Rijnland houdt de bollen droog 'Voor de dood ben ik helemaal niet bang' Leiden Regio Brandweer huldigt blussers Ex-patiënte mag niet meer bellen DINSDAG 11 JANUARI 1994 Hoogheemraadschap niet in problemen door extreme regenval Het Hoogheemraadschap van Rijnland heeft de afgelo pen weken extreem veel water moeten wegpompen, maar tot problemen heeft de hevige regenval niet geleid. „De vier gemalen (in Gouda, Katwijk en bij Halfweg en Spaarndam) hebben overcapaciteit. Er was weliswaar sprake van een extreme situatie, de gemalen hebben 24 uur per dag gedraaid, maar we konden het gewoon aan", l zegt woordvoerder C. Meijer van het hoogheemraad- schap. I regio annet van aarsen verhoging van het grondwater peil of het waterpeil in de boe zemwateren. „Het boezemwa ter moet op 60 centimeter on der Nieuw Amsterdams Peil blijven", zegt Meijer. „Anders komen de bollentelers in de problemen. Als het water een paar centimeter te hoog staat, verrotten de bollen op het land. Wij hebben strenge afspraken over dat peil van zestig centi meter onder NAP. Het mag maar een paar centimeter fluc- In de periode van 30 december i tot en met 4 januari heeft Rijn- 1 land 56 miljoen kubieke meter I water weggewerkt. „Om een voorstelling te geven van de hoeveelheid, een voetbalveld met daarop een zuil water van zesenhalve kilometer hoog", al dus Meijer. I Anders dan in bijvoorbeeld Delfland heeft de regenval in I het gebied van het hoogheem raadschap niet geleid tot een Overigens heeft Rijnland geen last gehad van de enorme wa tertoevoer over de grote rivie ren. De Oude Rijn bijvoorbeeld staat niet in open verbinding met de Rijn. Meijer: „Het is een dode zij-arm. Wat dat betreft zitten we hier wel in een uitver koren positie." De bollentelers onderstrepen het verhaal van Rijnland dat er met het grondwaterpeil, on danks de regen, niets aan de hand is. „Met dank aan het fijn- peilbeheer, zoals ze het bij het hoogheemraadschap noemen", zegt M. Zandwijk, voorzitter van de WLTO, sector bloembollen. „Een goed waterbeheer is es sentieel voor ons. Als het water te hoog staat, krijgen de bollen te korte wortels. En dan gaat het mis als het weer droger wordt. Het is tot nu toe heel goed ge gaan, ik heb nog geen bollente- ler horen klagen." leiden Brandweercommandant F. van Oos ten heeft gisteravond zes personeelsleden ge huldigd, die dit jaar een jubileum vieren. De brandweerlieden werden in de bloemen gezet tijdens de nieuwjaarsreceptie. De jubilarissen zijn: brandweermannen J. Caspers en R. Faas (12,5 jaar), A. v.d. Berg en J. Volker (30 jaar), hoofd administratie A. de Roode (12,5 jaar) en plaatsvervangend hoofd preventie W. Bra- ma (25 jaar overheidsdienst). In zijn nieuwjaarstoespraak wees Van Oos ten op de 'magere jaren' die komen. Met de bouw van een nieuwe brandweerkazerne in Zuid-West in het vooruitzicht moet de 'broek riem in 1994 en 1995 flink worden aange haald'. „Een deel van de investering die daar voor nodig is wordt uit de gewone begroting gehaald." Van Oosten zei dat de eerste paal voor het nieuwe onderkomen, aan de Voor- schoterweg, dit jaar de grond in gaat. foto loek zuyderduin runsburg Een voormalige patiënte mag drie Rijnsburgse huisartsen die samenwerken in een artsen maatschap niet meer lastig val len met talloze - vaak nachtelij ke - telefoontjes. Voor elke over treding