Verzet tegen reis naar Indonesië 't Is SALE bij IKEA! 'Na zijn vrijlating was hij niet goed bezig' Binnenland Affiche van Wolkers voor ANC Deelnemers Chips-actie winnen 58 cent in loterij Kappersketen koopt miljoenenfraude af Afval ondergronds Simons blijft nog tot april Oost-Europa mag op termijn ook bij NAVO Veel langdurig zieken niet op tijd gekeurd Malus-systeem leidt tot strengere selectie 2WOENSDAG 5 JANUAR11994 Staking haven Amsterdam beëindigd Amsterdam De staking in de Amsterdamse haven is vanmorgen beëindigd. De elf jongeren om wie de staking uitbrak, worden in de banenpool in de haven geplaatst. Zij hadden een diploma van de haven- en vervoersschool, maar kregen - tegen CAO-af- spraken in - aanvankelijk geen werk. De bonden en de werkge vers hebben nu afgesproken dat ze de komende maanden 'structureel overleg' gaan voeren over een betere afstemming van werk en mensen in de haven. t woordvoerder. Tonnen schade na brand Norit-fabriek klazienaveen Een brand in een van de twee turfdrogerijen van de Purit-fabriek in Klazienaveen, waar onder andere de bekende Norit-tabletten worden gemaakt, heeft gisteren voor tonnen schade aangericht. De produktie van de fabriek, die werk biedt aan 240 mensen, loopt geen gevaar. De oorzaak van de brand is nog niet bekend, maar brandstichting en broei zijn uitgesloten, zo zegt e Vier jaar voor poging tot doodslag alkmaar De rechtbank in Alkmaar heeft gisteren een 31-jarige Amsterdammer wegens poging tot doodslag veroordeeld tot vier jaar cel. De man bekende op 14 juni in een snackbar in Purmer- end vier maal op de vriend van zijn ex-vrouw te hebben gescho ten. omdat deze zijn zoontje zou hebben mishandeld. Officier van justitie T. Luigjes had wegens poging tot moord negen jaar geëist. Burgemeester: Stem niet op CD heerlen Burgemeester Pleumeekers (CDA) van Heerlen heeft gisteren een dringend beroep gedaan op de inwoners van zijn gemeente om bij de gemeenteraadsverkiezingen niet op ex treemrechtse groeperingen te stemmen. De Centrumdemocra ten doen aan de verkiezingen mee. Pleumeekers zei zich daartoe verplicht te hebben gevoeld, hoewel een burgemeester geacht wordt boven de partijen te staan. Volgens de burgemeester pro beren zij gevoelens van ontevredenheid bij burgers uit te buiten 'voor eigen politiek gewin door minderheden als de grote zon debok af te schilderen'. Lijk vermiste Nederlander gevonden den haag In het Andes-gebergte in Peru zijn onlangs de stoffe lijke resten gevonden van een 28-jarige man uit Rotterdam, die al acht maanden was vermist. Dat heeft zijn familie gisteravond bevestigd. Volgens de politie van de Zuidperuaanse stad Are- quipa werd het lijk twaalf dagen geleden aangetroffen in een ra vijn. Over de doodsoorzaak is niets bekend. De man was mei vo rig jaar alleen vertrokken voor een tocht door de bergen. 'Bezoek kamerleden veel te eenzijdig Het bezoek van kamerleden aan Indonesië dat zaterdag begint, heeft geleid tot verzet van organisaties voor men senrechten en de vakcentrale FNV. Het bezoek zou veel te eenzijdig zijn omdat er alleen ontmoetingen zijn met officiële gezagsdragers terwijl er te weinig aandacht zou zijn voor de 'slechte situatie van de mensenrechten' in Indonesië. De organisaties, Amnesty Inter national, Humanistisch Overleg Mensenrechten en Komite Indonesië vinden dat kamerle den er beter aan doen eens een kijkje te nemen in gevangenis sen in Atjeh of Oost-Timor of eens te praten over censuur, de vakbonds-onvrijheid of het kaalkappen van het regenwoud, in plaats van te praten met be langrijkefiguren. De actie van de organisaties is aan de late kant omdat het pro gramma al samen met het Indonesische parlement is vast gesteld. De kamerleden die naar Indonesië gaan zijn kamervoor zitter Deetman, Brinkman (CDA), Wöltgens (PvdA), Van Mierlo (D66), Dijkstal (WD) en Zijlstra (CDA) en Van Veldhuizen (PvdA). Groen- Links stuurt niemand mee om dat ze het programma veel te eenzijdig vindt. De kamerleden hebben een officiële ontmoeting met presi dent Soeharto en praten met andere ministers. Verder is er een ontmoeting met vertegen woordigers van mensenrech tenorganisaties op Java. Met wie is niet bekend. De kamerle den vliegen ook naar Balikpa- pan om daar een regenwoud project te bekijken. Oost-Timor Atjeh of West-Papua worden niet bezocht. Er is ook geen ontmoeting ge regeld met mensenrechtenacti vist J. 