'Ik wil als Nederlandse artiest erkend worden' 'Een egoïst is bovenal eerlijk' Spelletjes en soaps: in alle talen leverbaar Rtv show ry 'Een grote-mensenprogramma presenteren beschouw ik als een grote uitdaging' WOENSDAG 12 JANUAR11994 Andy Tiehnan wil af van predikaat Indo-rocker NI DORDRECHT M e waren toch al van plan om terug te M keren naar Nederland. In februari vorig jaar namen Carmen en Andy Tielman na vier jaar afscheid van Australië. Een uitnodi ging voor een tournee versnelde hun plannen. Wal zou volgen, was een bijna klassiek ramp jaar. Wat maar mis kon gaan, ging mis. Van ziek te- en sterfgevallen in de familie tot verkeerde za kelijke contacten. Nu echter, aan het begin van 1994, ziet de toekomst er wat zonniger uit: het management in solide handen en een veelbelo vende CD met als thema Indo-Rock, waaraan An dy heeft meegewerkt. Er is een nieuwe solo-CD in de maak en onlangs verscheen van de vroegere Indorocker de single-CD Don't cry for me. Andy Tielman: ,,Ik wil alleen nog maar over leuke din gen praten". Dat lukt niet helemaal. Begrijpelijk. De nare dingen zijn nog maar zo kort geleden gebeurd. Bovendien wordt hij nog dagelijks geconfronteerd met het etiket 'onbetrouwbaar' dat hij onbewust heeft gecreëerd door niet te verschijnen op con certen, die buiten zijn medeweten waren georga niseerd. Een opsteker voor hem was echter het recente Gala van Lee Towers geweest, waar Andy op uit drukkelijk verzoek van Lee optrad en waar hem de eer werd bewezen, 'de Keizer van de Indo- Rock' waardig. Andy: „De tijd dat dit genre zijn hoogtepunt beleefde was in de jaren zestig. Wij zouden het predikaat Indo nooit hebben verzon nen. We speelden Amerikaanse rock-'n-roll, we voelden ons Nederlander. Toevalligerwijs kwa men veel van die muzikanten uit Indonesië. Nou en? We hadden een speciale slag in ons gitaar spel. Cultureel bepaald wellicht, maar er was in die tijd niemand die dat als typisch Indo ervoer. Ik bedoel hiermee het publiek. Trouwens mijn publiek heeft altijd voor 70 tot 80 procent uit Ne derlanders, uit blanke mensen zo je wilt, bestaan. Ik heb mezelf nooit Indonesiër gevoeld. Ja, ik ben geboren op Celebes, maar de naam Tielman klinkt niet zo Indonesisch, vind je wel. Mijn over grootvader heeft een geweer gedragen voor Ne derland, mijn grootvader en mijn vader hebben een geweer gedragen voor Nederland. En ik, ik draag nu een gitaar. Voor Nederland." Muzikale familie „Ook toen we nog in Indonesië woonden, maak ten we muziek voor Nederlanders. Ik kom uit een muzikale familie. Mijn vader en oom speelden in een band. Al vroeg in onze jeugd traden we met het hele gezin op. Speelden we liedjes als Daarbij die molen... We waren Nederlands, in het alge meen Westers, georiënteerd. De overgang naar rock-'n-roll, toen we eenmaal in Nederland wa ren, was niet zo groot. En wat betreft de keus om als broers te gaan optreden als de Tielman Bro thers: dat was ook een logisch vervolg van het verleden". De Tielman Brothers zouden een le gendarische groep worden. Door hun introductie van hun specifieke manier van rock-'n-roll. De heren vielen op door hun fenomenale beheersing van hun instrumenten en door hun bühne-act. „Maar zoals het altijd gaat en zoals het wellicht ook moet: je ontwikkelt je verder." Zodat Andy Tielman begin jaren '80 verkoos al leen verder te gaan om zich te gaan toeleggen op het zingen van ballads. „Natuurlijk was ik niet ge lijk van het beeld van rocker af. Maar tien jaar ge leden heb ik eens tegen een zaal gezegd: als je wilt dat ik nog zulke capriolen uithaal als vroeger, best, maar dan betalen