4 Clinton twijfelt aan nut luchtaanvallen Buitenland Dublin heft verbod IRA-interviews op Kaartjes Kanaaltunnel duurder dan verwacht Luchtaanval op belegeraars Sarajevo snel geregeld Bonn beschuldigt HBG van nalatigheid Stemoefening Oekraïne blijft het liefst met kernwapens zitten .WOENSDAG 12 JANUAR11994 Hertogin wordt katholiek londen De hertogin van Kent heeft zich bekeerd tot het roomskatholieke geloof. Zij was lid van de Anglicaan se staatskerk. Haar geloofs overgang wordt vrijdag in een privé-ceremonie beves tigd. De beslissing van de hertogin van Kent deed giste ren enig stof opwaaien, hoe wel ze geen enkel staatsrech telijk gevolg zal hebben. Haar man is 18de in lijn voor de Britse troon, die niet bezet mag worden door katholie ken. FOTO AP» MARTIN McCULLOCH Commandant Jordaanoever omgekomen Jeruzalem Generaal-majoor Nehemiah Tamari (47), de c mandant van de Israëlische troepen op de westelijke jordaanoe ver, is vanochtend samen met drie andere officieren om het le ven gekomen toen hun legerhelikopter tijdens de landing veron gelukte. Het leger is er zeker van dat Tamari's helikopter is ver ongelukt en dat er geen sabotage in het spel is geweest. Toerist Miami zwemt voor zijn leven miami» Een Zwitserse toerist moest gisteren in de zee bij Miami duiken en letterlijk voor zijn leven zwemmen om te ontkomen aan een bende die hem wüde beroven. Hij was met de auto aan de kant van de weg gestopt om een landkaart te bestuderen, toen hij werd overvallen. Nadat de Zwitser met een mes was ge stoken, dook hij in het ijskoude water en zwom naar een 800 "meter verderop gelegen eiland. Daar werd hij met lichte verwon dingen en onderkoelingsverschijnselen bewusteloos aangetrof fen. Rechtszaken tegen priesters afgekocht Philadelphia» Het rooms-katholieke bisdom van Camden, New Jersey, heeft sinds 1990 zeker 3,2 miljoen dollar (6,4 miljoen gul den) betaald om rechtszaken tegen 9 priesters te voorkomen die worden verdacht van seksueel misbruik. Zij werden aangeklaagd door 19 mannen en vrouwen, die zeggen dat zij als kind door de geestelijken seksueel zijn misbruikt. De aanklacht van 15 slacht offers werd voor 1,8 miljoen dollar (3,6 miljoen) afgekocht. Australië voorbereid op het ergste Sydney De Australische brandweer heeft de helft van de.154 bosbranden in de deelstaat New South Wales onder controle. Ondanks deze successen bereidt de brandweer zich voor op het érgste. Het vuur heeft op 77 plaatsen nog vrij spel en meteorolo gen hebben voorspeld dat aan het eind van de week de hoge temperatuur en de harde wind terugkomen die het vuur eerder aanwakkerden. Verkoop lichte wapens in Litouwen vrij vilnius In verband met de gestegen criminaliteit besloot het parlement van Litouwen gisteren de verkoop van lichte vuist vuurwapens voor zelfverdediging vanaf 1 april vrij te geven. De enige beperkingen zijn dat kopers van vuurwapens minstens 25 jaar oud moeten zijn, een blanco strafblad hebben, niet aan drugs of alcohol verslaafd mogen zijn of onder psychiatrische behandeling zijn geweest. Twee Zaïnbiaanse ministers ontslagen lusaka De Zambiaanse president Frederick Chiluba heeft gis teren twee kabinetsleden ontslagen, omdat ze hem in verlegen heid zouden hebben gebracht door in het openbaar de regering van corruptie en drugshandel te beschuldigen. De ontslagen ka binetsleden zijn minister Boniface Kawimbe (gezondheidszorg) en onderminister Dean Mungomba (ontwikkelingssamenwer