Derde 'hangplek' in Westerkwartier Graafmachines maken Hibé-terrein schoon Leiden Regio Kerkhof Rijnsburg krijgt graven gericht op Mekka 1J0NDERDAG 6 JANUAR11994 S VAN e ^oningbouw aan Katwijkerweg in Valkenburg begint na zomervakantie Kerktoren Hazerswoude in het donker De toren van de Nederlands Hervormde kerk in Hazers- woude-Dorp staat sinds kort 's avonds in het donker. Om energie en geld te besparen heeft de gemeente de twee schijnwerpers van 1000 watt die de toren tot voor kort ver lichtten gedoofd. De ge meente wil dit jaar 60.000 gulden besparen op de open bare verlichting. Sindskort is de gemeente ook begonnen met het op halve sterkte laten schijnen van de verlichting buiten de bebouwde kom. Op de Rijn dijk, de Hoogewaard, de Hondsdijk, de Voorweg, de Roemer, de Burgemeester Smitweg, het Westeinde en de Westzijde gaat de verlich ting standaard op de nachtstand. Bovendien on derzoekt de gemeente op welke plaatsen de straatver lichting na 23.00 uur volledig kan worden uitgeschakeld. Tien maanden geëist voor bouwfraude persbureau cerberus Een 52-jarige ondernemer uit Wassenaar hoorde gisteren bij de Haagse rechtbank een cel straf van tien maanden tegen zich eisen. Hij zou ongeveer een miljoen gulden te weinig aan sociale premies en BTW betaald hebben. Volgens officier van justitie mr. J. de Waardt had de man nep-rekeningen opgesteld heb ben voor een bedrijf dat al fail liet was. In werkelijkheid zou het geld hoogstwaarschijnlijk gebruikt zijn om zwartwerkers uit te betalen. Om de belasting en de sociale verzekeringen om de tuin te leiden zouden ook mandagenregisters verkeerd in gevuld zijn. Bij controle bleek dat volgens de vervalste regis ters werknemers op een tijdstip op verschillende plekken werk te. Omdat de fraude lange tijd, van 1989 tot 1992, had geduurd, vond de officier dat de onderne mer niet voor een werkstraf in aanmerking kan komen. „Mijn heer moet de cel in", zei de aanklager kortaf en hij eiste een celstraf van vijftien maanden, waarvan vijf voorwaardelijk. De ondernemer bekende zelf dat hij de mandagenregisters verkeerd had ingevuld. Maar de beschuldiging dat hij nepreke- ningen had verstuurd, kon justi tie volgens zijn advocaat niet hard maken. Uitspraak over twee weken. FOTO HENK BOUWMAN staat lag toch in de schaduw. Voor een kop koffie met een taartpunt kunnen de mensen hier altijd nog terecht, en het eetcafé is dagelijks, behalve maandag, vanaf elf uur ge opend", zegt Ellie Overdevest. /alkenburg ri pas en golfjfr zit schot in het bouwrijp i veel re-ten van het Hibé-terrein aar tt van ratwijkerweg in Valkenburg. De er naar Ltonresten worden weggegra- oge uur'en en door machines vergrui st ook FId- januari moet het be- t iets fon zijn verwijderd. In een later lestaat radium volgt de resterende p zaler-Vervuiling. Op het al jaren braakliggende 'delijk-jprrein van het vroegere bedrijf de zomervakantie rerrijzen 11 woningen. Langs het water tornt een appartementencom- veelhe-plex met vijftien drie- en vierka- ind herwoningen. De resterende eel jiuizen die worden gebouwd je handljjn eengezinswoningen. Bij het l°Se." apartementencomplex komen en haventje en een wandelpad, loewel dat aanvankelijk niet de ledoeling was, worden de wo- ïingen straks gebouwd in de rrije sector. Een appartemen- engebouw langs de Katwijker weg (16 woningen) dat gereali seerd zou worden in de sociale Sector is daarom geschrapt. Het kantal huizen in het bouwplan js zodoende teruggebracht van r 51. gemeentewoord voerder heeft projectontwikke laar Mabon de goedkopere soci- kle woningbouw geschrapt om met de hogere opbrengst het ipruimen van de betonresten te innen betalen. De gemeente is ermee akkoord gegaan. Voor het weghalen van de resterende Machines happen de betonresten weg op het Hibé-terrein in Valkenburg. Naar verwachting is de steenachtige massa eind januari