'Al die mensen hier zijn goudeerlijk' Hoe zal het kindje heten, wordt het kruis of munt? Feiten &Meningen Hulde aan 1 de Sjanen en B etsen Hoe kon overheid toestaan dat werd gebouwd in bedding? Honderd bedrijven vragen ww aan voor werknemers WOENSDAG 5 JANUAR11994152 t ROTTERDAM PIM FORTUYN MEDEWERKER r De feestdagen zijn weer aan de kant en of we er nu van hebben genoten of niet, er zijn bergen p werk verzet door al d ie vrouwen s van Nederland die de winkel j draaiende houden. Neem nu Sjaan. Sjaan is bijna 70 en houdt er niet van telkens bij haar man haar hand te moe ten ophouden. Dus werkt Sjaan al zo lang ze van school af is. Tegenwoordig is ze interieur- l verzorgster of iets minder deftig werkster. Ze heeft haar jeugd j doorgebracht in Brabant in net- te armoede, maar na al die ja- 1 ren is ze een echte Rotterdamse 1 compleet met dat mooie accent. Sjaan doet voor mij het huis en het privé-kantoor. Ze is zelden ziek, altijd opgeruimd en als er tijd voor is, doen we gezellig een f bakkie en roken een saffie. Niet j te lang. want Sjaan vindt dat moet worden gewerkt. Onlangs kwam ik thuis en daar stond, wat zielig tegen de muur. een van mijn olieverfschilderij en. Ik denk hoe komt dat nou van de muur. Sjaan was ge weest, dus haar maar even bel len. Wat bleek: Sjaan stoft ook achter de schilderijen en bij de ze arbeid had de spijker waar aan het schilderij hing het bege ven. U begrijpt: Sjaan kan bij mij niet meer stuk. Ik kan er nog niet over uit. Ook achter de schilderijen wordt gestoft, kunt u nagaan hoe de rest van het pand eruit ziet. Bij mij op de hoek hebben we een hele goede banketbakker en L daar staat Bets. Ze heeft voor uitziende ouders gehad want Bets ziet er ook uit en gedraagt i zich zoals alleen Bets dat kan. Bets is nooit ziek en vrijwel al- 1 tijd vrolijk. Ze houdt van d'r ei- gen banket, dus de strijd tegen de extra pondjes wordt immer R gestreden. Grappen over die pondjes zijn bij haar altijd aan C het goede adres. Als Bets in de d winkel staat dan marchéért de a winkel. Ze heeft een natuurlijk S gezag en kletst en werkt tegelij- c kertijd. Altijd aandacht voor de v klanten, vooral als een grote a bruidstaart wordt besteld want r dat is hun specialiteit. c Voordien stond een vrouw van t hetzelfde kaliber in de winkel en Bets is vrijwel geruisloos in haar voetsporen gegleden. Als Bets er lj niet is, dan is het gelijk een stuk c rommeliger. Flet is te vergelij- v ken met een goede barkeeper. t Een goede barkeeper heeft ge- r zag en daardoor rust in de tent. Van dit soort mensen moet Ne- - derland het hebben. Zij zorgen dat de bedrijven, de instellingen en de huishoudens draaien zonder dat je er erg in hebt. Ie merkt het pas als ze er niet zijn. Je moet zelfs heel goed kijken om te zien wat ze eigenlijk bete kenen. Ridderorden zijn voor hen nooit weggelegd en ze wor den zelden in het zonnetje ge zet, daar wordt hun werk te wei nig voor gewaardeerd. Dat is een grote misstand. Het aardige van deze mensen nu is dat ze naar dit soort waardering ook niet talen. Het goed doen van hun werk en daar af en toe een compliment voor krijgen, geeft hun het plezier dat ze nodig hebben. Daarom aan het begin van het nieuwe jaar: hulde aan alle Sja nen en Betsen van Nederland. Wie naar de radio luistert, wordt momenteel elk uur geconfron teerd met de oproep om gul te geven voor de slachtoffers van de overstromingen in Limburg. „Daar ben je Nederlander voor! roept een Bekende Nederlan der aan het eind van elke op roep. De campagne heeft suc ces: Gisteren was er al drie mil joen gulden binnen op giro nummer 777. Tel daar de tien tallen miljoenen guldens nog eens bij op die de politiek al be schikbaar heeft gesteld en het wordt duidelijk dat de Limbur gers over solidariteit niet te kla gen hebben. De grote gulheid heeft verschei dene oorzaken. Een belangrijke reden is dat de verkiezingen voor de deur staan, zowel de ge meentelijke als die voorde Tweede Kamer. Geen enkele politicus met een portie gezond verstand houdt onder zulke om standigheden de boot af. Een andere belangrijke reden is de watersnoodramp van 1953. Sinds