Plan voor reorganisatie valt slecht Fietser hoeft niet bang meer te zijn voor bon 'Ze durven geen aangifte te doen van diefstal gebit' Haagse binnenstad krijgt oppepper Het Gesprek van de Dag/Randstad 'Meteoriet is grootste bedreiging voor mens' BEZEMPLEIN ONTWIKKELING DVZ Katwijk biedt ziekenfondsverzekering VRIJDAG 7 JANUAR11994 -CHEF MElNDERT VAN D Een 39-jarige vrouw uit het Noordse Dorp, vlakbij Nieuw koop, kreeg op 10 december de opdracht om haar kunstgebit in een plastic zakje aan de deur te hangen. Een man die door de telefoon zei dat hij 'van de Tandheelkundige Dienst te Rot terdam' was, haalde het die nacht op. Voordat ze wakker zou worden, zou het gebit weer terug zijn, zo beloofde hij haar nog. Ook zij zag haar kunstgebit nooit meer terug. „Hij zei dat hij mijn gebit ging onderzoeken op de aanwezig heid van stoffen die hoofd- en nekklachten veroorzaken. Ik be grijp niet hoe hij het wist, maar die klachten had ik inderdaad." Haar huisarrest duurde twee weken. Vlak voor de kerst had Motieven van gebittenrover niet duidelijk haar tandarts uit Zevenhoven een nieuw gebit klaar. „Mensen vragen mij wel eens hoe ik zo stom heb kunnen zijn om het gebit zomaar aan ie mand mee te geven. Maar die man was zo geraffineerd. Hij wist precies hoe oud mijn gebit was en waar ik het had ge kocht." De vrouw hoorde later dat ook mensen uit Woerdense Ver laat, Nieuwveen en Leiden zijn benaderd door de gebittenver- zamelaar. „De meesten scha men zich zo dat ze geen aangif Haarlemmermeer wordt gesplitst haarlem De gemeente Haarlemmermeer kan niet in zijn huidi ge vorm blijven bestaan. De luchthaven Schiphol en Badhoeve dorp moeten in elk geval aansluiten bij het stadsgewest Amster dam (ROA). De gemeenteraad en de bevolking moeten vervol gens uitspreken of de rest van de gemeente bij Amsterdam, of bij de rest van de provincie Noord-Holland moet worden ge- /oegd. Het raadgevend referendum kan tijdens de gemeente raadsverkiezingen worden gehouden. Dat heeft de c van de koningin van Noord-Holland, J.A. van Kemenade, van middag gezegd tijdens zijn nieuwjaarsrede. Van Kemenade is het eens met het plan van het Rijk om vier stadsprovincies te rond Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht. 'Stop lozen bagger in Noordzee' den haag De Zuidhollandse Milieufederatie wil dat de gemeen te Rotterdam stopt met het lozen van bagger uit de Rotterdamse haven in de Noordzee. Gisteren heeft de federatie bij de Raad van State geëist dat de vergunningen voor de stort worden inge trokken. Rotterdam loost baggerspecie in zee om de havens en vaarwegen toegankelijk te houden voor de scheepvaart. De milieufederatie vindt dat door de lozingen ontoelaatbare hoe veelheden zware metalen, olie en chloor- en teerverbindingen in zee terechtkomen. Volgens de gemeente Rotterdam is een groot deel van de baggerspecie in de havens niet verontreinigd. De kans dat een mens overlijdt door een meteoriet is veel gro ter dan de kans dat iemand om komt bij een overstroming, vliegtuigongeluk, brand, terro ristische aanslag, door kanker, wilde dieren, voedselvergiftiging of andere dagelijkse bedreigin gen van het leven. Dit schrijven twee Ameri kaanse deskundigen in het gis teren verschenen gezaghebben de wetenschappelijke tijdschrift Nature. Het zijn Clark Chapman van het Instituut voor Toege past Wetenschappelijk Onder zoek SAIC in Tuscon (Arizona) en David Morrison van de Ame rikaanse ruimtevaartorganisatie NASA. De astronoom Hans Betlem van de Dutch Meteor Society in Leiden zet echter grote vraagte kens achter de bewering van het tweetal. „Wat de Amerikanen hebben gedaan, is volgens mij dollen met de statistiek." Als een regen van meteorieten op aarde valt, zo legt de Leidse me- teoordeskundige uit, kunnen daarbij miljoenen zo niet mil jarden mensen omkomen. Chapman en Morrison hebben