Joods-christelijke top Kerk Samenleving Paus roept op tot nationale eenheid Zoeken naar betekenis van het woordje 'God' NDER DINSDAG 11 JANUAR11994 979 BUITENLAND KORT Kruis van ski's De Schotse predikant Bobby Anderson (36) dankt zijn le ven aan een kruis dat hij van zijn ski's had gemaakt. An derson was afgelopen zater dag tijdens het skiën in een sneeuwstorm verzeild ge raakt. Reddingswerkers von den hem zondagochtend na dat ze dit kruis in de sneeuw hadden ontdekt. Het kruis is een internationaal teken van nood, aldus een woordvoer der van de politie. Anderson, die een hut van sneeuw had gebouwd, was de nacht doorgekomen met het zin gen van liedjes van de Cana dese componist Leonard Co- hen. Hij is met bevriezings verschijnselen in het zieken huis opgenomen. Rioolbelasting Het Vaticaan weigert rioolbe lasting aan de stad Rome te betalen. Sinds 1976 is de achterstand opgelopen tot ruim 20 miljoen mark (onge veer 25 miljoen gulden). Met een beroep op het Lateraans verdrag uit 1929 wijst het Va ticaan de eis af. In het ver drag dat paus Pius XI inder tijd met de fascistische dicta tor Benito Mussolini sloot, is vastgelegd dat de stad Rome het Vaticaan gratis drinkwa ter levert. Sinds 1976 is er in Italië een wet van kracht waarbij gebruikt water eerst moet worden gereinigd voor dat het in open water mag worden geloosd. De verbrui ker moet de kosten daarvan betalen. Religie en hedendaagse samenleving centraal op conferentie In Jeruzalem wordt begin februari een topconferentie van joden en christenen over religie en de hedendaagse samenleving gehouden. Daarbij worden 1000 deelne mers uit 80 landen verwacht. Volgens één van de organi satoren, rabbijn David Rosen, heeft nog nooit een joods- christelijke conferentie op dit niveau plaatsgehad. Constantinopel, Bartholomaeus I, de Russisch-orthodoxe patri arch Aleksej II, aartsbisschop George Carey van Canterbury, hoofd van de Anglicaanse Kerk, en de Deense theologe Anne Marie Aagaard, één van de ze- jeruzalem afp/reuter Tot de deelnemers behoren de voorzitter van de Europese rab bijnenconferentie, René Samuel Sirat, en rabbijnen uit Israël, de oecumenische patriarch van Kardinaal Joseph Ratzinger, hoofd van de Vaticaanse con gregatie voor de geloofsleer, kardinaal Edward Cassidy van de Pauselijke raad voor de een heid der christenen, en kardi naal Carlo Martini, aartsbis schop van Milaan, behoren tot de belangrijkste rooms-katho- lieke deelnemers. Verder nemen er vooraanstaande personen uit de wetenschap aan deel. Het thema van de conferen tie, die van 1 tot 4 februari wordt gehouden, is de houding van de religies tegenover de moderne wetenschappen, waaronder genentechnologie, kunstmatige bevruchting en ge boortecontrole. Oorspronkelijk wilde het Vati caan een andere plaats van sa menkomst. Na het akkoord tus sen Israël en de Heilige Stoel van eind december is Jeruzalem mogelijk geworden. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Capelle aan den IJssel: mw. P. van der Burg, kandidaat te Delft die dit beroep heeft aangeno men; te Wierden: J.E. de Groot te Go- rinchem; te Mastenbroek: M.J. Mid- Zimbabwe (GZB), wonende te Babylo- niënbroek; te 's-Gravenhage als pred. buitengew. werkz. (geestelijk verzor ger prot. chr. bejaardencentrum Het Uiterjoon te Schevenmgen): mevr. F. Hemrica, eervol ontheven predikant, wonende te 's-Gravenhage, die dit be roep heeft aangenomen. Aangenomen: naar Augustinusga (part-time): mevr. A.M. verbaan-van meer; het beroep door de Generale Synode tot zendingspredikant (do cent Oude Testament ten dienste vai de Presbyterian Church in Ka- hptetv kerk in Duiveland (SoW). GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Bedankt: voor Neerlandia (Can.Ref- Church): L.S.K. Hoogendoorn te Waddinxveen. 