king). correspondent De Ierse regering heeft gisteren ■besloten het verbod op het uit eenden van interviews met le den van Sinn Fein en IRA op te heffen. Dat verbod was ruim 20 jaar geleden ingesteld. Het be sluit wordt gezien als een ge baar naar de IRA, dat zich nog 'altijd beraadt over het geza- '-jnenlijke vredesvoorstel van de Britse en Ierse premiers. De op positiepartijen in het Ierse par lement waren fel tegen ophef- Tfing van het verbod. De leider van Sinn Fein, de 'politieke arm' van de IRA, toonde zich ver heugd over de opheffing van het verbod. Aanleiding voor het instellen van het verbod was in het begin londen cees v correspondent Een retourtje door de Kanaal tunnel gaat tussen de 365 en 870 gulden kosten. Dat heeft Eurotunnel, het Brits-Franse bedrijf dat de tunnel gaat ex ploiteren, gisteren in Londen, Parijs en op de Vakantiebeurs in Utrecht bekend gemaakt. De prijzen liggen hoger dan ver wacht. Het goedkoopste tarief van a365 gulden per auto (ongeacht het aantal inzittenden) geldt al- ,-leen voor een 5-daags retourtje fn de maanden november en December. Van begin mei tot en -met de eerste week van septem ber vraagt Eurotunnel 785 gul den per auto voor een retour,' én 870 gulden als de 'overtocht' ;in het weekeinde valt. Overigens is een kaartje voor de Kanaaltunnel even duur als een kaartje voor de veerboot naar Groot-Brittannië. Alleen in de wintermaanden is een ritje door de Kanaaltunnel duurder. Dë exploitanten gokken erop dat reizigers in die maanden bereid zijn meer te betalen voor een kaartje voor de tunnel om zo te ontkomen aan zwaar weer op zee. Christopher Garnett com mercieel directeur van Eurotun nel omschreef de tunnel als een „voortzetting van de auto weg". „Reserveren is niet no dig", zei hij. „De automobilist verschijnt bij de terminal, koopt zijn kaartje en rijdt de trein in. Vijfendertig minuten later is hij aan de overkant". Garnett sloot vertragingen niet uit. Eurotun nel komt in Engeland en Frank rijk zelfs met een eigen radio station, dat in het Engels en Frans informatie over de vertra gingen zal verstrekken. De Amerikaanse president Clinton heeft grote twijfels over het nut van een interventie van buitenaf in Bosnië. Clinton zei dat vannacht tijdens zijn bezoek aan Praag. De uitspraak volgt direct op de NAVO-top in Brussel, waar de lidstaten bereid leken te zijn met luchtbombar dementen de oorlog in de voormalige Joegoslavische re publiek te beïnvloeden. praag-zagreb rtr-afp-anpment om dit verzoek uiteinde lijk met luchtaanvallen af te dwingen. Groot-Brittannië, Ca nada en Griekenland zien overi gens niets in zo'n operatie, om dat ze vrezen dat dat leidt tot een escalatie van de gevechten. Over de eis van het bondge nootschap dat de Bosnische Serviërs in Srebrenica de ver- Clintons twijfels lijken te wor den bevestigd door de reactie van de Bosnische Serviërs. Hun leider, Radovan Karadzic, ver wierp gisteren het verzoek van de NAVO de luchthaven bij Tuzla te openen. Daarmee ne geerde hij openlijk het dreige- vanging van de Canadese vre desmacht door een Nederland se mogelijk moet maken, toon de Karadzic zich bereidwillig. „De vervanging van eenheden in Srebrenica en andere encla ves is voor ons geen probleem. Maar afspraken daarover moe ten met de legerleiders ter plaatse worden gemaakt." Ook aan het strijdverloop was niet te merken dat een van de oorlogvoerende partijen onder de indruk was geraakt van de dreigende taal die de