Sport Van krabbelaar tot recordhouder Wouters kan leed bij PSV niet verzachten Quick Boys kiest voor Wisman Haarhuis redt het weer niet in finale Oranje-krant in Hamar MAANDAG 10 JANUARI 1994 Gemini De volleybalsters JL V/ van Gemini staan na de zege op Riva acht punten los. LD Cup Alkmania werd in I de tussenronde van de leidsch Dagblad Cup u itgeschakeld door Tey I i n - gen via strafschoppen. Becker moet zich verantwoorden doha» De uitspraken dat het gebruik van marihuana, cocaine en amfetaminen in de tennissport wijd verbreid is en dat er gesjoe meld wordt met de controles omdat men bang is sponsors af te schrikken, zijn Boris Becker niet in dank afgenomen. Larry Scott, vice-voorzitter van de spelersorganisatie ATP, wil de komende weken van de vroegere nummer één van de wereld bewijzen zien. „Als hij die niet kan leveren, zit een boete of een schorsing er dik in", aldus Scott tijdens het toernooi van Doha (Qatar). Tisseur jeugdcoördinator Roodenburg leiden Docos- trainer Hans Tisseur wordt komend jaar jeugd- coördinator bij Roodenburg. De 40-jarige Leidenaar keert zo te rug bij de club waar hij op achtjarige leeftijd begon. Tisseur ver liet de club uit Leiden-Noord vijfjaar geleden om trainer te wor den van De Sleutels. In 1991 werd Tisseur trainer van Docos. Bij Roodenburg is momenteel geen vaste jeugdcoördinator in dienst. Een aantal taken wordt waargenomen door Jan Lovink. Van der Kooy blijft overeind nouhadibouHazerswoudenaar Jaap van der Kooy presteerde zaterdag goed in de Sahara. Hij finishte als veertigste in Antar en neemt een 39ste plaats in in het algemeen klassement na tien etappes van Parijs-Dakar-Parijs. Zaterdag en zondag telde de woestijnrally vele uitvallers, maar Van der Kooy en zijn onaf scheidelijke teamgenoot Mare Lauwers handhaafden zich zater dag prima. Van der Kooy overwoog zaterdagavond na de zware rit met hevige pijn in de schouder te stoppen. Tot gisteravond was nog geen duidelijkheid over het vervolg. Bij de auto's komt het echtpaar Tijsterman uit Waddinxveen nu pas goed op gang met een 44ste plaats. Droomcontract Isiah Thomas katwijk rob van der zanden De nieuwe trainer van Quick Boys heet Henk Wisman. De 36-jarige Amsterdammer, nu in dienst bij zondagtweedeklasser Zeeburgia, zal met ingang van volgend sei zoen als full-time trainer op Nieuw Zuid functioneren. Het be stuur van de Katwijkse eersteklas ser lichtte afgelopen zaterdag de spelers en de supporters officieel Voor de meesten kwam de naam van Wisman, die in deze re gio weinig bekendheid geniet, als een verrassing. In Katwijk circu leerden de laatste weken de na men van Ruud Bröring, John Eel- man en vooral Freek Rienks. Laatstgenoemde is momenteel tweede trainer van Quick Boys en wilde graag een stapje hogerop bij zijn club. Quick Boys wilde echter een fris en onbekend gezicht als opvolger van Hans van der Zee. Bestuur en spelers zaten wat dat betreft dicht bij elkaar met hun profielschets. Voorzitter Arie Guyt: „We wilden iemand die niet bekend is met Quick Boys. Een persoon die dis cipline houdt en tegelijkertijd sfeer kan maken. En bovenal ie mand die goed is op het sociale vlak, goed kan communiceren." Guyt denkt met Wisman de 'passende leider' te hebben ge vonden die bij Quick Boys past. Een coach ook die in de typische Katwijkse voetbalsfeer zal gedijen. „Al is dat nooit vooraf te zeggen. Een gevoelskwestie." Een 'headhunter' kreeg op dracht om kandidaten te bespio neren en aan te dragen. De club kreeg de laatste weken twintig na men van potentiële kandidaten. Vervolgens ging een speciale commissie (los van de technische commissie) samen met de spe- lersraad aan de slag. De keuze