Leiden I Optreden Leidse politie onderzocht L: Overzicht Leidse verkeersknelpunten gewenst Zwaardere misdaad voor de Leidse politierechter 5. Studenten Minerv a pakken Koornbrug in 5, Discussie over cultuurbeleid Bloemetje doorbreekt isolement bejaarden in Leidse binnenstad IRIJDAG 7 JANUAR11994 J Open huis q De horeca in Leiden I J en omgeving houdt zaterdag 15 januari open huis voor mensen die op zoek zijn naar een baan. Vermist /i vl'Een Leiderdorpse 11 schipper wordt ver mist, nadat zijn schip op de Westerschelde door een olietanker werd overvaren. tnkl jlas- tafel S_r ink d Sr tel- fielt stol S. leiden De Koornbrug is van nacht 'ingepakt' door leden van studenienvereniging Mi nerva. Met deze ludieke actie openden ze het 36ste lustrum jaar van de Leidse sociëteit. De brug is getooid in de lustrum- kleuren geel en blauw. Leden van Minerva en ande- Leidenaars maakten van daag op verschillende manie ren kennis met de nieuwe feestkleuren. Alle NZH-bussen ren versierd met geelblauwe ggetjes. De 'Minerva-hui- zen' ontvingen 's morgens vroeg een zakje met twee geel en blauw geglazuurde brood jes, vergezeld van een speciale nieuwjaarswens; 'wij wensen u een prettig lustrumjaar'. De Koornbtug blijft tot en met zaterdag versierd, de bus sen worden vanavond weer van alle vlaggetjes ontdaan. Ze zijn er door leden van de 180- jarige vereniging zelf opgezet en worden er ook zelf weer af gehaald. „Daarvoor moeten we van zes uur 's avonds tot twee uur 's nachts wachten op alle bussen die binnenkomen", al dus een woordvoerster van Mi nerva. „Voor ze de gewassen worden halen wij de vlaggetjes eraf." foto henk bouwman Rijksrecherche neemt klachten Laken serieus De rijksrecherche is een onderzoek gestart naar het op treden van de Leidse politie tegen M. Laken, eigenaar van de Lakenhoeve. Laken heeft diverse aangiftes gedaan bij de politie van onder meer mishandeling, vrijheidsbe roving en diefstal van geld door agenten van het Leidse korps. «gert visser Volgens de advocaat van Laken, mr. G. Veldhuis, is er bewust voor gekozen aangifte van straf bare feiten te doen. Hij heeft onvoldoende vertrouwen in de Leidse klachtenprocedure waar bij de politie zelf het onderzoek verricht. Met de aangiftes werd volgens Veldhuis echter niets gedaan. Ook een verzoek om een onderzoek door de rijksre cherche werd aanvankelijk niet gehonoreerd. Pas toen de Na tionale Ombudsman zich met de klachten ging bemoeien, vroeg officier van justitie J. van Ek om een onderzoek van de rijksrecherche, zegt Veldhuis. Laken had zich toen ook al tot de minister van justitie en de koningin gewend met zijn klachten. Een woordvoerder van justitie bevestigde gisteren dat het on derzoek inmiddels is gestart. Hij wil geen commentaar geven op de aard van het onderzoek en kan evenmin zeggen hoe lang het gaat duren. De Leidse poli tie geeft lopende het onderzoek geen commentaar op deze zaak. Confrontatie Dit voorjaar kwam het herhaal delijk tot een confrontatie tus sen Laken en de Leidse politie. Aanleiding was een reeks van conflicten tussen Laken en de huurders van tuinhuisjes op zijn terrein. De ruzies liepen hoog op toen Laken de ingang van het recreatieterrein blokkeerde. Aanvankelijk zette hij zijn eigen auto voor de deur, later plaatste hij een hek om 'ongewenste be zoekers' van zijn terrein te hou den. Het hek werd vervolgens door de politie weggehaald. In die periode werd Laken door de politie twee keer mee genomen en in de cel opgeslo ten. Hij zegt daarbij onnodig f leiden hans koenekoop Dek ïoet een overzicht komen van alle verkeersknelpunten in Leiden. Dat vindt het PvdA-raadslid E. van der