Staatsloterij wil fraude bestrijden Wisseling van de wacht 'Arts moet drugs kunnen verstrekken' Het witte achterspatbord zie je steeds minder Ideeënbus voor treinpassagiers Het Gesprek van de Dag/Randstad Ziekenfondspatiënt wil geen eigen risico Directeur advertentieblad dood gevonden Politie: verbranden van kerstbomen te gek voor woorden Computer in Politiekorpsen willen drugs in sommige gevallen vrijgeven politiewagens 1 (DONDERDAG 6 JANUARI 1994 Vervolg van voorpagina |De Staatsloterij gaat nader onderzoeken wat ze kan doen Itegen fraudes met valse loten. Dat zegt directeur L. van iGastel, die overigens tevreden is over het aantal aanhou dingen dat inmiddels is verricht. „Bij valse bankbiljetten I lukt zoiets niet zo snel." In Leiden werden bezoekjes gebracht aan Nieuwe Rijn (1500 gulden), Herenstraat (1500 gul den), Lage Morsweg (500 gul den) en IJsselkade (500 gulden). Spraken Oegstgeester mid denstanders van keurige heren, in Leiden reden 'bouwvak-ach- tige personen' rond: „Ongeschoren en met spijker jasje", vertelt W. Azier van de si garenwinkel aan de Herenstraat over de ongewenste gasten van 's ochtends half elf. „Ze maak ten zelfs nog grappen. Dat de loten cadeautjes waren." Van Gastel noemt de vervalsing die gisteren werd ontdekt 'grootschalig en clever': „De grafische vormgeving is zodanig dat eenvoudige vervalsingen niet mogelijk zijn. Men heeft geavanceerde apparatuur ge bruikt." Volgens woordvoerster A. Hoppenbrouwer van de Staat sloterij zijn zeker 40 mensen met valse loten door het land getrokken: „De vijf mensen die elders in het land zijn aange houden met loten, hadden lijst jes bij zich met daarop 10 adressen. Doorgaans van post kantoren." De Leidse regio is relatief zwaar getroffen door de fraude met staatsloten. De buit be draagt hier zeker 7.500 gulden, al moesten de oplichters daar wel een stuk voor rijden. Van de Oegstgeestse De Kem- penaerstraat (3000 gulden), naar de Leiderdorpse Heinsius- laan (500 gulden) en het Zoeter- woudse Kooikerpad (50 gulden! In het postagentschap aan de Noordwijkse Bomstraat kwam een vrouw aanzetten met een lot waarvan eerst werd gedacht dat het vals was. De politie maakte proces-verbaal op, maar vanmorgen ontdekte de Post bank dat het lot toch echt is. In het postkantoor aan de Leiderdorpse Heinsiuslaan bleef de schade beperkt tot 500 gul den. Toen het tweede valse lot werd aangeboden, vertrouwde de lokettist het niet. Hij weiger de uit te betalen en noteerde naam en adres van de man. „Maar die gegevens zullen wel niet kloppen", vreest de politie. De trekking vond op oude jaarsavond plaats, vanaf giste ren kon worden geprobeerd tot inning over te gaan. In Den Haag en Maastricht werden toen twee mannen aangehou den die probeerden met valse loten de prijzen binnen te ha len. In Den Haag trachtte een 28-jarige Amsterdammer een vals lot in te leveren, waarvan de kleur als 'niet goed' werd herkend. Inmiddels maken de heren geen enkele kans meer met val se loten, is de indruk van Van Gastel: „Na alle publiciteit en waarschuwingen, valt er niks meer te incasseren." De bewus te loten hadden als eindcijfers 58748 en 542656. Reden voor paniek ziet de di recteur van de Staatsloterij ove rigens niet: „Tot nu toe bleef bij vervalsingen de totale schade beperkt tot tienduizenden gul dens op een uitgekeerd bedrag van 500 miljoen per jaar." Gis termiddag dacht hij dat de schade van deze fraudezaak be perkt zou blijven tot 15.000 gul den, 's avonds hoopte hij onder de 100.000 gulden te kunnen blijven: „Toch neem ik aan dat men had verwacht meer binnen te halen." Ook zijn voorlichtster vraagt zich af of de heren wel uit de kosten zijn gekomen. De Haagse afdeling van D66 vindt dat het landelijk partijbe stuur kandidaat-gemeente raadslid I. Wittenberg moet royeren. Wittenberg, een be kende ijscoman in Den Haag, heeft in strijd met de reglemen ten een groot aantal partijleden voor zijn karretje gespannen waardoor hij op een verkiesbare plaats terecht is gekomen. Het hoofdbestuur weigert hem te royeren. Wittenberg heeft bij de menstelling van de