'Ik doe wat ik wil of ik doe helemaal niks' Rtv show 'Entertainment, dat is goochelen op z'n best' Stand-up komieken in Comedy House 'Qp mijn CD hoor ik nog bekende loopjes' T WOENSDAG 5 JANUAR11994 yvoE Paul Haenen heeft alleen een boodschap aan zichzelf In zijn vlegeljaren dacht Paul Haenen wel eens: als ik straks veertig ben zal ik het allemaal wel gezien hebben. Want redeneerde hij: alles gaat zich dan herhalen. Werk, liefde, noem maar op. Alles zal dan ongetwijfeld saaier worden. Maar nu moet Haenen bekennen dat hij destijds ongelijk heeft gehad. „Ie bewandelt dezelfde weg, maar je ziet meer dan toen je twintig was. De druk is minder groot." Op z'n 47ste stelt hij vast dat het leven er alleen maar plezieriger en overzichtelijker op geworden. „Het belangrijkste is dat je precies kunt doen waar je zin in hebt". 1 BERT VAN DEN HOED I en Boodschap heeft I j hij niet. 't Is maar dat M Ji iedereen het weet. Haenen heeft geen idee wat hij zijn publiek zou moeten mee delen. „En ik wil dat ook niet weten, want dan zou ik niet meer vrij zijn. Het leukste is toch als je mensen aan het la chen krijgt of dat je ze bezig houdt. Ik wil ook troosten. Bij mensen in de huiskamer komen en ze raken in hun twijfel of eenzaamheid. Als je een paar mensen aan het lachen krijgt of wat relativering meegeeft is dat al genoeg". Bij nader inzien blijkt Haenen het toch allemaal niet zo zeker te weten als hij een etmaal eer der voorgaf. „Het is toch alle maal wel een beetje vaag, hè. Maar ik voel me zo thuis in wat ik nu doe. Misschien dat het juist dan tijd wordt een stap verder te gaan en weer eens goed na te denken over waar ik eigenlijk mee bezig ben...". Of niet? Of toch weer wel...? De kennismaking is als een klunzige opkomst op toneel. Handen missen hun doel, zodat in de deuropening van het Am sterdamse Betty Asfalt-complex twee mannen eikaars polsen staan te schudden. „Die verle genheid en dat gebrek aan zelf vertrouwen „daar moet je mee stoppen als je ouder wordt. Omdat het verloren tijd is." Maar helemaal over gaat het nooit, zegt Haenen er meteen achteraan. Het gaat om het be houd van het eigen karakter, preekt ds. Eppe Gremdaat (een van Haenen's alter-ego's) in het decembernummer van het cul tureel, literair, satirisch tijd schrift Mens Gevoelens„Als je heerlijke stroop bent, kun je nooit helder water worden. Als je stroop bent, kun je verdun nen en verdunnen, maar je zult nooit water worden. Je wordt hooguit een stroperig drabje." Er zijn al legio pogingen on dernomen om Paul Haenen in een klaar daglicht te stellen. Om hem z'n vaagheden te ontne men en vooral zijn vrijheid. Hoe vaak is hem niet gevraagd waar zijn programma nu eigenlijk overgaat? En dikwijls is hem ook niet het advies gegeven om zichzelf eens aan een ingrijpen de verandering te onderwerpen. Margreet Dolman moest maar eens aan de kant gezet worden, want dat typetje kende iedereen nu wel. Etcetera, etcetera. Maar Haenen is Haenen. Pro grammadirecteuren van omroe pen die hem wilden binden aan hun regels, kregen nooit vat op hem. „Ik doe wat ik wil, of ik doe helemaal niks". Ook financieel kan hij zich zijn gevoel van onafhankelijk heid veroorloven, want domi nee Gremdaat wenst zoveel congresgangers nog een fijne voortzetting met spekjes enzo, dat hij met gemak zou kunnen leven van zijn preken alleen. Zou de televisie wegvallen, dan was er altijd nog het theater. Of het