Veen. Hij nt ook dat de gemeente Leiden te laks omgaat met klachten van burgers over gevaarlijke verkeerspunten. Daar door komen die klachten telkens terug op het bordje van de politici. „Zowel burgers als raadsleden worden te vaak gefrustreerd door de gemeente", zegt Van der Veen. „Bewoners klagen bij ons, wij klagen bij de gemeente. En ver volgens blijven die klachten maar liggen. Dat is geen goede zaak." De PvdA'er geeft als voorbeeld het Morskwartier. Buurtbewoners vragen al geruime tijd om een oplossing voor ver schillende onoverzichtelijke kruispunten in deze wijk. „Onze fractie is ongeveer een jaar gelden op bezoek geweest in De Mors. Daar kregen wij te horen over deze knelpunten. Als verkeersspecialist heb ik ze toen doorgegeven aan de afdeling ver keer. Ook heb ik ze aangekaart in de raadscommissie verkeerszaken. Vervol gens heb ook ik er niets meer van ge hoord." Aan dat soort frustraties moet een eind komen. „Mijn voorstel is om verkeers- ambtenaren de wijken in te sturen. Dan kunnen ze zelf de belangrijkste knelpun ten noteren. Vervolgens moeten ze snel met het overzicht aan de slag. En ook snel aan de wijkbewoners laten weten of en welke maatregelen worden geno- Van der Veen heeft al enkele sugges ties. „Want in alle Leidse wijken wordt geklaagd." In Leiden Noord noemt het raadslid de kruising Marnixstraat/Van Saksenstraat en in Zuid-West de Boshui- zerkade. „Die worden telkens genoemd als een politieke partij op bezoek is in de wijk." D66 discussieert zondagmiddag in De Burcht over cultuurbeleid. Deelnemers aan deze discussie zijn onder anderen Jetteke Bolten (directeur museum Lakenhal), Harrie Reijnders (architect van nieu we NS-station Leiden) en Egon Snelders (D66-raadslid). De discussie wordt vooraf gegaan door een presentatie van 40 ontwerpen voor het nieuwe verkiezingsaffiche van D66. Daaronder zit ook het winnende ontwerp. Aanvang 14.00 uur. 9 Diefstal uit woning leiden Uit een woning aan de Arendshorst zijn tussen 27 en 31 december een videorecorder, vijf cd's en een aantal sieraden ter waarde van 4000 tot 5000 gulden gestolen. De inbrekers kwa men binnen door de voordeur van de flatwoning in te trappen. De bewoner heeft gisteren pas aangifte gedaan. Zweed rijdt door na aanrijding leiden Een 46-jarige Zweed is gisteren doorgereden na een aan rijding op de Hoge Rijndijk. De man reed richting Zoeterwoude en stopte plotseling, waarop eefr andere automobilist op de auto knalde. Het kenteken is doorgegeven aan politiekorpsen in de regio. Uiteindelijk werd de man in Den Haag aangehouden en meteen voorgedragen aan de hulpofficier van Justitie. De Zweed had gedronken. Vandaag wordt hij verder verhoord. Een boekje bij de hand, de walkman op en wachten maar. Bij Sie raad 2000 op de Oude Rijn begon vanochtend de opruiming. De eerste klant kreeg een ring voor één gulden. En dat was het wachten wel waard. foto jan holvast Zes auto's geraakt leiden Een 21-jarige Leidenaar heeft gisteren zes auto's aange reden op de Warmonderweg. Op de plek waar hij tegen de au to's aanreed maakt de weg een lichte bocht naar rechts. De poli tie vermoedt dat de Leidenaar te hard reed en daarom de zes auto's, die in de bocht stonden heeft geramd. De brokkenmaker is met hoofdletsel en buikletsel naar het AZL gebracht. De scha de is volgens de politie behoorlijk. Gereedschap gestolen leiden Uit een woning aan de Oude Singel zijn gisteren twee klopboormachines, een sporttas en een fiets ontvreemd. De kraak is gepleegd toen de man even een kwartiertje weg was. Hij was zijn huis aan het verbouwen. De inbreker heeft de deur open gekregen met een stukje karton. De