'Ja, ik schoot haar neer' IS >3 Zwendelaar nog op vrije voeten Leiden Regio Je doet maar! jaar en serieus vakantie 'Bloemenveiling Flora mist kansen' i3 VRIJDAG 14 JANUAR11994 CHEF HENNYV IS KOENEKOOP. 071-356429 Amerikaanse detective getuigt in rechtzaak tegen Katwijker „Als ik naar huis ga is voor mij de zaak gesloten. U mag het moordrapport, de bandopname van de bekentenis en nog twee documenten die ik bij me heb houden." Ja renlang was het voor de Amerikaanse detective een ob sessie geweest om een nu 64-jarige Katwijkse man achter de tralies te krijgen voor de moord op Ida Kathleen Sauer. Nu, bijna veertien jaar na dato, hoeft het van de hem allemaal niet meer. dels kwijtgeraakt. Slechts met zijn moordrapport, twee andere stukken en een cassettebandje was hij naar Nederland afge reisd. Hij was door justitie op geroepen om te getuigen. De schriftelijke verklaringen waren niet voldoende om de verdachte te kunnen veroordelen. Zo gebeurde het dat gisteren de inmiddels 49-jarige grijzende detective voor rechter Timmer mans verscheen. Met behulp van het moordrapport en het geluidsbandje werd langzaam maar zeker ontrafeld wat er zich op 1 juni in een appartement in Santa Fe (Califomië) had afge speeld. De drie jaar gevangenisstraf die tijdens een eerdere rechtzitting tegen de Katwijker was geëist noemde hij gisteren tijdens de voortzetting van de zaak niet meer belangrijk. Zijn gedachten waren bij de familie van Sauer, die voor haar dood een relatie had met de getrouwde Katwij ker en een kind van hem baar de. ,,De familieleden hebben er geen idee van wat hier gebeurt. Ik heb hun nooit gezegd dat ik hier heen zou gaan, maar moet dat straks wel vertellen", aldus de detective die in 1980 het on derzoek leidde naar de moord. De meeste documenten die herinnerden aan het fatale schot dat op 1 juni 1980 werd gelost was de Amerikaan inmid- Drie telefoontjes Op de bewuste avond belde de verdachte tot drie maal toe met de toen 31-jarige Ida Kathleen Sauer om te horen of zij nog van hem hield. Evenvele malen gooide zij de hoorn op de haak. Niet een revolver ging hij vervol gens naar de woning. Nadat hij de deur zelf met een sleutel opende, zag hij haar en schoot hij vervolgens met een kogel door het hoofd. De vrouw over leed twee dagen later in een zie kenhuis. Gisteren duidelijk hoorbaar op de band verklaarde hij tegenover de detective: ,,Ja, ik schoot haar neer." Een dag later kwam de man op borgtocht (50.000 dollar) vrij. Zijn proces in Amerika wachtte hij niet af en hij vluchtte naar Nederland. In eigen land nam justitie de vervolging van de Katwijker over. Uiteindelijk kwam de detecti ve na het sturen van de foto van de man naar een Amsterdamse agent van de narcoticabrigade de Katwijker op het spoor. Dank zij de foto kon zijn verblijfs plaats worden vastgesteld. Een verklaring die de advo caat van de verdachte J. Sjöcro- na gisteren aangreep om op nieuw voor vrijspraak te pleiten. Omdat de detective rechtstreeks contact opnam met de Neder landse politie was de opsporing van de verdachte in strijd met het Wetboek van Strafvordering. Het gevolg van het f^it dat uit eindelijk de Nederlandse agent met de foto in de hand de ver dachte in zijn huis aantrof, was dat de bewijsstukken naar ons land werden gestuurd. Door de volgens Sjöcrona onbevoegde actie was het bewijsmateriaal onrechtmatig verkregen. Lijkschouwer