Luchtmacht tegen boeren Buitenland Ingestorte loopgraaf is oorzaak ontsporing TGV Doden bij winterstorm in VS Frankrijk wil Amerikaanse interventie in Bosnië Neergestort vliegtuig was overbelast Moslimcommandant Juka Prazina vocht alleen voor eigen gewin Russische premier met zegen in het Witte Huis i/OENSDAG 5 JANUAR11994 Aanhangers broer Bhutto beschoten larkana De Pakistaanse politie heeft vanmorgen het vuur ge opend op aanhangers van Murtaza Bhutto, de broer en rivaal van premier Benazir Bhutto. Er zijn zeker vijf gewonden geval len, van wie twee er ernstig aan toe zijn. Broer en zus Bhutto staan als kemphanen tegenover elkaar in de Pakistaanse poli tiek. ^JON Protestanten eisen aanslagen Dublin op belfast De Noordierse protestantse militie Ulster Volunteer Force (UVF) heeft de twee aanslagen van gisteren in Dublin op SEEKkantoren van de politieke vleugel van de IRA, Sinn Fein, opge- jëist. Bij de aanslagen vielen twee lichtgewonden. Het waren de eerste politiek-gemotiveerde aanslagen in de Ierse hoofdstad ginds jaren. Roebel nieuwe munt in Tadjzikistan ooESJANBETadzjikistan heeft besloten de nieuwe Russische roebel als munteenheid in te voeren. Alle roebels van voor 1993 - zullen ongeldig worden verklaard. Lei Geen huwelijk Rainier-weduwe Niven ,r monaco» Prins Rainier van Monaco treedt niet in het huwelijk iUr ininet Hjordis Niven, de weduwe van de Britse acteur David Ni- nhofven. Volgens de koninklijke persdienst missen de berichten in de Britse schandaalbladen, waarin werd gemeld dat Rainier (70) en lu'rtjNiven (72) dit voorjaar zouden trouwen, iedere grond. Spermadonor moet betalen voor kind imdianapolis» Een Amerikaanse onderwijzer die bereid is geweest [als spermadonor te fungeren voor een vrouwelijke collega die Igraag een kind wilde hebben, moet hiervoor nu betalen. Het Hof den, van Beroep van de staat Indiana oordeelde dat de man 100.000 pijn; dollar (ongeveer 200.000 gulden) moet betalen voor de opvoe- sdenlding van het kind. Dit terwijl de vrouw op schrift vastgelegde dat zijn. ze geen financiële steun van de man verlangde. Volgens het Hof heeft de moeder echter niet de bevoegdheid om het recht van m haar kind op financiële ondersteuning door de vader teniet te doen. Deel Vietnam kampt met hongersnood hanoi Meer dan 20.000 mensen in Vietnam lijden honger als hijn-feevolg van een langdurige droogteperiode. De rijst is door jen - droogte voor een belangrijk deel verwoest. Leden van de Van- ,cre_ Kieu- en van de Pa-Co-minderheden in het bergachtige centrale deel van het land trachten zich met het eten van planten en bla deren in leven te houden. .s. j Weer Algerijnse rechter gedood algiers Gewapende moslimextremisten hebben gisteren de rechtbankvoorzitter in de westelijke Algerijnse stad Oued R'hiou igedood. Hij is de negende rechter die sinds mei in Algerije is ver moord. Sinds twee jaar geleden het politieke geweld in het land losbarste, vormen rechters, politieagenten en veiligheidstroepen Ide voornaamste doelwitten van moslim-extremisten. arus hans gertsen drrespondent roor de Franse spoorwegen SN- tF dreigt de Eerste Wereldoor- bg nog een vervelend en duur taartje te krijgen. Het tracé van Ie TGV-Nord (Parijs-Lille) blijkt -jp ten minste zeven plaatsen Iver nog deels intacte loopgra ven- en gangenstelsels uit de Terste Wereldoorlog te lopen. Hoe gevaarlijk dat is, bleek op |^1 december. Een hogesnel heidstrein liep toen ter hoogte Ablincourt-Pressoir in de met een snelheid van. lOO kilometer per uur uit de jails na het instorten van een gangenstelsel onder het talud, in eerste instantie schreef de NCF het ongeval toe aan ver- akkingen die het gevolg waren an de heftige regenval van de 1 fgelopen