Kookelement voor tussenbouw Leven en wonen Nieuw idee voor keuken: een culinaire werkplek Ijsvrij Luie stoel moet goed staan maar vooral ook lekker zitten Koken 'op gevoel' DINSDAG 11 JANUARI 1994 Chanels 'olijfje' Bij de introductie van 4 masca ra's zwart, bruin, blauw en groen wijst Chanel met na druk op het olijfuorrriige borsteltje waarmee de crème mascara moet worden opge bracht. Zo zijn de wimpers ook in de ooghoeken heel gemakke lijk van een kleurtje te voorzien. In de mascara zijn geen was, zeep, oplosmiddel en hars ver werkt, zodat ook vrouwen met zeer gevoelige ogen het produkt kunnen gebruiken. Onderzoek heeft Chanel geleerd, dat 50 procent van de vrouwen geen mascara opbrengt. Een groot aantal van hen zou dat wel wil- maar kan er niet tegen. Aan de serie mascara's is een water bevattende remover toe gevoegd. De samenstelling daarvan is zodanig, dat niet-wa- terproof mascara gemakkelijk met een watje kan worden ver wijderd. Wrijven is niet nodig. Alcoholvrij RoC heeft een alcoholvrije, ver zorgende after-shavelotion ont wikkeld, die bijzonder mild is ir de gevoelige huid. In het produkt zijn een ginseng-ex tract, vitamine B5 en E ver werkt, die het evenwicht van de huid na 'de agressie van het scheren' helpen herstellen. En kele druppeltjes per keer zijn voldoende. RoC heeft al drie scheerprodukten, waarin geen zeep en alcohol zijn verwerkt: schuim en 2 crèmes, een af- ter-shave-gel, een verzorgings crème en een produkt dat 'de gelaatstrekken gladstrijkt, spo- van vermoeidheid uitwist'. Eco-bad Fiji Dit bad gebruikt 50 liter water minder dan een doorsnee kuip. De besparing zit 'm in het spits toelo pende uiteinde, hierdoor is maar 99 liter water nodig om het te vul len. Voor een standaard bad is rond de 150 liter water nodig. Dit Hoeschbad is gemaakt van sani- tair-acryl, een materiaal dat anti- Zeealgen Voor de serie verzorgingsartike len waarmee de strijd tegen een te droge huid kan worden aan gebonden en 40 procent van de wouwen heeft een dergelijk huidtype heeft Ellen Betrix 'de oplossing in de natuur' ge vonden: een zeealgenextract dat werkt als een spons en het vocht langzamerhand aan de huid afgeeft. Een droge huid heeft niet alleen behoefte aan vocht, maar ook aan vet en aan vitamine A en E, heeft men op het laboratorium van het cos- meticahuis vastgesteld, zodat ook deze ingrediënten in de produkten zijn verwerkt. De Biomoist Line telt 5 produk ten: een beschermende dag- en nachtcrème, een crème die zo wel 's morgens als 's avonds kan worden gebruikt als men een bijzonder droge huid heeft, een zogenaamd vochtigheidsmas ker en een gekleurde dagcrème in 2 tinten. Mooier wakker Biotherm stelt zich tot doel het aantal schone slaapsters in Ne derland te vergroten. Bionuit, de nieuwe nachtcrème van het huis, wil de gebruikster zicht baar mooier wakker laten wor den. Honderd vrouwen moch ten hun eisen voor een goede nachtcrème kenbaar maken. Op grond van hun verhalen is Bion uit ontwikkeld. Een tube van 40 milliliter kost 49,-. Picasso Paloma Picasso heeft als aan vulling op haar mannenparfum en badlijn Minotaure een alco holvrije deodorantstick op de markt gebracht: een harde, fris aanvoelende gel, geparfumeerd met de verfrissende geur van eau de cologne. In de doorschij nende, amberkleurige stick is 0,1 procent eikebast verwerkt. Er mag dan iedere keer wat verbeterd wor den in de keuken, aan de indeling bij voor- bereiding-koken-afwassen is in het alge meen niet veel gedaan. We bewegen ons tussen spoelbak en kookplaat heen en weer, eerst van