die februarinachl van veertig jaar terug, toen er 1.800 mensen verdronken, wekt de komst van water in Nederland een Pavlov-reflex. Dan tast men ruim in de portemonnee, al was het alleen maar omdat de dij ken zo snel mogelijk dicht moe- Probleem in Limburg is wel dal er niets te dichten valt. Er zijn daar helemaal geen dijken. In een heuvellandschap kan men zich heel eenvoudig beveiligen, namelijk door daar te gaan wo nen waar de rivier niet kan ko men. Welke plaatsen onveilig zijn, is algemeen bekend. En ta melijk precies ook. Ook in 1980 en 1984 trad de Maas flink bui ten haar zomer-oevers. Dat de woonkamers in Itteren en Borg haren toen niet overstroomden, kwam doordat het slechts veer tig centimeter minder hoog rees. Dat het veel erger kon, was ook toen al bekend. In 1926 bij voorbeeld steeg de Maas in Zuid-Limburg nog een meter hoger dan nu tijdens de Kerst. Men wist dus waarachtig wel waar deze rivier toe in staat is. Sommige, meest oudere bewo ners van de winterbedding, hebben dan ook helemaal niet zoveel schade geleden. Hun huizen zijn beneden voorzien van plavuizen vloeren en heb ben brede trappen kwetsbare bezittingen snel naar boven gebracht kunnen wor den. Heel anders is het in veel nieuwbouwhuizen. Daar ligt vaak gewoon tapijt op de vloer of parket en de trappenhuizen zijn te smal om snel dure meu bels en apparatuur in veiligheid te brengen. Zo kon het gebeu ren dat particulieren deze week schadebedragen op de formu lieren invulden van tienduizen den guldens. Wie draagt de verantwoordelijk heid voor deze schade? In eerste instantie is men geneigd te zeg gen: de bewoners zelf. Moeten ze maar niet op zulke gevaarlij ke plaatsen gaan wonen. Maar er is natuurlijk ook nog een overheid. In een overgeorgani- seerd land als het onze, mag men nog geen kippehok neer zetten zonder schriftelijke per missie van de gemeente. Hoe is het dan in 's hemelsnaam mo gelijk dat er hele wijken ge bouwd zijn in de winterbedding van de Maas? Hetzelfde geldt uiteraard voor al die tuinbouw bedrijven. Welke ambtenaren en bestuurders zijn zo dwaas geweest kostbare kassen en ver warmingsapparatuur neer te la ten zetten op grond die eens in de zoveel jaar overstroomt? Minister Maij van verkeer en waterstaat heeft besloten een nieuwe commissie-Boertien in te stellen. Deze moet bekijken of er waterstaatkundige aanpas singen mogelijk zijn om dit soort overstromingen te voor komen. De Tweede Kamer, die vrijdag haar reces onderbreekt om over de Limburgse waters nood te praten, zou er goed aan doen de opdracht aan de com missie uit te breiden. Boertien en de zijnen moeten ook maar eens bekijken welke delen van het Maasdal wel en niet ge schikt zijn voor bewoning en bedrijfsuitoefening. Dat is ook in het belang van de Limburgers zelf. Want als de Maas de volgende keer niet zo vriendelijk is vlak voor belang rijke verkiezingen te overstro men, zal de politiek heel wat minder snel over de brug ko men. Men denke aan de aard beving van 1992. Minister Dales (binnenlandse zaken) was toen aanvankelijk met geen tien paarden te bewegen naar het rampgebied af te reizen. Een aardbeving in Nederland! Hoe kregen die Limburgers het ver zonnen? sche Zaken om vijf miljoen gulden bij elkaar te brengen voor de actie 'Ondernemers voor Ondernemers'. Alleen op die voorwaarde heeft An- driessen zich eerder deze week bereid verklaard ook vijf mil joen gulden beschikbaar te stellen om de ernstigste nood bij de getroffen bedrijven te le nigen. De Limburgse belangenorgani saties zijn nu van oordeel dat Andriessen de afgesproken koppeling moet loslaten en 'zonder verdere voorwaarden' vijf miljoen gulden in een fonds moet storten. Ruim honderd door de waters nood getroffen Limburgse be drijven hebben een tijdelijke WW-uitkering voor hun werk nemers aangevraagd. Dat heb ben de Limburgse arbeidsbu reaus en GAK's gisteren be kendgemaakt. Het gaat bij de honderd bedrijven om onge veer 1.300 werknemers. Of zij hun normale inkomen krijgen, hangt af van hun CAO. De belangenverenigingen van het Limburgse bedrijfsleven kunnen ondertussen niet vol doen aan de eis van Economi- Wie