Leiden Studentenhuisvesting in de fout 'Weinigen zullen begrijpen, wat je bedoelde' Meer allochtonen in besturen gewenst SLS wil imago verbeteren Leiden luidt nieuwe jaar in Leidenaars herdacht 'Veertig uur studeren per week is te zwaar' DINSDAG 11 JANUAR11994 -chef hans koenekoop. 0 Dorpsraad yi a De dorpsraad van 11 Stompwijk blijft be staan, de gemeenteraad van Leidschendam schoot de 'collega's' in het kerk dorp gisteravond te hulp. Rijnoord /l C De laatste vier pa- I J tiënten van de kin derafdeling van Rijnoord verhuisden gisteren naar Leiderdorp Cd-speler gestolen leiden Uit een auto op de Haagse Schouwweg is gisteravond een cd-speler gestolen. Daarnaast nam de kraker een bankpasje en een agenda mee. De politie weet niet hoe de inbreker de auto is binnengkomen. Inbraak bedrijf leiden Uit een bedrijf aan de De Heyderweg zijn gisteravond een televisie en een videorecorder ontvreemd. Om binnen te ko men hebben de inbrekers een kantelruit uit zijn voegen gelicht. Het alarm ging af waardoor de politie is gewaarschuwd. Portemonnee op station weg leiden» Op het station Lammenschans is gisteren de portemon nee van een 62-jarige vrouw uit Leiden gestolen. De Leidse stond te wachten op de trein. In de portemonnee zaten een bankpasje en een rijbewijs. De buidel werd uit haar achterzak gestolen toen de trein kwam aanrijden. Koffieshop overvallen leiden Een koffieshop aan de Lage Rijndijk is gisteravond rond 21.00 uur overvallen. De buit bedraagt volgens de politie 700 gulden. Een naar schatting 27-jarige man richtte een pistool op een personeelslid, die het geld vervolgens gaf. Volgens de politie zijn er geen getuigen. Tas van schouder afgerukt leiden De tas van een 73-jarige Leidenaar is gisteren in de Doe- zastraat van zijn schouder afgerukt door een voorbij rijdende fietser. In de tas zaten een paspoort, rijbewijs en 250 gulden. De spoorwegpolitie heeft later een deel van de buit teruggevonden. Kelderdeuren geforceerd leiden In een flat aan de Ravenhorst zijn gistermiddag acht kel derdeuren geforceerd. De politie weet nog niet wat er gestolen is, omdat er nog geen aangifte is gedaan. De melding kwam gis teravond. Vakbond overweegt schrijven zwartboek leiden» alice v Allochtonen zijn onderverte genwoordigd in besturen van algemene instellingen op het gebied van welzijn, volksge zondheid en cultuur. Opvallend is dat zich dat vooral laat voelen in organisaties met veel buiten landse leden. Dat is de uitkomst van een onderzoek naar al lochtonen in besturen door J. Meloen van het Leids Instituut voor Sociaal Wetenschappelijk Onderzoek (LISWO). Het onder zoek is uitgevoerd in opdracht van het ministerie van WVC. Onderzocht zijn besturen van bejaardenoorden, ziekenhui zen, GGD's, Riaggs, landelijke adviesorganen, bibliotheken en creatieve centra. Gemiddeld is hooguit twee procent van de De Leidse studentenvakbond overweegt een zwartboek te schrijven over de Stichting Leidse Studentenhuisves ting (SLS). Daarin moeten alle klachten van studenten komen van de afgelopen twee jaar. De vakbond vindt dat de SLS veel fouten maakt, studenten niet serieus neemt en hen zeer klant-onvriendelijk behandelt. leiden» hans Aanleiding voor het zwartboek is de manier waarop de SLS een verhoging van de servicekosten aankondigde bij de studenten. Pas één dag voor Kerstmis viel in zo'n tachtig studentenpan den het- bericht in de bus dat per 1 januari de servicekosten zijn verhoogd (in de meeste ge vallen enkele tientjes, red.) Ver volgens kon geen enkele stu