Geen onbeperkte verblijfsvergunning Binnenland Sociale verzekeringskaart voor iedere werknemer Vrijheid voor hazen Enschede en Hengelo willen gaan 'trouwen' Geen bom, maar een knuffelbeest Senaat stelt behandeling wet uit na dood minister Klaaglijn Consumentenbond voor 'polispijn NS liggen niet wakker van besluit PTT Post jVOENSDAG 12 JANUAR11994 Vastgebonden man in water gegooid huizen Met zijn schoenveters om zijn enkels is een 30-jarige Huizenaar gisternacht vanaf een brug tussen Huizen en Almere door drie onbekende mannen in het water gegooid. De Huize naar wist zelf op de kant te krabbelen. Op het politiebureau was hij zo verkleumd dat hij niets kon uitbrengen. Van de mannen ontbreekt elk spoor. Nederlandse journalist zoek in Bosnië a Amsterdam» Een 33-jarige Nederlandse journalist van Kroatische I afkomst is zondag gevangen genomen door Kroatische militai- I ren. De man, Jadran Svetska, reisde mee met een hulpkonvooi van vrachtwagens uit Nederland en Duitsland en werd in de I buurt van Tuzla aangehouden samen met een Duitser. Svetska I heeft 's avonds van zijn bewakers toestemming gekregen een I minuut met zijn familie in Nederland te bellen. Daarna is niets I meer van hem vernomen. De Internationale Federatie van Jour- I nalisten (1FJ) en de Nederlandse Vereniging van Journalisten I (NVJ) proberen Svetska vrij te krijgen. Man vrijgesproken van peutermoord den bosch De rechtbank in Den Bosch heeft gisteren een 39-ja- rige man uit Boxmeer vrijgesproken van moord op een peuter 12 jaar geleden. De man werd eind 1991 door zijn 34-jarige Duitse ex-vriend van de moord beschuldigd. De politie heeft echter nooit gemerkt dat de 15 maanden oude peuter destijds onder 'verdachte omstandigheden zou zijn overleden. De rechtbank twijfelt sterk aan de betrouwbaarheid van de Duitse kroongetui ge. Omdat er geen ander bewijs voor de moord voorhanden is, is ;de verdachte na 3 maanden voorarrest vrijgesproken. Brandpremie scholen fors omhoog den haag Basisscholen moeten dit jaar 50 procent meer betalen voor hun brandverzekering. Op die manier hopen verzekeraars schooldirecties te dwingen de brandveiligheid in hun gebouwen te verbeteren. Vorig jaar is op basisscholen voor 45 miljoen gul den brandschade geweest. De verzekeraars willen dat er perme- nant toezicht bij scholen komt en automatische blussertjes (sprinklerinstallaties) worden aangebracht. Als scholen dat doen, krijgen ze korting op de premie. Moeder en kind dood bij treinongeluk twello Een moeder en haar kind uit Twello zijn gisteren om het leven gekomen toen ze met hun auto onder een trein kwa men. De vrouw stopte voor de trein uit Deventer. Toen die was gepasseerd, reed ze de spoorwegovergang op. Op dat moment kwam de trein uit Apeldoorn in volle vaart aanrijden, ramde de auto en sleurde het wrak honderden meters mee. Lubbers getipt als voorzitter EC brussel De Spaanse premier Felipe Gonzalez tipt minister-pre sident Ruud Lubbers, ondanks diens eigen weigering, als nieuwe voorzitter van de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de Europese Unie. Gonzalez heeft 'geen zin' om de Fransman Jacques Delors op te volgen als voorzitter. De 12 lidstaten beslis sen in juli op het Griekse eiland Korfu wie het wordt. Lubbers is de meest kansrijke kandidaat, gevolgd door Gonzalez. Celstraf voor weigering dienstbevel den haag 2 Nederlandse beroepsonderofficieren die anderhalf jaar geleden in Sarajevo een dienstbevel weigerden, hebben gis- f teren van de Hoge Raad 4 maanden celstraf gekregen. De mili tairen, een adjudant en een sergeant, lagen in 1992 onder hevige beschieting in een gebouw in Sarajevo. Ze waren commandant en plaatsvervangend bevelvoerder van een verbindingseenheid van een Oekraïens bataljon. Om hun huid te redden, verlieten ze het pand. Toen ze van een hoger geplaatste militair ópdracht /- kregen terug te keren naar het pand, weigerden ze. Middel in strijd tegen fraude edere werknemer moet een so- :iale verzekeringskaart krijgen. Deze kaart vormt het bewijs van 'erzekering tegen onder meer dekte, werkloosheid en arbeids ongeschiktheid. De werknemer crijgt er op die manier direct