Al Voorschoten: verdieping op bejaardenwoningen a 'Bomen moeten blijven in Van Poelgeestlaan' Regio Zoeterwoude ziet heil in bebouwing vliegveld 'Echte' buren zien McDrive graag komen Leidseweg-Noord raakt verkeersdrempels kwijt JA I jCHTERGROND VRIJDAG 14 JANUAR11994 12 VF Betrapte insluiper kan ontsnappen leiderdorp» Hen insluiper heeft gistermiddag uit de garderobe van het tehuis voor meervoudig gehandicapten Nieuw Buiten zorg aan de Elisabethhof in Leiderdorp een portefeuille gestolen. De man werd door het personeel betrapt, maar wist toch de be nen te nemen. In de portefeuille zaten twee girobetaalkaarten, een giropas en een verlopen rijbewijs. Inbrekers actief in Wassenaar wassenaar Twee woningen in Wassenaar zijn gistermiddag be zocht door inbrekers. Uit een pand aan de Bloemcamplaan werd een tas met betaalkaarten, rijbewijs en een onbekend geldbe drag gestolen. De inbreker kon op een simpele wijze binnenko men: de achterdeur zat niet op slot. Ook was een flat aan de Van Duivenvoordenlaan doelwit. Bij deze inbraak werden een geld kistje met 1000 gulden, een spelcomputer, geluidsapparatuur en een ring gestolen. Het is niet bekend hoe de daders het pand zijn binnengekomen. Brandje op zolder oegstgeestDe zolder van een woning aan de Starkenborglaan in Oegstgeest is gistermorgen rond zeven uur uitgebrand. Ver moedelijk is de brand ontstaan in kleding die in de buurt van de verwarmingsketel lag. Het pand liep behoorlijke schade op. Ook was er enige schade bij de buren. Kleuter breekt been wassenaar Bij een ongeval op de kruising Van Nyeveltstraat en Berkheistraat in Wassenaar heeft gistermorgen een driejarig jon getje een been gebroken. Het ventje stond met zijn moeder op een zebrapad te wachten om over te steken. Kennelijk duurde dat wat te lang naar zijn zin want hij liep onverwacht het zebra pad op. Een bestuurder van een personenauto kon een aanrij ding niet voorkomen. Aanvankelijk liet het ongeval zich niet ern stig aanzien, maar thuis kreeg de peuter pijn in het been waarop een arts een beenbreuk constateerde. De gemeente Voorschoten onderzoekt of het mogelijk is om extra huizen te bouwen bovenop een aantal bestaan de complexen met bejaardenwoningen. Het gaat om blokken van in totaal veertig woningen in Noord-Hofland en een blok van zestien woningen aan de Beetslaan. gemoeid van ruim 36.000 gul den. De veertig gemeentelijke be jaardenwoningen in Noord- Hofland (aan de Abr. van der Hulstlaan/Jan van Gelderdreef voorschoten judy nihof Ook wil de gemeente nader be kijken of er liften in de com plexen kunnen komen. Voor schoten wil het onderzoek uit besteden aan een extern bu- de W. der Daarmee Zaandreef/Kortenaerlaan) be- bedrag staan nu nog uit twee woonla gen. Als het aan de gemeente ligt, komt er een derde woon laag bovenop. Ook wil de ge meente bekijken of de com plexen liften kunnen krijgen. Nu moeten de bewoners van de eerste verdieping nog via een betonnen binnentrap of een open buitentrap naar boven. In de wintermaanden mijden ve len de buitentrap omdat de houten treden gevaarlijk glad kunnen worden. Tegelijkertijd met het aanbrengen van een of meer liften, zou er op het dak extra woningen kunnen worden gebouwd. Gedacht wordt aan driekamerwoningen, omdat de belangstelling hiervoor onder ouderen groot is. Ook het blokje van zestien woningen aan de Beetslaan kan volgens de ge meente wellicht een derde woonlaag en een lift krijgen. Met deze ideeën wil de ge meente meer vliegen in een klap slaan. Zo kunnen de hoge kosten van de liften via de huur over een groot aantal bewoners worden uitgesmeerd. Ook ko men er woningen bij zonder dat er schaarse grond verloren gaat. Zoeterwoude wil graag meewer ken aan een rapport waarin vliegveld Valkenburg wordt ge promoot als toekomstige wo ningbouwlocatie voor de Leidse regio. Dit bleek gisteravond tij dens een commissievergade ring. De commissieleden wilden dan ook de benodigde 2.600 gulden beschikbaar stellen. Vandaag bespreken de betrok ken gemeenten dit plan van de provincie. In totaal kost het rapport een ton. Hiervan neemt de provin cie de helft voor haar rekening en moet de Leidse regio de rest betalen. Volgens wethouder R. Hogenelst is het ministerie van VROM