kandidaten lijst voor de gemeenteraadsver kiezingen van 2 maart mede partijleden geïnstrueerd hoe zij de stembiljetten moesten invul- LJscoman spant kiezers voor zijn karretje len: hij op voormalige wethouder R. Vlaan deren op de tweede plaats. Zij mochten geen namen van con currenten invullen. Deze wijze van stemmen werven is verbo den bij D66. De ondernemer is nu vrijwel verzekerd van een zetel in de Haagse raad, terwijl Vlaanderen door zijn actie op de eerste plaats beland is. De vroegere bestuurder, die in 1992 is afge treden na een ruzie met de an dere wethouders, wil geen lijst trekker worden. Dat wordt de nummer twee op de lijst, A. Overhof. De gang van zaken wordt uit de doeken gedaan in een inge zonden brief in het afdelings blad, dat dezer dagen ver schijnt. Het landelijk bestuur van de Democraten stelt zich formeel op het standpunt dat het Wittenberg niet kan royeren op grond van de statuten. De D66'ers in de residentie denken echter dat de weigering van de partijtop, is ingegeven door angst voor negatieve publiciteit. D66 moet de definitieve kan didatenlijst uiterlijk 18 januari inleveren bij de kiesraad. leiden caroline van overbeeke De J.eidse zorgverzekeraar Zorg en Zekerheid is niet enthousiast over het plan voor een vrijwillig eigen risico voor ziekenfonds patiënten. De verandering brengt meer administratieve rompslomp en extra kosten met zich mee. Bovendien blijkt uit een enquête van de zorgverze keraar dat veet ziekenfondspa tiënten helemaal geen eigen ri sico willen en zich massaal zul len bijverzekeren. Het wetsvoorstel van staatsse cretaris Simons houdt in dat ziekenfondsverzekerden minder premie betalen als zij een eigen risico nemen. Bovendien kun nen zij korting op de premie krijgen als zij geen kosten decla- Uit het recente onderzoek van Zorg en Zekerheid blijkt dat vooral arbeidsongeschikten en werklozen geen eigen risico wil len. Van de mensen die wel een baan hebben, kiest 42 procent voor een eigen risico. In totaal wil 40 procent van de verzeker den bij Zorg en Zekerheid geen enkel risico, ongeacht de hoogte van de premiekorting. Simons heeft ook voorgesteld patiënten voortaan nota's te la ten declareren bij hun zieken fonds zodat ze zich realiseren hoe hoog de kosten van ge zondheidszorg zijn. Nu krijgen ziekenfondsverzekerden nooit een nota te zien: rekeningen worden rechtstreeks door de verzekeraar vergoed. „Het is niet aantrekkelijk voor ons als verzekerden ons nota's gaan sturen", aldus woordvoerster H. Kuipers. „Het betekent dat wij veel administratief werk krijgen en dat kost geld. Al met al zitten er nogal wat haken en ogen aan de voorstellen van Simons. Wij staan er vooralsnog behoudend tegenover." nieuwkoop numansdorp De 33-jarige Günther Fricke, di recteur van advertentieblad De Partikulier, is gisternacht door de politie dood aangetroffen op Overflakkee, vlak bij het Helle gatsplein. Het lijk is gevonden op aangeven van de verdachte van de moord, een 37-jarige in woner van Numansdorp, die maandag werd aangehouden. De politie heeft gisteren een tweede verdachte aangehouden in verband met deze zaak. Er volgen waarschijnlijk niet meer aanhoudingen. Beide ver dachten hebben niet bekend de dood van Fricke op het geweten te hebben. Het slachtoffer is waarschijnlijk met pistoolscho ten om het Teven gebracht. Fricke was sinds de jaarwisse ling na het verlaten van zijn wo ning in Numansdorp om vijf uur 's morgens niet meer ge zien. Hij stond in Numands- dorp en omgeving bekend als de bonte hond, omdat hij er een turbulente levensstijl op na hield. Meer dan eens liep hij in horecagelegenheden rond met een vuurwapen. Zijn dood heeft mogelijk te maken met illegale activiteiten. Advertentieblad de Partikulier - dat ook in deze regio verkrijg baar is - bestaat ongeveer vijf jaar. Het blad verschijnt twee wekelijks in een oplage van 60.000 exemplaren. De scheidende voorzitter R. van Waveren (links) en zijn opvolger J. Blommers. J. Blommers is gisteren gekozen tot nieuwe voorzitter van de Ka mer van Koohandel Rijnland. Hij is de opvolger van R. van