dergelijke aantallen verdeeld over de periode waarin een for se meteoor op aarde kan vallen. Betlem: „Dan kom je natuurlijk aan een groot aantal slachtof fers per jaar. Zo veel vallen er bijvoorbeeld niet in het ver keer." Chapman en Morrison vin den dat er een systeem moet komen om de omloop van ge steenten in de ruimte, die op aarde terecht zouden kunnen komen, na te gaan. Als er wer kelijk gevaar dreigt, zou men de stenen door middel van kern wapens op tijd kunnen uitscha kelen. Hans Betlem verwijt de twee Amerikaanse deskundigen dat zij hun kansberekening met opzet 'dreigend' hebben ge maakt om bij de overheid geld voor een dergelijk waarschu wingssysteem los te peuteren. te durven doen. Deden ze dat maar, dan kwam de politie hem misschien op het spoor." De 51-jarige M. Verbeek uit Alphen had begin december ge luk. Na een bezoek aan de tand- protheticus, die haar kunstgebit had gerepareerd, ging ze op vi site bij haar dochter. Even later werd er aangebeld. Een man, die haar vanaf de praktijk moet hebben gevolgd, zei dat er ver keerde vloeistoffen waren ge bruikt en dat het gebit radicaal moest worden schoongemaakt. „Ik wilde het eerst niet meege ven omdat ik dacht dat het om een grap ging", vertelt ze. „Maar ja, hij werd boos en zei dat het levensgevaarlijk was om het gebit in te houden." Op de afgesproken tijd bracht de man het gebit weer terug. „Toen ik twee weken later bij de tand- protheticus kwam, bleek pas dat hij hier helemaal niets mee te maken had." Tandprotheticus Holla hoor de begin vorig jaar voor het eerst van een gebittenroof. „Op een maandagochtend kreeg ik opeens een paar telefoontjes Hazerswoude. Of ik zo snel mogelijk een gebit wilde maken. Iemand van TNO was daar aan de deur geweest, die had tegen de mensen ge zegd dat hij hun gebitten een uurtje mee zou nemen voor on derzoek. Zij zagen hun gebit nooit meer terug. Ik kende ze verder niet en had diverse an dere afspraken staan. Ik vroeg dus of ze eerst een ander wilden proberen. Later heb ik nooit meer wat van ze gehoord. Ik denk dat ze door iemand anders zijn geholpen." „Het i intriest voor de gedupeerde", verzucht hij. „Het ergste is dat de betrokkene ge lijk aan huis is gekluisterd. Dat is nog erger dan de ongeveer 1400 gulden die iemand aan een nieuw gebit kwijt is." Wat zou een ander nu met een kunstgebit moeten? De tandprotheticus heeft geen idee. „Een gebit is alleen van persoonlijke waarde. Een ander heeft er helemaal niets aan." Zou de gebittendief psychisch gestoord zijn dan? „Dat kan niet anders. Het lijkt mij dat het den haag alice v i plein Ruim 180 woningen, ee met winkels en horeca en /ut) ondergrondse parkeerplaatsen Dat zijn de plannen van de ge meente Den Haag voor het ge bied tussen de. Grote Markt straat en de Amsterdamse Veer kade. Als de gemeenteraad het ontwerp van de projectontwik kelaarscombinatie BAM/MBO in februari goedkeurt, kan eind 1994 met de drie jaar durende bouw worden begonnen. Voor het totale project wordt 60 mil joen gulden uitgetrokken. Den Haag wil met het project het woonklimaat en het aanbod van winkels in dit gebied verbe teren. De geplande winkelruim te is minimaal voor de helft be stemd voor kleine winkelbedrij ven van zelfstandige onderne mers, zoals designwinkels, ge specialiseerde boekenwinkels en delicatessenwinkels. Deze winkels moeten een evenwicht met de grote warenhui- de buurt. De Wagen straat zal volgens het ontwerp tot en met de Gedempte Gracht voetgangersgebied worden. Achter de Hema kermt aan de Bezemstraat een groot plein met winkels en horeca. De Bij enkorf en de Hema krijgen een ingang aan het nieuwe plein. Aan de Veerkade moet een grootwinkelbedrijf komen, als trekker voor het winkelend pu bliek. Boven de winkelruimte aan het plein komen woningen en onder het bouwproject zijn de parkeerplaatsen gepland. O