draagt de verantwoordelijkheid voor deze schade? In eerste instantie is men geneigd te zeggen: de bewoners zelf. Moeten z Vijftig taxateurs op pad voor schade watersnood in Limburg „Denk er aan. U geeft geen visitekaartjes af en u gaat niet met de mensen in dis cussie." Dit krijgen de vijf tig schade-experts maan dagmorgen mee. Ze gaan de schade taxeren in de door de watersnood getrof fen gebieden in Limburg. De experts hebben erva ring opgedaan bij de aard beving in Roermond en de vliegramp in de Bijlmer. Ze gaan eerst naar huizen in de zwaarst getroffen gebie den in Itteren en Borgha ren. Taxateur Ted Verberne uit Amsterdam grapt: ,,Had u die spullen niet op tijd wat hoger kunnen zetten?" Buiten zegt hij: ,,A1 die mensen hier zijn goudeer lijk, hoor." BORGHAREN JOS VAN DEN CAMP Eddy en Annie Simays zijn de kluts nog altijd een beetje kwijt. Voor de rest hebben ze alles te ruggevonden. Alleen een paar stukjes parket in de woonkamer aan de Van Merodestraat in Borgharen ontbreken nog op verschillende plekken. En de vaatwasmachine is kapot, sinds het water tot vijftien centimeter in de kamer heeft gestaan. De inhoud van de vriezer heeft An nie weggooid. Ze hadden twintig kilo asperges en tuinbonen ingevroren, sa men met een half varken voor de kerst. „Mijn broer in België had het beest geslacht. Dus ik heb er niet meer voor betaald dan 135 gulden. Ja, daar zijn wij eerlijk in", zeggen Annie en Ed dy. „We gaan de boel niet be hebben wij geen enkele rol", zegt Ad Westerhof van BCE. Schade aan kippenhokken, hondehokken en siertuinen val len buiten de registratie. „En als mensen hun spullen hebben weggegooid hebben ze pech-, want daïi is het bewijs verdwe nen." Marleen Gilissen uit Borgharen heeft dus pech. De uit 1860 stammende boeken die ze van haar vader had gekregen, heeft ze eind vorige week weg gegooid. Net voor ze op de ra dio hoorde dat ze alles moest bewaren. De door haar geschatte opstal- schade klopt met die van de ex pert. Alleen de schade aan de inboedel valt aanmerkelijk lager uit. Ted Verberne komt niet ho ger dan achthonderd gulden voor een stukje kapotte vloerbe dekking en voor een kast die tweeduizend gulden heeft ge kost. „Voor die kast kunt u bij de fabrikant wel nieuwe tussen- schotten krijgen", zegt Verber ne. Hij let op de kleintjes. De schades in de Van Merode straat van Borgharen vallen over het algemeen erg mee. Nergens heeft het water hoger gestaan dan zo'n vijftien centimeter.- En bijna iedereen legt zich neer bij de registratie door de taxateur. „Wij hebben geen echte ellende gehad," zeggen ze allemaal. Ook mevrouw Janssen, die la chend instemt met de vijf tien tjes die Verberne „nog geeft" voor haar negentien jaar oude diepvriezer. Verberne heeft zijn stapeltje for mulieren snel ingevuld. De schades vallen hem mee en de registratie kost hem dan ook aanzienlijk minder tijd dan hij verwachtte. „Ik ga nog een sta peltje halen. Dan zijn we eerder klaar." Mevrouw Smeets uit Geulen haalt het behang van de muur in het huis v vrouw, terwijl een taxateur de schade van de watersnood opneemt. donderen." Taxateur Ted Verberne noteert alle geschatte bedragen. Of niet. Zoals het bedrag van driedui zend gulden dat ze zelfbedacht hadden voor al die kapotte schaaltjes, porceleinen beeldjes, maar ook gedeukte zilveren potjes en kannetjes. Dat kwam omdat ze de antieke kast in al lerijl op stenen wilden zetten vanwege het water. Maar bij het optillen begon die kast opeens te schuiven en vielen de spullen kapot. Verberne moet een bedrag vast stellen waarover best te twisten valt. ,,'t Zijn van die dingen, die kun je niet met een schaartje knippen", vindt hij. Eddy en Annie tonen alle begrip. Zeker als ze bedenken dat ze nog ver schrikkelijk veel geluk hebben gehad in vergelijking met ande re inwoners van Itteren en Borgharen. „Buren en kennis sen vinden mij een stomme so demieter omdat ik veel te eerlijk ben. Ze vinden dat ik meer had moeten opgeven, maar zo zijn we niet", zegt Eddy. Méér opge ven dan de werkelijke schade heeft ook geen zin, maakt Ver berne duidelijk. „Want dan zou den wij niet hoeven taxeren." Een