I Muziekschool moet toontje lager zingen Rijn- en Veenstreek Studie naar Voortbestaan zwem- en poloclub verzekerd gebruik van glasvezelnet Zestigjarig huwelijksfeest in Alphen Rijnwoude stopt antennemast toch niet weg Zelfs Wilhelmina kwam er schilderen Politici schrikken van glazen lift watertoren Alphen past vooroorlogs tarief lichtreclame aan Bonsai-show voor 15de maal Amateurs spelen met profs WOENSDAG 12 JANUAR11994 chef henny van egmond, 071 -3 hans koenekoop, 071-356413 Laatste kans voor hekkenfabriek alkemade De hekkenfabriek Hebo in Roelofarendsveen krijgt van de gemeente AJkemade nog één kans. Als de fabrikant nu ophoudt met de bewerking van hekken en zich beperkt tot op slag en verkoop van het hekwerk, is de gemeente tevreden. „Maar als hij door blijft gaan met de machinale bewerking, gaan we de zaak verzegelen. En als hij die verzegeling doorbreekt, komt er strafrechtelijke vervolging", aldus gemeentesecretaris J. van Elk. De gemeente liet eerder al de vaste machines van de hekkenfa briek verzegelen omdat de buren steen en been klaagden over de herrie van de slijpmachines, die werden gebruikt om de hek ken op maat te maken. De eigenaar heeft inmiddels handmachi nes gekocht. Wanneer de gemeente overgaat tot verzegeling, gaat de hele loods op slot. „Dan kunnen we voorkomen dat hij met die handmachines aan het werk gaat, omdat hij dan geen electriciteit heeft", aldus een woordvoerder van de gemeente Alkemade. Man gewond bij brand Archeon alphen aan den run» Bij een brandje in het themapark Archeon in Alphen is gisteravond een man gewond geraakt. Hij moest met ademhalingsproblemen in het ziekenhuis Rijnoord worden op genomen. De brand brak rond tien uur uit in het hoofdgebouw van Archeon, vermoedelijk doordat een bouwlamp is omgeval len. De bedrijfsbrandweer heeft de brand geblust. In het hoofd gebouw - het voormalig Nederlands paviljoen van de wereldten toonstelling in Sevilla - was een presentatie voor detaillisten. Een van de winkeliers ademde daarbij te veel rook in. In het pand ontstond rook- en waterschade. Gemeenten willen subsidie halveren regio liesbeth buitink De gemeenten Rijnwoude, Alkemade en Leiderdorp pra ten over een manier om de subsidie voor de muziek school Rijnakkoord te halveren. Door de bezuiniging op de muziekschool kunnen de individuele muzieklessen worden afgeschaft. Jacobswoude moet daarvoor een afkoopsom van tenminste 325.000 gulden betalen. De welzijnswethouders van de drie gemeente overleggen momenteel over de bezuini gingsmaatregel. „De intentie is de muziekschool in een sterk afgeslankte vorm te laten door gaan", meldt Augustinus. Die gemeente overweegt evenals Ja cobswoude zelfs om helemaal uit het samenwerkingsverband te stappen. Daarvoor zou ze dan wel een afkoopsom van naar schatting 1,1 miljoen gul den op tafel i „We zoeken naar een kostenbe heersing en afslanking van de muziekschool. Dat moet gelei delijk gebeuren, om gedwongen ontslagen zoveel mogelijk te voorkomen", aldus woordvoer der J. Augustinus van de ge meente Rijnwoude. Volgens woordvoerster H. Scheurleer van de gemeente Leiderdorp heeft de bezuiniging niets te maken met het vertrek van de gemeente Jacobswoude uit het samenwerkingsverband. Een kleinere muziekschool Rijnakkoord, die is gevestigd in de Muzenhof in Leiderdorp, zou vooral gevolgen hebben voor de kinderen die individueel leren muciseren. Augustinus: „We willen dan meer prioriteit geven aan de algemene muzikale vor ming, zoals de orkesten en de koren. De inviduele lessen moe ten we dan afschaffen, want die zijn natuurlijk fiks duurder." De gemeenteraad van Rijnwoude gaf het college tijdens de begro tingsbehandeling de opdracht om de bijdrage aan de muziek school tenminste te halveren. Ook de Leiderdorpse raad vindt dat de kosten minder kunnen. In 1998 zou wat Leiderdorp be treft het budget moeten zijn te ruggebracht van 