Jac.Hermans NAVO dreigt Serviërs Buitenland Oost-Europa in wachtkamer NAVO Gemengde gevoelens over aanbod NAVO Britse Lagerhuis heeft alweer een schandaal Holst getipt voor hoogste ambt NAVO 'Partnerschap voor vrede' Amerikanen geboeid door 'penis'-rechtszaak DINSDAG 11 JANUAR11994 Parlement Rusland voor het eerst bijeen moskou I let eerste vrijelijk gekozen parlement van de Russi sche Federatie is vanmorgen voor het eerst bijeengekomen in het nieuwe parlementsgebouw in het centrum van de hoofdstad Moskou. President Jeltsin zat de zitting van de Federatieraad, het hogerhuis van de Federale Assemblee, voor. De Staatsdoema (het lagerhuis) kwam samen in een gebouw elders in de stad. Het oude parlementsgebouw, beter bekend als het Witte Huis, werd ernstig beschadigd door de gevechten die losbraken tij dens de couppoging in oktober vorig jaar. Op de foto bidden twee leden van een Japanse boeddhistische groepering voor het parlement, foto reuter viktor korotayev Ruimteschip vast aan ruimtestation moskou Het bemande Russische ruimteschip SojoezTM-18 is gisteren volgens plan twee dagen na de lancering vastgekoppeld aan het ruimtestation Mir. De vijf kosmonauten aan boord van de Sojoez en Mir verrichten drie dagen lang gezamenlijk ver scheidene biotechnologische experimenten, alvorens een deel van de bemanning van de Mir zal worden afgelost en naar de aarde terugkeert. Massagraf gevonden in Vilnius vilnius» Onder het Cultuurcentrum in de Litouwse hoofdstad Vilnius is een massagraf gevonden met slachtoffers van het regi me van Josef Stalin. De slachtoffers zouden in de jaren 1944- 1947 door de KGB zijn vermoord. President Brazauskas zal een speciaal decreet uitvaardigen waardoor een commissie in het le ven wordt geroepen die de slachtoffers moet identificeren. Rusland stopt overleg met Riga moskou Rusland heeft gisteren de onderhandelingen over te- rugtekking van zijn troepen uit Letland afgebroken na de arres tatie van twee Russische generaals in de Oostzeestaat. Zij wer den opgepakt na een verschil van mening met de burgemeester van een plaats bij de hoofdstad Riga over het lot van een Russi sche militaire basis in die plaats. Leger Colombia naar grens Venezuela Bogota Colombia heeft gisteren militairen naar de grens met Venezuela gestuurd. Het sturen van de eenheden was een reac tie op een grcnsschending door Venezolaanse'eenheden. Vrijdag is een Venezolaanse militaire helikopter in Colombia geland. De militairen aan boord zouden zeven Colombiaanse vissers gekid napt en mishandeld hebben omdat zij dachten dat het rebellen De spanning tussen de landen r t al enige tijd t< Rookverbod op vluchten United Chicago» De Amerikaanse luchtvaartmaatschappij United Airli nes voert als experiment op een aantal internationale bestem mingen een rookverbod in. Vanaf 1 maart zullen de twee dage lijkse vluchten tussen New York en Heathrow in Londen rookvrij zijn. Ook op de dagelijkse vlucht tussen Los Angeles en Auckland en Melbourne in Australië mag niet meer gerookt worden. Ame rikaanse maatschappijen vliegen binnenlands al geheel rookvrij. Olievlek Puerto Rico onder controle sanjuan» De kustwacht en particuliere bergingsbedrijven heb ben gisteren grote vooruitgang geboekt in hun strijd tegen de olievlek die de.stranden van San Juan en daarmee de toeristen industrie van Puerto Rico bedreigt. Sinds vrijdag toen een schip op 280 meter van de kust van het Caribische eiland lek stootte zijn 2.600 van de 17.900 barrel stookolie die in de At lantische oceaan terecht zijn gekomen opgeruimd. pmw rfZs TISSUE Saa T0ILET- PAPIER Pak 24 r0"en LEVER DEZE WEEK DE WAARDEBONNEN IN VOORHOGE