heeft dus een breed draagvlak. Henk Wisman speelde als junior in de Ajax-jeugd en schopte het tot het tweede elftal. Daarna werd hij profvoetballer bij FC Amster dam en SC Amersfoort, twee clubs die later ter ziele gingen. Hij begon op 23-jarige leeftijd als speler-trainer bij AZS, de club die later Sloterplas werd genoemd en nu De Zwarte Schapen heet. Hij promoveerde vier keer achter el kaar en bracht de ploeg van de af deling naar de eerste klasse zon dag. Hij trainde daarna twee jaar DWS (zonder promotie) en liet vervolgens Zilvermeeuwen van de tweede naar de eerste klasse op klimmen. In twee jaar Zeeburgia wist hij daarna ook weer bloemen te pakken. De Amsterdamse club kwam in de eerste klasse. Het jaar daarop bij Aalsmeer werd geen succes omdat Wisman na een half seizoen opstapte. Hij werd eerst door het bestuur twee weken lang op non-actief gesteld omdat hij zijn vertrek aan het ein de van het seizoen reeds aankon digde met de nodige kritische kanttekeningen. Hij besloot de sancties niet af te wachten en pakte zijn biezen. Terug bij Zee burgia staat hij nu weer boven- Nieuw Zuid is niet onbekend voor Wisman. „Ik heb er vroeger gespeeld met het Nederlands amateurteam en met FC Amster dam. Ook de club en de cultuur in Katwijk ken ik. Quick Boys is amateurtop. Sportief, qua organi satie en qua accommodatie. Daarom trekt het mij. Het is weer een uitdaging en nu eens buiten de regio Amsterdam." Wisman - die op papier een volledige werkweek krijgt op Nieuw Zuid - maakt er geen ge heim van dat hij graag naar het betaalde voetbal wil in de nabije toekomst en daarom wil hij de cursus coach betaald voetbal gaan volgen. Wereldrecord en Europese titel Ritsnia auburn hills De Amerikaanse basketbalclub Detroit Pistons heeft zijn bekendste spelverdeler Isiah Thomas een droomcon tract voorgelegd. Het betreft een verbintenis voor het leven met een waarde van 55 miljoen dollar (ruim 100 miljoen gulden). De 32-jarige Thomas, net weer geblesseerd geraakt, treedt na zijn actieve loopbaan toe tot de directie van de Pistons, de club die hij sinds 1981 trouw is en waarmee hij in 1989 en 1990 NBA- kampioen werd. Teameigenaar Bill Davidson heeft zijn lieve lingsspeler ook nog eens een aandeel van 10 procent in de club beloofd. De waarde van de Detroit Pistons is ruim 250 miljoen. De zonnige toekomst van Thomas, overigens allang multimiljo nair, werd bekend, nadat NBA-concurrent New York Knicks de guard van de Pistons een uiterst lucratief voorstel had gedaan. Thomas wimpelde de aanbieding zonder nadenken en zonder commentaar af. Een in grootse vorm verkerende Stefan Edberg heeft afgelopen weekeinde in het woestijnstaat je Qatar Paul Haarhuis van de eerste eindoverwinning uit diens professionele tenniscar rière afgehouden. Voor de in hagelwitte kalabeja's gestoken sjeiks, zegevierde de 27-jarige Zweed in de finale na vijf kwar tier spelen met de overtuigende cijfers 6-2, 6-4. Een dag eerder had leeftijdsgenoot Haarhuis met dezelfde cijfers gewonnen van de Kroaat Goran Ivanisevic, reldranglijst. „Met de bonuspunten voor de overwinning op Ivanisevic meegerekend, verdiende ik deze week alleen al 158 punten. Dat is meer dan vorig jaar in die kende Haarhuis uit. „Iedereen roept dat ik nog steeds geen toernooi op mijn naam heb ge bracht. Maar het is wel zo dat dit pas de tweede keer is dat ik in een finale stond. Het hele af gelopen jaar speelde ik maar drie halve finales." „Winnen in de eerste ronde lukt meestal wel, maar laat ik eerst maar proberen de hele week door solide te. presteren. Terugkeren naar de top-dertig is belangrijker dan de winst in één toernooi", aldus Haarhuis, die momenteel 42ste