Flora houdt echte bloemen 'Maak van Amsterdam geen museumdorp' Rechtbank naar disco voor reconstructie schietpartij Randstad Sloper wil deel station Blaak gebruiken voor oldtimer-museum Schiphol groeit langzamer Gemeente Den Haag: geen oprotbeleid voor zwervers Douane: recordvangst verdovende middelen TNO en Rijnland sporen 'kleine vervuilers' op DINSDAG 11 JANUAR11994 Een deel van het oude station Blaak in Rotterdam krijgt wel licht een nieuwe bestemming. S. Schotte van sloopbedrijf Schotte uit Nieuwerkerk aan de IJssel wil de spanten van de sta tionsoverkapping gebruiken voor de uitbreiding van zijn old timer-museum. Het Nieuwer- kerkse sloopbedrijf is bezig met de sloop van de Rotterdamse luchtspoorweg en hel oude sta tion. Door de opening van het nieuwe ondergrondse station Blaak is het oude station over bodig geworden. Schotte is eigenaar van oldti mer-museum De Autostal in Nieuwerkerk. Hij wil de giganti sche stalen spanten van het ou de station demonteren en in zijn woonplaats weer opbou wen als uitbreiding van zijn museum. Schotte wil op deze manier 'oud bij oud' voegen. „Als je aan het slopen bent, zie je vaak mooie dingen. Dan denk ik bij mezelf: Daar kan ik nog wel iets moois van maken", ver klaart hij zijn idee. De gemeente Nieuwerkerk is nog in onderhandeling met Schotte over de aanvraag voor een bouwvergunning. De eerste reactie is niet erg enthousiast. „We moeten kijken of het bouwplan van Schotte wel past bij de kleinschalige bouw van Nieuwerkerk", aldus wethouder Wiegman. Schotte had al eerder een aanvraag voor uitbreiding van het museum bij de ge meente ingediend. Er wordt nu onderzocht of de bouwaanvraag aan de nieuwe ideeën aange past kan worden. Als er overeenstemming wordt bereikt over de plannen van Schotte, betekent het dat er weer een deel van de Rotter damse luchtspoorweg bewaard blijft. Enkele maanden geleden werd al besloten de historische Koningshavenbrug, beter be kend als De Hef, niet te slopen. De oude luchtspoorweg in Rotterdam wordt gesloopt, ondergrondse station Blaak in gebruik is genomen. Leraren willen niet naar Randstad emmen De animo bij aankomende onderwijzers in Drenthe en Groningen voor een baan in de Randstad is nihil. Zelfs de garan tie op een jaar werk met een grote kans op een vast dienstver band, blijkt Pabo-studenten niet naar het westen te kunnen lok ken. Een grote advertentiecampagne van een onderwijsorgani satie uit Rotterdam leverde slechts vijf reacties op uit het noor den en oosten, waar nog steeds veel leerkrachten werkloos zijn. Volgens een woordvoerder van de organisatie zien veel jongeren uit Drenthe en Groningen op tegen het leven in de grote stad, zijn ze bang dat het werken op scholen met veel allochtone leer lingen te zwaar is en hebben ze er grote moeite mee hun ge boortestreek te verlaten. Rijnsburgs bedrijf niet geschikt voor papieren veiling Bij de veiling Flora in Rijnsburg zullen ook in de nabije toekomst bijna alle partijen te veilen bloemen daadwer kelijk worden aangevoerd. Het karakter van de Rijns- burgse veiling leent zich er niet voor om snel het voor beeld van Aalsmeer te volgen en bloemen 'op papier' te gaan veilen, zegt woordvoerder P. Kralt. rudolf kleun De Luchthaven Schiphol ver wacht een geleidelijke groei van het luchtverkeer, na twee jaren van een zeer sterke toename. Maar ook al gaat de groei in 1994 wat langzamer, de investe ringen zullen dit jaar wel aan zienlijk hoger uitvallen. Dat heeft president-directeur ir. H. Smits gisteren gezegd tij dens 'de nieuwjaarsbijeenkomst voor bedrijven die op Schiphol zijn gevestigd. In 1993 hebben ruim 21 mil joen passagiers gebruikt