jelang bij ervoor te zorgen dat zijn gegevens bij de werkgever, de bedrijfsvereniging en andere uitvoeringsinstanties in de soci ale zekerheid correct zijn. Hier door kan fraude op dit gebied worden ingedamd. Staatssecretaris Wallage van sociale zaken heeft dit gisteren aangekondigd bij het in gebruik ïn van een nieuw centraal computersysteem van de be drijfsverenigingen. In het sys teem zijn de gegevens van wer kenden en mensen met een WAO-, ZW- of WW-uitkering opgeslagen. De gegevens staan alleen ten dienste van de bedrijfsverenigingen maar ook Basisonderwijs heeft 220 miljoen extra nodig Om de kwaliteit van het basis onderwijs de komende jaren op een aanvaardbaar peil te bren gen, is 220 miljoen gulden extra nodig. Met dat geld kunnen in de groepen 1 tot en met 4 leer lingen extra lessen Nederlands en rekenen/wiskunde krijgen. Ook is het nodig dat schoollei ders minder tijd besteden aan lesgeven en meer uren beschik baar krijgen voor de begeleiding van leerkrachten. Dat staat in het rapport 'Zicht op kwaliteit' van de Commissie Evaluatie Basisonderwijs, dat vandaag in Ede is aangeboden Ritzen van onder wijs. Uit het rapport, dat in no vember vorig jaar al grotendeels uitlekte, blijkt dat de kwaliteit van het basisonderwijs op cru ciale punten veel te wensen overlaat. Dat ligt niet zozeer aan de leraren als wel aan het aan bod van vakken. Dat is te groot voor de beschikbare lestijd. Kernvakken als Nederlands en rekenen komen daardoor in het gedrang. Het schrijven, spreken en begrijpend lezen van Neder lands blijven achter bij de eisen. Vooral de achterstand van al lochtone leerlingen is veront rustend, ook in hun kennis van de eigen taal. Ritzen gaat een commissie instellen om te kij ken hoe het schoolprogramma kan worden beperkt. heuen» Tientallen hazen werden gisteren op een uiterwaard a door het stijgende Maaswater dreigden te verdrinken. fi de Maas bij Gennep v Prijs huis stijgt 3 procent door strengere eisen amsterdam anp Omdat bouwondernemingen zich aan meer regels omtrent de arbeidsomstandigheden van hun werknemers moeten hou den, zullen de bouwkosten van nieuwbouwwoningen met maximaal 3 procent stijgen. Dat maakte drs. W. Ritmeijer van het Economisch Instituut voor Bouwnijverheid (EIB) gisteren in Amsterdam bekend. Het Bouwprocesbesluit Ar beidsomstandighedenwet, zoals de wet heet. moet de bouw vei liger worden. De nieuwe wet verplicht bouwers onder meer tot het opstellen van een veilig heids- en gezondheidsplan en het samenstellen van een dos sier voor de toekomstige eige naar of beheerder van het ge bouw. Het Bouwprocesbesluit treedt binnenkort in werking. Uit het onderzoek van het EIB, gemaakt in opdracht van het ministerie van VROM, blijkt dat nieuwe maatregelen in de aanloopfase bijna 400 miljoen gulden extra kosten voor de vvo- ningnieuwbouw betekenen. La ter daalt dat bedrag naar 320 miljoen gulden. Daar staat volgens Ritmeijer tegenover dat de arbeidsom standigheden op de bouwplaat sen aanzienlijk verbeteren, waardoor minder arbeidsonge vallen plaatsvinden en het ziek teverzuim wordt teruggedron gen. NCB boos op Kosto over nieuwe maatregel voor gezinshereniging Buitenlanders die bij hun gezin in Nederland komen wo nen, krijgen niet langer een onbeperkte verblijfsvergun ning. Het Nederlands Centrum Buitenlanders (NCB) is daarover zeer boos op staatssecretaris Kosto van justitie. Volgens het NCB betekent de maatregel een ernstige aantasting van de rechtspositie van migranten. den haag npa van de gemeentelijke sociale didristen (die bijstandsuitkerin gen verzorgen) en de sociale verzekeringsbank. Vooral voor gemeentelijke so ciale diensten kan het nieuwe systeem zeer nuttig zijn. Tot nu toe ontvingen de sociale dien sten slechts eens per jaar per soonsgegevens van de belas tingdienst. In het systeem van de bedrijfsverenigingen worden alle wijzigingen in uitkeringen en dergelijke meteen opgeno men. Het geeft dus dagelijks de actuele stand van zaken weer. Zo kah bijvoorbeeld veel sneller worden nagegaan of iemand meerdere uitkeringen tegelijk heeft of naast een uitkering ook loon uit arbeid ontvangt. Dat laatste is bij eenderde