Onderzoek economie Alkemade 'Ik geef Rijnoord nog een half jaar Rijnwoudse molens in wachtkamer Rijn- en Veenstreek Heisa om speeltuinhekje Gemeente Alphen heeft nieuwe 'ombudsman' Alphens autobedrijf is per ongeluk niet aangesloten op riool JH DINSDAG 11 JANUAR11994 15 Gisteren verhuisde de kinderafdeling van Alphense Rijnoord naar het Leiderdorpse Elisabeth-Ziekenhuis. Nog geen sociaal plan Het overleg tussen de directie van het noodlijdende Rijnland Ziekenhuis en de vakbonden over het sociaal plan wordt naaf verwachting morgen afgerond. Gisteren hebben bonden en di rectie gesproken over een concept-plan. Hierin wordt uitgegaan van het zogeheten anciëniteitsprin- cipe. Dit houdt in dat iemand die het laatst in het ziekenhuis is komen werken, het eerst voor ontslag in aanmerking komt. De vakbonden hebben hierop aangedrongen omdat het voor oude re werknemers minder makkelijk is om een nieuwe baan te vin den. Doorbetaling van de pensioenpremie voor de medewerkers jonger dan 40 jaar, gedurende een jaar, is nog onderwerp van discussie tussen beide partijen. problemen, weet de woordvoer ster. Het overbrengen van alle apparatuur was eigenlijk meer werk dan het verhuizen van de kinderen. Het personeel dat van Alphen naai" Leiderdorp mee verhuist 'heeft al lang een intro ductieprogramma achter de rug'. ,,Ze hebben al kennis ge maakt met hun collega's en hebben vaak al in Leiderdorp gewerkt." Het verdwijnen van twee af delingen in de eerste tien dagen van het nieuwe jaar, is nog maar een voorproefje van wat gaat komen. Het Rijnoordzie- kenhuis, dat nu nog honderd bedden telt, heeft over een paar maanden nog maar veertig bed den. Tegelijkertijd wordt het ziekenhuis dan een kliniek voor alleen maar eenvoudige ingre pen. Op vrijdagmiddag gaat het licht uit en moet iedereen weg zijn. Bij die operatie verdwijnen er bij het Rijnland Ziekenhuis, de overkoepelende naam voor het Leiderdorpse Elisabeth en hét Alphense Rijnoord, 105 arbeids plaatsen. Omdat er in het zie kenhuis veel deeltijders werken, zou het aantal mensen dat op straat komt te staan weieens kunnen oplopen tot 150. „Vanaf 10 januari is niet meer alle spoedeisende hulp voor kinderen in Rijnoord mogelijk", laat het ziekenhuis in een pers bericht weten. Bel in acute situ aties de huisarts of, als het echt heel dringend is, het alarm- foto ben de bruyn nummer 06-11, is het advies van het ziekenhuis. „We probe ren een mentaliteitsverandering te krijgen", vertelt de woord voerster. „Mensen in Alphen gingen in het verleden automa tisch naar Rijnoord. Ook met zaken waarvoor je eigenlijk ge woon naar de huisarts moet." Peeters vreest dat de Alphena- ren die oproep wat erg ruim zullen interpreteren, en het hele ziekenhuis straks links zullen la ten liggen. „In de Alphense po likliniek kom je straks alleen nog maar voor de nazorg na een behandeling in het Elisabeth. Maar mensen gaan niet naar het Elisabeth, omdat het zo slecht te bereiken is. Wat ik om me heen hoor is dat mensen veel liever naar Leiden of naar Gouda reizen. Ik heb begrepen dat ook de verloskundigen daarvoor kiezen. Ik geef Rijnoord nog een half jaar. Ik denk dat het dan helemaal afge lopen is." Inbraak in winkel leimuidën IUit een winkel aan de Kerklaan in Leimuiden zijn in het weekeinde sieraden en een aantal girobetaalkaarten gesto len. De daders kwamen het pand binnen na het openbreken van een raam van het toilet. Acht sporters bestolen alphen aan den run Acht sporters zijn gisteravond bestolen in een sportzaal aan de Diamantstraat in Alphen. De gedupeerden hadden him kleding weggehangen in een niet-afgeslotcn kleed ruimte. Gestolen werden geld, betaalkaarten, bankpasjes en een openbaarvervoer-jaarkaart. Late knallers in Ter Aar ter aar Een 15-jarige Teraarder had kennelijk nog wat vuur- werk overgehouden