maanden. Het tracé van de TGV-Nord popt dwars door een deel van 8e beruchte slagvelden waar Rissen 1916 en 1918 een mee- jogenloze loopgravenoorlog plaatsvond. Met name de Brit- jen en de Duitsers legden zeer uitgebreide gangenstelsels aan jtm aan eikaars moordende ar tilleriebeschietingen te ontko- Na afloop van de oorlog wer den de ingangen van die gan genstelsels met dynamiet opge- Dlazen en met zand en aarde dichtgestort. Ze blijken, bijna Indianen vluchten naar bergen Mexico heeft gevechtsvliegtuigen en helikopters van de luchtmacht ingezet tegen de Indiaanse rebellen van het Zapatistische Nationale Bevrijdingsleger (EZLN) in de zuidelijke staat Chiapas. De bombardementen geven aan dat de Mexicaanse autoriteiten de boerenopstand tot el ke prijs willen neerslaan. SAN CHRISTOBAL DE LAS CASAS Een ooggetuige zag gisteravond dat een bommenwerper meer dan een uur lang raketten af vuurde op een op een nederzet ting van Chamula-indianen op een heuvel buiten San Cristo bal. Het leger heeft 14.000 man ingezet man tegen het EZLN. De bisschop van San Cristobal, Samuel Ruiz, noemde het ge weld dat tegen de opstandelin gen wordt gebruikt „buiten pro porties". De rebellen verweet hij „een suïcidale houding". De naar schatting 1.000 tot 2.000 voornamelijk indiaanse boeren die op nieuwjaarsdag zes plaatsen bezetten, hebben zich verder teruggetrokken in de dichtbegroeide bergen van de staat Chiapas. Ze namen hun gewonden mee. De opstande lingen hebben aangekondigd tot de dood te zullen strijden voor hun rechten. Ze beschuldi gen de Mexicaanse regering van genocide en eisen land op voor inheemse boeren. Na zware gevechten hebben Mexicaanse strijdkrachten de plaatsen Altamirano en Ocosin- go heroverd. In de straten van Ocosingo lagen talrijke lijken. Volgens het Mexicaanse minis terie van defensie zijn tot dus ver 93 slachtoffers gevallen, on der wie 59 rebellen, zeven sol daten en 27 burgers. Het minis terie geeft toe dat het uiteindef- lijke aantal slachtoffers veel ho ger zal liggen. Een ambtenaar in de hoofdstad van de staat Tuxt- la Gutierrez zei dat alleen al 150 regeringssoldaten zijn omgeko- Een tweede winterstorm bin nen een week heeft in het oosten van de VS aan ver schillende mensen het leven gekost. Van North Carolina tot Maine woedde gisteren een sneeuwstorm, waarbij meer dan dertig centimeter sneeuw werd gedeponeerd. In meerdere staten werd de noodtoestand afgekon digd en moest de Nationale Garde te hulp komen. Vol gens de autoriteiten vielen er zes doden, onder wie een jongen die in New Hampshi re onder een auto gleed. Tientallen vliegvelden wer den gesloten en vluchten af gelast. In Waynesburg, Zuid- west-Pennsylvania, viel 84 centimeter sneeuw. In Pittsburgh zorgde de sneeuw in ieder geval voor sfeerrijke beelden. Ski's vormden het geschikste ver voermiddel. foto reuter john beale tachtig jaar na dato, nog altijd voor een deel intact. Dat is bijzonder slecht nieuws voor de Franse spoorwegen. Bij de aanleg van de TGV-lijn tus sen Parijs en Lille heeft de SNCF onvoldoende rekening gehou den met dat gevaar. De SNCF moet nu alsnog zeer kostbare bodemonderzoeken laten uit voeren op alle verdachte plaat sen. Dat zal volgens de spoor wegen ten minste twee maan den in beslag nemen. Bij het onderzoek zal gebruik worden gemaakt van in militaire archie ven aanwezige stafkaarten uit de Eerste Wereldoorlog. Totdat het tracé definitief vei lig is verklaard, zullen de hoge snelheidstreinen tussen Parijs en Lille in de gevarenzones hun snelheid moeten beperken. Ter compensatie van de vertragin gen geeft de SNCF de reizigers tussen Parijs en Lille 10 procent korting. De ontdekking dat gangen stelsels uit de Eerste Wereldoor log nog op