tijdschrift. En als schrijver van toneelstukken kan hij ook nog uit de voeten. Paul Haenen: „Het belang rijkste is dat je precies kunt doen waar je zin in hebt. En dat het lukt, in alle disciplines. Met Een beetje misselijk van Buster Fonteijn stond ik nummer 10 op de hitlijsten. Op televisie haal ik een behoorlijke kijk dichtheid, terwijl ik op een on mogelijk uur zit. En de VPRO doet niets aan promotie, hè. De VARA maakt de hele week ont zettende ophef over Paul de Leeuw, daar durven ze trots te zijn op wat ze hebben. Bij de VPRO doen ze altijd zo beschei den". Hoofdweg Vrolijk langs de kern heet zijn jongste theaterprogramma, waarmee hij volle zalen trekt. Van Nieuwegein tot Heeren veen. Gemoedelijke, gezellige avonden beleven zijn fans. Geen zoektocht naar de kern van het leven of het wezen van de liefde of de dood, want dat schiet volgens Haenens filosofie niet erg op. Liever verlaat hij zo snel mogelijk de hoofdweg om aan het eind van een zandpad te genieten van een zonsopgang of een ontmoeting te hebben met een prachtig opwindend ie mand. Paul Haenen: „Mijn vader was heel fanatiek op zoek naar de zin van het leven. Het hele werk van Heidegger had-ie ge lezen. Als je met 'm sprak was hij wel heel vriendelijk, maar je had slechts sporadisch echt contact met hem. Ik ben veel meer geneigd om me heen te kijken en sferen op me af te la ten komen. Om niet te zoeken naar zekerheid. Je komt er nooit achter wat liefde is en waarom iemand wel of niet van je houdt. Die onzekerheden moet je ge woon aanvaarden." In onwetendheid verkeren over wat je als mens doet op de wereld of op een bepaalde plek, geeft hem rust. „Als je in de trein aan een tafeltje zit te eten en je voelt je ontzettend op je gemak, je geniet en je denkt na, dan kan er door je heen gaan: waarom voel ik me eigenlijk op m'n gemak? Zodat je je binnen een mum niet meer op je ge mak voelt. Maar je kunt ook ac cepteren dat je op dat moment in evenwicht bent en de rust over je heen laten gaan." Wat valt er verder ook te wen sen als je prat kunt gaan op een duurzame liefde (alweer 21 jaar met zijn emotionele en zakelij ke partner Dammie van Geest), als je veel en leuk werk hebt? Bovendien is het met zijn ge zondheid piekfijn in orde. Sue- Hans Kazan blij met theatershow NEC Hans Kazan, wie kent hem niet? Bij RTL 4 presenteert hij Prij zenslag. En nog altijd verbijstert hij zijn publiek met z'n vinger vlugheid, als hij zijn goochelacts uit de doos haalt. Sinds kort glimlacht Kazan nog meer dan hij gewend was, want onlangs is zijn droomwens in vervulling gegaan. Hij trekt met een avondvullende theatershow door het land. En de reacties op de eerste voorstellingen van That's Magic, zijn zeer positief. „In Vlaardingen was er zelfs een oudere meneer die tijdens het applaus zo ouderwets bravo riep." De show staat bol van ballet, muzikale comedians, met zangeres Sigi en natuurlijk veel magie. „Kijk, met het idee voor een theatershow loop ik al zo'n jaar of tien rond. Het is altijd m'n ideaal geweest, kun je zeggen. Maar het is een risico, niet in de laatste plaats financieel. Het moet toch uit de huishoudpor- temonnaie komen, zeg ik altijd maar." Voorzichtigheidshalve had zijn vrouw Wendy hem er gere geld op gewezen dat de verwe zenlijking van zijn ideaal wat haar betrof wel even had kun nen wachten. „Maar wat, als ik Paul Haenen: „Het belangrijkste is datje precies kunt doen v i