waarde van de buit was vanochtend nog niet bekend. Inbraak clubhuis leiden Uit het clubhuis van de Stichting Marokkaanse Werk groep aan de Langegracht zijn in de nacht van woensdag op donderdag een cassetterecorder en een satellietschotel gestolen. Aan de achterkant van het pand is een ruit ingeslagen om bin nen te komen. Ruiten soos ingegooid leiden Twee mannen uit Leiden hebben gistermiddag de ruiten ingegooid van een jongerensoos aan de Middelstegracht. Kort daarvoor had de beheerder van de soos de zaak gesloten omdat de twee Leidenaars zich erg agressief gedroegen. Na het ingooi en van de ruiten is een vechtpartij ontstaan met andere bezoe kers van de soos. Een man moest zich aan zijn hoofd laten hech ten in het ziekenhuis. De politie vermoedt dat de mannen had den gedronken voordat ze de soos binnen kwamen. namens de buurthuizen Dijk 33, Pancrat, In de Vroolijcke Arke en een aantal ouderenorganisa- ties (Pandje 65, ouderenactivi- teitencommissie) een subsidie verzoek bij de gemeente in. Ver gezeld van de vraag of de lokale overheid namen en adressen van de beoogde doelgroep wil vrijgeven. De verstrekking van adressen is de belangrijkste voorwaarde voor het opzetten van een felici- tatiedienst. Eerdere verzoeken om persoonsgegevens van 80- plussers werden door de ge meente geweigerd. De verstrek king van deze gegevens zou een inbreuk zijn op de privacy van bejaarden, meende wethouder S. de Vreeze, die ouderenzaken in zijn portefeuille heeft. Vorige maand, na het verschijnen van het rapport 'Ouderen aan het woord', zei hij toch wel wat te voelen voor zo'n regeling. Huis- aan-huis-bezoeken zouden de enige mogelijkheid zijn om het isolement van bejaarden te doorbreken. Broekmans: „Ik heb gehoord dat de wethouder dat gezegd heeft. Maar als het niet lukt beginnen we met de ouderen die we kennen en de adressen die we hebben. Dan hopen we dat de de bekendheid van de felicitatiedienst zich als een olievlek verspreidt." Subsidie Een bezoekdienst hoeft niet veel te kosten, zegt Broekmans. Maar extra subsidie - zo'n 4.500 gulden per jaar - is noodzakelijk omdat de club- en buurthuizen geen geld over hebben voor nieuwe initiatieven. Broekmans: „De rek is er uit bij het club- en buurthuiswerk. We hebben de afgelopen jaren op allerlei ter reinen ingeleverd. Voor nit ideeën hebben we geen Om hoogbejaarden uit hun iso lement te halen willen buurt huizen in de binnenstad een fe licitatiebezoekdienst opzetten. Een keer per jaar worden 80- plussers op hun verjaardag ge trakteerd op een bloemetje. „Mensen op deze leeftijd staan er vaak letterlijk in hun eentje voor", zegt Gerard Broekmans, coördinator van buurthuis Dijk 33. Buurtwerkers signaleerden enige tijd geleden dat de een zaamheid onder ouderen toe neemt. Een in december ver schenen rapport over Leidse 75- plussers ('Ouderen aan het woord') bevestigde dit. Onder zoekers van de Rotterdamse Erasmus-universiteit consta teerden dat oudere Leidenaars over het algemeen weinig con tact hebben met de buitenwe reld en ook binnenshuis soms de nodige hulp ontberen. Broekmans: „De naaste part ner is vaak weggevallen. Men sen komen de deur niet meer uit. Ze hebben weinig sociale contacten. Soms hebben ze er ook domweg het geld niet voor om buitenshuis iets te doen. In het rapport van de Eramsus- universiteit staat dat, maar dat wisten wij al veel langer." De buurtwerkers willen een felicitatiedienst opzetten met vrijwillige medewerkers uit de categorie 'jongere oudere": Lei denaars die 55 jaar of ouder zijn. „Het eerste doel is dat 80- plussers worden bezocht. Ze krijgen een bloemetje en bij een kroonjaar iets meer