verwijderd. verontreiniging probeert Mabon een bijdrage van de pro vincie te krijgen. Volgens een woordvoeder van Mabon is nog niet precies bekend hoe ernstig de grond van het vroegere be drijfsterrein is verontreinigd. Een andere verandering in de ikelijke bouwplannen is /erlaging van het apparte mentencomplex. In het uitein- Voordat Mabon begint met delijke ontwerp zijn nu dure bouwen wil ze de woningen urban villa's' opgenomen. Het verkocht hebben. Hoe duur ze 'Manhattan aan de Rijn' wordt zullen worden is nog niet be daardoor minder massaal, kend. ZQ Ook in de Leidse wijk Westerkwartier bestaan plannen 30 ivoor het maken van een zogenoemde 'hangplek' voor 3° jongeren. Zo'n stenen schuilplaats zou een plek kunnen 3 krijgen op een grasveldje tussen de Toussaintkade en de Kneppelhoutstraat. Met deze voorziening hopen buurt- werkers, de wijkagent, het Holtlant College en de Vlie- genthartschool een einde te maken aan de problemen die op straat rondhangende jeugd veroorzaakt. kwartier hebben hun plan, on der aanvoering van wijkagent M. Cuvelier, vorige week inge diend bij het college van B en W. Ze gokken op een bijdrage van de gemeente uit het fonds voor sociale vernieuwing. Gemeente-ambtenaar W. van den Eshof, belast met de bestrij ding van kleine criminaliteit, zegt dat jongeren op straat steeds vaker overlast veroorza- ken. „Rondhangende jongeren zijn op zich niet nieuw. Maar meer dan bijvoorbeeld twintig tot dertig jaar geleden geeft dit overlast aan andere buurtbewo ners. Steeds meer ruimte wordt opgeslokt door dichtbebouwde nieuwbouwwijken. Voor de jeugd is minder ruimte om on georganiseerd actief of passief Het Westerkwartier is de derde ;wijk waar een hangplek moet komen. Enkele maanden gele- is in het wijkpark van de Stevenshof een betonnen jeugdhonk geplaatst. In de Slaaghwijk zijn plannen voor eenzelfde voorziening, terwijl er de oostelijke binnenstad bin nenkort eveneens over wordt gepraat De ergernissen over op straat rondhangende jongeren nemen volgens politie, scholen en buurtwerkers, toe. De jeugd tus- twaalf en twintig jaar zou zich schuldig maken aan ver nielingen en passanten regel matig lastig vallen. De organisaties in het Wester samen te komen zonder dat de buurt steen en been klaagt." De inrichting van 'hangplek ken' beschouwt Van den Eshof niet als ideale oplossing van de problemen, maar ze „kunnen spanningen in een wijk wel hel pen verlichten." De experimen tele hangplek in de Stevenshof is volgens hem geen misluk king, zoals sommige jongeren en de plaatselijke jeugdwerker beweren. „Die hangplek moet er minstens een jaar zijn voor je tot een goed oordeel kunt ko men. Het is daarvoor nu nog te vroeg, Bovendien is het nu win ter en dan zijn er sowieso min der jongeren buiten." De toenemende overlast van rondhangende jongeren is voor de gemeente reden om een speelruimtebeleidsplan op te stellen. Het plan- bevat een in ventarisatie van de bestaande speelplekken en de mogelijk heid tot uitbreiding. Ook de noodzakelijkheid van hangplek ken wordt onderzocht. Het plan richt zich niet alleen op oudere jeugd maar ook op kinderen tussen 0 en 10 jaar. De Rijnsburgse begraafplaats aan de Sandtlaan krijgt na de uit breiding wellicht een urnenmuur en aparte graven voor 'nieuwe Rijnsburgers'. Hiermee worden bijvoorbeeld islamitische plaats genoten bedoeld die met het gezicht naar Mekka willen worden begraven. „We zouden hen niet respectvol benaderen als we dat met de nieuwe inrichting van de begraafplaats onmogelijk ma ken", aldus wethouder A de Haas. Tijdens de commissie openbare werken deze week hadden enige raadsleden aanvankelijk wat moeite met dit voornemen van het college van burgemeester en wethouders. G. Verheij (CDA) vroeg de wethouder waarom de gemeente plaats wil in ruimen voor graven van 'andersdenkenden'. „Waar begin je aan als je voor