Zeeland brengt Mondriaan eer Rita Reys heeft nog veel te zeggen Cultuur Kunst Vakwerk Ayckbourn blijkt vooral vóór de pauze Keytown op vijf podia LEIÜSt JAZZWEEK Anita Wiersma: zangeres met dijk van een stem Marketingtraining voor kunstenaars Christo mag Duitse Rijksdag inpakken WOENSDAG 12 JANUARI 1994 Dageraad der Gouden Eeuw bij K&O leiden Kunsthistorica Coby Haldar houdt op woensdag 19 janu ari een dialezing naar aanleiding van de tentoonstelling 'Dage raad der Gouden Eeuw' in het Rijksmuseum in Amsterdam. De lezing, in het K&O-gebouw aan de Oude Vest 45 in Leiden, be gint om 20.15 uur. De Nederlandse Opera De Nederlandse Opera brengt van 27 januari t/m 24 februari Wozzeck van Alan Berg in Het Muziektheater in Am sterdam. Wozzeck wordt algemeen erkend als het meesterwerk van de twintigste eeuw en de eerste echte 'moderne' opera. De bariton John Bröcheler vervult de titelrol. Het Nederlands Phil- harmonisch Orkest begeleidt het gezelschap muzikaal. Voor de koorpartij wordt het Koor van De Nederlandse Opera ingestu deerd door Brian Fieldhouse. Helmert Woudenberg in Hoofddorp hoofddorp» Op 22 januari gaat in Het Oude Raadhuis in Hoofd dorp 'Milarepa' van Helmert Woudenberg in première. Deze derde solo-voorstelling van Woudenberg gaat over een waarge- beurd verhaal. Het leven van de Tibetaanse yogi Milarepa, die in de elfde eeuw leefde, staat centraal in zijn programma. Het pro gramma is ook geschikt voor iets oudere kinderen. Exposities in Pulchri Studio den haag Pulchri Studio in Den Haag exposeert van 15 januari tlm 3 februari grafiek van zes leden van deze kunstenaarsvereni ging. Op 17 januari hoopt het Schilderkundig Genootschap Pul chri de honderdste geboortedag van zijn oudste lid te vieren. Het betreft de 'Haagse Joffer' Ina Hooft. Zij is sinds 1925 lid van het gezelschap. Sinds haar 75ste jaar woont en werkt Ina Hooft in het Rosa Spierhuis in Laren. Daar wordt op haar verjaardag een tentoonstelling van haar werk geopend. Haar oeuvre bestaat vooral uit portretten, bloemstillevens, het interieur en het land schap. Glaskunst uit Japan Rotterdam Museum Boymans-van Beuningen in Rotterdam toont van 16 januari t/m 27 maart glaskunst uit Japan. Te zien is een honderdtal recent gemaakte werken van 23 Japanse glas kunstenaars. De werken zijn geselecteerd door het Glasmuseum Hentrich (onderdeel van het Kunstmuseum Düsseldorf). Bij de keuze heeft men zich laten leiden door de vraag waarin de Ja panse glaskunst zich onderscheidt van de Europese eade Ame rikaanse. Oletta Adams niet in Oosterpoort Groningen» Het voor 26 november van dit jaar geplande concert door Oletta Adams kan niet doorgaan. Er is nog gezocht naar een andere datum, maar Adams ziet geen kans naar Europa te rug te keren. Reeds gekochte kaarten kunnen tot 1 maart wor den teruggebracht bij de voorverkoopadressen. Mitsuko Uchida in Concertgebouw Amsterdam De Japanse pianiste Mitsuko Uchida geeft zondag 16 januari in het Amsterdamse Concertgebouw een recital in de serie Meesterpianisten 1993/1994. Het programma bestaat uit werken van Haydn en Schumann. Uchida werd wereldberoemd vanwege haar vertolkingen van de werken van Mozart. In 1989 bracht zij in verschillende grote Duitse steden en in Zürich een complete sonatecyclus van Mozart ten gehore. Twee jaar later trad ze in het kader van het Mozartjaar op in Amerika, Canada en Japan. Verder heeft ze samengespeeld met onder meer het English