Voorschoten zeven miljoen rijker na verkoop kabelnet GELD VERDIENEN? Politie heeft tekening verkrachters 13-jarige Regio Strijdlustig Zoeterwoude klaar voor de grote slag Leiderdorp kan meer 'zappen' SJJO begint voorzichtig met jongerenwerk Oversteken Veurseweg veiliger door 'eilandje' Dorpsraad Stompwijk gered van ondergang Gevulei geeft Warmond en Sassenheim korting LEIDERDORP OEGSTGEEST 023-150 110 LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 11 JANUAR11994 H Dl Onderzoek aan Beukenschans levert weinig op De politie beschikt over een compositietekening van één of meerdere daders van de ver krachting van een 13-jarig Lei derdorps meisje. Dit heeft een voorlichter van het korps Hol lands-Midden bevestigd. Voor alsnog is de tekening louter voor intern gebruik. Het is nog onbekend of de recherche de schets gebruikt bij de schoolbe zoeken die binnenkort worden afgelegd om de drie circa 17-ja- rige daders op te sporen. Nadat deze krant afgelopen zaterdag een oproep had ge plaatst voor getuigen van het misdrijf, belden verscheidene mensen de politie. Momenteel onderzoekt de recherche of de tips bruikbaar zijn. Blijkbaar heeft de 'Gouden Tip' er niet bijgezeten, want gistermiddag had de politie nog geen nieuws te melden. De recherche weet ook nog niet hoe ze moet omspringen met de tekening van de daders. „We werken met een vrij vaag signalement. Dat betekent dat we ook vrij voorzichtig moeten zijn met de verspreiding van zo'n tekening", aldus politie- voorlichter R. Colijn. Colijn verwacht vooralsnog niet dat de politie gewapend met tekeningen de diverse Lei- derdorpse schoolpleinen op stapt met de vraag of de afge beelde personen worden her kend. Colijn weet evenmin hoe de politie-acties op de scholen precies' gaan verlopen. „Voor zo'n onderzoek heb je erg veel Kassa bakker leeggehaald leiderdorp» Bij een bakkerij in winkelcentrum Winkelhof in Lei derdorp is afgelopen weekeinde ongeveer vijfhonderd gulden uit de kassa gestolen. De daders kwamen het pand via de achterzij de binnen. De inbraak is gistermorgen ontdekt. Verdachten autodiefstal aangehouden 3UK» De politie heeft gistermiddag aan de Ener gieweg in Zoeterwoude-Rijndijk een 29-jarige Voorschotenaar en een 43-jarige Rijnsburger aangehouden. De twee wordën ver dacht van autodiefstal. Op 6 januari verdween een auto in Bleis- wijk en een dag later een in Delft. Beide auto's stonden bij het pand in Zoeterwoude dat door de twee wordt gebruikt. Wassenaarder moet pistool inleveren wassenaar De Wassenaarse politie heeft gisteravond rond tien uur een luchtdrukpistool in beslag genomen van een 18-jarige plaatsgenoot. Volgens getuigen liep de Wassenaarder in Oost dorp met het wapen te zwaaien. Hij kreeg een proces-verbaal wegens verboden wapenbezit. PTT'er ontdekt vals rijbewijs wassenaar Een oplettende loketbeambte van het postkantoor aan de Johan de Wittstraat in Wassenaar heeft gisteren voorko men dat een postwissel van 3700 gulden met een vals rijbewijs werd geïnd. De PTT'er waarschuwde de politie. Bij de komst van de politie was de vogel echter gevlogen. Het rijbewijs stond op de naam van Smit uit Hoofddorp. De beambte ontdekte dat het rijbewijs vals was omdat er geen stempel van de gemeente Haar lemmermeer op stond. Gevecht tegen woningbouw en spoorlijn zoeterwoude brenda filippo Zoeterwoude maakt zich op voor de strijd voor behoud van de gemeente in de huidige vorm. Dit bleek gisteravond uit de nieuwjaarstoespraak van burgemeester A. Houdijk. „We hebben al ons vernuft nodig om Zoeterwoude zoals het nu is op de been te houden", aldus Hou dijk. De discussies over het tracé van de hoge-snelheidslijn (HSL) en over toekomstige woonloca ties baren het gemeentebestuur