Onze Top 5 van deze week. 'Niet werk maar rotzooi belasten' len Dales is achtste die in functie is overleden Binnenland 0 geheim achter de politie-reorganisatie Bende fraudeerde met miljarden sigaretten Boer zou knecht als een beest hebben behandeld Apart VWO bepleit voor Korpschefs betreuren overlijden minister hoogbegaafde kinderen was hèt grote Prins in vol ornaat DINSDAG 11 JANUAR11994 Voor hoogbegaafde leerlingen het voortgezet*onderwijs zou r een verzwaarde VWO-oplei- ding, een zogeheten Individu- eel-VWO, moeten komen. Als tientallen scholen, verspreid r het hele land, die mogelijk heid zouden bieden, kunnen :eer intelligente leerlingen beter tan hun trekken komen. Dat pleidooi is afkomstig van drs. J. Wicherts. Hij is een van de sprekers op een studiedag over hoogbegaafdheid in het VWO, die morgen in Utrecht wordt gehouden. Wicherts is coördinator op het gebied van hoogbegaafdheid voor de lan delijke pedagogische centra en voorzitter van een platform dat vorig jaar door oud-staatssecre taris van onderwijs Wallage in het leven is geroepen. Hij strijdt al jaren voor de erkenning van de kinderen met een IQ van bo ven de 140. Volgens Wicherts' plan zou circa 10 procent van de VWO- scholen in Nederland een 'VWO-plus' moeten bieden. Dat komt neer op zo'n 65 scholen, verspreid over het land en met verschillende identiteiten. De verzwaarde VWO-variant is be stemd voor de ruim 2 procent leerlingen die als hoogbegaafd kan worden aangemerkt. Jaar lijks zouden er ruim 4.000 voor die topopleiding in aanmerking komen. Bollebozen vallen in het ba sisonderwijs en het voortgezet onderwijs vaak ten prooi aan verveling. Leerkrachten irriteren zich niet zelden aan hun onge ïnteresseerde houding, mede leerlingen zijn niet zo bijster ge steld op de slimme buitenbeen tjes. Die problemen leiden er geregeld toe dat zeer intelligen te kinderen gaan 'onderpreste- ren', met povere rapportcijfers thuiskomen en niet een VWO- maar een MAVO-opleiding gaan volgen of zich op het criminele pad begeven. O Zeeuws meisje, pakje 250 gram Coroos Appelcompöte, met stukjes appel, pot 355 gram CO Schouderham, verpakt, 100 gram Spania Chico Navel sinaasappelen, net 2 kilo 01 Tissue toiletpapier, pak 12 rollen Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 15 januari a.s.. •Zolang de voorraad strekt. 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. 39 89 j^rl.29 Eén van de grootste klussen van de gisteren overleden minister Dales was de herverdeling van de politiesterkte en de fusie tus sen gemeente- en rijkspolitie. Tijdens de grootste operatie ooit in de politiewereld lag Da- les vaak onder vuur van de poli tie, maar de korpschefs lauwer den haar gisteren. Want ze was toch maar de enige die deze klus klaarde,. Het is nog maar de vraag of Dales' opvolger met net zoveel stuurmanskunst de reorganisa tie van de politie kan afronden, is te beluis.teren in hoge politie kringen. Bij de reorganisatie van de politie zijn 40.000 politiemen sen betrokken. Er zijn 25 poli tieregio's en een korps landelij ke politiedienst. Dales en haar collega van justitie Hirsch Ballin zijn onder voortdurende kritiek voortvarend te werk gegaan. Ze gingen zelfs zo snel dat de poli- tie-organisaties, maar ook de Kamer, af en toe heftig protes teerden. De volksvertegenwoor digers trapten dan ook regelma tig op de rem. De politiecom- mandanten vreesden dat de in krimping van de politie de kwa liteit van de politiezorg zou aan tasten. Tijdens hun nieuwjaarstoe spraken kraakten de politie chefs van de grote steden, Hes- sing (Rotterdam) en Nordholt (Amsterdam), het beleid van Dales nog. Ze vonden dat de minister veel te weinig geld uit trok voor de politie. Dales rea geerde gepikeerd tijdens de nieuwjaarsreceptie op haar mi nisterie. Tegen de 26 aanwezige korpschefs zei ze dat ze haar buik vol had van 'al dat ge klaag'. De chefs van de grote korpsen zijn bedroefd dat Dales nu is weggevallen. Politiechef Wiarda (Utrecht): „Ik heb alle respect voor anderen, maar Dales was hèt grote geheim achter de re organisatie. Met haar interven tietechniek trok ze dingen vlot". In Wiarda's herinnering was Dales 'altijd bereid concessies te doen, waardoor hobbels kon den worden genomen'. Nordholt van Amsterdam roemde vooral de humor van de minister en Hessing van Rotter dam had haar graag ook in een volgend kabinet graag weer als minister teruggezien. De Neder landse Politiebond, in het verle den zeer kritisch over Dales' be leid, liet zich gisteren uiterst vriendelijk uit. Ook voorzitter Kruisinga van de christelijke po litiebond roemde Dales omdat hij vond dat de reorganisatie hard nodig was. Het politie-ap- paraat was al jaren versnipperd. „Bijna 200 politiekorpsen die el kaar meer tegenwerkten dan dat ze met elkaar samenwerk ten." Volgens Kruisinga is het wel jammer dat Dales enkele elementen, zoals de functie waardering en de herverdeling van de politiesterkte, niet heeft losgekoppeld van de totale reor ganisatie. Dat leidt nu tot extra spanningen. „Maar dat typeert Dales: als ze eenmaal wist wat ze wilde dan ging de trein den deren." binnenlandse zaken zet zijn handtekening in het condoleance-register foto anp d oudenaarden PvdA-minister Dales van binnenlandse zaken is sinds dé Tweede Wereldoorlog de achtste bewindspersoon die overlijdt tijdens een ambtsperiode. De vorige in functie overleden minister was Koos Rietkerk (W- D'er, Binnenlandse Zaken) in februari 1986. Rietkerk zat in het eerste kabinet Lubbers (1982-1986). Het eerste kabinet-Van Agt werd in april 1979 ge troffen door het plotselinge overlijden van minister zonder portefeulle Peijnenburg (CDA), die was belast met wetenschapsbeleid. Staatssecretaris Borghouts (KVP) maakte op Defensie deel uit van het kabinet- Cals. Hij overleed in februari 1966. Datzelfde over kwam de KVP'er Stubenrouch in april 1962 als staats secretaris van onderwijs in het kabinet-De Quay. Eerder overleden de ministers Kernkamp (CHU) in juli 1956 (in het tweede kabinet Drees belast met Uniezaken en Overzeese Rijksdelen), Donker (PvdA) in februari 1956 (in datzelfde kabinet minister van justitie) en KVP-minister Van Maarseveen in novem ber 1951, die in het eerste kabinet-Drees op Binnen landse Zaken zat. Stewardess vermoord in huis oma putten Een 22-jarige stewardess uit Putten is gisteren in de wo ning van haar oma vermoord. Het slachtoffer kwam door mes steken om het leven. Oma trof haar kleindochter gistermiddag bij thuiskomst dood aan. Het meisje was toegedekt met een jas. Van de dader ontbreekt elk spoor. Het slachtoffer werkte bij een Amerikaanse vliegmaatschappij. Agent gearresteerd voor verkrachting breda De rijksrecherche heeft eergisteren een 32-jarige agent van de Tiburgse politie aangehouden op verdenking van ver krachting van een vrouw, begin dit jaar in een woning in Goirle. Dat heeft Justitie in Breda gisteren bekendgemaakt. De agent wordt morgen voorgeleid aan de rechter-commissaris in Breda. Over de zaak zegt Justitie verder niets. Dronten wil asielzoekerscentrum dronten Als de gemeenteraad eind deze maand akkoord gaat, krijgt Dronten