'Kampioenenmaker' slaagt bijna overal Metgod vereerd met nieuwe job Sport 'Deze straf krijg je voor een moord nog niet eens' Stormloop op wk-kaarten Oi Clubs worden verplicht scheidsrechters te leveren TWEE TRAINERS DINSDAG 11 JANUAR11994 rob onderwater. 071 -356463 De Sleutels onderuit in matig duel leidschendam De zaalvoetballers van De Sleutels speelden gis teravond tegen ZWL een zwakke wedstrijd. In sporthal De Fluit in Leidschendam bleek de thuisploeg veel slagvaardiger dan de Leidenaars, en won, na een 2-0 ruststand, met 4-1. Simon van der Linden scoorde vroeg in de tweede helft de enige Leidse tref fer. Liu Dong valt in ongenade bij Ma peking Ze koestert een verboden liefde en weigert haar haren te laten knippen. Liu Dong, één van de Chinese superatletes uit de school van de excentrieke trainer Ma Junren, is in ongenade ge vallen en uit de groep verdwenen. Liu, winnares van de 1500 meter tijdens de wereldtitelstrijd in Stuttgart, is het oneens met het strenge bewind van Ma, dat staat voor onthouding en tucht. Sinds de nationale kampioenschappen van september heeft ze nauwelijks meer met de ploeg getraind en is haar salaris inge houden. Parachutist Jim Miller mist stadion los angeles De parachutist die in november het WK-boksge- vecht in Las Vegas tussen Holyfïeld en Bowe verstoorde, was zondag opnieuw uit op een stunt. Hij probeerde, tevergeefs, te landen in het Los Angeles Coliseum, waar de footballwedstrijd tussen de Los Angeles Raiders en Denver Broncos aan de gang was. Hij wilde landen op het veld van het Coliseum, maar miste het stadion ruimschoots. De politie arresteerde hem. Sanders heeft er geen zin meer in woodland Summer Sanders heeft haar zwemloopbaan beëin digd. De 21-jarige Amerikaanse won op de Olympische Spelen van Barcelona 1992 twee gouden medailles, op de 200 meter vlinderslag en in de estafette. ,,Ik heb er geen zin meer in", zei de Amerikaanse in Woodland, Californië. ,,Ik kan mezelf niet langer motiveren." Trainer Hastings toonde begrip voor de be slissing van zijn pupil. „Ze heeft alles gegeven wat ze had. Ze kan die extra vijf procent die nodig zijn voor het leveren van een top prestatie niet langer opbrengen." Wiersma ontsnapt aan nederlaag grouw» Harm Wiersma is in de tweekamp om de wereldtitel dammen bij het zoeken naar ontsnappingsroutes de vindingrijk ste. In de twaalfde partij tegen titelverdediger Alexei Tsjizjov vond de Fries in het vijfde speeluur, in een mindere stelling, op nieuw de juiste weg naar remise. Beide grootmeesters hebben in de tweekamp nog geen partij gewonnen. Osinga wint wereldbekerwedstrijd havana Pernette Osinga heeft in Havana een wereldbekerwed strijd schermen op het onderdeel degen op haar naam gebracht. De Voorburgse schermster versloeg in de Cubaanse hoofdstad in de finale de Duitse Hedwig Funkenhauser met 15-5. Osinga heeft eerder in haar loopbaan goed gepresteerd in Havana. Twee jaar geleden eindigde ze daar in de wereldtitelstrijd als derde. De belangstelling voor kaarten voor het wereldkampioenschap voetbal in de Verenigde Staten is nóg groter dan de KNVB ver moedde. Gisteren was voor het eerst het 06-nummer geopend waarop belangstellenden en treebewijzen voor de wedstrij den van het Nederlands elftal konden bestellen. Het nummer blijft tot en met vrijdag ge opend. In een speciale PTT-centrale in Etten-Leur hadden 25 op roepkrachten hun handen vol aan het verwerken van de aan vragen. „De telefoon heeft daar niet stil gestaan", zegt woord voerder Stolk. „Het schijnt een gekkenhuis te zijn geweest." De KNVB verkoopt als enige losse kaarten