schoonmaken/wassen naar koken en dan weer terug van koken naar spoelen- /afwassen. De Nederlandse fabrikant van werkbla den Erbi houdt zich vooral de laatste jaren intensief bezig het het kritisch bekijken van de werkplek. Eerst werd een spoelcentrum met verdiept werk/afdruipvlak ontwikkeld. Enige tijd later kwam men met het idee van de 'culinaire werkplek', een plaats waar het eten voorbereid wordt (schoonmaken/was sen) onafhankelijk van het grote spoelcen- Deze ontwikkeling is een logisch gevolg van het denken over de meest praktische indeling van het werkblad en de functie die hierin kookplaat en in het bijzonder spoelbak vervullen. Nu is elke keukenruimte anders en die verschillen zijn medebepalend voor de in richting. Maar hoe dan ook, uitgangspunt bij de planning moet altijd de volgorde bij het afwikkelen van alle kookwerkzaamhe- den zijn. Als je hierover goed nadenkt, kom je tot de conclusie dat de plaats waar eten wordt voorbereid en bereid centraal staat, of liever: zou moeten staan. Op de culinaire werkplek worden gerechten panklaar en opdienbaar gemaakt. Aan de ene kant moet je vandaar heen en weer naar het kookcen trum, aan de andere kant naar de afwas- plek. Maar het is niet handig om die afwas- plek ook te moeten gebruiken als er groente gewassen of aardappelen afgegoten moeten worden. Veel praktischer en hygiënischer is het om dit op de culinaire werkplek zelf te kun nen doen. Maar daarvoor heb je een kraan en een spoelbak nodig. En om nog sneller te kunnen werken is een afvalkoker onder handbereik eveneens aan te bevelen. De culinaire werkplek, die zich bevindt tussen kookplaat en spoelcentrum, zou er dan als volgt uit kunnen zien: een werkvlak (met snijplaat), een kraairmet spoelbak(je) en een deksel naar de onder het werkblad geïnstalleerde afvalkoker. Aangezien een modeme keuken altijd op maat gemaakt wordt is het geen enkel probleem zo n culi naire werkplek te laten installeren. Zelfs bij een eenvoudige wandopstelling en een werkblad van ongeveer 2,5 meter breed kan een culinaire werkplek al verwezenlijkt wor den. TUIN Goed geraden, ik heb het niet over school en het heer lijke bericht dat er onverwacht een dag vrij gegeven wordt om te gaan schaatsen. Ik heb het over een stukje ijsvrije vijver. Eerlijkshalve moet ik bekennen dat de winter me deze keer vóór is geweest. Ik ben namelijk in het bezit van een fraaie ijsvrijhouder. Dat is een brede rand van piepschuim, met bijpassend ronde deksel van hetzelfde materiaal. De rand wordt met behulp van verzwaarde zakjes met grind horizontaal op het water gehouden. Dan gaat het deksel erop en daaronder blijft het water ijsvrij. Althans zo was het vorige winter, al moet ik toegeven dat het toen niet erg hard heeft gevroren Ik was dus van plan om de ijsvrijhouder aan het begin van de vorstperiode weer op de vijver te leggen. Uiter aard boven het diepe gedeelte van de vijver. Maar he laas: de vijver was dichtgevroren eer ik het in de gaten had. Nu loop ik dagelijks met een pannetje met kokend wa ter. Dat zet ik steeds op de zelfde plek op het ijs. Door de hitte smelt het ijs en blijft er gedurende enkele uren een open plek in de laag ijs. Die open plek is van het allergrootste belang voor de vissen en andere levende have, zoals kikkers, die ook graag in mijn vijvertje overwinteren. De dieren hebben zuurstof nodig. Maar als het moerasgas, dat ontstaat tengevolge van rottende plantdelen, niet geregeld kan ontsnappen, ademen ze moerasgas in, in plaats van zuurstof. Dan gaan ze zeker dood. Moerasgas is name