doordrongen van de noodzaak van de bebouwing van het vliegveld. Het ministerie van defensie moet echter nog worden overtuigd. Eind januari komt er een ge sprek tussen provincie en de vaste kamercommissie van de fensie. „Huizenbouw op Val kenburg moet ook op defensie bespreekbaar worden," aldus Hogenelst. Het rapport moet de impuls aan deze mentaliteits verandering geven. „We moeten ervoor zorgen dat ook defensie gaat beseffen dat er nog andere mensen zijn die deze grond met recht claimen. Er zijn nog ande re dan louter defensiebelan- gen," betoogde Hogenelst. Ver volgens verwees hij naar eerder verschenen rapporten die 'uit wijzen' dat het vliegveld best kan worden verplaatst tegen 'beheersbare kosten'. WD-er H. van der Kooi vond dat alle betrokkenen nog eens goed over de vervaardiging van de nota moesten nadenken. „Tot nu toe zijn de geluiden over Valkenburg niet echt posi tief. We moeten ons afvragen of we met z'n allen geen ton over de balk gooien," overwoog Van der Kooi. Het CDA en Progres sief Zoeterwoude waren het niet met hem eens. „Hier spelen grote belangen. Het gaat om tienduizend nieuwe woningen. We kunnen niets ongedaan la ten. Dan hebben .we onszelf achteraf niets te verwijten," meende A. de Lange (PZ). Het CDA stemde volmondig met de ze redenering in. Bewoners van het kampje aan de Persant Snoepweg in Leiderdorp vinden dat zij zich de echte buren van McDonald's mogen noemen. De wijk Holtiant ligt veel verder weg. „Dat bedrijf levert 110 arbeidsplaatsen op. Daar hoor je die mensen in Holtlant niet over." foto hielco kuipers Woonwagenkamp hekelt bewoners Holtlant Spoorloos Groenlinks doet heus mee aan verkiezingen GroenLinks doet wel degelijk mee aan de raadsverkiezingen in Lei derdorp. De wekelijkse gemeente-advertentie in het Leiderdorps Weekblad suggereert deze week ten onrechte dat de partij niet deelneemt. De gemeente publiceerde deze week een overzicht in het huis-aan-huis-blad met een lijst van partijen die op 2 maart om de kiezergunst strijden. De naam van GroenLinks ontbreekt op het lijstje. Geheel ten onrechte, zo meldt lijsttrekker C. Bos. „We doen echt mee, maar dat weet iedereen wel." Bos tilt niet zo zwaar aan het foutje. „Ach, nu krijgen we volgen de week ongetwijfeld een rectificatie. Dat valt meer op dan een plaatsje op de lijst tussen andere partijen." Burgemeester M. Zonnevylle betreurt het missertje. Volgens hem ligt de fout niet bij de gemeente. „Ik heb onze kopij nagegeken, en daar staat GroenLinks keurig bij. Het is misgegaan bij de uitgever van het weekblad." Zoeterwoudse politiek gaat akkoord met plan Dorp-Zuid Zoeterwoude) stelde voor om in de groenstrook speeltoestellen voor peuters te plaatsen. CDA en WD hadden geen concrete plannen, maar willen de groen strook in elk geval niet inruilen voor parkeerplaatsen. Verder spraken alle commissieleden zich uit voor een speelplaats tussen de tuinen van de huizen aan de Schenkelweg en de Zwetkade. Nu ligt er een pad. Het plan is realiseerbaar, mits de Zoeterwoudse woningbouw vereniging' 'Willibrord' ermee instemt, aldus wethouder A. Ringersma. zoeterwoude erenda filippo De Zoeterwoudse politieke par tijen stemden gisteravond tij dens een commissievergadering in met-een aanpassing van het plan voor de woonwijk Dorp- Zuid. Voor de bibliotheek aan de Schenkelweg komen par keerplaatsen. Maar die aan de rechterkant van het toe gangspad willen de commissie leden schrappen. Ze behouden liever het huidige stuk groen. In februari neemt de gemeente raad een definitief besluit. W. Ooijendijk (Progressief leiderdorp roy klopper 'Buurthuis snel uitbreiden' voorschoten Buurthuis Vlietwijk in Voorschoten moet op korte termijn worden uitgebreid. De meerderheid van de Voorschotense politiek wil de uitbreiding, die het college op de lange baan wil schuiven, niet lan ger uitstellen. Alleen het CDA is het daarmee niet eens. De partij vindt dat het buurthuis eerst meer activiteiten moet organiseren en moet zorgen voor meer leden, voordat er over uitbreiding gespro ken wordt. Maandenlang hebben ze hun mond gehou den. Steeds hebben ze geslikt dat de bewo ners van de wijk Holtlant zich presenteer den als 'omwonenden' van de nieuwe Mc Drive in Leiderdorp. Maar nu