Clinton: Rusland niet isoleren Noodweer in Frankrijk eist opnieuw vijf levens Buitenland Olieramp bij Puerto Rico Regering Mexico wil Zapatista's spreken Doden bij schietpartij Zuidafrikaans woonoord Gijzeling Gentse gevangenis draait uit op schietpartij Spaanse regering benadert ETA MAANDAG 10 JANUAR11994 Overstromingen in Nieuw-Zeeland christchurch Duizenden zijn maandag met helikop ters geevacueerd uit het door overstromingen en aardverschui vingen geteisterde nationaal parkFiordland in Nieuw-Zeeland. Vooral bij de plaatsen Milford Sound en Alexandra, dat ten oos ten van Fiordland ligt, was de toestand ernstig. De rivier Clutha was buiten haar oevers getreden en bereikte de hoogste stand in 116 jaar. Fransen gedood bij busongeluk Bali parus Tien Franse toeristen zijn gisteren om het leven gekomen bij een busongeluk op het Indonesische eiland Bali. Achttien an dere toeristen, onder wie twee Belgen, raakten gewond. Volgens de reisorganisator kantelde de bus, die op kleine kronkelende weggetjes reed die glad waren door hevige regenval, in een af grond van 400 meter diep. 'Gamsachoerdia pleegde zelfmoord' tbilisi De afgezette Georgische president Zviad Gamsachoerdia pleegde zelfmoord. Dat is de conclusie van een onderzoek dat op last van de regering is uitgevoerd. Het onderzoeksteam ver nam dit van twee personen, die getuige waren van Gamsachoer- dia's zelfmoord. Het team kreeg geen toestemming voor een na der gesprek met de twee noch voor een lijkschouwing. Ook wil den Gamsachoerdia's nabestaanden niet zeggen waar zijn li chaam is. Poolse beren komen uit winterslaap Warschau Door het uitzonderlijk zachte weer in Polen zijn de beren in het Bieszczady-gebergte in de Karpaten uit hun winter slaap gewekt. Boswachters hebben de afgelopen dagen sporen gevonden van beren. In het Bieszczady-gebergte leven ongeveer 60 beren. Bijen vallen metro-passagiers aan Rio de Janeiro» In de Braziliaanse stad Rio de Janeiro zijn naar schatting 50.000 bijen een metrostation ingezwermd om vervol gens passagiers die op de perrons stonden te wachten aan te vallen. De politie zei zaterdag dat daarbij een dakloze vrouw als gevolg van een allergische reactie overleed. Daarnaast raakten 100 mensen gewond. Koolmonoxyde-vergiftiging studenten brussel» De feestelijke uitverkiezing van een nieuw bestuur van de studentenvereniging is vrijdagnacht in het Belgische dorpje Harelbeke voor 63 Nederlandse en Vlaamse studenten geëindigd met een opname in het ziekenhuis wegens koolmonoxyde-ver giftiging. De studenten van het insitutuut voor autohandel uit het Nederlandse Driebergen zaten volgens de politie in een zaal tje dat onvoldoende werd geventileerd en waar bovendien de gasverwarming slecht functioneerde. Liebknecht en Luxemburg herdacht berlun» Meer dan 80.000 mensen hebben gisteren in Berlijn de moord in 1919 op de oprichters van de Communistische Partij, Rosa Luxemburg en Karl Liebknecht, herdacht. Urenlang defi leerden ze in het oosten van de stad langs de graven van de twee revolutionairen. De PDS, de opvolger van Honeckers SED, de Jonge Socialisten en diverse vredesbewegingen hadden opge roepen tot de herdenking. 