lijk een mengsel van methaan, kooldioxyde en stikstof en dat is heel wat anders dan zuurstof. Moerasgas stijgt op en ontsnapt door het wateroppervlak. Dus moet er I steeds open water zijn, vooral in kleine vijvers. Er is nog een reden waarom er steeds een stukje ijsvrij gehouden moet worden. Dat is het voorkomen van te veel druk onderin de vijver. Ijs heeft een groter volume dan water. Ligt er een dikke laag ijs op het water, dan drukt die op het onderste laagje water en de dieren gaan dood door teveel druk. Maken we een gat in het ijs, dan zien we hoe het water er snel uit ontsnapt. De vijver moet dus altijd een klein stukje ijsvrij zijn. Tenzij deze erg groot is. Dan voldoet een bos stro of rietstengels ook. De ijsvrijhouder gewoon in de han del te koop doet het goed. De pan met kokend water ook. Hakken in het ijs mag niet, omdat daarmee trillin gen worden veroorzaakt. De dieren worden wakker en verbruiken nog meer zuurstof. De pomp aan laten staan is gevaarlijk in een kleine vijver bij strenge vorst. De pomp haalt immers ook het nog niet afgekoelde wa ter naar boven. Daar koelt het héél hard af en dan is er een kans dat de vijver ineens als één blok bevriest! Ziezo, dat is dan een litanie van mogelijkheden om de vijver ijsvrij te houden. Het vereist zorg, maar is de moeite waard. LEZERSVRAAG De vijg tegen een zuidmuur, dus lekker warm, van R. WEIDE uit SANTPOORT heeft pardoes de vruchten la ten vallen vóór ze rijp waren. Wat is de oorzaak? Was het wellicht na het invallen van de vroege koude? Is dat niet het geval dan is het waarschijnlijk een kwes tie van verkeerde voeding. Geef de plant een flinke laag compost (liefst zelfge maakt), doe er iets gedroogde koemest of een mengsel van beender- en hoommeel bij. Dek daarna alles af met flink wat ruigte, stro, takken, hooi enz. De wortels kun nen redelijk lage temperaturen verdragen. De boven grondse delen hebben moeite met een zeer koude win ter. Mocht het niet te hard vriezen, snoei de plant dan midwinter. Lange takken iets insnoeien, korte takjes ongemoeid laten, zeer oude takken desnoods verwijde- Een tweede probleem vormt de scaevola(?). Helaas kan ik op geen enkele manier ontdekken om welke plant het hier gaat. Waarschijnlijk is de naam iet of wat ver basterd. In elk geval geldt voor alle planten die we vanuit de tuin naar binnen halen, dat ze enige tijd moeten acclimatiseren. De plotselinge overgang, van koel en vochtig naar warm en droog, is voor alle plan ten moeilijk. Ook voor de mij onbekende scaevola. Ver der vooral niet teveel water geven als de plant het ogen schijnlijk slecht doet. De meeste kamerplanten gaan ten gronde aan teveel water en dus te weinig lucht in de pot. Een goed bericht voor MEVROUW A.G TEDERS uit VOORHOUT. Haar yucca bloeit met geurende witte bloemen. De vraag luidt of deze plant na de bloei af sterft, zoals bijvoorbeeld een aloë. Ik kan mevrouw Te ders geruststellen. In de natuur bloeit de yucca gere geld, zonder af te sterven. Mijn advies: zo doorgaan met de behandeling, die is kennelijk optimaal. TH. MOSSELMAN uit OEGSTGEEST vraagt waar zwa velhoudende stenen te koop zijn. Deze stenen wil hij ingraven rond planten die last hebben van meeldauw. Over het algemeen is er in elke grotere plaats wel een zaak die gespecialiseerd is in stenen, niet geslepen, maar bedoeld om te dragen. Er is een theorie dat be paalde stenen werken tegen bepaalde kwalen. In dit soort zaken kan men ook zwavelhoudende stenen ko pen. Vraag anders het adres bij een reformhandel. Dit soort zaken kent elkaar. Nog