'Tijd omstreden benoeming voorbij' den haag npabisschoppen Gijsen (Roer mond) en Bar (Rotterdam), nooit te hebben overwogen op te stappen. Met name bij het af treden van Bar (wegens geruch ten over homoseksuele contac ten) kréég de 62-jarige kardinaal veel kritiek. Volgens Simonis is die kritiek inherent aan het be stuursambt. „Maar ik heb wel pijn gehad, omdat ik niet goed werd begrepen". Simonis ambieert geen func tie in Rome. „Ik zou daar onge lukkig zijn. Als het me gevraagd zou worden - God bewaar me - zou ik zeer afhoudend reageren. Ik zou de contacten met de pa rochies te veel missen". De tijd van confrontatiebenoe mingen door het Vaticaan in de Nederlandse kerkprovincie is voorbij. Die benoemingen wa ren volgens kardinaal Simonis twintig jaar geleden nog 'heil zaam en nodig'. „Maar nu zegt ook het Vaticaan: met voort gaande confrontaties kom je er niet." Het gaat er nu om, aldus Sijnonis, de handen in elkaar te slaan en 'datgene wat ons heilig is over te dragen aan de jongere generatie'. Kardinaal Simonis vertelde in het tv-programma Kruispunt het afgelopen roerige jaar, met het plotselinge aftreden van de vaticaanstad cic/afp/rtr Paus Johannes Paulus II heeft gisteren gewaar schuwd voor separatistische tendenseil in Italië. In een brief aan de Italiaanse bisschoppen roept hij de rooms-katholieke gelovigen op tot natio nale eenheid. De paus looft in de brief de christendemocra tische politici, die hebben bijgedragen aan het bewaren van de vrijheid en democratie in Italië. Hun aanwezigheid in het politieke en maat schappelijke leven was van belang in de strijd tegen totalitaire systemen, om te beginnen te gen het communisme, aldus de paus. De brief werd vrijgegeven in de week waarin president Scalfaro naar verwachting de datum van de parlementsverkiezingen zal bekendma ken. Italië is de laatste tijd verwikkeld in een on gekend schandaal waarbij de corruptie van tal loze politici en mensen uit het bedrijfsleven aan het licht is gekomen. Naar verwachting zal de christendemocratische partij "(DC) zware verlie zen lijden. De DC, die de na-oorlogse politiek van Italië heeft gedomineerd, wist bij de verkie zingen in 1948 en 1976 te voorkomen dat de communistische partij aan de macht kwam. De christendemocraten toonden zich ver heugd over de brief van de paus, De Lega Nord, die streeft naar grotere zelfstandigheid van Noord-Italië. noemde de brief inmenging van een buitenlands staatshoofd in de interne aan gelegenheden van Italië. De woordvoerder van het Vaticaan zei dat het pauselijk schrijven geen politieke bedoeling had. De brief is volgens hem een culturele en ethische oproep. Service begint gewoonlijk met een kopje koffie, zoveel hebben ze er in de Gereformeerde Kerk van Lisse wel van begrepen. Als de eerste kerkgangers om even na twaalven aanschuiven - niet in de banken maar achter tafels die rondom het spreekgestoelte zijn gegroepeerd - hangt de schenkkan al tussen hen in. Maar de service gaat hier verder. Een combinatie tussen het Nederlandse begrip 'dienst aan elkaar' en de Engelse term voor 'kerkdienst' stond dominee P.J. van Midden voor ogen bij de opzet van deze 'Service', die hij zelf omschrijft als een 'talk show'-achtige bijeenkomst waarin het geloof op een eenvoudige en speelse r handen en voeten krijgt. kwart over twaalf is bewust ge kozen. De predikant hoopt hier mee vooral voor jongeren, die na hun uitgaansavond willen uitslapen, de drempel te verla gen. Of die opzet slaagt, valt aan deze eerste keer niet af te me ten. De dertig tot veertig a Voor wie door de opzet en de ambiance nog niet overtuigd is van het informele karakter van deze services, heeft één van de bezoeksters direct al aan het