SCHEURKORTINGEN OP MERKARTIKELEN. Geen waardebonboekje in de bus ontvangen? Vraag ernaar aan de kassa. R|B_ KARBONADE 500 gram 7"5£f 549 023 van 1493 GRIEKSE NAVEL SINAAS APPELEN tas 3 KILO Lubbers: Niet zeker dat dreigement wordt uitgevoerd Zichtbaar verlegen met de eigen machteloosheid in Bos- niëheeft de NAVO gisteren gedreigd luchtaanvallen uit te voeren op Servische stellingen rond Tuzla en Sebrenica. De NAVO blijft ondanks dat herhaalde dreigement diep verdeeld over de vraag of het ook daadwerkelijk straalja gers zal sturen om de blauwhelmen en de hulpkonvooien te beschermen. brussel peter de vries Canada één van de belang rijkste deelnemers aan de VN- vredesmacht in Bosnië keer de zich tijdens de NAVO-top in Brussel openlijk tegen het idee echt tot luchtaanvallen over te gaan. Ook Groot-Brittannië en Griekenland voelen er weinig voor, al zeiden Britse functiona rissen gisteravond laat dat Lon den 'zijn houding wijzigt omdat slechts 60 procent van de hu- correspondent De strijdende partijen in Bosnië hebben zich van de dreigemen ten niets aangetrokken. Saraje vo werd gisteravond opnieuw gebombardeerd door de Ser viërs en Centraal-Bosnië was wederom het toneel van felle gevechten tussen moslims en Bosnische Kroaten. hulp op de juiste plek komt'. De Britten zouden echter al leen willen weten van luchtaan vallen rond Tuzla en Sebrenica. en absoluut niet van acties bij Sarajevo omdat dat makkelijk tot escalatie zou kunnen leiden. Volgens VN-secretaris-generaal Boutros Ghali 'is het duidelijk dat de lidstaten niet bereid zijn tot het gebruik van geweld'. De Verenigde Staten en Frankrijk drongen er gister avond tijdens een diner van de 16 regeringsleiders op aan dat de NAVO nu eindelijk de daad bij het woord voegt en haar eer dere beloften en dreigementen „Het moet niet opge vat worden als retoriek", zei Clinton. Volgens de Nederlandse pre mier Lubbers vinden de meeste landen het 'niet doenbaar zo door te gaan' met de blauwhel men, maar willen ze hun VN- soldaten ook niet terug trekken. Een hergroepering van de blauwhelmen rond het vliegveld van Tuzla en in Sarajevo en Se brenica, aangevuld met lucht steun, is volgens Lubbers wel nadrukkelijk aan de orde. Maar op de vraag of het Westen dit keer wel z'n beloften nakomt, zei Lubbers: „De eerlijkheid ge biedt te zeggen dat ik daarover onzeker ben". correspondent De NAVO heeft officiëel de deur van het slot gehaald voor toetreding van nieuwe leden. Maar landen als Polen, Hongarije, Slowakije en de Tsjechische republiek moeten nog een aantal jaren in de wachtkamer blijven voor ze daadwerkelijk lid kunnen worden van het bondgenootschap. De NAVO nodigt hen wel officiëel uit voor vergaande militai re samenwerking. Dat is de uitkomst van de topconferentie van de 16 landen sterke mi litaire alliantie, gisteren en vandaag in Brus sel. De Duitse bondskanselier Kohl stelde het debat over de uitbreiding van het bondge nootschap het scherpst door te waarschu wen voor „nieuwe bloedige conflicten" wanneer het Westen er niet in slaagt de sta biliteit in Oost-Europa te garanderen. Kohl riep de NAVO op de angst van Po len, Hongaren en Tsjechen „in de schemer zone van de Europese veiligheid te leven" serieus te nemen. Maar ook de Duitse bondskanselier gaf geen openlijke steun aan hun verzoek voor een snelle toetreding tot de NAVO. De Westerse landen vrezen dat dat de nationalistische krachten in Rus land in de kaart zal spelen. De NAVO verstuurde gisteren officiëel de uitnodigingen aan Rusland en de andere voormalige Warschaupact-landen en ex- moskou-boedapest hans geleunse runa hellinga correspondenten Niet om te juichen, maar beter dan