van de jaarwisseling. In de omgeving van de Stouthandelstraat was hij gistermiddag bezig om nog wat af te steken. De politie vond dat niet zo'n goed idee en meldde zich vervolgens bij de woning van de knaap. Zijn moeder gaf het res tant van het vuurwerk vrijwillig mee. Daardoor bleef haar zoon gespaard voor een bekeuring. Ruiten van bussen ingeslagen roelofarendsveen Bij BOVO-tours aan De Lasso in Roelo- farendsveen zijn dit weekeinde van zestien autobussen ruiten ingeslagen. De voertuigen stonden op een afgesloten parkeerter rein. Met vermoedelijk een zogenoemde noodhamer werden de ruiten vernield. De daders smeerden bovendien de binnenkant van een nieuwe bus van het bedrijf in met mosterd. Het schade bedrag is niet bekend. Het bestuur van de speeltuin vereniging Groenendijk in Ha- zerswoude-Rijndijk wil dat de gemeente een nieuw hek om de speelgelegenheid plaatst. In de huidige omheining is bij een onderzoek door de gemeente Rijnwoude asbest aangetroffen. De gemeente wil echter niet over de brug komen omdat het hek eigendom van particulieren I 'is. Het gemeentebestuur wil wel de bouwmaterialen leveren, maar de verbouwingen niet uit- voeren. En de eigenaren willen het hek ook niet vervangen om dat geen enkele wet hen daar toe verplicht. Volgens voorzitter J. Lager- Niemand wil vervanging betalen werf van de speeltuinvereniging kan het zo echt niet langer en moet er een nieuw hek worden geplaatst door de gemeente. Dat de particulieren niet willen betalen is volgens Lagerwerf be grijpelijk. „Geen enkele wet ver biedt asbest. Het is een advies het spul niet te gebruiken." Maar iemand zal de vervan- gingskosten toch moeten beta len. De speeltuin zelf kan het' geld volgens de voorzitter niet opbrengen. Het speeltuintje Groenendijk kan net rondko men met geld uit eigen op brengsten, voor reparaties is 'absoluut' geen geld over. Dus blijven als mogelijke be talers over de particulieren - hun huizen grenzen aan de speeltuin - en de gemeente. „Het hek heeft er altijd al ge staan, waarom zou het nu op eens weg moeten", is de reactie van een van de omwonenden. Daarnaast vindt ze het veel te duur. Volgens wethouder Voren kamp gaat het om 'een niet ge vaarlijke soort asbest'. De ge meente kan volgens haar nie mand dwingen om de omhei ning weg te halen. Dat kan wel bij gevaarlijke soorten asbest. Toch zegt ze bezorgd te zijn over de gezondheid van de kin deren die daar spelen. Rechter De spanningen zijn intussen zo ver opgelopen dat Lagerwerf desnoods de gemeente voor de rechter wil dagen. Hij vreest dat de gemeente de schutting weg haalt en er niets voor in de plaats komt. Wethouder Voren kamp: „Ik zorg desnoods via ge meentewerken wel voor het materiaal, maar we kunnen de verbouwingen niet doen. Ik maak nu een plan om tot een oplossing te komen, maar we moeten zeker met alle partijen om de tafel gaan zitten." Enquête over nieuw bedrijventerrein Alphen aan den Rijn heeft een nieuwe 'ombudsman'. Sinds begin deze week kunnen bewo ners met hun klachten en vra gen over de gemeente terecht bij klachtencoördinator R. Ger- lof. De ombudsfunctie bestaat al sinds de ambtelijke reorganisa tie in 1992. Volgens een woord voerster van de afdeling voor lichting voorziet de klachten coördinator duidelijk in een be hoefte. Toen duidelijk werd dat de vorige klachtencoördinator ging vertrekken, ging de ge meente Alphen dan ook spoor slags de boer op om een ver vanger te zoeken. Mensen komen met de meest uiteenlopende opmerkingen en \hagen aan de speciale 'klachte balie' van het stadskantoor. „Ze klagen over kuilen in de weg, of bomen die zon weghalen uit de tuin. Maar ook problemen met ,de ambtenaren komen er te recht, te laat beantwoorde brie ven bijvoorbeeld." De nieuwe man Gerlof krijgt de taak om de klachten, Zowel telefonisch als