s Katholieken geven minder voor instandhouding kerk Kerk Samenleving Kerken 'ontdekken' burgeroorlog Sudan WOENSDAG 12 JANUAR11994 1IA/OET REDACTIE DICK V UIT DE KERKBLADEN Katwijk als herberg 1 'Voor hen was geen plaats meer in de herberg' zong de christelijke gemeente tijdens de kerstdagen. Bij wal dat zingen in de praktijk bete kent werd de hervormde pre dikant P.J. Stam jr. uit Kat wijk aan Zee de afgelopen weken heel nadrukkelijk be paald. Hij kwam in contact met het Servische gezin Ra madan, momenteel met de vluchtelingenstatus onderge bracht op een opvangadres in Katwijk. Hij beschrijft in de kerkbode 'Om de Oude Kerk' hoe ze uit hun geboor teland werden verdreven omdat ze niet in de 'broeder oorlog' betrokken wilden worden: een man, een zwan gere vrouw en een kindje van één jaar. „Met niets. Voor hen was geen plaats meer..." Katwijk als herberg (2) Stam komt de vrouw tegen als ze door iemand is verwe zen naar het Kerkelijk bureau van de Hervormde Gemeen te aan de Voorstraat. „Daar staat ze. Ik vroeg wat ze kwam doen. 'Niets voor mijn baby... nog anderhalve maand'. Ik schrijf haar naam op en beloof langs te komen. Wat waren ze blij. En wat ben ik geschrokken. Een ka mertje. Twee oude bedden. Een stoel. Een douche. En niets van henzelf. Een kind met een paar dunne kleer tjes. Geen speeltje, geen bed je, geen box." Stam begrijpt best, dit is een eerste opvang. „Maar dat dit zo gebeurt..., in onze tijd, in onze plaats. Met een grote 'christelijke' meer derheid." In het arme Turkije geven ze het beste aan de vreemden, vergelijkt de do minee. „Hier zeggen velen: 'Gooi ze eruit!', en er staan hakenkruizen op de Boule vard. En de christenen? Velen zingen op zondag van zonde en genade en gaan straks op de Centrumpartij van Jan maat stemmen. En zo naar het laatste oordeel? U/jij toch niet?" Katwijk als herberg (3) De hervormde wijkgemeente 'Sion' besloot het gezin te adopteren, zolang het in ons land is. „Daar gingen we. De zelfde avond met een doos fruit, een doos levensmidde len, een doos pampers en een Fisher Price cadeau. U had erbij moeten zijn. Aan de Boulevard in Katwijk. Zo blij... met haast niets. Zo ge lukkig. Hij liet z'n tranen de vrije loop. Zij gaat op de grond zitten. Nederig en dankbaar. We hebben haar in de stoel gezet. En ze dank ten God. En omhelsden ons. En de kleine speelde. Oud en Nieuw toch nog aardig. Voor hen komt een beetje plaats." Het gezin moest afgelopen week nog weg, naar een kamp waar de vrouw kan be vallen. „Wij willen hen vol gen. En ook, materieel, bege leiden", schrijft Stam in zijn oproep om spullen, geld en vrijwilligers. Katwijk als herberg (4) Waarom nu dit alles?, zo ein digt de predikant zijn relaas. „De Heere zegt in Leviticus 20 tegen Israël: En wanneer een vreemdeling bij u, in uw land als vreemdeling verke ren zal, gij zult hem niet ver drukken. De vreemdeling die als vreemdeling bij u ver keert. zal onder u zijn als een inboorling van ulieden; gij zult hem liefhebben als uzelf; want gij zijt vreemdeling ge weest in Egypteland. Ik ben de Heere uw God." Stam: „Wie van vijand tot kind mocht worden, van vreemdeling tot huisgenoot, die kan hier niet koud onder blijven. Daarom dit stukje en deze oproep. Het gezin Ra madan... voor hen in Katwijk wel een plaats?" Actie Kerkbalans: inkomsten protestanten over 1992 wel gestegen BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Stolwijk: j. van het Goor te Molenaarsgraaf. Aangenomen: naar 's-Gravenhage (buitengewone wijkgemeenteACJ Jonkers, eervol ontheven pred. te Rot terdam; naar Utrecht (Oecumenische De inkomsten van de Rooms-Katholieke Kerk in Neder land zijn in 1992 met 5,8 miljoen gulden gedaald ten op zichte van 1991, een daling van 2,6 procent. In 1991 wa ren de inkomsten van de RK Kerk nog met 0,4 procent gestegen. worden de loonkosten van circa 10.000 mensen gefinancierd en worden zo'n 5000 kerkgebou wen onderhouden. Vooral in de bisdommen Roermond en Den Bosch zijn de inkomsten in 1992 aanzien lijk gedaald, zo zei mr. J.M.C. Klok van de interdiocesane commissie geldwerving in de RK Kerk. In Roermond was dat het gevolg van de aardbeving in dat jaar. Voor het herstel van de beschadigde kerkgebouwen werd vooral een beroep op pa rochianen gedaan, die daardoor minder bijdroegen aan de actie Kerkbalans. Dat bleek gisteren in Utrecht bij het begin van de landelijke fi nanciële actie Kerkbalans die dit jaar voor de 22e keer in ze ven kerkgenootschappen ge houden wordt onder het motto Omdat je geeft om je kerk!'. De daling van de hoeveelheid 'le vend geld' bij de RK Kerk staat in schril contrast met de stijging bij de Nederlandse Hervormde Kerk en de Gereformeerde Ker ken in Nederland: respectieve lijk circa 5,6 en 1,9 miljoen gul den of 2,25 en 1,2 procent. Met de opbrengsten van Kerkbalans In het bisdom Den Bosch is de lage opbrengst in 1992 min der goed te verklaren. Een oor zaak kan zijn dat niet alle paro chies elk jaar meedoen aan de actie, die in elke stad of dorp af zonderlijk wordt gevoerd ten gunste van de eigen plaatselijke kerk. Bovendien zijn rooms-ka- tholieken eerder geneigd geld te geven aan incidentele concrete acties, bijvoorbeeld voor de in standhouding van een kerkge bouw. Dat betekent dat de RK Kerk een veel grotere opbrengst uit bezit heeft (29 procent) dan de hervormden en gereformeer den (16 en 13 procent). De - overigens veel minder grote - schade die het hoge wa ter kortgeleden in het bisdom Roermond veroorzaakte, stemt Klok ook over op opbrengst van de actie in 1994 niet optimis tisch. Hoewel over 1993 bij de rooms-katholieken nog geen cijfers bekend zijn, verwacht hij dat de opbrengst vergelijkbaar zal zijn met die van het jaar er voor. De toezeggingen over 1993 van de hervormden en ge reformeerden stegen ten op zichte van 1992 respectievelijk met 2,2 en 1,9 procent. Ds. H.A. Van Til, voorzitter van de Interkerkelijke commis sie geldwerving, wees erop dat er grote verschillen zijn in de opbrengsten van de verschillen de gemeenten en parochies. Daarom is het - nog niet uitge werkte - idee ontstaan rijke ge meenten voor te stellen een ar mere gemeente of parochie te adopteren. Hij zei niets te voe len voor een landelijk gironum mer in plaats van de huidige opzet die erop is gericht dat pa rochiebesturen en kerkeraden hun plaatselijke noden voorleg gen aan de leden van hun kerk. Oss (SoW). GEREFORMEERDEGEMEENTEN Beroepen: te Lethbridge (Canada): L. Blok te Nunspeet-, te Werkendam: B. van der Heiden te Hardinxveld-Gies- sendam, die bedankte voor Terwolde- De Vecht. Bedankt: voor Beekbergen. J.J van Eckeveld te Zeist; voor Unionville (Canada): W. Harmckte Kapelle-Bie- zelmge; voor Scherpenzeel en voor Oud Beijerland: A.J. Gunst te Tholen. CHR.GEREF. KERKEN Bedankt: voor Werkendam: nagel te Dundas (Canada). Hoef- Sinds 38 jaar heerst er burger oorlog in Sudan, het grootste land van Afrika. De strijd voor de onafhankelijkheid van het overwegend christelijke