niets. Dat is de algemene reactie in Oost-Europa op de het door de NAVO-top voorge stelde 'Partnerschap voor Vre de'. Met uitzondering van de Poolse president Lech Walesa lijkt iedereen zich erbij neer te leggen dat het Amerikaanse voorstel het maximum is wat op dit moment van de NAVO te verwachten valt. De Poolse regering ging gis terochtend na langdurig beraad schoorvoetend akkoord met het Amerikaanse voorstel. Het kabi net ging daarmee lijnrecht in te gen president Walesa, die het partnerschap als 'afpersing' heeft omschreven. Openlijker dan in andere landen wordt in Polen verwezen naar de nieuwe situatie in Rusland, waar met de verkiezingswinst van de natio nalist Zjirinovski ook het gevaar van een agressieve grootmacht weer opduikt. De Poolse defen siebegroting zal worden ver hoogd. President Brazauskas van Li touwen zei op een persconfe rentie dat hij het aanbod van de NAVO „positief aanvaardt". De president van het land dat vori ge week het volledige lidmaat schap van de NAVO aanvroeg, zei dat „de inhoud van de sa menwerking tussen NAVO en Litouwen belangrijker is dan de De Russische ultra-nationa list Vladimir Zjirinovski waar schuwde gisteren dat uitbrei ding van de NAVO kan leiden tot een Derde Wereldoorlog. „Het wordt een tragedie voor de NAVO, Europa en de hele we reld als ze besluiten onze buur landen lid te maken. Het bete kent feitelijk dat de NAVO zich voorbereidt op WO III tegen Rusland", aldus Zjirinovski. De Slowaakse president Ro man Kovac verklaarde een on gemakkelijk gevoel te hebben dat de NAVO niet aangeeft op welke termijn de Oosteuropese landen op lidmaatschap kun nen rekenen. Volgens de Tsje chische president Vaclav Havel zouden de bondgenoten „meer moed tot verandering" moeten tonen en zich niet door Rusland onder druk moeten laten zetten. Het Hongaarse ministerie van buitenlandse zaken zei op zich begrip te hebben voor de politieke gevoeligheden waar de NAVO rekening mee moét hou den. „Maar wij zien niet waar om ons lidmaatschap daarmee in tegenspraak is", aldus woordvoerder Herman. De Hongaren toonden zich overi gens vol vertrouwen dat het partnerschap slechts een over gangsperiode is. Herman: „Of we lid worden van de NAVO, staat eigenlijk niét ter sprake. De vraag is alleen maar wan- Die vraag zullen de presiden ten van de Tsjechische repu bliek, Polen, Slowakije en Hongarije vandaag en morgen tijdens hun ontmoeting met Clinton in Praag zonder enige twijfel nogmaals aan de orde stellen. correspondent Het Britse Lagerhuis heeft vandaag een nieuw 'schandaal' toegevoegd aan het lijstje dat de laatste weken al kon worden opge maakt. Een staatssecretaris, wiens vrouw af gelopen zaterdag zelfmoord pleegde, had een amoureuze verhouding met de vroege re secretaresse van prinses Anne. Dit sugge reerde vanmorgen een Brits ochtendblad. De betrokken politicus, Lord Caithness, trad zondag af. Hij zei meer tijd aan zijn twee kinderen te willen besteden. De onthulling brengt premier Major verder in verlegenheid. Major lanceerde op het laatste partijcongres van de Conservatieven een campagne voor een 'terugkeer naar tra ditionele waarden'. Sindsdien blijkt een groeiend aantal van zijn secondanten zich echter niet aan die 'waarden' te hebben ge houden. Vorige week moest een andere staatssecre taris, Tim Yeo, aftreden nadat was onthuld dat hij een buitenechtelijk kind had verwekt bij een vriendin. Tot verbijstering van velen in de partij gaf Yeo gisteren een verklaring uit waarin hij 'toegaf bij een andere vrouw nop een tweede onwettig kind te hebben verwekt, dat na de geboorte ter adoptie was Voorts moest een Conservatief Lagerhuislid gisteren