1 het door noodweer geteisterde Franse plaatsje Sisteron I wacht op hulp. Hij wilde zijn auto gaan redden maar kwam vast te zit- Iten in het water. foto afp georges gobet X parus hans gertsen correspondent De aanhoudende regenval heeft het afgelopen weekeinde op nieuw 5 slachtoffers gemaakt in het zuidoosten van Frankrijk. Vrijdagmiddag kwam een 12-ja- rige jongen om het leven in de Vaucluse toen de auto waarin hij zat onder de ogen van zijn moeder door een plotseling bui ten haar oevers tredend riviertje werd meegesleurd. Vrijdag nacht verloren 4 inwoners van het dorpje La Salle-en-Beau- mont in de Isère het leven bij een enorme aardverschuiving die in enkele seconden 6 huizen van de kaart veegde. De ramp had nog veel groter kunnen zijn als de jeugd van het getroffen dorp niet toevallig een feest in het gemeenschapshuis had bezocht. Toen de feestgan gers rond een uur 's nachts bui ten kwamen, zagen ze dat een deel van de heuvel boven het dorp in de richting van het dorpscentrum aan het glijden was. Ze sloegen alarm, maar voor 4 bewoners was het al te laat. Hun huizen verdwenen onder een 15 meter dikke laag modder en stenen. De stoffelijke overschotten van de vier slachtoffers waren gisteravond laat nog altijd niet gevonden. Volgens reddingwer kers is er echter geen enkele hoop meer dat nog overleven den onder het puin van de be dolven huizen worden aange troffen. De aardverschuiving is zeer waarschijnlijk veroorzaakt door de ongekend hevige regen val van de afgelopen weken. Een lek geslagen schip met olie heeft bij Puerto Rico een milieuramp veroorzaakt. De stranden in de buurt van het schip zijn bedekt met een dikke laag olie. Op zee drijft een olie vlek van 52 vierkante kilometer. Volgens de Amerikaanse mi nister Pena (verkeer) Puerto Rico wordt door de Verenigde Staten bestuurd is meer dan de helft van de totale lading, 2,85 miljoen liter, uit het vaar tuig gestroomd. Hij zei dat er al les aan wordt gedaan om het lek te dichten en te voorkomen dat nog meer olie weglekt. Maar gisteren stroomde er nog olie weg, alhoewel in een lager tem po. Het schip, de Morris J. Bur- man, werd vrijdag door een sleepboot langs de kust bij San Juan getrokken, toen de tros brak en het vaartuig op een rif lek stootte. De olieramp komt op het hoogtepunt van het toe ristenseizoen en zal voor de plaatselijke toeristenindustrie zeer nadelige gevolgen hebben. De Amerikaanse president Bill Clinton neemt een slokje water nadat hij plaats heeft genomen in de presidentiële limousine die hem wegvoert van het Brusselse vliegveld. Water drin ken is een probaat middel tegen jetlag foto reuter jackymaegelen De Amerikaanse president Bill Clinton heeft zijn Europe se NAVO-bondgenoten gewaarschuwd voor het gevaar van het opkomend Russisch nationalisme. Tijdens een toespraak in het Brusselse stadhuis riep Clinton gister avond de NAVO-landen op te voorkomen dat Rusland in ternationaal in een isolement komt door de NAVO nu al uit te breiden met landen als Polen, Hongarije en de Tsjechische Republiek. schermen zo goed als volledige overeenstemming te hebben bereikt over een aanbod aan de voormalige Warschaupact-lan- den voor een 'partnerschap voor vrede', zo bleek het afgelo pen weekeinde uit uitlatingen van de Franse president Mitter rand en de Duitse bondskanse lier Kohl. r de vries en aly knol correspondenten De kwestie van de uitbreiding van het 16-landen sterke mili taire bondgenootschap domi neert de agenda van de twee daagse NAVO-top die vanoch tend in Brussel is begonnen. De NAVO-leden lijken achter de De discussie over een officieel NAVO-lidmaatschap wordt zo voorlopig omzeild, en in de plaats ervan komt een aanbod tot militaire samenwerking bij trainingen en vredesmissies. Volgens NAVO-topman Wörner kunnen ook geheime inlichtin gen aan de voormalige vijanden ter beschikking worden gesteld. Wörner zei vanochtend bij het begin van de top dat de NAVO zich „door niemand voor een valse keuze zal laten stellen, namelijk die