dent om tekst en uitleg vragen, omdat het kantoor van de SLS tijdens de feestdagen gesloten De vakbond heeft hierover een klacht ingediend bij de klachtencommissie van de SLS. Voorzitter Saskia Kellenbach: „Over die verhoging zelf zullen we geen stennis maken. Die be rekeningen kloppen wel. Maar om studenten een week van te voren pas op de hoogte te bren gen is niet bepaald klantvrien del ijk." Maar de kritiek van de stu dentenvakbond gaat veel ver der. „Dit is ^eker niet het eerste akkefietje", verzucht Keilen bach. „Spreek een willekeurige student aan en ik weet zeker dat hij of zij het wel eens aan de stok heeft gehad met de SLS." Vorige maand nog had de vakbond een conflict met de SLS. Studenten uit de barakken aan de Oude Rijnsburgerweg en uit de Pelikaanhof ontvingen een forse nabetaling van de ser vicekosten (gas- en lichtver- bruik). In sommige gevallen be droeg de nota vierhonderd gul den. De jaren daarvoor kregen ze nog een paar tientjes terug. „Een uitleg over die verhoging zat er niet bij. Wel moest ieder een binnen veertien dagen be- leiden hans koenekoop De Stichting Leidse Studen tenhuisvesting (SLS) gaat het komende jaar proberen de verstoorde relatie met haar huurders op te vijzelen. Twee organisatorische vernieuwin gen moeten daarbij helpen: een bewonersraad en een 'woondienstbeheer'. Directeur A. Hübben ver wacht dat deze organen het contact tussen de SLS en de studenten makkelijker maken. Klachten zullen daardoor snel ler worden behandeld. „En het image van de SLS zal hopelijk verbeteren. Het komt nu te vaak voor dat individuele stu denten en de beheerders van de studentenpanden (de SLS verhuurt er 180, red.) de weg niet weten in de organisatie." De managers die speciaal worden aangesteld in woon dienstbeheer zijn straks het di recte aanspreekpunt. „Studen ten en beheerders kunnen bij hen voor alles terecht. Van een kapotte geiser tot een huurin- De bewonersraad zal het ko mende jaar het belangrijkste overlegorgaan worden voor de directie van de SLS. „In die raad komen tien afgevaardig den van de studenten of stu dentengroeperingen. Voor heen waren dat er maar vijf. Het betekent dus meer invloed voor de huurders." talen", aldus Kellenbach. Op aandringen van de vak bond werd een bijeenkomst be legd. Vooral de nabetalingen in de Pelikaanhof wekte bevreem ding. Door de verbouwing helft van de huurders tijdelijk elders gewoond. Hoe kon het dan dat die rekening zo hoog was? „Wij kregen gelijk", vertelt Kellenbach. „De SLS had zitten dit complex vorig jaar heeft de knoeien. De kosten van het to tale gas- en lichtverbruik was verdeeld over het aantal be woonde kamers. Maar dat was niet eerlijk, want tijdens de ver bouwing hadden bouwvakkers gas en licht gebruikt in niet be woonde kamers. En in veel lege kamers was de verwarming ge woon blijven loeien." Na een nieuwe berekening kregen de studenten uit de Peli kaanhof een aangepaste eindaf rekening. Nu klopte de som wel en de meeste bewoners hoefden maar een paar tientjes na te be talen. Directeur A. Hübben er kent de fout: „We hebben ons verkeken op die verbouwing van de Pelikaanflat. De klachten waren terecht. Het verlies aan inkomsten hebben we uit eigen zak betaald." De bewoners van de studen tenbarakken zijn er minder goed afgekomen. Ook hier heeft de vakbond om opheldering'ge- vraagd, maar de hoge navorde ringen blijken juist berekend. Toch neemt Hübben zich de kritiek van de vakbond ter har te. „Navorderingen van honder den guldens zijn niet bepaald klantvriendelijk. En