voor de duels van Oranje. Er zijn twee soorten kaarten: van 65 en 105 gulden. Per wedstrijd mogen twee plaatsen worden gevraagd. In maart zal een notaris uit de enorme hoeveelheid aanvragen de gelukkigen trekken. y'l Honderd arbiters te weinig leiden. willem Voetbalclubs worden verplicht om scheidsrechters te leveren die wedstrijden voor de afdeling Leiden gaan fluiten. Op die manier wil het bestuur van de afdeling het scheidsrecbterstekort aanpakken. Het afdelingsbe stuur maakte het plan gisteravond bekend op de nieuwjaarsreceptie in Leiderdorp. Op dit moment beschikt de afdeling over een scheids- rechterskorps van 175 leden. Dat zijn er 100 te weinig. Volgens vice-voorzitter Gerard van Dijk is de maatregel clubs te verplichten om arbiters te leveren de enige ma nier om het probleem op te lossen. Het afgelopen jaar experimenteerde de voetbalbond met de zogenaamde regioscheidsrechters. In dat plan moesten clubarbiters bij een andere vereniging in de buurt fluiten. Maar 20 van de 60 clubs in de afdeling werkten mee. Van Dijk benadrukt dat de verplichting in het belang is van de clubs. „Die raken misschien een clubscheidSrechter kwijt maar in de plaats daarvan komt er een neutrale arbiter een wedstrijd leiden." De afdeling streeft ernaar om de hoogste klassen van de jeugd (A, B en C) en de afdeling tot en met de vierde klasse van neutrale leids mannen te voorzien. De voorzitter van de Centrale Or ganisatie van Voetbalscheidsrechters (COVS) Cor Co- zijn staat positief ten opzichte van het plan. „Het enige nadeel is dat er misschien minder gemotiveerde scheidsrechters op het veld staan. Daar staat tegenover dat er meer gediplomeerde arbiters op de velden ko men." Cozijn denkt ook dat scheidsrechters door de maatregel op 'hun eigen niveau' kunnen fluiten. „Nu komt het voor dat ze te snel doorstromen, moeilijkhe den krijgen en daardoor weer afhaken". In zijn nieuwjaarsrede kwam afdelingsvoorzitter Die- derik van der Veen Meerstadt terug op het plan van de KNVB een aantal afdelingen op te heffen en over te gaan tot het vormen van 6, 8 of 12 districten. Hij zei te vrezen dat dit leidt tot het verdwijnen van een aantal typisch 'Leidse' zaken zoals het jeugdzaalvoetbal. Van der Veen Meerstadt schat in dat de KNVB straks komt met het plan zes districten te vormen. Leiden zou in dat geval samengaan met Den Haag, Rotterdam en Utrecht. De afdelingsvoorzitter denkt echter dat dit plan wordt afgeschoten door alle afdelingen in de dis tricten West 1 en West 2. Wel aanvaardbaar voor de afdeling Leiden is een fu sie met Gouda. Het kantoor van de nieuwe organisatie zou dan in Leiden kunnen blijven. De meeste voetbal lers zouden van een dergelijke fusie overigens niet veel merken. Het is de bedoeling om in de meeste klasse zo veel mogelijk met clubs uit dezelfde regio te werken. Wisman wil Van der Zee bij Quick Boys niet voor de voeten lopen Hij had de onderhandelingen met zijn huidige club net een dag eerder afgerond. Henk Wisman zou er bij Zee- burgia in elk geval nog een tweede jaar als trainer aan vast plakkken. Een ontbindende clausule had de 36-jari- ge Amsterdammer echter wel ingebouwd. Als Quick Boys hem wilde hebben, dan zou hij aan het eind van het sei zoen vertrekken. amsterdam gert-jan onvlee Vrijdag bleek dat-het inderdaad iets werd tussen de Katwijkse zaterdageersteklasser en Wis man. Het tweede gesprek ver liep voorspoedig en de overeen komst voor een jaar werd een feit. „Jammer dat ik het werk hier niet kan afmaken", zegt Wisman in het clubhuis van de Amsterdamse vereniging die momenteel koploper is in de