Winkelcentrum ©Bezemplein ©Winkelcentrum caroline van overbeeke DVZ Verzekeringen in Katwijk heeft vanaf 1 maart een ziekenfondsverzekering in het pakket. DVZ is in de regio vooral actief als particuliere-ziektekostenverzekeraar. DVZ wil zich richten op alle ziekenfondsverze kerden in de regio. Het Katwijkse verzeke ringsbedrijf gaat voor de uitvoering van de nieuwe ziekenfondsverzekering samenwer ken met het Zilveren-Kruisziekenfonds in Noordwijk. Directeur J. van der Meij van DVZ noemt de stap naar de ziekenfondsmarkt een logi sche. „De scheidslijn tussen de particuliere ziektekostenverzekering en de min of meer traditionele ziekenfondsverzekering wordt steeds vager. De ziekenfondsverzekering wordt meer en meer gezien als een gewoon verzekeringsprodukt. Ziekenfondsverzekerden die bij bedrijven in dienst zijn, kunnen collectief bij DVZ ver zekerd worden. Volgens de directie kan DVZ een ziekenfondspakket aanbieden dat steedsom dezelfde persoon gaat. De kern van het verhaal is iedere keer hetzelfde. „Het is geen domme jongen ook. Hij weet precies waar hij moet zijn, dat het gebit is gerepareerd en hoe oud het is." Bij de politiekorpsen in de Rijnstreek zijn in totaal twee aangiften binnengekomen van gestolen gebitten: één van de Bodegraafse en één van de vrouw uit het Noordse Dorp. De politie is echter niet actief op zoek naar de gebittendief. „Daarvoor bieden de aangiften te weinig aanknopingspunten", zegt politiewoordvoerder F. Vergeer uit Gouda. C. Jongejan, bestuurslid en tot voor kort voorzitter van de afde ling Rijnland van de Nederland se Maatschappij tot Bevorde ring der Tandheelkunde moet hartelijk lachen als hij het ver haal hoort. Bij de kring zijn zo'n 250 tandartsen uit de Duin- en Bollenstreek, de regio Leiden en de Rijn- en Veenstreek aange sloten. Hij zegt echter nog nooit vqn de gebittenrover gehoord te hebben. „Terwijl zoiets toch al snel het onderwerp van gesprek is. Dit is zo idioot, echt iets om iemand te pesten." Ook de hui dige voorzitter R. Nieboer uit Oegstgeest heeft nog nooit van een dergelijke gebittenroof ge hoord. Bij de Organisatie van Nederlandse Tandprothetici is er evenmin iets over bekend. Personeel RUL wil meer duidelijkheid Het reorganisatieplan bevat te veel onduidelijkheden, te weinig argumenten en houdt nauwelijks verband met de eerder vastgestelde problemen op het Bureau van de Universiteit. Dat zijn de belangrijkste bezwaren van de Dienstcommissie van de ambtenaren van de Leidse Rijksuniversiteit tegen het nieuwe plan. het bureau een cutuuromslag komen: minder hiërarchie, meer samenwerking, klant vriendelijker en gericht op de kwaliteit. Ruwhof daarover: leiden caroline v In het plan staat dat 28 van de ruim 370 banen op het Bureau moeten verdwijnen en dat de functies van directeuren en een aantal diensthoofden worden geschrapt. De voorzitter van de Dienst commissie - de belangenbehar tiger van het personeel - P. Ruwhof stelt dat de commissie nooit akoord gaat met minder arbeidsplaatsen als niet duide lijk is waarom dat gebeurt. „De vermindering van het aantal ar beidsplaatsen wordt niet bear gumenteerd in het plan. Voor de medewerkers op het bureau bestaat nu ook veel onduidelijk heid over de stoel waar ze op te recht komen. De taken van de nieuwe diensten worden ook veel te summier beschreven. Dat leidt tot speculaties en on rust en dat is niet nodig." Volgens universiteitssecreta ris W. van den Berg moet er op de reorgai tie en de verbeteringen op het bureau hangen voor een groot deel af van de in het plan be schreven cultuuromslag. Maar in dat plan ontbreken maatre gelen om medewerkers te moti veren en enthousiast te maken om tot die cultuuromslag te ko- Ook het sociaal plan schiet volgens hem tekort. „Er staat weinig in over de plaatsingspro cedure voor medewerkers. Waar het geld voor de