be gin een verrassing in petto. Van Midden is net begonnen aan zijn welkomstwoord als zij met 1 HET WOORD de achterpoten van haar stoel zigen over een op staand randje van de vloer schuift en met een klap ach terover tuimelt. „We beginnen met een geval len vrouw", re ageert de predi kant, zodra blijkt dat het slachtoffer geen lichamelijk let sel heeft opge lopen. „Dat is nu ook weer niet de bedoe ling van de 'open kerk'." Het zijn weinig over eenkomst met de reguliere kerkdienst die Van Midden twee uur daarvoor in dezelfde ruimte heeft geleid. „Dit is geen dienst met ouder lingen en diakenen. Dat ik do minee ben, is meer een toeval ligheid." Ook de opkomst loopt sterk uiteen. Geen 'volle bak' dit keer, maar dat is ook niet de be doeling, verzekert de dominee. „Met teveel mensen bij elkaar mislukt de communicatie hope loos." Het aan vangs tijdstip van Een andere kijk op dienst of crè- geloofsbeleving. Deze week: de che, maar ge- eerste 'service' - een woon aan een alternatieve kerkdienst - in de tafeltje in de Gereformeerde Kerk van Lisse. kerkzaal aan Gespreksleider: dominee P.J. het kleuren en van Midden. plakken zijn. Een spreekver bod wordt ze niet opgelegd. Aan het eind van de bijeenkomst vraagt de domi nee hen te laten zien wat ze hebben gemaakt. De rode draad in deze eerste service is 'wat bedoel je als je zegt: ik geloof in God'. Daar hoort volgens Van Midden ook een 'stukje loflied' bij. Tijdens de vier liederen die in de liturgie zijn opgenomen zwijgt het or gel. De begeleiding bestaat uit drums en piano. Van Midden heeft in de ge- De kinderen hebben hun eigen plek wone ochtenddienst het aantal keren geteld dat het woordje 'God' werd genoemd. Bij 53 of 54 werd hij even afgeleid, waar na hij maar is gestopt. En toen was hij nog niet eens aan zijn preek begonnen. „Overal hoor je het woordje God, te pas en te onpas, meestal in een vloek en een zucht. Maar wat betekent het tussen al die gebruiken nu echt? Dat is waar het deze keer om gaat: een korte zoektocht naar de betekenis van het woordje God." Die zoektocht begint in het Oude Testament, waar de pro feet Jesaja (in hoofdstuk 44, vers 9 en verder) flink de draak steekt met de manieren waarop het Joodse volk zich beelden en voorstellingen van God maakt. Toch is dat heel menselijk, be nadrukt Van Midden, die zich als kind God voorstelde als 'een man met een grijze baard'. Dat concrete beeld uit hun jeugd verandert bij veel niet weggestopt in de nevendienst of in een crèche. gaandeweg in het besef dat er 'iets' is, een schepper van en een brein achter deze wereld. Maar welk prachtig plaatje of welk mooi beeld daaraan opge hangen wordt, het gaat aan dui gen zodra je daar vragen aan gaat stellen, benadrukt Van Midden. „Akelige vragen, zoals 'waar bestuurt God deze we reld?' en 'wat kan ik er van zien? Kijk naar het NOS-journaal. Geeft dat aanleiding om te den ken dat God de wereld bestuurt? En zo noemt de predikant nog een aantal voorbeelden, waaruit je zou kunnen afleiden dat God's bestuur van de wereld vooral op willekeur is geba seerd. „'Dat vloekt toch met God's liefde?', hoor je mensen dan zeggen." Heel logisch en geoorloofd noemt Van Midden deze vragen. „Aan het christelijk geloof moét je de moeilijkste vragen kunnen stellen, wil het wat wezen", benadrukt hij. In zijn slotbetoog omschrijft de predikant het woordje God als 'een code, een naam voor een geheim'. „Voor een werke lijkheid achter deze wereld, waar we onze vingers niet ach ter krijgen." Ons een beeld vor men van God is daarbij niet no dig. „God heeft al een beeld van zichzelf geschapen. Dat zijn wij: geschapen naar zijn beeld. En zoals je gaandeweg in dit leven steeds iets meer over jezelf te weten komt, zo kom je ook meer