tweede klasse. „Terwijl ik me juist had voorgenomen hier lan ger te blijven om wat op te bou- Zo zie je r de ballerij valt weinig te plannen. De mensen bij Zeeburgia heb ben het gelukkig goed opgevat. Ze zeiden onmiddellijk dat ik mijn kans bij Quick Boys moest pakken." Datzelfde gevoel had Wisman ook bekropen toen Quick Boys- -bestuurslid Arie de Vreugd na mens de Katwijkers contact met hem had opgenomen. De trai ner die eerder bijvoorbeeld nog een aanbod van DWS afwees: „Want Quick Boys is wel een naam, hè. Een top-amateur- club. Als je als trainer het hoog ste nastreeft, mag je zo'n ver eniging niet laten lopen." Wisman kijkt nu al vol ver wachting uit naar Nieuw Zuid. Haast zich te vertellen dat hij zijn werk bij Zeeburgia vanzelf sprekend zo goed mogelijk wil afmaken („We staan nu boven aan, maar de verschillen zijn nog klein"), maar verheugt zich intussen op het werken in een 'professionele organisatie die de beschikking heeft over een schitterende accommodatie'. Dat van hem en zijn elftal pres taties worden verlangd door een soms veeleisende achterban, daarvan ligt Wisman niet wak ker. „Ik ben niet anders ge wend. Bij alle clubs waar ik tot nu toe heb gewerkt, werd ver wacht dat we in de top mee draaiden. Wat dat betreft zal het in Katwijk niet anders zijn, denk ik. En dat de club het leuk zou vinden om in het jaar dat het 75-jarig bestaan wordt gevierd kampioen te worden, dat is dui delijk." De resultaten die Wisman in zijn nu al twaalf jaar tellende trainerscarrière heeft behaald, pleiten voor hem. Met AZS (la ter Slotermeer en Zwarte Scha pen) werden in vijf jaar vier kampioenschappen behaald en ook bij Zilvermeeuwen en tij dens zijn eerste periode bij Zee burgia konden promoties wor den begroet. Alleen bij DWS, waar Wisman twee jaar werk zaam was, en vorig jaar bij Aals meer (waar hij halverwege ver trok) bleven die 'beloningen' uit. Wisman als 'kampioenen maker', maar garanties worden door hem niet verstrekt. „Dat is onzin. Ook als je de kwaliteit in huis hebt, ben je nog van zo veel zaken afhankelijk. Blessu res, schorsingen, noem maar op. Maar dat bij Quick Boys al les aanwezig is om hoog te ein digen, dat is duidelijk. Met een eerste elftal dat jaar in jaar uit meedoet om het kampioen schap en een tweede elftal dat Nederlands kampioen wordt, mag je veronderstellen dat de kwaliteit er is." Wisman, die tien jaar geleden stopte met zijn studie fysiothe rapie om zich volledig op de voetbalsport te werpen („Ik heb nog altijd geen spijt van die be slissing"), baseert zich bij die veronderstelling op informatie die hij van afstand heeft ver gaard. Quick Boys is voor hem nog vrijwel volledig onbekend terrein. „Ik heb de ploeg twee jaar terug eens tegen IJssel- meervogels zien spelen. Meer niet. Maar ik heb de komende maanden voldoende tijd om me verder in de vereniging te ver diepen. Kennis te maken met de hele begeleidingsgroep, met de spelers ook, ai zal dat pas veel later, aan het einde van het gebeuren. Want het laatste dat ik wil is Hans van der Zee voor de voeten lopen." De huidige, ook uit Amster dam afkomstige trainer van Quick Boys, is voor Wisman overigens geen onbekende. Af en toe voetbalt hij zelfs nog wel eens met zijn voorganger bij Quick Boys. Op het complex van Zeeburgia staat elke maan dag- en donderdagmiddag een partijtje voetbal op het pro gramma waaraan behalve pro minenten als Sjaak Swart en Maarten de Vos ook Wisman (vaak) en Van der Zee (minder regelmatig) deelnemen. „Maar we hebben het eigenlijk niet zo vaak over Quick Boys gehad. Wel over de aantrekkelijkheid van het