diverse plaatsen in tact zijn, heeft ook grote finan ciële gevolgen voor de aanleg van de TGV-lijn naar Straats burg waarmee binnenkort wordt begonnen. De toekomsti ge TGV-Est doorkruist nog veel meer slagvelden uit 'la Grande Guerre' dan de lijn tussen Parijs en Lille. De sporen die granaatschreven op het gezicht van deze 77-jarige mar zoon en drie kleinkinderen kwamen bij de beschieting om het leven. hebben achtergelaten spreken boekdelen. De man overleefde e parus-wenen afp-ap Frankrijk zal de Verenigde Staten tijdens de NAVO-top volgende week vragen te interveniëren in Bosnië. Parijs vreest dat de brandhaard in het voormalige Joego slavië zich verspreidt over het zuiden van Europa en de Balkan. Tijdens een uitzending van het televisiestation Fran ce 2 herinnerde de Franse minister Léo- tard (defensie) er gisteren aan dat vanuit Bosnië de Eerste Wereldoorlog is begon- De Bosnische premier Silajdzic heeft gisteren met de Kroatische minister Gra- nic (buitenlandse zaken) in Wenen een akkoord bereikt waardoor de gedeelde stad Mostar aan de Europese Unie in be heer wordt gegeven zodat de bewoners kunnen terugkeren. Maar het plan kan pas uitgevoerd worden als de drie strij dende partijen een wapenstilstand slui ten. Besprekingen over een staakt-het- vuren worden 18 januari in Genève voortgezet. De Bosnische Kroaten en de door moslims geleide regeringstroepen waren bondgenoten toen de Bosnische Serviërs in het voorjaar van 1992 begonnen met het innemen van gebieden, waarop de oorlog uitbrak. Begin 1993 begon de alli antie breuken te vertonen. De laatste dagen zijn de partijen naast de strijd op het slagveld ook in een woor denstrijd verwikkeld. De Kroatische pre sident Franjo Tudjman en andere Kroatische leiders hebben de internatio nale gemeenschap herhaaldelijk opge roepen de Bosnische Kroaten te bescher men. De Bosnische Kroaten lijken het op het slagveld slechter te doen dan de slechter bewapende, maar zeer gemoti veerde moslims. De Kroaten zinspeelden erop dat ze zelf mogelijk direct zullen interveniëren als een dergelijke bescherming uitblijft. Silajdzic reageerde hierop met de uit spraak dat reguliere Kroatische troepen al betrokken zijn bij de strijd in Bosnië- Hercegovina. CDU en CSU willen Herzog als president De CDU en haar Beierse zuster partij CSU zijn het eens gewor den om Roman Herzog, de voorzitter van het constitutio nele hof, voor te dragen als op volger van president Richard von Weizsacker. Herzog wordt waarschijnlijk op 24 januari op een CDU/CSU-bijeenkomst in München officieel als kandidaat voorgedragen. Herzog is 59 jaar oud en is sinds 1987 president van het Bundesverfassungsgericht. Daar voor vervulde hij verschillende ministersposten in de regering van de deelstaat Baden-Würt- temberg. Herzog heeft laten we ten dat hij nog niet heeft beslo ten of hij de voordracht aan vaardt. Veel gewonden bij explosie in NAVO-complex Zeker 27 mensen zijn gisteren gewond geraakt bij een explosie waardoor brand ontstond op een marinecomplex van de NAVO in de buurt van Athene. Drie van hen zijn er ernstig aan toe. De meeste gewonden zijn militairen. Ze kregen ademha lingsmoeilijkheden doordat ze rook hadden ingeademd. De ontploffing is vermoedelijk ver oorzaakt door kortsluiting in een hoogspanningskabel. Het ongeluk gebeurde in de onder grondse NAVO-commandoba- sis voor het oostelijk deel van de Middellandse Zee op de berg Hymettus, vlakbij Athene. Het ongeluk met de Toepolev- 154 die maandag in Siberië neerstortte, heeft aan 124 men sen het leven gekost. De Russi sche autoriteiten maakten giste ren bekend dat het toestel naast 111 officieel geregistreerde pas sagiers en negen bemanningsle den ook nog vier verstekelingen