tussen Rusland en de andere Oosteuropese lan den". De boodschap van de NAVO aan Rusland is volgens Wörner al jarenlang dezelfde: „Ja tegen steeds nauwere sa menwerking met een democra tisch en hervormd Rusland, nee tegen iedere opleving van ex pansionisme". Zijn boodschap aan de Oosteuropese landen: „We laten jullie niet alleen. Jul lie veiligheid gaat ons aan het hart". De huiver van de Amerikanen om snel nieuwe leden tot de NAVO toe te laten, komt voort uit angst Rusland te isoleren. Clinton hield zijn Brusselse ge hoor voor dat de opkomst van de rechts-extremist Zjirinovsky 'een reden is voor oprechte zorg'. De Russen staan de ko mende jaren voor beslissende keuzes, aldus Clinton. De presi dent bezwoer zijn NAVO-part- ners dat de VS ongeveer 100.000 manschappen in Europa wil houden, en dat 'de veiligheid in Europa cruciaal blijft' voor de VS. Vanuit Slowakije en Honga rije is positief gereageerd op het idee van het 'partnerschap voor vrede'. De Poolse president Walesa hield zich nog even op de vlakte. Of hij zoals gepland woensdag in Praag Clinton ont moet is nog onduidelijk. Walesa vindt het aanbod voor een 'partnerschap voor vrede' pas acceptabel ais er een duidelijk tijdschema voor toetreding wordt afgesproken of garanties worden gegeven dat landen die voldoen aan de NAVO-eisen ook werkelijk lid kunnen wor den. Bom voor pand NAVO in Rome rome eelco v Voor een gebouw van de NAVO in Rome is afgelopen nacht een bom ontploft. De bom. die uit twee kilo ex plosieven bestond, sloeg een krater in de grond van anderhalve meter diepte. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. maar de schade is aanzienlijk. De politie brengt de aan slag, die vanochtend nog door niemand was opge ëist, in verband met de NAVO-conferentie die van daag en morgen in Brussel plaatsvindt. Men sluit ech ter niet uit dat de bom past in een Italiaans scenario. In verband met het schandaal rond de geheime dienst Sis- de zijn de politieke span ningen in Italië sterk opge lopen. De bom ontplofte voor het gebouw van het NAVO Defensie College, een stu diecentrum van het Atlan tisch bondgenootschap. mexico-stad De Mexicaanse president Carlos Salinas de Gortari heeft zater dag een commissie benoemd die een dialoog moet aangaan met de rebellen van het Zapa tista Nationale Bevrijdingsleger. Dat gebeurde kort nadat duide lijk werd dat de opstand, die vo rige week in de arme zuidelijke deelstaat Chiapas begon, zich uitbreidde naar andere delen van het land. De hoofdstad werd zaterdag op geschrikt door een bomaanslag met behulp van een krachtige autobom op een parkeerplaats. Kort daarna ontplofte een handgranaat bij een regerings gebouw in de badplaats Acapul- co. Er vielen geen slachtoffers, maar wel was er aanzienlijke materiële schade. De regering verscherpte daarna de bewa king van officiële gebouwen en luchthavens. De verantwoordelijkheid voor de aanslagen werd opgeëist door de revolutionaire arbei derspartij Volksunie, die in een communiqué liet weten uit soli dariteit met de opstandelingen in Chiapas te hebben gehan deld. De Volksunie was in de ja ren '80 actief, maar sinds 1990, toen haar leider en 90 militan ten werden opgepakt, was er nauwelijks meer iets van verno men. De Zapatista's zelf bliezen eerder drie hoogspanningsmas ten op in Puebla en Michoacan, twee staten nabij de hoofdstad. In een verklaring liet de rege ring weten dat de commissie die voor een dialoog moet zor gen, bestaat uit senator Eduardo Robledo van de rege ringspartij PRI, de schrijver Era- clio Zepeda en de antropoloog Andres Fabregas. Zij