afgelopen dagen uit Brussel heeft geklon ken. Met name de Bosnische hoofdstad Sarajevo werd zwaar getroffen. De Amerikaanse president Clinton is gisteren op zijn Europese rondreis in Praag aangekomen. Daar begon hij direct besprekingen met zijn Tsjechische collega Vaclav Havel. Vanochtend werden de gesprekken vervolgd, waarna ook de leiders van Hongarije, Slowakije en Polen mochten aanschuiven. De vier Midden- en Oost- europese landen willen nauwere banden met het Westen en liefst zo snel mogelijk aansluiting bij de NAVO. Het militaire bondgenootschap biedt de zogenoemde 'Visegrad'-landen voorlopig slechts een 'partnerschap voor vrede'. foto reuter win mcNamee Een luchtaanval op één van de heuvels rond Sarajevo kan „in enkele minuten" worden geregeld. De forward air-controllers de mensen die de piloot bij precisiebom bardementen vanaf de grond aanwijzingen geven, zijn al sinds augustus ter plekke. Anders is dat gesteld met de nieuwe doelen die de NAVO tijdens haar top in Brussel heeft geformuleerd. Voordat een aanval kan worden ondernomen op Srebrenica of Tuzla, zullen deze specialisten eerst ook daar hun posities moeten hebben ingeno men, aldus een NAVO-woordvoerder. Voor luchtaanvallen op Sarajevo en be schermde moslim-enclaves of andere be dreigde gebieden in Bosnië is in ieder geval de toestemming nodig van secretaris-gene raal Boutros Ghali van de VN, en de NAVO- raad. Deze raad kan echter binnen een uur wor den bijeengeroepen. Het besluit hoeft niet meer op ministerieel niveau te worden ge nomen. Er kan worden volstaan met de NAVO-ambassadeurs, hun assistenten of zelfs een schoonmaakster als zij daartoe of ficieel zou zijn gemachtigd, grapt een woordvoerder op het hoofdkwartier van de verdragsorganisatie in Brussel. Het verzoek om gevechtsvliegtuigen in te zetten voor een aanval, kan volgens een woordvoerder in principe van vier kanten komen: de NAVO zelf, een lid van VN, de bevelhebbers te velde of de secretaris-gene raal van de volkerenorganisatie. Binnen het bondgenootschap gaat men er echter vanuit dat Boutros Ghali nu het initi- tatief moet nemen. Hij heeft in de afgelo pen dagen iedereen duidelijk gemaakt dat hij alleen het groene licht kan geven en geen boodschap heeft aan opdrachten van bij voorbeeld de Verenigde Staten. „Als je je zo opstelt, kan je verwachten dat je met de zwarte Piet blijft zitten", zo wordt in de wandelgangen gesteld. In de verklaring die de regeringsleiders van de zestien NAVO-landen gisteren hebben aangenomen, valt op dat vooral Srebrenica in aanmerking zou lainnen komen voor zo'n aanval. Aanmerkelijk voorzichtiger is de formulering ten aanzien van de opening van het vliegveld van Tuzla voor humanitai re doeleinden. Hier wordt gezegd dat eerst „onderzocht" moet worden hoe dat het best bereikt zou kunnen worden. Over Sarajevo blijven de lidstaten vaag, al wordt keer op keer verwezen naar de be sluiten van het bondgenootschap in augus tus, waar de bereidheid is uitgesproken tot het gebruik van geweld om een eventuele „wurggreep" van de stad te doorbreken. HANS HOOGENDUK van de jaren '70 een televisie interview met Sean MacS- tiofain, de toenmalige 'opperbe velhebber' van de IRA. Het ver bod werd in 1976 aangescherpt, nadat de IRA de Britse ambas sadeur in Dublin had vermoord. Tevens werd het verbod op het uitzenden van interviews van toepassing verklaard op verte genwoordigers van de protes tantse terreur-organisaties in Noord-Ierland. In 1989 troffen de Britse auto riteiten een soortgelijke maatre gel, zij het dat die minder ver ging. In het Verenigd Koninkrijk geldt het verbod uitsluitend voor de stem van leden van de IRA en Sinn Fein. 