aan boord had. Eerste onder zoek naar de oorzaak van de ramp geeft aan dat de Toepolev te zwaar was beladen en dat fouten zijn gemaakt bij de repa- aldus een bericht van het pers bureau Itar-Tass. Volgens ingewijde zegslieden vervoerde het toestel 20 ton meer dan voor dit type vliegtuig is toegestaan. Overbelading zou dus mede-oorzaak van de ramp kunnen zijn geweest. De be langrijkste oorzaak lijkt echter een gebrekkig uitgevoerde repa ratie van de middelste motor. Kort na het opstijgen van het vliegveld van irkoetsk meldde de piloot dat deze motor in brand was gevlogen. Volgens experts is hierdoor de brand stoftoevoer naar de andere twee motoren afgesneden, waardoor het toestel volledig onbestuur baar raakte en neerstortte. Sinds het uiteenvallen van de Sovjetunie, twee jaar geleden, zijn alle vormen van openbaar vervoer verslechterd. Maar de chaos bij Aeroflot, dat eens be weerde de grootste luchtvaart maatschappij ter wereld te zijn, is het meest dramatisch. Als er één ding in het leven van Jusuf 'Juka' Prazina uit Sarajevo zeker Was, dan was het dat zijn dagen waren ge teld. Ook vier lijfwachten en een ko gelvrij vest konden hem uiteindelijk niet beschermen. In de omgeving van Luik maakten twee kogels een einde aan het leven van de crimineel, mos limcommandant en volksheld Juka (30). Maandag maakte de Belgische politie bekend dat het stoffelijk over schot van de Bosniër afgelopen vrij dag door twee lifters is gevonden. In de zomer van 1992 was Juka in Sa rajevo op het toppunt van zijn macht. De door hem opgerichte militie, ook wel 'Juka's Wolven' genoemd, had met succes felle gevechten geleverd met de Servische milities rond Sarajevo. Zijn grote mond, zijn vrijgevigheid en moed, gaven hem in de Bosnische hoofdstad de heldenstatus. De 'Robin Hood van Sarajevo' werd hij genoemd. Juka wist zich tegelijkertijd schaamte loos te verrijken. Hij smokkelde voed sel dat hij tegen woekerprijzen in Sa rajevo verkocht, hij handelde met de Serviërs, terroriseerde de bevolking en stal auto's van zijn stadsgenoten. Juka liet zich bij voorkeur rondrijden in een luxe terreinwagen of een gloednieuwe BMW. Hij had lak aan alles en ieder een. Op het hoogtepunt van zijn roem, in de hete zomer van '92, had deze krant een vraaggesprek met Juka in zijn zwaar gebarricadeerde hoofdkwartier niet ver van het Kosovoziekenhuis. In de kast stonden dure flessen whiskey, champagne, cognac, schalen vol met snoep en fruit. Daarnaast stonden twee televisies. Hier en daar slingerde een autoradio of een draadloze tele foon, munitie en geweren. Juka at in zijn eentje een enorme schaal vers fruit leeg, terwijl dat bijna nergens in Sarajevo nog te krijgen was. Jusuf Prazina werd geboren in één van de volkswijken van Sarajevo als zoon van een bouwvakker. Hij stond voor de burgeroorlog die Bosnië verscheur- de bekend als een kleine crimineel die. auto's stal en inbraken pleegde. Zijn officiële beroep was detective. Juka ontkende uiteraard een crimi neel te zijn: „Ik ben nooit veroor deeld". Figuren als Juka speelden tijdens de Juka in zijn hoofdkwartier in Sarajevo. In zijn eentje verorberde hij een schaal vers fruit terwijl dat nergens in Sarajevo nog te krijgen was. foto npa eerste maanden van de burgeroorlog een belangrijke rol. Een leger was er niet. De verdedigingsmacht tegen de Serviërs bestond aanvankelijk uit cri minelen uit de onderwereld van Sara jevo en mensen uit de volksbuurten die met beperkte wapens de vijand te lijf gingen. Juka en zijn broeders in het kwaad Ismet 'Celo' Bajramovvc en 'Campo' roofden wapens uit de op slagplaatsen van het toenmalige offi ciële Joegoslavische leger (JNA) of kochten die van de Serviërs. Ze wisten met succes