in Noord- wijk, Alphen en van de Haagse Politiekapel. „Bij de politie heb ik acht jaar lang geassisteerd als het nodig was. Ik zou een keer mee doen, maar ze lieten me niet meer gaan. Het is nog wel eens voorgekomen dat ik werd gehaald en gebracht met een Porsche. Dat trok veel bekijks in het dorp", vertelt de Koudeker ker. „Bij die kapel heb ik veel geleerd, want er zaten nogal wat muzikanten bij die het conser vatorium hadden gedaan. De kennis die ik daar opdeed ge bruikte ik vervolgens bij KNA. Soms word ik nog wel eens ge vraagd om te assisteren. Maar dat doe ik niet meer. KNA is nu voldoende." De Koudekerkse vereniging heeft lang in burger gespeeld. „De een had een hoed op en de ander een pet. Toen ik een jaar of vijftien lid was kreeg iedereen een pet van de vereniging. Pas in 1954 was er geld voor een uniform. Dat is nu misschien ondenkbaar, maar er was sim pelweg geen geld voor. Hetzelf de gold voor de instrumenten, met kwartjes en dubbeltjes werd er geld voor bij elkaar ge spaard." Vergunst heeft uiteraard ups en downs meegemaakt wat het muzikale peil betreft. „Drie keer heb ik meegemaakt dat we in de vierde afdeling terechtkwa men, maar ook speelden we in de afdeling uitmuntendheid. Dat hangt gewoon af van de kwaliteit van de leden die je op dat moment bezit. Onder lei ding van dirigent Jan Boone kamp uit Katwijk zijn we nu weer aan het opbouwen. We spelen in de tweede afdeling. Misschien lukt het ons om ook weer de hoogste afdeling te be reiken. Maar dan zal er stevig aan getrokken moeten wor den." geen 'schijnbesparingen' te doen op het toekomstige raad huis. Vooral op de ruimte in het gemeentehuis kan de raad beter niet beknibbelen. „Dat is in on ze visie een verliespost: vroeg of laat zal de noodzaak om uit breiding zich aandienen, die Meerkant mogelijk het nieuwe foto bende bruyn dan alleen gerealiseerd kan worden tegen aanmerkelijk ho gere kosten." De commissie algemene za ken en financiën vergadert op woensdag 19 januari in het Schoolhuis in Rijnsaterwoude over het nieuwe raadhuis. runwoude. ruud sep Een meerderheid in de Rijn- woudse gemeenteraad wil des noods de belasting verhogen om de zwembaden in de ge meente open te houden. Wan neer het overdekte zwembad De Dolfijn in Hazerswoude- Rijndijk niet met het huidige budget kan worden gereno veerd, dan moet het gemeente bestuur in eerste instantie kij ken of er ergens kan worden be zuinigd. Maar als dat niet lukt, hebben in elk geval de fracties van CDA en SGP/RPF geen be zwaar tegen een belastingver hoging. Ook de PvdA lijkt in dat geval voor een hogere belasting te willen kiezen. Dat bleek gisteravond tijdens de vergadering van de Rijn- woudse commissie financiën. De commissie sprak over de vo rige maand genomen besluiten over de zwembaden. De raad was toen in alle opwinding ver geten het besluit te nemen geen geld meer uit te geven aan het Koudekerkse Prins Willem- Alexanderbad en had verzuimd aan te geven waaruit de renova tie van De Dolfijn moet worden betaald. Het besluit om De Dol fijn op te knappen werd vorige maand genomen met alleen WD en D66 tegen. Sluiten Het was een vergissing dat vori ge maand niet is besloten om het PWA-bad te sluiten. Ieder een ging ervan uit dat het be sluit was genomen, maar door wat gedoe met moties en amen- denten liep dat mis. Overigens heette het sluiten toen nog eu femistisch 'privatiseren'. Het komt er op neer dat de gemeen te geen geld meer steekt. Alleen wanneer vrijwilligers bereid zijn om het bad over te nemen, gaat het deze zomer weer open. Die vrijwilligers (de 'Vrienden van het PWA-bad' en de zwem- en poloclub Koudekerk) zijn er nog niet uit of ze die taak op zich kunnen nemen. Alleen de CDA'er G. van Bos- telen stemde gisteren tegen. „Stel dat de privatisering van het PWA-bad niet van de grond komt, dan gaat het dicht", stel de hij vast. Dat spookbeeld was voor de Koudekerker reden ge noeg om zich af te wenden van de rest van zijn fractie. „Want met een besluit tot sluiting van het PWA-bad kan ik niet leven." Zo ver wilde de eveneens uit Koudekerk afkomstige PvdA'er J. Wondergem niet gaan. Hij is voor open houden van het PWA-bad 'als het