Wereldraad: oppassen met 'heilige' status Jeruzalem Kerk Samenleving Little Buddha aanleiding voor seminar boeddhisme Kerken 'zeer aarzelend' over principieel beleggen Visioenen van de eindtijd: lezingenserie in Leiden 'Inkomsten Wereldraad spiegelen ongezonde verhouding' VRIJDAG 14 JANUAR11994 BUITENLAND KORT Executie Het Amerikaanse van buitenlandse Zaken heeft Iran opgeroepen af te zien van executie van de predi kant Mehdi Dibaj. De predi kant is ter dood veroordeeld wegens afvalligheid van zijn geloof en wordt waarschijn lijk vandaag opgehangen. De 59-jarige Dibaj, een voorma lige moslim die op 19-jarige leeftijd christen werd, zit al tien jaar gevangen omdat hij van godsdienst is veranderd. Drie jaar geleden lieten de Iraanse autoriteiten een an dere predikant om dezelfde reden ophangen. Volgens de Nederlandse organisatie Open Doors heeft Dibaj twintig dagen de tijd gekre gen om in beroep te gaan te gen het vonnis. Maar hij heeft van deze gelegenheid bewust geen gebruik ge maakt. De predikant wil als martelaar sterven en heeft zelfs 'christenen in de wereld gevraagd niet te bidden of actie te voeren voor zijn vrij lating'. Deze oproep heeft de christelijke hulporganisatie Dorkas er niet van weerhou den minister Kooijmans van buitenlandse zaken en ook de Verenigde Naties te vra gen alles in het werk te stel len om de executie te voor komen. Volgens Dorkas is Dibaj in Iran inmiddels 'een symbool van verdrukt chris tendom' geworden. Astrologie Wie in horoscopen gelooft, begaat een zonde tegen de goddelijke voorzienigheid. Dat schrijft een aantal Itali aanse bisschoppen in het rooms-katholieke dagblad Awenire. Tegen het lezen van horoscopen als vorm van tijdverdrijf is niets in te bren gen, schrijft bisschop Ferdi- nando Maggiolini van Ales sandria. Het gevaar bestaat echter dat men in de horo scoop gaat geloven en zich erdoor laat leiden. Volgens kardinaal Giacomo Biffi van Bologna is astrologie een vorm van atheïsme. Ii\ plaats van zich door de sterren naar een bovenaardse waarheid te laten leiden, wordt beweerd dat het mogelijk is uit de sterren de geheimen van de eigen toekomst te kunnen le- Priester vrijgelaten De Syrisch-orthodoxe pries ter Melki Tok, die afgelopen zondag werd ontvoerd door de Turkse paramilitaire isla mitische Hezbollah-bewe ging, is vrijgelaten. De 60-ja- rige theoloog is ongedeerd, zo hebben Duitse kerkelijke organisaties vernomen. De priester woont in de Syrisch- orthodoxe enclave Tur Abdin in het zuidoosten van Tur kije. Volgens de aartsbis schop van Tur Abdin stond deze ontvoering niet op zich zelf. Orthodoxe christenen zijn volgens hem regelmatig het doelwit van paramilitaire islamitische 'dorpswachters'. Duivel Een rechtbank in Tokyo buigt zich over de vraag of Duivel een acceptabele voor naam voor een jongen is. De vader van het pasgeboren kind heeft het gerecht inge schakeld nadat de lokale overheid zijn zoon niet onder deze naam wilde registeren. Duivel (Akuma) is een zeer ongebruikelijke naam die het kind ongetwijfeld in proble men brengt, zo citeert de Ja panse krant Yomiuri de auto riteiten. De vader ziet dat an ders: de naam is zo opval lend dat hij niet gauw zal worden vergeten. Zijn zoon krijgt dan de kans met veel mensen in aanraking te ko- HET WEER De Wereldraad van Kerken waarschuwt tegen eenzijdige beslissingen over de status van Jeruzalem als heilige plaats van jodendom, christendom en islam. Dit zegt de koepelorganisatie van 323 anglicaanse, orthodoxe en protestantse kerken in een verklaring over het akkoord tussen het Vaticaan en Israël. geneve anp/epdnationale of politieke belangen