bevestigen het bed te hebben ge deeld met iemand van hetzelfde geslacht. David Ashby ontkende echter homoseksue le handelingen met de man te hebben ver richt. De journalisten die dit hadden gesug gereerd, waren aldus de politicus gewoon 'viezerikken'. Hij had in een Frans hotel het bed gedeeld met zijn vriend Cairan Kilduff om geld te besparen. Ashby legde zijn verklaring af nadat een Brits ochtenblad, de Sun, hem verdacht had gemaakt. Hoewel Ashby niets illegaals heeft gedaan, bracht ook die 'onthulling' premier Major in verlegenheid. En tenslotte ligt naast Caithness, Yeo en Ashby nog t de hoogmogende Conservatief, taris Steve Morris, onder vuur. Morris zou de gedragscode hebben geschonden door er vijf maitresses op na te houden. Major en zijn ministers hebben de afgelo pen dagen verklaard dat de campagne voor een 'terugkeer naar traditionele waarden' niet gezien moet worden als het opleggen van een morele gedragscode. In een vraag gesprek maakte Major afgelopen zondag onderscheid tussen mensen die zich 'over duidelijk slecht gedragen' en mensen die 'een indiscretie begaan'. Hij was niet van plan op die laatste categorie een heksen jacht te ontketenen. Oud-premier Heath, een van Majors voor gangers, waarschuwde echter dat Major zich niet met de moraliteit moest inlaten. „Mensen, en vooral de Britten, houden niet van zedenpreken", aldus Heath,„Ze haten het." Vredesvoorstellen Kroaten verrassen Bosnische moslims bonn-sarajevo» VredeSgesprekken in Bonn tus sen de Bosnische en Kroatische leiders Alija Izetbegovic en Franjo Tudjman hebben vol gens de Bosnische president „niets speciaals opgeleverd", maar geholpen „de sfeer te ver beteren". Afgelopen nacht sprak Izetbegovic voor de Bosnische televisie wel zijn ver bazing uit over Kroatische voor stellen die Bosnië in een econo mische unie met Kroatië willen verbinden. Izetbegovic noemde het voor stel waarbij in de praktijk de fel bevochten grenzen zouden wegvallen „zeer interessant, maar gedaan op een verkeerd moment". De voorstellen zijn in beraad. Eerder zeiden woordvoerders van de delegaties in Bonn dat Kroatië en Bosnië overeenstem ming hadden bereikt over een staakt-het-vuren in Centraal- Bosnië waar Bosnische troepen bezig zijn een voor hen strategi sche vallei op ingesloten Kroaten te veroveren. Izetbego vic heeft ontkend dat zijn rege ring met de Kroatië een voorlo pig akkoord heeft bereikt over een staakt-het-vuren. Wörner stapt ondanks ziekte nog niet op Sovjet-republieken voor een uitbreiding van de militaire samenwerking in een 'part nerschap voor de vrede'. Het aanbod gaat ook naar alle neutrale Europese landen, zoals Finland, Oostenrijk en Zweden. Volgens premier Lubbers werd het com promis vrijwel moeiteloos bereikt, maar „komt het nu aan op de politieke wil" er iets van te maken. De Franse president Mit terrand beloofde dat de Oosteuropeanen niet in de steek gelaten zullen worden, om dat de NAVO elk groot conflict in het Oos ten als een bedreiging voor z'n eigen veilig heid zal ervaren. „Dat is een reële garantie", aldus Mitterrand. NAVO-secretaris-generaal Manfred Wömer poseert met de Amerikaan se president Bill Clinton (links). londen annika savill Als meest waarschijnlijke kandidaat voor zijn opvolging wordt Johann Jorgen Holst ge tipt, de Noorse minister van buitenlandse zaken die vorig jaar augustus bekendheid ver wierf door zijn bemiddelende rol bij de geheime vredesonder handelingen tussen Israël en de PLO. Holst, een voormalige mi nister van defensie, was in 1992 ook al kandidaat voor de functie van secretaris-generaal, maar toen werd Wörners ambtster mijn met 4 jaar verlengd. DeJteuze van