zuiden lijkt net zo vergeten als de hon gersnood in het land. De laatste maanden echter hebben kerken in het buitenland gereageerd op de nadrukkelijke schreeuw om hulp van de Sudanese kerken. Als eerste bezocht in novem ber een delegatie van de We reldraad van Kerken het land. Vorige week reisde de angli caanse aartsbisschop George Carey naar het zuiden van Sudan. En morgen vertrekt de voorzitter van de Evangelische Kerk in Duitsland, bisschop Klaus Engelhardt, naar Afrika. De buitenlandse kerken staan voor een dilemma. Enerzijds willen zij bemiddelen. Door te veel steun aan het christelijke zuiden kunnen zij zichzelf bui ten spel zetten. Anderzijds kun nen zij niet stilzwijgend voorbij gaan aan de onderdrukking van hun broeders en zusters. Vol gens Wereldraad-functionaris sen is een oplossing alleen mo gelijk door een dialoog in het land zelf, ook tussen de religies. Vaticaan wil einde conflict over belasting VATICAANSTAD QC Het Vaticaan zoekt 'op grond van de bestaande verdragen' een oplossing voor het con flict met de stad Rome over de afdracht van rioolbelas ting. Maar de Heilige Stoel is bereid tot 'bijstellingen', zo blijkt uit een gisteren ver spreid communiqué. Het Vaticaan heeft sinds 1976, toen een wet op het af valwater werd aangenomen, een betalingsachterstand van zo'n 25 miljoen gulden. In 1990 ontdekte een ambte naar van de stad Rome dat het Vaticaan nog geen lire voor het afvalwater had be taald. HET WEER BOEKBESPREKING In het spoor van Jezus De dood van Jezus was geen ein de, maar een begin. Met die woorden begint de chronologi sche geschiedschrijving van de ontwikkeling van het vroege christendom in het boek 'In het spoor van Jezus'. Vanaf het mo ment dat de discipelen om streeks het jaar 29 na Christus werden vervuld door de Heilige Geest wordt in kaart gebracht hoe het christendom zich kon ontwikkelen tot een wereldgods dienst. De geschiedschrijving loopt in deze uitgave tot aan de dageraad van de middeleeuwen. De Nederlandse versie van 'In het spoor van Jezus' is gebaseerd op het in 1992 in .Amerika ver schenen 'After Jezus - The Tri umph of Christianity'. Bij de ver taling, onder eindredactie van J.C. Ris-Hoogendoorn, maakte Wal ter van Opzeeland gebruik van de Willibrordvertaling van de Katholieke Bijbelstichting (voor de bijbelteksten) en van de uitgave 'Bijbelse namen' (voor de spelling) van het Nederlands Bijbelgenootschap. Het boek is schitterend geïllustreerd met te keningen en foto's, en de ver haallijn wordt geregeld onder broken door kaders waarin apar te onderwerpen worden uitge licht en behandeld. Door het op nemen van een chronologie (een overzicht van 600 jaar), een op somming van sleutelfiguren en sleutelwoorden, bijbel citaten, bronnen, een illustratieverantwoording en een register is 'In het spoor van Jezus' verder heel compleet. Het is de verdienste van de makers van deze uitgave dat zij erin zijn geslaagd zes eeuwen geschiedenis van het christendom op een hele toegankelijke manier te presenteren. Boeiend is het om te lezen hoe iedere ge neratie gelovigen zich in die beginperiode van het christendom een eigen beeld vormde van de figuur Je zus. Een beeld dat was afgestemd op de omstandighe den in die tijd. De christenen stonden aanvankelijk bloot aan wrede vervolgingen, maar beleefden in de vierde eeuw ook de triomf van hun geloof toen de kerk uitgroeide tot de belangrijkste macht in het Romeinse Rijk. Een nieuw probleem diende zich aan toen het