Leidsch Dagblad Kabinet: meer voor noodfonds i 'Iedereen is in staat tot martelen en moorden' BEL: 071-128030 Buitenwijken van Sydney in brand Slag om WK-reizen in volle gang GOED NIEUWS Drie jongens verkrachten meisje (13) in Leiderdorp [ZATERDAG 8 JANUAR11994 Spijt van verzetsdaad 'Ik wou dat ik de tijd kon terugzetten' leiden/rotterdam De man die op 4 januari 1944 een aanslag pleegde op de als NSB'er bekend staande directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau in Leiden, heeft daar nu spijt van. „Ik wou", zegt de verzetsstrijder die ano niem wil blijven, „dat ik de tijd kon terugzetten. Als ik het achteraf bekijk, is het dit allemaal niet waard ge weest". Zijn mislukte liquidatie poging had een Duitse wraakactie tot gevolg. Drie Leidse notabelen werden vermoord: dr. Chr. de Jong^ conrector van het Stedelijk Gymnasium, H. Douma, hoofd van de Eer ste Leidsche Schoolvereni ging en huisarts Hans Flu. Bovendien werden 32 vooraanstaande Leide- naars gedeporteerd naar strafkampen. De verzetsman onder vindt nog steeds psychi sche last van zijn werk in de oorlog: zijn ouders wer den er het slachtoffer van. Zij stierven in de kampen waar ze naar toe waren ge bracht, nadat 'de groep' was verraden. Hij slaapt sinds de oor log geen nacht meer goed. Zijn daad heeft alleen ver lies opgeleverd. „Ik zou nu nooit meer in het verzet gaan." Het drama dat zich 50 jaar geleden voltrok, wordt op 19 januari herdacht. Vandaag in ons Bijvoeg sel: een reconstructie, me de aan de hand van gege vens die de zoon van huis arts Hans Flu verzamelde. Hij trok een jaar uit om de moord op zijn vader te on derzoeken. Groot onderzoek naar vervuiling van jachthavens Er komt een groot onderzoek naar de vervuiling van de Ne derlandse jachth'avens. De ex ploitanten willen aantonen dat zij niet verantwoordelijk zijn voor die vervuiling. Zij willen niet opdraaien voor de hoge kosten van de verwerking van het slib, dat wordt opgebaggerd de havens op diepte te hou den. Het onderzoek naar de vuiling in de bijna 1200 jachtha vens in ons land wordt uitge voerd in opdracht van de com missie Milieuzorg Pleziervaart Deze commissie bestaat uit tegenwoordigers van de Hiswa (namens de exploitanten van de havens), de watersporters, de ANWB en het rijk. Het onder zoek moet in oktober worden afgerond. Volgens A. Willemsen van de Hiswa is het niet terecht dat de exploitanten vari jachthavens de dure verwerking van het bag gerslib zelf moeten betalen. „De overheid kan wel zeggen dat de vervuilers moeten betalen, maar de havenbeheerders zijn niet verantwoordelijk voor de vervuiling. De verontreiniging is afkomstig uit heel Europa en wordt aangevoerd met het wa ter uit de grote rivieren", aldus Willemsen. De exploitanten benadrukken dat zij de afgelopen jaren al veel hebben gedaan om vervuiling tegen te gaan. Onder meer zijn maatregelen getroffen voor het opvangen en verwerken van af gewerkte olie en andere milieu onvriendelijke stoffen in de i jachthavens. OPGERICHT 1 MAART 1860 NR 40358 LOSSE NUMMERS ƒ1,80 Dolfijn Grietje 3 De 2-jarige witsnuit- dolfijn Grietje, die twee maanden geleden ziek aanspoelde op Texel, her stelt voorspoedig. Clinton 5Whitewatergate drijft de Amerikaanse presi dent Bill Clinton danig in het nauw. Het kabinet stelt het bedrag dat beschikbaar is voor noodhulp aan Limburgse bedrijven niet afhankelijk van de bijdrage van het bedrijfsleven zelf. Dat is gisteren ge bleken tijdens overleg met de Tweede Kamer. Aanvanke lijk was het kabinet van plan 2 miljoen gulden beschik baar te stellen voor de land- en tuinbouw en 5 miljoen voor het overige bedrijfsleven. Op het speciale rampengiro nummer 777 van het Rode Kruis was gisterochtend 5,9 mil joen gulden binnengekomen. Opgeteld bij de andere toege zegde steunbedragen, zoals de 15 miljoen gulden van de rege ring, had het Rampenfonds op dat moment bijna 24 miljoen gulden in kas. Sneeuwstormen, gladheid en overstromingen hebben giste ren in delen van Europa enor me chaos veroorzaakt. Het mid den en zuiden van Engeland hebben te lijden van hevige sneeuw- en regenval en ook in Frankrijk heerst barre winter. Daar moesten na hevige sneeuwstormen en regens in het zuidoosten honderden mensen worden geëvacueerd, zitten meer dan 