'Poncke' Prinsen die vorig jaar nog een visum voor Neder land werd geweigerd omdat hij eind jaren veertig uit het Neder landse leger is gedeserteerd. De mensenrechtenorganisaties ho pen toch dat Princen en de ka merleden elkaar spreken. Vol gens de organisaties wil Princen wel maar zouden Brinkman en Dijkstal daar helemaal niets voor voelen, terwijl Wöltgens en Van Mierlo daar wat positiever tegenover staan. De politici wa ren gisteren niet voor commen taar bereikbaar. Een echt kritisch bezoek wordt het niet want dat past niet in het beleefdheidsbezoek. Het gaat om een een uitgesteld tegenbezoek van Nederland aan het Indonesische parlement dat hier in 1990 was. Nederland zou eigenlijk al in 1991 naar Indone sië reizen maar dat ging niet door wegens het bloedbad in de hoofdstad van Oost-Timor. Daar schoten militairen in no vember 1991 op een groep de monstranten, waarbij tussen de vijftig (regeringscijfer) en twee honderd (cijfer mensenrechten organisatie) doden vielen. Amsterdam In het Stedelijk Museum in Amsterdam overhandigde schrijver en beeldend kunstenaar Jan Wolkers gisteren het verkiezingsaffiche dat hij voor het ANC heeft ontworpen aan de vertegenwoordiger in Nederland van die partij, Zolile Magugu. Samen met tien andere ontwerpen van Nederlandse kunste naars en vormgevers komt het affiche van Wolkers in De Verwachting, een eenmalige uitgave van de tijd schriften Amandla en De anti-apartheidskrant. De uitgave staat geheel in het teken van de verkiezingen in Zuid-Afrika die op 27 april worden gehouden. foto anp cor mulder s-eters die hebben meege- aan de Oudejaarsloterij- van de zoutjesfabriek Smiths Chips, zijn ongeveer 58 rijker geworden. Smiths in totaal 105.000 gulden prijzen in de loterij, maar st dat bedrag verdelen on der tweehonderdduizend klan ten. De fabriek had 10.000 loten in elk 25 gulden gekocht. Chips-eters moesten in de laatste twee maanden van 1993 ririe streepjescodes van chips verpakking opsturen. De even tuele prijs (de hoofdprijs is vier miljoen) zou vervolgens eerlijk worden verdeeld over de inzen ders. Dat werd dus 58 cent per deelnemer. „Dat is .natuurlijk altijd het ri sico van een loterij", vertelt woordvoerster Karin Baakman van Smiths, „maar we hadden toch wel verwacht dat we wat meer zouden winnen. Die 58 cent krijgen alle deelnemers op gestuurd. Daar hebben ze recht op." Smiths is als grote uit de strijd gekomen. De sale deelname aan tekende voor de fabrikant een gigantische omzet van zeker 600.000 zakken chips ber en december vorig jaar. utrecht anpverdenking dat een deel van de ruim duizend personeelsleden zwart werd uitbetaald. De admi nistratie en kassa-apparatuur werden in beslag genomen. In het gerechtelijke vooronderzoek dat volgde, zijn twee- tot driehonderd getuigen, onder wie veel werknemers, verhoord. Omdat de verdedi ging daarbij niet de kans kreeg getuigen aan de tand te voelen, werd op haar verzoek het vooron derzoek eind 1992 weer heropend. Cosmo heeft alles altijd ontkend. De schikking wordt uit lijfsbehoud betaald. „We vinden, louter op zakelijke gronden, dat deze schikking altijd beter is dan nog een robbertje vechten met Justi tie", aldus de advocaat van Cosmo. De PR-advi- seur zegt dat de sfeer in de vijftig kapperszaken in België en Nederland heeft geleden onder alle pu bliciteit. „Negatieve berichten kosten ook veel Kappersketen Cosmo Hairstyling heeft vorige maand voor vijf miljoen gulden een schikking met belastingdienst en Justitie getroffen om aan strafvervolging wegens fraude te ontkomen. Justi