geldt een dwangsom van vijfhonderd gulden. Dat heeft de president van de Haagse rechtbank gisteren be paald. De artsen hadden vrijdag in kort geding gewaagd om een dwangsom van duizend gulden voor elke keer dat de vrouw in de fout gaat. De artsen worden hoorndol van de vrouw die al sinds janua ri 1992 bij een andere huisarts in praktijk zit. Overleg, brieven, politiebemiddeling en een schrobbering van de officier van justitie hebben tot nu toe geen effect gehad. Waarom de vrouw de artsen belt is onbekend. De president van de rechtbank heeft bepaald dat de vrouw de drie artsen al leen nog maar mag raadplegen als dat om medische redenen dringend noodzakelijk is en haar eigen arts niet bereikbaar Noordwijkerhouter staakt eten omdat hij honden terug wil noordwukerhout» irene nieuwenhuijse Dat hij in november door de politie 'in de boeien is geslagen' en afgevoerd werd als crimineel, kan hij billijken. Hij wist dat zijn i honden honger leden. Maar dat hij tijdens de arrestatie geen af- i scheid van Sue, Sara, Eus, Bolle en Flap heeft mogen nemen, is iets wat hij nog steeds niet kan verkroppen. „Zij zijn een stukje van m'n emotionele huishou ding. Als ik in somberheid weg- zakte, troostten ze me." j Paul Bakker (40 jaar) eet sinds anderhalve week niet meer. I Omdatjftij in het verleden ge wend was dagen zonder voedsel door te brengen, deert de hon gerstaking hem niet. „Tot nu toe gaat het goed, als ik duizelig word kan ik dat door yoga-oefe- ningen goed opvangen. Maar af i en toe moet ik uitkijken dat ik niet tegen de vlakte ga. Ik krijg dan de neiging te gaan zweven. Ik kan nog steeds hout hakken zodat ik het hier voorlopig nog warm kan houden. Voor de dood ben ik niet bang, maar ik zou liever m'n leven met m'n honden willen voortzetten." Hij kijkt naar buiten. „De kans is groeft dat ze me op een gegeven moment komen opha len. Maar als ze het wagen me een infuus te geven, trek ik het er weer uit, want deze honger staking is voor mij een aller laatste middel om weer vere nigd te worden met mijn hon den. Ik wil ook niet overge bracht worden naar een psychi atrisch ziekenhuis. Ik ben al eens in therapie geweest en je krijgt dan onmiddellijk stempel van zwak-b Honden naar opvangcentrum De honden van Paul Bakker zijn overgebracht naar een opvangcentrum in de regio. Eén is er inmiddels overle den. De andere vier knappen langzaam maar zeker op. Th. Steijn van de dierenbescher ming in Lisse en tevens op- sporings-inspecteur was bij de arrestatie van Bakker en de overplaatsing van de hon den aanwezig. „Het was echt heel deplo-, rabel wat we daar aantroffen. Deze dieren die normaal ge sproken een gewicht van dertig kilo moeten hebben, wogen respectievelijk zeven, negen en vijftien kilo. Het is allemaal in en in triest, om dat de man zelf ook geen eten heeft." Bordje Om zijn actie om de witte pool- honden („het zijn honden die heel lang zonder voedsel kun nen") kracht bij te zetten heeft hij een bordje met de tekst „Niet storen, hongerstaking" op de deur van zijn woonboot ge spijkerd. „Ik heb geen zin om elke keer opnieuw energie te steken in het vertellen van m'n verhaal. Dat doe ik maar één keer." Op zijn derde kreeg hij als kind een opdracht van God. Hij moest zich afwenden van de wereld. „Nonnen uit Lisse heb ben me dat gevraagd. Als ik de opdracht aanvaardde, zou