100.000 men sen zonder elektriciteit en wer den verscheidene autowegen en spoorverbindingen geblok keerd. Het winterse weer, dat vol gens meteorologen nog zeker enkele dagen zal aanhouden, kostte in West-Europa verschei dene mensen het leven. Ook Zuid-Europa heeft het zwaar te verduren. In Portugal zorgde de Atlantische Oceaan voor vijf meter hoge golven, waardoor veel havens moesten sluiten. Sneeuw viel zelfs zo zuidelijk als in Andalusië in Spanje en de Portugese Algarve. De winter stormen geselden ook de noordwestkust van Marokko van Rabat tot Tanger. Ten min ste twee mensen kwamen om het leven toen een palmboom op hun auto viel. DIOK yt DIOK nam voor de 2 I vierde keerde Zil veren Sleutels in ontvangst als sportploeg van Leiden; een record. Nog geen abonnee? Voorwaarde was daarbij, dat het bedrijfsleven eenzelfde bedrag zou bijpassen. Met geld uit dit noodfonds moeten bedrijven met acute geldproblemen van de ondergang gered worden. Bijna de gehele Tweede Kamer maakte bezwaar tegen dit voor stel. Minister Andriessen legde zich neer bij het oordeel van de Kamer. ,,lk had gerekend op een belangrijke bijdrage van het bedrijfsleven. Dat is jammer ge noeg niet gelukt. Nu dat zo ligt, ben ik best bereid meer geld op tafel te leggen." Volgens Ancjriessen wordt te veel nadruk gelegd op het noodfonds. Slechts enkele tien tallen kleine bedrijven zijn er van afhankelijk. In totaal zal een bedrag van 7 tot 10 miljoen gul den voldoende zijn om faillisse menten te voorkomen, ver wacht hij. Andriessen schat dat 7000 woningen schade hebben opge lopen als gevolg van de waters nood. Voor de acute noodgeval len heeft het kabinet 15 miljoen gulden toegezegd aan het Ram penfonds. Verder komt er geld beschikbaar voor alle huishou dens die schade hebben gele den. i de Kamer om getallen te horen uit de mond van Andriessen draai den op niets uit. De door Om roep Limburg samen met ande re regionale omroepen in Ne derland gisteren gevoerde lan delijke actie heeft in totaal ruim 3,5 miljoen gulden opgebracht. Stompwijks duo loopt binnen met 'Vleugelwagen' stompwuk judy nihof Twee Stompwijkers hebben een goudmijn aangeboord: de Vleu gelwagen, een apparaat waar mee concertvleugels kunnen worden gekanteld en getrans porteerd zonder dat het je rug kost. Drie jaar lang leurden uit vinders Ronald Monkhorst en Diemer Roodenburg met hun idee, maar nu lijkt het schip met geld binnen te lopen. Het Ne derlands Octrooibureau ver leende dit jaar een wereldwijd octrooi voor hun vondst. Marktonderzoek heeft al uitge wezen dat Monkhorst en Roodenburg over de hele we reld ruim 3.000 Vleugel wagens kunnen slijten. Het kan zo'n ne gentig miljoen gulden in het laatje brengen. Pagina 15 'Ze geloven gewoon niet in je uitvinding'. Unilever haalt 'onrein' vlees terug uit VAE HET WOORD IS AAN Petit-Senn Zij die door de godsdienst tegen over elkaar komen te staan, zijn niet godsdienstig. VANDAAG Binnenland- Buitenland - Cultuur Familieberichten Feiten en meningen Gesprek van de dag Info Randstad - Religie - Sport VANDAAG OOK Toerisme PAGINA 25 HET WEER UVG in Oss, een volledige doch ter van Unilever, hpeft een partij van „enkele honderduizenden" blikken rundvlees van het merk Zwan teruggehaald uit de Vere nigde Arabische Emiraten (VAE). In de conserven zijn ei witten verwerkt die afkomstig waren van varkens. Volgens het Islamitisch geloof is een varken een onrein dier. De fout kwam aan het licht na een klacht van lokale gezondheidsautoriteiten. Volgens een woordvoerder van Unilever blijft de schade be perkt tot de transportkosten. „De kwaliteit van het vlees noch de produktveiligheid is in het geding." De blikken zullen el ders worden afgezet. Verwachting van het KNMI tot vanavond Droog Wolkenvelden en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur onge veer 6 graden. Matige wind, kracht 3 a 4, in de loop van de dag draaiend van zuidwest naar zuid. Dominee Visser: 'Ik maakte een vergissing' rotterdam Sydney De wegen in Sydney waren gisteren ver stopt met volgepakte auto's van mensen die op de vlucht waren geslagen voor de verzengende bos branden, die inmiddels de buitenwijken van de stad hebben bereikt. Brandweerlieden kunnen niets meer uitrichten tegen de meer dan 130 branden die