ge maakt van Schiphol. Dat was 11 procent meer dan in 1992, toen het aantal passagiers met bijna 16 procent steeg. Het vrachtver voer door de lucht nam met 10 procent toe tot ongeveer 765.000 ton. Die vermeerdering was even groot als in 1992. Voor het lopende jaar ver wacht de luchthaven dat er 6 procent meer luchtvracht zal worden verwerkt. Schiphol is met het passa giersvervoer in het afgelopen jaar de op drie na grootste luchthaven van Europa gewor den. Op vrachtgebied en geme ten naar het aantal vluchten was het vliegveld al In Aalsmeer zal vanaf vandaag een groot deel van de bloemen niet meer op de traditionele wij ze de klok passeren. In sommi ge gevallen zullen de bloemen niet eens op het veilingcomplex aanwezig zijn. In plaats daarvan wordt geboden op een beschrij ving van de te veilen partij bloe men. Elders, zoals in het West- land, zijn produkten soms al leen op beeldscherm te zien. De Aalsmeerse veiling gaat er vanuit dat in de toekomst de bloemen nauwelijks meer op de veiling komen, maar recht streeks van producent naar af nemer worden vervoerd. Nu is daar nog lang geen sprake van. Ook de beschreven bloemen worden via de veiling gedistri bueerd. De veilingen zijn de afgelopen jaren uitgegroeid tot ware dis tributiecentra. In Aalsmeer wor den bijvoorbeeld bloemen inge vlogen uit Israël en na veiling weer verder geëxporteerd. De veiling Flora heeft echter een heel ander karakter, vertelt woordvoerder Kralt. Ook hier gaat weliswaar een groot deel van de bloemen naar het bui tenland, maar die worden ver deeld over relatief kleinere par tijen. In Rijnsburg kopen bij voorbeeld veel 'eigen rijders' hun handelswaar in. Het gaat daarbij vaak om een mansbedrijfjes die bloemen in kopen en ze vervolgens zelf per vrachtauto naar afnemers in Duitsland of Frankrijk vervoe- Vakmessen en ander keukengerei voor de chef kok en zijn maten? ©natuurlijk vai schoondergang Directeur Monumentenzorg bang dat centrum onbereikbaar wordt amsterdam Amsterdammertjes, gele anti- parkeerblokken, 'verkeerde' be strating, Vnoderne lichtmasten bij monumentale bebouwing. Het zijn doornen in het oog van de directeur van het Amster damse Bureau Monumenten zorg. Ir. H.P Klooster neemt donderdag na vier jaar afscheid. king om het historische beeld van de hoofdstad te bewaren en waarschuwt tegen onbereik baarheid van het centrum door de plannen voor een autoluwe binnenstad. En er is natuurlijk veel meer geld nodig voor mo numenten. Anders loopt de achterstand in restauratie op. Amsterdam bezit circa 20.000 'te bewaken' panden en objec ten. Voor onderhoud en restau ratie is jaarlijks 38 miljoen no dig, er is rond de 20 miljoen be schikbaar. „Als er niet meer bij komt, voorzie ik ellende en loopt de achterstand op", zegt Klooster. „Er is eigenlijk te wei nig geld om het onderhoud goed te doen." Maar om nou alleen maar een huilverhaal op te hangen, vindt hij ook weer overdreven. Er kan namelijk ook meer worden ge daan met het beschikbare geld: door een goede exploitatie van grote gebouwen en een andere financieringsregeling van subsi dies. Ook moet minder geld be schikbaar zijn voor onderhoud aan panden waarvan de eigena ren zelf over voldoende financi ën beschikken. Knelpunten in de hoofdstad zijn bijvoorbeeld een aantal ker ken: De Duif, de Nicolaaskerk en de Oude Kerk. Maar er is ook veel geld nodig voor kleinere projecten, zoals drie pandjes in de Sint Annenstraat. „Daar is dan acht ton voor nodig. Het zou zonde zijn als dat soort din gen niet door zouden gaan. Dan is een stuk karakter van de stad weg. We moeten zowel landelijk als stedelijk bezien wat we over hebben voor het