zorgen. Eind januari moet het kabinet de HSL-knoop door hakken. Dan wordt bekend of de spoorlijn voor de flitstrein op Zoeterwouds grondgebied komt. Zoeterwoude maakt zich hard voor een flitstrein over be staand spoor. Verder bleek de afgelopen maanden dat sommi ge politici en provincie-ambte naren de Zoeterwoudse Grote Polder als bouwlocatie niet di rect afwijzen. „Zulke plannen moeten zeer terughoudend worden bekeken", meende Houdijk. De burgemeester vond dat i Controleurs speuren honden op voorschoten dig en dat moeten we op de een of andere manier zien te regelen." Gisteren ondervroegen vier politie-agenten aan de Beuken schans voorbijgangers. Dit ge beurde vanaf circa 16.30 uur, precies op het tijdstip waarop drie tot nu toe onbekende kna pen van een jaar of 17 vorige week een 13-jarig meisje van haar fiets trokken, mishandel den en uiteindelijk verkracht- De voorbijgangers, veelal 'woonwerk-fïetsers', werd ge vraagd of ze vaker op de plek bij het clubhuis van Con Bravura komen. Vervolgens wilde de po litie weten of ze vorige week maandag rond dezelfde tijd iets opvallends hadden gezien. De meeste voorbijgangers wisten exact waarom de politie aanwe zig was. Uit de krant of van vrienden. „Maar gezien heb ik niks. Dit is ook echt een buurtje waar ik hard doorheen fiets zonder iets te willen zien", al dus een van de ondervraagden. Van verscheidene mensen die zich wel wat herinnerden werd de naam genoteerd, maar ook bij dit onderzoek kwam de alles onthullende aanwijzing niet bo vendrijven. De politie heeft daags na de verkrachting al eens gepost op de plek van het misdrijf. Vol gens agenten is er toen even eens een uitgebreide speurtocht geweest naar getuigen onder de omwonenden. Diverse buurtbe woners horen hier van op. Ve len geven aan geen uniform of rechercheur te hebben gezien. „Ik heb geen mens aan de deur gehad", aldus de bewoner van het woonhuis dat grenst aan de plaats waar het meisje is ver kracht. Ook enkele buren ver klaren geen politie te hebben gesproken. „Wel gezien, ze stonden hier wel erg opvallend op het parkeerterrein met een paar auto's. Ze zijn niet langs gekomen. Maar goed, ik heb toch niets gezien", aldus een oudere man die de ondervra gingen gisteren op een afstand je stond te bekijken. Hij verbaast zich er, net als vele buurtgenoten, over dat nie mand iets verdachts heeft opge merkt. „Tussen vier en vijf uur is het nog helemaal licht. Onbe grijpelijk dat niemand ook maar een fiets van dat meisje heeft De politie ondervraagt voorbijgangers aan de Beukenschans in Leiderdorp. Op maandag 3 januari werd hier een 13-jarig meisje door drie jongens verkracht. Op de achtergrond het clubhuis van Con Bravura. foto hielco kuipers Gemeente overweegt reinigingsrechten te verlagen Voorschoten wil haar kabelnet per 1 februari verkopen aan Casema. Dat levert de gemeente een winst op van ongeveer zeven miljoen gulden. Met een deel daarvan willen burgemeester en wethouders de gaten in het huis houdboekje voor dit jaar dichten. Ook bestaat de kans dat de reinigingsrechten omlaag gaan. voorschoten» judy n tegen n het gat in de nog 4,7 mil- Na het dichten i begroting blijft joen gulden over. B en W weten al wat ze met dat geld willen doen. Volgens wethouder F. ten Have valt te denken aan het on derhoud van wegen, die Voor schoten onlangs heeft overge nomen van het Rijk. De ge meente heeft nog niet op een rijtje hoe het met die wegen ge steld is, maar dat zou volgens Ten Have best wel een kunnen vallen. Ook denkt Ten Have aan re novatie van bepaalde monu menten, het opknappen van het dorpscentrum en verlaging van de reinigingrechten voor de in woners van Voorschoten. Voorschoten is nu nog eige naar van het distributienet