over de 1.200 km lange kuststrook van de Australische staat New South Wales raasden. Ooggetuigen maakten melding van 25 meter hoge vlammen en ki lometers lange muren van vuur, die zich door de bush verplaatsen. Ambulancepersoneel moest hon derden mensen behandelen voor rookvergiftiging en zeker 14 personen werden met ernstige verwondin gen in ziekenhuizen opgenomen. Doden vielen er gisteren, voor zover bekend, niet. Eerder zijn 2 brandweerlieden en een burger omgekomen. De po litie zei te geloven dat zeker de helft van de branden is aangestoken. Meteorologen hebben voorspeld dat de weersomstandigheden, die tot de verspreiding van de branden hebben bijgedragen, in ieder geval het komende weekeinde nog zullen aanhouden. FOTO Reuter wenst u oen en sportief 1994 Tel. 071 -142*25 Dominee Hans Visser vindt achteraf dat hij bij zijn hulpver lening aan verslaafden in Rot terdam (project 'Perron Nul' en opvang in de Pauluskerk) de si tuatie niet geheel juist heeft in geschat. Visser: „Ik heb die hulpverle ning te laagdrempelig gemaakt. Ik haalde van alles binnen: een gedoogzone en daarmee dea lers, rotzooi, toestanden. Die moeilijk te corrigeren. Ik j niet tegen de moeilijke zeggen: bekijk het ver- Dan gaan ze de straat de winkels en de wij ken. Die vergissing kan ik moei lijk goedmaken." Visser (die zich terug trekt van Perron Nul) doet deze uitspra ken vandaag in deze krant, in het Zaterdags Bijvoegsel. De Delftse miljonairs van de Postcodeloterij. 'Het lukt nooit om al dat geld te besteden...' Oud zijn in Rusland: een regelrechte ramp. Foto- impressie uit Moskou. Denkwijzen Fatale Aantrekking. 'Meneer Arke'viert gouden jubileum. Van busbedrijfje tot toeristenindustrie. Onze Taal: Achternamen. Meeste lijnvluchten voor populaire datums al vol den haag npaFlorida, dus we hebben elke week zo'n 3.000 stoelen beschikbaar. We kunnen grotere toestel len inzetten en gaan pendelen. De capaciteit kan worden opgevoerd naar behoefte", laat woord voerder U. Buys weten. Ook Martinair is volgens hem nog volop aan het onderhandelen met de reisorganisaties. De OAD, een van de specialisten in Oranjerei- zen, onderhandelt tevens met buitenlandse maatschappijen over stoelen. „Wereldwijd zijn er geweldig veel vliegtuigen", grapt directeur J. ter Haar. „De kaarten zijn een groter probleem dan de stoelen". Air Trade, de ticketgrossier voor zo'n 1000 reisbureaus, vliegt met uitsluitend buiten landse maatschappijen naar Amerika. „KLM en Martinair zijn duurder dan de Ameri kaanse maatschappijen en bovendien hebben de Amerikaanse maatschappijen meer mogelijkhe den", zegt directeur A. Hesselink. Air Trade is nog in bespreking met British Airways, Air France en Lufthansa over extra stoelen. Ook met Martinair wordt nog onderhandeld. Reizigers die geen zin hebben in het oranje groepsgevoel en op eigen gelegenheid goedkoop naar Amerika willen vliegen, lopen dus de kans achter het net te vissen. „Ach, in de business class is tenslotte altijd nog plaats", relativeert Hesse link de stoelendans. De slag om de vliegtuigstoelen naar het WK-voet- bal in de Verenigde Staten is in volle gang. Maan dagochtend opent de KNVB het 06-nummer, waarop kaarten voor de WK kunnen worden be steld, maar voor de populaire datums de speeldagen van het Nederlands elftal in Washing ton en Orlando zitten de meeste lijnvluchten al vol. De volle bak geldt voor de Nederlandse maar ook voor de meeste Europese en Amerikaanse maatschappijen die vanaf half juni via Schiphol naar Amerika vliegen. De tot nu toe verkochte stoelen zijn vooral in handen van Nederlandse reisorganisaties die Oranjesupporters proberen te verleiden met complete WK-pakketten. Vluchten, overnachtingen en kaarten zijn nog steeds voor een paar duizend gulden per persoon te boeken. De KLM weet echter niet of Nederland massaal de oceaan over kan vliegen. Daarvoor is het nog te vroeg, zegt KLM-woordvoerder H. Leijte. „We verwachten vele duizenden passagiers te vervoe ren, maar we weten nog niet wat onze maximale capaciteit is. Bovendien zijn we nog aan het on derhandelen met touroperators". Chartermaatschappij Martinair ziet het minder somber in. „We vliegen tien keer per week op Politie doet onderzoek op scholen Leidse docent politieke wetenschappen