het me in mijn leven aan niets ont breken. Later kwam er een con flict en deze vrouwen hebben me toen laten vallen. Ik, daar entegen, heb woord gehouden en in 34 jaar de opdracht vol tooid. Ik kan over de inhoud niets zeggen, omdat ik gehou den ben aan een geheimhou dingsplicht. Maar het was een zware weg. Nu zit ik in een pe riode van herstel, maar omdat die tijd nog niet helemaal is vol tooid, ben ik nog niet in staat te werken. Mijn lichaam is getrau matiseerd door pijnen. Alleen Paul Bakker is sinds anderhalve week in hongerstaking. „Af en toe moet ik uitkijken dat ik niet tegen de vlakte ga. Ik kan nog steeds hout hakken, zodat ik het voorlopig warm kan houden." foto dick hocewoning door veel, soms uren achtereen, te mediteren kan ik de geestelij ke en lichamelijke ellende de baas blijven." Vanwege de goddelijke op dracht weigert hij een uitkering. „De opdracht was van mijn kant uit onvoorwaardelijk en het zou de waardigheid van mijn christen-zijn bezoedelen. Ik heb tenslotte ook de gelofte van armoede afgelegd. Een uit kering zou verder trouwens af breuk doen aan mijn herstel." Weinig luxe In zijn woonboot is weinig luxe: een grote stapel hout, twee stoelen die dienst doen als bed en een tafel zijn de enige huis raad. Wat shag, hier en daar op straat opgeraapt en wat restjes koffie zijn de enige rook- en drinkwaar. „Ik heb gelukkig een rijke geest. Het is volgens mij veel moeilijker om veel geld te moeten verdienen om maar te vreden te zijn en te blijven. De weg die ik ga is de weg van het licht. Ik probeer een stukje dankbaarheid te tonen ten op zichte van God." Desondanks is hij verbitterd. „Ik heb 34 jaar klaar gestaan voor de wereld en ik had ge hoopt dat de mensen, mijn ge- Dievegge Wraakgevoelens of puur winst bejag? Het bleef bij de eerste zitting in het nieuwe jaar van de politierechter in Leiden gisteren wat onduidelijk wat voor motief een 23-jarige inwoonster van Oegstgeest had gehad om haar vorige werkgever, een garagebe drijf, 28.000 gulden lichter te maken. De vrouw stelde dat ze het meeste geld had weggenomen bij wijze van wraak nadat haar affaire met de directeur van het bedrijf was beëindigd. Ook had ze aangifte gedaan van ver krachting door haar werkgever. Hoe de relatie precies in elkaar stak werd gisteren niet duide lijk, maar wel stelde de dievegge dat de directeur, qua bedrijfs voering, niet serieus werd geno- loopje met Hem. Fraude kwam wel vaker voor. Het was niet zo moeilijk om facturen te verval sen en geld uit de goedgevulde kas te nemen. De boekhouder merkte er niets van. De be voegdheid om te crediteren was aan veel mensen gegeven en ie dereen kende eikaars compu terwachtwoord", stelde ze. Bij haar huidige werkgever, die overigens niet op de hoogte was van haar criminele verleden, la gen de zaken heel anders. „De mensen kennen daar hun plaats en in de kas zit nooit veel geld." Volgens de verdachte was het niet eerlijk om haar verant woordelijk te stellen voor de to tale 28.000 gulden die er ver mist werd bij het bedrijf. Het bedrag zou eerder rond de 4000 gulden liggen. In een verklaring aan de politie had ze gezegd dat het om 15.000 gulden zou gaan. De secretaresse had het geld opgemaakt. „Ik had schulden, veel dingen op afbetaling ge kocht. En verder heb ik het geld aan kleren en huishoudelijke ar tikelen uitgegeven." Officier