Chamber Orchestra o.l.v. Jeffrey Tate, de London Phil harmonic en de Berliner Philharmoniker. Een criticus van de 'Fi nancial Times' noemde haar na haar uitvoering van Schumanns 'Carnaval' in Londen de meest onweerstaanbare vertolker van Schumann die hij zich kon voorstellen. Mitsuko Uchida treedt op in het Concertgebouw. lar') van Alan Ayckbourn. Regie: Jules Royaards Gezien: 11/1, schouwburg Lei den Aldaar nog te zien: vanavond Echt enthousiast over het insti tuut van het huwelijk is Alan Ayckbourn zeer beslist niet. In heel wat stukken van zijn hand komen echtparen voor die op zijn zachtst gezegd liefdeloos naast elkaar voortmodderen. Zo ook in 'Nu sijt wellecome'. Dit stuk stamt uit 1972 en be hoort dus tot het vroegere werk van deze onvoorstelbaar pro- duktieve schrijver. In die perio de hield Alan Ayckbourn ervan om het zichzelf met een 'tech nisch' probleem lastig te ma ken. Want probeer maar eens een goed toneelstuk te schrijven, waarin drie echtparen in drie verschillende keukens op drie achtereenvolgende kerstavon den elkaar ontmoeten. Hoe maak je in vredesnaam daarvan een lopend verhaal? Bovendien had hij in dat oudere werk nog een voorkeur voor een bijna kluchtige accentuering van de gebeurtenissen. Met andere woorden, Ayckbourn tart heel bewust de grenzen van de ko misch bedoelde overdrijving, terwijl hij eveneens een treurige Een groot aantal binnen- en buitenlandse jazzgrootheden luistert komende zaterdag het vijftiende Keytown Jazz Festival op. Vanwege het derde lustrum is er, voordat de muziek op vijf podia tegelijk losbarst, van vier uur tot half zeven een open huis. Dan worden jazzfilms ver toond en drie orkesten, waaron der de Frits Landesbergen Big band, verlenen hun medewer king. Dit gedeelte van het pro gramma is gratis voor het pu bliek toegankelijk. Om acht uur begint dan het uiteindelijke jazzfestival waar aan dit keer meewerken: de Harmo Jazz Band uit Frankrijk, de Uralski Jazz Band uit Rus land en de Climax Jazz Band uit Duitsland. Drie Amerikaanse jazz-vocalisten, Jean Shy, Anette Lowman en Deborah Brown, zijn eveneens van de partij. Uit eigen land zijn Bernard Berkhout en The Swingmates, pianist Cor Bakker, Gina's Band of Blues en The Little Steam Trio afkomstig. Ook de Rob Hoeke Boogie Blues Band, de Paradise Jazz Band, de Bob Rig- ter All Star Groep, het trio Jan de Bas en de Teacher's Band zetten hun beste beentje voor, terwijl Geja Griek en Daisey Bell voor het vocale gedeelte zorgen. Speciale gast is dit jaar de Benny Bailey Domagoy Ralasic formatie, die een tournee door Europa maakt. Bailey zat in de bands van onder anderen Quin- cy Jones en Dizzy Gillespie. De toegangsprijs tot het festi val is dertig gulden. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de VW-kanto- ren. Telefonisch mogelijk op de 0710123809 en 071-765317. recensie dick hermsen Anita Wiersma Band In het kader van 'ISW-Leids Jazz Talent Award 1994' Ge zien: 11 /1de Waag. Leiden onderlaag wil laten zien. Trudy Labij kan met zulk tekstmateri aal uitstekend uit de voeten. Dat blijkt maar weer eens uit de manier, waarop zij aan de on derdanige echtgenote met smetvrees en poetsdrift gestalte weet te geven. Als zij en haar man (in een bij vlagen sterke rol van Glenn Durfort) eenmaal in goeden doen zijn, weet zij die facade scherp tot uitdrukking te brengen. Het oudere echtpaar is dan inmiddels zijn allure kwijtge- raakt. Kees Coolen speelt