zaterdagvoetbal. De en tourage, de beleving. Die is veel groter dan op zondag." Wis man, die als jeugdspeler de ge hele Ajax-opleiding volgde om uiteindelijk in het tweede team te stranden, ziet Quick Boys niet als eindstation. „Het betaald voetbal trekt me enorm, daar wil ik geen geheim van maken. Maar of dat er ooit van komt, afwachten maar. Op dit mo ment heb ik in elk geval de ver eiste papieren niet om als hoofdtrainer te fungeren. En om op de cursus coach betaald voetbal te komen, heb je weer een baan nodig bij een betaald- voetbalclub." Een baan die Wisman vorig jaar bijna had. Op het laatste moment besloot hij echter af te zien van de functie van tweede trainer bij Haarlem. „Ik moet le ven van het voetbal. Dan ben ik best bereid wat in te leveren, als een investering, maar het moet redelijk blijven. Ik zou een dief van mijn eigen portemonnee zijn geweest als ik voor Haarlem in plaats van Zeeburgia had ge kozen." Olympische kleding voor Tony de Jong NPA-verslaggever Met aanstekelijke dans werd de nieuwe olympische kleding ge presenteerd voor de ogen van Europees kampioen Rintje Rits- ma. Op flitsende muziek vlogen helrode colberts en gewatteerde sportpakken in Hollandse kleu ren over een podium in Leus den. De sobere overdracht van de ploeg voor de Olympische Win terspelen aan chef de mission Ard Schenk stak daar schril bij af. Een symbolische' bijeen komst, met een paar woorden voor een paar succesvolle schaatsers en een paar coaches. De rest was op trainingskamp of onderweg naar weer een wed strijd om aan de eisen van het NOC*NSF te voldoen. Schenk deelde mee dat Tony de Jong, de Friese schaatsen- rijdster, na haar knappe optre den bij het Europees kampioen schap werd genomineerd door het NOC. Als zij de komende weken vormbehoud toont, gaat bondscoach Henk Gemser in elk geval met drie olympisch a Shorttrackers twijfelachtig voor Spelen leusden npa Monique Velzeboer dreigt de vrouwen estafette-ploeg in haar dramatische val mee te sleuren. Het kwartet was reeds aangewe zen als deelnemer aan de Olym pische Spelen in Hamar, maar het NOC heeft dat inmiddels in getrokken. „We zullen' toch eerst moeten weten hoe de ploeg er nu uit gaat zien", zei chef de mission Ard Schenk. Gijs Rijneveld, bondscoach short-track, verwacht van het NOC toch een positief geluid te horen." 'Zo 'n kans krijg je maar één keer in je leven lemmer Ongeveer 3000 dorpsgenoten van Rintje Ritsma hebben de 'held van Lemmer' als een vorst it gehaald. De beste allroundschaatser van Europa moest gisteravond handen schudden van jong en oud. Ter ere van 'Us Rintsje' had de plaatselijke middenstand gezorgd voor een massa-tractatie van 1500 koppen chocolademelk en 1000 stukken koek. Na de huldiging dook Ritsma snel zijn bed in. Vandaag vertreld hij alweer met de Nederlandse kernploeg naar Davos. foto npa Peter Gijsman vecht schorsing van 42 maanden aan legd". Tijdens de wedstrijd voelde Gijsman zich door De Koning vogelvrij verklaard. „Na de zo veelste schop vroeg ik: Fluit je nog keer? Waarna ik voor twee minuten naar de kant kon." Toen Gijsmans tweede twee-minutenstraf zonder dui delijke reden werd omgezet in een vijf-minuten- straf, verklaarde de voetballer De Koning voor gek. Gijsman kon daarop definitief vertrekken. „Bij mij sloegen de stoppen door en ik heb hem een klap gegeven. Helemaal fout natuurlijk." „Deze straf krijg je voor een moord nog niet eens." Peter Gijsman, zaalvoetballer van Zwarte Wolf, reageert verontwaardigd op de jarenlange schorsing die de tuchtcommissie van de afdeling Leiden van de KNVB hem vorige week