Ook op andere gronden eiste hij vrijspraak. Zo vond de raads man dat de officier van justitie had nagelaten om de Ameri kaanse lijkschouwer op te roe pen. Het rapport waarin de doodsoorzaak werd vastgesteld, mocht naar zijn mening dan ook niet worden gebruikt. Daar naast zei hij dat het onduidelijk is wat zich in het appartement afspeelde. Op grond van de stukken kan zijn cliënt niet voor doodslag en moord met voorbe dachte rade worden veroor deeld. Officier van justitie M. Schelfhout bleef gisteren bij haar al eerder uitgesproken eis van drie jaar, met aftrek van de vijf maanden die de man al eer der uitzat. De rechtbank doet op 27 ja nuari uitspraak. Katwijker mag aantonen dat hij bankroet is DEN HAAG/KATWIJK PAUL DE VLIEGER De Katwijkse superzendelaar die voor de tweede keer in de gevangenis dreigde te belan den, blijft nog even op vrije voeten. Hij krijgt nog een maand de tijd om te bewijzen dat de twintig miljoen gulden die hij eind jaren 1980 de fis cus afhandig maakte op zijn. Rechtbankpresident Van Del den bepaalde dat gisteren in een kort geding dat de Katwij ker tegen de Ontvanger der Rijksbelasting had aangespan- De man lichtte van 1986 tot en 1988 de belasting op door valse facturen te overleggen van een exportbedrijf dat in werkelijkheid helemaal niet bestond. Hij deed daarmee de fiscus geloven dat hij op grote schaal aarde- en koperwerk uitvoerde waarvan hij de - nooit betaalde - BTW met ton nen tegelijk terugvorderde. Toen de Katwijker in 1988 na tip werd ont maskerd, was inmiddels een kleine 20 miljoen gulden op de rekening van de 'firma' gestort. De man werd in 1989 veroor deeld tot 4,5 cel en heeft die straf inmiddels uitgezeten. Sinds zijn vrijlating probeert de fiscus de zwendelaar er toe te bewegen het ten onrechte verkregen kapitaal terug te be talen. De Katwijker beweert echter dat het geld op is. Een aan lager wal geraakte Zwitser se notaris zou daar verant woordelijk voor zijn door het te verbrassen en te investeren in waardeloze projecten. Daar naast heeft de Katwijker zelf een deel van het geld er door heen gejast door er onder meer een duur jacht, een huis en een café in Noordwijk van te kopen. Lijfsdwang Omdat de fiscus niet gelooft dat de Katwijker niet in staat is te betalen, vroeg ze de recht bank vorig jaar over te gaan tot het uiterste middel: lijfsdwang. Dit betekent dat de man wordt vastgezet om hem daarmee te dwingen met geld over de brug te komen. De rechtbank oor deelde in november 1993 dat lijfsdwang mocht worden toe gepast. Met het kort geding van gisteren probeerde de man, bijgestaan door de Kat wijkse advocaat G. van der Plas, te voorkomen dat hij daadwerkelijk achter tralies werd gezet. Volgens Van der Plas heeft zijn cliënt sinds het vonnis in gezien dat hij nu alles in het werk moest stellen om zijn be- talingsonmacht aan te tonen. Daarom had de Katwijker de beslastingontvanger inmiddels een map papieren overlegd waaruit dat zou blijken. Aan vullend bewijs van het feit dat hij bankroet is, moet verder uit Zwitserland komen en daar wordt volgens Van der Plas hard aan gewerkt via een Duit se privé-detective. De advocaat van de Ontvan ger der"Rijksbelasting, I. Hoe- demaeker, drong er bij recht bankpresident Van Delden op aan het verzoek om uitstel af te wijzen. „Het geduld van de Ontvanger is op. Meneer heeft al lang genoeg de