tie in Utrecht heeft dat gisteren desgevraagd meegedeeld. Het gaat om achterstallige belastingen en niet op tijd afgedragen sociale premies in 1989. Cos mo zal het bedrag overmaken aan de fiscus en de bedrijfsvereniging. Voor Justitie is daarmee de kous af. De zaak-Cosmo liep al jaren. In decem ber 1989 werden invallen gedaan in het Amers- foortse hoofdkantoor en in elf filialen, op aanwij zing van bedrijfsvereniging Detam, het GAK en de Fiscale Inlichtingen- en Opsporingsdienst. Cosmo zou voor de fiscus omzet 'afromen' door computers te manipuleren. Ook bestond de Vietnamezen alsnog naar huis Nog dit jaar zullen 350 Viet namezen teruggaan naar Vietnam. Zij kwamen jaren geleden vanuit Tsjechië naar ons land. Begin volgende week wordt een akkoord ver wacht met Vietnam. De Vietnamezen werkten in Tsjechoslowakije in het kader van de communisti sche broederhulp. Na de re volutie in Tsjechoslowakije eind 1989 werden veel Viet namezen als illegalen het land uitgezet. Gesprekken met Vietnam liepen aanvankelijk op niets uit. Inmiddels heeft Vietnam beloofd ze bij terugkeer niet te vervolgen wegens landver raad. a?,.;- GLADB0 slaapbank. Nü Met kortingen tot wel 60%. Staatssecretaris Hans Simons (volksgezondheid) blijft nog tot april in functie en vertrekt niet al aan het einde van deze maand naar Rotterdam. Door langer aan te blijven, vergemak kelijkt Simons zijn opvolging. Minister D'Ancona van WVC voelde er namelijk niets voor de taken van Simons er een half jaar bij te nemen. Simons gaat de lijst trekken voor de PvdA in Rotterdam en combineert tijde lijk de plaatselijke politiek met de landelijke. Simons blijft in elk geval aan als bewindsman tot de nieuwe gemeenteraad in Rotterdam op 12 april is geïnstalleerd. Maar het kan ook nog langer duren als partijen in Rotterdam er niet in slagen een nieuw college te vormen. Voor de korte periode na 12 april dat Simons er even tueel niet is, wordt geen nieuwe' staatssecretaris meer benoemd. Dat heeft geen zin, omdat de of ficiële regeerperiode van het ka binet eindigt bij de Tweede-Ka merverkiezingen van 3 mei. amsterdam Het crimineel 'curriculum vitae' van een van de Heineken-ontvoerders, een 42-ja- rige Amsterdammer, moet worden aan gevuld met het doodschieten van een douanier. De man bekende gisteren dat hij de dodelijke schoten heeft gelost. Tij dens de verhoren beroept hij zich op 'noodweer'. De Amsterdammer, enthou siast lid van een schietvereniging, vertel de zijn advocaat dat hij pas schoot nadat hij tijdens een vluchtpoging zeifin zijn been was geschoten. De Heineken-ontvoerder reed zich zon dagavond tijdens een achtervolging met een nog voortvluchtige compaan vast in een afgesloten straat in de Amsterdamse binnenstad. De tien kilo cocaïne die hij in een vest op zijn lichaam droeg, bleek hem meer waard dan het leven van de douanier. „Mijn cliënt zegt niet te heb ben geweten wie hem achtervolgden. Het konden volgens hem evengoed lie den zijn die hem wilden 'rippen', zijn drugs wilden afpakken", zegt mr. V. Kraal, advocaat van de Amsterdammer. Kees Sietsma, die in 1983 als hoofdin specteur bij de Amsterdamse politie het onderzoek leidde naar de ontvoerders van Heineken en diens chauffeur Ab Do- derer, wil niet te veel woorden aan de schutter vuil maken. „Als hij nu maar goed wordt opgeborgen. Daar gaat het om. Wat voor een man hij is, doet er niet meer toe. Het leed dat hij met zijn af schuwelijke daad heeft aangericht, vraagt om een hard antwoord", vindt Sietsma, die tegenwoordig directeur van een beveiligingsbureau is. „Het waren toen al harde criminelen die in staat wa ren dit soort dingen te doen. Ook hij, zeer zeker. Het aandeel van de nu weer opgepakte Amsterdammer in de ontvoeringszaak bestond onder meer uit het metselen en timmeren van de 'cel' voor Doderer en Heineken in een loods op een Amster dams industrieterrein. De Amsterdam mer, van professie timmerman, zat het gebruikelijke tweederde deel van zijn straf uit. Hij