dan een bloemetje. Dat bezoekje kan dan ook worden gebruikt om te kijken of iemand misschien hulp nodig heeft." Weigeren Van een automatisch bezoekje is geen sprake, ouderen kunnen een presentje van de felicitatie dienst weigeren. Broekmans: De mensen krijgen tevoren een bericht of ze prijs stellen op een bezoekje. Zo niet, dan komen we niet." Broekmans diende onlangs, Politierechter R. van Leeuwen, hoofdofficier v Leidse kantongerecht. Kantongerecht oude stijl verdwijnt leiden frank buurman De betrokken instellingen gokken op een bijdrage uit het fonds voor sociale vernieuwing. Eind vorig jaar lóofde de ge meente 150.000 gulden uit voor leuke ideetjes. Op 18 januari buigt de raadscommissie socia le vernieuwing zich over de in zendingen, waaronder die van de felicitatiebezoekdienst. Een dienstbode die 28.000 gulden in haar dienst betrekking heeft verduisterd, een Leidenaar die iemand mishandelde tijdens de vorige jaarwisse ling op de Mamixstraat, een Sassenheims echt paar dat een arrestant bevrijdde uit een politie auto. Zo maar een paar verdachten die komende maandag voor de politierechter, die voor het eerst zitting zal houden op het Leidse kantongerecht aan het Rapenburg, moeten verschijnen. De poli tierechter komt een half jaar op proef, in het ka der van de samenvoeging van de kantongerech ten in Nederland met de arrondissementsrecht banken. Met die operatie bezuinigt het ministerie van justitie op gebouwen. Het kantongerecht in Alphen aan den Rijn zou daardoor wel eens kun nen verdwijnen. Tot op heden werden de zogenaamde misdrij ven, waartoe bijvoorbeeld ook rijden onder in vloed behoort, afgehandeld door de politierech ters in het paleis van justitie in Den Haag. In Lei den is ruimte gekomen omdat de kantonrechter nog maar twee keer per maand zitting houdt. Veel kleinere overtredingen worden tegenwoor dig administratief afgehandeld, waardoor het aantal zittingen kon worden teruggebracht. De kantonrechter behandelt met name verkeersover tredingen, zoals het negeren van een rood ver keerslicht, en bijvoorbeeld dierenmishandeling. De maximumstraf die eèn kantonrechter kan op leggen is zes weken gevangenisstraf. De politie rechter kan maximaal zes maanden gevangenis straf opleggen. Zwaardere delicten, zoals moord, komen terecht bij de meervoudige kamer van de Haagse rechtbank en zullen niet in Leiden wor den behandeld. De Leidse kantonrechters R. van Leeuwen en M. Kamp zullen fungeren als politierethters, en krijgen assistentie van rechters van de Haagse rechtbank. Van Leeuwen is enthousiast over het feit dat I-eiden een nevenvestigingsplaats wordt van de Haagse arrondissementsrechtbank. „Het heeft voordelen om mensen in hun eigen gebied te berechten. De opkomst is beter omdat de men sen niet meer helemaal naar Den Haag hoeven te gaan. Voor ons is het plezieriger om meer ver dachten in levende lijve voor ons te krijgen. We kunnen dan vaak een betere afweging maken dan wanneer we iemand bij verstek moeten veroorde len. We hopen overigens niet dat iedereen komt opdagen, want dan worden het wel erg lange zit tingen", stelt Van Leeuwen, die voor komende maandag ruim twintig verdachten heeft gedag vaard. Volgens hoofdofficier van justitie I. Klopper- Gerretsen is Leiden een interessante plaats om recht te spreken, omdat de betrokkenheid van het publiek groter is. „Bij de kantonrechter in Den Haag bijvoorbeeld komen maar weinig mensen opdagen, in Leiden zijn de mensen veel vaker be reid om hun verhaal te komen vertellen." Bij het Leidse kantongerecht zullen geen gede tineerden worden aangevoerd, omdat daar geen faciliteiten voor zijn. „Er zit