'Een vrijbuitersrol bij de A-rijders' Postma: 'De grote vorm moet nog komen' Sport Thomas Bos hoopt snel op duidelijkheid over infectie DONDERDAG 6 JANUAR11994 ROB ONDERWATER. C Zwemrecords voor Popov en Zhong Wei peking In Peking zijn kort na elkaar twee wereldrecords zwem men verbeterd. Op de openingsdag van de wereldbekerwedstrij den (25 meterbaan) tikte Alexander Popov gisteren op de 100 meter vrije slag aan in 47,82 seconden. Vier dagen eerder had hij in Hongkong het wereldrecord gebracht op 47,83. Vervolgens j brak de Chinese Zhong Wei op de 100 meter vlinderslag één van i i de langst bestaande wereldrecords. Ze won in 58,71 seconden en j was daarmee tweetienden van een seconde sneller dan de Ame- I rikaanse Mary Meagher uit 1982. Mercedes te duur voor speerwerpster oslo» Het automobiel waarin de winnaar van elk nummer bij het wereldkampioenschap atletiek deze zomer in Stuttgart mocht wegrijden, heeft de Noorse speerwerpster Trine Hatte- stad slechts kortstondig vreugde bereid. De belastingautoriteiten in Noorwegen rekenden de tegenwaarde van de Mercedes van I 90.000 gulden bij haar inkomen en sloegen haar aan voor 180.000 kronen (45.000 gulden). De 27-jarige wereldkampioene vindt nu dat zij zich de auto niet kan permitteren. Belgische motorrijder verongelukt saint-louis In de woestijnrally Parijs-Dakar-Parijs is de Belgi sche motorrijder Michel Sansen om het leven gekomen. Hij was 30 jaar. Het ongeluk gebeurde gisteren tijdens de tweede klasse mentsproefvan de negende etappe bij Saint-Louis in Maureta- nië. Sansen raakte met hoge snelheid van het parcours en maak te dodelijke salto's. Sansen is de eerste dode in de rally van dit jaar. In 1993 vielen drie doden. Sinds de eerste uitgave van de rally in 1979 waren er 32 dodelijke ongelukken, waaronder dat met initiatiefnemer Thierry Sabine. Moser jaagt op Boardman milaan Francesco Moser jaagt op het werelduurecord van Chris Boardman. De Italiaanse ex-beroepsrenner bereidt zich op dit moment in Mexico voor. Hij is inmiddels 43 jaar. Aanvankelijk was de Italiaan van plan alleen zijn persoonlijk record aan te val len. In 1984 reed Moser op de olympische piste in Mexico Bddy Merckx uit de recordboeken door in één uur 51 kilometer en 151 meter af te leggen. Dat record hield negen jaar stand. Reserveteams trekken 20.000 fans Glasgow Voetbalgekte in Schotland. Ruim 20.000 fans meldden zich gisteravond in het Ibrox-park, waar de tweede teams van de aartsrivalen Glasgow Rangers en Celtic een partijtje afwerkten. De massale opkomst verraste de officials volledig, maar tot rel len kwam het niet. De meeste fans waren gekomen voor Duncan Ferguson. De aanvaller van Glasgow Rangers, dat hem ooit voor ruim tien miljoen gulden aantrok, maakte zijn rentree na een reeks van blessures. Ferguson kreeg een gele kaart en bracht tot groot enthousiasme van zijn fans de gelijkmaker op zijn naam: 1-1. Strijbos en Van den Berk op Suzuki den haag De Nederlandse motorcrossers Dave Strijbos en John van den Berk rijden komend seizoen op een Suzuki in plaats van op een Honda. Het tweetal, ook in 1994 uitkomend voor het VHB-Constar-team onder leiding van Jo van den Berk, tekende gisteren een contract met Caprimotor Italy, de Italiaanse Suzuki- importeur. Van den Berk en Strijbos doen komend seizoen mee aan het wereldkampioenschap in de 125 cc-klasse en starten ook in de Nederlandse titelstrijd. Ström bewijst kwaliteit Vikingskipet hamar Tijdens testwedstrijden in Hamar heeft de Noorse schaatser Roger Ström de 500 meter afgelegd in 36,26 seconden. Daarmee benaderde hij zijn vier weken oude nationale record tot op elf-honderdste seconde. Op de indoorbaan van het Vi kingskipet verschijnt de Noorse afvaardiging, die bestaat uit Jo- hann Olav Koss, Steinar Johansen en Kjell Storelid, tijdens hel EK aan de