Nieuwe Sonata concurrerend geprijsd Off. Hyundai dealer voor Leiden e.o. Weg en wiel Mega Tjaffer: nieuw automerk in Nederland kwestie kwalite/f Audi met spaceframe komt na de zomer Nieuwe ideeën voor aandrijving DONDERDAG 6 JANUARI 1994 21 Aixam-Mega voor het eerst over de grens Er verschijnt een nieuw Frans automerk op de Nederlandse markt, door de kersverse importeur Jaap van den Broek in Nieuwleusen Mega Tjaffer gedoopt. Nederland is het eerste exportland voor het tot dusver uitsluitend in Frankrijk verkochte produkt van Aixam-Mega Automobiles. Deze fabrikant is in Frankrijk marktleider met ultra-mini autootjes van het merk Aixam, maar produceert daarnaast verschillende andere automodellen. De Mega Tjaffer opereert in het veld van de veelzijdige vrijetijds-auto en doet in de verte wat denken aan de Citroen Mehari van destijds. Maar er zijn grote verschillen al is de aandrijftechniek geheel afkomstig van de Citroën AX. Het moderne kunststof koetswerk staat op een sterk chassis van gegalvaniseerd plaatijzer. Deze combinatie geeft de Mega Tjaffer een vrijwel onbeperkte levensduur. Jaap van den Broek betreedt de markt in eerste instantie met een 1.100 cc motor plus vijfversnellingsbak. In april zullen een 1.4 liter en een diesel versie volgen. De Mega Tjaffer heeft alle kenmerken zogenoemde 'fun-car', maar is door zijn goedzittende 'wind- en waterdichtpakket' uitstekend voor da gelijks gebruik geschikt. De auto heeft een stoer uiterlijk door de dubbele koplampen, de uitgebouwde dorpels en spatborden. Door zijn kunststof koetswerk is het een bijzonder lichte auto van slechts 720 kilo, zodat aan motorrijtuigenbelasting per kwartaal maar 110 gulden hoeft te worden neergeteld. De Mega Tjaffer is te koop vanaf een prijs van 25.995 gulden. Daarvoor heeft men een tweepersoons pick-up. De eerstvolgende vierpersoons ca brioletversie kost 29.995. Dan heeft men een open auto, welke kan wor den gecompleteerd met het wind- en waterdichtpakket, bestaande uit drie dakdelen, twee portieren en een huif. Om belastingtechnische redenen (BPM) worden deze losse delen apart geleverd. Dit pakket kost 1.650 gul den. Importeur Van den Broek is er van overtuigd dat hij met zijn Tjaffer ,,een gaatje in de markt" heeft gevonden. „Dit is zo'n leuk ding voor zo'n lage prijs dat het wel moet lukken. Aixam- Mega Automobiles heeft tot dusver niet geëxporteerd. Toen ik in Frank rijk met deze auto werd geconfron teerd wist ik dat ik hem naar Neder land moest zien te krijgen. Ik heb Aixam een brief geschreven en ze voelden er wel wat voor. In september heb ik er één opgehaald en op 7 de cember had ik de typegoedkeuring van de Rijksdienst voor het Wegver keer binnen". De Mega Tjaffer heeft een zogenoem de module-opbouw. Wat dat betreft komt het idee enigszins overeen met het overigens in Nederland mislukte project van de Max, een in Nederland gebouwde auto met eveneens de techniek van de Citroën AX. Die auto kostte echter meer dan 50 mille en is nooit echt uit de ontwikkelingsfase gekomen. De Mega Tjaffer echter is zonder meer een gedegen fabrieksauto, die met enkele eenvoudige handgrepen een metamorfose kan ondergaan. Zo men wil kan men een kofferldep met gasdrukveren over het achterste stuk Dan ontstaat er een coupé model. De uitneembare dakdelen (drie stuks) passen goed en dat geldt ook voor de huif. Afgezien van wat extra windge ruis, is het geheel redelijk stil en de losse dakdelen klapperen niet, zo bleek toen wij de auto dezer dagen aan de tand voelden. Door zijn lage gewicht heeft de 1100 cc AX motor kracht in overvloed. Het wagentje is snel en komt robuust over. De inwendige ruimte is flink bemeten en hoofdruimte is er meer dan ge noeg. In de