een asielzoekerscentrum dat tijdelijk onderdak moet bieden aan 800 mensen. Burgemeester en wethouders hebben dit gisteren meegedeeld. Dronten wil 160 kleine bunga lows neerzetten op een recreatieterrein tussen Dronten en Kam pen. In de loop van 1994 kunnen die in gebruik worden geno- Bende in prostitutie en drugs opgerold Amsterdam De Amsterdamse politie heeft gisteren een bende opgerold die Nederlandse en in het buitenland geronselde straatprostituées uitbuitte. De meestal verslaafde vrouwen moesten hun verdiende geld afgeven en kregen daarvoor drugs, eten, onderdak en andere voorzieningen. Er zijn 20 arrestaties verricht in Amsterdam en Diemen. Volgens de politie is de ben de 2,5 jaar actief geweest en is voor 2 miljoen gulden omgezet. Comité voor Zaïrees weesje opgericht Rotterdam Uit protest tegen de uitzetting van het 9-jarige Zaï rese weesmeisje Francine Nsona is gisteren in Utrecht het Co mité Francine Terug opgericht. De organisatie wil het weeskind naar Nederland terughalen en herenigen met haar tante Juillet Nsona Bata in Vlaardingen. Het comité heeft leden in alle twaalf provincies en coördineert alle acties tegen de uitzetting. De uit zetting van Francine op Oudejaarsdag heeft geleid tot protesten in het hele land. In België en Nederland zijn ne gen mensen gearresteerd in ver band met een omvangrijke fraude met vijftien miljard siga retten. De bende heeft volgens Justitie voor miljarden guldens gefraudeerd. De negen zijn gearresteerd in opdracht van de FIOD en de douanerecherche op verden- i king van valsheid in geschrifte. Het zijn voornamelijk directie leden van niet nader genoemde Nederlandse bedrijven in de i Randstad. Er zijn 750 miljoen pakjes sigaretten zogenaamd naar landen buiten de Europese Gemeenschap geëxporteerd, waardoor invoerrechten en ac cijnzen werden ontdoken. In werkelijkheid ging de rookwaar naar Spanje en Italië. Van de vier verdachten die in België zijn aangehouden, heb ben drie de Nederlandse natio naliteit en één de Italiaanse. „In België werden de sigaretten omgepakt in andere vrachtau to's. Nederland heeft België ge- i de le veren", aldus de persofficier van Justitie in Rotterdam. Een loods in het Rotterdamse havenge bied werd als opslagplaats en distributiecentrum gebruikt. Arafat vraagt Nederlandse experts voor landwinning PLO-leider Arafat wil dat Neder land met de Palestijnse autori teiten samenwerkt bij landaan winningsprojecten in de Gaza- strook. Dat heeft Arafat gisteren in Tunis gezegd tegen'staatsse cretaris Van Rooy van buiten landse handel. Volgens Van Rooy is Gaza een van de dichtstbevolkte streken ter wereld en is er een grote be hoefte aan extra land. De Pales- tijnen vinden dat de Nederlan ders veel op dat gebied kunnen. Er is ook gesproken over aan leg van een drijvende haven bij Gaza. Dat onderwerp kwam eveneens aan de orde tijdens een bezoek van Arafat in de cember aan Nederland. Minis ter Andriessen (eceonomische zaken) is bereid daarvoor geld beschikbaar te stellen. Volgens Van Rooy heeft de Gazastrook goede toekomstmogelijkheden. Op termijn kan Gaza volgens haar uitgroeien tot klein- Singapore. Zwan haalt vlees terug van export UVG uit Oss, dochteronderne ming van Unilever, heeft beslo ten om 1,5 a 2 miljoen blikken rundvlees van het merk Zwan, die zijn geëxporteerd naar isla mitische landen, uit de handel te halen. In de conserven zijn mogelijk eiwitten verwerkt die afkomstig zijn van varkens. Vol gens het islamitische geloof is een varken een onrein dier. Afgelopen vrijdag maakte het bedrijf bekend 