start in nieuwe aerodymamische pakken. Die bleken in een windtunnel minder luchtweerstand te bieden dan het door de andere ploegen gebruikte materiaal. Ruucl Borst, Nederlands kampioen in de B-klasse Ruud Borst houdt van bloemen en planten. Beroepshalve is de 21-jarige Leiderdorpse tuinder er wekelijks min stens veertig uur mee bezig. Bovendien staat het ouder lijk huis op het randje van Leiderdorp en Hoogmade al een week vol met boeketten. Want de marathonschaatser werd op de voorlaatste avond van het oude jaar Neder lands kampioen bij de B-rijders, waarna hem een bloe menhulde ten deel viel. De schaduwzijde van de al leenheerschappij was dat de fa- vorietenrol steeds zwaarder op de ranke schouders van de tuin der ging drukken. Vooral bij een eendaagse wedstrijd, zoals de titelstrijd van vorige week in Deventer, kan dat het verschil betekenen tussen de eerste en tweede plaats. „En alleen de hoofdprijs telt", aldus Borst, die vorig jaar tweede werd achter Conrad Alleblas. „Mijn prestatie van toen kun je nergens meer terugvinden." Vandaar dat Borst juist in zijn afscheidsjaar bij de B-rijders zo gebrand was op de titel. „Ik wacht nu nog met smart op het speciale kam- pioenspak, waarvoor ik mijn maten al heb opgegegeven." Zijn naderende afscheid van de B-rijders koppelt de pupil van de Zoeterwoudse trainer Wim den Eisen aan een vaarwel aan de langebaan. Met pijn in het hart slaat Borst vanaf vol gend seizoen kleine en grote vierkampen over, omdat hij an ders kracht te kort komt voor de wekelijkse slijtageslagen bij 's lands beste marathonrijders. „Het niveau van Richard van Kempen en Lammert Huitema heb ik nog niet. Bovendien speelt het ploegenspel bij A-rij ders een grote rol. Ik wil best een leerjaar doormaken in een sterke ploeg. Maar het allerliefst vervul ik een vrijbuitersrol in een één- of tweemansploeg. Want aanvallen zit mij in het bloed, net als destijds Hilbert van der Duim en Dries van Wij- he." Borst hoort nog niet in dat il lustere rijtje thuis, maar voldoet wel aan de 'profielschets' van 'de Nederlandse marathon schaatser'. „Het peloton bestaat uit boeren en tuinders, hè. Zelf sta ik ook dagenlang in de regen planten te rooien en te spoelen. En dan 's avonds uitgepierd toch maar weer het ijs op." „Langebaanrijders steken meestal anders in elkaar. Die slapen uit en roepen 's winters dat ze 's zomers aan een nieuwe studie zullen beginnen. Maar daar komt het vaak niet van. Een beetje verwend zijn ze wel. Vaak hoeven ze hun eigen tas niet eens te dragen." tim brouwer de koning „Mijn eerste Nederlandse titel heeft nogal wat teweeg ge bracht", zegt Borst. Breeduit la chend wijst hij op de champag neflessen. die tussen de bossen bloemen schuil gaan. „Mensen van wie ik nooit meer wat hoor den, belden mij plotseling weer op. En ook de ijsclub van Hoog made liet zich niet onbetuigd. Die mensen begrijpen alleen niet waarom ik als Leiderdorper te boek sta. Formeel woon ik in die gemeente, maar ik ken er geen enkele straat. Pas op mijn twaalfde kwam ik erachter, dat ik officieel geen Hoogmadenaar ben." Veel doet het er niet toe voor de twee meter lange Borst, die in de polders langs rijksweg A4 opgroeide. Als telg van het spor tieve geslacht Borst - vader Kees Borst won dertien jaar geleden de KNSB-cup voor veteranen - sprak het voor zich dat hij de smalle ijzers onderbond. Als schaatser bleef Ruud Borst ech ter jarenlang hinken op twee gedachten: langebaan of mara thon. „Zo lang ik junior was, wilde ik mijn snelheid ontwikkelen op de langebaan. Daarnaast reed ik marathons in het B-peloton. Ik moest er alleen voor oppassen, dat ik niet zou moeten pro moveren naar de A-rijders. De beste tien B-rijders van het eindklassement gaan namelijk automatisch over. Vorig jaar eindigde ik als bewust als twaalfde. In de laatste marathon om