gelegenheid gehad aan te tonen dat hij geen geld heeft. Die map met zogenaamd bewijs is niet meer dan een ongeordende, incom plete en onduidelijke stapel bankafschriften. Daar kunnen we niets mee. En uit FIOD-in- formatie blijkt dat hij wel dege lijk geld heeft." Maand Rechtbankpresident Van Del den koos vooralsnog de kant van de Katwijker en besloot de uitspraak in het kort geding een maand uit te stellen. „Over een maand moet u harde be wijzen van uw betalingson- macht op tafel leggen of glas helder kunnen aantonen dat u nog wat meer tijd heeft voor het vergaren van bewijs. Zo niet, dan mag de fiscus wat mij betreft tot gijzeling overgaan", zo luidde zijn voorlopige uit spraak. leiden» Wat hebben Europa Kinderhulp nieuwe catalogus van het kledingpostorder- bedrijf Otto met elkaar te maken? Helemaal niets dus, maar als je de twee reclamecam pagnes van Kinderhulp en Otto met elkaar combineert, zoals op deze 'billboards' nabij de het belastingkantoor aan het Stationsplein, krijg je toch een eigenaardig effect. Het Bosnische meisje links is negen jaar en hard aan vakantie toe. Het fotomodel van Ot to rechts lijkt haar nu toe te voegen: je doet maar! Hetgeen zou kunnen worden uitgelegd als onverschilligheid jegens de sympathieke actie van Europa Kinderhulp, waarmee vakan tiegeld voor het bedreigde kind wordt ingeza meld. En dat kan toch ook niet de bedoeling van Otto zijn. FOTO LOEK ZUIJDERDUIN Wit en bont glas apart in glasbak Gebruikt glas moet binnen kort op kleur worden inge leverd. De gemeentelijke reinigingsdienst plaatst vol gende maand 150 nieuwe glasbakken, die aparte vak ken hebben voor bruin, groen en wit glas. Door de kleurscheiding kan gebruikt glas beter wor den hergebaiikt. Vooral voor de recycling van wit glas is aparte inzameling noodzakelijk, omdat hier voor uitsluitend witte scherven gebruikt kunnen worden. De glasindustrie heeft grote behoefte aan wit Momenteel wordt in Lei den twee miljoen kilo glas per jaar ingezameld. De ge meente hoopt dit op te voe ren naar 2.500.000 kilo per jaar; dat is tachtig procent van alle eenmalige glasver pakkingen. De deze week opgerichte ver eniging voor de Professoren- en Burgemeesterswijk is uit nood geboren. Dat stelde initiatiefne mer R. Stokkel op de oprich tingsvergadering, waar onge veer vijftig mensen zich als lid lieten inschrijven. De contributie werd vastge steld op 25 gulden per jaar. „Wij zijn gedwongen om een wijk- vereniging op te richten vanwe ge de plannen die de gemeente voor onze wijk heeft. Tot nu toe was dat niet nodig, omdat er zelden iets veranderde in de wijk. Maar nu heeft de gemeen te, zoals ook uit het nieuwe be- Vereniging voor Professorenwijk uit nood geboren stemmingsplan voor de wijk blijkt, plannen voor grootschali ge ingrepen. Om tegenwicht te bieden zullen we ons moeten verenigen", meent Stokkel. De veranderingen in de wijk hangen nauw met elkaar samen en zijn vaak het gevolg van ont wikkelingen in de directe omge ving. De ontsluiting van de nieuwe wijk Roomburg middels een brug bij het Van Vollenho- venplein heeft bijvoorbeeld ver strekkende gevolgen voor de bewoners van de Meijerskade en de Uhlenbeckkade. Het ver keer in de totale wijk wordt daardoor zelfs beinvloed. Daar om is gekozen voor een ge meenschappelijke aanpak. Er zal in werkgroepen aan specifie ke problemen worden gewerkt. Voor de ontsluiting van