uitvoering van het sociaal plan vandaan moet komen, is ook niet duidelijk." De Dienstcommissie peilt de komende weken de meningen van de ambtenaren over het1 plan. Het college van bestuur moet de reorganisatie nog goedkeuren. in grote lijnen vergeljkbaar is met een parti culiere verzekering. De aanmeldingen lopen via DVZ, de ad ministratie wordt gedaan door Zilveren Kruis. Verzekerden kunnen met vragen bij DVZ terecht". Directeur Van der Meij voelt niks voor een fusie. „We zijn weliswaar een relatief kleine verzekeringsmaatschappij maar daardoor ook flexibel. We hechten zeer aan onze identiteit. Voor een fusie waarbij we opgaan in een groter geheel voelen we niks." Oud-burgemeester in hoger beroep Oud-burgemeester T.R. Seinstra van Goes gaat in hoger beroep te gen zijn ontslag. De ambtenarenrechter verwierp medio vorig jaar al het bezwaar van Seinstra, die eerder burgemeester was van Nieuwkoop. De Centrale Raad voor Beroep in Utrecht is voor de ontslagen burgemeester de laatste mogelijkheid om zijn gelijk te halen. Seinstra werd ontslagen nadat een slepend conflict met de Goese wethouders onoplosbaar bleek en hij 3.900 gulden ten on rechte gedeclareerd bleek te hebben. Het moest een gedenkwaardige oudejaarsavond worden. De Sassenheimer Geert van de r Mey was die dag met de vu t ge gaan en de (schoon)kinderen en kleinkinderen boden hem een knallend feest aan. Samen maakten ze salades, soepen en veel vlees klaar. Èn een boek werk waarin de kinderen en kleinkinderen hem allerlei klus jes aanbieden. Want de Sassenheimer (60) werkte altijd van vijf tot vijf in de vleesfabriek van zijn broer, met weekenddiensten om de drie weken. De locatie moest d e feestvreugde compleet maken. Vanuit de Rijpweteringse Lijker- molen van schoonzoon P. van der Pouw-Kraan kun je name lijk het vuurwerk in Warmond, Leiden, Leiderdorp, Roelo- farendsveen, Nieuwe Wetering, Rijpwetering, Hoogmmade, De Kaag èn Alphen zien. Het liep anders aan de Poeldijk in Rijpwetering. Om vijf uur kreeg de schoonzoon hevige buikpijnen: „Ik dacht eerst dat een scheet verkeerd zat." Maar nee, zelfs een uurtje opt bed hielp niet. Toch haalde hij het feestvarken volgens de planning in Sassenheim op, om meteen weer het bed op te zoeken. Om tien uur besloot hij toch maar naar de huisarts te gaan. Hij had het steenkoud en zijn vingers vtfaren 'dood'. Toen de patiënt ook nog over zijn nek ging in de praktijkruimte, was de diagnose snel gesteld: een blindedarmontsteking. Op naar het Leiderdorpse St. Elisabeth- ziekenhuis, waar al om half Pechvogel P. van der Pouw-Kraan, zónder blinde darm maar met twee zusters in het Leiderdorpse St. Elisabethziekenhuis. foto henk bouwman twaalf werd gekozen voor een spoedoperatie: „We moesten al- 1 een nog even wachten tot de doktoren hadden geproost op het nieuwe jaar." Om half een was Van der Pouw- Kraan de eerste operatieklant van dit jaar. Een half uurtje daarna kon zijn vrouw zich ein delijk bij de gasten voegen, die de hele avond in spanning had den gezeten en het koud buffet allerminst eer hadden aange daan. Alsof er nog niet genoeg pech was, reed een van de ver trekkende gasten pardoes van de Poeldijk een weiland in. En dus kon mevrouw Van der Pouw hem ook nog eens naar huis brengen. Manlief neemt het laconiek op. „Ik ben blij dat die blindedarm eruit is. Achteraf zeg je dat ik er al weken last van had. Snel moe, vaak verkouden en veel buikpijn. Als je écht pech heb. kun je er zelfs aan doodgaan als dat ding uit elkaar klapt. Terwijl dat ding niet eens een functie heeft, hoorde ik hier in het zie kenhuis." Waar de schoonzoon écht van baalt is de verloren avond: „Maar de familie heeft me be loofd dat we het over gaan doen." Als het een beetje meezit kan de boomlange patiënt don derdag zijn verlengde zieken huisbed verfuilen voor de Ripse molen. Zonder hem is het daar maar een saaie boel, laten kaar ten weten. Ook melden ze dat een 'goed begin het halve werk' Van der Pouw-Kraan kan erom lachen, zoals hij zich ook ver kneukelt om zijn bijdrage aan het boekwerk voor schoonpa: „Onder een foto van van mij in een grote strontluier, had ik ge schreven: 'Als u buikpijn heeft, bel dan een dokter. Heeft u last van een naveltje? Is de tempera tuur al opgenomen?'