Aardappels als zoete streling voor de tong Bacalao stoba met funchi en paksoi Smaak Speciaal festival rond winterbieren Soep fr WOENSDAG 5 JANUARI 1994 7 i ziji, - ussei leinei tech., oete», ;aran- exibl g e». Drde», k ba rd 0]( ;en ii, -lopi^, t df vordj. het rtijtj. MENU VAN DE DAG HELDERE PAPRIKASOEP GEVULDE VARKENSSCHNITZEL (zie onderstaand recept) BROCCOLI MET AMANDELEN AARDAPPELEN Beleg twee kleine varkensschnitzels met een plak rauwe ham en strooi en wat ge droogde salie over. Sla de lapjes dubbel en steek ze met een cocktailprikker vast. Bak de schnitzels in 15 g (dieet)margarine/boter in 15 minuten aan beide zijden bruin en gaar. Leg het vlees op een voorverwarmde schaal. Roer een eetlepel vermouth en 1 dl Umer in de pan en warm het geheel goed door. Serveer de saus bij het vlees. Per persoon: 610 kilojoules, 150 kilocalo rieën, 18 g eiwit, 8 g vet, 2 g koolhydraten. TOMATENSOEP LUCHTIGE PREISCHOTEL (zie onderstaand recept) AARDAPPELPUREE Maak 500 g prei schoon en kook de groente vijf minuten in weinig water. Roer 80 g ro mige kruidenkaas (light) los met 2 eierdooi ers en 50 g geraspte kaas. Klop de eiwitten met weinig zout stijf. Roer de kaas door de groente, spatel het eiwit er door en doe de groente in een beboterde ovenvaste schaal. Zet de schaal 20 minuten in een voorver warmde hete oven van 225 graden. Per persoon: 1200 kilojoules, 290 kilocalo rieën, 24 g eiwit, 14 g vet, 13 g koolhydra- GEBAKKEN KIPFILET SCHORSENEREN MET MOSTERDSAUS AARDAPPELEN WARME CHOCOLADEMELK MET ABRIKO- ZENCAKEJES (zie onderstaand recept) Snijd 50 g gewassen gedroogde abrikozen klein. Splits 1 ei met een eischeider. Klop het eiwit met 1 zakje vanillesuiker stijf. Roer 25 g (dieet)margarine/boter met 3 eetlepels suiker schuimig. Voeg 50 g magere kwark en 1 eierdooier toe. Roer 50 g gezeefde zelf rijzend bakmeel en de abrikozen door het deeg. Spatel het eiwit voorzichtig door het deeg. Verdeel het deeg over 6 papieren cakevormpjes en bak ze 25 minuten mid den in een voorverwarmde matig hete (180 graden) oven. Per stuk: 490 kilojoules, 120 kilocalorieën, 3 g eiwitten, 5 g vet, 16 g koolhydraten. Alle recepten van het Voorlichtingsbureau Voorde Voeding zijn bedoeld voor twee per- LIEVELINGSRECEPT „Dit recept maak ik zo graag omdat het snel klaar is", schrijft HANNY SCHMIDT UIT HAARLEM. „Zelfs in mijn zomervakantie maak ik het vaak, dan vervang ik dan win terpeen door een bos wortelen en de verse capucijners door een pot. CAPUCUNERSCHOTEL Nodig:3 dikke winter wortels of een half bosje wortelen; 350 gram verse capucij ners of een grote pot; 1 grote ui; een dikke plak ham, van onge veer 200 gram of een blikje ham. scheutje kookvocht v Fruit de gesneden ui in de boter licht bruin, voeg dan de kleingesneden wor tel toe en zet onder het omscheppen het vuur even hoog. Voeg dan de in stuk jes gesneden ham toe en doe er na het doorroeren een n de capucijners bij. Laat het geheel ongeveer een kwartiertje pruttelen. Voeg dan de uitgelekte gekookte capucijners toe en schep het geheel om. Dan is de capucijnerschotel klaar om gege ten te worden. Je kunt er uiteraard een wortelslaatje bij maken, maar echt noodzakelijk is dat niet. Hebt u ook een lievelingsrecept stuur dit dan aan Damiate Dagbladen, Postbus 507,2003 PA Haarlem, t.a.v. redactie 'Smaak'. De inzender van het geplaatste recept krijgt een VW-cadeaubon van f 25,- toegezonden. In combinatie met mango of gewoon met roomboter en suiker Een toetje hoort erbij. Of het nu om een alledaags etentje of een feestelijk diner gaat, de Nederlander houdt van een dessert waar zoet in zit. Dat onze vaderlandse aard appel zich daar uitstekend voor leent, dat