allerlei categorieën een eigen perceel wilt inrichten." Hij dacht dat de wethouder doelde op een begraafplaats met ve le aparte hoekjes. „Aparte afdelingen voor mannen, vrouwen, homo's en biseksuelen zie ik niet zitten", zei hij gekscherend. Wethouder De Haas stelde hem en andere commissieleden ge rust. Het ging haar vooral om Rijnsburgers met andere geloofs overtuigingen. „Het is handig om daar nu al rekening mee te houden en daar ruimte voor te reserveren." Meer problemen hadden de commissieleden met een eerste onderzoek naar de vergroting van de Rijnsburgse begraafplaats. De kosten worden geschat op 30.000 gulden. Een hoog bedrag, vonden met name AJ.C. van Dijke (CDA) en H. Rost (WD). Vol gens gemeente-ambtenaar J. van Bekkum is het niet mogelijk om de zaak in eigen beheer te doen. De ambtenaren hebben zo weinig met de begraafplaats te maken dat ze hiervoor te weinig specifieke kennis in huis hebben. Volgens wethouder De Haas kunnen de kosten nog omlaag. Er is pas een offerte opgevraagd en de gemeente wil nog twee offertes van andere bedrijven be kijken. Andere bedrijven kunnen misschien goedkoper werken, veronderstelde De Haas. Het is een heel gevecht met de gemeente Leiden geweest, maar op maandag 17 januari opent restaurant Cronesteyn aan de Vlietweg 2 in Leiden dan toch eindelijk het spinternieuwe restaurantgedeelte. Met name de zakenlieden zullen dan stijlvol kunnen gaan lunchen en dineren. Het terras is nog een doornatte berg zand en nieuwe tegels arriveerden gisteren later r dat kon de dan gepland, familie Overdevest niet verontrusten. De eigenaren en exploitanten van Cronesteyn, j het markante etablissement langs de oever van de Vliet, vlakbij de Lammebrug, kijken met spanning uit naar maandag 17 januari, de dag waarop het vernieuwde Cronesteyn tijdens een open huis van 17.00 tot I 20.00 uur aan het publiek kan j worden gepresenteerd. Het heeft een jaar of acht geduurd voordat Piet I Overdevest twaalf weken geleden daadwerkelijk aan de gang kon. De gemeente Leiden had problemen met de uitbouw op het terrasgedeelte aan de kant van de Vrouwenweg, omdat daarmee het aanzicht van het landelijk gebied zou worden verstoord. Piet Overdevest wil over het uiteindelijkgewonnen gevecht weinig kwijt. „Dat is nu een gepasseerd station. De relatie met de gemeente Leiden is er wat mij betreft niet door verstoord. We zijn blij dat we nu met ons restaurant aan de slag kunnen." Cronesteyn heeft nu twee gezichten gekregen. Centraal staat nog steeds het bruine café met de karakteristieke bar, maar aan de oostkant is nu een smaakvol ingericht restaurant gebouwd. De huiskamer op de begane grond is opgeofferd ten behoeve van de uitbreiding van de keuken van het restaurant. De familie Overdevest woont op de eerste verdieping, al sinds 1966, toen de zaak van vader Overdevest werd overgenomen. Cronesteyn, dat in 1919 als café werd gebouwd zit sinds 1935 in de familie. Voor wat betreft de familie Overdevest kan het aspect café nu langzaam worden afgebouwd. „Cronesteyn stond van oudsher bekend als een café billiard, maar dat is dus al lang niet meer zo. Het biljart hebben we er geloof ik tien jaar geleden al uitgegooid, maar nog steeds komen er mensen langs die willen biljarten. Het is heel moeilijk om van dat imago af te komen", stelt Piet Overdevest vast. Zakenlieden Cronesteyn heeft zich in de af gelopen jaren ontwikkeld tot een gewild eetcafé annex petit restaurant. Met name de zaken lieden weten de weg naar Cro nesteyn goed te vinden. Niet al leen de vertegenwoordiger op de grote weg, maar ook het per soneel van de bedrijven aan de Rooseveltstraat, Lammen- schansweg en Roomburgerweg. „We hoorden regelmatig van De familie Overdevest in het spinternieuwe restaurant van Cronesteyn. „Het restaurant krijgt de nadruk." onze klanten dat ze uitgebreider wilden lunchen of dineren