hebt." foto npa ces en financiële welstand zijn voor hem prettige bijkomstig heden. Tot het voor hem gelukkigza- lige moment dat hij Dammie ontmoette ('Op een schoolreisje van de VARA') was Paul Haenen wel een piekeraar. Hij hield van jongens, maar voelde zich per manent schuldig over zijn ge aardheid. Begrip daarvoor had den ze niet in zijn omgeving. Wel kon hij erover praten met zijn huisarts, al hield die hem voor dat het allemaal wel over zou gaan. Hij doorbrak zijn iso lement op zijn twaalfde door een dagboek bij te gaan hou den, een soort tijdschrift met op zaterdag de vaste rubriek Ik ben ook een mens. Op zekere dag had hij het allemaal aan zijn ou ders uitgelegd. Die het in één keer begrepen. Hij vertelt over zijn moeder, die veertig jaar straatvrees had. En over zijn vader, die nog haar rij lessen betaalde, toen hij al lang en breed gescheiden van haar was. „Ze had er tweehonderd vijftig gehad. Ze was al geslaagd voor haar theorie, toen ze tegen m'n vader zei: je betaalt die les sen alleen maar, omdat je hoopt dat ik een ongeluk krijg. Toen is hij direct gestopt met betalen. Het was haar laatste kans, ze was toen zeventig, heeft haar rijbewijs nooit gehaald en bleef vanaf dat moment weer thuis." Hij lacht voorzichtig. Hoe ko misch kan een tragedie zijn. „Als kind voelde ik me schuldig dat ik het probleem niet voor haar kon oplossen. Later besef je dat het voor haar waarschijn lijk een keuze is geweest, ze heeft haar isolement niet echt willen doorbreken, maar ge koesterd als een soort bezit, een verworvenheid die haar zeker heid gaf." Paul Haenen lacht uitbundig. Hij beleeft meer plezier dan ooit op het toneel. „De zekerheid dat je de techniek beheerst, een spanning kunt opbouwen, dat er een zaal zit waarmee je een dialoog kan aangaan. Toen ik net de overstap naar het theater had gemaakt, dacht ik voor de pauze: ooooh, ik wou dat het pauze was, dan heb ik dat deel maar alvast gehad. En na de pauze ging dat door: was het maar afgelopen. Die extreme faalangst ben ik helemaal kwijt. Ik weet inmiddels dat ik nooit onder t komen. op een gegeven i tig ben? Dan krijg je de opmer kingen in de trant van: 'Had ik Entertainment „Toch heb vantevoren enige be denkingen gehad. Weliswaar ben ik nu door de televisie bij een groter publiek bekender dan voorheen, je loopt wel de kans dat je daardoor wordt ge associeerd met spelletjes. Dat zou een handicap kunnen zijn. Aan de andere kant: hoe je ook bekend staat, je moet je toch steeds weer bewijzen. En zo'n theatershow is een vak op zich. In feite hebben we het over twee verschillende disciplines." Kazan hakte uiteindelijk de knoop door en ging aan de slag. Met de voorbereiding is hij een jaar zoet geweest. „Je moet na melijk mensen zien te vinden die uiteraard goed zijn in hun vak. Nog belangrijker is dat ze net zo enthousiast zijn over je plannen als je zelf bent. Zij Hans Kazan wil meer zijn dan de man van de spelletjes, foto moeten inzien dat je met iets bezig bent dat niet een aaneenj9.2l schakeling van goocheltrucs is, maar entertainment. Dat is goo chelen op z'n best. Nog heel veel mensen denken, als heJ9.5< over een goochelaar gaat, aan een man met een toverstaf die uit z'n meegebrachte hoge hoecfeO.Oi konijnen tevoorschijn haalt. OfcO.2 duiven. Veel goochelaars doen dat nog steeds, maar ik heb an dere opvattingen over dat vak." Kazan ziet de trucs zoals een komiek z'n grappen