dienen, kunnen ernstige conse- „Eenzijdig genomen beslissin- quenties hebben voor het wei gen, die uitsluitend bepaalde slagen van een algehele vredes regeling." Alleen in overleg met alle betrokkenen is een over eenkomst mogelijk die deze stad tot een symbool van har monisch samenleven van de drie wereldgodsdiensten kan maken. Bij het vraagstuk van Je ruzalem gaat het volgens de Wereldraad niet alleen om de beschermfng van de heilige plaatsen, maar ook over de reli gies en geloofsgemeenschappen in de Heilige Stad. Bij een even tuele oplossing moet er reke ning worden gehouden met de legitieme rechten van de direct betrokken kerken, inclusief de rechten van de plaatselijke be volking in Oost-Jeruzalem (voornamelijk moslims). De Wereldraad zegt verheugd te zijn over het akkoord dat eind december tussen het Vaticaan en Israël is gesloten. amsterdam anp De Russisch-Orthodoxe Kerk in Amsterdam krijgt zoveel toe loop, dat er wordt gezocht naar een groter gebouw. Oorzaak van de grote belangstelling is de komst van vluchtelingen uit de voormalige Sovjetunie, Roeme- Orthodoxen groeien uit kerkgebouw nië en Servië. Het kleine kerkje in de Utrechtsedwarsstraat kan de toestroom van mensen niet meer aan. In het kerkje kunnen maximaal honderd „Dan staan we als haringen in een ton", zegt priester Alexis Voogd. Soms moeten bezoekers de dienst vanaf de straat volgen. Vroeger waren er alleen met Pasen zoveel belangstellenden, maar dat is het laatste jaar ook het geval bij andere feesten en op zondag. Ef komen niet alleen veel orthodoxen uit de voorma lige Oostbloklanden, ook steeds meer Nederlanders vinden de weg naar de Russisch-ortho- doxe parochie van Amsterdam, vertelt Voogd Wat doet een dominee bij GroenLinks? Hoe is het mogelijk dat een dominee voor GroenLinks kiest? Die vraag stelt Groen Links Katwijk komende maandag aan predikant Ab Harrewijn, die voor de Tweede Kamerfractie van de partij op een verkiesbare plaats staat. De mogelijk is aanwezigheid om met Har rewijn in discussie te gaan. De bijeenkomst heeft op 17 januari plaats in het za lencentrum Tripodia (aan vang 20.00 uur) en wordt door GroenLinks ook aan gegrepen om haar kandida ten en het programma voor de gemeenteraadsverkie zingen te presenteren. uitgebrachte tekstboek, dat on der de titel 'De stroom ingaan' is verschenen bij uitgeverij Ser- Het seminar Little Buddha begint op vrijdag 21 januari om 20.00 uur met een lezing en wordt op zaterdag 22 januari om 10.00 uur voorgezet met meditatie-instructie, meditatie- beoefening, lezingen en discus sie. Het programma eindigt rond 17.30 uur. Van de deelne mers wordt een bijdrage in de kosten gevraagd. Het seminar vormt ook een basis voor een langere cursus die vanaf 8 februari op vijf dins dagavonden om de twee weken op de Dharmadhatu, gevestigd aan de Geversstraat 48 in Oegst- geest, wordt gegeven. Over bei de programma's kan meer in formatie worden verkregen via het telefoonnummer 01718- 32083. De Dharmadhatu, het boed dhistische studie- en meditatie centrum in Oegstgeest, organi seert op 21 en 22 januari een se minar met als titel Little Bud dha. De bedoeling is mensen die door de gelijknamige film van Bertolucci geïnteresseerd zijn geraakt in het boeddhisme, een introductie te bieden in waar deze wereldreligie voor Cursusleider van dit is drs. J. van Bolhuis, leerling van de Tibetaanse meditatie- meester Chögyam Trungpa Rin- poche. Aan de orde komen on der meer de boeddhistische le vensvisie, de beoefening van meditatie en vraagstukken als wedergeboorte, karma en ver lichting. Andere onderwerpen worden ontleend aan het naar