cultureel erf goed." Maar bijna nog meer dan over het geld, maakt Klooster zich druk over het gebrek aan samenwerking bij stadsvernie- wing en over het plaatsen van straatmeubilair in de stad. Wat het eerste betreft is er nu verbe tering. Maar bijvoorbeeld in de Jordaan is er te weinig rekening gehouden met de oude bebou wing, vindt hij. Voor Amsterdammertjes, 'modernistische gedrochten van lichtmasten op de Nieuwmarkt', gele blokken op straat tegen het parkeren en bestrating die wordt gekozen zonder overleg met monumentenzorg, heeft Klooster geen goed woord over. „Ze bedenken de gekste dingen. Al die rotzooi. We willen graag dat dat met meer respect voor het stedebouwkundige beeld wordt behandeld. Ik vind mo numentenzorg ook meer dan de zorg voor panden. Daar hoort ook het hele beeld van de grachtengordel in, met hekjes en dergelijke." Ook is er behoef te om 72 bruggen in de binnen stad onder de bescherming van het bureau te brengen. Een voorbeeld van. een toe komstig monument vindt Klooster de metro. „Het is een goed ontwerp, door de ruimte werking is het niet onaange naam om er te zijn." De Stopera vindt Klooster mooi, maar dan niet het stadhuisgedeelte. Ook sommige kantoorgebouwen in de Bijlmer komen er voor in aanmerking, zoals het pand van de ING-bank. Het gebouw van WTC daarentegen vindt hij niet mooi. „Maar anderen vinden het prachtig." Klooster heeft zo zijn eigen ideeën over de leefbaarheid van Amsterdam. Autoluw maken vindt hij een goed plan, maar het moet niet zo zijn dat de stad daardoor onbereikbaar wordt. Zonder goede alternatieven ver liest de stad karakter. „Het zou vervallen tot een museumdorp, dat moet niet." Bouw daarom wegen en parkeergarages onder de grond en maak liften zodat mensen naar boven kunnen, stelt Klooster. Hij betwijfelt of dat veel meer kost dan dat er nu elk moment verkeersdrempels worden aangebracht en de straat wordt opengebroken. „Amsterdam is een unieke stad waarin nog geleefd wordt. Enkhuizen en Medemblik zijn ook mooi, maar een soort open luchtmusea. Het zou zonde zijn als Amsterdam dat zou worden. En als al die rotpaaltjes en au to's weg zijn, dan moet je eens kijken hoe mooi de grachten zijn." Het Gemeentelijk Havenbe drijf Rotterdam gaat onder zoeken hoe de haven van de Libanese hoofdstad Beiroet kan worden herbouwd. De autoriteiten van de betrekke lijk kleine haven hebben het havenbedrijf hulp gevraagd bij de wederopbouw. Het mi nisterie van economische za ken steunt het project finan cieel. De haven heeft ernstig ge leden onder de jarenlange strijd in Beiroet. Het haven bedrijf heeft de opdracht aanvaard, nadat de autoritei ten de veiligheid van zijn medewerkers had gegaran deerd, aldus een woordvoer der. Het zal ook adviseren r de organisatie van de haven. Een woordvoerder van de Am sterdamse sociale dienst spreekt dit laatste tegen. Wel bestaat in Amsterdam de indruk dat diver se gemeenten een beleid voeren dat het dak- en thuislozen zo goed als onmogelijk maakt een uitkering te ontvangen. Amster dam heeft een vriendelijker be leid en dat oefent een aanzui gende werking uit zegt de woordvoerder. De sociale dienst in Den Haag wijst de aantijging van de hand dat zij een oprotbeleid voert te gen zwervers. Den Haag is za terdag door directeur Banning van Hulp voor Onbehuisden in Amsterdam genoemd als een gemeente, die daklozen die bij de sociale dienst aankloppen voor een uitkering, doorverwijst naar Amsterdam. Andere ge meenten die door Banning van deze praktijk werden beticht zijn Amersfoort, Apeldoorn, Rotterdam en Zaandam. Banning signaleerde dat som mige sociale diensten de zwer vers zelfs geld voor