kreeg als opdracht met „de diverse secto ren" in de deelstaat Chiapas, de thuisbasis van de rebellerende Zapatista's, te gaan praten. Zij moet de situaties en problemen in kaart brengen en krijgt de vrijheid maatregelen voor te stellen, aldus de verklaring. De krant Sintesisin Puebla meldde dat de rebellen aange boden hadden via drie onder handelaars met de regering te gaan praten. Onder hen was een leidende figuur van de kerk in Chiapas, Samuel Ruiz Garcia, en de Guatemalaanse Nobel prijswinnares Rigoberta Men- chu. De laatste heeft al laten weten bereid te zijn te bemid delen als de regering daarmee akkoord gaat. Volgens de krant hadden de rebellen geen staakt - het-vuren aangeboden en had den zij gezegd nooit hun wa pens te zullen inleveren. De regering stuurt intussen nog steeds versterkingen naar Chia pas, waar de strijd tussen de op standige Indianen en het leger meer dan 100 mensenlevens heeft geëist en volgens kerkelij ke kringen in de staat zelfs al meer dan 400. De regeringsope- Kritiek op politie wegens niet optreden Bij een beschieting in het zwar te woonoord Katlehong tijdens een bezoek van een hoge ANC- delegatie zijn gisteren twee do den gevallen. De doden waren een 31-jarige fotograaf en een bewoner van het woonoord, die door de politie werd doodge schoten. Twee journalisten en twee andere personen raakten gewond. De ANC-delegatie werd geleid door secretaris-ge neraal Cyril Ramaphosa en de leider van de communistische partij, Joe Slovo, die samen met een groep journalisten een werkbezoek brachten aan het onrustige zwarte woonoord. Het incident gebeurde toen de groep nog maar 100 meter ver was en het arbeidershotel Mazibuka passeerde. Er werd vanuit het hotel, waar vooral aanhangers van de Zulu-bewe- ging Inkatha verblijven, gescho- ANC-leider Mandela beschul digde de regering van president De Klerk ervan onvoldoende te ondernemen tegen het geweld in de townships. Ook Slovo had veel kritiek op het gedrag van de politie. 9Duitse politici moeten betalen voor belediging9 hamburg Guatemalaanse inwoners van de grensstrook van Guatemala en Mexico onvluchten via een riviertje het gebied waar de opstandige Zapatista's foto afp rolando gonzalez actief zijn. raties werden echter zaterdag gehinderd door koude, mist en motregen. Ook de luchtmacht kwam slechts sporadisch in ac tie. De autoriteiten maakten za terdag bekend een Guatema lan, die een van de belangrijke leiders van de Zapatista's zou zijn, te hebben opgepakt. In het „superkiesjaar" 1994, waarin de Duitsers meer dan eens naar de stembus moeten, zullen politici op hun taal moeten let ten. Iielmuth Becker, vice-voorzitter van de Bondsdag, stelde vandaag in de krant Bild voor dat elke politicus die een ander be ledigt een boete betaalt. Daarmee zou kunnen worden voorko men dat de verkiezingscampagne ontaardt in moddergooien. Becker zou het mooi vinden als bij zware beschimping 5.000 mark in een boetepot wordt gestort. Hij wil dat het geld naar een goed doel gaat. Volgens Becker zouden de partijen ook een over eenkomst kunnen sluiten waarin van tevoren wordt afgesproken de campagne fair te houden. CORRESPONDENT Een gijzeling in de Gentse ge vangenis 'Nieuwe Wandeling' is afgelopen nacht geëindigd in een schietpartij, waarbij de 32- jarige dader zwaar gewond is geraakt. De tien gijzelaars, vijf cipiers, vier rijkswachters en een advocaat, waren eerder in groepjes door de gedetineerde vrij gelaten. De 32-jarige gedetineerde be gon gistermiddag aan zijn actie. Hij was gewapend met een pistool en beschikte volgens de Rijkswacht over 