hier het toonbeeld van berusting, Kitty Janssen heeft geen enkele moeite met de rol van droef geestige alcoholiste. Het derde stel (met Dick van den Toorn en Esther Roord) mag zijn grootste crisis in de tweede scène bele- Daar bereikt het stuk zijn hoogtepunt. De lach en de traan gaan hier kostelijk kluchtig sa men. Scène één heeft hiervoor als amusante opmaat gefunc tioneerd. Het laatste deel valt dan daarna een beetje tegen. Er is sprake van een 'matte' stem ming op die kerstavond, die he laas ook op het spel van de ac teurs van toepassing is. Het stuk komt dan niet echt meer tot le ven. Jammer, want vóór de pau ze lieten ze je echt genieten van het gedegen vakwerk van Ayck bourn. Surinaams Historisch Museum dicht wegens schulden amsterdam Het Surinaams Historisch Mu seum in Amsterdam is gesloten. Het museum heeft een beta lingsachterstand van 45.000 gul den aan huur en gas- en licht- verbruik, aldus directeur-eige naar Thomas Swanenberg. Bo vendien is er sprake van veel achterstallig onderhoud. Ook de bezoekersaantallen vielen te gen, waardoor de inkomsten uit entreegelden veel lager waren dan geraamd. In het museum werden onder meer Surinaamse foto's, schil derijen, boeken kranten, dia's, en gebruiksvoorwerpen ten toongesteld. Swanenberg, die sinds 1966 in Nederland woont en er twintig jaar over deed om de collectie samen te stellen, was de initiefnemer van het museum dat in augustus 1990 zijn poorten opende. AGENDA Woensdag 12 januari De Waag Leidse binnenstad 21.00 UUT: Mr. Boogie Woogie 21.00-2.00 uur: Kroegentocht and the Firesweep Blues Band. m.m.v. Dirty Street Paraders en Jazz at the Duke optredens in 44 etablissemen- 21.00 uur: Straight Soul Band. muziekin bepaalde registers heel krachtig klinkt. Nog niet alle 'kleuren' zijn even sterk ontwik keld. maar daar wordt ongetwij feld werk van gemaakt als ze eenmaal met haar conservatori umstudie begint. Als alles vol gens planning loopt, begint ze over enkele maanden in het eerste jaar van het Rotterdams conservatorium. Waar nodig zong ze kort en afgebeten, maar met groot gemak wisselde ze dit af met vloeiende melodische lij nen. Ballads vertolkte ze met een juiste emotie. In de snellere stukken gaf ze blijk te beschik ken over een uitstekende ti ming. Voor wat betreft de begelei ding ging ze op zeker. Hiervoor had ze haar eigen band 'Purple Item' meegenomen. Niet ver wonderlijk dat het zestal een hechte eenheid vormde. Afge zien van de magere afstelling van het geluid, de Waag is ook niet de gemakkelijkste zaal om een band goed te laten klinken, speelden ze precies zoals dat moet bij dit soort muziek: sprankelend en met een stevige beat. Het begrip jazz mag in dit 'jazz' concours blijkbaar heel ruim worden opgevat. Improvisatie is zo ongeveer de basis van de jazzmuziek. Op de vierde dag van het ISW talenten concours echter kwam er geen scat-solo aan te pas, ondanks een zang soliste als genomineerde. Hier mee is overigens niets over de kwaliteit van de zangeres ge zegd. Anita Wiersma heeft een dijk van een stem. Haar geluid houdt het midden tussen die van Lisa Stansfield en Anita Ba ker. Kenmerkend voor deze zangeressen is de souplesse waarmee ze hun stem gebrui ken, maar vooral ook de enor me expressie die ze in hun stuk ken aan de dag leggen. Dat het pas 21 jarige talent een vergelijking kan doorstaan met deze twee zangvedettes zegt eigenlijk genoeg. Ze be schikt over een lenige stem die