van justitie J. van Ek suggerereerde dat een reisje naar Griekenland van de ver dachte ook via de kas van het bedrijf was betaald, maar dat ontkende ze. „Ik wil best accepteren dat er 15.000 gulden is weggenomen", aldus de officier, „maar de hoogte van dat bedrag is niet zo belangrijk. Dat moeten de ver dachte en het slachtoffer maar verder uitzoeken. Waar het mij om gaat is dat er misbruik is ge maakt van de vertrouwensposi- dat i het buitgemaakte geld lustig op los heeft geleefd. En er is verder geen poging gedaan om iets var het geld terug te betalen. Daar om eis ik drie maanden gevan genisstraf, waarvan één voor waardelijk, met een proeftijd van twee jaar. Ik heb er geen bezwaar tegen als die straf wordt omgezet in dienstverle ning", aldus Van Ek. Volgens de adovate van de ver dachte was haar cliënte bereid om 4000 gulden terug te beta len. De secretaresse is onder be handeling van een psychiater om een eventueel probleem bo ven water te krijgen. Kantonrechter R. van Leeuwen veroordeelde de vrouw tot drie maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf en 96 uur dienst verlening. Parasol Het jeugdige Sassenheimse echtpaar was geschokt. Bij de oranjefeesten in Voorhout had den man en vrouw een vriend uit handen van de politie gered. Later was er een politieman thuis langsgekomen en die had er wat lacherig over gedaan. Maar vervolgens viel er een ge peperde rekening op de deur mat van 1500 gulden. Een boete vanwege 'begunstiging' van een arrestant. De vriend had een glaasje te veel op en maakte in jolige stemming een parasol buit bij restaurant Boerhaave. Hij werd, omdat het gebruik van een pa rasol in het holst van de nacht op zijn zachtst gezegd verdacht is, aangehouden en in een poli tie—auto gezet. Vanaf dat moment begonnen de problemen. De (onopvallen de) politiewagen wilde niet star ten, een bemoeizuchtige dron ken omstander raakte in ge vecht met de politiemannen en de parasoldief maakte van de. gelegenheid gebruik om de po- litie-auto te verlaten. Hij werd opgemerkt door het bevriende echtpaar. De Sassenheimerzou vervolgens hebben opgemerkt: "Laat ze de tering krijgen, ga Een te hulp geschoten politie man in burger wees het echt paar er op dat het beter niet met de arrestant kon wegrijden, maar de Sassenheimer zei al leen tegen zijn vrouw: „Rijden, trut, rijden." En de vrouw reed vervolgens ook weg. Het stond allemaal te lezen in het politie rapport, dat door de verdachten was ondertekend. De Sassenheimers spraken die verklaring tegen. „Ze kunnen al les wel schrijven. Het lijkt zo wel of wij criminelen zijn, ze maken er een soort misdaadfilm van. De waarheid is dat zowel de po- litie-auto als de agenten niet als zodanig herkenbaar waren. We hebben ook nooit een identifi catie gezien. En vervolgens komt die politieman in dat spij kerjack later bij ons thuis langs. Niets aan de hand, hij had al leen een verklaring voor zijn baas nodig. En dan ineens 1500 gulden boete. Het is te zot voor woorden, het was een lolletje." Het kantongerecht had weinig begrip voor deze grap. „U maakt er een wildwest van, met dat bevrijden1 kunnen eenvoudig i dat de politie gehinderd wordt", vond Van Leeuwen. Van Ek stel de schamper dat getekende ver klaringen nu werden tegenge sproken. „Heeft de politie bij het tekenen soms uw hand vastgehouden", vroeg