Room burg zijn er twee contactadres sen: J. Oorsprong aan de Uhlen beckkade 12 en R. Korthof aan de Uhlenbeckkade 8. Verder werd bekend dat M. Kuzee na mens de gemeente (tel. 165842) zal fungeren als aanspreekpunt voor de bewoners. De Rijnsburgse bloemenveiling Flora is te conservatief. Ze speelt niet alert genoeg in op nieuwe ontwikkelingen zoals het veilen van bloemen per beeldscherm en laat kansen liggen door het aanbod van bloemen uit goedkope landen grotendeels buiten de deur te houden. Door die afwachtende hou ding loopt Flora het risico in de toekomst aan belang in te boe ten. Het Rijnsburgse RPF/SGP- raadslid J.C. van der Graaf toon de zich gisteravond tijdens een vergadering van de raadscom missie voor economische zaken een beetje somber over de grootste bloemenveiling in dit gebied. Hij vond het jammer dat Flora niet gretiger inspeelde op het zogeheten televeilen. De Aalsmeerse bloemenveiling is daar deze week mee begonnen. Daar passeren de bloemen niet meer de veilingklokken, maar kunnen handelaren het aanbod bekijken op een beeldscherm. Van der Graaf noemde het een interessante ontwikkeling. Vooral ook omdat geplande uit breidingen van Flora op die ma nier wellicht achterwege kun nen blijven. De bloemen hoe ven immers niet meer in de vei linghallen gedistribueerd te worden. VRIJE TIJD Het autoluwe beleid van wethouder Walenkamp roept hevige emoties op. Het gebrek aan parkeerplaatsen leidt in de binnenstad soms tot gespannen situaties. Middenstanders kunnen hun auto's beter niet op bepaalde plaatsen parkeren. Het is nog een zeldzaam verschijnsel, dat I automobilisten elkaar voor een lffl parkeerplaats overhoop schieten. Maar het feit ligt er dat de gemiddelde automobilist zijn 'heilige koe' het liefst voor de deur neerzet en liever niet ziet dat 'vreemde' automobilisten voor de deur komen parkeren. Middenstander Wim van Dilst, van Tennis en Art aan de Doezastraat, kreeg onlangs een dreigbriefje in de bus toen hij zijn auto aan de Pioenstraat in Tuinstadwijkhad geparkeerd. 'Handig bedacht, om parkeergeld te ontlopen. Dan heeft u geen probleem. Zet hem nog een keer bij ons in de straat, dan had u beter parkeergeld kunnen betalen. Want dan hebt u wel een probleem. Dus wegwezen', staat er in wat krom Nederlands op een notitieblokpapiertje gekrabbeld. „De schrijver van dat briefje moet mij gevolgd-hebben, om er achter te komen waar de auto vandaan kwam. In vind het nogal heftig, bedreigend, beangstigend. Ik durf mijn auto daar dan ook niet meer neer te zetten. Ik wil niet het risico lopen hem 's avonds weer met ingeslagen ruiten aan te treffen of zonder banden of zoiets." Van Dilst heeft aangifte gedaan bij de wijkagent, maar die kon er niet zoveel aan doen, aangezien de politie geen tijd heeft om auto's te bewaken. Hij kreeg het advies zijn auto elders te parkeren. „En dat terwijl ik het volste recht heb om daar te parkeren. Bovendien sta ik er alleen overdag, dus ik begrijp niet wie er dan last van heeft." Van Dilst zou graag in discussie willen gaan met de anonieme bedreiger. „Dat mijn auto daar staat is het gevolg van het parkeerbeleid van wethouder Walenkamp. Dat zou ik heel graag willen uitleggen. Als winkelier kan ik niet zonder auto. Ik moet spullen afleveren bij tennisparken, ik moet goederen afhalen bij importeurs, zonder auto gaat dat niet. Voor de deur parkeren kan