in de gemeentelijke grond. Hierdoor ontvangen ruim 8000 huishou dens hun televisiebeelden. De abonnees zullen volgens Ten Have weinig merken van de overname door Casema. „De tarieven blijven op het huidige niveau van achttien gulden per maand. Het enige is dat de klant voortaan voor onderhoud of voor een aansluiting naar de Casema moet in plaats van naar de gemeente." In het contract met Casema wil Voorschoten vastleggen dat de overname niet mag worden verhaald op de abonnees. „Alleen externe kosten mogen worden doorbe rekend, maar dat had de ge meente ook gedaan." Voorschoten wil volgens Ten Have van het kabelnet af, om dat het exploiteren ervan 'niet tot de kerntaken behoort van een gemeente'. „We zijn als ge meente te klein en niet deskun- dat hij niet alleen het belang van de Zoeterwoudse inwoner vertegenwoordigde. „Als straks de woningbouw tussen Leids- chendam en Zoetermeer klaar is, zit Zoeterwoude ingesloten in de verstedelijkte gebieden. Voor de inwoners van die plaat sen is Zoeterwoude een waar devol groengebied", aldus de burgemeester. Houdijk reikte gisteravond ook het 'Draaginsigne Gewonden' uit aan Zoeterwoudenaar GA. van Schooten. Deze kreeg de toe kenning voor zijn verdiensten in het voormalig Nederlands Indië in de Tweede Wereldoorlog. Zo bracht hij onder meer tijdens een Japanse aanval twintig sol daten in veiligheid. Daarna be landde hij in een Japans krijgs gevangenenkamp. Daar maakte hij kunstledematen van hout en leer voor andere gevangenen. Voor Van Schooten is het insig ne een 'blijk van waardering voor wat de veteranen voor het Nederlandse volk hebben ge daan'. „Ik raakte gewond ben blijven leven, geen verdienste. Eigenaren van honden die nog geen belasting betalen voor hun huisdier, krijgen in Voorschoten nog een laatste kans. Maar ze moeten wel snel naar het gemeentehuis om hun hond te laten regi streren, anders riskeren ze een boete. De gemeente stuurt namelijk binnenkort een aantal hondencontroleurs op pad. De controleurs hebben een door burgemeester Cannegieter ondertekend legima- tiebewijs op zak. Wethouder C. Huigen stelde gisteren het nieuwe Leiderdorpse kabelnet in werking. Dit gebeurde in het zogeheten 'in- koppelgebouwtje' aan de Willem de Zwijger laan. De Leiderdorpse kabelabonnees hebben nu de beschikking over in totaal 32 televisie zenders, 15 meer dan voorheen. De ope ningshandeling werd gevolgd door een fees telijke bijeenkomst op het gemeentehuis, waarbij de nieuwe zenders konden worden bekeken. De abonnees krijgen binnenkort een overzicht thuisgestuurd van de kanalen waarop ze de verschillende zenders kunnen vinden. foto hielco kuipers oegstceest liesbeth buitink Met een onderzoek naar het jongerenwerk, wil de Stichting Jeugd- en Jongerenwerk Oegstgeest (SJJO) dit jaar voorzichtig beginnen met activiteiten voor jongeren. De stichting ontving vorig jaar stevige kritiek van de gemeenteraad omdat ze geen activiteiten voor jongeren organi seerde. Een speciaal aangestelde part-timer moet daarin verandering brengen. Een betaalde kracht die de jongeren in het multifunctioneel centrum 't Groot Prof fijt moet bezighouden, is volgens SJJO-co- ördinator Johan van der Sloot echter niet gemakkelijk te vinden. „Want we zoeken een ervaren iemand. Maar voor mensen met ervaring is dit eigenlijk geen interes sante baan." De jongerenwerker moet gaan onderzoeken wat de jeugd in Oegstgeest wil doen. „Wc willen ons specifiek op de rand groepjongeren richten, dus ruwweg gezegd de mensen met weinig opleiding en geen werk", aldus Van der Sloot. Daarmee richt de SJJO zich meteen op de moeilijkste groep jongeren. „Het is heel moeilijk om deze groep te motiveren om iets te gaan doen. Het is een heel