den haag anp Dertig Rotterdamse beeldende kunstenaars doen vanaf eind ja nuari mee aan een project van een jaar waarbij zij erin worden getraind hun bedrijfsvoering te verbeteren. Zij hopen na afloop van het project, dat Enterprise- Art is gedoopt, niet langer van een uitkering afhankelijk te zijn. Het Rotterdamse bureau Faktor voert de opleiding en trainingen uit in opdracht van de Sociale Dienst. Het Europees Sociaal Fonds financiert het project dat in totaal 300.000 gulden kost. De uitgekozen kunstenaars leven al voor een deel van hun werk. Volgens projectleidster drs Caroline Boekestein gaat het om een extra duwtje in de rug zodat zij niet meer op een uit kering zijn aangewezen. Het project komt op het moment dat de speciale bijstandsregelin gen voor beeldende kunste naars worden afgeschaft. Vanaf 1 januari kunnen kunstenaars niet langer dan een half jaar zo'n uitkering krijgen. Daarna kunnen zij, als zij hun uitkering willen houden, verplicht wor den zich te laten omscholen. De geselecteerde kunstenaars oefenen hun vak allen langer dan drie jaar uit, hebben expo sities gehad en hebben een om zet en winst die een stijgende lijn te zien geven, aldus Boe kestein. Zij zijn echter vaak ge oriënteerd op een beperkt marktsegment, bijvoorbeeld het subsidiecircuit. In de opleiding en training zal daarom aan dacht worden besteed aan marktonderzoek, persoonlijke presentatie en samenwerkings vormen, maar ook aan boek houden en kostprijscalculatie, zegt de projectleidster. Ook zal de kunstenaars worden geleerd veel meer uit bestaande contac ten te halen. Enterprise-Art is volgens Boe kestein het eerste project dat opleiding en gezamenlijke trai ning en begeleiding van beel dende kunstenaars combineert. recensie susanne lammers Jazz at the Temple 94: Erik van der Luyt kwartet, Bernard Berkhout Swingmates, Pim Jacobs en Rita Reys. Gehoord: 11/1 Taffeh-zaal, Leiden, Zou het toeval zijn geweest dat zowel het kwartet van het voor programma als Rita Reys met de Swingmates een zelfde num mer uitvoerden? Het was in elk geval een prachtig voorbeeld van verschillende versies en stij len. Zij van voor de pauze had een jonge, beweeglijke stem. Maar zij van daarna had de pre sence en de expressie. En niet te vergeten de beschikking over een muzikant als Berkhout die zijn clarinet liet spelen wat Rita Reys nog vergat. En zij heeft, zo blijkt, toch nog heel wat te zeg gen. Zou dat het verschil tussen muziek maken en musiceren zijn? Bij de Swingmates steekt de soft jazz van Erik van der Luyt wat bleekjes af. Het is een soort muziek die weinig kwaad kan, hoewel een nummer als 'Love for sale' toch wel meer power mag krijgen. Berkhouts combo, Frits Lan- desberger (vibrafoon), Hans Dekker (drums) en Frans Bouw meester (bas), heeft een hoge noot-dichtheid, houdt er, als het moet, een angstaanjagend tempo op na en laat het speel- plezier en enthousiasme ervan afspatten. En ze hebben wat te melden. Een drumsolo die zich Bij de Swingmates steekt de soft jazz van Erik van der Luyt met zang v aandient met een bescheiden tikje op de deur, maar eenmaal binnen gelaten een gast met or kaankracht blijkt. Wel een ge zellige, hoor, die het publiek ook weet te bewegen tot partici patie. En hij houdt toch in de gaten of het dak niet instort. Berkhout is veelzijdig. Hij maakt solerend een geweldige indruk, geeft in dialogen zijn partner de ruimte, maar kan zich ook ondergeschikt maken in