ze werken zeker verstorend in de relatie met de studenten." bestuursleden allochtoon. Dat is weinig, gezien het hogere percentage buitenlanders in de doelgroepen van deze instellin gen. Een van de oorzaken van het tekort aan allochtone be stuurders is dat vacatures in be sturen vaak uit eigen kring wor den opgevuld. Volgens Meloen kunnen in stellingen beter functioneren voor allochtone groepen als buitenlanders zelf een aandeel hebben in de beleidsvorming van de instelling. Veel bestuur ders zijn zich niet bewust van de ondervertegenwoordiging. Maatregelen zijn volgens Me loen dan ook pas zinvol als be stuurders zich wel van het te kort bewust zijn en inzien dat het een probleem is. leiden Hij is inmiddels 82 jaar, maar nog altijd nadrukke lijk present. Kolonel buiten dienst Theo Wessels, oud raadslid van de WD, voorma lig commandant van de ver dwenen KoVschool, vermaakte zich gisteravond prima tijdens de nieuwjaarsreceptie van de gemeente Leiden. Op de foto is hij in gesprek met mevrouw Goekoop. Dit jaar hield de gemeente Lei den haar nieuwjaarsontvangst weer in de Burgerzaal van het stadhuis. Verleden jaar werd het nieuwe jaar ingeluid met een cabaretesk programma in de Leidse Schouwburg. „Maar dat heeft zoveel geld gekost, dat we nu een sobere ont vangst hebben", aldus burge meester C. Goekoop. Om die reden verstuurde de gemeente Leiden ook geen kerst- of nieuwjaarskaarten. En er wer den ook geen persoonlijke uit nodigingen voor de nieuw jaarsontvangst verstuurd. „Dat bespaarde papier en geld", al dus Goekoop. Een kleine twee honderd mensen kwam naar het stadhuis om elkaar geluk kig nieuwjaar te wensen. foto loek zuyderduin Deze maand is het vijftig jaar geleden dat drie Leidenaars zonder enige vorm van proces werden doodgeschoten door de Duitse bezetters. De Vereniging Oud Leiden en de gemeente willen dit trio op woensdag 19 januari vanaf 20.00 in de bur gerzaal van het stadhuis her denken sartien met nabestaan den en betrokkenen. De drie Leidenaars in kwestie waren Harmen Douma, Henri Flu en Christiaan de Jong, respectieve lijk schoolhoofd, huisarts en conrector. De moord op de drie promi nente stadsgenoten was het ge volg van een aanslag van het verzet op de plaatselijke direc teur van het gewestelijk ar beidsbureau. De Duitsers rea geerden hierop door een kleine veertig Leidenaars te arresteren De meesten van hen werden overgebracht naar kampen in Vught en St. Michielsgestel. Om het verzet extra af te schrikken, werden Douma, Flu en De Jong geëxecuteerd. Voorwaardelijke celstraf voor slaan met plank Een 47-jarige Leidenaar kreeg gisteren twee weken voorwaar delijke gevangenisstraf en een boete van 750 gulden bij de Leidse politierechter. Dit naar aanleiding van een mishande ling tijdens de vorige jaarwisse ling (1992/1993). Die verliep in het algemeen rustig, maar op de Leidse Marnixstraat escaleerden de zaken toch weer even. Dat had een staartje voor de Leide naar, die een man met een plank op het hoofd mepte. De gevolgen vielen mee, een be schadigde hoofdhuid die hech tingen noodzakelijk maakte, maar het had volgens Van Leeu wen veel ernstiger kunnen zijn. „En natuurlijk was er drank in hef spel. Dat geldt voor heel veel van de misdrijven die ik hier te behandelen krijg." De Leidenaar, die verder geen strafblad had, gaf toe dat hij fout was geweest. „Ik had te veel op. En toen heb ik met die plank geslagen. Het was een re actie. We dachten dat hij naar een vuurwapen greep, maar dat bleek zijn portefeuille te