. Achteraf zeg je: 'Hoe is dat toch moge lijk?' Dat sloeg allemaal op me zelf." De moderne anarchist reist per fiets. Dat is immers vrijheid op twee wielen. De fiets is het eni ge voertuig waarvoor geen knel lende regels gelden. Nou ja, die zijn er wel, maar er is geen ge zagsdrager die controleert of ze worden nageleefd. Kapotte ver lichting? De hermandad knijpt een oogje toe. Zonder een hand uit te steken de hoek om? De hermandad kijkt de andere kant op. Of niet? „Nou, er worden heus wel be keuringen uitgedeeld", zegt de Leidse politievoorlichterTon Stuifbergen. „Het hang alleen af van de omstandigheden. In het geval van een kapotte verlich ting bijvoorbeeld als het ontzet tend donker is en er sprake is van een verkeersgevaarlijke si tuatie. Dan krijgt de fietser een bon." Maar normaal gesproken, in een goed verlichte straat, is dat nog maar zelden het geval. Vroeger gebeurde dat wel. Tot voor pakweg tien, vijftien jaar geleden slingerde meneer agent veel vaker een fietser op de bon. Als de wielrijder geluk had kwam hij er vanaf met een fer me uitbrander. „Maar vroeger hield de uniformdienst zich veel meer bezig met verkeerszaken", repliceert Stuifbergen. „Er is echter de laatste jaren sprake van een bredere taakstelling. De uniformdienst houdt zich bij voorbeeld meer bezig met cri minaliteitsbestrijding. Voeger werd een winkeldief ingerekend en aan de recherche overgedra gen. Nu wordt alles door de uni formdienst afgehandeld." Bovendien is de fiets van van daag beter zichtbaar geworden in het donker, meent Stuifber gen. „Want er is nu sprake van reflecterend materiaal op de banden, reflectoren op de wie len en een reflector aan de ach terkant^ Belangrijk, want refelc- tiemateriaal licht altijd op in het donker, een kapot achterlichtje niet. Ontbreken de reflectoren dan wordt er een bekeuring ge geven." Maar dan nog. Er is zonder meer sprake van normvervaging bij de fietsers, meent ook Stuif bergen. „Er rijden nog maar weinig fietsers met deugdelijke verlichting. Oudere mensen hebben vaak nog wel lampen die het doen. Die hechten er meer waarde aan. Dat heeft te maken met opvoeding. Je ziet dat ook bij andere weggebrui kers. Automobilisten die geen richting aangeven bijvoorbeeld. Ook in zo'n geval geldt dat er wordt bekeurd. Maar dan moet het wel geconstateerd worden en er moet sprake zijn van een gevaarlijke situatie." „Voorzichtig kunnen we ook stellen - maar dat is een per soonlijke mening - dat die normvervaging wat het naleven van de regels voor fietsers be treft ook heeft plaatsgevonden bij de politie. Er worden heus nog wel acties gehouden - een paar weken geleden werden er nog fietsen gecontroleerd op de Lammenschansweg in Leiden - maar de prioriteit van de politie ligt ergens anders." herman joustra. BEHOORT U OOK TOT DE 80% MET EEN PENSIOENBREUK? Meer dan 80% van de Nederlanders verandert wel eens van werkgever. En meestal betekent dit een pensioenbreuk. Dus kan het pensioenbedrag later flink tegenvallen. Maar kunt u een pensioenbreuk herstellen of voorkomen? Jazeker! En de Pensioen desk weet hoe We geven een helder inzicht. En op basis van uw wensen kunnen we uw pensioen optimaal regelen of aanpassen. Onze kosten? Meestal nihil! Maak daarom een afspraak Dat geeft optimale financiële zekerheid voor later. dr PENSIOEN' DESK Stationsweg 28. Postbus 262. 2200 AG Leiden. Ö71-131553

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15