schriftelijk, te on derzoeken. Vervolgens stelt hij een advies op voor de ambtena ren en controleert of hier snel iets mee gebeurt. De uitspraken van de Alphense ombudsman zijn weliswaar niet bindend, maar volgens de voorlichtster wordt er wel degelijk naar ge luisterd. De gemeente heeft de klach tencoördinator aangesteld om het aantal klachten uiteindelijk terug te brengen. Dat zou kun nen betekenen dat de ombuds man op den duur zijn eigen werk overbodig maakt. Voorlo pig is daar evenwel nog geen sprake van „Hij heeft genoeg klanten", aldus de voorlichtster. De klachtenbalie is gevestigd in de publiekshal van het Al phense stadskantoor en is be reikbaar via telefoonnummer 01720-8J.277, op werkdagen van 9.00 tot 16.00 uur. Autobedrijf Van Leijden aan de Alphense Koperweg heeft jaren lang zijn afvalwater geloosd op een doodlopend stuk riool. Uit onderzoek met een videocame ra is gebleken dat het riool van het autobedrijf niet aansluit op het hoofdriool onder de Koper- Weg. Bij de aanleg van een nieuw rioolstelsel vijf jaar gele den is de garage eenvoudigweg Vergeten. Het manco kwam enige tijd geleden al aan het licht. Het ter rein verzakte op verschillende plaatsen als gevolg van zakken de rioolbuizen. De loodgieter die door het bedrijf werd inge-' schakeld constateerde dat het regenwater na een hevige bui niet weg kon. Hij wees de vetaf- scheidingsput aan-als de boos doener. Voor vele duizenden guldens werd toen de put ver vangen. Maar bij de volgende bui bleek dat hiermee de proble men niet over waren. Directeur A. van Leijden moest toen tot zijn verbazing constateren dat zijn bedrijf niet was aangesloten op het gemeentelijke riool. Via de doodlopende buis sijpelde het afvalwater jarenlang ge woon de bodem in. De bodem zou daardoor wei eens flink vervuild kunnen zijn. „Dat moet nu worden uitge zocht", vindt advocaat L. Een- ens, die inmiddels door de gara gehouder in de arm is geno men. „Als Van Leijden nu niets doet, dan kan hij later eventueel aansprakelijk worden gesteld voor de vervuiling. En volgens de raadsman kan de garagehouder onmogelijk iets worden verweten. De fout met de aansluiting is gemaakt voordat Van Leijden de garage overnam, 'en hij heeft nooit eni ge vervuilende activiteiten zoals een benzinepomp in huis ge had'. Volgens de advocaat staat het zo goed als vast dat de gemeen te fout zit. Die had immers voor een aansluiting op het riool moeten zorgen. Het eerste dat nu moet ge beuren is onderzoeken wat er in de afgelopen vijf jaar in de bo dem terefcht is gekomen. Dat 10.000 gulden kostende onder zoek wordt in eerste instantie voor de helft door de garage houder en voor de helft door de gemeente betaald. „Dat hebben we voorgesteld om dat onder zoek van de grond te krijgen. De afspraak is dat degene die fout zit uiteindelijk het hele bedrag betaalt", aldus Eenens. Een woordvoerder van de ge meente Alphen aan den Rijn wil alleen kwijt dat de 'schuldvraag nog wordt onderzocht'. Het zal nog vele jaren duren voordat de Hondsdijkse molen, de Groenendijkse molen en de Rietveldse molen worden geres taureerd. Een voorstel van de Rijnlandse molenstichting om de molens in Koudekerk, Ha- zerswoude-Rijndijk en Hazers- woude-Dorp al dit jaar op te knappen, is door burgemeester en wethouders van Rijnwoude afgewezen. Voor de versnelde restauratie zouden andere pro jecten een paar jaar moeten wachten, en zou de gemeente een kleine 16.000 gulden op ta fel moeten leggen. B en W zien dat niet zitten. De restauratie van de drie molens zou volgens de molen stichting 420.000 gulden gaan kosten. Voorzitter L. Dijkman stelde voor dat de stichting de helft van dat bedrag bij elkaar zou sprokkelen. De gemeente zou dan de andere hèlft moeten lenen bij het Nationaal Restau ratiefonds. Dat fonds is bereid Een enquête onder de