zullen maar weinigen weten. Wie beweert nog dat de aard appel zich niet leent voor een lekker toetje? Deens Iets noordelijker zijn de Denen meesters in het bereiden van aardappelgerechten. Daar zijn aardappelen al lang een ge waardeerd produkt dat dagelijks op de menukaart staat. In de achttiende eeuw, toen zij voor het eerst kennismaakten met de aardappel, was het voor hen nog niet helemaal duidelijk wel ke plaats de aardappel binnen de maaltijd innam. Hij werd aanvankelijk als hartig dessert gegeten. Dit 'misverstand' ver dween in de negentiende eeuw en de aardappel nam zijn plaats in als vast onderdeel van het hoofdgerecht. Toch zijn het de zelfde Denen die aardappelen nog steeds als toetje bijzonder waarderen. Gekarameliseerde aardappelen zijn een favoriet nagerecht. Daarvoor worden de aardap pels eerst gekookt in een bo dempje licht gezouten water. Als ze bijna gaar zijn, wordt al het water afgegoten. Daarna een klontje roomboter in de pan en een eetlepel suiker. Even opschudden en ze 5 minuten laten glaceren op een laag vuur. Vervolgens warm serveren. Er zijn tal van nagerechten met aardappelen te bereiden. Zo bevat een aardappel-appel taart maar liefst 30 procent minder vet dan een gewone ap- Natuurlijk, aardappelen zijn een bijna onmisbaar bestanddeel van onze dagelijkse warme maaltijd. Gekookt, gebakken, gepoft: er zijn veel gerechten waarin de pieper gebruikt kan worden. Eens las ik in een kook boek van Wina Bom dat de aardappel de truffel is van het gewone volk. Maar dan wel een truffel met vele kanten en sma ken, want behalve hartig zijn aardappelen ook zoet een stre ling voor de tong. Dolce, zeggen de Italianen. Dat is zeker van toepassing op de Italiaanse gnocchi, die worden bereid van aardappelen en geserveerd met zoete kersen. Een recept dat snel. gemakkelijk is klaar te ma ken, fijn van smaak is en past bij een feestelijk etentje. De Italiaanse zoete gnocchi maakt u als volgt klaar: Een kilo aardappelen schillen en gaarkoken in water gaar met wat zout. Pureren en er 150 gram bloem en 2 eieren door kneden tot een stevig deeg ont staat. Vervolgens het deeg uitrol len en er vierkantjes van onge veer 5 bij 5 cm uit snijden. In het midden van elk lapje enkele ker sen en wat kandijsuiker leggen. Het deeg er omheen kneden zo dat bollen ontstaan. Deze in ruim water in zo'n 20 minuten gaar koken. Even laten uitlek ken, bestrooien met poedersui ker en kaneel en warm opdie- peltaart. Dit is een gerecht dat na de hoofdmaaltijd heerlijk bij een kopje koffie smaakt. Aard- appelscones zijn zoete broodjes met roomboter of geklopte slag room en aardbeienjam, die in Engeland traditioneel bij de thee worden geserveerd. Een ander zoet aardappeld essert, gemaakt van aardappe len en mango, is een toetje dat na een feestelijk diner de maal tijd pas echt 'af maakt. AARDAPPEL-MANGO- Ingrediënten voor 5 personen: 4 middelgrote rijpe mango's; 250 gram vastkokende aardap pelen; 0,4 liter ongezoete room; 150 gram bruine suiker; sap van een halve citroen; klein mespuntje nootmuskaat. Bereiding: Schil de mango's en snijd ze in kleine blokjes. Doe de mango samen met de bruine suiker in een grote kom. Spatel dit alles regelmatig door, zodat de mango de suiker goed op neemt. Voeg het citroensap toe. Snijd de aardappelen in zeer dunne plakjes en kook ze beet gaar af. Als de aardappelen goed afgekoeld zijn, de ongezoete room erbij doen. Meng deze massa met de mango, suiker en citroen. Spatel dit alles goed door, totdat er een stroperig ge heel ontstaat. Op het laatste moment het kleine mespuntje nootmuskaat doorspatelen. Serveren in voor- gekoelde coupes. Eventueel gar neren met een takje mint