440.000 naar 240.000 gulden per jaar. Het kan worden gebruikt voor het op afstand bedienen van de bruggen. Het kan worden inge zet bij de bewaking van par keergarages en andere gebou wen. En ook voor de bejaar denalarmering is het een uit komst. Het glasvezelnet dat in middels in heel Alphen is aan gelegd biedt legio mogelijkhe den. Voor de gemeente aanlei ding om een overleggroep in het leven te roepen die alle mo gelijke toepassingen op een rij tje moet gaan zetten. Het glasvezelnet is in eerste instantie aangelegd voor de doorgifte van televisiesignaal. Daarnaast blijft echter een enorme capaciteit over voor an dere signalen. Het gebruik van het glasvezelnet maakt bijvoor beeld het op afstand bedienen van bruggen een stuk goedko per. Het plan om de bruggen over de Oude Rijn op afstand te be dienen, bestaat al langer. De ge meente verwacht nog dit jaar over te gaan tot afstandsbedie ning. Alleen de brugwachter de Alphense brug zal in ieder geval op zijn post blijven. Spookverlaat houdt doorgang in eigen hand hazerswoude-dorp Het paaltje in het Spookverlaat doet zijn werk uitstekend. Het autoverkeer is sinds de komst van de uitneembare paal sterk afgenomen, en het vrachtver keer is zelfs helemaal verdwe nen. Dat stelde bewoner en CDA-raadslid N. van der Hulst gisteren tijdens de vergadering van de Rijnwoudse commissie' verkeer. Van der Hulst wist de van de paal het sluipverkeer heel goed tegen houdt. Volgens de afspraak met de gemeente moeten de bewoners van het Spookverlaat de paal dagelijks tijdens de ochtend- en avondspits in de weg zetten. Maar al vanaf het begin hebben zij de hand gelicht met de re gels. Een ambtenaar die dat constateerde trok bij de ge meente aan de bel. De bewo ners moesten nog eens drin gend aan de afspraak worden herinnerd. Als ze hun leven niet zouden beteren, zou de weg weieens helemaal kunnen wor den afgesloten, zo klonk het- dreigend. Dat stormpje is inmiddels volledig geluwd. Op ongeregel de tijden zetten de bewoners de paal neer, zodat je nooit weet of je door kunt rijden of dat je rechtsomkeert moet maken. En dat werkt blijkbaar prima. Als het aan de commissie verkeer ligt, kunnen de bewoners van het Spookverlaat op hun eigen manier doorgaan. Fototoestel weg alphen aan den run» Uit een vitrine van een fotowin kel in winkelcentrum De Aarhof in Alphen is maandagmiddag een fototoestel gestolen. De waarde bedraagt 700 gulden. Een getuige zag de dief met vermoedelijk een valse sleutel de vitrinekast openen. De man haalde het fototoestel eruit en sloot de kast weer af. Vervolgens wandelde hij doodgemoede reerd met de kiekkast de winkel uit. roelofarendsveen liesbeth buitink De zwem- en poloclub Alkema de heeft genoeg leden geworven om opheffing te voorkomen. De club had 210 leden, maar kon met de contributie de huur in het sportfondsenbad De Twee sprong in Roelofarendsveen niet betalen. Vorig jaar kreeg de club er echter zeventig leden bij. „We moesten naar 280 le den om het betaalbaar te ma ken", aldus een woordvoerster. De zwem- en poloclub kon niet eerder beginnen met de werving van nieuwe leden, om dat het oude zwembad te klein was. „Dat was een 16-meterbad en dus gauw vol. Er waren velen die van lieverlee ergens anders gingen 25-meterbad hebben, kunnen er veel meer mensen in het bad liggen." Een promotie-actie in het plaatselijke huis-aan-huisblad zorgde voor de ledenwinst. „We hadden niet verwacht dat het zo snel zou lukken", verklaart de woordvoerster. Ze tekent echter aan dat de ledengroei niet veel langer op zich had moeten laten wachten. „Anders hadden we moeten stoppen. Want we kun nen de contributie niet verho gen tot 40 gulden per maand. Dan is het voor de leden goed koper om gewoon een paar keer per maand te gaan zwemmen." De zwem- en poloclub hoopt dit jaar het ledenaantal gelijk te houden. alphen aan den run Het Al- phense echtpaar Lekx was giste