Waveren die vijf jaar voorzitter is geweest. Blommers trad giste ren bij de nieuwjaarsvergade ring van de kamer in het Rijks museum van Oudheden in Lei den voor het eerst officieel voor het voetlicht. Blommers die niet eerder functies bekleedde bij de kamer, is vennoot van Deloitte en Touche, belastingadviseurs en accountants. Hij is als regio voorzitter verantwoordelijk voor het beleid van Deloitte en Tou che in de regio Leiden. De eerste officiële handeling van de nieuwe voorzitter was het uitreiken van de gouden penning van de Kamer van FOTO HIELCO KUIPERS Koophandel aan zijn voorgan ger. Van Waveren, afkomstig uit de bloembollenhandel, was vanaf 1959 actief in diverse functies in de kamer. Toen hij voor het eerst zijn intrede nam zijn vader juist afscheid als voorzitter. Directeur A. Berk hout van de Kamer van Koop handel overhandigde de schei dende voorzitter namens de staf een antieke barometer. Politiewagens krijgen de be schikking over een computer, waarmee agenten gegevens kunnen opvragen over onder meer kentekens en verdachte personen. Ze hoeven daarvoor geen contact meer op te nemen met de meldkamer in Leider dorp. De politie in de regio Hol lands Midden houdt de komen de maanden een proef met de apparatuur. Ongeveer vijftien wagens moeten een 'boordcomputer' krijgen. De gemeente Nieuwkoop krijgt wellicht een proces-verbaal om dat zij gisteren kerstbomen heeft laten verbranden in Nieuwkoop en Noorden. De dienst milieu van het politiedis trict Rijn- en Aarlanden onder zoekt of de gemeente de milieu bepalingen heeft geschonden. Medewerkers van de dienst hebben foto's van het traditio nele kerstboomverbranden ge maakt, die eventueel als bewijs van de overtreding „Kwekers krijgen van ons een direct een proces-verbaal als zij tuinafval verbranden, terwijl de gemeente gewoon haar gang gaat en zorgt voor veel overlast. Dat is te gek voor woorden", al dus een woordvoerder van de politie in Alphen. Bij de politie kwamen gister middag en ook gisteravond veel klachten binnen over rookover- last bij het verbranden van de bomen. Vooral vanuit het win kelcentrum in Nieuwkoop re gende het klachten. Mocht het niet lukken om de gemeente te bekeuren dan wil de politie be werkstelligen dat het dit jaar de laatste keer is geweest dat de bomen in Nieuwkoop en Noor den zijn verbrand. Volgens een woordvoerder van de provincie zijn er geen provinciale regels die het ver branden van kerstbomen ver bieden. „Maar het is wel zo dat Rijk en provincie sterk lobbyen om het verbranden aan banden te leggen." Of de gemeente aan haar eigen regels kan worden opgeknoopt, kan hij niet zeg gen. „Het is niet duidelijk in hoeverre je dit gelijk kunt stel len aan het verbranden van tuinafval. Kerstbomen verbran den is natuurlijk een oude tradi- Burgemeester W. de Vrey- Vringer was vanochtend nog niet op de hoogte van het feit dat de gemeente wellicht een bekeuring krijgt. „Enkele jaren geleden hebben wij een vergun ning verleend voor het een keer per jaar verbranden van kerst bomen. Daarbij is dan toezicht van de brandweer. Dat vonden wij beter dan dat de jeugd zelf gaat rommelen. Of wij nu in strijd met de wet hebben ge handeld gaan we onderzoe ken." De gemeente Rotterdam wil in de loop van dit jaar beginnen met een experi ment waarbij aan een geselecteerde groep drugverslaafden 'op gecontroleer de wijze' drugs worden verstrekt. Vol gens hoofdcommissaris Hessing zal de proef, waar in Amsterdam al ervaring mee is opgedaan, vooral worden gericht op terminale verslaafden. „Het gaat hier om mensen die er heel ernstig aan toe zijn", aldus Hessing. „Daarbij kun je denken aan 50-plussers, die je met geen mogelijkheid meer van de drugs afkrijgt, maar ook aan 18-jarige heroïne-hoer- tjes." De politiechef hamert erop dat des kundige begeleiding - door een arts of eén specialist - bij deze vorm van drug verstrekking voorop staat. „Als drugge bruik bij bepaalde personen tot ernstige gezondheidsproblemen leidt, kun je het best regelend optreden. Maar dan geen drugs bij de apotheek verkrijgbaar stel len, maar zorgen dat