en plakjes kiwi. (De kiwi pas op het allerlaatst toevoegen, anders krijgt de room een bittere smaak.) Dit gerecht dezelfde dag van bereiding serveren, in verband met het verkleuren er van door de toevoeging van nootmuskaat. Italiaanse gnocchi van aardappels en geserveerd met zoete kersen. Zeven nieuwe soorten op de markt Linzer Delicatess M PETER VERSTEEGE Kerstbier is altijd winterbier, maar het omgekeerde is niet waar. Sinterklaas bier bijvoorbeeld van brouwerij On der de Linden uit Wage.ningen is een echt winterbier, maar op het etiket is geen takje hulst te bekennen. Liefheb bers kunnen Sinter klaasbier en zeven tien andere Neder landse winterbieren proeven op het Winterbier-festival, dat zondag 16 janu ari in Delft wordt gehouden. Dat festival, een initiatief van bier- consumentenvere niging PINT, is een primeur voor Ne derland. Daar horen uiteraard primeur bieren bij. De organisatie is er trots op deze 16de januari maar liefst zeven nieuwe winterbie ren in huis te hebben. Voor het eerst dit seizoen op de Neder landse markt zijn onder meer Maximiliaan Winterbier van de Amsterdamse brouwer Maximi liaan, Extra Zware Winterbier van De Scheldebrouwerij uit het Zeeuwse 's Gravenpolder en na tuurlijk ook het bekendere Hei- neken 1994 (6,5%). Net als bij kerstbieren is bij winterbieren geen sprake van Brand Bierbrouwerij in het Zuidlimburgse Wylre (1340), de oudste brouwerij van Nederland, maakt al sinds jaar en dag het populaire winterbier Brand Sylvester (8%). één type gerstenat. Het robijn rode Brand Sylvester (8%) staat mijlenver af van het blonde Hertog Jan Winterbier (9%). Het donkerder Mistletoe van de Groningse stadsbrouwerij St. Martinus (8%) en het nog don kerder Ut ötènde (9%) van de Tilburgse brouwerij Moeren- berg lijken al evenmin op elkaar en zeker niet op de amberkleu rige 1994 van Heineken (6,5%). Paradepaardjes op het festival zijn onder meer IJndejaarsbier van de Amsterdamse brouwerij 't IJ (9%) en Qua- drupel (10%) van de enige Neder landse trappisten brouwerij Konings hoeven uit Berkel Enschot bij Til burg. De organisa tie, de PINT-regio Zuid-Holland, kon digt in het vereni gingsblad PINT- Nieuws aan dat in Delft drie jaargan gen Quadrupel te proeven zijn. Voor de liefhebber een buitenkansje, aan gezien bovengis tende bieren zich op fles doorgaans heel goed ontwik kelen en een Qua drupel van '91 mits goed bewaard uit stekend kan sma ken. Het winterbierfes- tival wordt opge luisterd met een presentaties van Oudhollandse en Vlaamse volksspelen. Verder is er de mogelijkheid na afloop aan te zitten aan een heus win- terbier-diner 35,-). In alle gangen is winterbier verwerkt. Wie een vorkje mee wil prikken, moet evenwel reserveren (035- 144962). Hel festival wordt gehouden in Hal 2 aan de Ezelsveldlaan 61 in Delft. De zaal is open van 13.30 tot 19.00 uur. De entree is drie gulden, in ruil waar voor PINT een gratis proefglas van 20 cl verstrekt. Linzer Delicatess is voor de Nederlandse aardappel-eter een nieuwe naam. De vast kokende aardappel wordt in Frankrijk geteeld (Champagne en Loire). De Fransen eten deze Delicatess vaak bij wildgerechten of feestelijke diners. Een zakje van 1,5 i kost rond de 2 gulden. Meer informatie: 04245 - 9553. Italian Faces Ze zijn er weer, de 'kunst-kopjes' van Illy- caffè. Dit keer kreeg de Italiaanse, in New York wonende, kunstenaar Sandro Chia de opdracht een serie te ontwerpen. Zijn the ma is Italiaanse steden, leder kopje is opge dragen aan een belangrijk stad: Rome, Flo rence, Milaan, Siena, Triëst, Venetië. Zes genummerde en gesigneerde kopjes (met 2 blikken gemalen koffie) kosten 175. Het kopje Pompei', het zevende dat Chia