ren zestig jaar getrouwd. Brui degom Sarius Wilhelmus Lekx werd op 1 augustus 1909 in het Zuidhollandse Barwoutswaarder (bij Woerden) geboren. Zijn echtgenote Maartje Hoogerbrug zag het levenslicht op 2 oktober 1910 in Oudshoom. Deze ge meente werd 76 jaar geleden aan Alphen toegevoegd. Op 11 januari 1934 is het tweetal in Al phen getrouwd. Vanaf de trouw dag tot mei 1938 woonde het paar in Koudekerk aan den Rijn. Daarna verhuisden zij naar Al phen. Lekx was van beroep tegelper ser en heeft ook op de werk plaats voor minder-validen in zijn woonplaats gewerkt. Het diamanten paar heeft vijf kinde ren (drie dochters en twee zoons), tien kleinkinderen en vier achterkleinkinderen. Drie kinderen wonen in Alphen. Gis teren werd het feest met de fa milie en vrienden en bekenden gevierd. Onder de bezoekers ook Alphens burgemeester M. Paats en zijn echtgenote. FOTO BEN DE BRUYN hazerswoude-dorp ruud sep International Trade Centre (ITC) in Hazerswoude-Dorp krijgt waar schijnlijk toch een opvallend herkennings punt in de vorm van de vijftig meter hoge antennemast. Een meerderheid van de commissie ruimtelijke ordening ging gister avond - zij het in sommige gevallen mor rend - akkoord met het voorstel van de ar chitect om de mast mooi uit te voeren en neer te zetten bij de entree van het bedrij venterrein voor de boomkwekerij op de grens van Hazerswoude en Boskoop. Een maand geleden koos de commissie er juist voor de mast zo onopvallend moge lijk te laten zijn: ze wilde het gevaarte neer laten zetten aan de rand van het terrein, voor een deel omringd door bomen. Op aandringen van de architect stelden B en W voor de door de commissie voorgestane verplaatsing weer in te trekken. Het voorstel werd gisteravond met het nodige gemor ontvangen. „Ik was eigenlijk van plan om hier niets over te zeggen. Alles wat ik er over te zeggen had, heb ik vorige maand al gemeld", verwoordde de PvdA'er J. Wondergem de gevoelens van het over grote deel van de commissie. Alleen T. van der Meijden (SGP/RPF) zag van het begin af aan wel een aardig herken ningspunt in de mast. P. Kerkvliet (D66) wil de mast eigenlijk helemaal niet op het ITC hebben en van de WD was niemand aan wezig. G. van Bostelen (CDA) vroeg bij wijze van grap of de architect misschien ook nog plannen had om in neonletters 'ITC' op de paal te zetten. Het blleek nog helemaal niet zo'n vreemde vraag. De architect had inder daad geïnformeerd of het mogelijk was re clame aan te brengen op de mast. Maar dat kon dus niet. Van Bostelen ging uiteindelijk toch akkoord met het nieuwe voorstel. „Dat wordt nog boeiend in de raad", con stateerde wethouder P. van der Werf. „Maar ik denk dat we er wel uit komen." Man bekent overval op benzinepomp alphen aan den run Een 41-jarige Alphenaar heeft bekend dat hij op 30 november op de Bruins Slotsingel in zijn woon plaats een gewapende over val heeft gepleegd op een benzinestation. De man be dreigde die avond een vrouwelijke pompbediende met een zware revolver en eiste geld. Uiteindelijk maakte hij zich met een ge ring geldbedrag uit de voe ten. De Alphenaar is maandag ingerekend. - Jsp Tljf— Landschap te Hoogmade. Eén Woubrugge en Hoogmade erg in trek bij kunstenaars hoogmade/woubrugge kees van kuilenburg De Hoogmadese hervormde kerk in de jaren dertig, van de Leidse kunstschilder Arend Jan van Driesten. Een schilderij dat de gemeente Jacobswoude zó had kunnen kopen. Uit balorig heid over het feit dat het ge-, meentebestuur deze kans liet liggen, schrijft Hans van der Wereld uit Alphen een serie over schilders die in het verle den actief zijn geweest in Hoog made en Woubrugge. De serie wordt gepubliceerd in de Jacobsladder, het blad van de historische vereniging Otto Cornelis van Hemessen. Van der Wereld is voorzitter van die vereniging. Als de serie over Hoogmade en Woubrugge is af gerond, volgen Leimuiden en Rijnsaterwoude. „Het