'enkele honderd duizenden' blikken Zwan-rund- vlees terug te halen uit de Vere nigde Arabische Emiraten (VAE), vanwege de aanwezig heid van varkenseiwit. Uit vrees dat ook andere partijen zijn 'be smet', is besloten de actie uit te breiden tot in totaal 16 moslim landen, waaronder naast de VAE Saudi-Arabië, Qatar, Jor danië en Libanon. De waarde van de blikken bedraagt 5 mil joen gulden. Het bedrijf wil met de maatregel het vertrouwen in Zwan zeker stellen. Omgekeerde bewijslast in wet op illegalen DEN HAAG NPA Als een werkgever wordt betrapt op het in dienst hebben van il legalen, hoeft de overheid niet te bewijzen dat de werkgever in overtreding is, maar moet de werkgever daarentegen zijn on schuld bewijzen. Lukt dat niet, dan eist de overheid een boete die even groot is als ten minste een half jaar 'wit' salaris. Dit voorstel om uitbuiting van illegalen tegen te gaan, staat in het ontwerp van de Wet Te werkstelling Vreemdelingen die minister De Vries (sociale zalen) bij de Tweede Kamer heeft in gediend. De nieuwe wet moet in de plaats komen van de Wet Arbeid Buitenlandse Werkne mers uit 1979. Fout Justitie: Familie vermoord meisje mist rechtszaak AMSTERDAM NPA De familie van het vermoorde meisje Zülbiye Gündüz heeft gisteren door een fout van het Amsterdamse Gerechtshof het hoger beroep in het proces te gen de moordenaar niet kun nen bijwonen. De familie, die verslagen reageerde, werd na melijk niet ingelicht over de zit tingsdatum. De verdachte werd vorig jaar door de rechtbank veroordeeld tot 12 twaalf jaar cel en TBS. Hij heeft nooit een verklaring willen afleggen, ook niet tegenover psychiaters van het Pieter Baan Centrum in Utrecht. Gisteren doorbrak hij zijn stilzwijgen en vertelde hij over de woede-aan val die hij kreeg op de dag van de moord. „Toen ik door het raam naar buiten ging, kwam Zülbiye net voorbij. Ze stak haar tong uit en lachte me uit. Ik was zo kwaad, dat ik aan de overkant een tafel poot pakte en achter haar aan liep. Ik heb haar een aantal ma len geslagen, maar wilde haar niet doodslaan. Een stem in mijn hoofd zei toe maar, toe maar." Advocaat-generaal Feh- mers eiste 15 jaar cel en TBS. De uitspraak is over 14 dagen. FNV wil verschuiving van 5 a 10 miljard gulden Niet arbeid, maar 'het vervaardigen van rotzooi' en het gebruik van fossiele brandstoffen moet worden belast. In de komende regeerperiode moet voor dat doel vijf a tien miljard gulden worden 'verschoven'. Dat zei FNV-voor zitter J. Stekelenburg gisteren op de nieuwjaarsbijeen komst van zijn vakcentrale in Amsterdam. Stekelenburg pleitte voor een 'rigoureuze keuze voor ecologi- sering van de belastingen'. Dat is volgens de FNV-voorman niet alleen noodzakelijk voor het milieu, het levert ook banen op doordat arbeid goedkoper wordt. Voor bezuinigingen is de ko mende vier jaar in Nederland nauwelijks ruimte, vindt Steke lenburg. Met enig passen en meten komt de FNV tot een be drag van 3,5 miljard gulden door te strepen in onder meer landbouwsubsidies en de uitga ven voor defensie en door frau debestrijding. Die 3,5 miljard kan worden aangewend voor verlaging van de belasting in de onderste schijf. Daarnaast moeten de ho gere inkomens voor anderhalf miljard extra worden aangesla gen, zodat in totaal 5 miljard beschikbaar is voor lastenver lichting voor de laagste inko mensgroepen. Stekelenburg laakte vooral de werkgeversorganisaties die vin den dat in de komende regeer periode bedragen van om en nabij de 20 miljard gulden moe ten worden bezuinigd. „Ieder een die daarover spreekt, hoort