ontwierp, zit in een beperkt aantal verpak kingen. Meer informatie: 01853 - 4111. Funchi? Stoba? Resoluut ge bood een Antilliaanse mij mee te eten en kennis te maken met één van de bekendste gerechten van haar land. Ondertussen kwam ik het volgende aan de weet: Stoba's zijn stoofgerech- ten die vlees of vis als basis heb ben en worden gemengd met groenten, bonen, aardappelen en kruiden. Ze worden meestal met rijst of funchi gegeten. Funchi is het voornaamste volksvoedsel op de Antillen, het wordt gemaakt van maisgriesmeel en doet den ken aan de Italiaanse polenta. Er bestaat speciaal gereedschap waarmee generaties lang funchi is gekookt: de lélé, een spatel ge sneden uit een tak met aan het uiteinde drie zijtakjes. De spatel rol je heen en weer tussen je handpalmen en je hebt een uit stekende klopper. Daarbij hoort een palu di funchi, een voor de helft plat afgesneden stok waar mee de dik geworden funchi verder wordt geroerd. Wij gebruiken een garde en een houten lepel en daarmee gaat het ook uitstekend. Bacalao, bakkeljauw of klipvis is gedroogde kabeljauw. Het lijkt op stokvis maar is niet het zelfde. Bakkeljauw is gezouten en ondergaat een ander droog- proces zodat met een kortere weektijd kan worden volstaan. BACALAO STOBA Benodigdheden: 600 gram bakkeljauw; 2 uien; 2 teentjes knoflook; 3 tomaten; 3 aardap pelen; 6 takjes selderie of pe terselie; 25 gram boter; 2 eetle pels olie. De vis afspoelen en in ruim wa ter een nacht laten weken. Vel en graten verwijderen, de vis in stukjes snijden, nogmaals het overtollige zout eruit spoelen en laten uitlekken of droog deppen. Boter en olie (de com binatie is even wennen) in een braadpan heet laten worden en de gesnipperde uien en uitge perste knoflook hierin fruiten, de stukjes vis toevoegen en 5 minuten laten meebakken. De ontvelde tomaten en geschilde n in stukken snijden met de fijngehakte selderie en 2 dl heet water toe voegen. In ongeveer 20 minuten gaar stoven. FUNCHI Benodigdheden: 150 gram maisgriesmeel; een halve liter water; een halve theelepel zout. Water met zout in een steel pan aan de kook brengen en er een lepel maisgriesmeel in strooien. Als het water opnieuw kookt, onder het roeren met de garde, de rest toevoegen. Zodra het mengsel te dik wordt voor de garde deze verruilen voor een houten lepel en de brij van de bodem blijven losmaken. Na 8 tot 10 minuten is de funchi gaar. De massa op een natge maakt diep bord deponeren en deze op een platte schaal omke ren. In plakken of punten serve- PAKSOI Benodigdheden: een struik paksoi (of Chinese kool); 2 eetlepels olie; zout. De onderkant van de struik af snijden, de bladeren wassen, goed laten uitlekken en in repen van een paar centimeter snij den. De olie in een wok of een braadpan sterk verhitten. In één keer de groente erbij doen en enkele minuten op hoog vuur roerbakken zodat de groente knapperig blijft. Hoewel soep ook 's zomers heel goed smaakt en er heerlijke zomerse soepen zijn. geurend naar verse groenten en er ook erg lekkere gekoelde soepen bestaan, is warme, dampende soep toch een winters symbool van welbehagen. Geen betere troost dan. als men koud en nat thuiskomt op een don kere winteravond, een stevige soep. Het woord soep is waarschijnlijk van oud- Germaanse oorsprong en het hangt samen met soppen en zuipen. Het gaat dus om iets nats. In Frankrijk echter, waar het soupe ge worden is, kreeg het de betekenis van stuk ken brood in een kom vleesnat. Nog altijd is dat brood belangrijk in bepaal de traditionele Franse soepen, zoals de uiensoep, die over sneden stokbrood wordt uitgegoten en dan gegratineerd. Het was de soep die 's nachts gekookt werd in kleine