zijn." Officier en kantonrechter be sloten tot twee weken voor waardelijke gevangenisstraf en een een boete van 750 gulden. Van der Lubbe zestig jaar geleden in Leipzig onthoofd en begraven leiden emiel fangmann Het was grauw weer en motre gende, die vijftiende januari op het kerkhof in Leipzig. Temid den van een handjevol belang stellenden werd de 25-jarige Marinus van der Lubbe er door een Leidse begrafenisonderne mer ter aarde besteld in een af gelegen hoekje van het Zuider kerkhof. Deze week is het pre cies zestig jaar geleden. In 1933 was de geboren Lei denaar Van der Lubbe, een ge wezen metselaar, na een proces van enkele maanden als enige verdachte in Leipzig schuldig bevonden aan brandstichting in de Rijksdag, eind februari van dat jaar. Hij werd ter dood ver oordeeld. De brand had een golf van naziterreur ten gevolge. ïjr blijven vragen of de nazi's, die een maand eerder aan de macht waren gekomen, zelf ook de hand hadden in het verwoes ten van het Duitse parlement. Volgens hun nieuwe wet stond de doodstraf op wat Van der Lubbe zou hebben gedaan. Een gratieverzoek werd afgewezen. De executie van de in Leiden woonachtige anarchist vond op 10 januari in alle vroegte en zeer plotseling plaats. Van der Lubbe, die al die tijd een ver warde indruk had gemaakt, had nog diep geslapen en twee kop pen koffie gedronken. Binnen een half uur was alles voorbij. Een Leidse lijkauto met kist van H. Lambooy, directeur van de Eerste Leidse Begrafenisonder- neming, ging enkele dagen later op weg om het lichaam te be graven, eerst nog in de hoop dat dat in Nederland kon. De kos ten van de begrafenis bleken 250 mark te bedragen en wer- Van der Lubbe (midden) in de rechtszaal tijdens zijn proces. den door de Heemsteedse ad vocaat Stomp - die al meerma len in de bres was gesprongen - snel gegireerd, nadat de consul het geld had voorgeschoten. De kist lag achter op een wagen met een zwarte doek er over heen, er waren twee kransen van dennegroen en roosjes. Begrafenisondernemer Lam booy had in zijn kielzog zijn procuratiehouder en de gebroe ders Peute, twee halfbroers van Rinus. De oudste sprak bij het graf: „Weinigen zullen er op de wereld zijn, die begrijpen wat jij met je daad hebt bedoeld. Maar zij die jouw karakter kenden, weten, dat je haar volbracht hebt in de overtuiging, de mensheid er mee te helpen." Pers mocht er niet bij. Rinus van der Lubbe mocht niet in Holland worden begra ven. Na zijn executie waren er al protestdemonstraties in Am sterdam en Rotterdam, terwijl Anton Mussert juist zijn instem ming met de straf betuigde. De VARA onderbrak na het bekend worden van de terechtstelling vijf minuten haar radio-zendtijd - „hadden we dan met vrolijke muziek moeten doorgaan?" - en moest dat met een zendtijd boete bekopen, tijd die andere omroepen overigens weigerden in te vullen. De Duitsers vreesden demon straties bij een bij officiële be grafenis in Holland. Zo'n teraar debestelling verdiende hij niet, vonden ze. Dus vond Van der Lubbe in Leipzig zijn laatste plek, nadat op het gerechtelijk laboratorium aldaar het hoofd weer aan het lichaam was ge naaid. 