niet, we hebben hier de zogenaamde rode kop- parkeermeters. Ben ik helemaal geen tegenstander van, want mijn klanten moeten hier voor de deur kunnen parkeren. Dus zou ik een parkeervergunning moeten hebben, maar die kost 2700 gulden per jaar, omdat ik niet boven mijn zaak woon en dat kan ik mij niet veroorloven. Het lijkt me niet meer dan logisch dat winkeliers één betaalbare vergunning krijgen. Dan zou ik aan de Jan van Houtkade kunnen parkeren, daar staat toch vrijwel niemand." Van Dilst zou ook best in discussie willen gaan met wethouder Walenkamp over het parkeerbeleid. „Laat hij mij maar bellen. En die man die vindt dat ik niet aan de Pioenstraat mag parkeren. Mijn telefoonnummer is 127060. Een parkeerplaatsenoorlog is wel het laatste dat we hier kunnen gebruiken." Auto's van winkeliers zijn niet welkom in Tuinstadwijk, getuige dit mini-dreigbriefje. Schip gezonken Het lijkt op een partijtje i in de Leidse grachten: coördi naten F6, F7, F8, mis, schip ge raakt, schip gezonken. Maar de werkelijkheid leert dat schepen door pure verwaarlozing in de grachten tenonder gaan. Zelf een trotse Kaagkruiser veran dert in een zielig gezonken hoopje ellende als de eigenaar er niet meer naar omkijkt en de elementen hun erosieve werk laat doen. De dienst waterbe heer grijpt op gezette tijden in. De eigenaren krijgen een laatste kans om hun eigendomsrecht te doen gelden na een oproep in de stadskrant en dan worden de schepen verbeurd verklaard. En zo kunnen een klein motorjacht in de Slaaghsloot en een kajuit- jacht met buitenboordmotor in een sloot nabij de Hoge Mors- weg in de openbare verkoop eindigen of zelfs als groot afval. Volgens woordvoerder Welsch van de afdeling waterbeheer ligt een kwart van de bootjes ille gaal in de Leidse grachten. „Bo ten waarvoor liggeld is betaald hebben een sticker, aan de hand waarvan de eigenaar kan worden opgespoord. Maar die sticker laat ook wel eens los, dat is een probleem." Een ligplaats kost nu nog tien gulden per vierkante meter, maar de tarie ven zullen geleidelijk stijgen. „Binnenkort gaan we een in ventarisatie maken van de sche pen in Leidse wateren. Boten die overlast bezorgen, doordat ze in een bocht in de weg liggen Cursussen In het Leidse Volkshuis aan de Apothekersdijk 33a wordt begin dit jaar een begin gemaakt met een cursus 'klussen voor vrou wen' en 'zelfverdediging en wendo voor vrouwen'. Voor in formatie 071-149180. Gastouders Het Leidse Gastouderbureau houdt dinsdagavond 25 januari een informatieavond. Plaats van handeling is het gebouw van de stichting Welzijn aan de Bree- straat 117. Aanvang acht uur. BURGERLIJKE STAND LEIDEN: Geboren: Elisabeth Maria Louise dv. R.N.Q.M. de Klerk en L.M. van Zanden Dimitri Franciscuszv. J.F. Raaphorst en n Marwijk Cherlyne dv. R. Mölleren M. Silva Ibanez* Jord Hendrik zv H.D. van Weerenen I.M. van der Leek Brenda dv. A. van Rooijen en G. Schaap Esther Elisabeth Cornelia dv. F.T.J. Borsboom en S. Hogewoning Pauline Albertine Johanna dv. B.C. Teu- ben en MHamersma Josje dv. A. N Kagenaar en A. Colijn Dennis Pepijn zv. J. Hager en P.A, van der Gugten Steven zv. J.J. de Ridder en N. de Win ter Noura dv. A. Talaalachte en S. Daali Marijn Mathieu zv. M.J. van Gm- kel en A.C.J. de Koning Cato Maria dv, A.P.M. BerseeenC.W. Zwagers* Paulus Johannes Petrus zv. H .M.P. Koot en S.M. van der Hulst Isabelle Louise