hij. De officier eiste vervolgens een nog hogere boete van 1800 gulden, hetgeen de Sassenheimer in woede deed ontsteken. Zonder het oordeel van Van Leeuwen af te wachten verliet hij de zitting zaal, zijn vrouw meetrekkend. „Het woord van de politie staat altijd boven het woord van de burger, dat blijkt weer", merkte hij nog op. De boete werd con form de eis opgelegd. frank buurman Forum over toekomst Bollenstreek Onder het motto 'Voor wie is er nog plaats in de Bollenstreek?' houdt de Junior Kamer Bollenstreek 24 januari in Lisse een forum discussie over de toekomst van deze regio. Tijdens de bijeenkomst staat het rapport Keuzevarianten van gedeputeerde staten centraal. Daarin wordt onder meer geopperd om in grote delen van de Bol lenstreek woningen neer te zetten en een gedeelte van de bollen teelt naar de Haarlemmermeer te verhuizen. Omdat er nog geen publieke discussie over de plannen is geweest, heeft de Junior Ka mer het forum belegd. In het forum zitten de gedeputeerde Wolf voor ruimtelijke orde ning en vertegenwoordigers van het Samenwerkingsorgaan Duin en Bollenstreek, de werkgroep Op Bollengronden en de Kamer van Koophandel van Rijnland. Namens de milieugroeperingen is J. Warmerdam aanwezig. De discussie-avond is vrij toegankelijk en wordt gehouden in de Hobaho Veilingzaal, Haven 10 in Lisse. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. loofsgenoten voorop, mij, nu ik zelf niet in staat ben om te wer ken me zouden helpen." Een oplossing heeft de hongerstaker wel. „Als een paar mensen me af en toe wat geld zouden ge ven, is de zaak opgelost. De honden kan ik voor één gulden per dag al te eten geven. Zelf heb ik maar bitter weinig nodig, alleen af en toe een stuk brood." BURGERLIJKE STAND LEIDEN Geboren: Daniëlle dv. W. Verveer en B.A.I.T.M. Post Angelique Sandra dv. R.S. van der Zwan en S. van Beek Hanane dv. M. Errami en T. Bouchta Enver zv. I. Bayrak en G. Bayrak Rem- cozv. P.J. van Nieuwenhuijzen en E.M. de Kleijn Maartje Leontine dv. J.L. Bosma en A.J. de Mare Tim Alexander zv. F. Duijseren S.C.E. Tramischus» Emalie dv. A.J. Jansen en J.A.M.M. Mooijekind Hubertus Johannes Lucas zv. D. van Dijk Pieter Hendericus zv. P.N. van der Plas en G.R. Hoogeveen Marleen Wilhelmina Martina dv. M.J.F.M. Janssen en J.M. Middeldorp Lisa Aurélia dv. A. Bleijenbergen J.W.M. van der Weijden Ragda dv. A. Louelmouti en I. Terraf Roos dv. C.A.L. Croes Marlot Eva Babette dv. H. van der Glas en A. MElzevier Barry zv. M. Barnhoorn en A.J. van Delft Jo- chem Christian zv. I.A.M.H. Tillieen H.M.C. Smit»Tim zv. H P van der Hoek en P.J.M. Sikking Stijn Jonathan zv. H.B.M. Bekkersen L.M. Vleugel Brechje Maria dv. A.P.G. van den Berg en L.C. van der Vijver Anne dv. P.C. Klinkenberg en A.M. den Haas Floyd zv. P.A.G. Huizinga Randy zv. E. Devi- lee en J. de Roode Bob Olivier zv. B.J.M. Claassen en R.M. Tegelaar Bram Adrianus Nicolaas zv. W.A.N. Dui- Renée Eline dv. B.W.M. van Abswoude en A. van den Burgh Joyce Anna Anto- niadv. P.J. de Jongen B.M. Huizer» Ruben Wilhelmus Petrus zv. C.J.G. Gan- zevles en A.P.M. van Velzen Rosanne Louise dv. M. Schreuder en H. Kelder Kaylee Metta Cornelia dv. E.A.M. van de Langenbergen M.C. Lindhout Christi- aan Daniël zv. P.L. Wouda en F, Moser Elisabeth Mieke Maria dv. J. Nagtegaal en C.G. Peursum Bastiaan Marijn Arentzv. A.H.C. van