ander slag mensen dan bijvoorbeeld de jongeren die op scou ting zitten." Het laatste jaar konden de jongeren al leen terecht bij de soos van Halte Haaswijk, een groep vrijwilligers uit Haaswijk. „Voor de rest was er niet zoveel. Er is door de SJJO gewoon nooit aan gewerkt om het jonge renwerk goed van de grond te krijgen. Dat is wel een beetje vreemd." Volgens Van der Sloot is het tekort aan personeel van de SJJO er debet aan dat ook het afgelopen jaar geen initiatieven in het jongerenwerk zijn genomen. „We hadden daar nauwelijks tijd voor. We hadden onze handen vol om de organisatie weer op nieuw op te zetten", zo verwijst hij naar de interne crisis waardoor het bestuur opstap te en ook wethouder T. Kohlbeck (PvdA/welzijn) bijna zijn portefeuille neer legde. „Het heeft ook Halte Haaswijk neei Sloot aan. „Dat i: groep. at energie gekost om e zetten", vult Van der wel een zelfstandige onder de financiële vleugels van de SJJO. Het kost tijd om dat goed te laten functioneren, zeker gezien het verleden." Van der Sloot doelt daarmee op de ge luidsoverlast die de oude soos veroorzaakte. Na een zogenoemde moonrave die tot zes uur 's ochtends het Boerhaaveplein op zijn grondvesten deed schudden, moest die soos sluiten. Halte Haaswijk heeft een op lossing gevonden: een achterdeur die uit komt op het Oegstgeester Kanaal voorkomt dat de herrie over het plein galmt. De SJJO wil alle activiteiten, ook die voor jongeren, gadn organiseren met vrijwilli gers. De beroepskrachten moeten zich vooral gaan richten op de begeleiding van die vrijwilligers. De vrijwilligers kunnen zelf een activiteit organiseren. „We werven bin nen onze huidige cursussen de aspirant-lei ders. En we hebben bijvoorbeeld bij de Stichting Welzijn Ouderen Oegstgeest ge vraagd om vrijwilligers." De SJJO hoopt met de nieuwe opzet het aantal bezoekers van het centrum te ver dubbelen. Eind dit jaar moeten zo'n 300 kinderen en jongeren de weg naar 't Groot Proffijt weten te vinden. leiden erna straatsma De samenwerkende Gevulei-ge- meenten (Gemeenschappelijke Vuilverwerking Leiden en om streken) zijn gisteren akkoord gegaan met een korting op de tarieven voor Sassenheim en Warmond. Beide gemeenten krijgen een tientje korting per ton 'restvuil' omdat ze geen ge bruik meer maken van het Leid- se overslagstation. Voorschoten stemde als enige van de negen Gevulei-deelne- mers tegen de door het bestuur voorgestelde kortingsregeling. Wethouder J.W.E. van de Poel keurde het voorstel af omdat de overige zeven gemeenten daar door hogere overslagkosten hebben. De kortingsregeling voorziet in de mogelijkheid dat andere Gevulei-gemeenten ook een tientje minder gaan betalen. voorschoten dig genoeg." Er waren twee kandidaten in de race voor het Voorschotense kabelnet: KMR (onderdeel van het energiebe drijf EWR) en Casema. Casema was echter niet alleen bereid meer geld op tafel op te leggen, ook bood dit bedrijf gunstiger voorwaarden. Ten Have: „Het KMR overweegt de exploitatie van het kabelnet te koppelen aan het nutsbedrijf. Dat vind ik principieel onjuist. Commercië le risico's moeten los staan van de tarieven voor gas water en licht. Dat is er bij Casema niet bij." De Voorschotense politiek buigt zich maandag 17 januari over de plannen van B en W om het kabelnet van de hand te doen. Het oversteken van de Veurse weg in Voorschoten, ter hoogte van de Essenlaan en de Woel wijklaan, wordt minder gevaar lijk. Daar oversteken is nu nog een hachelijke zaak. Fietsers moeten in één keer de weg over, terwijl er van twee kanten ver keer komt. Daarom wil de ge meente een 'eilandje' maken in het midden van de Veurseweg. Ook worden lijnen op het weg dek aangebracht. Daarmee is een bedrag gemoeid