'Zo op het eerste gezicht waren nergens uiterlijke sporen van mishandeling of inspuitin gen te zien', schreef een krant. Oorlogsheld Tien jaar geleden viel Rinus' sterfdatum samen met de ont hulling van het bord 'Van der LubbehoF in Leiden. „Maar dit jaar wordt er niets aan gedaan", zegt Kees Walle van de gemeen te die toen in een herdenkings comité zat. De naaste familie van Van der Lubbe is nu overle den, evenals zijn meeste vrien den. „We hebben trouwens toen heel veel moeite voor dat naambord moeten doen." Naar nu blijkt was de helft van straat- namencommissie tegen. „Voor standers vonden hem een oor logsheld, tegenstanders zeiden dat hij een passieve rol heeft ge1 speeld", vertelt Walle. B en W zorgden echter dat de naam op een reservelijst voor straatna men terechtkwam. „We hadden geluk dat toen dat jaar het hof werd gebouwd." Walle vertelt dat in de Leidse annalen maar sporadisch iets te vinden was. „In de kroniek van het Leids jaarboekje vind je t niets." Er kwam ook nog een gevelsteen in het voormalige huis aan de Uiterstegracht van de familie Van Zijp, waar Rinus vaak over de vloer kwam. In Leipzig liggen mogelijk nog resten van Rinus. „Maar daar heb ik een beetje dubbel gevoel bij, persoonsverering, ik weet het niet. Moet je die resten dan hier zien te krijgen? Dat weet ik niet, zoveel heeft Leiden ook weer niet voor Van der Lubbe i", besluit Walle. Van der Lubbe, vlak na zijn arres tatie, met een pakje vuurmakers in zijn hand. foto pr Opleiding biofarmacie zwaar maar goed De studies biofarmaceutische wetenschappen in Leiden zijn van hoge kwaliteit maar het studietempo van de studen ten té aan de lage kant. Tot die conclusie komt de Neder landse Vereniging van Uni versiteiten, die in samenwer king met haar Belgische te genhanger een onderzoek heeft gedaan naar studies far macie in Nederland en België. Volgens de vereniging haalt vrijwel geen enkele student biofarmaceutische weten schappen in Leiden binnen de voorgeschreven tijd de eindstreep. Dat geldt overi gens ook voor de studenten farmacie aan de universitei ten van Utrecht en Gronin gen. Het trage tempo in Lei den is volgens de vereniging niet alleen te wijten aan een overvol of te zwaar studiepro gramma, maar ook aan uit stelgedrag waaraan studenten en docenten zich 'schuldig' zouden maken. In het tweede studiejaar is de studielast hoog, meent de onderzoekscommissie. „Te weinig uren voor vrije stu died, is de kritiek. „De gemid delde studielast in het tweede jaar is moeilijk haalbaar en de verdeling is nogal ongelijk. Er zijn weken dat er veel meer dan veertig uur gestudeerd moet worden en dat is een hogere last dan .de Neder landse student kan dragen." Volgens de vereniging zijn deze problemen bij de onder wijscommissie van biofarma ceutische wetenschappen echter nauwelijks bespreek baar. „Biofarmaceutische we tenschappen vindt eerder de studenten te lui dan het pro gramma te zwaar." Uitstelge drag is vooral te bespeuren wat betreft herkansingen. Er zit vaak veel tijd tussen tenta men en herkansing en soms heeft het hertentamen niet in hetzelfde studiejaar plaats. Maar uiteindelijk komt het toch allemaal goed. Het totale doctoraalrendement, welis waar na meer dan zes jaar, is met negentig procent hoog te noemen, aldus de vereniging. De Leidse eerstefase oplei ding biofarmaceutische we tenschappen lijkt volgens de onderzoekscommissie van de vereniging vooral te zijn op gezet als een kweekvijver voor de eigen assistent in oplei ding. Het onderwijs is afgeleid van de onderzoekschool Lei den Amsterdam Center for Drug Research, die Leiden sa men met de Vrije Universiteit in Amsterdam heeft opgezet. „Dat werkt kennelijk want de studenten zijn tevredenstelt de onderzoekscommissie. „Door de kracht van het on derzoeksinstituut slaagt men erin doctorandi en aio's van zeer goed niveau op te lei den."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11