portieren zijn schuifra men gemonteerd. De lengte van de wagen is 3,51 meter en de breedte 1,63. De auto is voorts 1,46 meter hoog. De een speciale kunststof, waarop de fa brikant patent heeft aangevraagd. Dit materiaal is volledig recyclebaar, al dus de importeur. Jaap van den Broek is een specialist in het restaureren van klassieke Franse auto's, die veelal in de leasemarkt hun tweede leven beginnen. Als zodanig geniet hij landelijke bekendheid. Zijn nieuwe importeurschap heeft hij on dergebracht onder de handelsnaam Mega Automobiles Hollande. Hij denkt in 1994 circa honderd exempla ren van de Mega Tjaffer te verkopen. „Maar eigenlijk kan ik er geen ver standig woord over zeggen. Voorlopig heb ik er tien in voorraad en er zijn er al twee verkocht, vóórdat ik er be kendheid aan heb gegeven". De Duitse fabrikant Audi brengt in het derde kwartaal van dit jaar een nieuw topmodel op de markt. De wagen gaat echter niet, zoals verwacht werd, Audi 300 heten maar zal als A8 op de weg verschijnen. De Audi A8 beschikt over een doorontwikkelde 4.2 liter V8- motor, een automatische trans missie en Quattro-vierwielaan- drijving. Maar er komt ook een wat 'eenvoudiger' uitvoering met een 2.8 liter V6-motor en voorwielaandrijving. Het bijzondere van de Audi A8 is dat bij de bouw van de auto gebruik wordt gemaakt van het zogeheten 'spaceframe', waarbij zowel de dragende structuur als de bekleding van de carrosserie volledig van aluminium zijn. Het voertuiggewicht wordt door eisen op het gebied van com fort, veiligheid en prestaties steeds hoger. Dat vergt sterkere motoren en een zwaarder on derstel. Om toch aardig wat te kunnen rijden is er weer een grotere tankinhoud nodig. Al dat extra gewicht betekent een hoger brandstofverbruik, het wagengewicht bepaalt voor zeventig procent het verbruik. In vergelijking met een auto die van plaatstaal is gemaakt is het wagengewicht met een alumini um carrosserie veertig procent minder. Het brandstofverbruik is daardoor ook aanzienlijk lager, hetgeen niet alleen in de portemonnee scheelt, maar ook het milieu meer ontziet. Verder roest aluminium niet en kan het onbeperkt hergebruikt worden, zodat het minder be lastend voor het milieu is. Volgens Audi is de spaceframe- constructie ook nog eens bij zonder stijf, waardoof zij een uitstekende bescherming aan de inzittenden biedt. WEGWERKZAAMHEDEN Haarlem - Zwanenburg (A 205) Haarlem en aansluiting met A9, overdag. Alkmaar - Amstelveen (A 9) Tussen Uitgeest en Akersloot. Ter hoogte van Velsertunnel. Den Bosch - Eindhoven (A 2) Tussen Boxtel en Best. Den Oever - Joure (A 7) Tussen Harlingen en Den Oever, overdag. Utrecht richting Den Haag (A 12) Ter hoogte van Utrechtse Baan in Den Haag. Rotterdam richting Den Haag (A 13) Ter hoogte van knooppunt Ypenburg, avond en nacht. De autoindustrie in zijn to taliteit zal het jaar 1993 lie ver zo snel mogelijk willen vergeten, maar natuurlijk geldt dat niet voor alle pro ducenten. Bij het Koreaan se concern Hyundai is de situatie namelijk zo dat de produktie de vraag niet kan bijbenen, iets waar veel fa brikanten alleen maar van kunnen dromen. ZALTBOMMEL Natuurlijk daalde het merk in Europa mee met de massa en kreeg hel in eigen land te ma ken met een personeelsstaking, maar bij Hyundai zitten ze daar niet mee. Voor het eerst werden er in november meer dan 100.000 auto's geproduceerd, dat is 36 procent meer dan in november '92. Ongeveer 42 pro cent daarvan was bestemd voor het buitenland. De Koreaanse auto's worden wat prijs betreft steeds concur- rerender ten opzichte van hun Japanse collega's, doordat de Japanse yen de afgelopen tijd fors is gestegen. De Hyundai's bieden kwalitatief steeds beter vervoer voor een redelijk