van de mensen met een bijstandsuitke ring het geval, zo bleek vorig jaar uit gegevens van een on derzoek onder de lezers van on der meer deze krant. Wanneer kiezers akkoord gaan Door middel van een zogeheten Algemene Maatregel van Be- Aanpak in extra bewaakte cellen blijft streng Het regime in de Tijdelijke Extra Bewaakte Inrichting (TEBI) in Vught blijft in stand. Twee rege lingen moeten echter worden gewijzigd: die voor het telefoon gebruik en het bezoek. Dat be paalde de president van de Haagse rechtbank, mr. A. van Delden, gisteren in eén kort ge ding dat 13 gedetineerden had den aangespannen. Volgens de rechtbank-presi dent is geen sprake van afzon dering van gedetineerden en is de aanpak niet in strijd met arti kel 3 van het Europees Verdrag van de Rechten van de Mens (EVRM). Van Delden is van mening dat de gedetineerden, naast de tweemaal 10 minuten telefoon- tijd die ze nu hebben, nog 10 minuten moeten krijgen voor gesprekken met hun advocaat. Bovendien moeten de gevange nen eenmaal per maand hun partner of een familielid zonder glazen afscheidingsyvand kun nen ontvangen. Het fouilleren en boeien van de gedetineerden als zij hun afdeling verlaten, wil Van Delden handhaven. Uit het bezoek dat hij aan de inrichting bracht is hem gebleken dat juist dan de kans op ontvluchten het grootst is. stuur (AMVB), een nadere uit voering van een wet, heeft Kosto vorige week besloten dat de zogeheten blauwe kaart is vervallen. Met die kaart kregen buitenlandse huwelijkspartners en minderjarigen na een jaar recht op permanent verblijf en studiefinanciering. Volgens de nieuwe maatregel moeten nieuwkomers hun ver blijfsvergunning voortaan elk jaar laten verlengen. Die verlen ging kan tot 5 jaar na de immi gratie worden geweigerd, bij voorbeeld bij ontbinding van een (schijn)huwelijk of na het plegen van een misdrijf. Adjunct-directeur I. Akel van het NCB hekelt de maatregel van Kosto. „De rechtspositie van een groot aantal vreemde lingen wordt met één penne- streek ongedaan gemaakt. Zij worden nu elk jaar opnieuw af hankelijk van de vreemdelin gendienst die bepaalt of ze mo gen blijven of niet. Dat kan die dienst zelfstandig bepalen. Kin deren of partners kunnen dus zonder pardon het land weer worden uitgezet als ze bijvoor beeld een keer de openbare or de hebben verstoord." Volgens Akel treft de maatre gel vrijwel alle nieuwe Turkse en Marokkaanse immigranten, omdat zij alleen wegens gezins hereniging of huwelijk worden toegelaten. Ook de 16.000 Tur ken en Marokkanen die vorig jaar immigreerden, vallen onder de nieuwe regel. „Het beleid van de Neder landse regering moet erop ge richt zijn dat migranten zich hier thuis voelen", vervolgt Akel. „Maar door deze nieuwe maatregel zullen deze mensen zich hier blijven beschouwen als een vreemdeling. En dat is een hele verkeerde zaak." den haag Geen bom, maar een kinderzitje, een speelgoedbeest en een tijdschrift. Dat trof het Explosie ven Opruimings Commando (EOC) gisteren aan in enkele nissen bij het Paleis Noordeinde in Den Haag. De marechaussee had de voorzijde van het werkpaleis van de koningin laten ontruimen en de omgeving laten afzetten. De koningin was niet aanwezig. Op de foto stuurt een medewerker van het EOC een ro bot terug nadat de melding loos alarm bleek. foto anp ed oudenaarden de Indonesische hoofdstad Ja karta, waar hij met een parle mentaire delegatie verblijft, zijn walging en afschuw uitgespro ken over de botte manier waar op CD-fractieleider Janmaat heeft gereageerd op het overlij den van Dales. Janmaat verklaarde maandag geen traan te laten om de dood van Dales, die 'de CD buitenge woon vijandig gezind was', al dus Janmaat. Deetman reageer de namens de hele delegatie, van wie alleen PvdA-fractielei der Wöltgens zal terugkeren om de begrafenis vrijdag in Arnhem bij te wonen. De begrafenis wordt vooraf gegaan door een kerkdienst in de Domkerk in Utrecht. Konin gin Beatrix en prins Claus zullen zich daar laten vertegenwoordi gen door vice-admiraal H. Brai- nich von Brainich Felth. Konin gin Beatrix heeft de familie van minister Dales een condoléan- cebrief geschreven. In verband met het