uur daarvoor is hij, net als de 49 andere experts, in de sta tige statenzaal van het Maast richtse provinciehuis ingelicht door de bestuursleden van het organiserende Bureau Coördi natie Experts (BCE). De experts wordt in de oren geknoopt dat ze louter registraties uitvoeren die door de stichting Uitkering Watersnood als leidraad moe ten dienen bij de latere toeken ning van eventuele vergoedin gen. „U gaat niet op pad om schade te regelen. Niemand te kent akkoordverklaringen, niets leidt tot juridische verplichtin gen en in de toekenning van de hoogte van eventuele bedragen HEERLEN. CINDYJASPERS FOTO DPA FRITS WIDDERSHOVEN Echtgenc komst al bij hun huwelijk bepa len wiens achternaam hun toe komstige kinderen krijgen. Worden ze het niet eens, dan wordt geloot. Ook als ze hoog bejaard zijn. Dat komt allemaal omdat man en vrouw gelijk zijn. De Tweede Kamer buigt zich binnenkort over de wetswijzi ging van het naamrecht. De nieuwe wet rammelt echter aan alle kanten, vindt professor G. de Groot. Hij is hoogleraar rechtsvergelijking en internatio naal privaatrecht aan de Rijks universiteit Limburg. De keuze van de achternaam van een kind moet volledig worden vrij gelaten en niet door onnodige wetgeving worden belemmerd, vindt hij. Ook als bruid en bruidegom geen kinderen willen of kunnen krijgen, moeten ze toch zeggen hoe hun nageslacht gaat heten. Leeftijd of fysieke gesteldheid van de aanstaanden speelt bij het geven van het ja-woord voor de wet geen rol. De tachtigjari gen die trouwen, moeten dus zeggen hoe ze hun toekomstige kinderen gaan noemen. Er moet worden gekozen tussen de achternaam van pa of ma. Wórden de echtelieden het niet eens, dan bepaalt de ambtenaar van de burgerlijke stand door loting de naam. Hij moet een lucifertje trekken om de naam van de kinderen te bepalen. De Groot: „De wetgever wil hier iets regelen waar hij geen enkel belang bij heeft. Het voorstel is niet goed doordacht. Flij reali seert zich niet wat dit voor ou dere of zieke mensen betekent. Mensen die bij de huwelijksvol trekking al weten dat ze geen kinderen kunnen krijgen, moe ten wèl de naam van hun nako melingen vastleggen die nooit zullen worden geboren. Stel je voor dat de bruidegom net een operatie achter de rug heeft waardoor hij onvruchtbaar is geworden. Dat is toch bijzonder pijnlijk?" Het vastleggen van de naam van toekomstige kinderen 'ter gelegenheid van de huwelijks voltrekking', zoals het letterlijk in de wet staat, is een van de wijzigingen in het Burgerlijk Wetboek die gaan over de ach ternaam. De huidige wetgeving discrimineert vrouwen. Niet al leen omdat de (wettige) kinde ren automatisch de naam van de vader krijgen, maar de man kan nu ook niet de naam van zijn vrouw aannemen als hij die fraaier vindt. Al bijna twintig jaar lang wordt over de achternaam geruzied. In 1975, in het jaar van de vrouw, schreef De Groot al een pleidooi met als boodschap de keuze van achternaam vrij te la ten aan de echtelieden. In 1984 kwam er een voorontwerp van wet. Nu ligt het voorstel in de Tweede Kamer. Ook deze wets wijziging is volgens De Groot discriminerend voor de vrouw. Zijn de ouders niet getrouwd, dan krijgt het kind nu automa tisch de naam van de moeder. Wordt het kind door de vader erkend, krijgt het de naam van de vader. In de nieuwe situatie kan het ook de naam van de moeder krijgen. Maar als de ou ders het niet eens kunnen wor den, wordt geloot en kan het kind dus toch de naam van de vader krijgen. Is de vader van adel, dan is de moeder nog slechter af. Voor de adel wordt in het naamrecht een uitzondering gemaakt. Is de vader van adel, dan krijgt het kind automatisch zijn naam. Een niet-adellijke moeder met een adellijke partner kan haar naam weer niet doorgeven. Adellijke moeders met een niet- adellijke partner kunnen dat weer wel. Die kinderen krijgen dan wel een mooie 'Van hier tot Daar-naam maar niet de bijbe horende titel. Baby's, baby's en nog eens baby's. De achternaam v op het moment dat de ouders trouwen. 1 eventuele kinderen moet al worden vastgelegd FOTO ARCHIEF

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2