op de we reldranglijst staat. Op 24 augus tus 1992 was de Brabander 29ste, tot nu toe zijn hoogste klassering. De Nederlandse nummer twee vermoedde in de halve fi nale dat Ivanisevic onbewust angst voor hem had. Zoals hij zelf zich te snel de mindere voelt als hij tegen Edberg moet aantreden. De stand in de on derlinge confrontaties bevestigt dat. Haarhuis won vier van de zes duels met Ivanisevic, maar scoorde nul uit drie tegen Ed berg. „Je kunt wel zeggen dat het spel van Edberg me minder ligt. Op elke korte bal komt hij in. Het is hup, tsjak en je bent kansloos. Het is dan heel moei lijk in je ritme te komen", aldus Haarhuis. Het leverde hem nog altijd 42.000 dollar (76.600 gul den) op. Edberg verdiende met zijn 38ste toernooi-overwinning van zijn carrière 71.000 dollar (127.800 gulden) naast een startgeld van enkele ti Op weg naar eeuwige schaatsroem heeft Rintje Ritsma in Hamar zijn eerste slag geslagen. Net als Kees Broekman, die zich op 1 februari 1953 - de dag van de watersnood ramp - in de Noorse plaats als de eerste Europese kam pioen van Nederlandse makelij liet kronen. De Noren re ageerden het afgelopen weekeinde haast net zo geschokt als 41 jaar geleden. hamar «govert wisse npa-verslaggever Al het goud, dat in een kluis ligt te wachten op Johann Olav Koss, dreigt over vijf weken in olympisch Hamar te worden weggegrist door Ritsma en/of Zandstra. De Noor won welis waar de tien kilometer, maar Ritsma haalde in de weten schap, dat hij de Europese titel al op zak had, zijn voet van het gaspedaal op de langste afstand. Bovendien is Veldkamp over een maand gebrand op eerher stel eiï dénkt 'Zandstra dan wel in topvorm te zijn. Voor het eerst sinds de tijd van Ard Schenk, die in 1972 geschiede nis schreef in Japan, heeft Ne derland tijdens de Winterspelen op de mannen-nummers weer uitzicht op drie gouden plak ken. Het Europees Kampioen schap heeft bewezen, dat in de internationale schaatswereld te genwoordig geen kampioen vei lig en geen reputatie heilig is. De strijd om de macht bij de all- rounders is de laatste jaren hef tiger dan in een duistere bana nen-republiek. Koss, ijskoning te Oslo, werd twee jaar geleden afgezet door Falko Zandstra. De jonge Friese schaatsvorst heeft het gezag op zijn beurt uit han den moeten geven aan een 93 kilo zware reus uit Lemmer. De nieuwe Europese kam pioen accentueerde zijn ge slaagde coupe-poging miet een wereldrecord punten, een we reldrecord op de 1500 meter, drie afstandszeges en zijn eerste plaats op de wereldranglijst al ler tijden. Koss (tweede) en Zandstra (derde) hadden niet veel in te brengen bij de man met de angstaanjagende turbo- dijen. Ontzag Het ontzag voor Ritsma in het Vikingschip, waar de bekende Thialf-sfeer tot teleurstelling van de kampioen ontbrak, was groot. Hij dwong vooral respect af met zijn grensverleggende score (1.51,60) op de 1500-me- ter. Hans van Helden was in 1976 de laatste Nederlander, die op die afstand de mondiale top tijd in handen had. Schenk en Verkerk waren in januari 1971 in Davos de eersten, die de schaatsmijl in minder dan twee minuten aflegden. Diverse schaatsers hebben de afgelopen zes jaar een vergeefse poging gewaagd het wereldre cord (1.52,06) van André Hoff mann, dat hij realiseerde tijdens de Olympische Spelen in Cal gary, te verbeteren. Ritsma dook zaterdag als eerste onder de 1.52-grens. En niet zon klein beetje ook. „Daar ben ik heel blij mee. We hebben er zo lang tegenaan zitten hikken. Ik ben door een barrière gegaan." Ab Krook reageerde haast nog en thousiaster dan zijn rijder. De coach timmerde Ritsma's schouders bijkans beurs. Krook: „Wat wil je, het was voor het eerst, dat