kan'. Maar de vrijwilligers die het bad eventu eel overnemen moeten wat de PvdA'er betreft wel op financië le steun kunnen rekenen. Voor dit doel is hij in ieder geval be reid de belasting te verhogen. „Ik denk dat de gemeenschap er best wel wat voor over mag hebben als wij de vrijwilligers van de zwembaden willen steu nen", aldus Wondergem. jacobswoude joost panhuysen Het opnieuw bewoonbaar ma ken van het woonwagenkamp aan de Raadhuislaan in Leimui- den is onvoldoende reden om een schadevergoeding van bijna drie ton uit te keren aan buur man J. Lardenoije, al is diens huis sterk in waarde gedaald. Zo luidde gisteravond het oordeel van de meeste fracties in de commissie ruimtelijke orde ning. Het idee om een schade claimcommissie de zaak te la ten onderzoeken kon alleen op de steun van D66 rekenen. De huisarts J. Lardenoije ver dedigde zijn schadeclaim door te wijzen op het feit dat het kamp nog op enige afstand lag, toen hij veertien jaar geleden zijn woning kocht. Lardenoije: „Volgens het toenmalige be stemmingsplan hoorde het kamp dichterbij mijn woning te liggen. Een ambtenaar stelde me gerust: er zou niets verande- Later kwam het kamp naast de woning van de arts te liggen, nu uitgebreid met een bedrij- venterreintje. Het aantal wa gens nam toe van twee naar vier. Lardenoije: „Omdat de be- bomen kapten, ligt het kamp ook veel minder verscho len dan vroeger." E. Manvis (D66) vond dat Lar denoije recht heeft op een scha devergoeding. „Verkeerde voor lichting door een ambtenaar heeft tot grote financiële schade geleid", aldus Manvis. Wethou der A. Kea (CDA) was het daar niet mee eens: „Er is geen scha de geleden door een verande ring in een bestemmingsplan." Sinds er drie jaar geleden een moord werd gepleegd, is het kamp aan de Raadhuislaan ver laten. Jacobswoude staat echter onder druk van de provincie om ruimte te bieden aan woonwa genbewoners, en vorig jaar be sloot de gemeenteraad om het kamp te laten opknappen. Drie van de vier standplaatsen zijn inmiddels besproken. Wethou der Kea wees erop dat alterna tieve locaties voor het woonwa genkamp door de provincie zijn afgewezen. Kea: „Jacobswoude is verplicht om zes woonwagens binnen de gemeentegrènzen te herbergen. Zolang we dat getal niet halen, kan iedere woonwa genbewoner ongenodigd in de gemeente neerstrijken zonder dat we het recht hebben om hem te laten verwijderen." VRIJE TIJD hazerswoude-runduk De gemeente Rijnwoude is bereid om 100.000 gulden bij te dragen in de restauratie van de wa tertoren in Hazerswoude-Rijndijk. Dat bleek gis teravond in de vergadering van de Rijnwoudse commissie financiën. Een meerderheid van CDA en WD is vóór, de SGP/RPF is tegen en de PvdA moet er nog een nachtje over slapen. Daarmee lijkt de toren te ontkomen aan de sloophamer. De gemeente kan de watertoren nu voor een gulden kopen van de watermaatschappij WZHO, die het gebouw wilde slopen. Na aankoop verkoopt de gemeente de waterto ren voor opnieuw een gulden aan het Hazers- woudse betonrenovatiebedrijf MTS. Dat bedrijf is bereid de toren op te knappen, mits gemeente en provincie daarin willen bijdragen. Wat voor be stemming de 79 jaar oude watertoren na de res- e krijgt, is nog niet bekend. Concert In de aula van de Alphense streekmuziekschool aan het burgemeester Visserpark wordt vrijdagavond 21 januari een concert gegeven door docenten van de school. Op het program ma staan onder meer hobower- ken van Handel. Het concert begint om 19.30 uur en de en tree bedraagt vijf gulden. Turks In wijkcentrum De Oude We reld in de Alphense wijk Kerk en Zanen wordt eind deze maand begonnen met een cursus Turks (taal en cultuur) voor beginners. Voor informatie: 01720-92896. Plasduikers Carnavalsvereniging de Piasdui kers uit Ter Aar houdt zaterdag 29 januari het zogeheten plas- duikersfestival. Dit feest bestaat uit een dansfestival, een mini- kermis en het vlinderfeest, waar de Havenzangers het hoofd nummer vormen. De organisa tie gaat uit van een uitverkocht huis. Kaarten van vijftien gul den zijn op verschillende voor verkoopadressen in Ter Aar en Langeraar te krijgen.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13