de stad te verdedigen. De Bosnische regering trachtte de on officiële milities te integreren in de of ficiële strijdkrachten. Dat lukte aan vankelijk slechts ten dele. De lokale krijgsheren als Juka, Celo en Campo hadden aan de macht geroken en stonden die niet zonder moeite af. De handel in drugs, auto's, voedsel en drank was lucratief. Maar halverwege '92 begonnen de problemen. Juka vocht enkele vendet ta's uit met het Kroatische leger in Sa rajevo dat toen nog met de moslims meevocht. Nadat een overeenkomst bekend werd tussen Servië en Kroatië om eikaars vluchtelingen toe te laten uit Sarajevo, sloot hij een keer uit pro test de stad af. De toenmalige bevel hebber van het Bosnische leger, gene raal Sefer Halilovic, kreeg op gruwelij ke wijze de rekening van zijn poging om met Juka af te rekenen. Zijn vrouw en broer kwamen bij een granaatont- ploffing om het leven. Deze aanslag wordt aan Juka toegeschreven. Na opnieuw een conflict met de leger leiding besloot Juka over te lopen naar de Kroatische strijdkrachten HVO. Toen was al een onofficieel arrestatie bevel tegen hem uitgevaardigd wegens zijn criminele activiteiten. Juka vlucht te naaf Mostar waar hij uiteindelijk te genover zijn oude vrienden kwam te staan. In de stad vocht hij met de Kroaten tegen de moslims in oost- Mostar. Het leverde hem een onoffi cieel doodvonnis in Sarajevo op. Hal verwege vorig jaar deserteerde hij ook uit het Kroatische leger en dook hij op in Luik. Sindsdien stonden er verschillende prijzen op zijn hoofd. Of hij ook inder daad door bijvoorbeeld een moslim commando is geëxecuteerd, is de vraag. Het kan even goed een afreke ning zijn geweest binnen het crimine le milieu van Luik, waar veel voorma lig Joegoslaven wonen. Want waar Juka kwam, maakte hij veel vijanden. Dat heeft zijn korte levensgeschiede nis genoegzaam bewezen. moskou hans geleunse correspondent De Russische premier Tsjerno- myrdin kreeg gisteren de zegen van de Orthodoxe Kerk mee, toen hij zijn nieuwe kantoor in het Witte Huis betrok. Tsjerno- myrdin nam zijn intrek in de kantoren die oud-parlements voorzitter Chasboelatov be woonde totdat het leger hem en de zijnen vorig jaar oktober op last van president Jeltsin uit het Witte Huis bombardeerde. Bisschop Arseni zegende niet alleen Tsjemomyrdins verdie ping. maar het hele gebouw. „We bidden om Gods zegen voor allen die hier werken om het vaderland te dienen", zei hij. Arseni overhandigde de pre mier, een oud-communist, een ikoon van de Heilige Maagd Maria. Tsjernomyrdin beloofde onmiddellijk de kerk duizend ikonen terug te geven die nu nog onder staatsbeheer vallen. Het Witte Huis is van binnen en buiten volledig gerestaureerd door vijfduizend arbeiders, on der wie tweeduizend speciaal aangeworven Lurken, die dag en nacht hebben doorgewerkt. In de Sovjet-periode was het Witte Huis al de zetel van de re gering van de Russische repu bliek. Na de staatsgreep van au gustus 1991 en de latere ontbin ding van de Sovjetunie verhuis de de regering naar het hoofd kwartier van de Communisti sche Partij en het parlement bleef in liet Witte Huis. De bedes en zegeningen bij de heropening gisteren konden het eerste nieuwe onheil niet verhinderen. Nadat een anonie me beller liet weten dal er een bom was geplaatst moest het Witte Huis worden geëvacu eerd. Het bleek na een mini- tieuze speurtocht door het ge bouw loos alarm. De terugkeer van de regering naar het gebouw aan de Mos- kva-oever is uiterst omstreden. Alle partijen in het nieuwe twee-kamerparlement wilden het Witte Huis terug en protes teerden tegen Jeltsins besluit om de volksvertegenwoordiging een noodbehuizing toe te ken-

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5