ik een wereldrecord meemaakte." In Hamar groeide Ritsma in één klap uit tot de kopman van de Nederlandse ploeg. Dat heeft hij nooit durven dromen. Ook al zit sport diep verankerd in zijn familie. Zijn grootvader schijnt, sinds hij in 1966 met Lemmer kampioen skütsjesilen werd, een levende legende te zijn. Kleinzoon Rintje, genoemd naar zijn in Friesland beroemde opa, deed het vanaf zijn zesde aardig op de schaats. Maar meer ook niet. Behalve zijn tweede plaats op het WK junioren in 1989 viel hij als puber en tiener niet op door uitzonderlijke schaatspres- taties. Zandstra werd al een wonderkind op schaatsen ge noemd, toen hij amper kon lo pen. Een supertalent. Ritsma was dat zeker niet. Krook: „Ik kan nu wel heel wijs gaan roe pen, dat ik dit allemaal heb zien aankomen, maar dat is niet zo. Toen Falko bij me in de kern ploeg kwam, waren de verwach tingen meteen hooggespannen. Bij Rintje was minder vanzelf sprekend, dat hij een topper zou worden." Drie jaar terug zijn Krook en Ritsma stap voor stap gaan sleutelen aan de techniek. Het moest uit zijn met het zinloos gesmijt van krachten. Ritsma toen: „Ik probeer net zo te rij den als Falko." Langzaam maar Rintje Ritsma heeft de klus geklaard. Op 'gympen' en op het podium geniet hij v zeker werd hij beter. Dat kwam tige allrounder onder de knie Ritsma net als Koss geleerd hoe vooral tot uiting op de langere kreeg. Krook: „Terwijl Zandstra hij de vijf en tien kilometer afstanden, die hij als sprintach- het al van nature had, heeft moet rijden." Geen goals in duel bij FC Twente Jan Wouters keek stoïcijns, bij na verbaasd toen hem gisteren werd gevraagd of hij PSV ook zo'n treurig elftal vond. De in ternational, tegen FC Twente (0-0) zijn debuut makend voor de oud-kampioen, was eigenlijk wel tevreden, vooral met het re sultaat. „Qua voetbal was het niet denderend." Het was abo minabel wat PSV liet zien. Deels leek het zwakke, lijnloze spel iets te maken te hebben met de keuze die trainer Aad de Mos heeft gemaakt voor de komende weken: Wouters rechts op het middenveld, Numan spelbepa- lend in het centrum, Koeman links. Het lijkt een keuze om Popescu opnieuw een kans te geven te laten zien wat hij kan. Met de immer corrigerende en terugvallende Wouters in de buurt valt er voor de Roemeen aanvallend wel weer eer te be halen. In de oefenwedstrijdjes tegen Oost-Kapelle en Hoek en gisteren tegen FC Twente was Popescu al iets beter, iets dwin gender dan hij lang is geweest. Het gaat wel ten koste van Nu man en Koeman. De aanvoer der was in de eerste competitie helft zo'n beetje de beste van PSV. Koeman was meestentijds een gedreven spelende libero, anders wel een bindende links half. Hij scoorde ook regelma tig, bij voorkeur uit fantastisch gekrulde vrije trappen. Gisteren nam hij er eentje: de bal vloog tien meter over het doel van Twente. Wouters noemde dat na af loop 'een kwestie van zelfver trouwen'. De beste man van PSV (De Mos: „Hij stak met kop en schouders boven de rest uit") heeft kennelijk al snel in de gaten dat hij niet in een ge spreid bedje terecht is geko men. „Er is geen rust in het spel en dus geen zelfvertrouwen. Dat is logisch, want het liep niet bij PSV. Maar een gebrek aan zelf vertrouwen hoeft er niet te zijn, gezien de kwaliteiten in de ploeg. Zie Numan, Hoekstra, Van Mol. Maar het zijn jonge spelers. En dan heb je ook nog nieuwe spelers als Meijer en Van Ankeren. Die zijn in een topploeg met problemen geko- Het was aardig van Wouters om met name Van Ankeren te be schermen. De rechtsbuiten speelde dramatisch slecht en liet ten overvloede zien gebukt te gaan onder een gebrek aan elementair technisch en tac tisch