een arts de midde len rechtstreeks aan de gebruiker levert." Ook bij de Haarlemse politie leven ge dachten om in sommige gevallen over te gaan tot het vrijgeven van harddrugs. Vooral notoire gebruikers die hun versla ving betalen met inkomsten uit crimine le activiteiten zouden voor een dergelijk experiment in aanmerking kunnen ko men. Dit zegt commissaris T. Westen van de Haarlemse politie. Door harddrugs uit de illegaliteit te ha len, kunnen gebruikers volgens Westen losgeweekt worden uit het criminele cir cuit. Door de handel in en het gebruik umuiden»anp van drugs te legaliseren zou het aantal inbraken, winkeldiefstallen en overvallen afnemen. Kustwacht sleept stuurloze boot weg De voormalige korpschef van de Leid se politie, B. Poeiert, pleitte bij zijn aan treden in 1991 ook voor het vrijgeven van drugs om de criminaliteit tegen te gaan. Poeiert heeft nu een topbaan bij het politiekorps voor Hollands Midden. De Noorse vistrawler Gunna Langva is gistermiddag na een uren lange zwerftocht op de Noordzee op sleeptouw genomen door een sleepboot Smit Lloyd 29. Een visnet kwam in de schroef terecht, waarna de trawler stuurloos werd en drie gasplatforms maar net miste. De Kustwacht dreigde de agent van het schip met 'andere maatregelen' wanneer de geboden sleepassistentie niet zou wor den aanvaard. Voor zover bekend is het de eerste maal. dat de Ne derlandse kustwacht forse druk heeft uitgeoefend om sleephulp te accepteren. Zo ging dat vroeger: Piet Pelle reed op zijn Gazelle en pa haal de geregeld een pot witte verf tevoorschijn. Om het ach terspatbord van alle Fietsen in het gezin bij te werken, van een vers likje witte verf te voorzien. Witte achterspatborden waren wettelijk verplicht. En terecht, zo luidde de algemene opinie tot ver na de oorlog. Op die ma nier was je als fietser goed zichtbaar in het verkeer. Maar de tijden veranderen, zoals u weet. Inmiddels rijdt Piet Pelle al lang niet meer op zijn Gazelle - thans is dat een mountainbike of een zogeheten ATB'tje - en het witte ach terspatbord zie je ook steeds minder. Volgend jaar hoeft zo'n spatbord ook niet meer. Met in gang van 1 januari 1995 wordt de nieuwe Wegenverkeerswet van kracht. Daarin staat de vei ligheidseis van het witte ach terspatbord niet meer opgeno men. De rode reflector zou al voldoende zijn om de fietser goed zichtbaar te maken voor het andere verkeer. Niet iedereen is daar gelukkig mee. „Alles wat een fiets beter zichtbaar maakt, helpt mee de veiligheid van de fietser te ver groten", zegt N. Ober van Veilig Verkeer Nederland die bij de di rectie onderwijs van de ge meente Leiden de taak heeft het verkeersonderwijs op de scho len te stimuleren. „Een wit ach terspatbord draagt dus ook bij aan de veiligheid. Maar ik denk dat de nieuwe wet voor een deel een uitvloeisel is van het ver slappende toezicht van politie zijde." „Dat is te merken bij verkeers- examens op de scholen. Daar zie je de witte achterspatborden steeds minder. En dat geldt ook i Marwijk: „Wist u dat dertig procent van de fietsen geen wit achterspatbord meer heeft?" voor een deugdelijke verlich ting. De politie let daar bijna niet meer op. Die heeft het te druk met andere dingen. Ga maar bij een willekeurig fiets pad staan als het donker is. Van de meeste fietsen doet het licht het niet." „Vroeger kreeg je nog een be keuring als dat het geval was. Ol je kreeg een waarschuwing. Te genwoordig niet meer. Dat is niet juist. Ik vind dat datgene wat je vastlegt in de wet ook ge controleerd moet worden. Als dat niet gebeurt heeft dat effect. In dit geval op de fietsers. Die denken: er wordt toch niet ge controleerd. Ie ziet dat ook aan de verplichte reflectoren. Er zijn nog tal van fietsen die die din gen missen. Verslappend toe zicht zal echter niet het enige zijn. Wellicht dat de wet ook on FOTO HIELCO KUIPERS der druk van de commercie wordt veranderd. Mountain bikes hebben die spatborden niet." Ook al is het binnenkort niet meer verplicht een wit ach terspatbord 'te voeren', dan nog vindt Ober dat de fietser een ei gen verantwoordelijkheid