een trein kaartje naar Amsterdam geven. Zowel de Haagse als de Rot terdamse sociale dienst bena drukken dat er regels in acht worden genomen om te voor komen dat zwervers, die tame lijk mobiel zijn, tegelijkertijd van diverse gemeenten een bij- standsuitkeringbetrekken. foto cor vos Kralt wijst er bovendien op dat de veiling Flora zo inge deeld is dat de bloemen snel de klok kunnen passeren. Een uit zondering vormen de gladiolen die op 'monster' worden ver kocht. De afgelopen zomer heeft Rijnsburg wel geëxperimen teerd met 'inforamtieveilen' maar dat zou voor de kopers vooral verwarrend zijn geweest. Kralt: „Er zijn zes klokken die de kopers in de gaten moeten hou den. Dat vergt op zichzelf al veel van de kopers. Het wordt voor hen te veel als daar ook nog een aparte manier van veilen bij komt." De Flora in Rijnsburg heeft wel plannen om de klokken te moderniseren. Daardoor kan er meer informatie over de pro dukten worden ingevoerd, zoals de naam van de teler. Rotterdam helpt bij wederopbouw haven Beiroet rotterdam anp De douane heeft vorig jaar 114.000 kilo verdovende middelen in beslag genomen met een gezamenlijke straatwaarde van 1,3 miljard gulden. Dat is 30 procent meer dan in 1992, toen in to taal 80.000 kilo drugs werden onderschept. De recordvangst verdovende middelen is vooral het gevolg van de verbeterde controle bij de vliegvelden en havens van Nederland. Sinds vorig jaar wordt alleen daar nog maar gecon troleerd en niet meer aan de landsgrenzen. „Doordat douane en politie nu meer en beter samenwerken kunnen we, vooral in het voortraject, meer controleren en dat leidt tot betere re sultaten", aldus directeur mr. H. Haverkamp van de Neder landse douane gisteravond in NCRV's Hier en Nu. Vooral in de bestrijding van marihuanasmokkel heeft de re cherche succes geboekt. Daarvan werd bijna 91.000 kilo (straatwaarde 840 miljoen gulden) in beslag genomen, 69.000 kilo meer dan het jaar daarvoor. De inbeslagname van hasj daarentegen liep met bijna 29.000 kilo terug tot 21.000 kilo. Het aantal in beslag genomen kilo's cocaïne nam toe met 240 tot 2400 kilo (straatwaarde 165 miljoen gulden). Op Schiphol werden vorig jaar 450 drugskoeriers gearres teerd. Dit-is vooral te danken aan de samenwerking tussen douane en de marechaussee die vorig jaar van start is gegaan. Deze 'Schiphol-teams' surveilleren onopvallend tussen het pu bliek op Schiphol. leiden monica wesseling Het Hoogheemraadschap van Rijnland gaat de 'kleine' vervui lers van het oppervlaktewater aanpakken. De komende jaren worden in het hele gebied van het waterschap de vervuilers in kaart gebracht waarna er ge richte voorschriften komen. De grote vervuilers van weleer, de industrie en de rioolwaterzuive ringsinstallaties, zijn al onder een streng regiem geplaatst. Volgens het hoogheemraad schap verontreinigt de industrie het oppervlaktewater niet of nauwelijks meer. Rijnland denkt dat verminde ring van de vervuiling van het oppervlaktewater nu alleen mo gelijk is door de duizenden klei nere vervuilers - zoals scheep vaart, autoverkeer en gezinnen - tot milieubewuster gedrag te dwingen. Hethoogheemraad schap gaat de komende jaren, in nauwe samenwerking met TNO in Delft, per regio inventa riseren om welke vervuilers het gaat. Volgens voorlichter Van den Hoek van Rijnland is de in ventarisatie van de vervuilers nodig omdat nu niet duidelijk is waar de vervuiling van het op pervlaktewater exact vandaan komt. Als eerste worden de verschil lende 'bronnen' in de omgeving van Nieuwkoop in kaart ge bracht. De onderzoekers van TNO, die het veldwerk voor hun rekening nemen, gaan vervol gens naar Reeuwijk, Zoetermeer