vermogen. Wouters even wel: „Van Ankeren was niet zwak; hij kwam toch drie keer in scoringspositie. Dat telt." De nieuwe leider van PSV praat al zoals De Mos, zalvend, de harde standpunten naar bui ten toe mijdend. De Mos: „Nee hoor, mijn ploeg is me niet te gengevallen. Maar ik ben blij met het punt. We hadden in de laatste minuten ook nog kun nen verliezen." Collega Baan was wel 'wat ontevreden', omdat de coach van Twente had gezien dat PSV te kloppen was geweest. Hij roemde Pahlplatz vanwege diens ondernemingszin, maar overdreef pathetisch toen hij stelde dat de zoon van Theo 'onsterfelijk' had kunnen wor den, als hij had gescoord. Dan worden er dit jaar nog veel spe lers van ploegen die tegen PSV voetballen onsterfelijk. Intussen kan FC Twente al meer dan tien jaar niet van PSV winnen. Ook gisteren moesten de Tukkers het doen met de minst slechte score. In een foei- slechte rommelpot had Twente wel de meeste aanspraken, want de beste kansen op een overwinning. De mogelijkheden die FC Twente had waren deels te danken aan mooie acties van de aanvallers Vurens en Pahl platz, deels te wijten aan dom me fouten van de PSV-verdedi- ging. Bij de oud-kampioen zijn het niet alleen de jongeren en de nieuwelingen die het spoor bijster zijn. Ook de routiniers maken misslagen en zijn vorm en zelfvertrouwen kwijt. Goed beschouwd speelde FC Twente matig tot slecht, wat enigszins werd verhuld door het feit dat PSV nog veel slechter voetbalde. Polley had voor rust twee kan sen die hij niet kon verzilveren, waarvoor hij in de tweede helft werd gewisseld. PSV had in de eerste helft één kans meer. FC TWente: Boschker, Hilgerink, Paus, Hoogma en Karncbeck; Van Halst. Bocrebach en Ix-urink (53. Kool): Pahl platz, Polley (f>5 Muls) en Vurens PSV: Van Breukelen; Van Aerle. Popes cu. Van Tiggclen en Van Mol: Wouters. Numan en Koeman: Van Ankeren. Meijer en Hoek mm Tijdens de Olympische Winter spelen van komende maand in Noorwegen zal dagelijks een Nederlandstalige krant verschij nen. De uitgave van NOCNSF wordt verkocht als bijlage van het Hamar Dagblad. De oplage bedraagt 2000 exemplaren. De krant is be doeld voor deelnemers en sup porters, die de Spelen in Lille- hammer en Hamar volgen. Naar verwachting zullen 2000 a 3000 Nederlanders de Winter spelen bezoeken. De krant om vat nieuws van de Nederlandse afvaardiging en onder meer een column van chef de mission, Ard 'Schenk. De verkoopprijs van de krant, inclusief het in het Noors geschreven Hamar Dag blad, is tien kronen, ongeveer 2,70 gulden. Het initiatief kost NOCNSF duizend gulden per dag. De Spelen worden van 12 tot 27 fe bruari gehouden. Blair Bonnie Blair heeft tijdens het tweede weekeinde van de Ame rikaanse selectiewedstrijden voor de Olympische Winterspe len de 500 meter afgelegd in 39,59 seconden. Dat is de beste tijd van dit seizoen. Blair, winnares van de 500 meter tijdens de Spelen van Calgary (1988) en Albertville (1992), noteerde die tijd op de overdekte baan in West Allis, eert buitenwijk van Milwaukee. De Amerikaanse verbeterde haar vorige week met 39,76 ge vestigde baanrecord. De beste seizoentijd was met 39,65 in be zit van de Zuidkoreaanse Sun Hee You. Dan Jansen, de wereldrecord houder bij de mannen, zege vierde op de kortste afstand in 36,44. Het wereldrecord staat sinds vorige maand op 35,92. In voorwedstrijden had de Chinese wereldkampioene Qiaobo Ye de .internationale' 500 meter ge wonnen in 40,87. Jan Wouters (links) en Twente-speler Nico Jan Hoogma staren naar de lucht en zijn in afwachting van de bal. FOTO ANP HOOFDPRIJS: MET 2 PERS. COMPLEET VERZORGD NAAR AMERIKA

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17