heeft. „Elke fietser zou verrekte goed moeten weten dat hij een kwetsbare verkeersdeelnemer is en dat hij goed zichtbaar moet zijn. Hij kan daar zelf voor zor gen. Onder meer door een wit achterspatbord." Fietsenhandelaar H. van Mar wijk uit Leiden kan zich daar wel in vinden. „Ik vind dat zo'n spatbord op een fiets hoort. Simpelweg omdat dat een stuk veiliger is, zeker samen met een reflector. Wist u trouwens dat op dit moment al ongeveer der tig procent van alle Fietsen niet zo'n spatbord heeft? Mountain bikes, citybikes, kinderfietsen. Geen goede zaak dat dat ver dwijnt." D. van Wulfften Palthe is het roerend met hem eens. De Heemstedenaar verloor aan het eind van de jaren twintig zijn oudste zus. Zij zwaaide met een onverlichte fiets de weg op en werd doodgereden door een au tomobilist. „En mijn vader kwam toen op het idee van het witte achterspatbord. Hij stelde mij en mijn twee zusjes op naast een stel fietsen en liet fo to's nemen in een donkere laan. Eerst van ons met de Fietsen zonder wit spatbord. En toen mèt een wit spatbord. De foto's werden gepubliceerd en het idee werd snel opgepikt door de ANWB en door de politiek." „We werden wel door de andere kinderen uitgelachen op school. Zo gaat dat altijd als je met iets nieuws komt. Maar wij pikten lekker meteen onze fiets eruit in het Fietsenhok. En het was na tuurlijk ook veilig. Ook nu nog heb ik een fiets met een wit achterspatbord." HERMAN JOUSTRA. De NS weet wel hoe ze de klanten moeten verwennen. De passagiers moeten alleen nog even geduld hebben. Maar eens krijgen ze extra zit plaatsen in de coupés en meer fietsenstallingen bij de stations. De spoorwegen is dezer dagen geen moeite te veel om dat onder de aan dacht te brengen. Maar dat is niet het enige: treinreizigers kunnen deze week ook zelf ideeën aandra gen om de dienstverlening van de spoorwegen te verbe teren. Alleen niet bij de NS. maar bij de vereniging van reizigers in het openbaar ver voer, Rover. Die deelt daar voor 'suggestiekaarten' uit op ruim twintig stations. In lei den is dat dinsdag en vandaag gebeurd. „We uilden di.t jaar eens iets positiefs doen", zegt D. Wijfje van de afdeling Leiden van Rover. „Normaal voeren we rond deze tijd actie tegen de tariefsverhogingen. Die zijn dit jaar ook fors, zes procent over de hele linie. Maar per 1 januari zijn de spoorwegen ook verzelfstandigd. Daar wil len we met de kaartenactie op inspelen." De kaartenactie wordt landelijk gevoerd door Rover. Wijfje zegt nog geen idee te hebben over de respons. „Maar we denken dat er de komende weken toch veel kaarten terug zullen komen." Rover typeert de actie zelf als een 'reizigers-ideeënbus', be doeld om de verzelfstandigde NS een steuntje in de rug te geven. De suggesties worden dan ook aangeboden aan de NS-directie. Rover verwacht dat reizigers ideeën zullen aandragen over bijvoorbeeld de plaatsing van stempelau tomaten, telefooncellen of de bewegwijzering naar rijwiel stallingen. Rover staat op zichzelf niet negatief tegenover de verzelf standiging van het vervoers bedrijf. „Maar er moet wel re kening mee worden gehou den dat het bedrijf ook een sociale functie heeft. Wat zal er overblijven als na 1996 lij nen worden opgeheven? Het is in ieder geval wel goed dat de NS minder afhankelijk worden van het Rijk", aldus Wijfje. Behalve niet de kaartenactie was de Leidse Rover-afdeling deze week ook nog op een andere manier aanwezig op het Leidse station. Wijfje en zijn mede-bestuurslid Frans Mensonides gingen er de aankomst- en vertrektijden van treinen controleren. Een activiteit die Rover regelmatig onderneemt en die haar door de NS niet bepaald in dank baarheid wordt afgenomen. De controle is dit jaar verder uitgebreid. „We gaan mi ook na of de borden op de treinen en de perrons overeenkomen met de bestemmingen. Het is gebleken dat vooral aan de aanduidingen op de treinen het nodige mankeert. Zo reed laatst een trein het station loeiden binnen met de naam van een station dat al 20 jaar niet meer bestaat." rudolf kleun.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19