beschouwt: als middel om mensen te ver maken, als onderdeel van een groter geheel. Wat dat betreft, is Paul Daniels zijn voorbeeld. „Ook bij hem vind je de confe rence, humor, het onverwachte, dingen die verbazen. Ach, goo chelen is eigenlijk zo fantas tisch." >2.0 Kazan heeft zijn carrière rustig en degelijk opgebouwd. „De stap naar het theater past daar nu goed in. Ik ben ook blij dat ik die stap niet tien jaar terug heb genomen. Ik zou het niet heb ben gekund, althans niet zoals?2.3 ik het nu doe. Voorlopig treden! we alleen in de weekeinden op. We kijken hoe de reacties zijn, van het publiek, maar ook van23.1 de theater-directeuren. Zij moe-23.1 ten ons per slot van rekening volgend jaar de kans bieden als we meer voorstellingen willen geven." Kazan is gelukkig met de re- actiës die hij tot nu toe heeft ge- kregen. „Ik hoop dat mensen; het aan elkaar doorvertellen, zo-P"" dat we volgend seizoen nogp|L meer publiek trekken. Dat sti- muleert ook om over een jaar of twee met een nieuwe show te/yoi komen." |rej| -Neis Snelleharde humor bij Veronica Het streven van Valensia om origineel te zijn HILVERSUM NPA i maar niet alleen grap pen verkopen op een groot to neel tegen een decor dat er wei nig toe doet. De essentie van stand-up comedy is dat de ko miek behoudens de microfoon zich van geen attribuut of hulp stuk bedient om de zaal plat te krijgen. Humor van het eenvou digste, maar tegelijk moeilijkste soort. In de Verenigde Staten en Engeland is stand-up comedy een begrip: hier laat dit speciale genre van loltrappen zich nog moeiteloos gieten in de pas vorm van kinderschoenen. Maar daar komt verandering in, is de overtuiging van de samen stellers Frans Ruhl, Peter Eij- kens en Henk Spaan van het Veronica-programma Comedy House, dat de komende zes we ken op de late donderdagavond wordt uitgezonden. Het afgelopen jaar kwamen verscheidene Amerikaanse en Britse stand-up comedians naar ons land voor optredens in het Amsterdamse Lido. De shows werden door Veronica opgeno men en hoogtepunten daarvan zijn te zien in Comedy Hour. Snelle humor, harde humor. Seks, drugs en rock 'n' roll zijn belangrijke thema's, maar het kan ook over politiek gaan. En dan is er het dagelijkse leed, dat met de nodige spitsvondighe den herkenbaar wordt gemaakt. In de eerste uitzending wordt het spits afgebeten door de En gelse Jo Brand, een voormalig verpleegster in de psychiatrie die nu één van de populairste vrouwelijke komieken is. Haar favoriete onderwerpen zijn mannen en haar eigen zwaarlij vigheid. Woody Bop Muddy is de tweede komiek en voldoet ei genlijk niet aan de regels van de stand-up. Hij bedient zich na melijk bij zijn act van enige hulpstukken: een plank met spijkers, een hamer, een pick up en een platenverzameling. Woody Bop Muddy is een dol gedraaide discjockey die platen omhoog houdt en zijn publiek de vraag steltSave it or nail it? Vrij vertaald: draaien of weg er mee? Als de zaal het laatste ver langt, wordt de plaat aan stuk ken geslagen. Linda McCartney schijnt het iedere keer te moe Jo Brand, morgenavond in Comedy House te z ten ontgelden. Speciaal voor Amsterdam had Muddy Rob de Nijs bij zich. Politiek In aflevering twee zien we een kort optreden van Lewis Black, die vooral de politici flink onder handen neemt. In de uitzending blijft weinig van zijn act over. Volgens Henk Spaan omdat het overige materiaal gewoon niet leuk