overlijden van minister Dales heeft de Eer ste Kamer het debat over de Wet Gelijke Behandeling voor onbepaalde tijd uitgesteld. De wet zou volgende week in de Senaat aan de orde komen. Het overleg van fractievoorzitters in de Eerste Kamer (het senioren convent) volgde daarmee het advies van de commissies van justitie en binnenlandse zaken. Zeer veel mensen hebben de condoléanceregisters getekend die het ministerie van binnen landse zaken na het overlijden van de minister heeft geopend. De registers lagen maandag en gisteren op verschillende plaat sen in het land. Een woordvoerder van het departement zei gisteravond dat het register door opvallend veel individuele burgers wordt getekend. Tweede-Kamervoorzitter Deetman heeft gisteren vanuit den haag ans bouwmans De gemeenteraden van Ensche- n Hengelo hebben gister avond in overgrote meerderheid het principe-besluit genomen om beide steden samen te voe gen. Door de fusie ontstaat de 5de stad van Nederland met 225.000 inwoners. Het is de eer- keer dat twee grote gemeen ten uit vrije wil met elkaar fuse- Enschede en Hengelo ver wachten dat die omvang hen in staat stelt uit te groeien tot een 'Europees centrum van indu strie en transport'. Aan de fusie zijn door de raadsleden 2 voorwaarden ver bonden: het Rijk moet 45 mil joen gulden betalen en de inwo ners moeten tijdens een refe rendum op 3 mei akkoord gaan. De gemeenteraden nemen in juni of juli een definitief besluit. Vervolgens duurt het nog 2 tot 3 jaar voordat het 'huwelijk' in een wet is vastgelegd. Of het lukt de bevolking van beide steden te overtuigen van de noodzaak om te fuseren is nog niet zeker, zo klonk gisteren door in het debat van de Hen gelose raad. Nogal wat Henge- loërs vrezen dat het kleinere Hengelo door het grotere En schede wordt overvleugeld en de bureaucratie de overhand krijgt. Volgens hel gemeentebe stuur van Hengelo is dat onzin, omdat in deze plaats het stad huis en het centraal station ko- Door zoveel mogelijk taken op het niveau van de wijken uit te voeren, zal de gemeentelijke overheid niet verder van de bur ger komen af te staan. Ook het behoud van natuur en land schap is in de visie van de ge meentebesturen het beste ge waarborgd door fusie. Door te fuseren, sparen Enschede en Hengelo samen jaarlijks 15 mil joen gulden uit. Enschede en Hengelo willen de 15 miljoen en het geld van 'Den Haag' gaan gebruiken voor het creëren van meer 30.000 extra banen. Is dat brand, die schroeiplek van mijn strijkijzer op de vloerbedekking? Krijg ik mijn verzekeringspremie terug als ik mijn auto halverwege het jaar de deur uit doe? Ik heb de bank van mijn paps beschadigd bij de verhuizing, kan ik effe geld vangen? Voor dit soort klachten die door verzeke raars zijn afgewezen, is nu een klaaglijn in gesteld door de consumentenbond. De po lispijn kan op het deze week ingestelde tele foonnummer 070-3809001 worden doorge geven. De actie is nu al een groot succes want telefoontjes stromen binnen. Verzekeringen. Je hebt ze nodig, maar lie ver niet. En meestal verdiep je je er niet in, tot je er inderdaad een beroep op moet doen. Verwachtingen stemmen echter niet altijd overeen met de polisvoorwaarden. „Verzekeringen zijn een moeilijk produkt voor consumenten", concludeert Kees Bontje, juridisch medewerker van de Con sumentenbond. „Het is niet tastbaar. En het moet zich bewijzen op het moment dat jij in de problemen zit." Een probleem is dat polisvoorwaarden niet altijd even dui delijk zijn, maar ook niet altijd even goed worden gelezen, zegt Bontje. „In Limburg zullen toch ook veel mensen zijn geschrok ken toen ze erachter kwamen dat de verze kering de waterschade niet dekt. Terwijl het wèl in de polisvoorwaarden staat." In 1992 hebben 1.480 leden van de Con sumentenbond geklaagd over problemen met verzekeringen. De briefschrijvers waren onheus behandeld. Bijvoorbeeld omdat de verzekering de premie van de autoverzeke ring jarenlang vasthoudt, voor het geval er weer een nieuwe wordt aangeschaft. Want teruggeven doen ze alleen in heel bijzonde re omstandigheden. Verscheidene klagers vond het niet terecht dat ze bij een tussen tijdse verhoging