in een afgescheiden restaurantge deelte, en d'at is nu eindelijk mogelijk geworden", vertelt echtgenote Ellie Overdevest. In het restaurant zal zoon Ronald Overdevest de scepter zwaaien. Hij is kok geweest bij onder meer Fabers in Leiden en Alle- mansgeest in Oegstgeest om het vak te leren. En straks zal hij de diners in drie of vier gangen en overdadige lunches aan de klanten gaan v me eendeborst in rosé gebra den, geserveerd met bosbessen saus, eendeleverpaté met cran berry compote, varkenshaasme daillons met calvadössaus, om maar een paar culinaire hoogte punten te noemen. Vanwege de verwachte toeloop in het restu- arant, dat 52 plaatsen telt, is een assistent-kok hard nodig. „Maar die zijn moeilijk te krijgen. Er is een groot gebrek aan koks in Nederland. We hebben onze hoop nu maar gevestigd op een kok in opleiding die stage komt lopen. Veel potentiële koks wor den afgeschrikt door het feit dat je altijd in de avonduren moet werken", vertelt Ronald Over devest. Hoewel Cronesteyn zich dus ontwikkelt tot een volwaardig zakenrestaurant met nog steeds 34 parkeerplaatsen worden de fietsende recreanten in de zo mer niet vergeten. „Die zijn hier nog steeds welkom op bijvoor beeld ons terras, dat nog steeds behoorlijk groot is. Het terras- gedeelte waar nu het restaurant 15 INSTITUUT BURGERRAADSLIEDEN Onlangs bezocht Kees de Groot ons spreekuur. Kees was al eni ge jaren arbeids ongeschikt en informeerde wat de gevolgen zijn als hij weer aan het werk zou gaan. Kees is 52 jaar en heeft een WAO-uitkering. Tot 1989 werkte hij als automon- teur bij een gro- te garage. Het was een drukke baan waarbij je altijd handen te kort kwam, maar hij hield van zijn vak en ging met plezier naar zijn werk. Naar mate hij ouder werd begon zijn li chaam echter te protesteren. Kees kreeg steeds meer last van zijn rug. Zijn rugpijn werd zo erg dat hij begin 1989 volledig werd afgekeurd. Onlangs ont moette Kees op een feestje een oud-collega die inmiddels chef was geworden bij een ander ga ragebedrijf. Hij had Kees verteld hoe moeilijk het tegenwoordig is om ervaren monteurs te vin den. „Zou jij het niet weer eens willen proberen?", had hij Kees gevraagd. Kees vertelde dat hij nogal verrast was door die vraag, maar dat hij erover was gaan nadenken. Hij had de in druk dat het de laatste tijd een stuk beter ging met zijn rug. Het vooruitzicht de rest van zijn le ven niet meer aan de slag te kunnen sprak hem niet aan. Hij wist dat het voor hem moeilijk zou zijn om weer een baan te vinden. Wat dat betreft leek dit een buitenkansje. Hij vroeg zich echter af wat de gevolgen zou den zijn voor zijn WAO-uitke ring. Wordt zijn uitkering meteen gestopt als hij gaat wer ken? Wat gebeurt er als hij het werk toch niet volhoudt? Kan hij ook parttime beginnen met werken om het eerst eens te proberen? Wij vertelden Kees dat de vraag of zijn uitkering eindigt afhankelijk is van de omvang van zijn loon in de nieuwe baan. Als hij minder zou gaan verdienen dan hij nu aan uitke ring ontvangt (bijvoorbeeld wanneer hij parttime gaat wer ken), kan hij naast zijn loon in aanmerking komen voor een aanvullende WAO-uitkering. In dien hij er niet zeker van is of zijn rug het werk wel aan kan, is het mogelijk om met de be drijfsvereniging een proeftijd af te spreken. Wanneer hij dan tij dens de proeftijd zo'n last van zijn rug krijgt dat hij weer aan gewezen is op de WAO, krijgt hij zonder nieuwe beoordeling zijn oude uitkering terug. Daarnaast konden we Kees erop wijzen dat hij zelfs in aan merking kan komen voor een Arbeidsongeschikt en toch weer aan het werk extra uitke ring. Op 1 au gustus 1993 is namelijk de wet Terug dringing be roep op de arbeidsonge schiktheids regelingen (TBA) in wer king getre den. Hier door kunnen langdurig ar beidsonge schikten en oudere WAO'ers, die tussen 1-2-92 en 1-2-94 een nieuwe baan