hebben de echte nieuwe buren van het hamburgerres taurant in aanbouw er genoeg van: bewo ners van het woonwagenkamp aan de Persant Snoepweg laten weten dat ze de McDrive graag zien komen. De bewoners van het kleine kampje heb ben de berichtgeving over de McDrive de afgelopen maanden met verbazing gevolgd. Ze werden keer op keer geconfronteerd met bezwaren van bewoners van de honderden meters verderop gelegen wijk Holüant die zich 'omwonenden' noemden. Geheel ten onrechte, zo menen de bewo ners van het kamp. „Wij wonen nota bene recht tegenover de nieuw McDonald's. Als iemand last krijgt van toegenomen verkeer, zijn wij het. Maar denk je nou echt dat het wat uitmaakt of er dagelijks 150 auto's extra langs komen?" Aldus woordvoerder A. Vuur van de bewoners. Vuur kan bij wijze van spreken niet wach ten tot het restaurant er staat. Niet om de hamburgers. „Die eet ik liever thuis." Wel om de werkgelegenheid. „Dat bedrijf levert 110 arbeidsplaatsen op. Daar hoor je die mensen in Holtlant niet over. Die hebben allemaal een goede baan en denken alleen aan de waarde van-hun woning." Een me de-kampbewoonster valt hem bij: „Ach, het gaat niet eens om heel Holtlant. Alleen die zeven woningen die parallel staan aan de weg. En dan nog, wat merken die ervan? Het is allemaal zo ver gezocht." Volgens de woonwagenbewoners is nooit iemand uit de wijk Holtlant op het kamp geweest om de kwestie te bespreken. „Dom, want ze konden natuurlijk niet we ten dat wij het oneens zijn met hun stand punt." Het heeft nogal een tijdje geduurd voor dat de kampers met hun mening naar bui ten kwamen, zo geeft Vuur toe. „We wilden ons er eerst niet mee bemoeien. Maar deze week lazen we in de krant dat Holtlant al weer dwars ligt, zelfs nu de bouw al is be gonnen. We willen de ondernemers van McDonald's die hier veel werkgelegenheid brengen een hart onder de riem steken." te trekken voor zijn voorstel. „Die drempels zijn ondingen. Verlaag je er twee, dan ben ik bang dat het een gebed zonder eind gaat worden. Dan wordt er weer harder gereden en hebben de bewoners nog steeds last van gebonk," aldus WD-raadslid T. Schimmel. Tijdens de raadsver gadering op 27 januari valt de beslissing over het al of niet weghalen van de drempels, die de gemoederen van de Leidse weg-Noord bewoners al weken lang bezighouden. Een meerderheid van de Voor schotense politiek is tegen het collegevoorstel om twee drem pels in de Leidseweg-Noord te verlagen en er eentje weg te ha len. De fracties van CDA (inclu sief wethouder F. ten Have) en WD vinden dat alledrie de drempels moeten verdwijnen. Het lukte WD-wethouder J. van de Poel gisteren tijdens een commissievergadering niet om zijn eigen fractie over de streep Meerderheid bewoners tegen kappen I door: Wim Koevoet leiderdorp roy klopper De Leiderdorpse Van Poelgeest laan houdt de adem in. Blijven de homen staan of niet? Het is nog altijd de vraag. In ieder ge val heeft een enquête bewoner uitgewezen dat het overgrote deel van de bewoners in de laan tegenstander is het kappen van de bomen. De gemeente publiceerde en kele maanden geleden een lijst met plaatsen waar bomen wor den gekapt. Daarop kwam ook de Van Poelgeestlaan voor. Na vraag leerde bewoners dat het ging om het gedeelte tussen de Laan van Ouderzorg en de Sjel- ter. Overigens bleek ook dat het louter plannen betrof, het stond nog niet vast dat de bomen ook werkelijk zouden sneuvelen. Dat bracht bewoner H. Born- hijm van de Van Poelgeestlaan op het idee de mening van zijn buren over een eventuele kap pen eens te toetsen. Van de 21 families in dit deel van de Van Poelgeestlaan blijken 16 tegen stander van het omhalen van bomen. Slechts vijf bewoners geven aan de gemeentelijke plannen te ondersteunen. „En in die gevallen ging het ook nog altijd om bezwaren tegen één bepaalde boom en zeker niet het hele rijtje." Daarbij zijn de argumenten voor kappen volgens Bornhijm niet in alle gevallen steekhou dend. Met name klachten over omhoog komende wortels die schade veroorzaken, zijn naar zijn idee achterhaald. Volgens de bewoner zijn de wortels al doorgesneden toen onlangs de Hoe Progressief Warmond een sporthal is ontgroeid De bomen aan de Van Poelgeestlaan in Leiderdorp. Worden