een advies: ga met vakan tie in een vulkanisch gebied en raap ze op. Hetzelfde antwoord geldt G. DEN BELDT JR uit SPAARNDAM. Komt er bij u al tuinierend of wandelend in de natuur een vraag op? Greet Buchner zal proberen voor u het antwoord te vinden. De vraag kunt u opsturen naar Damiate Dagbladen, Postbus 507,2003 AP Haarlem t.a.v. de redactie LEVEN EN WONEN. Als compleet fornuis overbodig is Eigenlijk nog niet aan een nieuwe keuken toe, maar wel aan andere apparatuur? Voor dit probleem ziet menigeen zich gesteld. Het fornuis bijvoorbeeld is vaak vrijstaand. deze kook- en bakinstallatie het, dan wil je wel eens iets moderners. En liefst op één lijn met de rest van het werkblad, zodat er tijdens het koken (of als er onver hoeds iets overkookt) niets tussen fornuis en de zijwand van de kasten wordt gemorst. len en groenten, het afspoelen van een vork of lepel en het af- blussen van jus. De kookzones kunnen geheel naar eigen wens worden geko zen. Er zijn gasbranders, kera mische en halogeen zones, of een combinatie hiervan. Een andere keuzemogelijkheid is een element met een Japanse grillplaat of een inductieplaat. Het kookelement is van roest vaststaai: de bedieningsknop pen aan de voorzijde zijn uitge voerd in zwart met roestvast- staal. Onder het element kan een telescooprooster voor pan nen worden aangebracht. Al deze verschillende moge lijkheden, exact afgestemd op specifieke kookwensen, zal veel hobbykoks aanspreken. Meer informatie: Asdal Gour- matics, Ulft, 08356-31898. Stel dat uw fornuis aa wing toe is, en dat vraagt of u nog wel een com pleet fornuis met oven wilt. Want intussen hebt u een magnetron of misschien wel combi-apparaat aange schaft. In plaats van een fornuis hebt u dan eigenlijk liever een royaal kookelement dat tussen twee werkbladen kan worden gemonteerd. Heel luxueus is het 120 cm brede kookelement voor tus senbouw van Asdal Gourmatics, dat verschillende mogelijkhe den heeft: 5 kookzones, of 4, t daarnaast een praktisch rond spoelbakje met kraan. Zo n klein bakje onder handbe reik is bij het koken heel handig r het afgieten Roestvrijstalen kookelement met rechtsboven een praktisch spoelbakje. Moderne luie stoel. foto pr Of een aantrekkelijk uitziende re lax-fauteuil ook goed in de huiselij ke omgeving past, is in een riante showroom vaak moeilijk te beoor delen. Daarom is het handig een plattegrond op schaal (1:20) van de woonkamer mee te nemen en een rolbandmaat met een lang meet lint. Maar hoeveel een fauteuil met hoofdsteun boven een lage wand kast uitsteekt en hoe het zit met de wandleeslamp, dat is niet zo snel te beoordelen. Maak daarom ook een tekening van de wand(en) en geef daarop de hoogte van kasten, tafel en dergelijke aan. Dan valt het al wat beter te bekijken. Te gemakkelijk Maar moeilijk blijft het toch. Hoe wel: als je verkopers moet geloven dan gedragen veel kopers zich bij de aanschaf van een zitmeubel toch wat al te gemakkelijk. Ze kijken of het er goed uitziet, of de bekleding naar de zin is en de afmetingen ge schikt zijn. Maar eens op hun ge mak een poosje in alle mogelijke 'wakkere' en luie standen zitten, daarvoor gunnen ze zich geen tijd. En voor bank of stoel is het toch wel heel belangrijk dat hij niet alleen goed staat, maar ook en vooral goed zit. In veel interieurs wordt een bankstel gecombineerd met een losse fauteuil, vaak een zogehe ten relax-fauteuil op een draaipoot, die in alle mogelijke standen ver stelbaar is. Sommige stoelen zijn met een handgreep verstelbaar, ón- dere kun je gewoon in verschillende