de KNSB-cup pakte ik wel de premies mee, voordat ik en kele ronden voor het einde zon der punten van het ijs stapte. Op die manier overtrad ik geen enkeleregel." Handig bekeken van de supe rieure B-rijder, die dit seizoen van die tactiek afzag. „Ik kreeg steeds vaker te horen, dat ik in feite bij de A-rijders thuishoor. Van de zes marathons om de KNSB-cup heb ik er dit seizoen al vier gewonnen, sommige met vier ronden voorsprong. Ik kan me voorstellen, dat veel B-rij ders mij liever kwijt dan rijk zijn." Ruud Borst: „Het peloton „Daarom vind ik het wel leuk dat ik uitgerekend vandaag voor het eerst met een ploeg van all- rounders mee mag naar buiten landse wedstrijden in Inzeil en Collalbo. Dat beschouw ik maar meteen als een soort afscheids- toernee van de langebaan, die ik met het NK allround afsluit. Misschien kan ik mijn persoon lijke records op de 500 meter (40,6), 1500 meter (2.02 en FOTO HENK BOUWMAN 5000 meter (7.13) >vat aanscher pen. Maar als medefirmant van mijn vader kost het me in elk geval geen moeite om voor die wedstrijden een paar dagen ver lof op te nemen." Nummer 204 vernedert Pete Sampras doha/perth Een jonge Duitser wel, een oude Fransman niet. Jacco Eltingh boekte wisselend succes tegen twee gere nommeerde Davis Cup spelers uit grote tennislan- den. De wereldkampioen dubbelspel pakte in Qatar in de eerste ronde wel Mare Göllner, maar vond in de achtste finale in Henri Le- conte zijn meerdere: 3-6 2- 6. Veel aandacht kreeg die partij niet. Alle belangstel ling ging uit naar de onbe kende Karim Alami. De 20- jarige Marokkaan bestond het 's wereld nummer één Pete Sampras te verslaan: 3-6 6-2 6-4. Een sensatie. De als 204ste gerangschikte speler uit Casablanca stond zelf het meest verbaasd van zijn prestatie. „Toen ik hoorde dat ik tegen Sam pras moest, boekte ik al een vliegtuig voor de reis naar Jakarta." „Het was mijn ei gen schuld", mompelde de winnaar van Wimbledon en de US Open. „Ik heb hem laten ontsnappen. Ik had de wedstrijd onder controle, maar plotseling was mijn opslag weg. Hij heeft gepro fiteerd. Het was één van de verrassingen in de sport zoals ze zich dagelijks voor doen. Dit keer was ik aan de beurt." Alami verdiende in 1993 precies 33.000 dollar aan prijzengeld. Sampras kreeg 4,5 miljoen dollar. Het ver schil in bankrekening, klas se en routine kon op één manier worden wegge poetst. Alami verklaarde het. „Pete speelde heel slecht en ik heel goed." De Marokkaan verdient in de eerste week van 1994 meer dan in de 52 weken van 1993. Na Sampras verdween ook de als tweede geplaats te speler uit het toernooi. De Duitser Michael Stich, wereldkampioen, vloog er uit tegen de Haitiaanse rou tinier Ronald Agenor: 7-5 2- 6 4-6. Zo werd het de dag van de Marokkanen, want Agenor werd in Rabat gebo- In Perth bereikte Tsjechië de finale van de strijd om de Hopman Cup door een zege op Australië. Korda versloeg Masur 4-6 6-1 6-4 en Novotna won van Provis 6-2 6-2. De tegenstander komt uit de andere halve fi nale tussen Duitsland en Oostenrijk. Deze wordt vandaag gespeeld. Friese schaatser uit het niets naar Europese titelstrijd hamar .renze lolkema npa-verslaggever Ids Postma heeft de afgelopen week voorzichtig ondervonden wat de gevolgen zijn voor een schaatstalent dat ineens van zich doet spreken. De debutant op het EK, dit weekeinde in Ha- mar, werd van de ene op de an- j dere dag een bekende Neder lander. Na zijn opvallende NK stond de telefoon roodgloeiend op de boerderij van zijn ouders in het Friese Deersum en de plaatselijke postbode heeft zelfs I al de eerste liefdesbrieven be- zorgd. „Hier had ik niet op gere kend," grijnsde Postma, kort na I aankomst in Noorwegen. „Maar ik maak er graag tijd voor vrij." De 20-jarige Postma vormt samen met titelverdediger Falko j Zandstra en de favoriete Rintje Ritsma