oplegde. Gijsman mag 42 maanden, waarvan 12 voorwaar delijk, geen bal meer aanraken wegens zijn wan gedrag in de wedstrijd tegen ROAC '79 op woens dag 8 december. Scheidsrechter De Koning blies dat duel voor tijdig af, nadat de Zwarte Wolf-speler hem in het gezicht had geslagen. Gijsman: „Zelf had ik een schorsing van een half jaar verwacht, maar 3 1/2 jaar is belachelijk en schandalig. Dit kan niet." De Leidenaar geeft toe ernstig in de fout te zijn gegaan, maar verklaart ook tot hét uiterste getergd te zijn door De Koning. „De scheidsrech ter gedroeg zich voor de wedstrijd al vreemd. Hij gaf ons geen hand en weigerde voor de aftrap de bal mee te nemen. Die heb ik, ook tot verbazing yan ROAC. zelf toen maar op de middenstip ge- npa-verslaggever De carrière van John Metgod heeft veel hoogtepunten ge kend. Als het om transfers ging zorgde 'Big John' altijd wel voor een daverende verrassing. Real Madrid, Nottingham Forest, Tottenham Hotspur en Feye- noord waren in het verleden in drukwekkende namen die uit de hoge hoed kwamen. Van een verhuizing is dit keer geen spra ke, maar de surprise is niet min der groot dan alle voorgaande keren. Metgod als hoofd opleidingen bij Feyenoord. Op de nieuw jaarsbijeenkomst van de lands kampioen werd het enkele se conden doodstil, toen voorzitter Jorien van den Herik het nieuws onthulde. Vervolgens barstte er een spontaan applaus los, als teken van goedkeuring en in stemming kennelijk. De voor malige aanvoerder van de Sta dionclub glom van trots, Ver eerd en bijna in de zevende he mel met zijn nieuwe job. „Er bestaat blijkbaar toch zo iets als rechtvaardigheid. Ik heb mij altijd netjes opgesteld bij de clubs waar ik heb gespeeld. Het is fijn als er dan aan het eind van je loopbaan iets wordt ge daan, waaruit het respect en de dankbaarheid voor die opstel ling spreken", aldus Metgod. De actie van het Feyenoord- bestuur om de 35-jarige Metgod een belangrijke functie te geven binnen de club mag als een tac tisch slimme zet worden be schouwd. Na het vertrek van technisch directeur Wim Jansen werd al gevreesd dat de publie ke opinie zou omslaan als de re sultaten in het nieuwe jaar on der de maat zouden blijven. Toch is het opnemen van Metgod in de technische staf van Feyenoord al onder het be wind van Jansen besproken. In de periode dat Metgod met trai ner Willem van Hanegem over hoop lag en hij met zijn zaak waarnemer Ger Lagendijk zoge naamde 'vredesbesprekingen' voerde, is de libero al duidelijk gemaakt dat Feyenoord in de toekomst van zijn ervaring en kwaliteiten gebruik zou willen maken. Binnen de club waren er zelfs stromingen die Metgod na het plotselinge vertrek van Jansen wilden aanstellen als technisch directeur. Maar de leiding van Feyenoord vond het verstandi ger dat idee voor de toekomst te bewaren. Al was het maar om één reden: Van Hanegem, die de ervaren verdediger dit sei zoen persoonlijk buiten het elf tal zette, zou niet staan te sprin gen c L als t Gijsman is stellig van plan de lange schorsing aan te vechten. Zijn strafblad spreekt echter niet in zijn voordeel. „Op het veld heb ik me inder daad weieens misdragen, maar daar ben ik toch al voor gestraft. In de zaal is dit mijn eerste ver grijp." De aangeklaagde verwacht desondanks weinig goeds van een protest binnen de KNVB, en zoekt het, in overleg met zijn sponsor Zwart en diens advocaat, hogerop. „Bij de KNVB kan ik het toch niet winnen, ter wijl ze me alles afpakken. Ik mag de komende ja ren niet voetballen in de zaal of op het veld, zelfs als jeugdleider mag ik niet aan de slag." Spelend in de 4e klasse KNVB