van 15.00C gulden. Omdat er steeds meer men sen in de nieuwbouwwijk Star renburg komen wonen, wordt er steeds vaker overgestoken ter hoogte van de Woelwijklaan. Zo gaan veel kinderen uit Starren burg in de wijk Boschgeest naai school. De afgelopen tijd klop ten veel ongeruste ouders bij de gemeente aan met het verzoek iets te doen aan de onveilige oversteek. RaadLeidschendam helpt 'collega's' De dorpsraad van Stompwijk blijft bestaan. De gemeenteraad van Leidschendam schoot de 'collega's' in het kerkdorp gis teravond te hulp door een voor stel tot opheffing af te wijzen. „De instelling van de dorps raad brengt tot uitdrukking dat wij oog hebben voor de speciale positie van Stompwijk', aldus CDA'er J. Post. „Als de dorps raad zelf zoveel waarde hecht aan haar eigen voortbestaan, gaan wij daar geen heikel punt van maken", steunde E. van den Brand van Gemeentebelan gen hem. D66'er D. Meuldijk zag de dorpsraad het liefst meteen ver dwijnen. „De gemeenteraad is slechts marginaal betrokken bij Stompwijk en wellicht is de dorpsraad er de oorzaak van dat Stompwijk steeds meer geïso leerd raakt. Wij zijn ons weinig gewaar van de directe zorgen en noden die zich in het Stomp- wijkse afspelen." Post verweet de D66'er dat dat aan hemzelf lag. „Er zijn omvangrijke versla gen van de dorpsraad. Juist doordat die de pgen en de oren is van het dorp kunnen meer i kennis nemen van het reilen en zeilen in Stompwijk", aldus de CDA'er. Burgemeester en wethouders van Leidschendam hadden de dorpsraad willen vervangen door wijkbezoeken, zodat bur gemeester en wethouders keer per jaar zelf met de Stomp- wijkers kunnen praten. „Karakteristiek van de dorps raad is het gestructureerde overleg tussen gekozen verte- genwooordigers. Terwijl wijkbe zoeken meer hoorzittingen zijn van soms algemene maar vaak persoonlijke aard", waarschuw de Post. Volgens burgemeester W. de Vreeze was het niet de bedoe ling om met een opheffing van de dorpsraad een 'spelletje Stompwijkje-pesten' te spelen. „In de loop der jaren heeft de ontwikkeling van de eigen toko meer aandacht gekregen dan bij de oprichting van de dorpsraad de bedoeling was." Hij raadde wel aan het contact tussen de dorpsraad anders te organise ren. „We moeten ons afiragen of met anderssoortige contac ten meer inhoud kan worden gegeven aan de adviesfunctie van de dorpsraad", aldus de burgemeester. Dan moeten zij echter wel over stappen op het dure inzame lingssysteem dat Warmond en Sassenheim gebruiken. Deze gemeenten hebben vuilniswa gens waarmee alle gescheiden huisvuil (groente-, fruit- en tuinafval en restvuil) ingeza meld en vervoerd kan worden. Om die reden hoeven beide ge meenten geen gebruik meer te maken van het Leidse overslag station. Warmond krijgen weliswaar korting maar moeten toch nog veertig gulden per ton afval be talen aan overslagkosten. De tonprijs voor de overige Gevul ei-gemeenten is vijftig gulden. De kortingsregeling geldt tot 1 januari 1996. Op die datum moet het Leidse overslagstation sluiten en hoopt de Gevulei haar afval te verwerken in een nieuwe scheidings- en vergis- tingsinstallatie. Je eigen inkomen regelen in één uurtje per dag? Word dan bezorg(st)er in: Omgeving W. de Zwijgerlaan 1148 kranten, (t 50 min. per dag) ƒ170,- per 4 weken. Omgeving Hubrechtstraat Resedastraat 1148 kranten, (t 50 min. per dag) ƒ160,- per 4 weken. Omgeving Oostelijk Haaswijk •t 156 kranten, grote wijk (t65 min. per dag) ƒ240,- per 4 weken. Omgeving W. de Withlaan Pr. Beatrixln. t90 kranten, (t65 min. per dag) ƒ165,- per 4 weken. Bel voor meer info naar: 071-356 281 of Maandag t/m vrijdag van 9.00 tot 17.00 uur, zaterdag van 9.00 tot 12.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 14