de nationale mannen- ploeg bij de Europese titelstrijd. Het is de eerste keer dat hij in het buitenland op een overdek te baan schaatst. „Ik ben Heerenveen gewend. Voor de rest ken ik alleen buitenbanen. Ik houd van mooi ijs. De laatste twee dagen heb ik in Haarlem getraind. Harde wind, veel re gen. Niets voor mij, buiten schaatsen. Zelfs onze koeien staan met dit weer binnen. Is het dan vreemd dat ik indoor leuker vind?" De kernploeg is in elk geval een optimist rijker. Terwijl zijn voorganger Bart Veldkamp gis teren met een slecht humeur neerstreek in een trainings kamp in Davos, ter voorberei ding op de Olympische Spelen, genoot Postma van alles en nog wat in Hamar. „Ik heb er zin in. Op het EK bij de eerste vier? Ik weet dat de bondscoach (Ab Krook) dat vorige week heeft ge zegd, maar dan moet het nóg beter gaan dan vorige week in Heerenveen. Toen reed ik op het NK vier persoonlijke re cords. Ik heb het ijs vanmiddag gezien, dat ziet er gced uit. Het zou voor Miij een ongelooflijke prestatie zijn als ik bij de eerste vier zou komen." Na een eerste kennismaking met de kunstmatig bevroren ijs vloer bouwde Postma enige re serves in. „Ik had weinig grip op het ijs. Dat is misschien in mijn nadeel, ik maak namelijk vrij lange slagen." Hoewel Postma al vroeg in het seizoen opzien baart, moet het mooiste nog komen, denkt hij. „Ik heb de grote vorm nog niet te pakken. Die komt bij mij altijd laat in het seizoen." Dat klinkt als een waarschu wing aan de kernploegleden Ar jan Schreuder en Jeroen Straat hof. Het NOC heeft immers nog twee startplaatsen voor de olympische schaatsmijl in de aanbieding. „Ik voel geen enke le druk", aldus Postma, die vóri ge week het koppel Schreuder- Straathof met een tijd van 1.54,09 op de 1500 meter ver baasd achter zich liet. „Zij zul len gespannen zijn. Ze dachten dat ze er al waren. Daarom ver heug ik me enorm op die extra kans, straks in Davos. Dat wordt heel spannend." Postma is het zoveelste pro- dukt dat door Jong Oranje- coach Leen Pfrommer kant en klaar wordt afgeleverd aan de kernploeg. De Fries beseft dat. „Daarom zal ik later nooit na trappen, zoals dat wel eens is gedaan door kernploegleden. Van mij zul je niet horen dat Pfrommer een waardeloze trai ner is. Integendeel. Leen heeft er een goeie kijk op. En is fana tiek. Hij laat nooit een training schieten. Als er een fietstocht staat gepland en het regent dat het giet, gaan we lopen in het bos. Ik zou dat nooit uit mezelf doen. Ik zou lekker bij de kachel kruipen en zeggen 'dan morgen maar'. Maar Pfrommer leert je dat je altijd moet blijven trai- „Leen ziet mij als een soort Ritsma. Omdat ik er ook nogal krachtig uitzie. Ik weet het niet. Ik heh geen extra training no dig. De combinatie van kracht Jordan traint als honkballer bij de Chicago White Sox chicago reuter De teruggetreden basketbal ster Michael 'Air' Jordan over weegt volgens het dagblad de Philadelphia Enquirer een loopbaan als professioneel honkballer bij de Chicago White Sox. Een verslaggever trof de vedette van de Chicago Bulls en het Amerikaanse Dream Team, in het stadion van de White Sox bij de slag training met behulp van een werpmachine. Jordan staat bekend als een groot golfliefhebber en een uitstekend allround-sportman. Hij was net terug van een win tersportvakantie. zijn eerste, in Colorado. De 30-jarige hoog vlieger, die drie keer achtereen met de Bulls kampioen van de NBA werd, vertelde dat hij eventueel wel honkballer wil worden, maar dan alleen op het niveau van de Major Lea gue, de hoogste professionele competitie in Noord-Amerika. „Ik heb nergens verplichtin gen", haastte Jordan zich te zeggen, „maar als ik niet ge schikt zou zijn voor de Majors, dan zou ik zeggen: 'Bedankt voor de pret'. Ik ben hier om te kijken hoe goed ik kan wor den." White Sox-manager