ondernemers in Alkemade moet aantonen dat er behoefte is aan een bedrijventerrein op het Veenderveld bij de rijksweg 4. De enquête maakt deel uit van een economische beleidsvisie die de Kamer van Koophandel samen met de Ondernemersvereniging Alkemade en de gemeente opzet. Volgens C. Broeksma van de Kamer van Koophandel hebben vooral ondernemers in het cen trum van Roelofarendsveen be hoefte aan een bedrijventerrein. De economische beleidsvisie moet een beeld geven van de si tuatie waarin ondernemers in Alkemade verkeren. „Een sterk te-zwakteanalyse van het hele bedrijfsleven, van de agrarische sector tot de dienstverlening. Als we weten hoe de vlag erbij hangt en wat de trends zijn, kan de gemeente daarop haar beleid afstemmen", aldus Broeksma. Het onderzoek richt zich ook op de winkelcentra in Roelo farendsveen en Oude Wetering en de bloemenveiling in Roelo farendsveen. „We kijken ook naar het beleid van de provincie en het Rijk. De gemeente Alke made heeft problemen met het aantal woningen dat ze krijgt toegewezen. Zij krijgt niet de ruimte die ze zou mogen ver wachten." De eventuele komst van de hoge-snelheidstrein wordt eveneens in beeld gebracht. „Het is duidelijk dat de komst van die trein nogal wat inbreuk doet", aldus Broeksma. Ook de bereikbaarheid van bedrijven wordt in kaart gebracht. Hij ver wacht dat het onderzoek in het najaar klaar is. dat bedrag uit te lenen tegen een rente van 2,7 procent. De lening zou in '96, '97 en '98 te rugbetaald kunnen worden uit de rijksbijdrage voor de monu mentenzorg. De gemeente zou daardoor alleen de minimale rente hoeven te betalen. Kosten: nog geen zestien mille. Het lijkt een koopje waarte gen je geen nee kunt zeggen. Maar B en W van Rijnwoude hebben zo hun bedenkingen. Ten eerste zou het betekenen dat de hele monumentensubsi die voor de jaren '96 tot '98 op de helling moet. De toezeggin gen voor die jaren kunnen niet worden nagekomen wanneer de gemeente besluit de subsidie van die jaren grotendeels in de drie molens van de molenstich ting te steken. Op die lijst staan naast twee kerken en kerkorgels onder andere ook nog drie mo lens die niet van de stichting zijn. Het bedrag dat de gemeente aan rente kwijt zou zijn levert ook nog een probleem op. Het mag dan om een relatief klein bedrag gaan, de gemeente heeft geen potje waaruit dat geld te halen is. Alleen het potje voor de dorpsvernieuwing zou even tueel kunnen worden aange sproken. Maar die pot is eigen lijk niet bestemd voor het res- De Rietveldse molen bij Hazerswoude-Dorp staat al ongeveer een jaar met kale roeden. Het ziet er naar uit dat dat de komende jaren zo zal blijven. foto ben de bruyn taureren van molens die ver weg van de bewoonde wereld in de polder staan. Dijkman probeert zijn teleur stelling over het niet doorgaan van zijn plan te verbergen.. „Er wordt weieens vergeten dat het hun molens zijn en niet de on ze. Als burgemeester en wet houders geen geld wil uittrek ken voor de restauratie, dan is dat hun goed recht." Hij hoopt dat de Groenendijkse molen nu in 1996 wordt gerestaureerd. De molens in Koudekerk en Ha zerswoude-Dorp moeten vol gens hem nog heel lang wach ten voordat ook daar de molen maker aan de slag kan. „Het duurt misschien nog wel tot 2010 voordat de volgende mo len aan de beurt is." Overigens ging buurgemeen te Zoeterwoude eind vorig jaar wel in op een soortgelijk aan bod van de molenstichting. Daar worden mogelijk dit jaar nog de molen Zelden van Passé en de Meerburgermolen geres taureerd. VRIJE TIJD Dammen In het Wijk- en Jeugdcentrum Nabij, Lauraplein 2 in Alphen aan den Rijn wordt op zaterdag 15 januari een damtoernooi voor basisonderwijs en voor voortgezet onderwijs gespeeld. De opening wordt verricht door E. de Nijs, de voorzitter van de Dambond Midden Holland. De eerste ronde