genoeg was. Dat hij toch in de reeks zit komt, omdat de makers het politieke aspect ook wilden belichten. Na Black komt echter één van de leukste hedendaagse Ameri kaanse komieken: Rick Aviles. De van oorsprong Puertoricaan- se Aviles begon ooit als straat komiek en is sindsdien enorm populair geworden. Hij speelt tegenwoordig ook filmrollen, zoals de slechterik die in Ghost Patrick Swayze om het leven brengt. De imitaties van Aviles zijn meesterlijk en zelfs als Avi les grof en beledigend wordt is het leuk om naar te kijken. De laatste uitzending is ge heel gewijd aan de alom beju belde Amerikaan Eric Bogosian, die in augustus in de Amster damse Stadsschouwburg een one man-show ten beste gaf. Volgens Henk Spaan wint stand-up comedy in Engeland nog steeds aan populariteit. „In Londen zijn alleen al zeventig theaters die alleen stand-up brengen. Voor grote namen moet je uren in de rij staan om een kaartje te bemachtigen. In Wembley werden onlangs nieu we komieken gepresenteerd en daar kwamen 12.000 mensen op af. Maar veel Engelsen zijn politiek bezig en dus hier niet te gebruiken, want wij kennen die politici niet." Stand-up comedy verschilt volgens Spaan op een heel be langrijk punt met onze eigen conferenciers. „Het is niet mo ralistisch, het gaat de stand-up comedian alleen maar om de grappen. Hier kijkt men daar op neer. Van 't Hek en Spijkerman zeggen dan: dat kunnen wij be ter." Maar er zijn inmiddels ook Nederlanders actief als stand- up comedians. Die zitten echter nog niet in Comedy Hour. Spaan: „Ze zijn gewoon nog niet goed genoeg." Maar dat komt volgens de sa menstellers van Comedy Hour nog wel. Stand-up comedy heeft volgens hgn dan ook de toe komst. „De jongere generatie gaat er naartoe. Het zijn de nieuwe pop-idolen en zo zien ze er ook uit. En dat kun je van Van 't Hek en Spijkerman niet zeggen". (Nederland 2, morgenavond ot dusver liet de kritiek op zijn muzikale acti viteiten zich uitsluitend beschrijven in super- latieven. Nog maar 22 jaar en dan al een hit hebben van het kaliber Gaia. In een mum van tijd zag de componist/tekstdichter/zanger zijn nummer de hit ladder in sneltreinvaart beklimmen. Prompt werd een CD uitgebracht, die naar hem werd genoemd: Valensia. Valensia heet eigenlijk Aldous Bryon Valencia Clark- son. Officieel is hij inwoner van Waalwijk, maar een groot deel van het jaar verblijft hij in het Spaanse Va lencia. Vandaar z'n naam. „Aldous blijkt een moeilijke naam. Het wordt al gauw Aldus. Daarom heb ik al jong besloten dat het Valencia zou zijn. Maar daarin leidde de c weer tot vreemde uitspraken. Dus daarvan heb ik maar een sgemaakt." Hij nam zich op jonge leeftijd al voor dat hij zanger- /componist zou worden. Toen hij zeven was, schreef hij z'n eerste liedjes. In Valencia, om precies te zijn. „Daar heeft mijn familie een huis. M'n grootouders wonen er nog steeds. Ik heb er van mijn vroegste jeugd af een paar maanden per jaar gewoond. M'n ouders hadden al \Toeg door dat de kleine Aldous in de winter gedepri meerd raakte van het Hollandse weer. Dan zetten ze me op het vliegtuig." Droomland Voor zijn gevoel ging hij dan naar z'n droomland. Daar kon hij gitaarspelen spelen onder de palmbomen. „Het was en is nog steeds een idylle. Daar doe ik ook mijn inspiratie op en ik maak er magische dingen mee." Hij was nog maar negen jaar, toen Valensia al het idee had het muzikaal helemaal te hebben