West 2 Zondagafdeling en Reserve 4e klasse KNVB, vraagt voor het seizoen 1994/1995 voor de A en B selectie. Voor het trainen op dinsdag en donderdag, alsmede het begeleiden op zondag. Sollicitaties uitsluitend schriftelijk t.a.v. J. Nieuwenburg, IJsbaan 2, 2331 ES Leiden. ding af te leggen aan technisch directeur Metgod. De nieuwe positie betekent overigens voor Metgod een on middellijk einde van zijn actieve voetballoopbaan. De thuiswed strijd tegen VW, waarin de zon dag met rood bekeurde John de Wolf ontbreekt, wordt voor Metgod na bijna negentien sei zoenen betaald voetbal en 21 interlands zijn afscheidsduel. Metgod: „Een paar weken ge leden keek ik nog uit naar een nieuwe werkgever. Ik had zelf kenbaar gemaakt dat ik niet langer genoegen nam met een plaats op de bank. Ik voelde me immers nog fit genoeg om an derhalf jaar door te spelen op dit niveau. Maar toen bleek dat er geen concrete aanbiedingen kwamen, begon ik al na te den ken over een andere voortzet ting van miin voetbalcarrière. Het aanbod van Feyenoord maakte het mij heel gemakke lijk." Voorzitter Van den Herik stond vorige week maandag bij hem op de stoep. Drie dagen la ter waren de details van de overeenkomst al op papier ge zet. Metgod: „Ik heb er niet lang over na moeten denken. Feye noord is een geweldige club. Zo'n kans krijg je maar één keer in je leven." De routinier kan bogen op een indrukwekkende staat van dienst. Hij heeft het voorrecht gehad om bij al zijn buitenland se werkgevers in de keuken te kijken. Metgod weet hoe de Spaanse en Britse voetbaljeugd wordt getraind, hij bezit inter nationale contacten en heeft zelf inmiddels ook twee trai nersdiploma's behaald. „Ik heb overal mijn ogen goed de kost gegeven. Van de goede en ver keerde dingen steek je iets op. Die kennis hoop ik in de toe komst te gebruiken. Bij Feye noord wil ik de eerste maanden vooral luisteren en om mij heen kijken", aldus Metgod, die voor het vertrek van Jansen naar Saudi-Arabie nog uitvoerig van gedachten heeft gewisseld over functie. Metgod: „Ik begreep dat Jan sen zich wel kon vinden in de keuze van het bestuur. Maar de mensen die denken dat er een bijzondere band was tussen mij en Jansen of dat ik elke dag bij hem op de koffie kwam, hebben het mis. In de periode dat hij hier nog technisch directeur was ben ik inderdaad een aantal keren bij hem geweest. Maar dat was om over mijn situatie te praten. Ik was ongelukkig met het feit dat ik niet meer speel de." Van den Herik: „John is blij met de kans die Feyenoord hem biedt, maar hij heeft dit zelf door zijn carrière en verdien sten bij Feyenoord afgedwon gen. Een belangrijk deel van het takenpakket van Wim Jansen moest worden overgenomen. Het bestuur vond dat we in Metgod de perfecte kandidaat in huis hadden." Simons stopt miljoenen in Kuip rotterdam npa Het ministerie van WVC heeft een forse financiële bijdrage geleverd aan de renovatie van het Feyenoord-stadion. Staatssecretaris Si mons liet gisteren tijdens de nieuwjaarsreceptie van de landskam pioen weten dat de directie van de Kuip een bedrag van negen mil joen gulden tegemoet kan zien. Daarmee is de financiering van de totale renovatie, die deze zo mer plaats heeft, op een oor na gevild. Het totaalbedrag dat op tafel moet komen is 110 miljoen gulden. Stadiondirecteur Van der Vegt: „Daarvan is 105 miljoen gulden al binnen of toegezegd. Het gaat dus nog om een bedrag van vijf miljoen, dat we tekort komen". Henk Wisman: „Bij Quick Boys is alles aanwezig om hoog te eindigen. foto dick hogewoninc

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19