over God te weten. Maar het is altijd maar een stukje. Spreken we over God, dan spre ken we over een geheim waar van je nooit kunt zeggen: zo zit het in elkaar. Er is er maar één die het beeld van God tot ons kan brengen. En dat is Jezus." Afgesloten wordt met een passage uit Handelingen 17, waarin de apostel Paulus zich tegenover Griekse wijsgeren in dezelfde zin -over God uitlaat. De essentie van zijn betoog is FOTO DICK HOGEWONING terug te vinden in gezang 86, waarvan de verzen 5 en 6 wor den gezongen: „Hij die ons ver is hoe kan Hij zijn aanbeden in enig beeld, door hand uit steen of hout gesneden? Geen denkbeeld zelfs, hoe hoog, hoe diep, kan Hem bevatten die ons riep om Hem te kennen, - heden." Aan het eind van de dienst no digt Van Midden de kerkgang gers uit om in een andere ruim te nog een kopje soep en een stukje stokbrood te nuttigen. Bij de uitgang krijgen ze een brief mee, waarin zij behalve een be spiegeling op het thema ook een eigentijdse bewerking van een bijbelverhaal aantreffen. Voor thuis. Echte service gaat verder dan de deur. DE RECHTER Mr. Jesse van Muylwijck NBC. Ze PACHTEN É€£6T PAT WJJ VOOR pe 2ÏUV6RVU00T KWAMEAJ. COLOFON Kiel (adj), HOOFDREDACTIE Jan-Geert Majoor, Frans Nypels, Henk van der Post (adj). OMBUDSMAN: R.D Paauw, tel dag 9 30- '1 30 uur 071-356215. of per post REGIOKANTOOR 29.30 85.55 84.55 329.30 328.30 Teiefoon071-143241 HET WEER HANS VAN ES Regen en veel wind Elk najaar worden er veel voorspel lingen gedaan voor de op hande zijnde winter. Sommige natuurlief hebbers menen al vroeg signalen te zien in flora of fauna die zouden kunnen wijzen op de aard van het aankomende winterweer. Klimato- logen wagen zich sinds enige jaren aan seizoensverwachtingen op grond van wetenschappelijke gege vens. Er wordt gekeken naar het weer van de voorafgaande maan den. Ook wordt er een statistische methode gehanteerd; er worden vergelijkingen getrokken met jaren, waarin het weer erg veel leek op de actuele weerpatronen. Zelden waren de verwachtingen zo hooggespannen als in de afgelopen maanden. De winter van 1993- 1994 zou op zijn minst kouder dan normaal worden. De bekende sei zoenvoorspeller Roder benadrukte op 9 december j.l. zijn visie op de aanstaande koude winter nog eens, waarbij hij als vergelijkbare jaren de winters van 1940, 1942, 1947 en 1963 had uitgekozen; stuk voor stuk topwinters in deze eeuw. Ro- ders statistische methode is be paald geen natte vingerwerk; hij heeft de afgelopen jaren veel res pect afgedwongen, mede door zijn vele geslaagde lange-termijnver- wachtingen. De vroege winterinval in november leek zijn prognose al te gaan beves tigen, maar toen in december de wekenlange depressie-optocht met milde zuidwestenwinden een feit werd, barstte de kritiek los. De weerinstituten, maar ook de lokale weermannen, kregen nogal wat re- acties van boze winterliefhebbers, waarbij vooral Roder het moest ontgelden: waar die aangekondig de kou nu wel bleef! Nu we halverwege dit spraakma kende winterseizoen zijn aange land bestaat er, gezien de progno- sekaarten, nog altijd geen uitzicht op een naderende kou-inval: Uit eindelijk blijkt de atmosfeer steeds weer een uiterst eigenzinnig sys teem, dat zich weinig aantrekt van verwachtingen, statistieken en door mensen opgestelde weerre- gels. Voor wie wil blijven dromen van een'echte'winter, is er zeker nog hoop. Er waren in het verleden immers ook winters die wat laat op gang kwamen, zoals de strenge fe- bruariwintefs van 1929 en 1956. De rest van deze week zullen we het moeten doen met het zo ver trouwde mijde weer van de laatste tijd. Versterkte depressie-activiteit zorgt morgen voor perioden met re gen en veel wind. Later deze week zijn er meer opklaringen, maar het blijft aan de zachte kant. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met woensdag. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vandaag wolkenvelden en vooral in de westelijke helft nu en dan regen. Morgen veel bewolking e perio Middagtemperatuur eerst ongeveer 6 graden, morgen zacht en rond de 9 België en Luxemburg: Veel bewolking en vooral wat regen. Vandaag in de Ardennen kans op wat zon. Middagtemperatuur ongeveer 6 graden. Noord- en Midden-Frank- Beide dagen vooral in de westelijke helft bewolkt en regenachtig. Naar het oos- meest droog. Miödagtei peratuur eerst ongeveer 7 graden, mor gen in het westen oplopend naar 12 gra den. Portugal en Madeira: Portugal: Gel ge perioden, regen, elders droog, dagtemperatuur aar 14 en 18 graden. Madeira: Enkele wol kenvelden, ook geregeld zon en droog. Middagtemperatuur ongeveer 19 gra- Spanje en de Canarische Eilanden: In het noorden eerst nog bewolkt en kans op regen, naar het zuiden toe steeds meer zon en droog. Maxima van 13 graden bij Barcelona tot 20 bij Beni- dorm en Malaga, morgen warmer en temperaturen tussen de 17 en 22 gra den. Canarische Eilanden: Meestal zon nige perioden. Droog. Maxima aan de zdldstranden oplopend tot ongeveer 23 Marokko en Tunesië: Marokkaanse westkust: Droog en flinke zonnige perioden. Maxima van 20 gra den bij Tanger tot 24 bij Agadir. Tune sië: Vrij veel bewolking en op de meeste plaatsen buiige regen. Kans op onweer. Middagtemperatuur dalend naar onge veer 15 graden bij Tunis. Zuid-Frankrijk: Vandaag veranderlijk bewolkt en in het uiterste oosten en westen kans op re gen, elderfe vrijwel droog. Morgen steeds meer zon en hoogstwaarschijnlijk droog. Middagtemperatuur morgen oplopend tot ongeveer 10 graden,.in het uiterste zuiden tot 15 graden. Mallorca en Ibiza: Eerst nog enkele wolkenvelden en een kleine kans op een bui. Later perioden met zon en droog. Maxima eerst 14, morgen 18 graden. Italië, Corsica en Sardinië: Italië: Veel bewolking en perioden met buiige regen met kans op onweer. Plaat selijk veel neerslag. Morgen in de noor delijke helft geleidelijk droog. In de noordelijke bergen beide dagen vrijwel droog. Middagtemperatuur ongeveer 6 graden bij Milaan en rond de 11 elders. Corsica en Sardinië: Wisselvallig met bewolking en soms erg veel regen. Mor gen wat opklarend. Maxima eerst rond 10, later ongeveer 14 graden. Griekenland en Kreta: Veranderlijk bewolkt en van tijd tot tijd regen. Koel met middagtemperaturen langs de meeste kusten ongeveer 13 Turkije en Cyprus: Wisselend weer met veel wolkenvelden en een enkele bui. Middagtemperatuur aan de kusten ongeveer 15 graden. Duitsland: Wolkenvelden, ook af na overal droog. Grc Middagtemperatuur ii geveer 5 graden. In c zacht met op 1500 m ruim boven nul. Zwitserland: Vandaag wolkenvelden en alleen aan de zuidkant van de Alpen nog kans op wat neerslag Morgen droog en geleidelijk Temperatuur op 2000 meter meest rond de plus 3 graden. Oostenrijk: Wolkenvelden, in de bergen steeds meer zon en vrijwel overal droog. Temperatuur 2000 meter hoogte oplopend naar enke le graden boven nul. WEERRAPPORTEN WOENSDAG 12 JANUARI 1994 Zon- en maanstanden Zon op 08.43 Zon onder 16.49 Maan op 08.33 Maan onder 17.55 Waterstanden Katwijk Hoog water 03.13 15.31 Laag water 11.11 23.41 Weerrapporten 10 januari 19 uur: Berhjn Boedapest Bordeaux Cyprus Frankfurt Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Luxemburg Madrid Malaga o 12 10 8 31 :n toe zon en bij- s kans op mist. het laagland on- i bergen tamelijk ter temperaturen SPAN/V£WP£ OM7WOBT/H6SV M£T /V-A &'-£ A/-&-/-M.Z.' /-/C A-l T-W,£^ P. O-N-D A-AC 6-£VArl- &-O.O.Q A-t&-£-W-£ At-£-r /n /J-M H-A-rV D£-/V

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 12