gemaakt. „Op het strand zong ik niet alleen liedjes voor mezelf, ook voor de toeristen deed ik dat. Er was een manage ment dat interesse toonde. Ze zouden een ster van me maken, zeiden ze. Ik zou beroemd worden en aan ie dereen m'n liedjes kunnen laten horen. Ik had er wel oren naar. Maar mijn ouders waren het er niet mee eens. Ach, schei toch uit, zeiden ze. En: je bent veel te jong. Ze hebben er dus een stokje voor gestoken. Ach teraf gezien hadden ze gelijk. Maar op dat moment vond ik het verschrikkelijk. Ik was wat je noemt: gefrus treerd." De onvrede met zichzelf hield lang aan, eigenlijk tot vorig jaar. Hij kwam toen in contact met platenprodu- cer John Sonneveld. „Zelf had ik min of meer een carri ère in de muziek afgeschreven. Maar het componeren kon ik niet laten. Ik ben liedjes blijven maken. Daarom ben ik er zo trots op dat op de CD een liedje staat, the Sun, dat ik letterlijk in de schoolbanken, op mijn vijf tiende, heb gemaakt." Van studie kwam het tussen de schoolbanken nau welijks. Hij begon op het atheneum, weldra verkaste hij naar het mavo. „Ik kon m'n hoofd niet bij de les hou den. Er zat almaar muziek in m'n hoofd. En nu weet ik niet wat me overkomt. Gaia is een hit geworden en ik krijg zó veel uitnodigingen om op te treden. Maar ik ben daar helemaal niet op voorbereid. We zijn bezig een band te formeren, maar we zijn nog niet klaar. Ik stel mijn eisen hoog. Ik wil dat de num mers live net zo klinken als ze op de CD te horen zijn." Clarkson realiseert zich maar te al te goed dat hij thans in een luxe positie verkeert. Hij heeft zich verdiept in de Nederpop. „En wat zie je dan? Er zijn zo veel bands, met goede muzikan ten, die al jaren bezig zijn. Die smeken bijna om te mogen op treden. Alleen, ze hebben geen hit. Er zit tragiek in die situatie. En het meest trieste vind ik dat ik nu overal kan optreden, ter wijl ik daar eigenlijk niet op zit te wachten. En bands die willen, krijgen de kans niet. Ik vind het een beetje een lullige situatie." Geen kluizenaar Hij weet dat zijn muziek met die van anderen wordt vergeleken. Natuurlijk, weet Valensia ook, wordt gezegd dat hij zich als componist door andermans werk heeft laten inspireren. En het moet gezegd: Gaia kent Mc- Cartney-achtige loopjes. Zelf zegt hij ervan: „Ik heb in mijn leven niet zo veel naar muziek van anderen geluisterd. Daar voor schaam ik me nu een beetje. Maar ik denk dat ik dat heb gedaan als bescherming van mezelf. Ik wilde niet worden be ïnvloed. Ik weet van mezelf dat ik vatbaar voor indrukken ben. Als ik naar iets heb geluisterd, laat dat diepe sporen na. Eigen lijk wil ik dat niet. Ik wil zo on bevangen mogelijk zijn. Ik wil de mensen iets origineels bieden. Maar een mens is geen kluize naar. Dus er zullen best invloe den van anderen in mijn werk merkbaar zijn. Aan de andere kant: zelfs Paul McCartney schaamde er zich niet voor te zeggen dat hij, oneerbiedig ge zegd, destijds van The Beach Boys jatte. Dat wil niet zeggen dat The Beatles andere groepen klakkeloos nadeden." „Als ik naar m'n CD luister, hoor ik zelf ook wel hier en daar loopjes die in de geschiedenis eerder zijn vertoond. Af en toe heb ik het ook als een grapje bedoeld. Maar bij eventuele volgende gelegenheid zal ik dat niet r Valensia: „Er zullen best invloeden van anderen ii doen. Eén keer is genoeg. Per slot e generatie."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 8