van de premie niet van de polis konden afkomen. Of kwamen erachter dat de verzekeringsmaatschappij hun ver zekering opzegde, alleen omdat ze een claim hadden ingediend. De Verzekeringslijn, dagelijks bereikbaar van 9 tot 5, verwacht veel van dit soort erva ringen. Na een inventarisatie van de klach ten zal de bond de belangrijkste knelpunten aanpakken. Daartoe worden de informatie en dienstverlening aan de consument ver beterd en gaat de bond in overleg met over heid en verzekeraars. Het Verbond van Ver zekeraars staat open voor concrete proble men waar ze iets aan kan doen, zegt woord voerster Van Leeuwen van het verbond. Wat volgens de Consumentenbond in het verzekeringswezen vooral ontbreekt, is een onafhankelijke geschillencommissie, die bindende uitspraken kan doen. Bontje: „Naar de rechter stappen is erg duur en in andere branches zoals reizen en woningin richting werken deze laagdrempelige, goed kope geschillencommissies goed. In de ver zekeringswereld bestaan wel ombudsman nen, die overigeps goed werk doen, maar ze kunnen alleen dringende adviezen geven. Geen knopen doorhakken zoals een ge schillencommissie dat kan". De Consu mentenbond hoopt dat de telefoontjes naar de Polispijn-lijn deze opvatting ondersteu- Maar hiervoor zal de Consumentenbond toch nul op het rekest krijgen bij het Ver bond van Verzekeraars, de organisatie waarbij zo'n 300 verzekeraars zijn aangeslo ten. „Wij stellen ons heel principieel op. Wij vinden dat de rechter moet oordelen over zaken als aansprakelijkheid en interpretatie van polisvoorwaarden. Het is geen goede zaak als daar een andere formele club naast gaat staan", zegt directeur P. Kremer van het verbond. Het verbond is heel tevreden met de ma nier waarop de ombudsmannen voor scha deverzekeringen en levensverzekeringen werken, ook al bereiken ze soms niet hun doel. Want dat moet het Verbond van Ver zekeraars wel toegeven. Eerlijk is eerlijk. 'Post moet betaalbaar blijven „Er was een principe-ak koord. Wij dachten dat het rond was en op dat moment is de ITT opnieuw gaan rekenen. Toen pas kwam de conclusie dat het 11 miljoen gulden per jaar duurder zou uitpakken voor de PTT", aldus NS Cargo- woordvoerder R. Holdert. Die hogere kosten zijn volgens de woordvoerder niet te wijten aan de NS, maar aan het omslachti ge laad- en lossysteem van de JTT. Boos of beledigd zijn de NS echter niet. „Voor bepaalde goederen is de trein een hart stikke goed vervoermiddel, maar voor licht spul over korte afstanden is de auto toch gun stiger. En de post van de PTT, daar moeten we eerlijk in zijn. past toch beter in de auto." De Stichting Natuur en Milieu en de Vereniging Milieudefensie zijn boos op de PTT omdat het milieu extra wordt belast. „Maar de FIT heeft ook de maatschappelijke verantwoor delijkheid de post overal in Ne derland tegen een redelijk tarief te bezorgen", zegt een PTT- woordvoerder. De PTT ver wacht dat zo'n 75 vrachtwagens het dagelijkse treinvervoer gaan overnemen: vrachtwagens met snelheidsbegrenzers die buiten de spitsuren gaan rijden. Echt wakker liggen ze bij de Ne derlandse Spoorwegen niet van het besluit van PTT Post om in 1997 te stoppen met de post treinen. De PTT is weliswaar geen onbelangrijke klant van de NS, maar het gaat om het ver voer van 'maar' enkele hon derdduizenden tonnen post per jaar, een schijntje vergeleken met de 17 miljoen ton goederen van NS-Cargo. Het is alleen een beetje vreemd dat PTT Post besloot over te stappen op vrachtwa- genvervoer op het moment dat de NS in de veronderstelling verkeerden dat er een principe akkoord was over verlenging van het posttreinen-contract. Vorig jaar werd druk onderhan deld tussen beide partijen. De steden waar de nieuwe postsor- teerbedrijven zouden komen, waren bekend. De NS hadden al precies uitgezocht wat de gun stigste plekken waren en wat nodig was aan extra sporen, wissels en wat dies meer zij. De tijdschema's waarop de treinen zouden gaan rijden, waren al ingediend. Ook over de beno digde investeringen van 73 mil joen gulden waren NS. PTT en het ministerie van verkeer en het e

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3