dv. L.W. Poldervaart en A.A.M. van Schaik Luc zv. J.R. Oorschot en S.J. de Groot Milou Johanna Maria dv. P.C.M. van Duin en C.A.J.T. van Eeden René Matthijs zv. R. van Tienhoven en FOTO HENK BOUWMAN bijvoorbeeld worden direct weggehaald. En verder is de s ciale controle groot. De r waarschuwen ons als ze vinden dat een boot er onverzorgd uit ziet, dat vinden ze geen ge zicht", vertelt Welsch. Overigens is het niet zo dat er vanaf heden fel op eigenaren van illegaal neergelegde boten zal worden gejaagd, maar dat ze kritisch worden gevolgd moge duidelijk zijn. Frank Buurman en Loman Leefmans len Mustafa Wim zv. E.R.L. Heemskerk en S. Colak Oscar Cornelis zv. H.M. Vermande en A.E. Lede Robjn Adriaan i. Chr. Bloken P.C erhoef e n Duij- Chrisd venboden Frank zv. R.M.M. Pk M.G.S. van den Oever Issam zv. M. Skakm en Y. Salhi Jolande dv. A. Dis- ser en J.P.M. Slats Michael Bernardus Gustaaf zv. H .W.M. Zonneveld en S.W.M. Caspers Alexander zv. A. Kra mer en M Drijfhout Tom Jürgen zv. B.H.J. Hegeman en C.B.J.M Geerts* MauritsCarel Adriaan zv. C.F E Hoff mann en M. Cosijn Irene dv. P. van Houwelmgen en F.l. van der Heide Bianca dv. M. Panicucci en I. Genovesi Menno zv. E.P.W de Jong en W.R. de Ruijter Esther Neeltje Jacoba dv. R.T Ket en J. Schonenberg Fleur Willemijn dv. E.H. van der Poll en W C. Nugteren Johnny zv. J. van den Bosch en D. de Mooi) Tim zv. D Z van der Gouwe en C.S. de Groote Maria Elisabeth dv W.J.M. de Wit en M A. de Klem Ploma dv. C. Dulfer en D. Qualm Stefan zv. J. Noort en L. Bailey. Overleden: P. van Dui|n. geb. 1 sept. 1917. man M M. Meintser. geb. 23 jan. 1949, geh. gew. met R A Vlot* A R A. Ficker,geb 14 mei 1928. man* C.A. Bouwens, geb 10 jan. 1945, man A. Meijer, geb 23 feb. 1900. geh. gew. met P A. Wisse E C. Cossee, geb 29 mei 1905, geh. gew. met G. Vrij E. Sollewijn Gelpke, geb. 21 maart 1909, geh. gew. met D.C. Geiiskes J.C. Car ton, geb. 15 juli 1900, geh. gew. met J.W.H. van den Heuvel J. de Wilde, geb. 23 mei 1916, man I. Neute boom, geb. 10 dec. 1905, man G. l'A- mie.geb. 24aug. 1901. man* M P Gorsira, geb. 31 aug. 1913, man J. Pouw, geb. 12 juli 1911, geh. gew. met H. van Leeuwen M.J. de Jong. geb. 1 juli 1938, echtg. van L.G.I. Dobbe D. Houps, geb. 29 juni 1904, man V.N. Mieloo, geb. 20april 1946. echtg. van C.W.H Oudshoorn W Visser, geb. 22 dec. 1912, man *C. Vermeulen, geb. 22 jan 1926, man L Guyt, geb 19 sept 1906, geh. gew met P. Guijt C van Dui|venbode, geb. 29okt. 1916. geh. gew. met J. Meijvogel A.S. Bruin, geb. 7 juni 1909, vrouw P.J.N Brands, geb. 12|um 1930. man F Warmerdam, geb. 7 dec. 1933, geh gew. met J Taverne A. van Es, geb. 28 april 1913, man A. Hollebeek, geb. 13 sept 1909, man. M.A.J. van der Lee. geb. 28 dec 1962. man* WW Korpelshoek. geb 6 maart 1947. man D. Glasbergen, geb. 18 juli 1903, geh gew. met P van Egmond F.W.D N van Rheenen, geb. 26 dec. 1941man S.N. Duivenvoorden, geb 1 juli 1931, man E J van der Hoeven, geb 31 maart 1935, echtg. van J M A Oomen P.C. Guijt. geb 3 juli 1938. man J Kooien, geb. 2 sept. 1911, man A van den Berg. geb. 31 jan 1922. man C. Visser, geb. 4 juli 1946, echtg. van Th, Jasper C.A van der Wiik. geb. 27 sept. 1916. man *G.J. Kaak, geb 19 april 1903. man H, van Bijsterveid. geb 5 maart 1932. man Getrouwd: P H Zei|lemaker en E.C.M Mens S.D. Pattiapon en C. Mulder

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11