'een aanzienlij ke hoeveelheid munitie'. Eén ci pier werd 's middags vrijgela ten, nadat hij bij het begin van de actie in de arm was gescho ten. In de loop van de avond bracht de politie eten en drin- ken de gevangenis in en ging ze in op de eis van de gedetineerde om een vluchtauto, dekens en handboeien te krijgen. De man liet daarop nog eens vijf gijze laars gaan. De Rijkswacht zette de achtervolging in toen hij in een Mercedes met de advocaat, een rijkswachter en twee cipiers uit gevangenis vertrok. In een park in Gent werd de man even na middernacht na een schiet partij gearresteerd. De dader is met zware verwondingen naar het ziekenhuis gebracht. De gedetineerde zat een straf uit van vijftien jaar cel voor een roofoverval in 1991 op een be jaarde man waarbij 1100 gulden buit was gemaakt. Het 72-jarige slachtoffer bezweek later aan de verwondingen die hij daarbij opliep. Staakt-het-vuren Afghanistan geschonden in hoofdstad Kabul kabul» apin het weekeinde Kabul en 9.000 gevluchte Afghanen sta ken de grens met Pakistan De Verenigde Naties en Pakistan probeerden te bemid delen om het staakt-het-vuren voor onbepaalde tijd te verlen gen, maar een woordvoerder van president Burhanuddin Rabbani zei van geen perma nent bestand met de militie van de voormalige communist Rashid Dostum te willen we ten. Het leger van Dostum zet te op 1 januari de aanval in, daarbij snel geholpen door Ra- banni's rivaal, de moslim-fun damentalistische premier Gul- buddin Hekmatyar. Doe! van gesprekken is wapenstilstand terreurbeweging In de Afghaanse hoofdstad Ka- bul is vanmorgen de wapen stilstand geschonden die de di verse strijdgroepen hadden ge sloten om gewonden af te voe ren en noodvoorraden naar de stad te brengen. De milities hadden zaterdag "besloten tot een staakt-het-vuren, nadat bij de gevechten honderden do den en 4.000 gewonden waren gevallen. Voor het aanbreken van de dag werden vandaag echter raketten afgevuurd op het oosten van Kabul. Van wie de raketten afkomstig waren, is nog niet bekend. Tiendui zenden mensen ontvluchtten BARCELONA RUUD DE V De Spaanse regering doet een nieuwe poging om een einde te maken aan de terreur van de verboden Baskische afschei dingsbeweging ETA. Minister Antonio Asuncion (binnenland se zaken) heeft toestemming gegeven aan de leiding van de Bgskische socialisten om hier voor toenadering te zoeken tot de politieke partij Herri Batas una (HB). Deze nationalistische Baski sche partij wordt gezien als de legale ETA-vertegenwoordiging in het Spaanse parlement. Tot nu toe gingen de regering in Madrid en de overige Baskische politieke partijen contacten met HB uit de weg vanwege haar re laties met de F.TA. Asuncion heeft Ramon Jaure- gui, de secretaris-generaal van de Baskische socialistische par tij (PSE-EE), gevraagd de coör dinatie van de gesprekken met Herri Batasuna op zich te ne men. Er zal worden geprobeerd om via HB de ETA ertoe te be wegen een wapenstilstand af te kondigen. Het officiële stand punt van de regering-Gonzalez is dat er pas met de ETA gepraat zal worden als de terreurbewe ging eenzijdig tot zo'n wapen stilstand besluit. De grootste Baskische partij, de samen met de socialistische PSE-EE in Baskenland regeren de PNV, heeft het initiatief van minister Asuncion betreurd. Volgens de PNV betekent dit een breuk met het Pacto Ajuria Enea, een door alle democrati sche partijen in Baskenland on derschreven verdrag om een einde te maken aan het geweld in Baskenland. Alleen HB heeft dit pact nooit ondertekend.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5