het samenspel. Beurtelings een meeslepende lyricus, als zijn clarinet een gesprek aan gaat met de vibrafoon van Lan- desberger, en een zenuwlijder, die zijn hele ziel nog zal en moet blootleggen in de laatste vijf minuten voordat de trein stopt. Het publiek kwam voor Rita Reys. En het verwachtte de klas siekers, die het kreeg. Maar doordat de Swingmates en Berkhout zo onbekommerd het beest loslieten, werd zeker niet het routinematige lesje afge draaid. Twee tentoonstellingen als blikvangers Zeeland kan zich opmaken voor een stortvloed van activiteiten rond de schilder Piet Mondri aan. Op 1 februari is het vijftig jaar geleden dat hij overleed. In binnen- en buitenland zal dit feit uitgebreid worden herdacht. Het zwaartepunt ligt daarbij overigens in de tweede helft van 1994. Ook Zeeland blaast flink in de bus. Dat blijkt uit het presti gieuze programma van de Stichting Zeeland Mondriaan. Grootste blikvangers zijn twee tentoonstellingen die gelijktijdig worden gehouden in Middel burg en Domburg, de laatste in een heel nieuw museum. In Domburg ontwikkelde Mondriaans werk zich na 1908 in de richting van de abstracte schildervorm die later zo be kend werd. De schilder Jan Toorop haalde tal van kunste naars naar het Walcherse bad plaatsje dat daardoor een be langrijke rol speelde in de kunstgeschiedenis. ,,In de eerste tien jaar van deze eeuw waren er drie steden: Parijs, Amster dam en Domburg. Daar gebeur de het", aldus drs I.V.T. Spaan der, directeur van het Zeeuws Museum. „In Domburg ont moetten kunstenaars elkaar en onderhielden ze hun contacten. Daardoor was het destijds een van de decors waar zich het nieuwste van het nieuwste af speelde." Dat is-ook de reden 1 Domburg een schilderijenten toonstelling uit 1912 zal worden gereconstrueerd. Behalve van Mondriaan is ook werk te zien van onder anderen Jan Toorop, Jacoba van Heemskerck, Char ley Toorop, Lucie van Dam van Isselt en Lodewijk Schelfhout, in totaal zo'n tachtig tekeningen en schilderijen. De conservato ren H. van den Donk en J. van Paaschen zijn nog steeds bezig met een speurtocht om alle schilderijen te verzamelen. De tentoonstelling vindt plaats in het museum Marie Tak van Poortvliet dat speciaal voor deze gelegenheid zal wor den gebouwd naar een ontwerp van de Amsterdamse architect Cees Dam. Als onderdeel van het complex wordt het tentoon stellingsgebouwtje van Toorop uit 1911 herbouwd. De financie ring daarvoor is praktisch rond. De Domburgse tentoonstel ling duurt van 17 september 1994 tot en met 15 januari 1995 evenals een tweede Mondriaan- tentoonstelling in het Zeeuws Museum in Middelburg. Deze is getiteld: Jan Toorop en Piet Mondriaan in Domburg, te midden van hun tijdgenoten. Thema van deze expositie is de invloed van Toorop en Mondri aan op anderen, onder meer in de keuze van onderwerpen als portretten, bomen, molens, to rens en duinlandschappen. Bezoekers kunnen passepar touts kopen voor de twee ten toonstellingen. Ook is een rege ling getroffen met de NS voor een combinatie met een trein kaartje. Vanaf de Walcherse sta tions gaat een speciale Mondri- aanbus naar de musea rijden, beschilderd met Zeeuwse wer ken van de kunstenaar. Een overzicht van de twee tentoonstellingen verschijnt in één catalogus. Op de dag dat het vijftig jaar geleden is dat Mondriaan overleed, 1 februari, verschijnt ook 'Mondriaan voor beginners'. Dit boek wil een breed publiek vanaf 12 iaar ken - nis