en de Hollandse plassen. In 1996 ten slotte wordt in de Leid- se regio bekeken wie voor welke vervuiling verantwoordelijk is. Na het verzamelen van alle gegevens wordt per regio een draaiboek opgesteld met maat regelen om de vervuiling te ver minderen. Het hele onderzoek kost naar schatting een half mil joen gulden. Het rijk betaalt daarvan de helft en ook en pro vincie Zuid-Holland draagt bij. De hoogte van de provinciale bijdrage is afhankelijk van het resultaat van het eerste onder zoek. Tegelijkertijd zijn gemeenten bezig met het zogeheten Lo- zingsbesluit uit het Nationaal Milieu Plan plus. Gemeenten moeten ervoor zorgen dat de huishoudens niet zomaar op de bodem of het water lozen. Een aantal gemeenten, waaronder bijvoorbeeld Jacobswoude, schrijft dezer dagen de bewo ners in het buitengebied aan met de vraag of ze zijn aange sloten op het riool. Amsterdammer hoort zeven jaar eisen De scheidende directeur van het Amsterdamse Bureau Monumentenzorg, Ir. H.P Klooster: „Er is eigenlijk te weinig geld om het onderhoud goed te doen." foto an amsterdam Voor de rechtbank in Amster dam is gisteren zeven jaar ge vangenisstraf geëist tegen een 31-jarige Amsterdammer. Hij schoot op 1 juli van het vorig jaar de even oude Michel Ver geer tijdens een vuurgevecht in een bomvolle discotheek Rich ter dood. De verdachte zegt uit zelfverdediging te hebben ge schoten. „Ik had echt geen andere keus", aldus de verdachte. „Ik heb niet geschoten om te do den, maar om weg te komen en mijn eigen leven te redden." Zijn advocate, mr. N. Cuvelier, vroeg de rechtbank haar cliënt te ontslaan van rechtsvervolging omdat hij uit noodweer zou hebben gehandeld. De fatale ruzie werd twee da gen ervoor ingeleid in dezelfde discotheek. De verdachte zou bij die gelegenheid toen de kersverse vriendin van het slachtoffer hebben uitgeschol den. Ondanks aandringen van de kant van Vergeer weigerde hij hiervoor zijn excuses aan te bieden. Toen de twee mannen elkaar op 1 juli weer troffen, liep de spanning snel op. De Am sterdammer droeg een doorge laden pistool in de broeksband, Vergeer was in het bezit van een revolver. Diep in de nacht bereikte het conflict een climax, toen Ver geer plotseling oog in oog stond met de schutter, op de eerste verdieping van het etablisse ment. Voor de rechtbank zei hij dat Vergeer zijn wapen trok, waarop hij hem aanvloog. Het tweetal belandde vechtend op een bank, te midden van tal van discotheekbezoekers. De ver dachte liep op een gegeven mo ment weg richting trap en werd daarbij in de rug geschoten door Vergeer. De verdachte draaide zich om en vuurde ach teruitlopend vier kogels af. Officier Bos leidde uit diverse omstandigheden echter af dat de verdachte niet is weggelo pen, maar dat hij bij de con frontatie met Vergeer onmid dellijk de tegenaanval heeft ge opend en ter plaatse zijn pistool heeft leeggeschoten. Vergeer werd drie keer geraakt. Een ko gel in de bekkenstreek werd hem fptaal. Een beroep op noodweer leek officier van justi tie Bos 'absoluut onterecht'. „Hier is sprake van een laffe daad", zei Bos. „Vergeer is ge woon doodgeschoten." De offi cier wees bovendien op het strafblad van de verdachte waaruit een beeld naar voren komt van 'een schietgraag per- Om meer inzicht te krijgen in de gebeurtenissen nam de rechtbank vorige week zelf een kijkje in de discotheek. Met be hulp van leden van het Lande lijk Reconstructieteam van de politie werd de schietpartij op video gereconstrueerd en werd ook een reeks getuigenverkla ringen ter plekke op beeldband vastgelegd. Uitspraak op 24 januari.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 16