A. Schmid: leiden paul v „In haast ieder mens zit een beul." Dat concludeert de Leid se prof.dr. A. Schmid na een reeks gesprekken met beulen. „Natuurlijk, er zijn mensen die weigeren beulswerk te doen. Maar in wezen is iedereen in staat om te .martelen en te moorden." Niet omdat ze zo geboren zijn, legt de docent politieke wetenschappen uit, maar om dat hun groep ze daartoe aan zet. Zo'n groep noemt je een lafaard als je weigert te marte len en te moorden en maakt je duidelijk dat je wel móet. Om erbij te horen, bijvoorbeeld. Maar ook omdat de anderen vijanden zijn. En van vijanden moet je informatie aftroggelen, om zelf te kunnen overleven. „Na een tijdje gaan veel beu len hun werk als routine zien, beleven ze er zelfs plezier aan. Het geeft ze een machtsge voel". vertelt Schmid. Zo ook een Peruaan die bij de politie ging omdat die een goed voet balteam had, maar terecht kwam in een dorp waar de guerrilla's zeer actief waren: „Het was al snel: 'zij of ik'. Alles leek geoorloofd, tot martelen, verkrachten en moorden toe." Volgens het onderzoek ligt de fout, echter niet alleen bij de beulen en hun directe collega's, maar houden autoriteiten het systeem in stand. Öf ze geven de bevelen, öf ze steunen de beulen, öf ze hebben geen be zwaar tegen hun praktijken. Schmid verrichtte het onder zoek voor de Verenigde Naties. Hij hoopt dat het onderzoek bijdraagt aan een betfere hulp verlening aan slachtoffers van martelingen, zoals veel vluchte lingen. Ook verklaart het veel misstanden in het voormalige Joegoslavië. „Een vader ver krachtte daar zijn 7-jarig doch tertje voor de ogen van Servi sche collega's om te laten zien dat hij een goede Serviër is. Zijn vrouw was namelijk een Kroatische." De resultaten van het onder zoek staan in het gisteren ge presenteerde boek 'De politiek van de pijn: beulen en hun ba zen' ('The politics of pain: tor turers and their masters). Pagina 17: 'Beulen zijn geen Schwarzeneggers' leiderdorp roy klopper Drie nog onbekende jongens hebben afgelopen maandag een 13-jarig meisje verkracht op de Leiderdorpse Beukenschans. De politie heeft dit gistermiddag bekend gemaakt. De kwestie is, in het kader van het onderzoek, tot nu toe stil gehouden. Het jonge slachtoffer fietste maandag tussen 16 en 17 uur in de buurt van het clubgebouw van de muziekvereniging Con Bravura. Plotseling werd ze door drie jongens van haar fiets getrokken, mishandeld en uit eindelijk verkracht. De recher che van het district Hollands Midden is onmiddellijk een on derzoek gestart. Het is volgens een woordvoerder nog ondui delijk of de daders bekenden zijn van het slachtoffer. De vraag of de drie het 13-jarige meisje hebben opgewacht, kan evenmin worden beantwoord. Volgens een verklaring van het slachtoffer zijn de daders ongeveer 17 jaar oud. Daarom richt het onderzoek van de poli tie zich vooral op scholen in Leiderdorp en Leiden. Pro bleem hierbij is, dat veel scho len nog in de kerstvakantie zit ten. „Volgende week hopen we een beter beeld te krijgen," al dus een zegsman van de politie. Inmiddels is een signalement bekend van de daders. De eer ste jongen heeft een lengte tus sen de 1.75 et) 1.80 meter. Hij heeft een stevig postuur en droeg een zwarte halflange jas. De tweede is ongeveer 1.70-1.75 meter en slank. Hij heeft don kerblond, stekelachtig maar niet erg kort haar en droeg een zwart kort jack en spijkerbroek. De derde verdachte is een onge veer 1.75 meter en droeg een groen jack. Allen zijn blank en ongeveer 17 jaar. De politie vraagt getuigen van het voorval of mensen die me nen iets over de zaak te weten contact op te nemen met de re cherche in Leiderdorp, telefoon 071-411421. Informatie wordt vertrouwelijkbehandeld. Lcidsch Dagblad NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja» dat is goed nieuws Dus neem ik nu een abonnement. Voorletters:- Adres: Tel: (l.v.m. controle bezorging) Na dc eerste 2 weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch 29.30) Per kwartaal via acceptgiro i85,55) automatisch 84,55) Nr. bank/giro: i Handtekening:. Of bel 071-128030 0 Machinefabriek rt West-End BV Lisse, tel. 02521-19048 engineering A machinebouw en -reparatie motorrevisie

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 1