laten maken met het werk van Mondriaan. De aanhouder wint: de 58-jarige Amerikaans-Bulgaarse inpak- kunstenaar Christo mag, als er niet iets heel vreemds gebeurt, de Berlijnse Rijksdag inpakken. Meer dan 20 jaar heeft hij met niet aflatende ijver gevochten voor zijn ideaal. Morgen wil een speciale com missie van het Duitse parle ment in Bonn onder leiding van parlementsvoorzitter Rita Süs- smuth het groene licht geven. Het enige strijdpunt is nog of het hele parlement er daarna over moet stemmen. De strijd van Christo heeft Duitsland al sinds zijn eerste verzoek in twee kampen ver deeld. Aan de ene kant degenen die het een hele eer vinden dat het gebouw dat zo'n belangrijke rol in de Duitse geschiedenis heeft gespeeld, tijdelijk in een kunstwerk wordt veranderd. Aan de andere kant de mensen die menen dat je zo niet met een parlementszetel omgaat. Begonnen is het allemaal in 1971 toen Christo een ansicht kaart met de Rijksdag kreeg van de Amerikaanse kunstliefhebber Michael Cullen. Achterop stond: ..Ik stel voor dat u dit gebouw verpakt." Vanaf dat moment heeft Christo de Bonner parle mentariërs niet meer met rust gelaten. De Rijksdag, pal bij de Muur, was het symbool van de Duitse- en Europese deling en moest daarom worden inge pakt. Politiek Bonn was niet over tuigd. Toen de Muur viel was ook dit argument verdwenen, maar Christo gaf de moed niet op. „Ik ben een intuïtief mens en het gebouw trekt mij aan als een magneetverklaarde hij. Langzaam maar zeker over tuigde Tiij steeds meer parle mentariërs in Bonn, voorop de eigenlijke huisbazin, parle mentsvoorzitter Rita Süssmuth. Toen in december 1991 werd besloten dat de Rijksdag omge bouwd zou worden tot zetel van het Duitse parlement had Süs smuth Christo schriftelijk moed ingesproken. „De verpakking van de Rijksdag zou voor ons het mooiste kerstgeschenk zijn", schreef ze. Dat was voor Christo het signaal om al zijn krachten te mobiliseren. Samen met zijn vrouw JeanClaude, de inmiddels tot projectleider be noemde man van de ansicht kaart Cullen en een fotograaf ging hij de politici bewerken. Meer dan 190 afgevaardigden bezocht hij. Voor- en tegenstan ders werden geregistreerd.De felste tegenstander was tot voor kort kanselier Helmut Kohl, maar die lijkt zich nu bij het schier onvermijdelijke te heb ben neergelegd. Christo heeft beloofd dit 'monument van de democratie' in zijn waarde te la ten. En, belangrijk voor de lege schatkist, het kost de staat geen cent. De ruim tien miljoen die het project gaat kosten wil Christo met de opbrengst van affiches, modeltekeningen en souvenirs financieren. En hij zorgt voor banen. De noodzake lijke 100.000 vierkante meter doek wil hij in de ex-DDR laten maken en naaien, 200 bergbe klimmers moeten het eigenlijke werk uitvoeren. Als alles loopt zoals Christo wil. moet het werk dit voorjaar beginnen en gaat het een jaar duren. Volgend voorjaar wil hij dan de Rijksdag uit zijn al tientallen jaren du rende slaap wekken. Veertien dagen zullen Berlijn en de rest van de wereld zich kunnen ver gapen aan de ingepakte Rijks dag. Daarna kan de verbouwing beginnen. Christo is inmiddels in Bonn gearriveerd om van dichtbij de vervulling van zijn droom te beleven. Na zijn woes tijnproject, zijn 'omsingeling' van een aantal eilanden en de verpakking van de Pont Neuf in Parijs ziet hij de Rijksdag als de kroon op zijn werk.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19