hier wel een mooie kerker onder het kantongerecht, maar die is niet geschikt voor arrestantenvertelt Van Leeuwen. Wel zal er politiebewaking komen, mede omdat verdachten soms met de slachtoffers van hun da den worden geconfronteerd, die schadevergoe ding komen eisen. De politierechter heeft zitting op elke tweede en vierde maandag van de maand, de kanton rechter op elke eerste en derde maandag van de maand. Het gebied dat door justitie wordt bestre ken komt overeen met dat van van de regionale politie Hollands Midden. grof en hardhandig te zijn be handeld door de politie. Veld huis: „Een keer is Laken met de politie meegegaan op de uit drukkelijke voorwaarde dat hij als getuige gehoord zou wor den. Bij aankomst werd hij on middellijk in de cel gesmeten. Dat kan natuurlijk niet." Boven dien zou er tijdens de opsluiting een bedrag van circa tweedui zend gulden uit zijn portemon nee zijn verdwenen, aldus La ken. Woedend is hij ook over het feit dat zijn vrouw door agenten in een wurggreep zou zijn genomen terwijl daar geen aanleiding voor was. Tenslotte zou de politie hem ten onrechte zijn videocamera hebben afge pakt. Laken zegt stapels bewijzen te hebben waarmee hij zijn aan giftes hard denkt te kunnen ma ken. Hij had de gewoonte om elke actie van de politie op zijn terrein te fotograferen en op vi deocamera vast te leggen. Hij spreekt van 'criminele praktij ken' van de politie en is blij dat deze worden uitgezocht. Laken: „Je gooit mij niet zomaar voor niets in de bak." Zijn advocaat spreekt van een 'belangrijke doorbraak in deze zaak'. Politie houdt onschuldige man voor overvaller De Leidse politie heeft gisteren een onschuldige man aange houden, die ervan werd ver dacht een overval op een post agentschap aan het Diamant plein op zijn geweten te heb ben. De Leidenaar (29 jaar) werd gearresteerd, omdat hij voldeed aan het sigenalement dat een getuige van de overvaller gaf. In de loop van de dag bleek echter, dat de man niets met de in braak te maken had. Volgens de politie is de werkelijke overval ler er met een bedrag van rond de 10.000 gulden vandoor ge gaan. Aanvankelijk meldde zij dat de buit gering was. Diaconessenhuis krijgt van het ministerie fiat voor orthopedie leiden annet van aarsen Het Diaconessenhuis gaat op zoek naar een orthopeed. De di rectie van het Leidse ziekenhuis kreeg gisteren toestemming van het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur voor de uitoefening van het specialisme orthopedie. Binnen het ziekenhuis bestaat al jarenlang een grote behoefte aan een orthopeed. Nu moeten patiënten, die zich aanmelden en de hulp van een orthopeed nodig hebben, nog naar andere ziekenhuizen worden verwezen. Behoefte Volgens de directie zal die be hoefte in de toekomst alleen maar toenemen vanwege de voortschreidende vergrijzing van de bevolking. „Het gevolg is zaken als heupafwijkingen en klachten met knieën. Voor ons is het nu mogelijk om wat aan wachtlijsten te doen", zegt M.P. Hennink, directeur patiënten zorg. Aanvragen Het Diaconessenhuis, dat voor al patiënten uit het westelijk deel van I-eiden en de Duin- en Bollenstreek voor zijn rekening neemt, diende al enkele jaren geleden een aanvraag in bij het ministerie. „Maar er liggen daar enige honderden aanvragen voor specialisten. En de staats secretaris is nogal spaarzaam met het uitdelen van specialis tenplaatsen in verband met kostenbeheersing", zegt Hen nink. „We gaan nu zo snel mo gelijk een sollicitatieprocedure beginnen zodat we rond de zo mer een orthopeed in huis zul len hebben. Hopelijk zelfs vóór de zomer."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11