Ron Schueler verklaarde niet de in druk te hebben dat het plotse ling gestopte basketbalidool solliciteert naar een contract bij zijn club. „Michael loopt hier gewoon wat te oefenen: slaan en vangen. Hij kan drie of vier uur per dag slaan, want golfen is nu niet mogelijk", zei Schueler, verwijzend naar de strenge winter in Chicago. loch bestaat de mogelijk heid dat Jordan zich aan een honkbalavontuur waagt. Jerry Reinsdorf, de onroerend- goedmagnaat die eigenaar is van de Bulls en de White Sox. heeft immers gezegd dat hij Jordan elke kans zal geven die de ex-basketballer wenst. Dat zou best eens deelneming kunnen zijn aan de lente-trai ning van de White Sox, die op 16 februari in Sarasota (Flori da) begint. Hockeycoach stelt nieuwe selectie samen na conflict met speelsters den haag Ids Postma tijdens de training gisteren in Hamar. en talent gaat bij mij meer op." Ritsma zelf beseft terdege dat hij als grote favoriet wordt ge zien. Dat was vorig jaar al een beetje zo, maar toen troefde Zandstra hem genadeloos af. Ritsma: Falko vliegt over het ijs. Daarom heb ik mijn tech niek veranderd. Ik moest wat doen om me te verbeteren. Ik voel me nu sterk. Dat is een goed gevoel. Vooral als je weet dat ik drie jaar terug nog als een Jan Doedel werd gezien. Het kan snel verkeren." Bij de vrouwenploeg van coach Henk Gemser zijn de ver wachtingen minder hoog ge spannen. Aan debutante Tonny de Jong worden geen eisen ge steld, Annamarie Thomas is al blij met een plaats in de mid denmoot en Carla Zijlstra moet minimaal haar zevende stek van vorig jaar prolongeren. „Ik kijk over dit evenement heen en ben meer bezig met de Olympische Spelen", aldus Zijlstra, net her steld van een lichte verkoud heid. „Maar ik vind het een voorrecht om in zo'n hal te mo gen schaatsen. En een EK is toch prachtig? Ben van der Burg zei eens tegen me 'dit wordt ge woon zo'n EK'. Ik zei toen tegen mezelf: 'dit mag nooit gewoon worden'. Gelukkig heb ik dat gevoel nog-teeds." Thomas Bos krijgt morgen de uitslagen van diverse medi sche testen die de schaatser heeft ondergaan. Het Haagse kernploeglid is al het hele sei zoen uitgeschakeld door ver moedelijk een virus-infectie. Bos meldde zich deze week voor twee zware onderzoeken in het ziekenhuizen. „Dat wa ren voorlopig de laatste tes ten", aldus bondscoach Ab Krook gisteren in Hamar, waar komend weekeinde het EK all round wordt gehouden. Krook vermoedt dat Bos de rest van het seizoen kan vergeten. „Zelfs het ademhalen doet hem pijn. Het ziet er niet pret tig uit." Bondscoach Bert Wentink heeft na het afvallen van Mieketine Wouters en Jacqueline Toxopeus een nieuwe hockey - selectie van negentien vrouwen samengesteld. Ten opzichte van de recente trip door Argentinië zijn vier speelsters toegevoegd aan de groep. Dat zijn Dillianne van den Boogaard, Miranda van Grimbergen, Jeannette Lewin en Hanneke Smabers. Na de wedstrijdenreeks in Znid-Amerika werd Wentink ge confronteerd met afzeggingen van Wouters en Toxopeus. Dit duo kon zich niet meer vereni gen met de aanpak van de coach. Dinsdag liet hel bestuur van de Koninklijke Nederlandse Hockey Bond (KNHB) weten achter Wentink te staan. De nieuwe selectie begint 14 januari de training met een sta ge in Breda. Van 21 tot en met 23 januari zal een tweede oe fenkamp, ditmaal in Vught. worden belegd. De selectie is: Ingrid Appels, Ageeth Boomgaard!, Fleur Pes- sers, Daphne l ouw, Cécile Vin- iee, Mfligjc reeuwen (MOP)» Dillianne van den Boogaard, Mijntje Donners (Den Bosch), Willemijn Duyster, Miranda van Grimbergen, Noor Holsboer. Su/an van der ielrn Machteld Derks, Jeannette Le- win (Kampong), Harriet Dijsel- hof-Groten (Zwolle), Frederick Grijpma (Laren), Nicole Kooien, Hanneke Smabers (HDM) en Imke Lempers (Amsterdam).

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 23