'Terroristen' mogen wel worden getoond en hun woorden mogen worden weergegeven door een acteur. CORRESPONDENT Hollandsche Beton Groep (HBG) heeft gistermiddag elke verantwoordelijkheid van de hand gewezen voor de enorme schade die binnenstromend Rijnwater rond de kerstdagen heeft veroorzaakt aan een in aanbouw zijnd kantoorflat in Bonn. HBG-woordvoerder Pronk verklaarde dat zijn bedrijf alle opdrachten precies volgens tekening heeft uitgevoerd. „Wij kunnen met een gerust geweten gaan slapen", aldus Pronk. HBG was gisteren door de Duitse bouwminister Irmgard Schwaetzer mede-verantwoor delijk gesteld voor de overstro ming. De Duitse regering laat nu onderzoeken of het gebouw het zogenaamde Schür- mann-gebouwdat uiteinde lijk zo'n 900 miljoen moet gaan kosten en waarin al bijna 200 miljoen is geïnvesteerd, gerepa reerd kan worden of dat het moet worden afgebroken. Het schandaal heeft intussen een eerste slachtoffer geist. De directrice van opdrachtgever Bundesbaudirektion Barbara Jakubeit, nam ontslag nadat ze op een persconferentie hard was aangevallen door de minis ter. Schwaetzer vond dat de centrale bouwdirectie haar niet juist en op tijd had geïnfor meerd over de problemen en daarnaast had gefaald bij de be strijding van het binnenstro mende water. De oppositionele SPD eist het aftreden van de be windsvrouw. Schwaetzer uitte ook ernstige beschuldigingen aan het adres van de aannemers, voorop Ne derlands grootste bouwer, de Hollandsche Beton Groep die in Rijswijk zetelt. Ze eist dat de aannemers voor de kosten op draaien. Bewijsmateriaal voor een proces wordt intussen ver zameld. De kelders van het ge bouw stroomden in de nacht van 22 op 23 december vol doordat de afdichting van de betonnen kuip die dit juist had moeten voorkomen, deels ont brak. Het fundament van het gebouw kwam door de enorme waterdruk op sommige plaatsen 70 centimeter omhoog, overal ontstonden grote scheuren. Schwaetzer: „Op zijn laatst 18 december, toen duidelijk werd dat het Rijnwater sterk zou stij gen, had de aannemer maatre gelen moeten treffen om de hem bekende zwakke plek te dichten. Ik moet ervan uitgaan dat dit verzuim een grove nala tigheid is en dat de daardoor opgetreden schade door de ver antwoordelijke aannemers ge dragen moet worden". HBG. dat het laatste deel van de betonnen kuip in september 1993 overdroeg, heeft volgens Pronk alles precies volgens de specificaties uitgevoerd. „Het was voor ons een prestigepro ject en juist daarom wilden we optimaal werk leveren. Het is zuur dat we nu op zo'n manier worden aangepakt". Mexicaans kabinet gewijzigd voor verzoening in Chiapas kwakwatsi Een bejaarde vrouw krijgt uitleg over het invullen van een stembiljet. In het Zuidafrikaanse Kwakwatsi werden gisteren door het Afri kaans Nationaal Congres 'nepverkiezingen' gehouden ter voorbereiding op de eerste multiraciale verkiezingen op 27 april. FOTO AP» DENNIS FARRELL MEXICO-STAD De Mexicaanse president Carlos Salinas de Gortari heeft de rechtlijnige minister Patricio Gonzalez Garrido (binnenland se zaken) vervangen. Minister Manuel Camacho Solis (buiten landse zaken) werd benoemd tot voorzitter van de vredes- commissie. Deze commissie moet verzoening bewerkstelli gen in de zuidelijke