jullie de kosten van m'n verpleging. Trouwens, ik heb niet zo'n zin in een hartaanval. Als jullie salto's willen, dan maken jullie ze zelf maar, maar ik sta niet in voor de ge volgen.' Ze hadden begrip voor mijn standpunt." Oom-land Vechten tegen stereotypen. Het blijkt als een rode draad door zijn leven te lopen. Met als triest hoogtepunt zijn weigering, in 1989, om mee te werken aan een televisieprogramma over min derheden. „Er waren nog meer dingen die me dwars zaten, maar de vanzelfsprekendheid waar mee er, na al die jaren werken in Nederland, van uit werd gegaan dat ik bij de een of andere min derheid hoorde, was de druppel die de emmer deed overlopen. Ik heb nog gezegd: jullie zien Gullit toch ook niet als Surinamer, maar als Ne derlandse voetballer. Ik had er opeens zo genoeg van dat ik tegen Carmen heb gezegd: ik wil weg. Toen zijn we naar Australië gegaan. Naar Indone sië wilde ik niet. Zie het maar zo: in mijn vader land lukte het niet. In mijn moederland kon en wilde ik niet meer wonen. Dus zijn we maar naar wat ik dan noem 'm'n oom-land' gegaan. We hebben in het noorden van Australië gewoond: praktisch hetzelfde klimaat als dat van Indonesië, maar met andere, Westerse, mensen. ,En daar, dat zal je net zien, werd ik op de televisie aange kondigd als The Dutch performing artist.... Daar werd ik eindelijk gepresenteerd als Nederlandse artiest en als zodanig erkend. Dat deed me heel veel." In Australië zong Tielman op grote feesten en bijeenkomsten. Daar ook ontmoette hij interna tionaal bekende collega's zoals Engelbert Hum- perdinck. „En uiteindelijk begon het weer te tin telen in mijn bloed: ik wilde weer naar Neder land. Toen we de uitnodiging kregen om weer een tournee in Nederland te gaan doen, hebben we ijlings ja gezegd, al hadden we liever in de zo mer terug willen komen." Terug in Nederland deed Andy Tielman de ene na de andere onthutsende ervaring op. Maar er gloort hoop op een goede toekomst, nu hij zich gesteund weet door een nieuw management. Bo vendien is er een collega, die in de 57-jarige zan ger gelooft. Leen Huizer, beter bekend als Lee To wers. „Leen", zegt Andy Tielman, „Leen is als ar tiest èn als mens de top". Andy Tielman: „Mijn overgrootvader droeg een geweer voor Neder land. Mijn vader droeg een geweer voor Nederland. En ik draag een g taar voor Nederland." foto i De werk\>erslaving van Walter Grootaers De vraag aan wie het succes van het BRTN-spelprogramma De drie wijzen (elke dinsdag BRTN- TV 1 om 20.00 uur) grotendeels valt toe te schrijven, laat nauwe lijks ruimte voor discussie. Nie mand anders dan Jacques Ver- meire en Walter Grootaers dra gen het programma. Over Grootaers gesproken: in Neder land geniet hij vooral faam als de zanger van de populaire rockgroep De Kreuners. Hij heeft trouwens toch wat met Nederland; zijn grootste fan woont immers hier. „Het is een bejaarde dame die, omdat ze mijn privé-adres niet heeft, al geruime tijd brieven naar de BRTN stuurt. Ze is dol op me. Toen ik haar een T-shirt van De Kreuners stuurde, kon ze haar geluk niet op. Er komt een dag dat ik haar ga opzoeken." In Vlaanderen gonst het al ge ruime tijd van de geruchten over de onvrede van de BRTN- directie met de humor van Ver- meire en Grootaers. De leiding van de staatsomroep zou het duo hebben aangesproken op het platvloerse niveau van hun grappen. Op zijn beurt spreekt Grootaers van een storm in een glas water. „Je kunt het be schouwen als een korte ople ving van het aloude idee dat de BRTN in de eerste plaats aan opvoeding moet doen. Amuse mentsprogramma's zijn daar niet voor