is niet voor niets één gemeente", aldus de voorzitter van Otto Cornelis van Hemessen. De Alphenaar, die geboren is in Hoogmade, kan nog niet uit over de kans die het gemeente bestuur heeft laten liggen. „Een veilinghuis had het schilderij vorig jaar zomer aan de ge meente aangeboden. De ge meente had geen interesse, waarna de historische vereni ging werd gevraagd. Wij hebben echter geen geld", kijkt Van der Wereld terug. „Het schilderij had naar mijn idee een blikvan ger moeten worden voor het nieuwe .gemeentehuis van Ja cobswoude. Nu is het in het be zit gekomen van een verzame laar van werk van Van Driesten. De kans om het in de gemeente te krijgen, is nu voorgoed verke ken." De impressionist Van Driesten leefde van 1878 tot 1969. Behalve de kerk schilder de hij meer plekjes in Hoogma de. Voor Van der Wereld, die re gelmatig publiceert over Ja cobswoude, was deze gebeurte nis een reden om eens verder in de materie te duiken. „Na wat onderzoek in diverse archieven had ik al snel zo'n stuk of tien kunstenaars gevonden die in ons dorp actief zijn geweest. Onder anderen Koningin Wil helmina, die in de jaren dertig de Vlietmolen en een boerderij aan de Boskade heeft geschil derd. Ook prinses Juliana was van de partij maar die ging lie ver roeien in de Does", vertelt de Alphenaar. „Beide 'Hoogma dese' schilderijen bevinden zich in het Koninklijk-Huisarchief." In de serie besteedt Van der Wereld ook aandacht aan de Alkmaarder Klasener die de kruiswegstatie voor de rooms- katholieke kerk in Hoogmade heeft vervaardigd. „Dat was meer een decorateur, maar de kruiswegstatie is dermate mooi dat er zeker aandacht aam moet worden besteed. Bovendien is het werk nog steeds te zien in de kerk." Daarnaast wordt ook Leidenaar Willem Pasman be schreven. Volgens Van der We reld hangen er in diverse huis kamers in Hoogmade schilderij en van Pasman. Ook Piet Herfst uit de sleutelstad heeft veel in Hoogmade en Woubrugge ge werkt. „Maar ik heb nog niet kunnen achterhalen waar dat werk gebleven is." De Rotterdamse architect Verheul maakte in de jaren twintig een serie aquarellen ge maakt van boerderijen in onder meer Hoogmade, Woubrugge, Leimuiden, Bilderdam en Kou dekerk. „Waarschijnlijk zijn er meer kunstenaars in dit gebied actief geweest dan de tien die ik nu heb ontdekt. Want de lande lijke plaatsjes Hoogmade en Woubrugge waren toen erg in trek." Van der Wereld is inmiddels ook op het idee gekomen in de toekomst een expositie te hou den van schilderijen, gravures, 'Decoratie moet passen jacobswoude Bij de gemeente Ja cobswoude wordt inmid dels gewerkt aan een kunst beleid. „Vorig jaar hadden we geen kunstfonds om daarmee het betreffende schilderij van Van Driesten aan te kopen. Bovendien vonden we de vraagprijs van 20.000 gulden wat te hoog", aldus burgemeester W. van Beek. Het was vol gens de burgemeester ook niet zo'n goed idee om het schilderij alvast voor het nieuwe gemeentehuis te kopen. „De decoratie moet passen in het gemeente huis." prenten en etsen die in de loop der jaren in geheel Jacobswou de zijn gemaakt. „Het Leidse ar chief bezit wel het een en ander. Het moet toch mogelijk zijn om daar gebruik van te maken?" hazerswoude-runduk ruud sep Een ton is wel erg veel geld voor het behoud van een watertoren, zeker wanneer dat monument nog eens wordt 'verfraaid' met een glazen lift aan de buiten kant. Dat was zo'n beetje de al gemene reactie van de commis sie ruimtelijke ordening van Rijnwoude op het voorstel de restauratie van de watertoren met 100.000 gulden te subsidi- Zonder subsidie gaat de res tauratie niet door en gaat het markante bouwwerk zeker te gen de vlakte. Maar: ,,,,Ik vind dat bedrag wel hoog. Zeker als je leest dat de gemeente geen 16.000 gulden heeft om drie molens op te knappen", stelde burgerlid J. Salome. „De goege meente zal zeggen: wel een ton voor de watertoren en geen