aanleiding van Little Buddha utrecht «anp De EDCS is voor veel kerken nog steeds 'een sympathiek ini tiatief in de marge, dat af en toe een kruimel krijgt toegewor pen', schrijft onderzoeker Gree- tje Witte-Rang. Vanuit Neder land werd eind 1992 weliswaar een kleine twintig miljoen gul den belegd (wereldwijd be draagt het aandelenkapitaal 115 miljoen), maar een zeer groot deel hiervan was afkomstig van particulieren. Kerken en kerke lijke organisaties zoeken liever andere instanties om hun geld De Nederlandse kerken staan bijna twintig jaar na de oprich ting van de oecumenische ont wikkelingscoöperatie EDCS nog steeds 'zeer aarzelend' tegen over belegging van hun geld via deze principiële bank. „Het is nogal beledigend wanneer ker kelijke penningmeesters EDCS niet serieus nemen en afdoen met een gift." Dit staat in het onderzoek 'EDCS en de kerken, een weder zijdse uitdaging', dat in op dracht van de EDCS is uitge voerd. Deze organisatie werd in 1975 op initiatief van de We reldraad van Kerken en de Ne derlandse Raad van Kerken op gericht en verstrekt leningen te gen 'zachte' voorwaarden, met name voor projecten in de Der de Wereld. De bankier mr. Gert H.O. Maanen (52) wordt de directeur van de EDCS in Amersfoort. Het huidige lid van de Raad van Bestuur van de ING-bank volgt in april de Ame rikaan Douglas V. Brunson op. Dat heeft de EDCS meegedeeld. Het bijbelboek Zacharia staat centraal in een serie van vier le zingen die D. Steenhuis uit Nij- verdal houdt in de Streekschool voor B.B.O. aan het Lammen- schanspark 1 in Leiden. De spreker 'beoogt op geen enkele wijze propaganda te maken voor enige christelijke groepe ring, maar wil alleen wijzen op Jezus Christus, de Heiland van de wereld'. Het thema van de serie is 'Vi sioenen van de eindtijd'. De le zingen beginnen steeds om 20.00 uur, voor de liefhebbers is er om 19.45 uur samenzang. Na de toespraak van Steenhuis worden vragen besproken. De toegang is gratis. De eerste lezing staat voor vanavond op het programma. De overige drie bijeenkomsten worden gehouden op 4 februari, 25 februari en 25 Günther Rath: „Hoe breder de 'VN van de kerken' wordt gedra gen, hoe minder kwetsbaar de organi satie is." FOTO ANP geneveepd Günther Rath (48) beheert een lege kas. Hij vindt het geen eenvoudige opgave om direc teur financiën te zijn van de Wereldraad van Kerken, een organisatie die in financieel opzicht al jaren op de rand van de afgrond balanceert. Het schrappen van banen en sa- menvoegeri van programma's zal volgens Rath echter uit komst bieden. Hij zal het cen traal comité van de Wereldraad deze maand tijdens de jaarlijk se bijeenkomst in Zuid-Afrika dan ook een evenwichtige be talingsbalans presenteren Voor de Duitser geen reden om op zijn lauweren te rusten. „De crisis komt vanzelf', zegt de bankkoopman met de nieu we lange titel: directeur 'inko- menscoördinatie en ontwikkeling. Zijn ervaring is dat de algemene ecomonische crisis met ver traging doorwerkt in de kerken. Hij rekent erop na 1995 met de eerste tegenvallers te worden geconfronteerd. Signalen in die richting ont vangt hij uit Duitsland, waar meer dan 40 pro cent van de inkomsten van de Wereldraad van daan komt. Zweden draagt 20 procent bij en uit de Verenigde Staten komt 19 procent. „Een ongezonde verhouding", meent Rath, want hoe breder de 'VN van de kerken' wordt gedragen, hoe minder kwetsbaar het voortbe- o Hf? Dit is het derde va van vijf portretten programmaleiders bij de Wereldraad van Kerken. Eerdere afleveringen stonden in de krant van 7 en 10 januari. staan van de organisatie is. De scheve verhoudingen weer