geschikt. Ik heb nooit een brief met opmerkingen over mijn inbreng in De drie wijzen gekregen. Producer Bart De Prez heeft wel een dienstnota gekregen. Hij heeft inmiddels de kritiek op het programma weerlegd." Beeldfragmenten „Zolang Bart De Prez nieuwe ideeën aanbrengt, blijft het pro gramma boeiend. Het zijn voor al de beeldfragmenten die het succes van De drie wijzen in de hand werken. Het blijft me ver bazen dat we zo'n trouw kij kerspubliek hebben. Niet zo lang geleden hadden we zelfs 900.000 kijkers. Pikant detail: De drie wijzen is het langst lopende spelprogramma uit de geschie denis van de BRTN. Er zijn plannen om er zelfs tot in '95 mee door te gaan. Het blijft mijn droom om in elke afleve ring een korte sketch te verwer ken, waarin de panelleden een rol spelen. Helaas is dat zeer ar beidsintensief. Om het nog niet te hebben over de scenaristen die telkens weer een verrassend slot moeten bedenken." Wie Vermeire en Grootaers in het panel van De drie wijzen sa men bezig ziet, zou denken met een onafscheidelijk duo van doen te hebben. Maar de heren blijken toch losser van elkaar te staan dan hun samenspel doet geloven. „Jacques Vermeire is en blijft de grote publiekstrek ker. Dat Jacques en ik een per fect duo vormen in het panel is aan een gelukkig toeval te dan ken. We zijn zo op elkaar inge speeld dat we nauwelijks moe ten nadenken tijdens de opna me van een programma." Bij de BRTN mag hij dan nog zo dikwijls in beeld zijn, Groot aers ziet zichzelf niet in de eer ste plaats als een echte TV-per- soonlijkheid. „Die ambitie heb ik ook niet. In de eerste plaats blijf ik een artiest, die met mu ziek bezig is. Alles wat daarbij komt, beschouw ik als mooi meegenomen". Jouw werk is het belangrijkste in je leven? „Iemand die heel intens met iets bezig is, wordt vlug een egoïst genoemd. Ik blijf herha len dat een egoïst tenminste een eerlijk iemand is. Het is ie mand met een groot ego, die in tensief iets tot een goed einde weet te brengen. Het zijn men sen die hun talent maximaal ex ploiteren. Het is niet goed als een man alles moet opofferen om een relatie in stand te hou den. Zoiets blijft niet duren...". Walter Grootaers: „Je wordt als paar rake klappen hebt gekregen." Hoe kom je aan dat imago van eeuwige grapjas? „Mensen die mijn platen niet kennen, zien me alleen maar als een grapjas. Iemand die in De drie wijzen vrolijk uit zijn nek zit te kletsen. Die mensen pro beren altijd op een vrolijke ma nier met mij in contact te ko- Walter Grootaers heeft een bewogen leven achter de rug. Hij verhult niets en praat open lijk over alles dat fout is gelo pen. „Het heeft me jaren gekost, vooraleer ik over mijn eerste echtscheiding heen was. Bij mijn tweede en derde relatie was dat totaal anders. Als ik morgen weer met een gebroken relatie word geconfronteerd, zal ik daar vlugger afstand van kun nen nemen. Omdat ik weet hoe ik nu in elkaar steek en wat ik moet doen om het leed vlugger te verwerken. Als je jong bent, probeer je alles te verdringen. Dat is verkeerd. Op die i Ras Westerweel springt als dertiger uit de kinderschoenen los je de problemen niet op. Pas als je de pijn heel diep tot je door laat dringen, kun je alles naderhand verwerken en kan het genezingsproces beginnen. Je wordt als mens alleen maar mooier als je enkele raken klap pen hebt gekregen. Dat geldt niet alleen voor de relaties met vrouwen die ik heb gehad. Ik kan ook, net als mijn moeder, de pijn op me af laten komen om me dan snel te herstellen. Er zijn dagen dat ik me afvraag of ik dit huidige tempo kan blijven handhaven. Misschien krijg ik