bedrag. En dat is ook van toepassing op de nieuwste Sonata, die dezer dagen op de markt is verschenen. Het groot ste model (de grotere Grandeur is bij ons niet te koop) is geheel nieuw ontworpen, ruimer en luxueuzer, maar niet duurder geworden. Sterker nog, de basisprijs be draagt 37.950 en daarvoor krijgt men de 1.8 liter 98 pk GL- versie. De tweede versie onder de veertig mille is de 2.0 liter GLE van 105 pk, die 39.950 gul den kost. Standaard hebben alle Sonata's een airbag en de duur dere typen daarbij ook een anti- Alle motoren 1994 beknopt in beeld Een aardig motorjaarboekje is zojuist verschenen onder de naam Alle Motoren 1994. Het is van de hand van A. Rijks, die onder meer aandacht besteedt aan de opkomst van de 900- klasse, opstapmotorfietsen en de nieuwe BMW F 650. Interessant is de verhandeling over de fabricage van motorhel men. De auteur toog daarvoor naar de Italiaanse helmenfabri kant LEM. Hij voert de lezer mee langs de produktie van buitenschalen, binnenschalen en helmvizieren. Opmerkelijk detail: ondanks alle gebruikte apparatuur vergt iedere helm nog een kwartier handwerk. Uiteraard ontbreekt het nieuws niet in deze uitgave van De Alk. Niet minder dan 172 pagina's (van de 208) zijn gereserveerd voor de beschrijving van het motornieuws voor 1994. Van de Aprilia Extrema tot en met de Yamaha FJ 1200 en alles wat zich daartussen op twee wielen beweegt. Doordat voor ieder model één volledige pagina is uitgetrokken, kan deze 'Alk 533' als een overzichtelijk naslag werkje getypeerd worden. Het kost/ 17,90. Auto Select belicht de compacte auto Momenteel is in de Rotterdam se Kunsthal een interessante collectie van rond de honderd kleine auto's te zien op de ten toonstelling De Compacte Auto (tot en met 13 februari). Het tijdschrift Auto Select heeft het eerste nummer van dit jaar ge heel gewijd aan deze expositie en het fenomeen compact-car. Zo komen uitgebreid aan bod de 'sensatie van 1994' Mercedes Vision A 93, de Renault Twingo, de leuke 'knuffels' van Nissan en de Fiat Downtown. Verder geeft Auto Select een marktoverzicht van 40 compac te auto's tot een lengte van vier meter plus een interview met de Italiaanse meester-ontwerper Giugiaro die zegt dat 'alle auto's kleiner kunnen'. Het 'compacte' themanummer van Auto Select ligt in de winkel voor 8,75. De Sonata-serie blokkeer reminrichting (ABS). De nieuwe Sonata zou eigenlijk al in september '93 komen, maar door genoemde staking is het wat later geworden. Met die prijs net onder de 40 mille wil Hyundai met name ook meer particulieren naar de dealers lokken. Voor het overgrote deel (70 procent) zit de klantenkring namelijk in de zakelijke sector. Voor particulieren geldt vaak 40 mille als een grens, in de zaken- FOTO CREENIB CAR wereld is dat vaak ti i mille Een korte kennismaking met de auto verliep zoals verwacht. De Sonata is een keurige ruime ge zinsauto, die er modern uitziet, goed stuurt en zich stabiel over het wegdek begeeft. De Sonata-serie is ook aan de bovenkant uitgebreid met een zescilinder versie, voorzien van een drieliter V6 van 146 pk, ge koppeld aan een automatische dit transmissie. De prijs van deze luxueuze directiewagen, die vier varianten in de loop van jaar op de markt komt, is nog niet bekend maar Hyundai-im- porteur Greenib in Sassenheim verwacht 65 tot 67 mille. De importeur wil er dit jaar rond de 1.000 verkopen, flink meer dan vorig jaar toen er 300 Sonata's in Nederland 'over de toonbank' gingen. FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaal) Zuinigheid gCUlt VOOrf Overzicht van werkzaamheden waarbij vertraging kan optreden, samengesteld door ANWB, politie en Rijkswaterstaat. Wijzigingen via ANWB-infonummer: 06 - 9622 (50 ct/min). De werkzaamheden zijn dag en nacht en in beide richtingen, tenzij anders vermeld. De traditionele wijze van aandrijving heeft misschien zijn langste tijd gehad. Uitvinders experimenteren onder an dere met series kleinere tandwielen aan de trapas en voetschakeling. FOTO UNITED PHOTOS DE BOER F ietsbeurzen in Duits land toonden het afge lopen najaar modellen met afwijkende constructies voor de aandrijving. Mogelijk zijn deze binnenkort ook te zien op de komende FietsRAI in fe bruari. Een van de nieuwe vindingen heet Interdrive en is gemon teerd op de trapas. Tussen de cranks en het kettingwiel zijn drie schroefveren gemonteerd. Bij kracht zetten op de pedalen sen met dit crankstel gelijkmati ger is en bovendien tien procent meer rendement oplevert. De veerspanning is instelbaar. Het systeem kost bijna 500 DM. Een ander systeem luistert naar de naam DART en is eveneens bestemd voor de trapas. Daar bevindt zich èen cassette met tandwielen zoals op het achter wiel gebruikelijk is. De fietser beschikt daarmee over een groot aantal versnellingen. Weer i ander systeem verbergt ;t de cranks een stukje de trapas een reeks kleinere i. Bij het uitveren, draait het tandwielen, te vergelijken met Europoort - Gorinchem (A 15) Tussen Europoort en knooppunt Vaanplein, overdag. kettingwiel even vanzelf. De universiteit van München heeft met testen aangetoond dat fiet- de gesloten Sturmey Archer- versnellingsnaaf op het achter wiel. Het systeem heeft geen ka bels nodig, want de fietser scha kelt niet aan het stuur, maar met de hak. Dat is er nog een Body Bike, een gecombineerde roei-trapfiets met opmerkelijke uiterlijk. Om vooruit te komen moet de berij der zowel trappen als het stuur heen en weer bewegen. HET EIGENAARDIGE fietsstuur waarmee de Schot Greame Obree vorig jaar wereldkam pioen werd, is te koop. De baanrenner verraste vriend en vijand met een stuur waar de schouders tegenaan rusten en kon zo onvermoede topsnelhe- den bereiken. Maas van Beek, wielrenner en ontwerper maak te een eigen versie, waarbij ook armen en borst steun krijgen. Het stuur is speciaal bedoeld om zo lang mogelijk met hoge snelheid te kunnen rijden, zoals in triathlons. Te koop bij Vertex Cycle Systems in Zandvoort voor/ 275. PARK AND BIKE is de gevleu gelde slogan in het Duitse stadje Münster. Waar de meeste ste den niet verder komen dan de aanleg van carpoolplaatsen, heeft Münster bij de afrit van de autosnelweg een ruime par keerplaats, waar de automobi list kan overstappen op een huurfiets. Wie er zelf een fiets wil stallen kan een afsluitbare fietskluis huren of gratis gebruik maken van de overdekte stal ling. Er is zelfs een werkplaats voor fietsreparaties. Auto's worden steeds zuiniger. Volgens Esso daalt binnen 20 jaar het gemiddeld benzine verbruik tot 1:14. Dat is bijna een kwart minder dan nu. Voor diesel komt het cijfer nog iets gunstiger uit. HALLENWEG 2 LEIDEN (NAAST GROENOORDHALLEN) 071-22 55 75 BLIK IN HET VERLEDEN De Italiaan Amadeo Gordini begon in 1926 in Frankrijk een garagebedrijf en bouwde daar in de loop der tijd een naam op als specialist in het opvoeren van motoren. Hij produceerde ook eigen sport- en zelfs racewagens voor de Formule 1 en i zelf regelmatig deel aan races en rally's. De Gordini's deden het over het algemeen goed in de racerij, met name in de 24-uurs race van Le Mans. In 1956 raakte Gordini in financiële problemen en trad hij in dienst bij Renault. Op de foto een eigen ontwerp van Gordini waarmee de legendarische coureur Juan Manuel Fangio in 1950 Le Mans won. Deze auto werd in 1990 in Parijs geveild en moest minimaal zes ton opbrengen. foto ap

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 21