standen drukken. Zitting kantelt Bij de beter ontworpen modellen kantelt ook de zitting iets mee als je van zit- naar ligstand overgaat. Ook de voetsteun verandert van stand bij een veranderde rugligging. Hoe verder je achterover leunt, des te hoger komt de voetenbank. Er zijn vaste voetsteunen en losse bankjes, die qua design en uitmonstering op de relax-fauteuil zijn afgestemd. Over het algemeen neemt zo'n luie stoel wel vrij veel ruimte in beslag. Vandaar dat men in kleinere ka mers eerder kiest voor een losse voetenbank die, buiten gebruik, in een verloren hoekje kan worden weggezet. Er zijn bovendien ruststoelen die dubbelgeklapt kunnen worden. Wil je je voeten rust geven, dan klap je het bankje er onder uit, je legt het plat en de ligstoel staat 'in stelling'. Er zijn verder nog leunstoelen waarvan de zitting een stukje naar voren kan worden getrokken zodat een ondersteuning voor de benen ontstaat. Die nemen minder ruimte in en bieden toch extra comfort. Vrieskast voor kleinbehuisden Wie een kleine keuken heeft of een eenkamer-appartement be woont, moet bij de aanschaf van apparatuur vaak kiezen of delen. Geen compleet fornuis, maar een kookplaat en daar naast een (combi)magnetron. Heb je een magnetron, dan kun je eigenlijk ook niet buiten een diepvriezer. Eten koken voor twee dagen (kost dezelfde tijd als voor een enkele maaltijd) en dan de helft invriezen voor la ter. Voor een complete koelvries- combinatie is de beschikbare ruimte echter niet altijd toerei kend. Bauknecht brengt nu een klein vrieskastje (CFK-vrij) van amper 60 cm hoog en nog een fractie smaller, dat gemakkelijk kan worden ingebouwd. Het kan worden gecombineerd met een koelkast van dezelfde fabri kant of met een combi-magne tron. Accessoirepakket voor visueel gehandicapten Het bedienen van keukenappa- ratuur is voor visueel gehandi capten vaak moeilijk, vooral als machines en apparaten zijn voorzien van tiptoetsen in plaats van duidelijk voelbare en herkenbare knoppen. Voor was- en afwasmachines van Miele levert de fabrikant al een aantal jaren doorzichtige strips met brailletekens, die op het bestaande bedieningspa neel bevestigd kunnen worden. De ziende medegebruikers van deze apparaten kunnen de aan wijzingen gewoon blijven afle- Atag Keukentechniek heeft voor twee van zijn keukenappa raten die ook voor slechtzien den en blinden zeer praktisch en veilig te gebruiken zijn, een aantal accessoirepakketten ont wikkeld. Deze bevatten een in braille en/of grootschrift uitge voerde introductiebrief, een ge bruiksaanwijzing, een kook boek, een kunststof functiepa neel (dat met magneetfolie op het apparaat kan worden aan gebracht) en een tweede kunst stof plaat met automatische standen die aan de zijkant van het apparaat te bevestigen is. Alle paicketten bevatten boven dien een cassette met een ge sproken handleiding. Het eerste apparaat van deze fabrikant dat met bovenge noemde aanpassing leverbaar is, is een Combitron, een com binatie van magnetron, hete- luchtoven en grill. Het tweede is een inductiekookplaat met mi crocomputer. Inductiekoken is de methode bij uitstek voor visueel gehandi capten. Je kunt gerust je hand op de plaat houden, want deze wordt alleen warm onder de pan en koelt ter plaatse onmid dellijk af zodra de pan wordt weggenomen. Na afloop van het kookproces klinkt tienmaal een signaal, waarna de plaat zichzelf ui tsch akel t Meer informatie: tel 08356- 87887. Blindelings koken op deze inductiekookplaat. foto pr

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7