spiegelen de verhoudingen in de wereldeconomie. Het grote geld zit nu eenmaal niet in Afri ka. Het is volgens Rath ook goed dat geld van de rijken bij de armen terechtkomt. Toch wil hij dat de circa 120 lidker ken die helemaal niets bijdra gen, minstens een symbolisch bedrag gaan overmaken. Rath is geen incasseerder, eer der een berekenaar die het hoofd koel houdt en een uitge sproken gevoel voor onrecht heeft. Dat leidde ertoe, dat hij 25 jaar geleden zijn baan bij de Duitse bank in Zuid-Afrika op zegde. Handel ten koste van de armen kon hij 'moreel en men selijk' niet meer opbrengen. Vervolgens studeerde hij socia le wetenschappen en politiek. Hij specialiseerde zich op het gebied van Papoea-Nieuw-Guinea. Als één van de oprich ters van het Pacific-netwerk in Duitsland legde hij zijn eerste contacten met de Wereldraad. Rath vindt het van essentieel belang relaties te onderhouden met geldgevers en lidkerken. „Zonder relaties komt er ook geen geld binnen", meent hij. Openheid over financiële besluiten en samenwerking met de nieuwe penningmees ters van de vier programma-afdelingen zijn twee andere belangrijke peilers van zijn strate- Regenstoring In onze regio, dicht bij het grote wateroppervlak van de Noordzee, moet je het hele jaar door reke ning houden met afwijkingen in het temperatuurbeeld, zoals die in het landelijke weerbericht wordt aangegeven. In de zomer is het zeewater meestal kouder dan het aangrenzende land, waardoor het in de kuststrook vaak koeler blijft dan meer landinwaarts, 's Winters heerst er een situatie waarbij het zee water relatief warm is met vlak aan zee de hoogste temperatuur. Vooral tijdens heldere en rustige winternachten profiteren de kustbewoners het meest van het nabije warmwater-bassin. Het aantal nachten per jaar met vorst neemt verder het binnenland in scherp toe. In de nacht van woensdag op donderdag hadden we een kust- effect van een heel andere orde. De stormachtige zuidwestenwind joeg subtropische lucht over Ne derland. In het midden en oos ten van het land werd een voor januari bijzonder hoge tempera tuur gehaald van 13,5 graden. Dichter bij zee kwamen we niet aan die waarde toe. Haarlem- Oost reikte nog tot 12,6 graden, maar de waarnemer in Overveen, slechts een paar kilometer van zee, haalde amper 11 graden. Ook elders langs de kust werden die subtiele verschillen gezien. De aangevoerde lucht was zo warm, dat het zeewater van 5 a 6 graden voor 'verkoeling' zorgde in een smalle strook langs de kust; een situatie, die eigenlijk meer in het voorjaar thuishoort. Ook gisteren heerste bij 10 gra den en veel zon nog een beetje lentesfeer, al stond er een wel een stevige wind. Ontluikende voorjaarskriebels m januari; dat kan nooit goed gaan. Morgen staat een regenstoring vanaf het Engelse Kanaal op het program ma, waarachter de wind omgaat naar noord. Vanuit het poolge bied zien we op zondag in toene mende mate hagel- en sneeuw buien op ons afkomen. De kou- inval heeft een maritiem karak ter; de van oorsprong zeer koude lucht moet duizenden kilometers over water afleggen, dat veel warmer is. In deze situatie is de zeewatertemperatuur voor onze kust hoog genoeg om de tempe ratuur net boven nul te houden, maar al enkele tientallen kilome ters landinwaarts gaat het in de nacht een paar graden vriezen. Eindelijk een meer winters plaat je, althans voor een paar dagen. Uitzicht op een echte vorstperio de is er (nog) niet. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Veranderlijk bewolkt en enkele buien, morgen van het noorden uit met hagel en sneeuw. Middagtempe- ratuur vandaag van 6 gra den in Schotland tot 10 in zuid-lerland en zuid-Enge- land. Morgen enkele gra den lager.België en Luxem- Vandaag af en toe zon en op de meeste plaatsen droog. Geleidelijk minder wind. Morgen meer bewol king en een enkele bui. Middagtemperatuur van daag ongeveer 8 graden, morgen wat lager.Noord en Midden-Frankrijk: Vandaag in de Vogezen en Jura eerst nog regen, ver in het westen enkele bui en. Middagtemperatuur ongeveer 9 gra den, morgen wat lager.Spanje en de Ca- narische Eilanden: Spanje: In het noordwesten veranderlijk bewolkt en af en toe regen of buien. Aan de Costa's in het oosten en zuiden van daag droog en perioden met zon,' mor gen meer bewolking en vooral aan de oostkust kans op een bui. Maxima van daag in de noordwestelijke helft onge veer 13 graden, aan de Costa's ten zui den van Benidorm 20 graden. Morgen lagere temperaturen. Canarische Eilan den: Droog en perioden met zon. Maxi ma aan de zuidstranden ongeveer 22 graden.Marokko en Tunesië: Marokkaanse westkust: vandaag droog en perioden met z»n. Morgen meer be wolking en vooral ten noorden van Casa blanca een enkele bui. Maxima van 18 graden bij Tanger tot 22 bij Agadir, mor gen enkele graden lager. Tunesië: van daag zonnig, morgen wat meer bewol king, maar droog. Maxima aan zee ruim 20 graden.Zuid-Frankrijk: Langs de Middellandse zeekust perio den met zon en droog. Maxima vandaag 15 graden, morgen wat lager. Elders veranderlijk bewolkt en af en toe regen of een bui, vooral in de westelijke depar tementen. Maxima dalend naar 7 gra den morgen.> In de Franse Alpen valt af en toe neerslag, de sneeuwgrens daalt daarbij op veel plaatsen tot in het dal. Morgen zijn er ook opklaringen.Italië, Corsica en Sardinië: Italië: vandaag perioden met zon en droog. Morgen meer bewolking en kans op een bui. Middagterrtperatuur in de Povlakte ongeveer 10 graden, elders maxima tussen 14 en 18 graden, mor gen iets lager. In de Dolomieten perio den met zon en middagtemperatuur op 2000 meter hoogte dalend tot enkele graden onder nul. Corsica en Sardinië: vandaag perioden met zon en droog, morgen toenemende kans op een bui. Maxima ongeveer 16 graden, morgen iets koeler. Griekenland en Kreta: Perioden met zon, maar op Kreta en de Sporaden vandaag eerst nog een enkele bui. Morgen in het noorden meer bewol king en kans op regen. Middagtempera tuur aan zee tussen 14 en 17 graden, morgen in het noorden iets lager.Turkije Half tot zwaar bewolkt en ten zuiden en oosten vart Izmir perioden met regen. Morgen van het westen uit opklaringen. Middagtemperatuur ongeveer 15 gra den.Duitsland: In het zuiden vandaag eerst nog regen, sneeuwgrens dalend tot iets onder de 1000 meter. Verder veranderlijk be wolkt en een enkele bui, morgenavond in het noorden mogelijk met hagel of natte sneeuw. Maxima vandaag rond 7 graden, morgen iets lager. Zwitserland: Aan de noordflank van de Alpen wolken velden en af en toe neerslag, sneeuw grens dalend tot ongeveer 1000 meter. Aan de zuidflank perioden met zon en vrijwel overal droog. Temperatuur op 2000 meter hoogte dalend naar onge veer min 5 graden. Oostenrijk: Aan de noordflank van de Alpen wolken velden en af en toe neerslag, sneeuw grens dalend tot ongeveer 1000 meter. ik perioden met zon en ifcv) JI V êjjkn- (H\ i 5 sÉf? -g#T 'éSa A 4 f M W CV L £2 bewo regen C$5 °Pkla k, ^onweer r^Qeneenw "ge" fistel T lagedruk H togedruk Minimumtemp. Middagtemp. Weerrapporten 13 januari 19 u Casablanca licht bi Johannesburg regen ZATERDAG 15 JANUARI 1994 Zon op 08.41 Zon onder 16.53 Maan op 09.46 Maan onder21.28 Waterstanden Katwijk

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 10