morgen wel een hartinfarct. Als je bijna veertig wordt, maak je de balans op. Zo ben ik tot de conclusie gekomen dat ik mijn eigen leven niet meer leid, als ik mijn werkritme ga veran deren. Gelukkig geniet ik van een uitstekende gezondheid, ik durf af en toe eens door te zak ken. Ik ken mijn grenzen, ik weet wat ik moet laten en wat ik mag doen". De opdracht om, zoals hij het zelf uit drukt, een grote- mensenprogramm a te presenteren ziet Bas Westerweel als een ware uitdaging. De 30-jarige presen- jeugdprogramma's (School-TV, Klok huis, Alles Kits) is groot gegroeid. Met Déjd Vu (zaterdag, 22.00 uur) treedt Westerweel voor het eerst in de boze we reld van de 'volwas- senen-TV'. In Déjd Vu wordt kijkers elke week (voorlopig staan 8 afleveringen van dik een half uur gepro grammeerd) de mo gelijkheid geboden om hun favoriete TV-fragmenten op- zien. Afge zien van vrolijke en ontroerende frag menten uit zo'n 40 jaar televisie-ge schiedenis, worden ook beelden ge toond waar een per soonlijk verhaal aan vast zit. Daar komen de aanvragers in de studio over praten. Om een beetje een indruk te krijgen: in Déjd Vu worden fragmenten getoond van Dorus, Theo en Thea, Corry Brok ken, tot en met Frans Halsema, Stiefbeen Zoon en Johnny en Rijk. In de eerste afle vering mag VARA's Astrid Joosten - elke aflevering kent een bekende Nederlan der als speciale gast - komen vertellen, wat zij met Theo en Thea heeft. Een ander vast onder deel van Déjd Vu is onder meer een gesprek naar aan leiding van beel den, die destijds taboedoorbrekend waren. Alle film pjes worden aan elkaar gepraat door Gert-Jan Dröge. Het programma heeft iets weg van Zomergasten, het VPRO-zomerpro- gramma waarin Peter van Ingen de hele avond met één gast praat over bepaalde door hem of haar geko zen TV-fragmen ten. Westerweel vindt de vergelij king niet geheel opgaan. Zomer gasten heeft veel meer diepgang, ook omdat het programma veel langer duurt. Déjd Vu zal wat luchti ger zijn. We willen veel fragmenten laten zien. En niet alleen leuke din gen. Geloofskwes ties komen ook aan de orde. Maar ook taboe-achtige dingen. Zoals het eerste bloot in het NOS Journaal. We hebben bijvoor beeld een gesprek met Benno Prem- sela. Hij was onge- de die openlijk op TV over zijn homo seksualiteit sprak. Dus het worden niet alleen maar beelden met ohh en ahh. Een béétje diepgang mag er Het kapitale succes van Endemol John de Mol jr. sjouwde vroeger kabels in het bedrijf van zijn vader, dat programma's maakte voor de NOS. Joop van den Ende was een middelmatig variétéartiest. Toch lacht het succes dit duo van alle kanten toe. Na in korte tijd Nederland veroverd te hebben, is nu Europa aan de beurt. Duitsers genieten en masse van hun Lin da - Frau Antje - de Mol en al die andere Holldndische Fernsehen-Produkte. Scandinavië is in de ban van All you need is love en in menig Oosteuropees land wordt in de huiskamer flink geSoundmixed. Maar de twee TV-giganten willen meer: de markt van Italië met zijn honderden stations; het grote geld van Groot-Brittannië; verdienen aan de Spaanse spelletjes- lust en een vinger in de pap van de Franse supercom- merciële 'IV-wereld. Dan moet er kwaliteit geboden worden. En kapitaal. De twee grootste Nederlandse TV- producenten hopen daarvoor met de fusie die ze vorige maand zijn aangegaan de fundering te hebben gelegd. Hoe overtuigend die redenering o.ok klinkt, de bedrij ven van Joop van den F.nde en John de Mol jr. zijn twee werelden van verschil. De overeenkomst is dat beiden veel geld verdienen aan het maken van succesvolle TV- programma's, maar