begint om 10.00 uur. De finales beginnen om 13.30 uur. Schaken Aktiviteitencentrum Wielewaal, Kwartelstraat 66 in Alphen aan den Rijn zoekt mensen die graag schaken. Belangstellen den kunnen les krijgen van de Alphense schaakclub ASC. Zij kunnen op dinsdagmiddag 18 januari vanaf 14.00 uur in de Wielewaal terecht. Afval De chemo-car voor het ophalen van het klein chemisch afval komt donderdag 20 januari naar-Boskoop. De 'car' rijdt on der meer langs de Praathuis- Bosweg en het Winkelcentrum Linnaeusweg. Heeft men don derdag 20 januari geen gelegen heid afval af te leveren, dan kan men iedere werkdag van 13.00 tot 16.30 uur op de gemeente- werf aan de A.P. van Neslaan te recht. Nieuwe gezichten bij CDA Ter Aar Slechts drie zittende CDA- raadsleden van Ter Aar komen op een verkiesbare plaats op de lijst van de partij voor de ko mende gemeenteraadsverkie zingen. Dat zijn A. Otto als lijst trekker, W. Soede op de tweede plaats als financieel deskundige en H. Schouten, de huidige fractievoorzitter van het CDA op de vierde plaats. Oud-wethouder P. van Rijn stond wel op een verkiesbare plaats, maaF hij wenste slechts als 'lijstduwer' te fungeren. A. van de Hoorn-Compeer wilde alleen op de kandidatenlijst als zij een verkiesbare plaats zou krijgen. En M. Kleijn verkoos plaats te maken om jongeren een kans te geven. Nieuw op de lijst zijn op de der de plaats B. van Hameren-Cats, J. de Jong (5) en J. Kaptein (6J. Zij zijn respectievelijk vertegen woordigers van het bedrijfsle ven, de land- en tuinbouw en de middenstand. Als zevende staat P. Sassen genoteerd, achtste is N. Jonker, negende E. van Tol-van de Helm en tiende is F. van de Kaay. Verhuizing kinderafdeling naar Leiderdorp nog maar voorproefje Twee ambulances waren er gis teren voor nodig om de vier pa tiëntjes van de kinderafdeling van het Alphense Rijnoordzie- kerihuis over te brengen naar Leiderdorp. „Er is eigenlijk niets bijzonders aan", oordeelt de woordvoerster van beide zie kenhuizen. „Er worden wel va ker patiënten heen en weer ge reden." Maar de vier die giste ren met de ziekenauto werden vervoerd, waren de laatste pa tiënten van de Alphense kinder afdeling. In de lege ruimte van de voor malige kinderafdeling werd 's middags nog een afscheidsbor- rel gehouden. Georganiseerd door het personeel zelf. „Als er iemand van de directie langs komt, ga ik meteen naar huis", kondigtkinderverpleegkundige en actievoerster Yolanda Peet ers aan voor aanvang van de re ceptie. Ze is boos, en met haar de rest van het personeel, dat in de afgelopen weken hier en daar kleine vernielingen heeft aange richt. Rond de kerstdagen vlo gen de kerststukjes en de kerst ballen letterlijk door de gangen. Vorige week werd' de kraam- afdeling- gesloten voor bevallin gen met medische complicaties, deze week was de kinderafde ling aan de beurt. Peeters vindt het 'heel slecht wat hier ge beurt'. „Vooral moeders maken zich zorgen. Als hun kind straks acute hulp nodig heeft, moeten ze een stuk verder reizen. Ik vrees dat het in de toekomst nog weieens verkeerd zal gaan. Vooral voor zwangere vrouwen kunnen de ziekenhuizen in Lei den en Leiderdorp toch te ver weg zijn. Met als gevolg dat een kind dood ter wereld komt." Het was de bedoeling dat het personeel van de Alphense kin derafdeling vandaag gewoon in Leiderdorp zou beginnen, of op een andere plek in Rijnoord. Peeters zit echter thuis. „Ik kan niet naai" Leiderdorp in verband met. mijn gezinssituatie. En ze kunnen ook geen passend werk voor me vinden in Rijnoord." Gelaten wacht de verpleegkun dige af of het ziekenhuis met een oplossing komt. „Zij heb ben door alle veranderingen de problemen veroorzaakt. Zij moeten ook maar met een op lossing komen." Apparatuur De verhuizing verliep zonder

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15