een Scandina- viër voor de allerhoogste functie binnen de NAVO heeft het voor deel dat hiermee zo weinig mo gelijk lidstaten voor het hoofd worden gestoten. De enige an dere persoon die voor de post van secretaris-generaal van de NAVO wordt getipt, is Uffe Elle- man-Jensen, de pijprokende voormalige tenlandse zaken the independent Ondanks ernstige gezondheids problemen is Manfred Wörner van plan zo lang mogelijk aan te blijven als secretaris-generaal van de NAVO. Wörner, die aan darmkanker lijdt, heeft herhaal delijk ontkend dat hij van plan zou zijn na de NAVO-top af te treden. Na de top wacht hem de no dige hoeveelheid werk. waaron der de realisatie van het 'part nerschap voor vrede', het plan waarmee de banden tussen de NAVO en de Midden- en Oost europese landen moeten wor den aangehaald. Ingewijden verwachten ech ter dat Wörner uiterlijk volgend jaar zal opstappen, ruim voor het eind van zijn ambtstermijn in 1996. In de afgelopen 2 jaar heeft de 59-jarige Wörner 2 operaties ondergaan. Hoewel hij ondanks zijn ziekte nog op merkelijk energiek is, moet hij zich vaak tijdens vergaderingen ken. vertaling: margreet heslinga BRUSSEL AFP Het 'partnerschap voor vrede' dat gisteren in Brussel is aangeno men door de 16 NAVO-lidstaten, komt in het kort hierop neen Alle landen van het voormalige Oostblok, inclusief Rusland, kunnen partners voor vrede worden. De mogelijkheid van hel partnerschap geldt alle landen die deelnemen aan deConferentie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (CVSE). De Ameri kaanse president Clinton stond erop dat geen enkel Europees land zou worden uitgesloten door de formulering van het part nerschap. De geïnteresseerden moeten een principe-verklaring tekenen die hun verplichtingen als partner voor vrede definieert. Ze moe ten individueel onderhandelen over de invulling van hun activi teiten als partner. Het belangrijkste voor de partners voor vrede is dat zij het recht krijgen een beroep te doen op artikel 4 van het NAVO-ver- drag. Hiermee kunnen zij de lidstaten voor overleg bijeenroepen wanneer zij hun eigen veiligheid in gevaar gebracht zien. De deelnemers verplichten zich de essentiële waarden van libe rale Westerse staten te respecteren zoals democratie, de regeling van conflicten via overleg, burgercontrole over militairen en openbaarheid van het militaire budget. De deelnemers beloven de legers die ter beschikking komen van het partnerschap te moderniseren en te standaardiseren. Ze zullen permanent waarnemers bij de NAVO krijgen en betrokken worden bij NAVO-oefeningen of i Twintig jaar gevangenisstraf voor het opzettelijk toebrengen van verwondingen. Dat is de maximumstraf die de 24-jarige Amerikaanse Lorena Bobbitt te wachten staat voor een bloedige wanhoopsdaad in de echtelijke slaapkamer waarbij ze de penis van haar man eraf sneed. De eerste dag van het driedaagse proces in Virginia werd gisteren rechtstreeks door de Ameri kaanse televisie uitgezonden. Volgens de advocaten werd Bobbitt gedreven door de druk van een vierjarig huwelijk waar in ze voortdurend seksueel werd misbruikt. Na een ver krachting in juni vorig jaar, ■Lsloeg ze daarom toe met een keukenmes. Ze rende vervol gens naar buiten en gooide het lid weg. John Bobbitt, die vorig jaar november in dezelfde rechts zaal nog werd vrijgesproken van verkrachting v&n zijn vrouw, heeft zijn penis inmiddels weer terug. Maar volgens de chirur gen duurt het nog zei voordat duidelijk is chaamsdeel weer n kunnen functionerer paar heeft inmiddel scheiding verzocht. er een jaar of het li- rmaal zal Het echt- um rc lil

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5