provincie Chiapas, waar het leger sinds het begin van dit jaar in gevecht is met het Zapatista Nationaal Bevrijdingsleger. Gonzalez wordt opgevolgd door procureur-generaal Jorge ACHTERGROND MOSKOU HANS GELEUNSE CORRESPONDENT Kravtsjoek wordt in Moskou verwacht om een verdrag te ondertekenen waarin Oekraïne afstand doet van 176 nucleaire raketten voor de lange afstand met in totaal zo'n 1.600 kernkoppen. Ongetwijfeld is de Amerikaans- Russische top dan tevens de laatste waarbij een Oekraïnse vertegenwoordiger aanwezig is. Volgens Clinton is het varkentje gewassen. „De overeenkomst komt er en zal worden uitgevoerd, omdat het in belang van Oekraïne is", zei hij gisteren in Brussel. Amerika heeft in de bijna twee jaar durende ruzie tussen Moskou en Kiev over de ontmanteling van het voormalige Sovjet-kernarsenaal in Oekraïne duidelijk de kant van Rusland gekozen. De conflicten tussen Oekraïne en Rusland, vooral over het bezit van de Zwarte-Zeevloot en het schiereiland De Krim, plus het gegeven dat van de 50 miljoen Oekraïners er 12 miljoen van etnisch Russische komaf zijn, leveren de bestanddelen voor een onheilsscenario, waarbij in vergelijking het Joegoslavische drama een uit de hand gelopen burenruzie is. Rusland helemaal nucleair ontmantelen gaat niet. Dus moet Oekraïne eraan geloven. En echt verweren kan Kiev zich niet. Het wat betreft grondstoffen arme Oekraïnevecht voor economische overleving, gaat gebukt onder een energiecrisis en moet dan ook nog het probleem oplossen van een overwegend etnisch Russisch en geïndustrialiseerd Oosten van het land waar langzaam maar zeker een afscheidingsbeweging op gang begint te komen. Vreemd is het niet dat de Oekraïnse nationaal- democraten het liefst al die kernwapens in eigen bezit willen houden. De argumenten worden keer op keer vanuit Rusland aangereikt. Recentelijk nog door de ultra-nationalistische verkiezingswinnaar Zjirinovski, die zei wat veel Russen denken dat Oekraïne geen De Oekraïnse president Leonid Kravtsjoek mag vrij dag in Moskou met zijn collega's Jeltsin en Clinton op de foto. Kravtsjoek schuift die dag even aan bij de top tussen de Amerikaanse en Russische presidenten. Hij bewijst daarmee wat zijn Oekraïnse tegenstanders beweren: de onafhankelijke Oekraïne wordt alleen maar serieus genomen omdat het (nog) een kernwa- penstaat is. onafhankelijk land is, maar eigenlijk gewoon bij Rusland hoort. Kernwapens, zo werd altijd betoogd, zijn er niet om echt te gebruiken, maar ter afschrikking. En het Russische nationalisme jaag je nu eenmaal geen angst aan door lawaai te maken met lege borden. Joeri Sergejev, woordvoerder van het Oekraïnse ministerie van buitenlandse zaken, zei gisteren dat de tekst van het verdrag nog lang niet gereed is. „We moeten nog maar affvachten of dat vóór vrijdag het geval zal zijn. Het kan ook best dat de ontmoeting in Moskou niet meer wordt dan het uitwisselen van goede raadgevingen." Kravtsjoeks opstelling in het verleden maakt Clintons optimisme nog raadselachtiger. Herhaaldelijk laat hij zich kennen als een warm pleitbezorger voor een kemwapenvrij Oekraïne. Vervolgens zwakt hij die beloftes (Oekraïne zou oorspronkelijk dit jaar alle kernwapens hebben opgeruimd) weer af en vervangt ze door mitsen en maren. In april 1992 nam hij zelf het initiatief. Vlak voor'een bezoek aan de VS verklaarde hij dat zo'n kernwapenvrije status leuk was, maar niet ten koste mocht gaan van Oekraïne's veiligheid. Het