zat acht jaar, waarvan een groot deel in de strengste afdeling van de gevangenis in Scheveningen, de toen malige 'bunker'. Hij deelde die met on der anderen een collega-ontvoerder die zich enige tijd had 'ontfermd' over de vrouw van horeca-gigant Van der Valk. Volgens advocaat Kraal is de Amster dammer er in die tijd niet op vooruit ge gaan. „Hij is daar psychisch beschadigd geraakt. Hij raakte het zicht op de reali teit kwijt. Ik denk dat hij niet in het cri minele milieu was teruggekomen als ze hem daar niet zo hard hadden aange pakt. Isolement, geen enkele privacy, het strenge regime, zeker nadat hij een keer was gevlucht. De man is een mooie illu stratie van wat er met mensen gebeurt die in die zware afdelingen zitten." In een reactie op de schietpartij verklaar de een van de andere Heineken-ont voerders dat de Amsterdammer sinds zijn vrijheid in 1991 'volledig is ont spoord'. Hij zei dat hij erg was geschrok ken van het voorval zondagavond, maar dat hij wel wist dat zijn ex-collega de laatste tijd 'niet goed bezig' was. Een uit spraak waaraan voormalig politieman Sietsma zich mateloos ergert. „Alsof hij •vroeger wèl goed bezig was". Voor de Alkmaarse hoofdagent P. van Hove is de gebeurtenis een persoonlijk drama. Al jarenlang probeert de politie man het bewijs te verzamelen tegen de 42-jarige Amsterdammer van wie hij ze ker zegt te weten dat deze in 1977 op hem en een collega schoot. In Van Ho- ves auto in Amsterdam-Noord werd des tijds het respectabele aantal van 146 ko- Conclusie Lubbers na bezoek aan Clinton: washington hans de sruun correspondent De aanvankelijke meningsver schillen tussen de VS en de Eu ropese bondgenoten over de uitbreiding van de NAVO met de landen van Oost-Europa zijn grotendeels verdwenen. Al thans, die indruk heeft premier Lubbers overgehouden aan zijn ontmoeting gisteravond met de Amerikaanse president Clinton. Volgens Lubbers zijn Neder land en de VS het eens dat de Oosteuropese landen inclusief Rusland 'het perspectief moet worden geboden lid te worden van de NAVO'. Alleen over het tempo waarin dat zou moeten gebeuren, denken Amerikanen en Europeanen nog anders. De Europese NAVO-landen willen sneller dan de VS. Maar Lubbers gelooft niet dat dit tot problemen hoeft te leiden op de NAVO-top van volgende week in Brussel. Die gaat vooral over de relatie van de alliantie met de vroegere communistische landen. De staatshoofden en rege ringsleiders zullen zich volgen de week naar verwachting uit spreken voor 'een geleidelijke uitbreiding van het bondge nootschap naar de nieuwe de mocratieën ten oosten van het NAVO-gebied'. Dat 'geleidelijk' houdt volgens Lubbers in dat die uitbreiding er komt, maar dat er alleen geen concrete da- Lubbers heeft Clinton ge waarschuwd 'niet te onder schatten dat bij de Oosteurope se landen een groot gevoel van onveiligheid bestaat'. Het risico bestaat dat sommige landen in de verleiding komen naar ande re oplossingen te zoeken 'zoals neutraliteit of extremisme', al dus Lubbers. De Poolse presi dent Lech Walesa waarschuwde gisteren in een interview met The Washington Post al dat het afhouden van Polen door de NAVO tot de terugkeer van het communisme kan leiden. Lubbers zei Clinton dat de Europeanen de armen ook na drukkelijk naar Rusland willen uitstrekken. Lubbers: „We mo gen Rusland niet als iets totaal anders zien. Daarom moeten we ook niet om Rusland terwille te zijn de zaak nu gaan vertra gen". De Amerikaanse president reist na de NAVO-top naar Praag voor een ontmoeting met de Poolse, Hongaarse en Tsje chische leiders, en daarna naar Moskou voor zijn tweede top met president Boris Jeltsin. Clinton zal in beide steden de besluiten van de NAVO-top ko men toelichten. zoetermeer Amsterdam In Amsterdam-West zijn medewerkers van de gemeente bezig met de aanleg van een ondergronds afvalsysteem. Het is de bedoeling dat containers van glas, papier, GFT-afval en overig vuil grotendeels onder de grond komen te