ze wel of niet gekapt? De bewoners houden de adem ii foto loek zuyderduin nieuw glasvezelkabel werd aan- gestuurd. Volgens Bornhijm is ling dat rekening zou worden week meer duidelijkheid krijgt, gelegd in de straat. sindsdien geen duidelijkheid gehouden met onze wensen. De enquête van Bornhijm is als verschaft over de toekomst van Maar dat was in elk geval geen ingekomen stuk op de agenda De resultaten van de enquête de bomen. „Ik heb alleen een toezegging." Misschien dat de geplaatst van de raadsvergade- zijn onlangs naar de gemeente brief gekregen met de medede- Van Poelgeestlaan volgende ring van maandag 17 januari. Anno 1994 viert Slingerland zijn rentree in de Warmondse gemeentepolitiek. Als lijsttrekker van Progressief Warmond (PW), al weer bijna vier jaar in de oppositie, verkondigt hij sinds kort het standpunt dat het kleine Warmond beter kan afzien van een grote, verkeersaantrekkende sporthal. En hij hanteert daarbij voornamelijk financiële argumenten. Een opmerkelijke draai van 180 graden van een markante politicus in een dorp dat tijdens zijn politieke afwezigheid enorm is veranderd. Met een sporthal in Warmond, was destijds ook Slingerlands' overtuiging, konden tal van problemen in één keer worden opgelost. Warmondse zaalsportclubs hoefden niet meer naar Sassenheim uit te wijken maar konden zich in hun eigen dorp manifesteren. Enig chauvinisme was de bepleiters van een eigen sporthal niet vreemd. Maar dat chauvinisme had ook een praktische kant: de vele wegkwij nende Warmondse sportclubs zaten dringend verlegen om nieuwe leden en het werft veel gemakkelijker als in eigen dorp kan worden gebald. De afgelopen acht jaar passeerden tal van locaties voor de sporthal de revue, is er uiteindelijkovereenstemming bereikt over een plek in Aan het einde van de jaren tachtig behoorde het toenmalige Progressief Warmond-raadslid Gerard Slingerland nog tot de voorvechters van een sporthal in Warmond. Geld speelde in de discussie geen rol. Warmond had miljoenen guldens verdiend door de verkoop van het recht om zand te winnen in 't Joppe en na de voltooiing van het recreatie eiland Koudenhoorn, stond van meet af aan vast, zou er voldoende 'zandgeld' over zijn voor een sporthal. Alleen de WD, toen nog in de oppositie, twijfelde. Maar dat mocht geen naam hebben. Er was meer verdeeldheid over de plaats waar de sporthal moest worden gebouwd dan over de financiële kant van de zaak. Endepoel III en de sloop van de te kleine en overbodig geworden sportzaal IOim-Op en is de hoeveelheid zandgeld door de rente flink toegenomen. En toch lijkt de eerste paal, zeker na de uitspraken van Slingerland, verder weg dan ooit Voor Slingerland is het niet langer een schande dat Warmondse sporters naar een ander dorp moeten. „De Sassenheimse hal ligt op een steenworp afstand", zegt hij. Als er dan toch zonodig in Warmond moet worden gesport, vindt hij, dan moet het gemeentebestuur maar eens met de directie van Dekker gaan praten. Acht jaar geleden was het volkomen ondenkbaar dat Warmondse raadsleden wilden samenwerken met de hout-, golf- en tennisgigant in de Veerpolder. Het wederzijdse wantrouwen was groot en vooral in PW-kringen was de ergernis over het wat eigengereide optreden van het bedrijf in Veerpolder enorm. Anno 1994 bepleit Slingerland 'een zakelijke benadering'. Maar is het electoraal gezien allemaal wel zo handig om vlak voor de verkiezingen de Warmondse sporthal, een toonbeeld van zelfstandigheid in een voortdurend met herindeling bedreigd dorp, op losse schroeven te zetten? Slingerland: „Toen ik acht jaar geleden aan de raadstafel zat, dachten we dat de bevolking met ons van mening was dat die sporthal er moest komen. Toen al was de afstand tussen burgers en bestuur echter enorm. De afgelopen periode heb ik als niet-raadslid zo veel Warmonders zich hardop horen afvragen of we zo'n groot ding wel nodig hebben in een dorp waar zo'n twintig procent van een AOW moet zien rond te komen. Natuurlijk maak ik mezelf en PW zo in sporterskringen niet echt geliefd maar ik schep liever voor de verkiezingen duidelijkheid dan dat ik na de verkiezingen een teleurstelling moet verkopen."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 12