hebben ge vonden of nog zullen vinden in aanmerking komen voor een stimule ringsuitke ring. Deze uitkering be draagt 60 procent van het uitke ringsbedrag dat dankzij de baan wordt bespaard en wordt gedurende maximaal drie jaar verstrekt. Voor de stimulerings uitkering komt u in aanmerking indien u: - op 1-8-93 50 jaar of ouder was en reeds vanaf 1-1-90 onaf gebroken een AAW- en/of WAO-uitkering ontving; - op 31-12-86 35 jaar of ouder was en al vóór die datum een WAO/AAW-uitkering ontving; - op 31-12-86 al een AAW-uit- kering had en deze al vanaf uw 18e jaar ontving (de vroeg-ge- handicapten). Kees is als 52-jarige een oude re WAO'er. Zijn WAO-uitkering bedraagt 2.310 gulden bruto per maand (70 procent van zijn ou de maandloon van 3.300 gul den). In de nieuwe baan kan Kees 3.500 gulden verdienen. Dit betekent dat zijn WAO-uit kering eindigt, zodra hij met de ze baan start. Van het bedrag dat de bedrijfsvereniging hier door bespaart, ontvangt Kees gedurende drie jaar 60 procent (1.386 gulden), zodat hij in to taal een inkomen heeft van 4.886 gulden bruto per maand (3.500 plus 1.386 gulden). Voor Kees was deze informa tie aanleiding om het weer eens als monteur te proberen. Als u ook een WAO- en/of AAW-uit kering ontvangt en mogelijkhe den ziet om (in uw oude of in een ander beroep) weer aan de slag te gaan, informeert u dan naar de gevolgen die dit heeft voor uw uitkering en of ook u in aanmerking kunt komen voor een stimuleringsuitkering. Instituut Burgerraadslieden, Breestraat 92, 2311 CV Leiden. Mr. J. Mons, Mr. H.P. Loh- mann en Mr. W. Weernckers. Open spreekuren maandag 11.00-12.00 uur en donderdag avond 18.30-20.00 uur en op afspraak. VRIJE TIJD Cursus Nederlands Bij de Leidse Volksuniversiteit K gaan medio januari een viertal cursussen Nederlands voor buitenlanders van start. Voor zowel beginners als gevor derden. Het accent ligt op het aanleren van elementaire gram maticaregels van het Neder lands. Daarnaast komen lees-, spreek- en luistervaardigheden aan de orde. Voor informatie en inschrijving kan men dagelijks terecht bij K&O aan de Oude Vest, telefoon 141141. vleespakketten. De activiteiten beginnen om 14.00 uur in het clubgebouw van Tamarco aan de Splinterlaan 89a in Leider dorp. Bingo Carnavalsvereniging De Spoor- bumpers houden op zondag 9 januari een grote bingomiddag in buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardkade. Het spel begint om 14.00 uur, de zaal gaat een half uur eerder open. Klaverjassen Kaartliefhebbers kunnen zowel op vrijdagavond 7 als 21 januari klaverjassen in De Linde aan de Herenstraat 64. In februari zijn de klaverjasavonden op 4 en 18 februari. Aanvang 20.00 uur. Velvet Jacket De Engelse band Jeffery's Velvet Jacket speelt op zaterdag 8 ja nuari in jongerencentrum 't Stathuys aan de Breestraat in Leiden, 't Stathuys is open vanaf 21.00 uur. Klaverjassen De Leiderdorpse drumfanfare Tamarco houdt op zondag 9 ja nuari een middagje koppel-kla verjassen. Het inschrijfgeld be draagt een tientje per duo. Niet- kaarters kunnen sjoelen (3,50 gulden). Deelnemers dingen mee naar prijzen als paling en Ontspanning De Ouderen Activiteiten Com missie West verzorgt op zóndag 9 januari een ontspanningsmid dag voor 55-plussers. In het ver zorgingshuis Rijn en Vliet aan de Aaltje Noordewierlaan wor den tussen 14.30 en 16.30 uur diabeelden vertoond dóór A.A. Olivier. Vervoer kan worden ge regeld via de telefoonnummers 313987 en 310916. Rondleiding In de centrale bibliotheek van Leiden aan de Nieuwstraat is op zondag 9 januari voor belang stellenden een rondleiding door het pand. Er wordt uitgelegd welke mogelijkheden de geau tomatiseerde catalogus biedt. Daarnaast wordt de historie van de panden waar de bibliotheek in is gehuisvest besproken. De rondleiding begint om 14.00

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15