liggen. Bij dit zogeheten metro-systeem is de capa citeit veel groter dan bij de bovengrondse afvalbakken. De gemeente Amsterdam neemt een proef van een jaar. Als het systeem bevalt, wordt het ook in andere delen van de hoofdstad toegepast. foto dijkstra bv fred steenman Collegaover man die douanier doodschoot: gels geteld. Het Openbaar Ministerie kon het bewijs tegen de man echter niet rondkrijgen. De politieman Van Hove restte niets anders dan maar een boek te schrijven. De 'oude' zaak van Van Hove, die uitein delijk stukliep omdat de ex-ontvoerder weigerde zijn achterwerk onder een röntgenapparaat te leggen zodat een vermeende kogel wond kon worden be keken, wordt na zijn arrestatie niet her opend. Sietsma maakt dat niets uit:Als hij toen ook voor die schietpartij was veroordeeld, had hij misschien iets lan ger vastgezeten. Maar dan was deze douanier nog steeds dood gejveest. Die Van Hove heeft, laat ik het zo zeggen, wel goed ingeschat waartoe deze groep in staat was". De Amsterdammer kreeg tijdens zijn de tentie begeleiding van psychiaters. En hij studeerde korte tijd rechten. Door het lossen van de dodelijke schoten op de douanier, getrouwd en vader van twee kinderen, heeft de man binnenkort ge noeg tijd'om die studie alsnog af te ma ken. Toezichtkamer: Afspraken niet nagekomen Dienst (GMD). Zij kregen in die gevallen tijdelijk een volledige arbeidsongeschiktheidsuitke ring, in afwachting van de vast stelling van hun arbeidsonge schiktheidspercentage. Het is de bedoeling dat de ziektewetarts van de bedrijfs vereniging en de keuringsartsen elkaar in de loop van het eerste ziektejaar bijtijds inlichten over de ziekteprognose. Dat is in veel gevallen niet gebeurd. De grootste uitvoeringsorga nisatie, het GAK waarin de GMD is opgenomen, zegt zelfs dat aan verbetering van bewa king en sturing van de gevalsbe handeling 'bewust' niets gedaan is. De veranderingen waarvoor het GAK staat op andere terrei nen, die gepaard gaan met het verdwijnen van werk voor 1.500 personeelsleden, voltrekken zich zo snel dat aanpassingen in de gevalsbehandeling alleen maar stagnerend zouden wer ken. Afspraken over tijdig herkeuren van langdurig zieke werkne mers zijn niet nagekomen. Daardoor hebben veel werkne mers langer een hogere uitke ring gehad, dan waar ze wellicht recht op hadden. Het gaat om afspraken tussen bedrijfsvereni gingen en het GAK. De bedrijfs verenigingen moeten ervoor zorgen dat de keuringsarts van de Gemeenschappelijke Medi sche Diénst (GMD) tijdig wordt ingeschakeld om de arbeidson geschiktheid van langdurig zie ke werknemers te beoordelen. Volgens de Toezichtkamer van de Sociale Verzekeringsraad (SVr) is er veel mis gegaan met de overdracht van gegevens. Begin 1993 trok de Toezichtka mer al aan de bel. Toen bleek dat veel werknemers na een jaar ziekteverlof nog niet eens ge keurd waren door de arts van de Gemeenschappelijke Medische leidschendam Als gevolg van het zogeheten bonus-malus-systeem kijken werkgevers veel strenger naar de gezondheid van nieuw per soneel. Dat blijkt uit een NIPO- onderzoek onder duizend werk gevers. 78 procent van hen zei meer dan vroeger naar de gezond heidsaspecten te kijken. De helft zegt personeel eerder te ontslaan en zes van de tien werkgevers zeggen door de re geling liever tijdelijk dan vast personeel aan te nemen. Voorzitter Kamminga van het Koninklijk Nederlands Onder- erbond (KNOV) maakte deze gegevens gisteren in zijn nieuwjaarstoespraak in Leids- chendam bekend. De organisa ties van werkgevers treldcen al lang fel van leer tegen de WAO- boetes, die volgens hen ave rechts werken. Werkgevers moeten de boete betalen als een van hun werknemers ar beidsongeschikt wordt. De boe te kan oplopen tot een halfjaar salaris. Staatssecretaris Wallage van sociale zaken wil een werk groep, bestaande uit overheid, vakbeweging en werkgevers, la ten studeren op een verzachting van de regeling.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3