ton voor het zwembad. Dat snap pen ze niet", voorspelde J. Wondergem (PvdA). Overigens zou hij het geld liever uitgeven verhoging van de geluid- schermen die tussen Hazers woude-Rijndijk en de nieuwe rijksweg 11 moeten komen. P. Kerkvliet (D66) heeft nogal moeite met de lift die naast de toren moet komen om het twin tig meter boven de straat gele gen gedeelte goed te kunnen bereiken. Nog een probleem vormt de parkeerruimte. In de directe na bijheid van de toren is geen me ter grond te koop voor de aan leg van een parkeerplaats. De gemeente moet de koper van de toren beloven dat er gezorgd wordt voor parkeerruimte. De enige die geen bedenkin gen had was G. van Bostelen (CDA). „Wij vinden best dat die 100.000 gulden erg veel ge|d i$. Maar ik vind dat dat ding dat het i geslacht bewaard moet wor den." T. van der Meijden (SG P/RPF) wilde de zaak eerst in de fractie bespreken voordat hij een mening kon geven. 64.000 gulden inboeken. Media- tnax betaalt de gemeente jaar lijks duizend gulden per recla- Alphense bedrijven gaan bin nenkort fors meer betalen voor lichtreclame aan straatlan taarns. Een verlichte reclame uiting gaat vanaf 1 maart 1495 gulden per jaar kosten. Nu re kent de gemeente nog slechts 206 gulden. De tariefsverhoging hangt samen met de privatise ring van lichtreclame. De ge meente doet het beheer van de lichtreclame over aan het recla mebedrijf Mediamax. De tariefsverhoging leidt waarschijnlijk op de korte ter mijn tot een halvering van het aantal lichtreclames. Mediamax verwacht zo'n 120 lichtreclames te houden van de 243 die Alphen nu telt. De tariefstijging compenseert het verlies echter ruimschoots. Zelfs bij de ver wachte halvering van het aantal aansluitingen, kan Alphen voor dit jaar een extra voordeel van Volgens D. Bijland van Me diamax was het lichtreclame-ta rief in Alphen 'vooroorlogs'. „Zo'n laag tarief heb ik nog nooit meegemaakt." Wat voor Bijland ook eem verrassing was, was het enorme aantal lichtre clames in Alphen. „Als je dat vergelijkt met Den Haag: daar hangen in de hele stad 450 lichtmasten." Tot nu toe kon iedereen in Al phen zo'n beetje zijn eigen gang gaan bij het installeren van lichtreclames aan lantaarnpa len. Ook bij verkeerslichten en dergelijk werden daardoor licht bakken opgehangen. Daar komt nu verandering in. Onder het nieuwe regime mag bijvoor beeld in de Castellumstraat geen lichtreclame meer komen. karakteristieke vorm te krijgen. Edo Plan uit Boskoop is een van de weinige Nederlandse bedrij ven die de origenele boompjes importeert. Tijdens de show in het Trade Centre aan de Belgiëlaan in Boskoop zijn dagelijks demon straties te zien. Bovendien wor den er lezingen gegeven en is de Nederlandse Bonsaivereniging aanwezig om informatie te ver strekken. Het parkeerterrein is omgegeven door een Japanse tuin. De show is dagelijks te be zoeken van 10.00 tot 17.00 uur. Entree is gratis. Voor meer in formatie 01727-13755. Voor de vijftiende maal wordt in het International Trade Centre in Boskoop een Bonsai-show gehouden. Op deze.tentoonstel- ling, georganiseerd door Edo Plant, worden allerlei variëtei ten van de Japanse miniboom- pjes getoond. De tentoonstel ling wordt op 1 februari ge opend en duurt tot en met 7 fe bruari. Bonsai-boompjes zijn minia tuurboompjes afkomstig uit het Verre Oosten. De boompjes worden regelmatig bijgeknipt en groeien opgebonden om de alphen aan den run Alphense amateurmuzikanten kunnen vrijdag 14 januari hun hart ophalen in jongerencentrum Madonna in Alphen aan den Rijn. Op die avond krijgen ze de gelegenheid om op te treden met professio nele muzikanten. Iedere amateur kan meedoen, wat zijn of haar specialiteit ook is. Aan het begin van de avond kan men zich in schrijven bij de professonele muzikant naar keuze. De avond be gint om 21.00 uur. De toegang is gratis.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15