eetkeldertjes bij de Hallen van Parijs, waar de arbeiders in de zeer vroege koude win terochtend een hartversterking kwamen ha len, en die later zeer modieus werd bij allen die na een vrolijke nacht ietwat aangescho ten thuiswaarts keerden en een bord hete uiensoep kwamen eten tussen de sjouwer lui om te ontnuchteren. En ook in de Proven^aalse vissoepen behoren sneden geroosterd brood. Trouwens, in Frankrijk kan men geen soep eten zonder brood erbij (ik wou, dat men in Nederlandse restaurants ook wat meer be sefte dat er brood hoort bij soep). Het meest oer-Franse basisgerecht is de 'pot-au-feu', waarvoor vlees met groenten in water ge kookt wordt. Men eet eerst de bouillon met brood (en ook graag een scheut wijn erin), en vervolgens het vlees en de groenten. In de 17de eeuw vond men het woord sou pe te ordinair geworden; het verdween, be halve dan voor bepaalde traditionele soe pen, zoals de uiensoep (soupe l'oignon), en men ging spreken van potage, afgeleid van de ijzeren pot die aan een ketting bo ven het vuur hing. Oergerecht Soep is een oergerecht dat in vrijwel alle keukens voorkomt en elk volk heeft zijn ei gen soep als basis van de nationale keuken. Het is het gerecht van de geborgenheid in het gezin, de familie. Ieder vindt immers moeders soep de allerlekkerste en ieder herinnert zich nog de geur van de 'soep thuis', of dat nu erwtensoep of bruinebo- nensoep is op koude winterdagen of de zondagse tomatensoep of groentesoep met balletjes. In de loop der eeuwen is soep een geheel eigen leven gaan leiden. Als gerecht met de meeste variatiemogelijkheden. Oude tradi tionele soepen zijn blijven bestaan, maar er zijn eindeloos veel nieuwe bijgekomen, vooral de geraffineerde soepen uit de Fran se haute cuisine. Escoffier geeft er in zijn Guide Culinaire tegen de vijfhonderd. Maar men krijgt in Frankrijk nog wel alom in de vaste menuutjes dezelfde soep: een pu- reesoep van groenten en aardappelen (potage aux légumes). Het meest verfijnde soepje is de consom mé, een sterk ingekookte bouillon (het woord consommer betekent opgebruiken, in dit geval wordt tijdens het inkoken het water van de bouillon (bijna) opgebruikt, met een heel licht en vaak kostbaar garni tuur, zoals truffel, kreeft, wildballetjes. Eens heeft een consommé zelfs een diplo matieke rol gespeeld. Toen Nicolaas I. tsaar aller Russen, Louis Philippe officieel als ko ning van Frankrijk erkende in 1830, serveer de de Russische minister van buitenlandse zaken, Nesselrode, een Consommé d'Or- léans, bestaande uit kippebouillon, met daarin tapioca-korrels en drie soorten balle tjes van kippevlees: witte met room, rode met tomaat en lichtgroene met puree van pistaches. Soorten Escoffier onderscheidt potage: bouillon met een substantiëler vulling dan de lichte con sommé, bijvoorbeeld vermicelli, rijst, balle tjes, verder vlees, of vis, groenten, of gebon den met een puree, bijvoorbeeld erwten- of bonenpuree, groentepuree. Dan zijn er de crèmes: bouillon gebonden met room en eventueel eierdooier, en een licht en meestal verfijnd garnituur; en de veloutés: soepen gebonden met een blanke roux en eierdooier. En ten slotte zijn er de grote tra ditionele soepen, zoals de Italiaanse mine strone met veel groenten en pasta, of de Russische borsjtsj, met rode biet en zure Helaas zijn al die fijne, lichte consommés, met hun romantische namen wat in on bruik geraakt zoals Colombine: met dui- veëitjes en pareltjes van wortel en raapjes; Cyrano: met balletjes van eendevlees en Parmezaanse kaas; Cendrillon: met rijst en in Marsala gekookte truffels. WINA BORN, culinair publiciste

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7