Westen en Rusland, maar vooral het Westen, zouden daarvoor garanties moeten geven. Vervolgens begon het traineren van de aansluiting bij het Verdrag tegen Verspreiding van Kernwapens en de ratificatie van Start-1het oorspronkelijk door Verenigde Staten en Sovjetunie gesloten verdrag tot vermindering van strategische kernwapens. Veel Amerikaanse druk leidde tot een tussentijds akkoord over de ontmanteling van de kernkoppen, in de praktijk veranderde dat weinig. Pas in december vorig jaar ratificeerde het Oekraïnse parlement Start-1maar met wel 13 ontbindende voorwaarden. Het compromis dat nu is bereikt, geeft Kiev aanzienlijk meer dan wat de Amerikaanse minister Christopher (buitenlandse zaken) vorig jaar oktober kon toezeggen. Washington bood 175 miljoen dollar (ongeveer 350 mijloen gulden) als bijdrage in de kosten van ontmanteling plus nog eens 155 miljoen (310 miljoen gulden) economische steun. Het nieuwe akkoord dat tussen de drie landen moet worden getekend, bepaalt dat alle Oekraïnse kernwapens in Rusland worden ontmanteld. Het in de kernkoppen aanwezige uranium moet vervolgens op de wereldmarkt worden verkocht als brandstof voor kerncentrales. Geschatte inkomsten: 12 miljard dollar (24 miljard gulden) over 20 jaar, te verdelen onder de vier ex-Sovjetstaten met kernwapens, behalve Oekraïne ook Rusland, Wit-Rusland en Kazachstan. De Oekraïnse nationalisten, overigens een minderheid in het huidige parlement, vinden dat nog steeds te weinig. Zij willen 5 miljard dollar (10 miljard gulden) of anders een deel van de kernwapens in Oekraïne houden. Maar echte argumenten hebben ze niet. Kravtsjoek heeft vorig jaar al moeten toegeven dat zijn land niet eens het geld heeft om de eigen kernwapens goed te kunnen onderhouden. Carpizo, die eerder advocaat in mensenrechten was en gouver neur van Chiapas. Camacho wordt opgevolgd door Manuel Tello, oud-burgemeester van Mexico-Stad. Tello zal volgens Salinas „kijken naar open ruim tes in de samenleving die bij dragen aan de verzoening in Chiapas". Hij geldt als een van de kundigste onderhandelaars van de Mexicaanse regering en heeft als burgemeester vaak ge wezen op de noodzaak tot ver zoening en wederzijds respect tussen de regering en oppositie groepen. De Zapatista's maakten het afgelopen weekeinde hun drei gement waar om het conflict tot de hoofdstad uit te breiden. Za terdag viel een gewonde bij een bomaanslag in een ondergrond se parkeergarage in de hoofd stad. VS: laag tarief Chinese import wellicht omhoog China voldoet nog niet aan de mensenrechtenvoorwaarden die president Bill Clinton heeft gesteld voor verlenging van de status van meest begunstigde handelsnatie. Dat meldt van daag The New York Times. De krant beriep zich op bron nen bij de Amerikaanse rege ring. Door de status van meest begunstigde natie kan China gebruik maken van de laagste Amerikaanse invoertarieven. Clinton wil de verlenging van de status laten afhangen van de mensenrechtensituatie in Chi na. In een rapport van het mi nisterie van buitenlandse zaken, dat volgende maand naar het Congres wordt gestuurd, staat echter dat willekeurige arresta tie, marteling en slechte behan deling van politieke en religieu ze gevangenen nog aan de orde van de dag zijn. Als Peking de status verliest zullen op Chinese goederen aan de Amerikaanse grens 40 in plaats van 8 procent invoer rechten worden geheven.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5