te zeggen wat daarvan de con sequenties zijn voor de bur gers", aldus de FNV-voorzitter. Stekelenburg maakte ook be kend dat de FNV zich sterk zal weren tegen doorvoering van de beperkingen in de WW. Staatse cretaris Wallage (Sociale Zaken) wil dat ontslagen werknemers pas recht hebben op een basis- WW-uitkering van een half jaar, wanneer zij in één jaar 39 we ken (dat is nu 29 weken) achter elkaar hebben gewerkt. Is dat niet het geval, dan komen zij meteen in de bijstand, die veel ongunstiger is. Voor een ver lengde WW-uitkering (maxi maal 4,5 jaar) komen nu nog werknemers in aanmerking die in de afgelopen 5 jaar 3 jaar hebben gewerkt. Wallage wil die grens optrekken naar 4 jaar. Met name werknemers in de bouw, de horeca en de kunsten sector ondervinden nadeel van de voornemens van de staatse cretaris, omdat zij vaak werken op basis van tijdelijke arbeids contracten en dus regelmatig een beroep moeten doen op de WW. Intrekking van de voorstellen van Wallage zou het kabinet 300 miljoen gulden kosten. Dat be drag kan volgens de FNV wor den gecompenseerd uit de be lastingmeevaller van 4 miljard gulden. Eis vijfjaar tegen 'schrik van Someren' den BpSCH anp Tegen een 48-jarige veehande laar uit Someren-Heide, de 'schrik van Someren' genoemd, is gisteren in Den Bosch vijfjaar gevangenisstraf geëist. De man zou jarenlang zijn knecht als een slaaf en beest hebben mis handeld. Daarnaast terroriseert de boer de hele dorpsgemeen schap, die zo bang is geworden dat niemand zijn mond durft open te doen, aldus officier van justitie mr. M. Klinkenbijl. Het proces in Den Bosch leek een verhaal uit de middeleeu wen. De veehandelaar wordt er van verdacht 10 tot 12 jaar lang zijn nu 29-jarige knecht zodanig lichamelijk en geestelijk te heb ben toegetakeld dat de man voor de rest van zijn leven een wrak is. Zonder dat iemand ooit iets merkte werd de jongen, die op zijn 16de bij het boerengezin in huis kwam, met een riek, stalen staven, buizen en andere werk tuigen bewerkt. Hij moest dag en nacht werken, met de bees ten eten en slapen in de stal. Daarnaast moest hij van de boer kalveren stelen in de buurt. Pas in 1990 durfde de toen 26-jarige knecht het aan zijn biezen te pakken en aangif te te doen. De veehandelaar ontkent al les. Volgens hem wordt hij als een satan afgeschilderd omdat de mensen in Someren jaloers zouden zijn op zijn bloeiende bedrijf. „Er is sprake van een hetze tegen mij waar ik niets meer tegen kan doen. Of u me nu veroordeelt of niet, de "kran ten hebben mij al kapot ge maakt. Ik zal mijn bedrijf moe ten verkopen en maar vertrek ken", sprak de hevig veront waardigde boer. Zijn raadsman mr. P. van der Laar riep 16 getuigen op te ver klaren dat zij nooit iets bijzon ders hadden opgemerkt aan de knecht. „Ik geef geen cent voor dat soort verhalen, maar ik hecht wel waarde aan objectie ve rapporten van artsen en psy chologen", zei de officier. Buiten de verklaring van de knecht is er echter nauwelijks bewijs tegen de veehandelaar. Niemand is ooit direct getuige geweest van de mishandelin gen. Wèl was er een buurvrouw die de knecht soms hoorde gil len en schreeuwen van pijn. De rechtbank doet 24 januari uitspraak. ruswijk» Prins Willem Alexander zat zelf achter het stuur van zijn Cherokee Jeep toen hij zich aanmeldde bij het oriëntatieprogramma bij de Koninklijke Landmacht als reserve Kapitein der Grenadiers. De prins volgt de opleiding aan het Instituut Defensie Leergangen in Rijswijk. foto anp ed oudenaarden

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3