daarmee houdt elke vergelijking op. Terwijl John de Mol zijn geld verdient zonder het nemen van financiële risico's, wil Joop van den Ende nog wel eens zijn theaterhart laten spreken. Zo nam hij onlangs nog gigantische financiële risico's met zijn pre tentieuze theaterproduktie Cyrano, door er brutaalweg den Ende John de Mol klaar om Europa te ver- foto dijkstra Joop mee op het Newyorkse Broadway, het walhalla musical, te verschijnen. Een gok die De Mol nooit va zijn leven had durven en willen nemen. Voor De Mol telt het geld. Dat wordt verdiend mt het uitmelken van successen. Het toevallige succes var Het Bloemetje in de 5 Uur Show werd een heuse hit i Nederland ('Het Spijt Mij') en Duitsland ('Verzeih mir en de grote ziekenhuishit Medisch Centrum West kreeg een identieke Duitse opvolger in DieStadtklinik. Grundy De twee hebben met hun successen naam gemaakt in Europa en de rest van de wereld. JEProdukties (Van den Ende) sloot een paar jaar geleden een samenwerkings contract met de Australische entertainmentgigant Grundy; De Mol sloot vorig jaar nog een megacontract met CLT (de moedermaatschappij van Franstalige, Duitstalige en Nederlandstalige RTL's) en samen zijn ze verreweg de grootste leveranciers van de totale Neder landse TV-markt. In grootte verschillen zij niet veel: beiden hebben een jaaromzet van ruim 300 miljoen en een eigen vestiging in Duitsland. Van den Ende, die veel met jaarcontracten werkt, heeft ongeveer 300 mensen in dienst; bij De Mol, die een voorkeur voor kortlopende contracten heeft, ver dienen ruim 200 mensen hun brood. Daarnaast werken bij beiden nog vele freelancers. De twee staan in de top 10 van Europa's grootste TV- producenten. De achterliggende gedachte van hun fu sie was opdrachtgevers de kans te ontnemen hen tegen elkaar uit te spelen. Een keuze is niet meer mogelijk en de prijs staat vast. Nederlands zakeninstinct tot in de fi nesses doorgevoerd. Met kil onderhandelen is alles te koop: van realitysprookjes tot romantische soaps en van rijkmakende spelletjes tot diepgaande talkshows. In alle talen leverbaar. Linda de Mol, Frau Antje in Duitsland: paradepaardje van Endemol. wel inzitten." Westerweel heeft met zijn leeftijd van 30 jaar een groot deel van de TV-ge- schiedenis zelf niet meegemaakt. „Het is inderdaad voor mij een vreemde opdracht. Daarom vind ik het pro gramma een uitda ging. Ik weet er zelf niet zoveel van, om dat ik 17 jaar van de TV-geschiedenis heb gemist. In het programma ben ik zelf ook verbaasd over hoe bepaalde zaken zijn gelopen. En ik ben best een beetje nerveus, want ik weet niet wat er komen gaat." Déjd Vu komt precies op het juiste moment voor Bas Westerweel. „Het is een soort vervolg op wat ik de afgelopen jaren heb gedaan. Twee jaar geleden had ik er nog niet aan moeten dénken. Ik was toen nog veel te onrustig in m'n kop. Ik had teveel twijfels. Ik ben nu 30 jaar, dan heb je toch een soort grens bereikt. En ik heb inmiddels 2 kinde ren. Er is een beetje rust in mij geko men. Als je 30 wordt, ga je toch over enkele dingen nadenken. Mis schien raak je je jeugdcellen wel kwijt op die leeftijd, llSsie- zodat je alleen nog maar grijze cellen over houdt." Dus Bas Westerweel is een grote jongen geworden? „Nee, nee. nee. De rust heeft zich aangediend". Hij verwacht niet, met slechts ervaring als presen tator van jeugdprogram ma's, in problemen te ko men. „Kinderprogramma's moeten ook door volwasse nen bekeken kunnen wor den. Voor kindertelevisie hoef je als presentator heus niet door de knieën te gaan."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 8