christendom de staatsgodsdienst werd en de verhou ding tussen kerk en staat een netelige kwestie werd. De geschiedschrijving eindigt in 'In het spoor van Jezus' met de scheuring in de kerk tussen 'oost' en 'west', die niet zozeer door theologische onenigheid tot stand kwam maar vooral door de toenmalige geografische en politieke situatie teweeg werd gebracht. In een paar ali nea's wordt vervolgens de sprong naar de twintigste eeuw gemaakt en dan in het bijzonder naar 1964 als de historische ontmoeting tussen paus Paulus VI en Athenagoras I, de patriarch van Contantinopel, plaats heeft. De samenstellers van het boek memoren in hun i leiding dat de vorming van het beeld van Jezus r door de eeuwen heen heeft beziggehouden. „Ook nu nog is het licht van Christus te zien in de ogen van een kind dat naar het kerstverhaal luistert, in het zwoegen van een theoloog die de mysteriën van het geloof pro beert te doorgronden, of in de stem en het gebaar van een Moeder Teresa terwijl zij de verschoppelingen van Calcutta helpt. Dit betekent dat het verhaal over de christenen nog lang niet ten einde is." In het spoor van Jezus de ontwikkeling van het vroege christen dom. - Reader's DigestAmsterdam, 1993. - 352 p. ISBN 90-6407- 312-0. Prijs89,90 gulden. Pril Leven Vragen en dilemma's rond de zwangerschap staan centraal in 'Pril Leven'. In deze uitgave be schrijft dr. R. Seldenrijk - hij volg de een biomedische opleiding aan de universiteit van Utrecht en werkt in de gezondheidszorg - vanuit de christelijke ethiek on der meer over 'het wonder van de menswording', 'de markt van de geassisteerde voortplanting', 'het stil verdriet door het uitblij ven van de zwangerschap' en 'er felijke belasting en prenatale dia gnostiek'. Kortom, allemaal on derwerpen die de periode die wordt aangeduid als 'blijde ver wachting' niet altijd tot een zaak van louter vreugde maken. Een aantal van die onderwerpen wil Seldenrijk in dit boek 'verder doordenken'. De uitgave is een omwerking en uitbreiding van een lezing die hij op 3 september 1991 hield voor de zevende 'Haamstede Predikantenconfe rentie'. De beschreven stof lijkt de auteur 'ook van belang voor hen die zich voorbereiden op het huwelijk of verkeren in de fase van gezinsvorming'. Pril levenvragen en dilemma's dr. R. Seldenrijk. - Kampen De Groot Goud- riaan, 1993. - 80 p. ISBN 90-6140-334- 0. Prijs18,90 gulden. Gideon Gidsen Een waarheid, glashelder uitge legd. Zo typeert uitgeverij Gideon uit Hoornaar de reeks 'Gideon Gidsen', waarvan on langs de deeltjes 'De Heilige Geest', 'Het Christelijk Ge loof, 'Bekering' en 'Het diepere leven' verschenen. De onderwerpen worden toegelicht door internationale bijbeldeskundigen en zijn bedoeld voor 'mensen die de weg van Jezus Christus willen volgen'. „Zo krijgen ze de gelegenheid bij alle fundamentele waarheden stil te staan." De gidsen zijn ruim onder de tien gulden geprijsd, waarmee ze voor een grote groep onder handbereik ko men. De uitgaven zijn geschikt voor persoonlijke studie en geloofsopbouw, maar ook voor studie in groepsver band. Bekering Ed Roebert. - HoornaarGideon, 1993. 48 p. ISBN 90- 6067-705-6. Prijs7,95 gulden. Het diepere leven A.W. Tozer. - Hoornaar Gideon, 1993. 31 p. ISBN 90-6067-711 -0. Prijs6,95 gulden. De Heilige Geest Bob Gordon. - Hoornaar Gideon, 1993. 64 p. ISBN 90-6067-704-8. Prijs8,95 gulden. Het Christelijk geloof David Fardouly. - Hoornaar Gideon, 1993. 