Oosterhouten M.J.W. Harmsen Niels Jan zv. J. Fekkes en E.J. Wijnia Eva dv. H.P.H.M. Verdeijen en K.H. Faase Bernadet Johanna Elisabeth dv. B.H.M. van der Zalm en J.I.G. Hoek Imane dv. M. Mokhtafa en S. Kaaouachi Thérèse Charline Roosmarijn dv, G.H.N.L, van Woerkom en M.C. Waalkens Maêl Roosdv. G.I.R, Vanhelsuwé en M.M.E. Engelbertink Laura dv. J. van Namen en J.A.M.M. Jonkman Antonie Sebas- tiaan zv, R.M. Imthorn en C.L. Jonker LoukSebastiaan zv. A.F.J.M. Kirch en M.J. Hogeboom Michelle Maria dv. N. Overwater en G. Scheper Maura dv. C. Visser en J.M. Leidelmeyer Judith Ruth dv. H.H. Metzier en E.M. van Rooijen Hendrika Elisabeth dv. P.J. de Jongen B.M. Huizer» Harrold zv. C. Haasnoot en A.H. Vooijs Marco zv. T. Epema en P.D. Onderwater Overleden: J. Zwanenburg (1915) man G.M. van Dijk (1904) vrouw» F.L. Zuit- hoff (1908) geh. gew. met A A. Venhuis H.C. van Exter (1934) echtg. van K.W Marijt A.G.J. van der Hulst (1941) man M.C. Rozier (1903) geh. gew. met F.H.M. van Remundt M L. Stüger (1983) dochter J. Zuurmond (1932) man D. Groenendi|k (1927) man W.H.C. Martens (1927) man G. Sluij- mer (1929) vrouw NVermeer (1929) man H.P. Pikaar (1914) man H.P. Grentzius (1946) man J. Sierat (1908) man E Di Bernardo (1911) geh. gew. met G. Spadon H. Hille- Lrand (1917) geh. gew. met W.F. Brag- gaar A. van Dijk (1928) man Th. Valk (1926) man» M.C. Stol (1908) vrouw» W.J. de Water (1908) echtg. van N. Slootjes J.C. van der Kaay (1918) geh. gew. met F. Leget H.P. van Tilburg (1948) echtg. van P. Kramp J.l. Era des (1936) man W. Zwanenburg (1914) man W H. Burema (1910) man L. Gijsman (1907) man G Haarland (1914) echtg. van H.G. Bent veld J.J. van M.erlo (1933) man A. de Wolf (1912) man D. van Duijn (1918) echtg. van J. van Duijvenbode S.J.C. Groen (1971) man» J J. de Haas (1898) man G. Linthorst (1917) geh. gew. met J.D. Roos W. Hartevelt (1911) man» A.H. Hornis (1945) echtg. van H. Jong A.B, Nagtegaal (1911) geh. gew. met H. van Zanten F. §ahin (1980) dochter J. van Klave ren (1896) geh. gew. met H. Fleur Gehuwd: A.J.G. Rosier en J.G.C.M Hooijmans L.G.J.M. Plusje en C.J.M. Takken J. Dolman en N.K. Rakid J. Heppener en M L. van Duijn J A. Zandvliet en O.E. Verwoerdt J.A. Ade- tona en J.M. Sanders K. Würdemann en T.B. Zuma. VRIJE TIJD Islam De Nederlandse Vrouwenbond en Katholiek Vrouwengilde af deling Leiden-Merenwijk hou den maandagavond 17 januari hun maandelijkse bijeenkomst in het Kerkelijk Centrum de Re genboog. Ds. Steenstra uit Was senaar spreekt over de 'Islam als cultuurverschijnsel'. De bijeen komst begint om 20 uur. Medicijnen Een psychiater van de Riagg geeft dinsdag 18 januari infor matie over 'medicijnen aan fa milieleden en partners van per sonen met psychische proble men'. De thema-avond wordt gehouden in het gebouw van de GGD aan de Roodenburger- straat la. Aanvang 19.45uur. Uitkering Problemen met het vinden van werk en de mogelijkheden om vrijwilligerswerk te doen met behoud van uitkering komen op woensdag 19 januari aan de or de tijdens een thema-avond in het Leidse Vrijetijdscentrum aan de Breestraat in Loeiden. Zo wel de LVC als de CNV-jonge- renorganisaties geven een toe lichting op het jeugdwerkgaran tieplan, arbeidsovereenkomsten en CAO's en op vrijwilligers werk. De bijeenkomst begint om 20 uur.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13