48 p. ISBN 90-6067-702-1. Prijs 7,95 gulden. DICK VAN DER PLAS DE RECHTER Mr. Jesse van Muylwijck COLOFON JA. P6 foOlT QBPROBO VUFDOliEAlP <?uen paar Koo+tr ik ZUURTJES VAN Essenberg, G.P Arnold (adj), J. HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82.2321 BM L< Telefoon 02521-19353. Fax 02521-19610. Telefoon 071-143545 per kwartaal 85.55 per jaar 329,30 VERZENDING PER POST Nederland: per kwartaal 125,50 overige landen op aanvraag KLACHTEN BEZORGING ma t/m vrij: 18 00-19.30 uur, zat 10.00-12 00 uur. Telefoon 071-143241 Koudere stroming Mee De bosbranden die ieder jaar in subtropische gebieden oplaaien, zijn onlosmakelijk verbonden met de klimatologische omstandighe den ter plaatse. De landen rond de Middellandse Zee, maar ook delen van Californië en Australië, kennen van nature een droge en hete zo mer. Vooral in jaren van extreme droogte vallen deze bosrijke gebie den ten prooi aan verwoestende vuurstormen. Bij de hevige bran den rond Sydney (Australië) speel de de wind een hoofdrol door het vuur razendsnel door de gortdroge vegetatie te jagen. In de Provence (Zuid-Frankrijk), ook zo'n brandge vaarlijke plek in de zomer, is de Mistral - een loeiharde noorden wind - zeer gevreesd omdat deze de eenmaal ontstane vuurhaarden steeds opnieuw doet oplaaien. Bijzonder aspect is de eigen wind- circulatie die de vuurzee opwekt. Door de intense hitte stijgen grote kolommen hete lucht op, waardoor aan alle kanten met grote kracht verse lucht naar de brandhaard wordt gezogen. Bij grote branden kan dan een echte vuurstorm ont staan met enorme windsnelheden, waardoor de situatie oncontroleer baar wordt. Een wel heel extreem voorbeeld is de vuurstorm van Hamburg na het bombardement van de geallieerden op 27 juli HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met donderdag. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vandaag veel bewolking en perioden met regen. Morgen af en toe zon en voornamelijk langs de westkusten enkele buien. Tamelijk veel wind. Mid- dagtemperatuur ongeveer 9 graden, In Schotland België en Luxemburg: Veel bewolking en perio den met regen. Morgen mogelijk enkele opklarin gen. Middagtemperatuur ongeveer 9 graden. 1943. Boven Duitsiand heerste Toen de bommen een stadsj I wijk van 2,5 bij 3 kilometer in vlammen zette, waren de omstan^. digheden 'optimaal' vo plosieve vuurstorm, die zelfs vanat het midden van de Noordzee konlfl worden gezien. Tijdens een onbe-f J schrijfelijk inferno werden de v snelheden in de Hamburgse stra-J ten geschat op 200 tot 280 kilo- meter per uur bij een verzengende hitte van 600 tot 1000 graden Cei si us. Op het weerstation 'Seewar-'M^t te', op 6 kilometer afstand, werd yan c een stapelwolk gezien tot op 10.000 meter hoogte, die de-op- jaen11 stijgende zuil hete lucht markeer-'ide a< de. De hitte van de brand zorgde (Hoor op het station voor een nachttem-i peratuur van 28 graden. «ePa Ons actuele weer wordt beheerst ktuui door een grote depressie ten noor- m |- den van Schotland, die de komen de dagen doorschuift naar het oosjvoor ten. Zuidwestenwinden voeren jgn o zachte, maar. ook vrij heldere lucht aan met opklaringen en af en toe 'jworc een bui. Tijdens het weekeinde |naar ruimt de stroming naar noordwest met toenemende buiigheid. De milde lucht met 7 a 8 graden maakt daarbij plaats voor een kouJJj.IDEN dere stroming vanuit de omgeving van IJsland. Vor trok Noord- en Midden-Frank- Veel bewolking en vooral in het noorden en westen perioden met regen Ten ges-Dijon overwegend droog en kans op wat zon. Middagtemperatuur ongeveer 12 gra den, vandaag in het oosten lager. Portugal en Madeira: Portugal: In het noorden af en toe zon en vandaag mogelijk nog wat lichte re gen. In het zuiden droog en flinke zonni ge perioden. Middagtemperatuur aan de kusten van 15 graden bij Porto tot 18 in de Algarve. Madeira: Enkele wolkenvel den, ook geregeld zon en droog. Middag temperatuur ongeveer 19 graden. Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: In het noorden veranderlijk be- Maxima aan zee rond 15 graden. Aan de Costa's in het oosten en zuiden droog en vrij zonnig bij maxima tussen 17 en 21 graden. Canarische Eilanden: Zonnige perioden en droog. Maxima aan de zuidstranden ongeveer 24 graden. Marokko en Tunesië: Marokkaanse westkust: Droog, meer zon en warmer. Maxima van 20 graden bij Tanger tot 24 bij Agadir. Tunesië: van daag nog een enkele bui, morgen droog en meer zon. Vandaag vrij fris met maxi ma rond 16 graden, morgen iets war- Zuid-Frankrijk: Aan de Cóte d'Azur droog en perioden met zon. Elders ook wolkenvelden en vandaag plaatselijk wat regen. Middag temperatuur ongeveer 13 graden, aan de voet van de Pyreneeën en aan de Có te d'Azur rond 16 graden. Middagtem peratuur op 2000 meter hoogte in de Pyreneeën en Alpen ongeveer plus 5 geveer 20 graden. Italië, Corsica en Sardinië: Italië: Overgang naar droog weer met flinke zonnige perioden. Middagtempe ratuur oplopend naar 12 tot 16 graden, in de Po-vlakte maxima rond 7 graden. In de Alpen en Dolomieten vrij veel zon en zacht: temperatuur op 2000 meter hoogte 's middags oplopend tot plus 7 graden. Corsica en Sardinië: vandaag mogelijk nog een bui, verder droog en perioden met zon. Maxima oplopend naar 16 graden. Griekenland en Kreta: Veranderlijk bewolkt en van tijd tot tijd regen of buien. Morgen van het westen uit droog en meer opklaringen. Koel met middagtemperaturen langs de meeste kusten ongeveer 13 graden. Turkije en Cyprus: met veel wolkenvelden en enkele buien. Ten oosten van Antalya en op Cyprus af en toe zon-en overwegend droog. Mid dagtemperatuur van 12 graden bij de Dardanellen tot 20 op Cyprus, morgen wordt het daar nog wat warmer. Duitsland: Vandaag eerst nog hier en daar opklarin gen, tater op de dag van het westen uit regen of motregen. Morgen half tot zwaar bewolkt en af en toe regen, in de Zuidduitse Alpen boven 1900 meter hoogte wat sneeuw. Middagtemperatuur in het laagland oplopend tot 6 graden in het noordoosten en tot 10 graden in het midden en zuiden. Zwitserland: Af en toe zon en droog, maar vooral aan de noordflank van de Alpen ook wolken velden en plaatselijk wat regen, sneeuw grens stijgend naar 1900 meter. Oostenrijk: Wolkenvelden.'-vooral in de bergen van Karinthië en Steiermark'ook nu en dan zon. Vrijwal overal droog. Temperatuur op 2000 meter hoogte oplopend tot en kele graden boven nul. WEERRAPPORTEN DONDERDAG 13 JANUARI 1994 Zon- en maanstanden Zon op 08.42 Zon onder 16. Maan op 09.02 Maan onder 19. Waterstanden Katwijk Hoog water 04.00 16.10 Laag water 01.29 11.48 Weerrapporten 11 januari 19 uur: station Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Den Helder Rotterdam Vhssmgen Maastricht Aberdeen Athene bije öljrusi Kopenhagen motregen Las Palmas licht bew n 10/ 22 16 0.1 Buenos Aires zwaar bew Casablanca zwaar bew./ Johannesburg zwaar bew. HEINZ FMÏÏ/ WAAR K&W WJ 6/STEEEM B/E HEB //V BE EATTEfvBAE 6ECAAN A

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 12